JUeuiue £citarl)c (üimrant Minister Soemitro kwam steeds niet opdagen nog de Nederlandse delegatie heerst thans grote ontstemming Bij Vervroegd met vacantie na constatering van t.b.c. Israëlisch vredesplan voor het Midden-Oosten Het Jordaanse Kabinet gisteren afgetreden is Geleerde ving 400 nieuwe vissen DINSDAG 20 DECEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7,— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIËN: 0,20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0,18 per millimeter. Zee en derligsle jaargang No 10530 CheLRed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stant*a«ttcft U ghebleoea tngn hcrl la tcghcaspocl" Vrijheid noch verf ZIE PAGINA 5 MOEIZAME BESPREKINGEN IN GENÈVE (Van onze speciale verslaggever) GENÈVE, MAANDAG FHET NEDERLANDSE KAMP heerste vandaag nog al wat ontstemming over het feit, dat de Indonesische minister van financiën, prof. Soe mitro, nog steeds niet naar Genève is vertrokken. Tijdens de besprekingen van de financiële en economische werkgroep is er een telegram uit Den Haag binnen gekomen met de vraag of een vertrek van minister prof. dr I. Zijlstra naar Genève nog zin zou hebben. Dit telegram is het onderwerp geweest van een vrij langdurige discussie. Na afloop van de formele be sprekingen heeft de Indonesische-delegatie zich in de binnenkamer terug getrokken. Eerst tegen zeven uur heeft zij laten weten, het op prijs te stel len als de Nederlandse minister van economische zaken de reis naar Genève toch zou willen maken. T~\E ONTSTEMMING van de Neder- landse delegatie is begrijpelijk. Op voorstel van de Indonesiërs is de confe rentie hier Vrijdag j.l. begonnen. De Nedprlandse delegatie was compleet, maar verschillende Indonesische ministers ont braken op het appèl. Er gaat bijna geen dag voorbij of nieuwe Indonesische dele gatieleden landen op het vliegveld Coin- itrin. Maar prof. Soemitro vertoeft nog steeds in Indonesië. Eerst zaten de acade mische examens hem dwars, hij is nog steeds actief hoogleraar, en nu is hij ge bonden aan de voorbereiding en 'behan deling van de begroting van 1956 in het Indonesische parlement. Minister Zijlstra zal nu moeten spreken met de Indonesi sche minister van economische zaken, de heer Kasimo, die daarvoor over volledige volmachten beschikt. De heer Kasimo is tegelijk met minister Leimena gisteren in Genève aangekomen een half uur nadat de Nederlandse ministers waren vertrok ken. Ongetwijfeld heeft het Nederlandse kabinet vandaag over de ontwikkeling in Genève gesproken. Zou uit dit resultaat hpt vragende telegram hebben geresul teerd? STERKE MAN De afwezigheid van prof. Soemitro is overigens ongetwijfeld ook voor de Indo nesische delegatie een teleurstelling. Uit gesprekken met Indonesiërs blijkt, dat hij op zijn terrein als de sterke man wordt beschouwd, die een goede onderhande lingspartner voor prof. Zijlstra zou zijn. voor wie de Indonesiërs veel respect hpbben. Winkelpersoneel vrij. op Kerstavond? Aan de middenstandsbedrijven is een verzoek gericht om geen gebruik te ma ken van de mogelijkheid om op 24 Decern, ber de winkels langer open te houden dan zes uur 's avonds. De bedoeling van dit verzoek is om het voor het personeel gemakkelijker te maken zich voor te be reiden op het Kerstfeest. Het schrijven is ui-tgegaan van de commissie van overleg van de middenstandscentralen, waarin samenwerken de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Katholieke Middenstandsbond. Drieling in Giessendam