Voorhouts gemeentehuis is onherkenbaar veranderd Flora bereikte omzet van bijna zeven millioen VISSERIJGOLFJES NIEUWE" LEIDSCHE COURANT 7 Morgren ollicieel open Verbouwing en uitbreiding had nieuw gebouw tot gevolg IK ZAL BLIJ ZIJN als het Donderdagavond is". Deze uitspraak tekenden wij gistermiddag op uit de mond van de heer J. W. van den Aardweg, secretaris van de gemeente Voorhout. Op dat moment bevonden wij ons in de burgemeesterskamer met de waarnemend burgemeester, de heer A. J. M. Kolfschoten, de architect, de heer Th. N. J. A. Geels uit Leiden, en journalisten van dagbladen uit Leiden en Haarlem. Zo juist was een rond gang beëindigd door het geheel vernieuwde en uitgebreide raadhuis, en die verzuchting van de secretaris sloeg op de dag, waarop de officiële opening zal geschieden. Met grote nauwkeurigheid heeft men het aantal personen berekend, dat de 's middags om 3 uur beginnende buitengewone raadsver gadering zal bijwonen, namelijk 103. En als de hamer dan valt wordt een punt gezet achter een voor alle gemeenteambtenaren zeer drukke 'tijd, de periode van voorbereiding voor en uitvoering van vernieuwing en vergro ting van hun werkruimte. Het thans in- en uitwendig volkomen veranderde raadhuis van Voorhout da teert uit 1906. Toen verrees aan de He renweg een allesbehalve fraai bouwsel, voorzien van een plat dak en een eigen wijs torentje, dat de benaming gemeente, huis ging dragen. Het geval was ander halve verdieping hoog en jaren lang had men er vrede mee. In 1930 waren de ge" meentediensten zozeer uitgebreid, dat ei een stuk moest worden bijgebouwd, en in 1941 ging men in het gebouw breken er bouwen om een meer rationale ruimte- verdelipg te krijgen. Dat laatste wa6 na tuurlijk, hoe nuttig ook, lapwerk, want waar ruimte tekort is schept men geen oplossing door geen werkelijke ruimte bij te bouwen. Lang heeft men in Voorhout nagedacht over een goede oplo66ing. Op 1 December 1950 was het dan zo ver, dat de raad he'. besluit nam een ontwerp te laten maken voor uitbreiding en verbouwing var gemeentehuis. De keuze van de architeot ■viel op heer Geéls uit Ledden. Deze pak' de zaak groots aan en maakte een on werp voor een heel nieuw raadhuis met conciërgewoning en annex een politli bureau. In Voorhout sloeg men steil ach terover van de kosten, die wei zever een-halve ton zouden belopen. De raad vond dat wel wat royaal en verwees de zaak terug naar B. en W. Dat was op 31 October 1951. Op 7 December had de heer Geete al een ander en veel meer bescheiden plan klaar, dat in totaal een uitgaaf zou vergen van f 350.000 bij uit voering. Daar had de raad wel oren naar, maar de gemeente vond toen Ged. Staten op haar weg. Te royaal Het college van Ged. Staten vond dat plan voor een kleine gemeente als Voor hout te royaal van opzet. Op diverse pun ten moest worden besnoeid, tot er een plan van f 150.000 overbleef. En daarmee was de zaak voorlopig bekeken, want Voorhout zag geen kans op de toen krappe kapitaalmarkt zo'n bedrag te le nen. Eind 1953 werd het weer uit de ijs kast gehaald en het gemeentebestuur had toen de slimme gedachte G.S. udt te no digen zelf eens te komen kijken naar de omgeving, waarin d« ambtenaren moesten werken. Twee heren kwamen, en hadden het al in vijf minuten beke ken. Voorhouts plannen zouden niet meer worden gedwarsboomd, maar meer dan f 150 000 mocht het toch niet kosten Welnu, aan die eis is voldaan, waar het de zuivere bouwkosten betreft. Alé laag ste inschrijver van de