Bicuute fcihsrtic (tfouranl ijs!! Tweede Kamer critisch over Geneefse conferentie Onderhandelaars nu naar Den Haag terug Russische „tweeling" thans weer thuis DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2,35 per maand; f 0,55 per week. ADVERTENTIËN: f 0,20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0,18 per millimeter. Zes en dertigste Jaargang No 10532 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: D:. E. DIEMER CheLBed.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StutMtttcft H fhebleon» tnyn bert ia tcghcnspoct Lente in hartje winter ZIE PAGINA 4 BEGROTING BUITENLANDSE ZAKEN Ongerust over de Indonesische voorstellen voor N.-Guinea (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer kan nog niet veel geestdrift opbrengen over het ver loop van de Nederlands-Indonesische conferentie te Genève. Dat is gisteren wel gebleken tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Het waren o.m. de heren Bruins Slot (a.r.), Schmal (c.h.) en Le- maire (ex-k.n.p.), die zich zeer sceptisch toonden ten aanzien van de te verwachten resultaten der Geneefse besprekingen. In het bijzonder gaven de sprekers blijk van ongerustheid over het jongste denkbeeld van In- doniesië, om (langs legale weg) onderwijs- en werkkrachten en consuis op Nieuw-Guinea te stationneren. Deze „pacifieke penetratie" wezen vooral de heren Bruins Slot en Lemaire met grote beslistheid af. Ze wensten over deze aangelegenheid dan ook een geruststellende verklaring van minister Luns. „dwaze heen-en-weer-gedraa nève en Den Haag". Hy noemde de confe rentie „een griezelig geval". Is het wel zo zeker, dat Indonesië, mochten de be sprekingen slagen, zijn beloften zal nako men? Ook al doen wc concessies aan het huidige Indonesische kabinet, het is hele maal niet zeker, dat een volgend kabinet zich aan de gemaakte afspraken zal hou den. De a.r.-afgcvaardigde bracht ook de jongste resolutie van de V.N. inzake Nieuw-Guinea ter sprake. Hy wees er op. dat de kwcstie-West-Irian niet van de UNO-vergadering is gevoerd, omdat de vertegenwoordigde landen inzagen, dat dit vraagstuk niet in de Algemene Vergade ring thuishoort. Men heeft Nieuw-Guinea afgevoerd met eerbiediging van 't stand punt van beide regeringen wat betreft de souvereinitelt over dit gebied. De heer Bruins Slot stelde de vraag, of de V.N. daarmee materieel niet toch op de zaak zijn ingegaan. Nederland zou dan, door vóór deze resolutie te stemmen, zyn oor spronkelijk standpunt hebben verzwakt en De heer Schmal (c.h.) vroeg minister Luns waarom de U.N.C.I. niet betrokken is bij de door Indonesië geforceerde con ferentie te Genève. Wat heeft de regering gedaan, toen de U.N.C.I. weigerde zich te mengen in dc gang van zaken in Oost- Indonesië? De heer Schmal betreurde het. dat de regering blijkens de Memorie van Antwoord niet van plan is de kwestie van de Zuid-Molukken bij de V.N. aanhangig te maken. Ze heeft daarmee haar in de R.T.C.-overeenkomst vastgelegde ver plichtingen losgelaten. De c.h.-woordvoer der vond het door de republiek der Zuid- Molukken gepubliceerde witboek van te groot belang, dan dat de Nederlandse re gering het zonder meer naast zich zou kunnen neerleggen. Hij gaf minister Luns de raad zich te laten adviseren door be. kende rechtsgeleerden als prof. Oud er prof. Van Eysinga en keurde het af. dat men in regeringskringen de zaak-Ambon aan de politieke ontwikkeling in Indonesië wenst over te laten. „Men kan." zo merkte de heer Schmal op, „als Nederlandse gering zijn standpunt inzake de souverel- niteit over Nieuw-Guinea