straalt een Bethlehem Ook daar boven ster Koopvaardij bracht in tien jaar 4 milliard in ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 HOOG BOVEN DE VLAMMEN DER HOOGOVENS Autowegen en trottoirs raken verstopt van de pelgrims IEDER JAAR TEGEN KERSTMIS kan men stromen Amerikanen in een vreemde pelgrimstocht naar de industriestad Bethlehem zien trekken. De drommen stremmen het autoverkeer en vullen de trottoirs tot berstens toe allemaal om in Bethlehem het licht te zien. Want Bethlehem, in de staat Pennsylvania, is voor de doorsnee Amerikaan het meest directe aan knopingspunt met het oude Bethlehem. Wanneer men het twintigste-eeuwse Bethlehem gaat ontdekken, be grijpt men waarom. gratie van de Oude Wereld, die hier zo duidelijk het fundament van de geschie denis van de Nieuwe Wereld ie Niet ver er vandaan, op het plein vlak voor men de brug over de Lehigh-rivier oversteekt, staat een antipode. Maar een hoogst charmante: een perfecte conische kerstboom, vol kleurige, moderne lich ten. De perfectie is verkregen door de 25 meter hoge kerstboom samen te stellen uit honderden kleine kerstboompjes van maximaal anderhalve meter! Doch Bethlehem-Pennsylvania schittert niet alleen door zijn opvallende en aan trekkelijke kerstverlichting. Het is ook één van die Amerikaanse gemeenschap pen. waar men de grootste belangstelling toont voor het leven buiten de V S. De plaatselijke krant, de ..Bethlehem Globe", nodigt buitenlandse journalisten uit, de Ook boven het Amerikaanse Bethlehem staat in deze weken een eter, zichtbaar van 30 a 40 mijl afstand. Hoog boven het Lehigh-d-al, veel hoger dan de vlammen, die oplaaien uit de schooretenen van het op een na grootste hoogovenbedrijf van de Ver. Staten, is zij aangebracht. Op een ste lage ra de luwte van een heuvelrug. Maar er komt geen neon aan te pas. Het is een sterk, wit Kcht, dat zij uitstraalt, en de bezoeker, die over de drukke auto wegen aankomt en van verre reeds de reuzenster hoog in de donkere avondlucht ziet staan, voelt een onmoderne ontroe ring in zich opkomen Het Amerikaanse Bethlehem i6 aller minst wat men van een moderne indus triestad verwacht: groezelig en vuilvet. met nauwe straten waar het roet in ieder hui6 heeft ingevreten. Het heeft stijl. De stad toont zich haar naam alles zins waardig. Ze is schoon, ruim aangelegd en elke mogelijke voorziening is getroffen om de fabrieksstad te scheiden van woonwijk en zakenkwartier. Br staan ook niet uit sluitend hoogovens en die series, kleine, hypermoderne. kippenrennen-nederzet tingen, waarin het zo mobiele Ameri kaanse gezin gemakkelijk neerstrijkt. Bethlehem heeft prachtige oude wijken en een rijke geschiedenis een religi euze geschiedenis, waaraan burgers en gemeentebestuur, vakbonden en industrie met veel liefde de hand houden. Als in de dagen van Jezus In 1734 had zich in Pennsylvania een tak der Moravische Broeders gevestigd, die in Bohemen verstoten waren. De •broedergemeenschap der Moravische Kerk draagt een brede evangelische ge dachte uiit, zonder speciale dogma's te willen verkondigen. In het deel van^ het land, waar dc „Pennsylvania Dutch" (75 ,pct Duitsers en 25 pet Hollanders) zich bij voorkeur vestigden, heeft de Mora vische Kerk zelfs nu nog een vnj sterke greep op de bevolking. Het waren in feite deze Moraviers, die de stad Bethlehem stichtten. Het was ln de Kerstnacht van 1741. dat graaf Zm- zendorf (leider van de Moravische neder zet ling) en 10 anderen van deze groep, samenkwamen om de traditionele Kenst- n acht wake te houden, precies zoals zy dat jaren te voren in hun kerk in Herrn- 'hut plachten te doen. Maar in het nieuwe land hadden zij het nog niet tot het bouwen van een kerk gebracht. Wel had den deze 20 mensen met vereende krach ten vóór de winter een grote blokhut op gei rokken. In de ene helft vonden zij zelf onderdak, terwijl de andere helft als stal voor de dieren diende. Die Kerstnacht van 1741 gong graaf Zinzendorf* zijn mannen voor van het woonverblijf naar dc stal. Een kaars van bijenwas diende als lichtbron. Het trof