op 9 Juni 1954 ge houden aanbesteding kwam de firma N Kief', uit Sassenheim uit de bus met een bedrag van f 148.800. Dat was nog f 5000 béneden de begroting. Met de inrichting mee komt het plan Voorhout op f 250.000 B ouwen In Juli sloeg de firma Kieft aan 't bou wen en breken. Het plan vied in twee delen uiteen. Eerst werd in de tuin het nieuwe administratieve gedeelte opge trokken. De eerste bouw stagneerde door strenge vorst ruim twee maanden, maar in April van dit Jaar kon de administra tie toch uit het oude naar het nieuwe gebouw verhuizen En direct daarna be gon de gedeeltelijke afbraak van het oude gebouw. Veel is daarvan niet over eind blijven staan. Architect Geels kon hier en daar nog wel een muurtje aan wijzen, maar dat was dan ook alles. Zelfs de gevel is helemaal verdwenen, al heeft men hier slechts een half steens muur voorgebouwd. Helaas verhindert de aan- genzende bebouwing een goed gezicht op het raadhuis, maar een goed toeschouwer net direct dat hier geen half werk i6 ver richt. Het hele gebouw is nu twee vol waardige verdiepingen met een dakkap groot, en de dwaze toren is vervangen door een sierlijk, opengewerkt torentj waarin een echte klok hangt. Misschien komt het in Voorhout nog wel eem ver. dat die klok gaat luiden alö raadsvergadering begint of een huwelijk Wotdt gesloten* Dat is tenminste iri Al kemade het geval Smaakvol Aangezien men aan éen vrij beperkt budget wa6 gebonden, kon de uitvoering van het werk niet andere dan eenvoudig zijn. Maar we hebben er verbaasd gestaan wat met die middelen dan toch maar is verkregen. Voorhout kan zich meten met alle gemeenten In de omtrek waar het doelmatigheid, architecturale schoonheid en aankleding van zijn raad huis betreft. Tegenover de representatieve ingang aan de Herenstraat ligt, aan de andere zijde van de ruime hal, de raadzaal. De ruimte is vergroot met een uitbouw, waarin B. en W. zetelen achter een maje stueuze tafel, uitgevoerd in Sapeli-maho- nie. Er i6 een berken betimmering, afge zet met mahonde-etroken, terwijl het plafond is gemaakt van aC~ tisch materiaal, waardoor de s men niet weergalmen. In de achter wand is het veelbesproken glas-in-lood- raam aangebracht, bestaande uit ver scheidene delen. Hierin is het rijlre-, pro vinciaal- en gemeentewapen verwerkt, benevens zinnebeeldige voorstellingen van de organisaties, die hiervoor deel hebben bijgedragen. Een zeer fraai werkstuk van glazenier Van Leeuwen. Links in de zaa] is een ruimbe voor pu bliek, met aan de afscheiding een 6chrijf. blad. Deze ruimte is door een aparte deur bereikbaar Naast een ontvangkamer is de werk kamer van de secretaris, net op de grens van het representatieve en het adminl stratieve gedeelte. Dan komen de afde lingen financiën, de secretarie, waaron der de kelder me', kluis en archiefruimte, dan de ontvanger, de toiletten en garde robe en een aparte Ingang voor het per soneel. De ambtenaren kunnen hun fiet- ln een kelder kwijt. Daar is ook in aparte ruimte de volautomatische oliestookinstallatie opgesteld, terwijl een kelderkamer bestemd is voor het hoofd B.B^in geval van oorlog. In de gang naast deze afdelingen bevin den zich de loketten. In die brede gang kan het publiek gezellig wachten, want staan tafeltjes en 6toelen genoeg Recht tegenover de ingang voor het pu bliek is een kamertje gemaak* voor de bode, die ook een telefooncentrale te be dienen heeft. Links van de ingang, hele maal aan het eind van de gang, Is schuin angebouwd de tekenkamer en werk ruimte voor de gemeentearchitect. Daar ook een modern ingericht keuken'Je. Gaan we de trap op, dan vinden we op de verdieping allereerst de burgemees terskamer van zeer ruime afmetingen, aarin ook B. en W.