Gisteren deed de 28-jarige J. den Uil op het gemeentehuis van Giessendam aan gifte van de geboorte van een drieling. Jenneke, Cornelia en Elisabeth. De meisjes werden in de nacht van Zater dag op Zondag geboren in de woning C 193 in Giessendam, waar het echtpaar Den Uil inwonend is. De 19-jarige moeder had reeds in het begin van het jaar een kind ter wereld gebracht, zodat het gezin thans is uit gebreid tot zes personen. De baby's, die een maand te vroeg werden geboren, zijn met de moeder naar het ziekenhuis in Gorinchem overgebracht. Jenneke. 2330 gram, Cornelia, 2130 gram, en Elisabeth, 2060 gram, liggen nu allen in Dit is de eerste maal. dat in Giessendam een drieling is geboren. Burgemeester Brinkman bood de moeder bloemen en drie spaarbankboekjes met 25 gulden Toen burgemeester Brinkman de moeder in het ziekenhuis bezocht, maakte deze er direct gebruik van, hem op het huis vestingsprobleem te wijzen. Wanneer zij en haar kroost in Giessendam terugkeren zullen negen mensen zijn gehuisvest in een kleine woning. De Giro gaat mechaniseren „Ik zal je betalen Jan, wacht Nu de conferentie vandaag is verlopen zonder Nederlandse ministers, is logisch dat er geen grote vorderingen ge maakt konden worden. In de twee verga deringen van de financiële en economi sche werkgroep is het minis'eriële ge sprek van morgen voorbereid. Nog steeds speelt daarbij de procedure een grote rol. MaaT de ministers zullen ten slotte ook over deze procedure moeten beslissen. PROF. ZIJLSTRA VERTROKKEN Nader wordt gemeld, dat de Neder landse minister van economische zaken, prof. dr. J. Zjjlstra hedenmorgen half twaalf van Schiphol naar Genève ver trokken is. Soekarno sprak tot muiters Soejono was atwezig President Soekarno heeft Maandag tij dens een plechtigheid op het vliegveld i Tjililitan bij Djakarta een beroep gedaan op de luchtmacht om de discipline te handhaven en de bevelen uit te voeren, hangende een oplossing van het geschil binnen de luchtmacht, dat Woensdag op Tjililitan tot uiting kwam bij de mislukte installatie van t-ice-commodore Soejono tot waarnemend chef-staf der luchtmacht. Als president en al6 oppelbevelhebber zeide Soekarno, dat hij bezig i6 een oplos sing te vinden, waarbij het landsbelang 'voorop staat. Hij noemde het incident een schakel in een keten van gebeurtenissen van bijna twee jaar. De president sprak staande naast de vice-luchtmaarechalk. Soenadarma, wiens verzoek om ontslag hij had geweigierd. Vice-commodore Soejono, wiens instal latie tot plaatsvervangend chef-staf, door de muiterij verijdeld was. maakte de plechtigheid niet mede. De president zeide voorte, dat dit de zesde maal was. dat hij een verzoek om ontslag van een der chefs-staf geweigerd had. Verkiezingsmanifest Chr. Hist. Unie De„ Christelijk-Historische Unie wijst de doorbraakgedachte met beslistheid af. maar staat open voor samenwerking in het belang txin geheel ons volksleven. Dit is te lezen in het Verkiezivgs- mantfest 1956 van de C.H.U. De volledige tekst publiceren wij op pagina 2. Dit zijn geen leden van de reddingsbrigade, al zou u dat misschien denken. Het is de kledij, waarin zich de bouwvakarbeiders van het proef-object te Rijswijk Z.