Wat werd er van hen....? Wies je „looptweer met Herman voor Jannie veranderde niets Een drieling, een huwelijk, een redding en een romance... Kenterino; in het sociale leven Zó in liet nieuws, op de voorpagina's, en zo er weer uit. U leest met grote belangstelling van hun lot. Het zijn mensen zoals U en wij. Geen Eisenhowers en geen Poujades, maar toch mensen die ergens be langrijk zijn voor ande re mensen. Die zomaar ineens - vaak door een verdriet, soms door een geluk - interessant zijn. Interessant voor de an deren, en dus voor de krant. Ééndagsvliegen noemt een onzer ver slaggevers ze hieronder. Een vergelijking die na tuurlijk maar heel, heel betrekkelijk opgaat. Maar leest U zelf het antwoord op de vraag: ie. onopge- Het nieuw» i* een vreemd iet». Gei merkte mensen kunnen plotseling ..in komen, zoals Hat heet, en hun lot is. dat zij er weer even plotseling uit verdwijnen. Niet iedereen die op de kranten-voorpagina's komt. blijkt een Eisenhower of een Poujade te zijn de zee van krantennieuw» sluit zich weer hoven hun hoofden en van de per sonen die het onderwerp van gesprek zijn, voor een dag, voor twee dagen, voor een week, hoort men niets Bij het samenstellen van de inhoud van deze Onde- jaarsavondkrant kwam de redactie op het idee, een aantal van deze „eendagsvliegen" nog eens op te zoeken, met de vraag: „Wat is er nu verder gebeurd?" Dat is een pakkend idee. Nederlanders, die een dag lang op de krantenvoorpagina hebben gestaan, zijn weer ondergedoken in het leven van alledag, in hun stad, in -hun dorp, in hun werk. Voor een enkel ogen blik trekken onze verslaggevers ze hier weer in het daglicht. Wat werd er van hen? De keus was moeilijk, maar het ..snorren" in de oude kranten wekte al dadelijk de nieuwsgierigheid, die zich van ons meester maakte: Wat werd er van hen? Herinnert u zich nog? Wiesje uit Genemuiden. die niet met Herman mocht omgaan van haar vader, Annie Meurs uit Tilburg, die onder de hoede van minister Suurhoff naar Australië vloog, een drieling geboren •in Bolnes, de Steenwijker Hubers. die een gezin uit een brandend huis redde, de meisjes van de huishoudelijke afdeling van het sanatorium Zonne straal in Hilversum, die contact zochten met de „eenzame mannen" in Vera in Noorwegen, de kustvaarderkapitein Dick van Vlaanderen, die steeds maar geen tijd had om te trouwen en die eindelijk in Engeland met zijn Jannie in het bootje stapte, mevrouw Klaus in Amsterdam, die met haar huiskamer en al in de Vijzelstraat viel, tante Jans van de Amsterdamse politie, de onderwijzer Altena in Steggerda, die predikant werd. Wat er van hen werd, vindt u hieronder. „Het moet nog wat j slijten De 17-jarige Willemientje Visser uit Ger.emuiden had diepe genegenhid op gevat voor haar plaatsgenoot Hermar. Jansen. Niets bijzonders, zult u zeggen Nee. dat was het ook niet geweest, ais Wiesjes vader, fabrieksdirecteur, geen bezwaar had gemaakt tegen de omgang van zijn dochter met een arbeiders zoon. Wiesje kreeg hierover hoe kan het anders met haar vader ruzie, en die ruzie liep zo hoog, dat zij het ouder lijk huis verliet en bii een kennis ging wonen. Vader Visser haalde haar daar weg en bracht haar ..ergens op de Ve- luwe". Maar hij had buiten de dorps genoten gerekend. Die hadden zó met de verboden romance meegeleefd, dat zij dreigden met staking Een dorpsdele gatie zocht Wiesje op de Veluwe cp. met een brief van Herman. Het kwam :n Genemuiden tot openlijke demonstraties; de ruiten van vader Vissers huis wer den ingegooid en de politie vroeg ver sterking uit Zwolle. Er werd in de lucht geschoten, er werd gevochten en de rust keerde in Genemuiden weer Ja. die rust is