-vergaderingen zul- in wifrden gehouden. Voorts ls een aparte kamer bestemd voor de wethou ders. een wat kleinere krijgt de bestem- van garderobe. In een iets lager gelegen gedeelte treffen we een kamer voor de sociaal werkster, die Voor hout nog niet heeft, maar misschien met tertijd wel krijgt. Daarnast is de stencil- kamer, en het geheel wondt afgesloten met een toiletten ruimte. Zowel inrichting als aankleding getui gen van goede smaak, waarbij bewust ge bruik is gemaakt van de nieuwe inzich ten op het gebied van kleurvlakken Wie? We kunnen dit overzicht van Voorhouts :euwe gemeentehuis niet beter besluiten an met een opsomming van de mensen, die hun beste krachten hebben gewijd aan Eén van de belangrijkste on derdelen van de officiële inge bruikneming van Voorhouts nieuwe raadhuis is de aanbie ding door de burgerij aan de gemeente van een aantal ge brandschilderde ramen in raadzaal. Deze foto geeft een flauwe afspiegeling van hun kleurrijke schoonheid. Foto N. van der Horst. de totstandkoming hiervan. Het loodgie- terewerk i6 verricht door de firma IJssel- muiden en Zoon te Voorhout, die ook te kent voor electriciteits- en smeedwerken. Schilder was N. van Kesteren en Zn. de centrale verwarming is van Bern. Schulte, de stoffering van M. J. H. Jan sen. en de B. en W.-tafel van H. G. War- menhoven, allen uit Voorhout. Het stiica- doorewerk is verricht door de de fa Bis- schops uit Sassenheim, het linoleum is gelegd door technisch bureau Den Hol lander uit Voorburg, de parketvloeren zijn van Lachapelle uit Breda en het meubilair is van Gi6pen, geleverd door Demmenie in Leiden. J).e gebrandschil derde ramen komen van Duljaert uif Leiden, de zonwering van D. Ladan, eveneens uit Leiden. De hoofduitvoerder wa6 J. v. d. Laan en het dagelijks toe zicht is uitgeoefend door het voormalig hoofd van gemeentewerken, de heer H. v. de Bosch. KATWIJK AAN DEN RIJN Maatschappij van landbouw De afdeling tuinbouw Katwijk en om- s'reken van de Hollandse maatschappij van landbouw hield onder voorzitter schap van de heer G. Vooijs een verga dering in „De Roskam". De secretaris- penningmeester, de heer D. de Koning, bracht de jaarver stegen uit en maakte melding van een batig slot van f 135,67. De heren G. C. Bol, Gr. Parlevldet en G. Vooijs werden herkozen in het bes'uur. Van hen zal de heer Parlevliet als zitter optreden. Tot slot bracht de heer Bol verslag uit van de te Amsterdam gehouden algemene vergadering van de maa'schappij KATWIJK AAN ZEE WUkavond Zuid-Oost In het gebouw aan het Abeelpletn wordit morgenavond om kwart voor acht een wijkavond gehouden van de Her vormde wijkgemeente Zuid-Oo6t. De heei G. Vooijs zai er een Inleiding houden over het onderwerp: „Het vleesgeworden Woord". „Rijnsbuig" hield jaarvergadering bond komt Vrijdagavond om kwart acht in de Oranjezaal van het jeugdhuis bijeen voor de kerstviering. Predikbeurt Hedenavond om half acht zal ds Van de Ketterij spreken voor de Geref. Ge meente in Nederland in gebouw Casa LEIDERDORP Benoeming De heer W. van der Scheur alhier, chef monteur bij de PTT te Leiden, is benoemd tot opzichter bij de interlocale telefoon centrale te Den Haag. VOORSCHOTEN Deel van het dorp zonder licht Door een technische storing (één vai de drie hoofdveiligheden