HOFNAR Bouwstenen-experiment aan Kleiweg te Rijswijk Corps Commandotroepen kreeg een nieuw vaandel ENTOSORBINE Sinterklaas legt het af tegen Santa Claus Zwakke plekken in Z.-Hollandse dijken zijn verbeterd 5 DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 ATLAS-STENEN VEROVEREN DE WERELD Oude baksteen washandenbinder nieuwe stapelsteen wint het (Van onze TIE SCHERP TOEZIET speciale verslaggever) in huizenhongerend. Nederland, neemt de laatste tijd iets waar van een wedloop van bouwsystemen. Op zich zelf een uitermate loffelijk streven, als is' het dan niet alles goud wat er tussen de steigers blinkt. Teleurstellingen bij de pogingen het bouwbedrijf te industrialiseren, waren talrijk. Juist daarom echter kijken we met des te meer belangstelling uit naar elke nieuwe poging. Als ze maar onderno men wordt met het vooropgestelde doel de sleutel te vinden, die toegang moet geven tot snellere èn betere woningbouw. Terwijl bouwen met deze geïndustriali seerde moderne stapelsteen toch eigen lijk geen systeembouw is. De besparing van man-uren en materiaal kan ook belangrijke factor zijn. Iedere Atlas-steen vervangt 8 bakstenen en I m2 schoon Atlas-werk met centimeter voegen geeft 18 stenen te zien en het verwerken vergt van de metselaar geen extra-scholing. De minder-geschoolden krijgen er zelfs een voorsprong mee. De voordelen springen dus wel in het oog. In het land met de weinige woningen en de overstelpende vraag er naar, kannen uiteraard meerdere sleutels gebruikt wor den op het nu reeds zo lang knarsende slot van het algemeen woningtekort. Welnu dan, in Rijswijk, het valt steeds weer op, schuwt men experimenten in de woning bouw niet. Telkens duikt de naam van deze kleine plaats op, waar het er om gaat een nieuw en waardevol element in de bouwerij te introduceren. In het RUs- wijkse geval niets meer of minder dan een steen. Zo staat daar aan de Kleiweg het eerste woningproject dat met een geheel nieuwe bouwsteen, meer bekend als Atlas-steen, wordt uitgevoerd. Volgende maand reeds hoopt men daar de strook van 44 woningen op te leveren. TXET ZOU in deze tijd wel zeer onver- AA standig zijn aan een nieuwe bouw steen achteloos voorbij te lopen. Daar ls een steen met een gewicht van onge veer 20 kilo en een lengte van 35 centi meter er zijn er van bescheidener ge wicht en afmeting trouwens te opval lend voor. Al was het alleen maar van wege de vorm, waaraan zeer duidelijk de geometrische figuur van de omgekeerde ypsilon ten grondslag ligt. De stenen worden in verband gemetseld en zodoen de ontstaan er als het ware drie achter elkaar gelegen muurvlakken. Dat heeft dan zo zijn voordelen. Zoals bij de uitge breide TNO-proeven ook duidelijk aan het licht kwam. De geestelijke vader van deze Atlas steen, de architect J. H. L. Giesen, stipte deze en andere betrouwbare rap porten nog het volgende aan: 7 een regenproef op verschillende rtjes, gebouwd uit Atlas-steen, was :es uur en langer geen waterdoorslag r te nemen. Bv enkele op dezelfde e uitgevoerde proeven op de nor male bakstenen gevelmuren met kalk zandstenen achterwerkers ontstonden btn- trn een half uur vochtplekken. De brandveiligheid: een muur van At las normaal-steen werd in de hoogste veiligheidsklasse geplaatst. Tegenover een traditionele schoorsteen bleek bij een zeer zware proef de Atlas- Het Algerijnse „merdeka" "jl/TIDDEN in de verkiezingscampagne, •'■wordt de, nog als premier fungerende, Faure opgeschrikt door een nieuwe golf van terreurdaden in het noordoosten van Algiers. De Franse Senaatscommissie voor de nationale verdediging maakt alarm. Frankrijk heeft daar in Algiers al een heel leger op de been, maar nu het verzet der rebellen telkens weer op laait, zijn er ter versterking weer 1400 man Franse strijdkrachten naar toe ge stuurd. Onverschillig welke regering Frankrijk na de verkiezingen op 2 Januari krijgt, de