hem hoe sterk de overeenkomst was tus sen hun eigen nederzetting en die, waar van de Bijbel gewaagt. En in zijn Kerst toespraak stelde hij daarom voor de ne derzetting voortaan Bethlehem té noe- stad te komen bezichtigen en hun in drukken over het gemeenschapsleven in een speciale kolom in deze krant vast te leggen. Deze reportages verschijnen in het gebroken Engels, waarin zij vaak ge schreven zijn. Hoofdredacteur Robert Kirkpatrick, wiens idee dit is. ontvang1', ieder jaar enthousiaste en spontane brie ven van ziin lezers over deze reportages- door-v reemde-ogen- Als Philips in Eindhoven De grote onderneming Bethlehem Steel, die hier de plaats inneemt van een Philips in Eindhoven, toont zich voort durend bewust van de banden, die het bedrijf aan de stad binden. Dvt jaar vo teerde de Raad van Commissarissen 1.000.000 voor een nieuwe HBS in de stad, pliis nog 750.000 voor verschillende belangrijke gemeenschapsprojecten. De tro's van de stad is het beroemde Bachkoor, dat elke Pasen de Mat'heus- passie ten gehore brengt. Deze gebeurte nis vormt een der hoogtepunten in hef culturele leven. Voorts gaat men er prat op. dat de industrie hier zoveel wel vaar'. en stabiliteit heeft gebracht. De be woners van de oud-Moravi6che huizen en zij, die in de ruime, frisse arbeiders buurten van Bethlehem en zijn voorste den zijn gevestigd, zijn er zich van be wust, dat een ieder van hen aan de bloei van deze kalme en beheerste gemeen schap bijdraagt. In de Kerstweek vragen zij daarom hun vrienden om hen te komen bezoeken en het moderne Bethlehem te bekijken, waarboven een6 per jaar de s'.er waakt „In ons huis regeert de liefde Da groei en de betrekkelijke welstand van de Moraviëre in Bethlehem kan men gemakkelijk van de ontwikkeling der stad aflezen. Iedere historische plek is ge- dderutificeerd door een plaque of een bord, waarop in een paar woorden de be tekenis van zo n stadsdeel staat vermeld. Er staan nog huizen uit de tijd van de tweede generatie der Moraviers Kaars voor elk raam Gedurende de Kerstweken zijn hele straten van dit Bethlehem op unieke wijze geïllumineerd. In het midden van ieder raam straalt één eleclrische kaars. Het effect daarvan '.vlak bij de hel-ver- uichte etalages van de brede winkelstra ten, waarboven de gemeente een onafge broken reeks van rode en groene lichten heeft gehangen), is van een statigheid, die men in nagenoeg geen andere Ame rikaanse srtad aantreft. Op de hoek van een plein is de brede, aldus verlichte pui van het eeuwenoude Moravische meisjes college een onmiddellijke band met de ONVRIJHEID J^E VRIJHEID om partij te Kiezen, bestaat niet," staat een hond te briesen, „want als ik ergens kleur beken als ere-lid der C.P.N., dan roept men aanstonds, zonder péne: Een rode hond? In quarantaine!" Deze treffende uitspraak van Groot hertogin Charlotte van Luxemburg gebruikt Lia Avé - befaamd jour naliste die te gast was aan vele vorstenhoven - om de sfeer te karakteriseren in het Grootherto gelijk gezin. In Libelle van 31 December leest U het eerste van een korte reeks artikelen gezin. Openhartige notities rond de de mooiste werd genoemd In hetzelfde nummer "Europese haarmode, lingen", het sensationele verhaal van de jonge Fries die in Brussel de Grote Prijs in de wacht sleepte van een in- Scheherazade ging weer op pad om haar petekindeten te bezoeken: Libelle's :ngt Libelle geadopteerde drielingen! EN NIET TE VERGETENEen bladzij vol plannen voor de jaargang 1956 1 Nieuwe rubrie ken, nieuwe verhalen. Léés er over in Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. J. van Eibergen in Bouwcentrum Bouwvakarbeiders verbitterd over onbewezen verwijt lage productie (Van een onzer verslaggevers) OP DE EERSTE DAG van de „Maand van de Bouwnijverheid" in het Bouwcentrum te Rotterdam, hebben deskundigen hun mening gezegd en zonder dat men bewust onvriendelijk wilde worden, zijn enkele harde noten gekraakt. Hoewel deze „aanloopdag" een oriënterend karakter droeg, werd al spoedig duidelijk, dat de standpunten nogal uiteenlopen. „Het vraagstuk