niet handhaven met een beroep op het zelfbeschikkings recht der Papoea's, terwijl men het zelf beschikkingsrecht der Zuid-Molukken niet wenst te eerbiedigen." Prof. Lemaire (ex-K.N.P.) vond di houding tussên Nederland en Indonesië „een verdrietige zaak". Geen land, mee de verhouding zo ingewikkeld is ge worden voor de regering, als met Indo nesië. De sfeer is vertroebeld door res sentimenten en het zal erg veel moeite kosten om die sfeer te doen opkl; wordt eindelijk tijd, dat Indonesië daden toont. Besprekingen hebben Teeds in vol doende mate plaats gehad. De heer Le- conferentie. Hij betreurde het, dat de jongste resolutie in de V.N. over Nieuw- Guinea ons land geen enkele waarborg biedt, dat h?t volgend jaar deze zaak niet op de agenda zal komen. Wat betreft de Zuid-Molukken wilde hij zich geheel aansluiten bij de heer Schmal en hij stelde minister Luns de vraag, of de regering wel op de hoogte is van de toestand op Am- Vorstschade woningbouw in '54 25.000 huizen Hagenaar won prijsvraag voor beteugeling voor vorstverlet Door de strenge vorst van vorig' jaar heeft de bouwnijverheid een verlies aan productie geleden van ca 250 mil li oen gulden of ca 12,5 procent van de huidige jaarlijkse productie. Een productie van 250 millioen gulden staat ruwweg gelijk in 25.000 woningen. Dit zeide de heer J. Dura Dzn, voorzit- r van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, op een gisteren in Amsterdam gehouden vergadering. Hier ontvingen de winnaars van de prijsvraag, die door de N.A.P.B. was uitgeschreven voor midde len ter beteugeling van het vorstverlet hun prijzen. De eerste prijs werd toege kend aan de heer H. J. van de Nol Den Haag (250 gulden). Zes anderen ont vingen één prijs van 150 en vijf prijzen an 100 gulden. De prijsvraagcommissie van de N.A.P.B. Twee weken vacantie in grote metaal-industrie In principe is overeenstemming bereikt tussen de werkgevers en werknemers in de grote metaalindustrie over uitbreiding der vacanties tot vijftien dagen. De va- cantietoeslag zal op vier procent worden gebracht, de wachttijd voor ontvangst van ziekengeld wordt van twee dagen tot één dag verkort en de ziekte-uitkering zal van 90 tot 100 pet van het netto-loon worden verhoogd. Deze bepalingen zullen, vooropgesteld dat zij door het college van rijksbemidde laars worden goedgekeurd, in de nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst worden opgenomen. De oude C.A.O. loopt 1 Ja nuari af, doch men verwacht dat deze, in afwachting van het gereedkomen der nieuwe, nog enige tijd zal worden I illl i Cera (Zie vervolg pag. 2). Deense wonderklok loopt al achter (Van een correspondent) Kopenhagen, 22 December De wereldkilo k in het badhuis van Ko penhagen. die dezer dagen in gebruik werd genomen, loopt al bijna een secon de achter, zo meldt de Frankfurter Allge- gemeine Zeitung Zoals in dit blad ge meld. zou de klok in 300 jaar slechts 0.4 seconde achter lopen. Volgens Kopcnhaagse autoriteiten is deze triomfantelijke berichtgeving van 't Duitse blad toe te schrijven aan naijver. De Denen hebben veel ophef «gemaakt van hun wonderklok, en zij lieten duidelijk blijken, dat de wonderklok van Straats burg hierbij vergeleken slechts een „ge brekkig uurwerk" is. „Deze afwijking van onze klok heeft niets te betekenen", zo vertelde ons een gemeente-functionaris van de Deense hoofdstad. „Een horloge loopt immers ook niet meteen in 't juiste rhythme Kerstdienst voor Bredase oorlogsmisdadigers Kirchenprësident D. Stempel uit Speyer in de Pfalz zal ook dit jaar weer de Duitse oorlogsmisdadigers in ons land, België en Frankrijk met kerst en nieuw jaar bezoeken. Deze reis wordt alleen ge maakt uit een oogpunt van zielszorg. De vervelende recepfies der Ver. Naties NEW YORK. 21 DECEMBER. José Maza, de Chileense voorzit ter van de thans geëindigde tiende zitting der V.N.