Noordafrikaanse problemen, Marokko, Tunis, Algiers blijven „drei gende struikelblokken". Dat heeft zelfs de, tot vérstrekkende concessies bereid zijnde, en hyperzakelijke vroegere premier Men- dès-France moeten ondervinden. Het is moeilijk zich een beeld te vormen van de situatie en te beoordelen in hoeverre grond aanwezig is voor de actie der Algerijnse verzetslieden. Wat ziet men gebeuren in het gebied van Algiers, sinds een eeuw reeds nauw aan Frankrijk verbonden, maar thans on derhevig aan de Algerijnse aspiraties voor vrijheid en zelfbestuur? Minder weliswaar dan in Marokko, maar toch, gezien de politieke historie, belangrijke con cessies worden door de Franse regering gedaan, want immers le plannen van gouverneur-generaal' Soustelle, gedateerd Juni j.l. werden goedgekeurd. Toezeggin gen betreffende binnenlandse bestuurs- hervormingen maken echter geen einde aan het verzet, dat, zoals men weet, eind Augustus aan niet minder dan 1500 Fransen en Algerij nen het leven kost te. Het is een tra gische kringloop: concessies vooi autonomie op bin- verzet, onder- 'I Ver klaar do uitzicht nenlands gebied, drukking door Franse troepen krachtiger Frans ..merdèka" wordt door de Algerijnen „Parijs" toegeschreeuwd. Sinds twee dagen zijn in het noordoosten van Algiers een dertigtal doden gevallen. De Fransen en de rebellen pogen elk zoveel mogelijk wapens in te zamelen. De boeren, geïntimideerd door de verzetslie den. leveren de vuurwapens op de ge meentehuizen echter niet in; orde en gezag ontbreken volkomen. Algiers maakt sedert 1947 in feite deel uit van Frankrijk. Het heeft 15 afgevaar digden in de Franse Assemblée, 7 sena toren en een aantal leden in de ..Raad van de Franse Unie". Er zijn in Marokko 8 millioen, in Tunesië 3-2 millioen Algiers (Algerië) 8.7 millioen „inheem sen". De verhouding in Algiers is onge veer 8.7 millioen inheemsen, tegenover 1 millioen Fransen. De Algeriji schuldigen de Fransen ervan, dat zij niet voldoende aandacht hebben geschonken aan verbetering van slechte sociaal- hygiënische toestanden, bestaansmogelijk heden etc., waardoor het aantal paupers toeneemt. Ofschoon, als reeds gezegd, agrarische en administratieve hervormin gen worden uitgevoerd, vervat in het plan van gouverneur-generaal Soustelle. is de onrust geblevi De vraag rijst, in welke zin een oplos sing kan worden gevonden, nu het pro bleem Algiers van de agenda der Assem blée der Ver. Naties is afgevoerd, nadat de Fransen uit protest de V.N. de rug hadden toegekeerd. Later namen zij hun zetel weer in. toen de kwestde-Algiers was geschrapt. Trouwens het debat in de Ver. Naties heeft niets positiefs opgele verd. De Fransen beroepen zich er op dat zij in 1947 hebben vastgesteld, dat Alvers een deel van Frankrijk is. en woord „kolonie" beschouwen zij als lasterlijke aantijging. Niemand, zelfs de V.N. niet. heeft met deze Franse „binnen landse aangelegenheid" iets te maken. Aldus het Franse standpunt. Intussen blijft het probleem-Algiers onopgelost, ook al ziet de Franse rege ring zich genoodzaakt met troepen, tanks, cn vliegtuigen, tegen de rebellen de strijd aan te binden. Hoe fel deze strijd is, hebben de operaties in het Aures-gebergte geleerd. Het behoeft overigens eeen be toog. dat de gang van zaken in Marokko en Tunis, de ontwikkelingen in Algiers sterk beïnvloedt (Advertentie) Reukloze Knoflox is groen de Kleiweg i ge mak de huizen daar verrijzen, zal zich ons verheugen in de toepassing steen, welke behalve ln klinker- isoliet eveneens vervaardigd kan worden uit grondstoffen als grindbeton, puinbe- hoogovenslakkenbeton, sintelbeton. Hetgeen niemand behoeft af te schrikken die weet, dat, waar de proto- een druk van 5 tot 8 ton verdragen kon, de steen na de voorgestelde verbete ringen thans nog een druk van 60 ton Op het werk te Rijswijk kan men zien dat de steen in allerlei kleuren werkt