wel het opvallendste, als je nu. in het late middaglicht, het grauwe Genemuiden binnenrijdt. Het is er zo rustig, dat je haast bang bent, weer over deze oude kwestie te begin nen. Hoe is het er nu mee? Wel. Herman is nu onder dienst en dat sohijnt de kwestie een hoop goed gedaan te hebben. Want als Herman met verlof een weekeind in Genemuiden komt, ziet Genemuiden hem samen „Onze Annie slaat er zich door" erpleegstcr en verdient een aardig salaris. De verloving met Henk raakte de tweede dag, dat z\j in Australië was. al uit. Ze is met Kerstfeest 21 jaar geworden en vindt, dat ze met trouwen nog wel de tijd heeft Maar 400 gulden voor de schade In de nacht van 9 op 10 Maart van dit jaar brak in de Scholestraat te Steen- wijk brand uit bij de familie Venwer. Vader en moeder Verwer merkten aan- vanklijk niets. De 22-jarige buurman H. Hubers echter wel. want het houten schot van zijn kamer vatte vlam. Hij drong het buurhuis binnen, pakte twee kinderen uit de ledikantjes, wekte het gezin en wandelde de deur uit. Moeder Verwer volgde met een derde kind en zo kon door het moedig optreden van deze jonge huisschilder een gezin worden gered. Hij liep wonden aan zijn pols op. werd in het Meppeler zieken huis verpleegd, maar staat nu weer vro lijk te schilderen aan een huis op de Meppelerweg. Dc twee huizen aan de Scholesi zijn verwoest, de familie Verwer w in Nieuwerkerk aan den IJssel e familie Hubers in wat Steenwijk gemoe delijk ,,'t Kazerne" noemt. De heer Verwer wilde de jonge redder een fiets geven, maar dat vond hij als beloning van wat hij als een staaltje van zijn plicht zag. niet nodig. Nu heeft men hem voorgedragen voor een onderscheiding en daar wacht de opgewekte schil der nu maar op. Moeder Hubers heeft nog zorgen genoeg. We kregen v verzekering maar 400 gulden v<x schade, en daar doe je niet veel Een vloerkleed heb ik dan ook nog niet. u moet maar niet naar de vloei ken Het liep op niets uit..." In het Noorse blad Nidaros Trondheim verscheen in de lente dit jaar een reportage over twintig jon gemannen uit het Noorse bergdorp Ve ra, die er treurig aan toe waren. Ir Vera woonde namelijk maar één meisje H.nk Sortl. d. Verloofde von de \V?,'.'«el'o!uXo d".", 2O-jari0c /Um« .V«ur, m Tilbury, hod in hande„ v„ v.n goed. dat Hy zyn|de huirtwudelijlw «fdelinf var, h-i •«- te komen. Maar natonum Zonnestraal en zij schreven i; .Alleen naar spontaan een brief aai schonk die dag het leven aan een ge zonde drieling! Hendrina. Jacobus en Adrianus Snijders stonden meteen ..mid den in het nieuws" en hadden over be langstelling niet te klagen. Burgemees ter Nieuwenhuisen van Ridderkerk en zijn echtgenote kwamen op kraamvisite en de Coöperatieve verbruiksvereniging zorgde voor een spaarbankboekje voor de drie kleine Bolnessers. En hoe is het nu met Hennie, Co en Adri? Best, goed. Veel meer valt er niet te vertellen, of het moest zijn dat ze als wolken in hun drie-persoons box rondscharrelen, dat ze het moeder Snij ders en haar kinderhulp lastig genoeg maken en dat ze gewillig en wat lachend de grote fauteuil poseerden voor on- fotograaf. de twee jongens aan de kant. het donkere zusje in het midden. Veel is er nog niet veranderd...." Vijf maal was Jannie van Rotterdam t Veenendaal haar verloofde, de kust vaarderkapitein Dick van Vlaanderen, het buitenland achterna gereisd net hem te kunnen trouwen. Maar steeds moest Dick weer varen of bleef i kort in zo'n vreemde haven om de huwelijksplechtigheid voor elkaar te Maar Januari 1955 telegrafeerde hij Jannie, dat ze gauw naar Bristol moest komen, want door de Engelse havensta king zou hij daar wel wat langer blij- liggen. Jannie reisde