-Hbij regen hullen. Het marcheert daar overigens uitstekend met de bouw. Gisteren regende het en dus liep men er in deze Zuidwesters bij. Vannacht vroor het, macr dank zij af gedekte voorraden materialen en verlichting en verwarming, kon men het werk Vanmorgen normaal beginnen. Toen de zon doorkwam, kon men ook het buitenwerk weer opvatten. En dat, terwijl op werken in de omgeving al enkele malen vorstverlet geweest is. Schoolarts schrijf! rus! voor Lyceïsten in Zierikzee leeiden onder zware geestelijke druk DE LEERLINGEN van het prof. Zeeman-Lyceum in Zierikzee zijn nu reeds met vacantie naar huis gestuurd. Zij hadden een schrijven van de schoolarts bij zich, waarin de ouders gevraagd wordt de kinderen vroeg naar bed te laten gaan en zo veel mogelijk rust te laten genieten. Verder vraagt de schoolarts de meis jes geen werk in de huishouding te geven en de jongens geen werkjes op te dragen. De oorzaak van dit alles ls, dat enkele weken geleden bij medische controle op dit lyceum een beginnende infectie van tuberculose is geconstateerd. Deze infectie heeft zich thans uitge breid over een leraar en dertien leerlin gen. dat is tien procent van de schooi- bevolking. In het schrijven van de school arts aan de ouders wordt naar aanlei ding van dit gebeuren gezegd, dat de jongelui onder een zware geestelijke druk leven. Verschillende leerlingen, bij wie geen besmetting ls geconstateerd. Bewapende postbeamb ten achter het loket Postbeambten in West-Duits]and zullen voortaan, met een revolver gewapend, achter hun loketten moeten zitten, minister van binnenlandse zaken Noordrijn-Westfa Urn heeft deze maatregel getroffen om de bandieten af te schrik ken, die in steeds toenemende mate aan slagen op de kassiere van postkantoren er landelijke banken plegen. en door de spanning een rustkuur ondergaan. Kort na het constateren van de be smetting zag de rector zich reeds genood zaakt een verlicht leerprogramma in te stellen. Van een sluiting van de school is nog geen sprake. Aantal kustvaartuigen stijgt voortdurend Het aantal kustvaartuigen in ons land leemt voortdurend toe. Tegen 736 sche pen met een bruto tonnage van 253.000 op 1 Januari 1954 bedroeg <Mt aantal op 1 Januari 1955 769 schepen, metende 270.000 brt. Men verwacht dait dit jaar voor de uit komsten van het kustvaart bedrijf een top jaar is geweest. De vrachtenmarkt onder ging een aanzienlijke stijging, evenais het time-charter bedrijf, aldus het verslag van de Centrale van kleine-vaart-personeel. Geen verlaging van de moiorrijtuigenbelas .ing Minister Algera acht verlaging van de motorrijtuigenbelasting niet gewenst, zo deelt hij mee aan een aantal Tweede Kamerleden, die daarvoor hadden ge pleit. Op 1 September zijn de tarieven van deze belasting zodanig verlaagd, al dus de minister, dat zij weer dezelfde hoogte hadden als die, welke golden. Trouwens, het zou ni« dig zijn, een nog verdergaande verlaging door te voeren, aangezien de kosten van wegenaanleg, -onderhoud en -verbetering steeds stijgen. Zweden: 36 gr onder nul DE Poo Wcou heeft Noord-Europa vast in haar" greep. Stockholm had vannacht een temperatuur van minus 20. in Noord-Zweden werd zelfs er gens 36 graden vorst gemeten. Dene marken en Schotland hadden plaat selijk min 9, im ons land had Zuid- Limburg met min 5 de laagste tempe ratuur. In de komende 36 uur zal het weer onder invloed komen van een gecom pliceerde storing boven de Britse eilanden, die In ongeveer noordooste lijke richting trekt. Deze zal enige sneeuw en een tijde lijke dooi brengen. De wind draait even naar het zuidwesten. De Haagse kunstschilder L. Th, J. van Eekelen heeft in opdracht van Shell Tankers N.V. een schilderij gemaakt van H.K.H. prinses Beatrix. Het origineel zal een plaats vinden in de directiekamer van