was doorge slagen) is een gedeelte van ons dorp 'gis teravond omstreeks 6 uur geruime tijd stroomloos geweest. Velen zaten eve: als In oorlogstijd met kaarsjes en oli lampjes. De reparatiewerkzaamheden oi dervonden veel vertraging door de spii gelgladde straten. Opbrengst De collecte voor de blinden van Fakkels bijeen", die werd gehouden 14—19 November heeft f 287.31 opgebracht. WARMOND Jaarvergadering Usclub Gisteravond werd in hotel „De Zon" de jaarvergadering van de Warmondse ijsclub gehouden. De voorzitter, de heer n Noort. heette'' de aanwezigen wel kom, in het bijzonder de afgevaardigden uit Lisse. Na het lezen der notulen en het •verslag van de penningmeester werd kascommissie benoemd, bestaande uit de heren P. Siggaar, J. Stol en L. de Nie. Hierna trad het hele bestuur af, maar het •erd in zijn geheel herkozen. Na enkele bestuursmededelingen ging men over tol de rondvraag. Hiervan werd een dank baar gebruik gemaakt, vooral door de heer C. van Steijn, die er op aandrong uil :n naar een weiland, om in de toe komst een landijsbaari te kunnen maken. Het bestuur zegde toe. de plannen ln overweging te nemén. Deze drie mannen hebben een belangrijk aandeel gehad in de totstand koming van het nieuwe raadhuis van Voorhout, al is burgemeester A. J. M. Kolfschoten van Alkemade (1) nog maar kort in Voorhout als „waarnemer" in functie. Architect Th. N. J. A. Geels legt hem hier uit waaruit wel de voordelen bestaan van een volautomatische oliestook installatie, en secretaris J. W, van den Aardweg ziet dit alles met ken nelijk genoegen aan. Foto N. van der Horst. Getweeën voor de Dinsdag De Dinsdagmarkt werd in IJmuiden be zocht door twee trawlers: de Van Hattem (29 November) was er met >.ijn 1040 kis- waarvan 365 schelvis, 210 kabeljai ;n kool. alsmede 250 stuks stijve, de Allanwater (1 Dec.) had 850 kisten meegebracht (300 schelvis. 300 makreel 70 stijve), terwijl voorts ook de Shamrock loste: 350 kisten. De kleine vaart zorgde oor 1000 kilo tongen en 40 kisten schol. Buitenland Het buitenland nam gisteren de grote kabeljauwen af voor f 160 f 120 per regel ■oor f 180 tot f 206 per kist; de kleln- deden per regel f 60 f70; de kisten f 150 f 170. Jumbo's gingen voor 160 •n de grote schelvis f 51 f 38. terwijl grootmiddelschelvis f 45 f 30 maakte. Binnenland De binnenlandse markt nam de haring t voor f 16 f 20 en betaalde voor de kleine makreel f 15 k 120. met f 30 voor de grove makreel. Grote gullen noteerden f 49 a 160: en de zwarte koolvis deed f50 met f28 tot f37 voor de kleinmid- delschelvis cn f 23 f 33 voor de pennen. Wijting boekte f20 f23, met f65 voor de schol I, f54 h f55 voor de enen en f40 f 45 voor de drieën. Grote tong bleef sens binnenslands: f4,50 de kilo lap pen, f3,90 tot f3,70 de grootmiddel; f3.70 de klelnmiddel en f3.15 f3,30 voor de len met f 2,55 voor de slips. In en uit Binnengekomen: Kw 75. Vertrokken: Kw 32 (naar binnen), Kw 49 (naar binnen), 165, 84, 26, 24, 105, 91. 18, 64, 8, 69, 51, 162, 169, 114, 155, 125, 59, 28, 57, 126, 17, 89. 104, 108, 94, 30, 21, 60. 35, 58, 133. 12, 128, 56, 68. 88, 72, 77. 92, 62. Vier voor de mlddenwcek De Woensdagmarkt" kreeg vier trawlers op visite: de totale vangst was 3700 kis ten, waarvan 1000 met schelvis. 1300 ha ring. 600 wijting. 300 makreel en 225 ka beljauw met gul. De Eveline had hier 865 kisten van (2 Dec.) met 300 gestripte schelvis, 250 dichte en 50 open wijting en maar 10 haring; de Dirkje had zijn 1200 kisten haring nu toch thuis (1 Dec. Ka naal) en de Batavia (2 Dec.) zorgde voor 700 kisten, waarvan 260 schelvis, 100 kool, 40 kabeljauw. 