van de opvoering van de productie in het bouwbedrijf overzien- zo betoogde de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de raad van bestuur bouw bedrijf, zou ik er in de eerste plaats op willen aandringen, dat de aanwezige ca paciteit ten volde wordt ingeschakeld. Te veel wordf oveT het hoofd gezien, dat dui- :enden bouwpartoons volkomen buiten cte jouw van woningen staan. Zij komen er liet aan te pas omdat de gemeenten er iver het algemeen naar streven, de bouw n zo groot mogelijke projecten samen te vatteh, zedfs wanneer de woningen ver spreid komen te liggen". De heer Dura meende, dat deze groep in bouwvakpatroons in staat is, jaarlijks, verscheidene duizenden woningen aan de •oorraad toe te voegen. Ook pleitte hij ■oor inschakeling van grote bedrijven, die zich tenauwernood op het terrein van de woningbouw bewegen. Hierdoor zou automatisch de activiteit op het gebied van de utiliteitsbouw worden afgeremd. En den, zo vervolgde de heer Dura, zijn er nog de woningbouwondernemers of zo genaamde eigen bouwers, die nog teveel buiten het productieproces staan. De ver wijten over de „achterlijkheid van het bouwbedrijf' wees de heer Dura beslist van de hand. Verdere industrialisatie moet volgens hem geschieden langs w van geleidelijkheid. Collectief onderzoek is op zijn plaats. Meer ind.viduele research kan alleen vruchten afwerpen indien er een nauwere samenwerking komt tussen architect en aannemer, geen andere bedrijfstak zit het bouwbe drijf ra een keurslijf van voorschrift* en maatregelen. ..Belemmer de vrije krachtsontplooiing van hef bouwbedrijf niet door het tot een soort politieke speelbal te maken door een min of meer georganiseerde actie het oprichten van staats-, provinciale gemeentelijke bouwbedrijven, die reeds bij de oprichting de kiemen der mislukking in zich dragen en daarom kunstmatig het leven gehouden zullen moeten v den", aldus de heer Dura. Geen insinuaties De heer J. van Eibergen, voorzitter var de Ned. Chr. bond van werknemers in d< hout- en bouwnijverheid, bezag het vraag stuk van de woningbouw van werk nemers standpunt. „Er wordt ons verwe ten. dat het arbeidstempo té laag is. Wan neer zou men nu eindelijk eens ophouden met deze Insinuaties? Er heerst bij bouwvakarbeiders grote verbittering dese io vaak herhaalde en nimmer bi zen stelling. Uit hun naam protesteer ik tegen deze beschuldiging. Overal vindt men werkers en slampampers". Ook de kweétie van de zwarte lonen bezag dc heer Van Eibergen op wijze: „Het bouwbedrijf is maar één de bedrijven, waar men zwarte lonen vind>t. Desondanks is deze bedrijfstak de volkopinie het zwarte sc'iaap. Het had beter gekund ind-ien het bouwbedrijf bruikbare en algemeen aanvaardbare ta- iefregeling had gekend. Er dient alsnog getracht te- worden, hiervoor een oplos te vinden" Door het niet toepassen werkclassificatie is het loon vai paalde groepen bouwvakarbeiders achter gebleven. Deze schade dienst alsnog t< worden ingehaald. Grondige wijziging van de werkomstan digheden is volgens de heer Van Eibergen nodig om het maatschappelijk aa de bouwvakarbeider weer te doen stijgen. Duidelijk dient te worden aange toond, dat er voor nog een generatie werk Mu'-aties bij K.L.M. J. J van Ba'.kom. onderdirecteur van de KLM en hoofd van het bureau veiligheid der maatschappij, verlaat per 1 Februari de KLM en wordt directeur van de N.V. Lipe' scheepsschroevenfabriek te Drunen. Hij trad op 1 Mei 1932 ai; vlieger in dienst van de KLM en bereid-de de vluchf De Snip naar Wert-Indië in 1934 voo de tweede wereldoorlog vloog de heer Van Bal-kom bij hef negenfie-nde squadron en bij het Army Transport Command- In Amsterdam overleed gisteren de heer Norman Kelso. bij de KLM belast mef onderzoek en ontwikkeling van vlieg technische aangelegen-heden. Kelso In 1945 al-5 een der eersten deel aa fooibropp nes boven Nederland en trad in Januari 1947 in dienst van de KLM io Djakarta Voor het modtfne inferieur brengt Junghans een - speciale collectie wand- klokken, door kunite- [j, naars ontworpen, aan- gepast aan