de N.V. te Rotterdam; een replica zql worden geplaatst aan boord van de Vasum, de tanker die op 15 Januari 1955 door prinses Beatrix werd gedoopt en te water gelaten op de werf der Ned. Dok- en Scheepsbouwmij te Am sterdam. De Vasum wordt Vrijdag in de vaart genomen. Vergoeding voor vluchtelingen Israël heeft de Ver. Staten een „vredesplan" vóór het Midden-Oosten aangeboden. Het plan is vorige week aan Minister Dulles voor diens ver trek naar de bijeenkomst van de NAVO-Raad te Parijs overhandigd. Het bestaat uit de volgende punten. 1. Israël is bereid déél te nemen aan rechtstreekse besprekingen met de ver tegenwoordigers van de Arabische landen en in het bijzonder met Egypta. 2. Op basis van wederkerigheid stemt Israël in met grenswijzigingen. 3. Israël zal het land- en luchtverkeer tussen Egypte en Libanon en tussen Egyp te en Jordanië vergemakkelijken. 4. De Arabische landen zullen dan het Israëlisch verkeer faciliteiten moeten ver- 5. Jordanië kan een vrije zone in de haven van Haifa krijgen. en Bethlehem werd verbrand terwijl de Turkse consul- gen-eraal en de Fra wondiingen opliepen. De spanning in Jeruzalem was overal «Mbaar. Eenheden van het Jordaanse Koning Hoessein van Jordanië heeft leger doorkruisten de stad en wisten gisteren zUn Parlement en de regering nieuwe wanordelijkhede-n te voorkomen, ontbonden en voorgesteld, nieuwe ver- Ook in Bethlehem was het zeer onrus- kiczingcn te houden. Deze Regeringscrisis tig. Tot nader order geldt voor deze stad volgt op de demonstraties in het gehele de avondklok. In Hebron moest de poli- land tegen een Brits voorstel, dat Jor- tie op de menigte schieten. Het ie» niet danlë zich zou aansluiten bij het Bagdad- onmogelijk, dat in het gehele land een sta- pact king zal uitbreken. Premier Mahali, die voor aansluiting bij Koniing Hoessein van Jordanië verze- het Pact is. zei in een radioboodschap, fcerde zijn onderdanen, dat de demarcaibie- dat hij was afgetreden, om het land de lijn met Israë; beschouwd zal blijven als kans te geven de huidige problemen op een Arabische verdedig:ngsstelling en te lossen. geen schending zal worden geduld. De InmUkM. duurt de onrust ta hst land "'if™, s1""1* <én voort De Oertchlen, dat tenjevolje van i •*™e!ïk* de onlusten vier personen gedood Ook in Damascus (Syrië) is vandaag ^"cssraud. toideo nfet tevêrtitd j In de loop van Maandag werd het Turkse consulaat in het Jordaanse Jeruzalem bestormd. De Turkse vlag jyOOR DE erzoekin- moderne hulpmiddelen is de laatste jaren gebleken, dat de zeeën veel meer bevatten tlsch zagen dat men tot nu toe be- dat zij op het eerste ge- vroedde. zicht Het was prof. J. L. B. Smith van de Rhodes- Universiteit (Zuid-Afrika) die een paar jaar geleden beroemd werd door zijn ontdekking van de reeds jaren uitgestorven ge waande vissoort Coelo- canth. En dezelfde des kundige ondernam on langs opnieuw uitgebrei de speurtochten in de In dische Oceaan Het resul taat was boven alle ver wachting. want niet min der dan vierhonderd vis- i vissen deden gels dan denken. De schoener „Argo" was aas soorten, waarvan de we- uit de haven van Dar-es- dat tenschap totaal onkundig Salaam (Oost-Afrika) ver was, konden als „nieuw" trokken met een groepje worden geregistreerd. De- big-game-hengelaars, al len doorgewinterde hoe sportslieden en onder lei- vissi ding van prof. Smith. Aan ken. boord was een speciaal vt oangpodlum gebouwd dat dan re opwindende vondstei deed men in de buurt van de eilandengroep der Sey