100 haring, 125 wijting en wat varia, terwijl de Norma Maria (1 Dec.) 905 kisten aanvoerde, waarvan 300 met schelvis. 150 makreel, 125 dichte wijting, 140 kabeljauw, kool en gul. 90 radio en 40 haai. rog en vleet. ■awlers 'ast twee trawlers: de Thorlna van 3 en de Tzonne van 6 December. De Thorlna heeft 710 kisten en de Tzonne eveneens. De oudste boten worden nu de Gelria en de Polder- Dec.), Klaas Wijker (5 Dec.), de Soerabaya en de Haarlem, Postboy en de li en de Sch 117 (6 Dec.). De overslag van zeegoederen te Rot- rdaro :n de eerste negen maanden be droeg 47 4 min ton. tegen vorig Jaar 34 2 iln. zodat de toeneming 38.5 pet bedroeg Voor bloemencorso 1956 werd f 15.000 uitgetrokken r verslaggevers) RA, Rijnsburgs nomisch hart, maakt goede tijden door. Op de jaarvergadering, gister middag van drie tot bijna zes uur in één der veilingzalen gehouden heeft voorzitter Teun Kralt voor de zoveelste maal van een jaaromzet gezegd, dat die alle voorgaande in grootte overtrof. In 1953 werd voor ruim vier-en-een-half millioen gulden omgezet, in 1954 was het bedrag van zes millioen bijna bereikt en nu. na het 1955-seizoen prijkt op het verge lijkend omzetoverzicht een omzet van bijna zeven millioen, om precies te zijn f 6.976.529. Het ls een voorrecht, zei de heer Kralt. dat we nationaal en internationaal r hebben mogen werken in het afgelopen jaar, ln normale omstandigheden. Er Is met de handelaar geen wrijving geweest. Hel jaar was goed. ook voor de koop al zijn de prijzen dan ook wel eens hoog geweest. De voorzitter had het even over enkele belangrijke vraagstukken voor de leden van Flora Er is me wel eens gevraagd, wat het nut van tentoonstellingen is. hij. Laten we zeggen, dat de export niet gemakkelijk van tentoonstellingen is los te maken en dat het totale-exportbedrag van f 40.000.000. dat werd bereikt, mede door het houden van tentoonstelling! het buitenland kon worden bereikt. En we hebben er ook aan te danken, dat het uitgevoerde assortiment meer gevarieerd is geworden. Er werd een bepaalde ge dragslijn gevolgd bij het organiseren dei tentoonstellingen. Nooit wordt er één ge houden. als het buitenland er niet om heeft verzocht of haar heeft goedgekeurd. En we hebben reclame gemaakt met pro ducten, die de buitenlandse ln kwaliteit overtroffen. Nlc. den Heyer heeft in Zürich (Zw.) op eigen initiatief een toonstelling gehouden en in het Limmat Haus, ook in Zürich, is een tentoonstel- 600 vlerkante meter geweest. De verkoop ls er sterk door toegenomen. Men •rbaasd ginds over het grote aan tal soorten tulpen, dat we hebben. En de Migros Genossenschaft. dat formidabel grote Zwitserse bedrijf, is de laatste jaren beste kiant van ons. _j er kan hier ook worden vastgesteld, dat de bollenexport van de bolbloemen- :port niet heeft te lijden, ook al wordt dat beweerd. België neemt voor vijf mil lioen bolbloemen af en bovendien is sinds 1946 de uitvoer van bollen daarheen ver dubbeld. Zwitserland neemt èn steeds bolbloemen èn steeds méér bol len af. En alleen Duitsland missen we nog. Vorig jaar zUn in Bonn wel vUf Duit sers en vUf Hollanders bijeen geweest om over mogelijkheden voor uitvoer naar Duitsland van bolbloemen te pra ten. maar daar Is niet veel bereikt. Moge de Integratie zover voortschrij den. dat er ln dat opzicht nog eens verbetering zal Intreden. Als we de aandacht op de tulp