naar Bristol de zesde maal met haar bruidsja-1 pon ln een koffertje. Zij bleef daar veer tien dagen en toen trouwde dominee Charles Symes hen in de St. Johns kerk Ét. Johns Clifton bij Bristol. En nu, hoe is het nu met hen? We troffen Jannie bij moeder thuis in Vee nendaal aan de Wilhelminastraat en blijkt voor Jannie niet veel veranderd zijn. Want in dat jaar. dat ze nu ge trouwd is, is haar man maar twee maal thuis geweest. Maar binnenkort laten ze Veenendaal een eigen huisje bouwen als de Jakob Oorburg dan binnen valt. heeft Dick een thuis. Voorlopig gaat Jannie maar eens een paar reizen met Dick mee op de Jakob Oorfcurg. dan zien ze elkaar nog eens Schok niet te boven Australië meisje vroeg o moeder Meurs Australië? Geen sprake van!" Annie las in de krant, dat minister Suurhoff naar Australië zou vliegen en schreef hem een brief. Zou Zijne Excellentie haar onder zijn hoede willen nemen? En minister Suurhoff stemde toe. zorgde, dat Annie's papieren vlug in orde kwamen rn vroeg haar en haar moeder naar Den Haag te komen om kennis te maken Op Schiphol stonden zij beiden op 10 Januari van dit jaar in het licht van vele schijnwerpers: de minister en het Tilhurgse meisje. Minister Suurhoff beloofde, goed voor haar te zorgen en had zelfs voor reislectuur voor haar gezorgd. Hoe is het nu met Annie? Moeder Meurs in de Til bur pee banketbakkerij aan de Molenhochtstraat vindt het niet zo leuk. dat zij weer in het zon netje moet worden gezet en slechts aarzelend vertelt z\j uit de brieven die zij uit Australië kr\jgt. „Onze Annie maakt het daar goed. ruggeven. Dat beschouw ik als geleend Ik heb een pensioen waarvan ik goed kan leven, maar dat is er niet op be rekend. dat ik me helemaal nieuw kan inrichten! ,,En hoe staat het nu met uw kansen op schadevergoeding?" ,,Daar is nog niets van te zeggen. E. zijn experts benoemd die de schuldvraag moeten beantwoorden. Want er moet worden uitgemaakt wie schuld heeft aan het ongeluk: de gemeente, de aannemer of de huiseigenaar., en dan kan pas worden vastgesteld, wie schade moet vergoeden. Intussen zit ik maar te Onvermoeid verder AI heeft ze hu 'n Koninklijke onder scheiding en al is haar gouden jubileum bij de politie alweer acht maanden ge leden. toch is er voor ..Tante Jans". de onofficiële foulleerster van 2 Amster damse politiebureaux (Leid'seplein ©n Singel) niets veranderd. ..Nog altijd, hoor", klinkt haar ant woord op de vraag, of ze nu. de 82 al gepasseerd, toch nog steeds haar taak Jubileum., goed en wel'. Onderschei dingen, cadeaux. hartelijke woorden en zelfs zoenen van politiemannen, het was allemaal heel mooi, maar voor Tante Jans toch nog echt geen reden om met haar levenstaak op te houden. Ja, ze woont nu vrij in haar woninkje op de eerste etage van Lange Leidse- dwarsstraat 182, maar toch blijft ze wer ken. en., voor ,,haar jongens" zorgen met koffie en chocolade. Zit het werk er op, dan zegt ze: „Nou dag, ik ga naar huis en tot morgen", en dan dribbelt ze heen. eventjes achter het bureau om, naar haar huis, waar ze nog van alles te beredderen heeft. Vraagt men een Amsterdamse agent naar „Tante Jans", dan weet hij pre cies, wie er bedoeld wordt. Want nie mand aan de bureaux noemt haar bij haar „deftige" naam: mevrouw Roos- Kersenboom. Jammer eigenlijk, want ra het geen vrolijke naam? Mevrouw H. A. KlausEngels is de schok nog niet te boven. Nooit zal ze de 23e Maart 1955 -eten. toen haar flat. Vijzelstraat 76 in Amsterdam, naar beneden stortte door- Jat eer. van de pilaren waarop het bouw werk steunde, het begaf. Zij viel vier meter diep en de gevol- «n voor haar waren: negen weken zie kenhuis en twee heupoperaties, verlies