kan worden. Die kleuren zitten in de steen zelf en zijn onverwoestbaar. ïrmede kan. aesthetisch gesproken, de nodige levendigheid in een bouwwerk acht worden. Waaraan architect Gie- dan ook gedacht heeft door de kop- erste complex huizen welke r aan de Kleiweg. De bouwwereld t dit experiment in de woningbouw - steen vrijwel onbeschadigd te zijn, ter wijl de bakstenen en kalkzandstenen schoorstenen zware schade hadden opge- Het wateropzuigende vermogen van de Atlas-steen is uiterst gering. Bij de re genproef nam de Atlas-muur na 24 uur S liter water per vierkante meter op. De baksteenmuur n<z een half uur reeds 40 liter. s we zeggen dat de heer Giesen jaren „zijn steen" gedokterd heeft, pleit dit hem. Want eerst nu. na intensieve research was hij zeker dat de steen, al eerder toegepast bij de bouw van lood- >n opslagplaatsen e.d., het ook in de woningbouw zou doen. Geen handenbindei W/"AT NU MET DE oude vertrouwde baksteen? vragen we. Hoewel deze architect de traditionele baksteen in zijn bouw-carrière als een on-economische „handenbinder" heeft leren kennen, is hij te nuchter om te geloven, dat de Atlas steen de baksteenindustrie naar het twee de plan zal kunnen verwijzen. Dat is dan ook niet nodig. In een tijd waarin de woningbouw met „handenbinders" niet veel op heeft, kan deze steen in elk ge val wel een steentje bijdragen in het stre- en zo snel mogelijk een einde te ma- en aan het hulzentekort. Afgaande op de resultaten van de me tingen en 'studies welke het raadgevend bureau Berenschot te Amsterdam op het Rijswijkse project heeft uitgevoerd, kan in dit verband zeker van een bijdrage gesproken worden. Hierbij kwam n.l. vast dat. de besparing op de metselttfden ruim 40 procent bedraagt ten aanzien van over eenkomstig traditioneel metselwerk. Op specie wordt met de Atlas-steen een besparing bereikt van circa 75 procent. Doordat de verhouding tussen opperlie- m en metselaars gunstiger komt te lig- :n, is er een besparing op de zogenaam de oppertjjden van 55 tot 60 procent. uurproductie van een metselaar kan zodoende verveelvoudigd worden. het geen een belangrijke verkorting van de bouwtijd afwerpt Zo hanteert de metselaar de nieuwe steen op het bouwwerk aan de Klei weg te Rijswijk. De drie reeds in ver band gelegde Atlas-stenen op de rand van het balconnetje, dat uit dezelfde maar nu doorgezaagde steen is opge trokken, tonen duidelijk de drie muur vlakken. Van de metselaar kan nu verwacht worden dat hij in kortere tijd huiz bom il van het complgx, dat direct grenst een begraafplaats, te versieren kleurenmotief, de vogel Phoenix uit beeldend. TTRIJGT DE HEER GIESEN zijn zin, dan zullen ook de kerken en grote ge bouwen uit deze steen worden opgetrok ken. Zijn zin heeft hij overigens al in Rid derkerk gekregen, waar onlangs de eerste Atlas-steen werd gelegd voor een complex - van zowel laag- als hoogbouw •ond 200 woningen. En in Oudenbosch ls thans een fabriek opgezet voor een pro ductie van 10 millioen stenen per jaar, overeenkomende met 80 millioen bak- De hier vooropgezette mening, dat het Nederland heus niet aan nieuwe bouw systemen ontbreekt, wordt bevestigd uit de mededeling, dat de firma Zwolsn&n op 28 December een nieuwbouw- rsteem introduceert Dan gaat namelijk, ook in Rijswijk, de ;rste paal in de grond voor 24 woningen, e eerste groep van een serie van 130, welke deel uit zullen gaan maken van het uitbreidingsplan Te Werve. Hiervan is het bijzondere, dat de ele menten worden aangevoerd en het bou wen alleen nog maar een kwestie van montage is, waaraan voor een belangrijk deel ongeschoolde arbeiders te pas Ien komen. Ook dit kan een sleutel zijn voor snellere en betere woningbouw. RIGOLETTO Super Bolknak voet/fynet yetexM.' Elite van athleten" Koningin maakte rijtoer door Roosendaal „Een elite van athleten", noemde koningin Juliana vanochtend de een heden van het corps