de stijl van heden en.... met het betrouwbare Junghans JunghaiU mil**, Transitodag lichtte tip van sluier op Nederlandse kooplieden zijn van alle markten thuis (Door onzo economische medewerker) JAARLIJKS STROMEN er massa's goederen naar ons land, veelal het 'beste uit het buitenland tegen de voordeligste prijzen, terwijl om gekeerd onze goederen overal ter wereld een plaatsje vinden tegen een zo gunstig mogelijke prijs. Deze rechtstreekse internationale handel kennen wij allen en elke maand ook lezen wy de stand van onze in- en uitvoer. Bijna nooit echter lezen wij van die vorm van internationale handel, die bekend staat als transitohandel, terwijl de driehoekshand el geheel in nevelen is gehuld. ken. Die vrijheid heeft de bona fide han delaar gekregen, ook al omdat de deviezen niet lang vastgelegd worden, maar een snelle looptijd hebben, zij komen dus snel weer terug. Onze banken spinnen ook zij bij deze handel: enerzijds door de deviezenhandel. anderzijds door de financiering en de credietverlening. Omgekeerd ls het voor deze handel weer belangrijk dat het pri vate disconto met circa 1% het laagste ter wereld is en dat ons bankwezen weer een net van internationale financiële contac ten over de wereld heeft kunnen spannen, waardoor ook de Internationale arbitrage snel kan werken. Internationale handel en internationale financiering zijn bij ons al eeuwenlang hand ln hand gegaan en gelukkig kunnen zij nog niet buiten el kaar, ook al klaagt de handel thans de hoge bankkosten. Toch zijn deze takken van hardel i stens zo belangrijk voor onze econ< uit een oogpunt van deviezenwinst door de inschakeling van banken, transport middelen en tussenpersonen. Het is daar om goed dat deze week op de Transitodag van het Verbond van de Nederlandse Groothandel een tipje van de sluier werd opgelicht, zij het dan alleen voor wat de transitohandel betreft. Om met de deur in huis te vallen: ln de eerst helft van dit jaar was na at- trek van de posten brandstoffen «ra smeer oliën en uitgedrukt in hoeveelheden de invoer 10 millioen ton, de uitvoer fi.5 mil- lioen ton en de doorvoer 14.9 millioen ton. Deze transitohandel is dus waarlijk van grote betekenis voor ons. Wat is nu het verschil tussen transito- en driehoekshandel? Bij de eerste kopen Nederlandse kooplieden goederen bv. in Engeland en verkopen die ln West-Duits- land, waarbij zij die goederen via Neder land vervoeren. Hoe anders is de drie hoekshandel: onze kooplieden verkopen dan bv. in India goederen, die zij in Frankrijk hebben gekocht, goederen die ons land niet passeren, zodat die gehele transactie uiteindelijk voor onze economie alleen maar tastbaar wordt in de vorm van verlies of winst: voor de koopman en voor de deviezenpot. DE TRANSITOHANDELAAR kan dus in eigen land in de haven- of spoorloods altijd nog een kijkje nemen naar de ge kochte en verkochte goederen; de drie hoekshandelaar zou hiervoor naar het buitenland moeten. Deze handel is geheel anders dan de gewone im- en exporthandel. Het komt er immers op neer dat de Nederlandse drie hoekshandelaar moet weten om een willekeurig voorbeeld te noemen dat ln Columbia behoefte aan speelgoed is en dat juist het Duitse speelgoed ln die be hoefte. o m. door de prijs, het beste voor ziet. Alleen al uit dit voorbeeld valt op te maken, dat de driehoekshandelaar alle mogelijke speelgoedkwaliteiten en prijzen in zijn hoofd moet hebben. In feite ls dit vak veel moeilijker, want de gehele aarde is het werkterrein: soms weet de handelaar dat er ergens een aan trekkelijk aanbod van een bepaald goed is en dan moet hij zoeken naar een afzet gebied elders in de wereld; soms weet hij dat er ergens vraag is en dan moet hij naar aanbod zoeken. Maar hij moet ook rekening houden met de deviezenkoersen en -voorschriften, de douanerechten en -bepalingen, scheepvaartverbindingen en -tarieven. Kortom, de moderne driehoekshandel stelt ongelooflijke eisen aan kennis en karakter, aan vindingrijkheid en soepel heid van geest. Rekenen, keuren, beslis sen, alles moet in een oogwenk