vrvjwel haar gehele inboedel, dief- van veel wat nog in het puin bleef hangen en. nog altijd vrijwel geen schadevergoeding. Sinds 29 November v aar eigen flat die hersteld is. Na haar triestige tijd in het ziekenhuis ze liep eerst enkele dagen door met een heupfractuur omdat verschillende art sen niet zagen hoe ernstig het was kreeg ze via de gemeente een wondng toegewezen aan de Hoendiepstraat Zuid. Maar daar kon ze. gewend als aan de drukte van het centrum, v ge de stilte niet aarden. En nu vertelt ze ons een lang en niet vrolijk relaas. „Ik zit weer gelukkig. Maar alles at u ziet, heb ik nieuw Vera". Vele geruchten de den daarna de ronde: de meisjes zou- Noorwegen zijn gereisd. er zouden verlovingen en huwelijken van zijn gekomen. Maar wie nu het prachtige bos om Zonnestraal betreedt en met het hoofd van de huishouding, juffrouw Essing praat, beseft al gauw dat dat Inderdaad geruchten waren. ..Ik neem nu wel aan dat het grapje van de meisjes was Het is namelijk con nogal onverkwikke lijke geschiedenis geworden, dii gauw mogelijk in de doofpot moet. is op niets uitgelopen en dat hadden we al zien aankomen. De jonge mannen In Vera zijn waarschijnlijk dan nog vrijgezel tenzij ze serieuzer con tacten hebben gelegd Ze groeien als kool en zijn gezond De zesde Januari van dit jaar was voor de familie Snijders aan de Gerrit Maritzstraat te Bolnes een dag vol we derwaardigheden. Want moeder Snijders Onze verslaggevers waren Phé Wijnbeek. G. Hasselaar en R. Weemhoff. Samenstelling: H. P. Ester. O Het jaar 1955 zal wellicht eens aangeduid kunnen worden als het jaar van de kentering in de vooruitzichten op sociaal gebied. Tien jaar lang na de bevrijding hebben we nu geleefd onder noodregelingen. Die golden op loongebied, waar het Bijzonder Besluit Arbeidsverhoudingen overheerste, en op het gebied van de oudedagsverzorging, waar de Noodwet ouderdomsvoorziening een steunuitkering voor ouden-van-dagen-zonder-eigen-middelen ver strekte. Wat het laatste betreft, werd eind Ju ni 1955 het wetsontwerp ingediend, dat een definitieve ouderdomsverzeke ring voor het gehele Nederlandse volk in uitzicht stelde. Er zijn nog verschillen van mening over dit wetsontwerp. Er zijn er. die menen: dit is staatspensionnering. De over grote meerderheid van het Neder landse volk is die mening niet toege daan. Dit is een bijzondere verzekering, waarbij de premie door allen die werken betaald wordt, terwijl jaar lijks uit de opbrengst der premiebe taling de rechthebbenden hun uitke ring ontvangen. Dit was de enige mogelijkheid om de „back service" (de zorg voor hen die geen premie konden betalen omdat er geen rege ling was) op te vangen. De vraag is ook: is de belastingdienst de meest geëigende instelling om de premies te innen? Juist daardoor lijkt het ook een staatspensioen. Uit een oogpunt van „gemak" is er on getwijfeld wat voor te zeggen. Is het Van lessenaar naar de kansel schaffen Mijn hele meubilair was aan splinters en de rest is gestolen. Er was geen bewaking, ik kan wel zegge-n. dat ik alles kwijt was. En hoge ziekenhuis- rekeningen! Ja, de gemeente neeft me 700 voorschot gegeven maar wat be teken dat? Ik heb alles tesamen wel 12 00(1 schade. .Maar er was toch ook een comité gevormd om u en uw mede gedupeerde buren te helpen?" „O ja. maar dat bracht ƒ800 bij el kaar or. daarvan is wel mijn ziekenhuis betaald, maar dat moeë ik natuurlijk te- QP 21 Januari van het oude jaar stond er een berichtje in de krant: de heer L. J. Altena, onderwijzer aan de Chr. school te Holkerveen (bij Nijkerk) slaagde gisteren te Utrecht voor het proponentsexamen theologie. De weg naar de houten broek gaat