blijven vestigen, dan kunnen we zeker in de winter met de tulpen goed tegen de bloemen op. zo zei de heer Kralt. er aanmerkingen op werden gemaakt P* rente over het boekjaar werd bijgesehre ven op het ledenkapitaal. En het voor lopig veilingpercentage werd vastgesteld op 6 procent (5 procent plus 1 pre reserve). Het parkeerterrein was te klein ge den. Maar er ls ruimte voor uitbreiding genoeg. Binnenkort wordt met de uitbrei ding begonnen. De koelcelmachine were vernieuwd. Aan allen, die tot het welsla gen van het bloemencorso 1955 hadden meegewerkt, werd hartelijk dank ge bracht. De totale terrelnoppervlakte Flora bleek 3 hectare en 31 are te bedra gen. Het hele veilingpersoneel van hong tot laag werd geprezen voor de manie: waarop het ln het afgelopen jaar werkti Voor het bloemencorso 1956 werd f 15.000 uitgetrokken. En voor propaganda V de bolbloemen f 10.000. Waar de propa ganda met dit bedrag zal worden ge maakt. werd niet medegedeeld, maar moeilijk te raden ls het niet. Een voorstel om collectief lid te worden van de proef tuin Rijnsburg voor f 1 per lid, door de leden zelf te betalen, werd aangenomen. Besluiten we dit verslag met de belang rijkste mededeling, die gistermiddag werd gedaan. De mededeling, dat de accoun- idienst zowel de vermogenspositie als de liquiditeit van de vereniging zeer ge zond acht. RUNSBURG Chr. Hisl. jongerengroep De Chr. Hlst. Jongerengroep vergaderde gisteravond in de cantine van Van der r. Voorzitter W. Leeuwenburg ver telde In zijn openingswoord, dat de actie tot werving van donateurs goed verloopt. De heer H. R. de Ridder uit Utrecht sprak over „Zedenverwildering". Met een aantal persberichten toonde de heer Da Proel met anjers Ridder aan. dat er tegenwoordig van een toeneming der zedenverwildering sprake is. Spreker stelde de vraag: schieten wij te kort of Is de zedenverwildering een gevolg van de tijdsomstandigheden? Dat ls een probleem, waarop niet gemakkelijk het antwoord te vinden ls, zei hij. De Kerk en de politieke partijen heb ben zich lange tijd niet te veel gelegen laten liggen aan dit vraagstuk. Alleen het Leger des Heils heeft reeds tal van Jaren gepoogd hierin verbetering te brengen. De scherpste maatregelen door de Am sterdamse politie genomen, hebben ge faald. Het is gemakkelijk om zonder meer aan deze dingen voorbij te gaan, zo zei da heer De Ridder, maar wij als Jonge men sen hebben een taak te vervullen. Met klem protesteer Ik tegen de mening, al dus spreker, dat de Jongeren van van daag meer verwilderd zouden zijn dan die van vroeger. Hij bewees dit aan de hand van documenten uit vroeger tijd. waarin dezelfde mening werd verkondigd. De beste plaats, van waaruit deze on deugd kan worden bestreden, is het ge zin. Mogelijk ligt juist ln het derailleren van zoveel gezinnen de oorzaak van het derailleren van zoveel kinderen, zei de heer De Ridder. Tenslotte zullen we als uitgangspunt hebben te nemen de gebo den ,.Heb God lief boven alles en uw naaste als u zelf". Er volgde een Interes sante discussie. Bij de bestuursverkiezing werden in- plaats van de heren G. Blankert. J. de Mooy en mej. Vletter, die hadden be dankt, gekozen mej. A. Verbree en de heren L. de Kluiver en N. Binnen dijk Dzn. Op de eerstvolgende vergade ring zal wethouder Van der Kwaak uit Lelden spreken. Van mej. Groenewoud uit Engeland was een hartelijke groet binnengekomen. De medewerking van de groep Rijnsburg is gevraagd voor de op richting van een groep Katwijk. Spreekbeurt Vrijdagavond om acht uur zal de heer J. A. Kruithof godsdienstonderwijzer te Monster ln de zaal achter de Chr. Geref. Kerk aan de Oegstgeesterweg voorgaan. Jeugd vergadert Vrijdagavond om half 8 houden de jeugdverenigingen N.