kunnen gebeuren, telefonisch en in een vreemde taal. Dit leert men moeilijk, met deze gaven moet men geboren zijn. Vandaar dat het aantal prominente figuren, man nen van een werkelijk internationale han delsallure betrekkelijk gering is en dat er ook op dit terrein specialisatie ls geko- DEZE transito- en driehoekshandel Is door de omzet van verschillende mil- liarden guldens per jaar niet alleen voor de koopman winstgevend (al ls verlies zeker niet uitgesloten). Onze valutapot vaart er zeker ook wel bij, omdat deze winst altijd deviezenwinst ls. Fr ls In de loop van de naoorlogse jaren dan ook een grote samenwerking tussen deze hande laren en de Nederlandsche Bank ge groeid. waarbij het vertrouwen op de voorgrond stond. Deze tak van handel toch, kan niet wachten op ambtelijke be slissingen, hij moet onder bepaalde voorwaarden vrijheid hebben om over onverschillig welke valutasoort, voor de aankoop van goederen te kunnen beschik- Bedrag gelijk aan deviezenreserve Ned. Bank In de jaren 1946 tot en met 1954 verdiende de Nederlandse koopvaardijvloot netto aan deviezen 4.676.300 000 gulden, niet meegerekend de tankers en kustvaartul- gen. Aangezien de goud- en deviezenreser. ves van de Nederlandsche Bank eind November 4600 millioen gulden bedroegen, zou men kunnen zeggen dat deze na oorlogse spaarpot door de Nederlandse koopvaardijvloot bij elkaar ls gevaren. Dit zeide de directeur-generaal voor de scheepvaart, de heer W L. de Vries, toen hij gisteravond ln het maritiem museum Prins Hendrik In Rotterdam de tentoon stelling „Vlootherstel 19451955" opende. Deze tentoonstelling, tot 1 Februari ge opend, geeft een beeld van de wederop bouw van de Nederlandse vloot, zowel koopvaardij als marine. In 1939 voeren 2.854.000 brt 'rader Ne derlandse vlag. Na de oorlogstijd en een periode van herstel bedroeg d;t in October 1955 3.607.000 brt. of wel 0.335 brt hoofd van de Nederlandse bevolking. In 1939 was dit 0.323 brt. Vergeleken met de cijfers van drie spe cifiek zeevarende naties. Engeland 0.37, Noorwegen 2,07 en Denemarken 0,37. is de be teken i6 per hoofd aanmerkelijk hoger Ten aanzien van het personeelsteki waarmede ook de zeevaart te kampen heeft, deelde de heer De Vries mede dat een onderzoek naar de wenselijkheid vai een herziening van de examenprogram ma's en de opleidragsmethoden is inge steld. Hij hoopte, dat de leemte ln personeels voorziening in 1960 zal zijn verdwenen, omdat dan een nieuwe generatie van Jon geren uit de geboorterijke Jaren kort ni de oorlog zal aantreden. "y"OOR DE SCHEEPVAART is deze han- del niet minder belangrijk, omdat In vele gevallen de Nederlandse scheepvaart wordt Ingeschakeld, waarbij wij overi gens ook moeten denken aan de lucht vaart, de expeditiebedrijven, de ass deuren, de scheepsreparatiebedrijven Deze inschakeling is natuurlijk bij de transitohandel gemakkelijker dan bij de driehoekshandel. De transito- en driehoekshandel timme ren niet aan de weg noch spreken zij erg tot de verbeelding. Laten wij hieruit ech ter vooral niet de conclusie trekken, dat hij ook minder belangrijk zijn. Integen deel zelfs. De internationale handelaar heeft overigens wel met de profeet ge meen, dat hij in het buitenland hoger ge waardeerd wordt dan ln eigen land. Politie-actie droeg bij tot een groter verkeers-veiligheid (Vervolg van pag. 1) minister heeft niet minder dan zes tien sprekers moeten beantwoorden en hij is daarbij grondjg op de verschillende suz gesties van de afgevaardigden Ingegaan Van de verkcersconge6t!es. waarover de socialist Bommer uitvoerig had gesproken. 