Commandotroe pen, die in Roosendaal voor de vaan deluitreiking stonden opgesteld. H.M. zeide o.a. dat vooral bij dit corps de verantwoordelijkheid voor de bevelvoering en de uitvoering der bevelen zeer groot is. Van ieder uwer wordt een innerlijk evenwicht vai lichaam en geest gevraagd, aldus ko- ningin Juliana. Met de Koninklijke trein arriveerde H.M. tegen elf uur op het station in Roo sendaal. vanwaar zij door de stad naar de sportvelden aan de Zwaanhoefstraat Hier stonden drie parate compagnlëen, •n opleid'ingscompagnie van de vaandel- wacht en de kapel van het Regiment Limburgse Jagers opgesteld. Onder de aanwezige oud-commandanten bevond zich de hoofdcommissaris van politie in Den Haag, overste J. H. A. K. Gualtheria an WeezeL Ook de minister van oorlog, ir Staf en de chef van de generale staf generaal B. R. P. F. Hasselmarï. behoorden tot het Na het spelen van het Wilhelmus trad e vaandelwaoht naar voren. De korps commandant, lui tena nt-kolonel P. de Bruin, nam de op een bajonet van een geweer bevestigde fanion in ontvangst en legde deze op twee diepte-trommen. Hierop las de adjudant van Koningin Juliana een Koninklijk besluit voor, vol gens welke de oprichting van het korps is vastgesteld op 22 Maart 1952, de datum waarop voor de Nederlandse militairen die tot nr 2 Dutch Troop Interallied Com mando behoorden, het vert>and van de Prinses Irene-brigade ophield te bestaan. Het nieuwe vaandel draagt de op schriften Arakan 1944 (in Birma - Red.), Arnhem 1944, Nijmegen 1944, Eindhoven 1944, Vlissingen 1944 en Westkapelle 1944. de wapenfeiten van de commando's. Sergeant-majoor G. P. Ubbels, die vier van de zes acties heeft deelgenomen, overhandigde het vaandel aan koningin Juliana. Deze reikte he*, via overate De Bruin over aan de vaandeldrager adju dant P. Vermeer, eveneens een oud strij der. De vaandel wacht marcheerde volgens langs de opgestelde oompag- 25 Mille Niet afgehaalde prijzen voor goed doel Niet minder-dan 25000 gulden zijn niet afgehaald door dje bezitters van een pre- miecertificaa uit de reclameactie var onderneming op het gebied van syntheti sche wasmiddelen. Zelfs de bezitter var de hoofdpremie (10.000 gulden) was niel komen opdagen. Het niet uitgereikte be drag is tezamen met het bedrag dat reeds beschikbaar was gesteld (50.000 gulden) 'gisteren in Utrecht uitgereikt aan hei Koningin Wühelminafonds (sectie kanker onderzoek), het instituut voor preventieve geneeskunde (sectie onderzoek kinder verlamming), het Dr Jan vaoi Breemen- fond6 voor rheumaonderzoek en het fonds nazorg aan suikerziekte lijdende kinderen. Tijdens deze bijeenkomst werden tevens de premies uitgereikt aan de winnaars, die uit alle delen van het land ware, TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN nieën. Hierna volgde een défilé van de opgestelde troepen. Tot slot maakte de Koningin een rij- tour door de met vlaggen en luchtbogen versierde stad. Tegen het middaguur nam zij een zanghulde in ontvangst. Na het gebruik van de lunch vertrok het gezel schap weer naar Soestd ijk. „Communist" is geen belediging Ondeiwijzer in' FinsterwoMe voeld'e zich geschandvlekt De chef-redacteur van Het Vrije Volk te Groningen, de 41-jarige journalist G. H. P., stond gisteren voor de Groningse rechtbank onder beschuldiging van smaadschrift terecht Op 1 Juli had hij Ln zijn blad een repor tage geschreven over Finsterwolde en de daar heersende toestanden, o.a. bij be noemingen. In het artikel was betoogd, dat een vrouwelijke leerkracht aan een openbare school moest worden vervangen (door een vrouwelijke leerkracht), maar dat niette- een oproep was gedaan voor een onderwijzer. Letterlijk werd in het artikel gezegd: „Finsterwolde weet wel waarom een man moet worden benoemd en waarom er zo lang gewacht is met het in zee sturen de oproep. Arnold Jansen moet op die school, zeggen ze cn Arnold Jansen