dikwijls niet over rozen. Men kent de verhalen over de politie-agent, de bank-employé en de kantoorbediende, die hun vrije tijd offerden aan de studie van de theologie om het won dere ambt te mogen bekleden. En de heer Altena, thans predikant in het Friese dorpje Steggerda, heeft zich ook heel wat moeite en inspan ning moeten getroosten eer het zover was, dat hy de kansel mocht be klimmen. In plaats van de opvoeding van een veertigtal bengels, heeft hij nti de zorg over 1300 zielen. Vierhonderd gezinnen moet hij bezoeken, maar hij zal die taak met blijdschap doen, dankbaar als hij is voor het wonder, dat hij nu mag werken als dienaar des Goddelijken Woords in eigen ge meente. In 1948 slaagde hij voor het Staats examen: de eerste barrière was toen genomen. Maar de school te Renkum, waar Altena werkte, wilde geen regeling treffen om het college-lopen in Utrecht mogelijk te maken. VROUW SPRONG IN Dus solliciteerde de heer Altena naar Holkerveen, waar hij er finan cieel slechter op werd, maar het studieverlof op twee middagen in de week kon stellen. Als de student er niet was, ging mevrouw Altena voor de klas staan Vlot volgden toen het propaedeutisch (1951) en het candidaatsexamen (1953). Verleden jaar. vlak voor het kerkelijk examen, studeerde Altena de hele (lag thuis, terwijl zijn vrouw weer insprong voor de klas. Bertje en Ineke, de twee kinderen, die inmiddels waren geboren, bleven onder de hoede van de altijd maar studerende pa. Zo kwam de dag van het laatste tentamen, 20 Januari 1955. De span ning was groot, toen de heer Altena met zijn vrouw en de kleine Bert naar Utrecht togen om de grote stap te wagen. Het lukte. Volgens een oude gewoonte in Utrecht liet de pedel na het examen de deur open staan, een teken van het geslaagd zijn. Tot zijn schrik viel de deur even later dicfit (symbool van ge zakt zijn), maar dat berustte gelukkig op een misverstand. Toen kwam de proefpreek in de Pieterskerk, want de enndidaat was vrijgesteld van de studie in Drie bergen en van het leervicariaat. En naast de taak voor de klas het gezin moest toch leven ging cand. Altena 's Zondags uit preken. Het liefst natuurlijk in vacante gemeen ten, om op beroep te preken. BEF VERGETEN Nooit zal ds. Altena vergeten hoe hij een keei in een vacante gemeente moest preken, toen h(j tot zijn schrik bemerkte dat hij de bef van zijn toga was vergeten. De auto van de diaken die de dominee reed, was al bijna op de plaats van bestemming. Er waren maar twee mogelijkheden, öf in gewoon costuum de kansel op, öf de bef gaan halen. Tot het laatste werd besloten, de auto keerde en dominee kwam te laat in de kerk, drie minuten Wat of het was, ds. Altena weet het niet meer. maar de preek vlotte niet. En achteraf bleek, dat de ge meente het halen van die bef erg kwalijk had genomen. Hij kreeg het beroep niet Dat was ren teleurstelling, die later verkeerde in vreugde, toen het be roep naar Steggerda kwam, confessionele gemeente, die de jonge predikant lag. Op 30 October jl. is hij daar door zijn neef, ds. H. Altena van Apeldoorn, in het ambt be vestigd. Een heel bijzondere dienst waarbij zijn 80-jarige moeder, zijn collega's en zijn vrienden tegen woordig waren. Vijf dagen tevoren waren de schooldeuren achter hem dicht gegaan. OP MIJN PLAATS „De overgang was groot, maa ben blij dat ik hier op mijn plaats ben. Het grote probleem is de onker kelijkheid. Eerst ga ik alle gezinnen bezoeken. Daaraan heb ik de handen voorlopig vol. Dat is prachtig werk. Een gesprek kan wel eens moeilijk zijn, maar als je de Bijbel n ontwikkelt het zich altijd in de goede richting. Waf ik met vreugde stafeer is de grote openheid voo