1de hij. dat deze door ruimtelijke orde ning kunnen worden verminderd Hel raagstuk is in studie. Het denkbeeld van de heer Bommer het openbaar vervoer te stimuleren en de personenauto „overbo dig" te maken leek hem niet zo gek. „Fen nadere overweging zeker waard", zo luid- et ministeriële oordeel, al moest de bewindsman er op wijzen, dat de gemeen tebesturen in deze meer te zeggen hebben dan de overheid. Een ander voorstel van de socialist, nl. om moeders hpt verkeer te laten regelen, naast of in plaats van de „verkeersbrigadiertjes", wilde hij ook graag overwegen Met enkele sprekende cijfers heeft de bewindsman tenslotte aangetoond, dat het aantal ongevallen tn October van dit jaar gunstig afsteekt bij dat van October 1954. Het aantal dodelijke ongelukken liep terug van 1939 tot 125, het aantal ongeval len waarbij zwaar letsel werd toege bracht verminderde van 1567 tot 1409, er waar het de lichtgewonden betreft van 1224 tot 995. Daar staat tegenover, dat de ongelukken met aanzienlijke materiële schade in aantal zijn toegenomen. De minister was bereid de weder-invoe- ring van de achtdaagse abonnementen oor de vacantie-perloden in overweging Luchtvaart „Rotterdam krijgt geen luchthaven zo als Schiphol en ook niet iets wat er op lijkt," verklaarde de minister. Het vliep- eld Zestienhoven bü Rotterdam mag in geen enkel opzicht worden beschouwd alt het beginstadium van een primaire lucht haven. die de positie van Schiphol ln pc \ar brenpf Rotterdam zal frouuien» dee 1- •men in de N.V. Schiphol. Zestienhoven ijgt alleen een verharde startbaan voor Drie doden bij auto ongeluk in Vries Drie doden en drie ernstig gewonden zijn te betreuren bi) een ongeluk op de Uksweg Assen—Groningen. waar twee rato's tegen elkaar botsten. De vermoe delijke oorzaak is gladheid van de weg. Ter hoogte van Vries op de rijksweg Assen—Groningen begon een grote per sonenauto met drie Inzittenden ten ge volge van de gladheid te slippen en kwam op het linkergedeelte van de weg. Hier door werd een kleine personenauto met vier inzittenden, loodgieters die een werk Zeist uitvoeren, ln volle vaart geramd. Drie van de vier, de loodgieter W. Drent zijn knechts H. Wesselink en D. Baron, al'len uit Groningen, werden uit de wagen geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De vierde inzittende, een de loodgieter, bleef in de wagen ten; deze vloog onmiddellijk in brand. Toen de man naar buiten werd getrokken, bleek hij ernstige brandwonden te hebben gekregen. Alile inzit benden vara de grote personen auto werden gewond. De chauffeur, de 50-jarige L. Voortman uit Zweeflo, kreeg enkele schaafwonden; zijn dochter, de 20-janige mej. T. W. Voortman, moest in het ziekenhuis worden behandeld en de 25-jarige J, H. Temme uiit Odoorn moest worden opgenomen. maar laat Uw plezier niet bederven. Neemt daarom tijdig en geregeld tegen verkoudheid en griep het tonlierende natuurproduct kinine on het fruitvitamine C tar vergroting van Uw weerstand. Twijfel over voortzetting van conferentie met Indonesië (Vervolg van pag. 1) Merkwaardiger en veel meer opvallend is het bezoek van de Indonesische dele gatieleider Anak Agoeng aan Engeland. Hij gaat een tegenbezoek brengen aan Sir Lord Reading, de tweede man van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die geruime tijd geleden Indonesië heeft Bezocht Dat dit bezoek nu juist van 9 lot 13 Januari moet plaasvinden is echter ntei al te elegant ten opzichte van de Neder landse delegatie, die tot op vandaag nog wacht op de komst van prof. Sumitro, ds minister van Financiën. Een Indonesische woordvoerder zeide te „hopen" dat deze bewindsman inderdaad de reis naar Europa zal maken. De labiele binnenland se politieke situatie schijnt hem vast t* houden. Maar als prof. Soemitro even tueel de derde Januari gearriveerd zal zijn. verdwijnt na enige dagen minister Anak Agoeng. Op zo'n manier wordt bet onderhandelen een moeilijke, zo niet on mogelijke zaak. Op zijn zochtst uitgedruk» is het onjuiat dat de Nederlandse delega tie (tot gisteravond) met officieel op de hoogte is gesteld van dit bezoek. Of den ken de Indonesiërs de conferentie vóftr 9 Januari te kunnen beëindigen? Het stel len van deze tijdslimiet zal ongetwijfeld aan het resultaat der onderhandelingen niet ten goede kunnen komen. Dit zou een gevecht tegen de klok worden in de wetenschap dat vele dagen onnodig zijn Jongens (16 en 17) stalen truck met oplegger Twee jongens van 16 en 17 jaar uil Krommenie, opvarenden van een kust vaarder die ln Groningen lag