-Assemblée. heeft hier gezegd dat de maatschappe lijke kant van zijn functie nogal vervelend was tengevolge van de te vele diplomatieke recepties in V.N.-kringen. In plaats van veel korte ont vangsten zou Maza liever bijvoor beeld één receptie per week doen houden, die dan langer zou kun nen duren. „Bij zulke gelegenhe den zouden de diplomaten elkander beter leren kennen dan zoals tot nog toe door alleen maar handen schudden en het uitwisselen van enkele beleefdheidsphrases." aldus Maza. Mislukte revolutie in Paraguay? Asuncion, 22 December De Zuid-Amerikaanse staat Paraguay gisteren opgeschrikt door een onbloedige revolutie. President Alfredo Stroesener beval de arrestatie van Epifanio Mendez, directeur van ae centrale bank va Para guay. Deze Mendes werd aangewezen als de aanstichter van de revolutie, die middellijk zou zijn bedwongen. Er is volledige censuur ingesteld op alle persberichten uit Paraguay. Commissaris Kaasjager met pensioen De hoofdcommissaris van de Amster damse politie, H. A. J. G. Kaasjager is met ingang van 16 Juli 1956 op zijn verzoek eervol on'-olag verleend- De heer Kaasjager wordt 11 Juni aa. 65 Jaar. In Januari 1946 werd hij tot hoofdcommissaris benoemd. Nederlandse ex-S.S.'ers in Hongaars kamp Volgens een in Friedland teruggekerde Duitser bevinden zich in een kamp bij Seget. Hongarije, nog twee Nederlandse ex-SS-ers. die tot zware straffen zijn veroordeeld en in afzondering worden gehouden. Beiden zouden in de Oekraïne hebben gevochten. heeft besloten dje oplossingen in henden te stellen van de commissie klimaats invloeden. samengesteld uit vertegen woordigers van werkgevers- en werk- nemersoganisaties De heer Dura zeide vborts. dat alleen de gemeenschap, maar ook de bouwbedrijven grote schade ondervinden van het stilleggen der bouwwerken, bouwvakarbeiders ontvangen negentig procent van hun salaris uit het vors letfonds, doch de kosten voor hét andere personeel en alle andere vaste kosten gaan normaal door. Een uitkering vijftig millioen gulden in de afgelopen winter van het vorstverletfonds betekent honderdduizend gulden per verloren gegaan arbeidsuur In veel gevallen schijnt het verbod var doorwerken tijdens de winter nog na tc werken en zo komt het ook, dat veel op drachtgevers en "directies geneigd zijn het werk stil te leggen wanneer een geringe kans besaai dat het zal gaan vriezen. De heer Dura noemde de volgende voorbeel den van stilleggen van het storten van Bij een viaduct in Deventer bij vijf graden boven nul, by een brugdek bij Doesburg by vier graden boven nul, bü stationsgebouw bij drie graden boven nul, by een telefoongebouw in Zwolle bij graden boven nul en by een ge meentelijk werk in Soesterberg by een graad boven nul. In onze nabuurlanden wordt voortgang van het werk nog toegestaan by tempera turen van drie graden beneden nul. De conferentie met Indonesië Maar ondertekening moet in elk geval in Genève geschieden TERNAUWERNOOD waren de besprekingen in Genève begonnen of de onderhandelaars keerden reeds naar Den Haag terug. De Nederlandse minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra en zijn Indonesische ambtgenoot, de heer Kasimo, gebruikten, nadat gisterochtend de financieel- economische werkgroep een laatste bijeenkomst had gehouden, samen