chellen. De nieuwe vissen, die prof. Smith ving en met hulp van zijn vrouw en zoon onderzocht, waren allerlei kleur en een om het lichaam ge- Gele. groene, blau- dragen zware gordel. n rode exemplaren Dank zi) deze maatregel er b|j. Zó fantas- konden de hengelaars de uit, reuzenvissen2oals tonijn, •uda, wahoo en an- tropische vo- dere soorten de baas blij ven. Zij vinpen ze in pro- Niemand van ons," zo vertelde één der deelne mers aan de erpeditie. „had ooit zulk visrijk wa ter gezien. wy kwamen dan ook tot de overtui ging, dat het water van de Sej/chellen-eilanden die evenals de Amlrante- groep aan Engeland beho ren fot het visrijkste ter wereld mag worden ge rekend. Zowel ons kunst aas als het levende aas. in de henpels de den. werd telkens weer zo gulzig verslonden, dat de pijnlijke vraag rees, hoe we nu werkelijk grote vissen konden verschnl- Wanf de ..kleine". die minder wogen vijftig kilogram, steeds onze haken danië. De studenten in de stad zijn in staking gegaan. Volgen» het Syrische blad ..Alef Ba" zijn in de afgelopen nachl veel Jordaniere naar Syrië uitgeweken. Russische ambassadeur vandaag in Bonn De eerste Russische ambassadeurVa lerian Zorin. komt vanmiddag in Bonn Hij brengt een aanzienlijk aantal landgenoten mee. die de. reeds In Bonn •erkende. Russische staf zullen uitbrei den. In Bonn verwachtte men, dat Zorin 'wat na Nieuwjaar zou arriveren. Zorin zal zijn intrek nemen in een, door de Franse beret Uns gebruikte, million- villa in Roiandseck aan de Rt1n. pre cies tegenover Rheindorf. waar Adenauer S raks in 2'/' uur over A lantieche Oceaan D« vliegfu'e-fob-'eken Avro Cenoda T,l mited bestuderen thans het project voo een verkeerstoestel met straalaandrij ving. dat in twee en een half uur ove: de Atlantische Oceaan kan vliegen. H» b-etrht is afkomstig van het blad ..Thi Globe and mail. Ter Super con stella- stoelen. De hengels kon- schoont Dit blééf e den jrden bevestigd aan bteem. de Moni Londen op het ogenblik ongeveer 12 uur Dit n'euwe v-keerstoestfl van de vliegtuigfabriek In Toronto moet de op volger worden van de Amerikaanse cn Britse straalvliegtuigen, die begin 196d door de burgerluchtvaart in gebruik zullen worden genomen. De president van Avro Canada Ltd zei. dat straks met dit vliegtuig de Atlantische Oceaan kan worden overgestoken, met een snelheid van "MOO km per uur en het traject dU" In 2Vz uur kan worden afgelegd. Israëi wil schadevergoeding betalen de Arabische vluchtelingen in het Midden-Oosten. Terugkeer van deze vluchtelingen naar hun vroegere woonplaatsen in Israël blijft uitgesloten. Israël is bereid de Ameri kaanse aanbieding voor een lening om de schadeloosstelling te betalen, te aanvaar- Israël is bereid met de Arabieren :n te werken bij de uitvoering der plannen ter verdeling van het water van de Jordaan en de Jarmoek. De heilige plaatsen in Jeruzalem moeten onder internationaal bestuur ko- De huidige verdeling van do stad kan gehandhaafd blijven. Het Prms Bernhardfonds zal het Ballet der Lage Landen een subsidie verlenen, speciaal bestemd voor de aan schaffing van een bescheiden transpor tabele beli chtingsi nstallati e. Duitsers krijgen (van Nederland) 'n waarschuwing Het hoofd van het Nederlands Voorlich tingsbureau in West-Dultsland. de heer J. B. Braaksma, heeft gisteravond voor de zenders van de Noordwcstdultse radio- omroep gesproken over de in Breda ge vangen gehouden Duitse oorlogsmisdadi gers. Hij waarschuwde de Duitsers de zaak niet op te blazen om