is communist en er moest even gewacht •orden, omdat hij pas dit Jaar eindexa- len heeft gedaan," Arnold Jansen voelde zich hierdoor in jn eer en goede naam aangetast omdat hij geen communist maar partijloos was achtte zich tevens geschandvlekt als jong, beginnend onderwijzer. Dus maakte j een klacht aanhangig. De officier van justitie oordeelde giste- in, dat de opzet tot beledigen niet bewezen en de bewuste passage evei beledigend was. Hij vond het echter niet juist in het artikel namen te noemen, doch de journalist betoogde, dat dit nodig was om bepaalde toestanden openbaar te maken. Overigens heeft het artikel in zoverre effect gehad, dat later een oproep is ge daan voor een onderwijzeres, die ook is benoemd. Je moet er aan wennen In Australië wordt het Kerstfeest gevierd in een verzengende hitte (Van ome correspondent in Australië, Leo 't Hart) YV7AT EEN VERWARRING stichten de Australische Kerstmannetjes W onder onze immigranten! Vooral onder de nog slechts pas gearriveer- den!Wanneer de kinderen bij hun vertrek uit Holland berekend hebben dat ze net met St Nicolaas in Australië zijn, kunnen ze bij hun aankomst hier nergens een spoor van de goede man uit Spanje ontdekken, doch ont moeten in vrijwel elk groot magazijn van Melbourne of Sydney, een Kerstmannetje. Ze snappen er niet veel van en ook de vaders en moeders weten niet best hun houding te bepalen en kunnen hun keus tussen de vaderlandse St Nicolaas en Australische Kerstman niet zo dadelijk makeiv een bepaald bedrag naar het grote ma gazijn. waar men te zijner tijd zijn keuze wil maken. Door dit systeem kan men zich verzekeren van hammen, kalkoenen en andere lekkernijen met Kerstmis. Een andere oorzaak der halfjaarlijkse Kerstmis-voorbereiding is, dat er hier zo- velen zijn afkomstiR van het andere half rond der aarde, die dus al heel vroeg met het verzenden van geschenken naar familie en vrienden moeten beginnen. Keus is er voldoende: daar zijn de snuisterijen uit Japan; aardewerk uit En geland: Rijnsteen uit Duitsland en hout snijwerk uit Zweden. Doch de Australiërs hebben voor zich zelf meestal iets geheel anders op hun verlanglijstje. Hel rollende geld Mogen de Australiërs ln het algemeen het geld goed laten rollen, bijzonder is zulks het geval bij de nadering van het Kerstfeest. Het ls de tijd, waarin men zich nieuwe ameublementen of een auto aanschaft, waarin het noodzakelijk wordt geacht een electrische ijskast of grasmaaier te kopen en de huismoeder verklaart het niet lan ger zonder een wasmachine of borden wasser te kunnen stellen. De kinderen krijgen een driewielerfietsje of, als ze oud genoeg zijn, een gewone fiets; ze worden verrast met een cowboy-costuum of een rijpaard. En de Kerstmannetjes zorgen in de steden voor een beetje sfeer, zoals Men schat dat omstreeks deze tijd van het jaar in Melbourne zich ongeveer tweeduizend Kerstmannetjes bevinden, welk aantal door hen in Sydney ver wordt overtroffen. Nu mogen in Nederland sommige kleu- ïrs zich verwonderen over de talrijk heid van de Sinterklazen, de jeugd in Australië breekt zich daar het hoofd niet over. want „Santa Claus" is voor hen slechts 't symbool voor geschenken. Zij kent het probleem der romantiek niet O ja. hen wordt ingeprent dat Santa Claus in z'n door rendieren getrokken slee. de afstand van 20.000 Kilometer van- Lapland heeft afgelegd, doch de kin deren twijfelen niet eens aan dat ver haal; ze weten wel wie de cadeautjes voor hen kopen. Sneeuw en de zomei-hitte Trouwens, welk kind zou in de bran dend hete zon aan sneeuw kunnen den ken? Niettemin; de Kerstkaarten die bij vele tienduizenden in deze tijd van het jaar door Australië dwarrelen, laten bijna allen een sneeuwtafereel zien. gecomple teerd door de dikke.volbaardige Santa Claus, of figuren uit de verhalen van Dickens. Vermoedelijk hebben al die geïmpor teerde Europeanen in de