het middagmaal te Genève en vertrokken daarna per vliegtuig naar Nederland. De Indonesische minister van gezondheid, dr. Leimena, reisde met hetzelfde toestel evenals enkele adviseurs der Indonesische delegatie. Over het be sprokene werd slechts medegedeeld, dat men beraadslaagd had over het „aanbrengen van systematiek in de te behandelen vraagstukken". Intussen is het nog steeds niet beslist Zegslieden te Djakarta verklaren vol- Als een symbool van vrede en voorspoed straalt de enoritie kerstboom nabij het Witte Huis te Washington. De electrische kaarsen werden ont stoken door president Eisenhower, die daarvoor slechts op een knop behoefde te drukken. Op de televisie zag de president de lichtjes aan flitsen. Op de achtergrond het Washington-monument. Kerstmis in Genève zal bij eenkomen of in Den Haag. De Indonesiërs deelden reeds mede, dat men 27 dezer te Genève weer dr besprekingen zou beginnen, doch van Nederlandse zijde gaf men te kennen, dat men dit beslissen wilde op de eerste bijeenkomst der werk groep, die morgen In Den Haag samen- De Indonesiërs hopen, dat de conferen tie op 3 of 4 Januari als de Nederlandse delegatie weer in Genève aanwezig is. gereed zal zijn met de voorbesprekingen, zodat men de beraadslaging kan beginnen over de definitieve teksten der ovéreen- kometer inzake de afschaffing van de unie en de financleel-economisch» be trekkingen. Men denkt overigens. d->t het nog wel een week duren za«l eer de mi nisters met deze voorbereiding gereed De Indonesiërs zullen het gaarne zien. dat de ondertekening der overeenkomsten te Genève zal geschieden. Intussen heb ben de fractie-voorzitter der Masjoemi mr Joesoef Wibisono. en dr Sadjarwo. vast vertegenwoordiger van Indonesië bij de Verenigde Naties, die uit New York waren overgekomen, te Genève deelge nomen aan de onderlinge besprekingen der Indonesiërs. Te Djakarta heeft de Indonesische mi nister van financiën, dr Soemitro, het mogelijk genoemd, dat hij 2 of 3 Januari naar Genève zal gaan. Zwakte te Djakarta De Partai Sjarikat Islam Indonesia heeft besloten de Indonesische regering voor te stellen de besprekingen met Ne derland op te schorten. De voorzitter, Anwar Tjokroaminoto, meent namelijk, dat het conflict bij de luchtmacht de po- Indonesië geschokt heeft. Brutale overval in druk deel van Londen Londen. 21 December Drie gemaskerde bandieten hebben van daag op klaarlichte dag een geslaagde overval gepleegd op een gepantserde geld auto van de National Provincial Bank. De auto was mei afgekeurd bankpapier derweg naar het hoofdkantoor in de city, toen hij in een druk stadsdeel door de wagen van de bandieten werd geramd. De chauffeur van de bankauto en twee bewakers werden tegen de muur gedwon gen en ln geen tijd waren de bandieten met bijna 150.000 gulden aan verfomfaaid en gescheurd bankpapier vandoor. Alles ging zó vlug in zijn werk. dat de tientallen omstanders die getuige waren van overval, slechts het nummer van de wagen hadden kunnen onderscheiden. De wagen werd spoedig gevondeo, maar zonder bandieten en zonder de bult De zilveren plaquette van verdien ste 1956 van de Kon. Ned. Ver. Avicul- tura is toegekend aan de ere-voorzitter der vereniging: G. J. A. A. baron Heemstra. Moskou, 21 December. De Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef zijn hedenmorgen per vlieg tuig in het witbesneeuwde Moskou terug gekeerd. Ondanks bittere koude waren duizenden Russen naar het vliegveld ge komen om de leiders te verwelkomen. De hoofdstad beleefde de grootste verkeers opstopping in haar geschiedenis, toen