Bijbel ook nog bij hen. die niet weten hoe de kerk er van binnen uit ziet. Dan bemerk je weer hoe grote kracht het oude Woord toch altijd nog weer heeft", aldus deze „jonge" pastor. Als men bij dit alles bedenkt hoe ds. Altera financieel een belangrijke veer heeft moeten laten, kan alleen maar respect hebben voor volgen van deze roeping tot het ambt. Hoe lief'ijk is mij de woning des Heren" (Ps 84) staat er boven de kerk in Steggerda. Ds. Altena heeft dat in pracbjk gebracht. De Her vormde Kerk mag zich gelukkig prijzen met zulk een voorganger. echter mede om psychologische re denen niet gewenst, de Sociale Ver zekeringsbank (het is al een winst, dat de Rijksverzekeringsbank van naam zal veranderen) een eigen ap paraat te geven, waardoor wellicht het contact op het terrein van de so ciale verzekering met de burgers ook inniger kan worden en een meer „sociale" incasso van de premies verkregen kan worden? Dan zal het wellicht ook mogelijk zijn, de cate gorie van hen, die geen premie kun nen betalen en waarvoor het wets ontwerp maar zonder meer zegt: ..allen met een inkomen van 2.000.nader te bezien. Dat het wetsontwerp wet wordt, is vrij wel zeker. LOONDICTATUUR WERD BEKLEMMING Nog belangrijker dan dit punt ls, mogelijk, nog de kentering die op toongebled Intreedt. Wij kennen de si tuatle na de bevrijding: geleide loon politiek, waarbij de rijksbemiddelaar! hun eigenlijke taak van bemiddeling bij conflicten moesten loslaten, als loondlctators namens de regering op te treden. De organisaties werkgevers en werknemers mochten met elkaar spreken en overleggen, zU mochten het zelfs eens worden, maar aan het eind van de weg von den zij altijd de rijksbemiddelaars, die zeiden: eens of niet eens, zo moet het loon zijn. Het is zelfs wel tot op halve centen op uurlonen afgesprongen. Dit werd op den duur een beklemming. ■Vooral in 1955 tekende zich dit af, toen toeneming van welvaart toene ming van werkgelegenheid bracht en de vraag naar arbeiders het aanbod op menig punt overtrof. Toen werd het euvel van zwarte lonen, eerst al leen spelend in het bouwbedrijf, een vra&gstuk voor heel het bedrijfsleven. Men kocht met allerlei voordeeltjes de arbeiders bij elkaar weg. De wetshandhaving, in Nederland toch al tijd een belangrijk element, kreeg Werkgevers en werknemers die deze dingen principieel zien, kregen het moeilijk. Enerzijds moesten ook die werkgevers hun arbeiders behouden en mochten die werknemers niet laten, hun gezinnen te doen delen in de welvaart, die er kennelijk anderzijds stuitte het stiekeme gedoe van zwarte lonen en doucelirtjes- langs-een-omweg hun tegen de borst. Waarom geen vrijere loonvorming? Het is merkwaardig, dat de christelijke en r.k. arbeidersorganisaties daarvoor opkwamen, dat zij gesteund werden door de christelijke werkgevers, doch dat er bij het NW sterk verzet be stond en dat de liberale werkgevers aarzelend met hun opvatting heen weer geslingerd werden. Te merkwaardiger was het. dat ook de laatsten niet wakker schrokken, toen we het „vacantiedirigisme" kregen, de bepaling dat er alleen voor uit breiding van vacantierechten enige procenten vrijgegeven konden den. Socialisten kunnen het wellicht plaatsen, dat men deze weg opgaat, om op den duur te eindigen bij de bepaling, welk percentage van zijn inkomen elk gezin moet besteden voor huur. kruidenier, bakker, het is begrijpelijk, dat men christelijke zijde de souvereiniteit van het gezin in zijn eigen besloten heid vasthoudt, om de inkomsten te besteden zoals men dat zelf meent te moeten doen. Daarom wil men ooi terug van de weg van de loondicta- tuur. aanvaardbaar in de eerste na-oorlogse jaren, toen