loop der jaren, aan de Kerstmis verbonden sneeuw- gedachte overgebracht naar dit land van de hete Kerstzon en die. ondanks de kou de nuchterheid den Australiër eigen, we- e bewaren en voeden. Doch St Nico laas moet het hier beslist afleggen tegen Santa Claus, zulks ondanks de pogingen •an allerlei Nederlandse verenigingen, im hem in het leven te houden. En de •anuit Nederland door een comité ver leende assistentie tot het behouden van St Nicolaas in het buitenland, wordt al ien door de immigranten zeer ge waardeerd. Doch eigenlijk wordt de ver warring onder onze immigranten-kinder maar des te groter en zitten de va- dérs en moeders met de vraag, aan welke goedgeefse man zij hun gunsten zullen schenken. Kerstmis van 'n halt jaar Eigenlijk zitten we hier minstens een halfjaar in het Kerstfeest. Eén van de oorzaken is: het afbetalingssysteem, in dit geval meer in het bijzonder de „lay-by". Als Kerstmis enkele maanden voorbij ls, leest men opnieuw de opwekkingen om Iets opzij te leggen voor de volgende Santa Claus. Men brengt dan iedere week of maand Scheveningse boulevard niet gevaarlijk (Van een onzer verslaggevers) "T\E VERBETERING van de zwakke plekken ln de d\jken op de Zuid hollandse eilanden en in de waarden is ook dit jaar krachtig ter band Voor dit doe! heeft het provinciaal be stuur een bedrag van f35 millioen uit getrokken, waarvan dit Jaar reeds derde deel is besteed, zonder dat nog weet welke rijksbijdrage in deze kosten zal kunnen worden ontvangen, zo heeft gedeputeerde mr T. A. van D ij - k e n (a.r.) tijdens de gistermiddag voort gezette zitting van de Zuidhollandse pro vinciale staten medegedeeld. Mr van Dijken had vooraf gezegd, dat de toestand van de Scheveningse bou levard bij de Keizerstraat voor Den Haag niet gevaarlijk is geweest. Tijdens de laatste storm zijn uitsluitend zand zakken gelegd om ongerief voor de Kei zerstraat-bewoners te voorkomen. Gedeputeerde mevrouw mr De Rulj- ter-de Zeeuw moest in haar woord op de naar voren gebrachte cri- tiek over de provinciale film erkennen, dat men aanvankelijk niet bekend was met de beperkende bepalingen van de Ned. Bioscoopbond, waardoor men pas later wist met welke normen men bij Tocli is hot zo VLIEGENDE ARCHEOLOGEN het maken van deze film rekening moest houden. Verder was zij van oordeel, dat de locale instanties meer bekendheid aan het recreatiegebied ln hun omgeving die nen te geven. Een bevestiging dus de zienswijze van verschillende staten leden. dat de film. die f36.000,— heeft gekost en welke een beeld van het Zuid- hollands recreatiegebied had moeten ge ven, niet aan het gestelde doel beant woordt Dat de provinciale Planologische Dienst te groot wordt, kon mevr. De Ru ij t de Zeeuw niet inzien. Deze dienst heeft thans 40 personeelsleden; ten er 48 zijn, maar men kan geen vol doende personeel krijgen. Inschakeling van vertrouwensmannen betekent juist een vergroting van de dienst, die daar door duurder wordt. De dienst heeft gelmatig contact met de gemeentebestu ren, die juist uit vertrouwensmannen ls samengesteld. Gedeputeerde dr A. van Praag lichtte het -provinciaal subsidie-beleid toe, er op wijzende, dat hiervoor geen vaste richtlijnen zijn te geven, omdat de subsidie-aanvragen van geval tot geval bekeken moeten worden. Bij de re- en duplieken werden moties ingediend, nl. door de tische fractie om aan het personeel der provincie een Kerstgratificatie strekken en door de heer A. I n 't V e 1 d, die in een motie, mede ondertekend door de heer S. Hammer (a.r.) cn A. D. van D ij k (soc.) het college van Ged. Staten uitnodigde er bij de regering op aan te dringen, dat er ten spoedigste een verbetering komt ln de verbinding tus sen Helievoetsluis en Middelharnis. Vanmiddag zullen de Statenleden over deze moties moeten stemmen. CHOCOLADE VenkcJe ook de sneeuw-afbeeldingen dat helpen doen. Maar de Kerstkransjes