Boelganin en Kroesjtsjef in een open wa gen naar het Kremlin reden. Op het vliegveld beschreef Kroesjtsjef de manier waarop hij en Boelganin de politiek van de koloniale mogendheden 4n Azië aan de kaak hadden gesteld en „de haat waarmee onze woorden in de bour- geois-pers werden ontvangenBoel ganin verklaarde vervolgens, dat steeds meer landen de Russische beginselen steunen voor vreedzaam naast elkaar bestaan. Op Vrijdag 23 December zou de Opper ste Sowjet in speciale zitting bljeenko- Volgens een officiële verklaring is de zitting echter uitgesteld tot 26 Decem ber, teneinde de Russische leiders de ge legenheid te geven, hun verslag over d< reis door India, Birma en Afghanistan te bereiden. Onofficiële stemmen zien in dit uitstel echter een nieuwe wikkeling in de hoogste regionen va Sowjetstaat. Expositie geschenken uit de West verlengd De tentoonstelling van geschenken, dte het Koninklijk paar tijdens de rei6 naar de West ontving en die in het paleis op de Dam in Amsterdam wordt gehouden, zal eveneens van Dinsdag 27 December tot Zaterdag 30 December van elf tot vijf uur zijn geopend. Kassier verduisterde acht mille. De procureur-generaal in Den Bosch heeft gisteren tegen de 56-jarige kassier C K. van de Roosendaalse Coöperatieve Melk- i&briek Het Anker, bevestiging van Redd«is van dieren gehuldigd D. werMtod-retl. tot b^cttorml»» acbWulMOd £ulden hebben verduisterd van dieren heeft de heren J. Boor en P. Spilt uit Hulzen het ere-iimslgne toege kend. Zij hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag te Hulzen met groot gevaar voor eigen leven tijdens een hevige brand in de boerderij van de familie Veerman 7 koeien uit de vlammen ge red. De 19-jarige dekknecht Johan W. Koppenaal van de Groenendijk, in dienst van de Rotterdamse havendienst, is gis termiddag aan boord van de Havendienst die in de werkhaven tag. gestruikeld en overboord geslagen. HIJ is verdronken. Vijfdaagse werkweek maakt van de boer straks een slaaf" Op een vergadering te Amsterdam van voortvloeien de nationale coöperatieve aan- en ver- koopvereniging voor de landbouw, het Centraal Bureau, bracht de voorzitter, de heer H. D. Louwes, vandaag de mo gelijke invoering van een werkweek van vijf dagen ter sprake. De aan zijn be drijf gebonden boer zou waar zijn ar beiders naar de industrie zouden over gaan een sloof of 6laaf worden. Niet alleen de welvaart van de boer maar ook zijn maatschappelijk aanzien zou in ge vaar komen. Hieruit zou het gevaar het zich wenden tot be. wegingen met een radicaal karakter ei hun daarbij passende leiders Spreker meende dat ons volk en onz regering veel duidelijker de gevaarlijke ontwikkelingen van ons huidige land bouwbeleid en van de achteruitgaande positie in sociaal opzicht van een be langrijk deel van onze boerenstand die- te onderkennen. Hulp der Arabische landen De rust keert weer in Jordanië AMMAN, 21 December Koning Hoessein van Jordanië heeft vandaag het zakenkablnet-Hashim be ëdigd. Thans staat wel vast, dat toetre ding van Jordanië tot het pact van Bag dad voorlopig niet meer aan de orde komt, wil men tenminste de toestand van rust handhaven, die nu eindelijk Is Ingetreden. Alle arrestanten van de ongeregeld-1 heden der laatste dagen zijn op vrije voe ten gesteld; de scholen zijn heropend. Intussen voeren Egypte, Syrië en Saoe- di-Arabdë op hoog niveau besprekingen over hulp aan Jordanië. Deze hulp zou dezelfde omvang hebben ais de tegen woordige steun van Engeland (26Vfe mil lioen gulden per jaar). De Arabische landen veronderstellen dus dat de Jordaanse