gemeerd, stalen gisteren een iruck met oplegger van een Groninger expediteur en gingen daarmee uit toeren. Uiteraard warei niet in het bezit van een rijbewijs. Na enkele café's te hebben bezocht den de jongens steeds vrolijker, en toen zij op een buitenpost door de rijkspolitie werden aangehouden, wist de bestuurder niet beter te doen dan met vol gas op de politieman in te rijden. Deze sprong op zij en zette met t personenauto de achtervolging in. knapen werden tot stoppen gedwongen zijn thans opgesloten. verspeeld door de afwezigheid van ver schillende belangrijke Indonesische dele gatieleden. Of moet er per se geen tijd meer overblijven om van Nederlandse kant nog te kunnen aandringen op een be hoorlijke regeling van de arrestanten-i kwestie? Hoe dit alles ook zij. de Nederlands- Indonesische conferentie ls weer In een merkwaardig stadium gekomen. Intussen heeft er gistermiddag nog een overleg plaatsgevonden tussen minister Krimo en mr Teppema, de directeur-generaal vao het Bureau Buitenlandse Economische Betrekkingen. Regeringscommissaris Blom heeft in de ochtenduren een beleefd heidsbezoek aan de Indonesische minister van Economische Zaken gebracht. Minis ter Luns is enige dagen met vacantie om uit te rusten van de vermoeienissen van de laatste weken. Jongen door stroom gedood In een woning aan de Blcke-rsgracht in Amsterdam greep een eenjarig jongetje bij het spelen naar de ongeïsoleerde stek- kerpennen van een onder stroom staand snoer van epn wa cm ach ine. Het kind was direct dood. Nieuw voorlichtingsblad sociale verzekering Het documentatle-orgaan van de Vere niging van raden van arbeid zal volgende maand worden vervangen door een meenschappelijk voorlichtingsorgaan sociaJe verzekering, uitgegeven door de Federatie van bedrijfsverenigingen Rijksverzekeringsbank en de Vereniging van raden van arbeid Het nieuwe blad verschijnt om de veer- Mr O. S. Ebbent, secretarit-compta- bel van de directie Noordoost-Polder- werken is met Ingang van 1 Januari ooemd tot opvolger van Ir A. P Minder- houd, hoofd van de sociaal-economischs afdeling van de N O. Poiderdirectle, on langs benoemd tot landdrost van de N O Polder. hef ongeregelde commerciële verkeer, maar vóór alles zal rekening worden ge houden met de belangen van de aldaar ge vestigde Nationale Luchtvaartschool. Kerstreces Met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat (d e z.h.s aan genomen werd) i6 een einde gekomen aan een periode van ingespannen parlemen taire arbeid. Voor de Kamerleden begint dus nu het Kerstreces. Pas einde Januari wordt weer vergaderd. Dan komt o.m. ds zeer omvangrijke begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan ds orde. Ook vorig Jaar moest de behands- ling van dit hoofdstuk, dat meestal vijf dagen ra beslag neemt, uitgesteld worden tot na het reces Tweede voorzitter Van Steen heeft het Jaar uitgeluid met het ge bruikelijke toespraakje. Vrijwillige ideri.iiicalie bij aanrijding onnodig In de Gansstraat in Utrecht werd enige tijd geleden een vijftien-Jarige jongen door een auto aangereden en van zijn fiets geslingerd. Hij kreeg geen noemens waardig letsel en de bestuurder van de auto, P. B. uit Doorn, zette, na zich enige minuten met de knaap te hebben onder houden. zijn tocht voort. De officier van justitie ln Utrecht was van mening dat de bestuurder niet had voldaan aan de verplichtingen van artikel 30 van de Wegenverkeerswet volgens welke de aanrijder moet stoppen om ge legenheid te geven zich en zijn wagen te dcntificeren. Hij vroeg twratig gulden boete. De verdediger voerde aan, dat dit arti kel niet inhoudt dat de aanrijder onge limiteerd moet wachten tot de politie er is om hem te identificeren of dat hij ver plicht is uit eigen beweging zijn naam bekend 'te maken. Een en ander is door ten arrest van de Hoge Raad vastgelegd. Gezien het feit, dat verdachte had ge stopt, zich met hot slachtoffer had bezig gehouden en ongeveer vijf minuten op de plaats van de aanrijding, waar veel publiek aanwezig was. had vertoefd, werd hi1 vrijgesoroka» Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Gisteravond zijn op de Nieuwe Water weg het Engelse schip Bury van de lijn dienst Rotterdam-Huil en het Franse Rijnmotorschip Chèteau Yquem, dat half geladen van de Merwedehaven de rivier opvoer, met elkaar in aanvaring ge weest. Het Franse schip, dat aan bakboord werd getroffen, begon snel te zinken, doch de bemanning zette het op een plaat aan de grond. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Financiering land- en tuinbouwonderwije De Ver. van Ned. Gemeenten heeft in een rapport aan minister Mans holt aan gedrongen op de totstandkoming ven een definitieve f in ancie rings regeling voor het land- en tuürbouwonderwijs. Met name door de gestegen bouwkosten hebben vele gemeenten het moeilijk met de financie ring van deze lak van onderwijs. Wensdroom van de Vrede dende staatslieden een Kerstboodschap uitspreken. Bezield door de hoogste zede lijke normen, wordt het vertrouwen ge wekt, dat het zal gelukken de vrede te bewaren en politieke conflicten langs vredelievende weg te regelen. Zonder dut geloof, deze hoop, dit vertrouwen zou een organisatie als die der Verenigde Na ies zelfs ndet kunnen functionneren. Het beroep door Sir Leslie Munro op Israël en de Ara bische landen ge daan bij de behan deling van de Syri sche klacht in de Veiligheidsraad, de vrede m het heilige land bij de viering van Kerstmis en Nieuwjaar te bewaren. L van een hoge, symbolische betekenis. De pelgrims kunnen nu ook de heilige plaatsen van Bethlehem bet.oeken; draad versperringen zijn even weggenomen. Maar tevens worden wij er op pijnlijke wijze aan herinnerd, dat er niet te allen tijde vrede kan zijn. Men behoeft slechts een atlas voor zich te nemen van vóór 1914 en eens te bladeren in een geschie denisboek, dat de periode 1914—1945 be handelt. om in te zien, hoe alles steeds in beweging is. Niets ln de Internationale politiek is statisch, in rust, maar steeds is er actie, beweging, omdat de poll'lek een dynamisch karakter heeft. Het Wes ten poogt geestelijke waarden te behou den en Is bereid die te verdedigen en daar naast doemt altijd op de strijd om het materiële bestaan, waar de belangen van landen en volken niet parallel lopen. F,en andere Ideologie dan de Christelljk- democratisch Westelijke tracht dit gees telijk en materieel bestaan te onder mijnen. Coëxistentie tussen het Westen en het Oosten, waarmee bedoeld 1« een ..naast-elkaar-bestaan" der Westelijke democratische landen en de Sowjeturvie. annex communistisch China, kan aaarom moeilijk „vreedzaam" zijn. Het is een prachtig begrip, maar waar bij met de realiteit der verhoudingen toch tc weinig rekening is gehouden. De Sow- j et unie spreekt over ontspanning, maar stelt daarbij op de voorgrond, dat de, door het voeren van een aggreaaleva machtspolitiek bereikte voordelen voor Moekou behouden moeten blijven. De conferentie van Genëve heeft geleerd, dat coëxistentie tn Europa, naar Russische maatstaf o.a. een herenigd Duitsland be tekent. met sterke banden aan Moskou. De ..geest van Genève". waarmee Boel- g.-.nin en Kroe«jisjef In India. Birma en Afghanistan hebben ge'eerd. heeft niet» te maken met werkelttke v redes bed oe- 1 ragen, is een carlcatuw van de ..geeet van Bethlehem". Van vandaar, dat pre sident Eisenhower Urh ln ziln Kerst boodschap vooral ook richt tot de onder drukte volken van Oost-Europa, tot hen, die zuchten achter het IJzeren Gordijn", Nu. na de eindeloze conferenties over ontwapening", noch wat betreft het plan van Eisenhower voor wederzijdss lucht- inepectte. noch beoerking of verbod van kernwapens, lichtpunten te ontdekken zijn. dient het Westen helaas het geweer bil de voet te houden. Bij de Russen la .der Wille zur Macht" gehuld in een communistische phraseolo- gie. die vooral voor Aziatische voMcen blijkbaar aantrekkelijk l« Evenmin als de vroegere Volkenbond kan de Ver. Naties een betere rater naMonsle orde brengen arts de individuen, deel uitmaken de van de mensheid, zelf niet veranderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7