smelten aan de Kerstbomen en de chocolade moet ln de ijskast, want de zon is heet We heb ben de eerste dagen met honderd graden temperatuur weer achter de rug. Rond Kerstmis kan het er heter naar toe gaan Doch dan begeeft iedereen zich naar de stranden of naar de bossen of zoekt men verkoeling in do bergen. Op heel eenzame plaatsjes bij de bergmeertjes ziet men een caravan, waarin een familie van de vacantie geniet Feest van de natuur Men zou bij dit alles eigenlijk gaan vergeten, dat Kerstmis er is ter herden king van Christus-geboorte Mogelijk dat talrijke Immigranten zich dat met schaamte bekennen; ze waren het thuis zo heel anders gewend. Doch weet ga, het leven zuigt Je mee; St Nicolaas is hier niet en het is zo warm, dat de natuur sterker kan trekken dan het kerkgebouw. Men houdt van een gezellige avond; er worden Kerstmaaltij den georganiseerd en de Luchtvaart ondernemingen. die vele tienduizenden passagiers naar allerlei plaatsen en plaatsjes in dit onmetelijke land vervoe ren. serveren op 8000 voet hoogte speciale kalkoen- en klp-maaltljden. Maanden vóór Kerstmis maakt men zich bezorgd of er wel genoeg bier in voorraad zal zijn; men moet immers bier drinken. Al is het volmaakt onjuist te veronderstel len dat om een goéd-Australiër te zijn men ook z'n deel moet verwerken. Zie daarvoor slechts naar de overbe volkte Milkshake-bars, waar Ijs, limonade en vruchtendranken geserveerd worden! BIJ al die innerlijke leegheid van het Kerstfeest, probeert men nog wel wat geestelijke vulling te bezorgen middels b.v. de-Carols by Candlelight"; de Kerst zangen Dij kaarslicht. In steden als Melbourne en Sydney ko men tienduizenden In het Hyde-park bij een om gezamenlijk Kerstliederen te zin gen en ook ln de kleinere plaatsen blijft men niet achter. Doch wanneer de laatste klanken zijn verstorven in de zwoele avondlucht dan Is daar eigenlijk niets meer dat aan Kerstmis, de geboorte van de Vredevorst herinnert. Wie afkomstig Is uit de Kerst-koude landen, mist hier de warmte en de diepte van Kerstmis in dit zomers hete land aan deze zijde van de Evenaar. Fokker F 7-A van Eelde naar Schiphol Een Fokker-vliegtuig uit de twintiger jaren, de Fokker F7-A, zal 30 December van Eelde naar Amsterdam worden ge vlogen. waar het door de KLM aan het Nederlandse Luchvaarimuseum. dat op Schiphol zal worden ingericht, wordt De Fokker OY-SAE (het toestel bevond zich Id Denemarken en werd enige tijd terug overgevlogen) krijgt op het vlieg veld Eelde de beschildering ln de kleuren van de KLM uit de jaren twintig en de regis tratieletera H—NACT, de letters van het eerate F7-A toestel dat door de fa briek aan de KLM werd geleverd Voor het overvliegen van Eelde naar Schiphol is een afzonderlijke beschikking van de Rijksluchtvaartdienst afgekondigd, waarbij is bepaald dat niet boven mensen verzamelingen of aangesloten bebouwing mag worden gevlogen. -Slechts de beman ning mag aanwezig zijn in het toestel, dat nift ie voorzien van een bewijs van in schrijving of lucihitvaardugheld. Wanneer het weer Vrijdag 30 December te slecht is, wordt de vlucht uitgesteld tot Zaterdag 7 Januari. Nieuw woningbouw-plan in Limburg De Limburgse directie wederopbouw, gemeentebesturen en een woningbouw vereniging hebben een plan ontwikkeld :e komen tot de bouw van een extra contingent woningen, zonder dat hierdoor de bestaande bouwbedrtjvighcid overmatig cou worden belast. Het plan zou door de gelijktljulge bouw /an series woningen, waarvan diverse on derdelen op een centraal punt worden vervaardigd, tijdbesparend en kostenaruk- Mr J. G. SmeeU le Voercndaal. werk- kend werken. •asm op de gemeente-secretarie vanj Het ministerie heeft thans toestemming ^toensbroek. benoemd tot burgemeester! verleend tot de bouw van 360 woningen in Thorn (L.J. de omgeving van Roermond en Venlo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5