Ï.E.K., Klimop en de C.J.M.V. een gecombineerde vergadering in de zaal achter Avondrust. Nlet-leden zijn ook van harte welkom. De biblio theek van de C.J.M.V. ls Zaterdag alleen open van 7—9 uur. Spelmlddsg Zaterdag 17 December half 3 zal de Jongensring „Valkenburg en omstreken" een spelmlddag houden ln de zalen achter Avondrust. Wat het uitbreiden van de teelt betreft, zei de voorzitter verder, er is gevraagd of ou maar steeds moeten doorgaan het kweken van bolbloemen «en of het niet beter is ook met fresia's, anjers enz. te beginnen. Zelf heb ik met anjers de proef genomen, maar Ik raad iedereen, Vver weinig glas beschikt aan, niet rozen, maar ook.niet iqqt anjers te beginnen. Dat wil zeggen wie minder dan )0 ramen heeft, moet dat niet doen. Het -ordt te schadelijk. Wat anderi het als je boven de 2000 ramen komt. Dan is spreiding wel mogelijk. Maar het klel- bedrijf doet er goed aan zich bij di tulpen te houden. De heer Kralt vestigde nog de aandacht op de opheffing van het Bedrijfschap sierteeltproducten op 1 Januari a.s op de vervanging daarvan door een Pro ductschap. waarin de drie standsorganl- laties voor de bloemisterij Benoemden de heren Maarse uit Aalsmeer en Kralt zelf. Ik ben daar blij om, zei de voorzitter, omdat er nu in het productschap iemand zit, die voor honderd procent bij het bol- bloemenbedrijf is betrokken. En nog meer verheugd ben ik over het feit. dat dr Verhage voorzitter van het productschap is geworden. Herbenoemd De heer Alb. D. den Haan las de notu- en en het jaarverslag. Bij de bestuurs- •erkiezing werden de heren J. van der Melj en W. van der Meij royaal voor vier herbenoemd. De aftredende leden de raad van bijstand, de héren T. Kralt Wzn en P. Ravensbergen. werden ;ens herkozen. De balans- exploitatierekening over het afgelopen boekjaar werden goedgekeurd, zonder dat H1LLEGOM Het Noordhollands Philharmonisch Orkest concerteerde in Treslong Indrukwekkend spel van Janine Dacosta in Tsjaikowsky De derde Kunstkring-Bollenstreek-avond was gewijd aan de instrumen tale muziek voor de grote ruimte. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest speelde in Treslong onder leiding van Marinus Adam (Toon Verhey was ziek) en de befaamde pianiste Janine Dacosta solieerde in Tsjaikows- ky's bes-moll-Concert (opus 23). Sleet in 'I gezin De Nieuwe Leidsche" er in I VALKENBURG Contactavond BB Gisteravond hield de Contactverenigins van de BB een ontspanningsavond in zaal De Vries. Ondanks het minder gun stige weer was de zaal geheel bezet. De voorzitter, de heer R. Oudshoorn, drong ln zijn openingswoord er op aan. dat de BB'crs minder verstek moesten laten gaan. Hij wees er op, dat op 19 December de BB een uitgebreide oefening zou hou den Aller tegenwoordigheid is daarbij Ds toneelclub „Valkenburg" gaf een opvoering van het toneelstuk „Pa wikt, Ma beschikt Het was een genoeglijke familiegeschiedenis, waarin de rollen heel aardig verdeeld waren. Het slot was wei wat geforceerd, maar de aanwezigen heb ben volop kunnen genieten. Het gebruikelijke kopje koffie ln dc pauze moest vervallen, doordat de eige naar van de zaal de verkoop daarvan niet meer wil toestaan.. Zou daarin nu heus geen verandering zijn te brengen? Opbrengst collecte De collecte voor de