weigering, toe te treden tot het Bagdat-pact, een stopzet ting van de Britse hulp tot gevolg zal hebben. In Londen verluidt echter, dat de Brits-Jordaanse besprekingen over deze hulp op bevredigende wijze zijn af gelopen. Kraak van meesterspionnen... (Van een correspondent) TPONN. Een comman- dogroep van commu nistische meesterspionnen heeft de afgelopen nacht antwoord gegeven op de vlucht von dr Otto John naar het Westen. De rode spionnen drongen een bureau van de Westdultse liberaleFreie Democra tische Partei binnen, for vriendje in het gebouw moeten hebben gehad, want de alarminstallatie was eenvoudig buiten werking gesteld De inbraak geschiedde in het hier zo genoemde Ost-Burovan de Freie Democratische Partei. In dellijk haar „geheime ap paraat" in werking ge steld om zoveel mogelijk bedreigde partijgenoten in het Oosten op de hoogte te stellen, vóór zij van hun bed worden gelicht Verschillende autoritei ten van het Westduitse In- lichtlnoenapparaat maak ten ons deelgenoot van hun verontwaardiging ceerden enige deuren en bliezen een grote brand kast op. Toen deze sa- botaoe-experst het ge bouw nauwelijks tien mi nuten nadat zij waren bin- nenaekomen verlieten, hadden zij een dik pok met tientallen documenten bij zich. even zovele von nissen voor de anfi-com- dit bureau worden alle mogelijke gegevens be- over de diefstal. Voor de actie van de roden kun nen u'ü slechts bewonde ring hebben," aldus een hooggeplaatste functiona ris. ..maar het Is krank zinnig dat zij er toe in staat worden gesteld Dat men een privé inlichtin gendienst wil oprichten Is tot daar aan toe, maar dan moet men ook afdoende Oosf-Duitsland. Want de documenten bevatten de munistlsche leden der par tij achter het IJzeren Gor het IJzeren Gordijn. Ieder gegeven, hoe onbelangrijk het ook scheen, werd ln de archieven opgeborgen. De gegevens werden voor maatregelen nemen om te verzekeren dat de verkre gen oegevens veilig z|jn. Welke maatregelen men ook neemt, men zal niet dijn. Na een eerste onder zoek stelde de politie vast. dat de spionnen een al verkregen van Oost- Duitsers dte naar het Wes ten waren gevlucht De F.D.P. heeft onmid kunnen voorkomen, dat tientallen oprechte anfi- uyand ten offer vallen Deze enorme hoop oud roest ontstond toen een gasfabriek tn New York er toe overging aard gas aan haar veTbruikers ie le veren en aan alle afnemers een nieuw gastoestel cadeau deed in ruil voor het oude. Amhem gaat veikeers- zondaren streng straiten Geen enkele verkeersovertreding zal voortaan in het kanton Arnhem door voudige transactie, een boetebetalino, den afgedaan. Iedereen, die In de Gel- te hoofdstad een verkeersovertreding begaat, zal voor de rechter moeten schenen. Wanneer sprake (I van pertinente kcersdomheid" zal volkomen ontzetting uit de rijbevoegdheid worden gelast. De vliegramp Bij de vliegramp ln Florida (Constellation van de Eastern Airlines stort neer) zijn volgens de laats te berichten 16 mensen om het leven ge komen. In plaats van 18 zaten er 18 per- In het toestel, te weten elf passa giers en vijf leden van de bemanning. Vanochtend ls de vlag gehesen op de top, dde is geplaatst op de nu nog ln het etelgerwerk staande pyloon, de centrale zirü van het grote nationale monument op de Dam. Met het plaatsen van de top ls het hoogste punt van het monument bereikt, mi. 22 meter boven het dam pedL gens Ass. Pres. dat het kabinet tezamen ,'ice-president Hatta het hoofd biedt het verzet van president Soekarno tegen de benoeming van Soejono als plaatsvervangend chef-staf der lucht macht. Inmiddels