er armoe deeld moest worden en het er om ging, dat elk gezin zijn deel kreeg van wat beschikbaar was naar J~ souvereiniteit van het bedrijfsle dat in eigen bedrijfstak en in eigen onderneming in gemeenschappelijk overleg tussen werkgevers en werk nemers de verdeling va wat het be drijf aan inkomsten oplevert, moet kunnen bepalen. Dat daarbij het al gemeen belang niet uit het oog ver loren zou worden, was te verwachten, nu het georganiseerde bedrijfsleven tien jaar lang zulk een zelfbeheersing heeft getoond. IN WELK TEMPO NAAR DE VRIJHEID Aan het eind van het jaar was er ken tering op dit punt. De aociallstlsche ministers hebben ingestemd met ds politiek die de vrijheid zal hergeven De vraag zal In 1956 zijn: 'n welk tempo zal de omzetting geschieden? Nog een week en de Bolnes- ser drieling Snijders wordt op 6 Januari één jaar. Ook drie Nederlandertjes die éven opdoken in het nieuws, en die we nu nog eens heb ben opgezocht. Ze maken het best, het donkere meisje Hennie middenen de stoere broertjes Co en Adri. Als drie koningen tronen ze in de fauteuil, en ze gaan het nieuwe jaar zeker met ver trouwen tegemoet.! In sommig opzicht heeft het de schijn, of men van socialistische «lj- de een vertraglngsactle wil gaan voe ren, om de eigenlijke beslissing aan een komende regering over te laten. Of dat wijs zal zijn? Zelfs van hun standpunt gezien? Het is zeer de vraag. Zeker is, dat het systeem van de geleide loonpolitiek niet veel mo- gelijkheden blijkt te bezitten i Dat heeft het overheidspersoneel er varen. Dat heeft in Amsterdam ge leid tot de tramstaking. Men bood de communisten gewoon de schone kans om de arbeiders die dit alles niet be grijpen. te misleiden en ii* een sta king te drijven. Verwacht mag dus worden, dat in de loop van het volgend jaar een zekere vrijere ontwikkeling op loongebied zal toegelaten worden. Voorlopig zal zich dit nog wel beperken tot een machtiging aan Rijksbemiddelaars, afwijking van de richtlijnen m-—v-rt: overleg toe te laten. Dit zal dan al lereerst spelen bij de metaalbewer kers, althans van het groot-metaalbe drijf, waar de contractonderhandelin gen in de loop van December al vrij wel tot een eind waren gebracht. Ook andere bedrijfstakken waar de c a o. in het begin van het jaar afloopt, zullen op het terrein vap de eigen bedrijfstak kunnen rondzien, of ver ruiming van de lonen mogelijk is en of zij dienovereenkomstig voorstellen aan de regering kunnen doen. De opzet van de regeringspolitiek blijft dat loonsverhogingen geen prijsver hoging tot gevolg mogen hebben. Met name de minister van economische zaken zal op dit punt de hand aan de pols van het bedrijfsleven houd»a De strijd tegen allerlei prijsafspra ken, die allerlei artikelen op hogef prijs houden dan economisch moge-; lijk zou' zijn, zal in het jaar 1956 dan ook wel voortgaan. ZWAK PUNT Wat andere punten van sociaal belang betreft, het moet niet onmogelijk ge acht worden, dat voor een verzorging van weduwen en wezen, in afwach ting van een latere wettelijke rege ling een voorlopige voorziening ge troffen zal worden. Dit is nog één van de zwakke punten in onze sociale verzekering, omdat iri allerlei gevallen, bij overlijden van de man-kostwinner, de weduwe en wezen niet anders ontvangen dan de uitkering volgens de invaliditeitswet] die afhankelijk is van de geplakte ze-^ gels en vrijwel nimmer een werke lijk pensioen geeft. 366 Dagen Het jat I 1956 is door 4 deelbaar, dut een .rhrikkeljaar. Eindelijk weer een» een verjaardag voor wie op 29 Febru ari geboren is, enals vanouds een jaar waarin de meisjes de jongens mogen

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 20