de verhouding tussen beide landen te vertroebelen. De gevan genen zelf hebben al genoeg gedaan oiji een goede verstandhouding te vertroebe len. Bovendien keerde hij zich tegen de misvatting, dat in Nederland de theorie voor de collectieve schuld der Duitsers opgeld zou doen. De vertegenwoordigers van de Westduitsc bondsregering hebben steeds de mogelijkheid gehad, zich op de hoogte te stellen van de behandeling die de Duitsers in gevangenschap ondergaan. Kamerlid veroordeeld tot een week De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de 45-jarige ir S. A. P. uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven dagen en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van zes maan- Volgens de dagvaarding zou hij op 19 November J.l. als bestuurder van een auto gereden hebben in de Rochussen- straat te Rotterdam, terwijl hij onder zo danige invloed van alcoholhoudende dranken zou hebben verkeerd, dat hij niet In staat moest worden geacht dat motorrijtuig naar behoren ie besturen. De eis was een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende zes maanden. De rechtbank was van oordeel, dat d« overtreding van de Wegenverkeerswet een dermate ernstig feit is, dat. mede met het oog op de generale praeventie. termen voor een principale vrijheids straf aanwezig zijn. B|j het bepalen van de strafmaat heeft de rechtbank overwogen, dat de gevol gen van het vonnis ernstig zullen zijn voor verdachte. Zware ontploffing in Maastricht Twee arbeiders gewond Bij een ontploffing in de sorteerafdeling van de N.V. Porcelein- en tegelfabriek Mosa in Maastricht, gisteravond om kwart voor negen, werden twee arbeiders, de 26-jarige monteur J. Kraan uit Heerlen en de 32-iarigc stoker Dolmans, resp. zwaar en Jicht gewond. Bij de explosie werd zware schede aan de installaties aangericht, naar voorlopige schattingen voor enkele honderdduizenden gulden. Zo zijn alle gasleidingen gespron gen en werden vele machines beschadigd. Ramen, deuren, een stuk muur en het plafond zijn weggedrukt. Oorzaak is waarschijnlijk het uitvallen van de stroom in Maastricht, waardoor de 'hoofdregulateur van de fabriek defect raakte Hierdoor werd de spanning in de gasleiding te groot, met als gevolg dat een gasmeter sprong. Het uitvallen van de stroom heeft niet noodzakelijk een ontploffing tot gevolg. In dit geval heeft echter de eigen fa- brieksveiligheid of de veiligheid op de leiding van de staatsmijnen niet gefunc- tlonneerd. Direct na het ongeluk is de brandweer begonnen met opruimen. Het was vanochtend echter nog zeer de vraag, of het achthonderd man tellende personeel ln zijn geheel weer aan het werk zou kunnen gaan. De porseleinafde ling is in leder geval enkele dagen ge stagneerd. Een kop hete koffie na een paar nachtelijke uren: dat smaakt! De be manning van het Nederlandse schip Atlantis komt in de haven van Brest een beetje bij, na gered te zijn door de Franse sleepboot Abeille 26. Van links naar rechts: Gerard Voerman uit Rotterdam, Peter van Vliet uit Utrecht, Pieter Linden uit Rotterdam, Henny Betjes uit Haar lem en Pieter Koppy uit Den Haag. (Telefoto A.P.) HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Kwakkelweei Tot morgenavond verwacht De Bilt: VrU veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw, re gen of IJzel. Matige tot vrij krachtige Zuld-oostel. wind met lichte vorst, later rui mend naar Zuidwest met lichte dooi. (Opgemaakt te 11.IS uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1