hebben de autoriteiten nog steeds niet een sergeant gearresteerd, die enkele hoge officieren bij de muiterij op Tjililitan geslagen heeft. Verwarde verklaring Een woordvoerder van de Indonesoeche amoai-ssade te Wo>nington beweerd heden, dat de Nederlandse onderhandelaars te Genève er in zouden hebben toegestemd de zeggenschap over Nieuw-Guinea op de conferentie te bespreken. Deze ongedoof- waardige mededeling komt weer ln strijd een uitspraak van de Indonesische oud-minister van buitenlandse zaken, Soe- narjo te Djakarta, dat te Genève de sou vereinitelt niet ter sprake komt. Hij waarschuwt, dat Indonesië in de val zal lopen als het belooft geen infiltraties uit teren. Hy is n.l. van mening, dat de Nederlanders oniwettig op Nieuw-Gutnea verblijven, zodat men met kan spreken Indonesische infiltraties en een non- aggressde-overeenkoms* niet op zijn plaats cal zijn. Gevaarlijke toestand in Algerije (Van onze correspondent) Parijs, 21 December "VPNIEUW drukt de toestand in Al- -J gerije een stempel op het bin nenlands politieke leven van Frank rijk. Premier Faure en alle leden van zijn kabinet braken vandaag hun verkiezingscampagne in de provincie af en spoedden zich naar de hoofd stad voor een bijzondere bespreking. De afgelopen 24 uur la de toeetond in Algerije aanzienlijk gevaarlijker gewor- worden In het Nemen eha-gebergte wer den 90 personen gedood in gevechten tus sen opstandelingen en pro-Franse Alge rijnen. De terroristen kondigden aan, ge durende de Kerstdagen een bijzondere ac tiviteit te zullen ontplooien. Het was gouverneur-generaal Soustelle. die Partfs in alarm bracht. „De 350.000 man Franse troepen onder mUn bevel zjjn niet toereikend om de orde te handhaven". seinde Soustelle. Waar het tijdens de kabinetsvergadering dan ook in de eerste plaats om ging, was de mogelijkheid van een bevel tot het verschepen van extra troepen naar Noord-Afrtka. Algerijnse functionarissen ln het over- zese gebiedsdeel geraken in paniekstem ming door pamfletten der opstandelingen, waarin zij met de dood worden bedreigd, aio zij ni&t onmlddeHijk aftreden. Ver schillende functionarissen dienden reeds hun ontslag in. (Men zie ook hot Vertelaarde Uitzicht). Kleren van oude dame in A'dam in brand De 81-jarige weduwe M. Stom van het Jhr Dedel-Hofje in Amsterdam i6 gisteren door haar buren uit haar brandend ka mertje gered. In zeer ernstige toestand ia zij naar het Wil hel min a gasthuis vervoerd. Voor haar leven wordt gevreesd. Bij het aandoen van het electrisch kacheltje hadden de kleren van de oude bewoonster van het hofje vlam gevat. In grote angst was zij toen met haar bran dende kleren door het kamer je op de eer ste verdieping gelopen, waardoor ook het huisraad vlam vatte. Omwonenden waren toegesneld en hadden het vuur geblust. HET WEER IN EUROPA E z S 1 5 S I li '5j. fl cS l* T. HciblIlKl zw. bew_ NO 3 —lil 0.7 k2° mist NNO 1 -19 0 Aberdeen mist windstil windstil —12 0.2 —4 0 Brussel °nm£t windstil windstil 1 0J —1 1 Bordeaux geh. bcw W 1 11 5 Nice llchtbew NW 6 5 0 Frankfort regen windstil 1 04 iürtch rw bew ZO 2 2 0 6 2 1 sL ""ES' O 1 W 2 5 4 —1 0 3 S Roma regen NO 3 9 4 WEERBERICHT Enige regen Veel bewolking met nu en dan regen of mogelijk van nacht ook nog wat natte Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk wellicht har de wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht voor de tijd van hat Jaar. (Opge maakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 8 4918.33. Maan 12.311.40 uur. Op 29 December volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1