sanatoria Zonneglo- »n en Sonnevanck heeft de som van 42,44 opgebracht. Burgerlijke stand GEBOREN: Aukc Pieter z. van J. Hoekstra en G. J. G. de Haas. ONDERTROUWD: H. Binnendijk 22 en C. Korpershoek 23 J. Het programma, op zichzelf van goede samenstelling, was naar onze mening té veel op de smaak van het gemiddelde pu bliek gericht. Misschien is dat wel nood zakelijk in dorpen en kleine steden, die nog niet tot cultuurcentra zijn uitge groeid; werken als het bovengenoemde Tsjaikowsky-Concert en Beethovens Vijf de bezitten Immers de grote trekkracht, die een nog jong concertleven door een moeilijke beginperiode heen kan he'pen. Maar toch geloven we. dat één van deze beroemde composities wel voldoende ts voor een verantwoord samenges'eld pro gramma. dat Immers tegelijkertijd de ont wikkeling van de Hteratuurkennl* bij het publiek moet bedoelen. De leiding van Marinus Adam wai uiterst voorzichtig, meestal tot schadi van de muzikale voordracht, die vaak eer tekort aan spanning toonde. Over 't ge heel werd er goed of zelfs uitstekend ge musiceerd. afgezien dan van enkele on nauwkeurigheden bij blazers, zo nu er Een prachtig werk als Moussargsky'i ..Een nacht op de kale berg" ls. ook al wórdt het niet erg geestdriftig vertolkt, altijd In staat, indruk te maken De oer kracht van deze muziek is ongemeen boeiend, ook na de rivisie van Rimsky- Korsakof. door welke behandeling de in strumentatie zeker nog veel geraffineer der is geworden. Het was dan ook niet ln deze vertolking, dat de matheid ei wat trage tempo van het orkest bepaald opvallend waren. Met Tsjaikowsky werd deze instelling echter duidelijk merkbaar. Het overbe kende Concert van deze grootmeestei melodiek (het eerste van de twee. hij schreef) lijdt in het eerste deel •en bepaald gebrekkige constructie. Na de fascinerende Inleiding is feitelijk reeds alles gezegd en de spanning gebroken, vóór de eigenlijke expositie begint, brillante brokstukken bracht de compo nist niet ln organisch verband en In de doorwerking liet hij zijn materiaal LISSE Agenda Heden: kerkconcert In Geref. kerk ten ite van Het Groene Kruis; filmzaal lab. bloembollenonderzoek fotoclub bollen streek. lezing W. Heijbrnek. irgen: ieugdavond Geref. Jeugdcen- trale ln De Nachtegaal; De Taveerne jaar- ergadering harddraverijvereniging. Zaterdag: vergaderlokaal Chr. Geref. kerk (Ingang Stationsweg) 8.15 u. Arjos. Verzamelaarsclub Gisteravond kwamen de jonge postze gelverzamelaars ln „De Witte Zwaan" bfj- onder leiding van de heer G. C. Oeh- rels. Na de openiDg en het lezen der no tulen deed de voorzitter enige mededelin gen betreffende een gecombineerde ver gadering met de senioren. Hierna volgden verloting en een veiling. De voorzit- wees er nog op. dat men de ror 'en- dingen voorzichtig moet behandelen >p- dat de collecties niet worden beschTó.gd. aangetast. Maar de delen II gn III zijn nog altijd betoverend door hun geniaal ge vonden melodische werking. Janine Dacosta speelde het zeer moei lijke werk met een verbluffende vaardig heid en een sterke bezieling, die, aan het eind, zelfs het trage orkest op tempera tuur bracht. Meermalen reeds had de pianiste daartoe vergeefse pogingen aan gewend, maar tenslotte vonden beide par tijen elkaar dan toch ln eenheid van op vatting. De vijfde symphonie van Beethoven mist. indien bez.ield en gespannen uitge voerd, de uitwerking nooit. Het orkest Interpreteerde het werk onder de altijd keurige, maar vrij onaandoenlijke directie, beschaafd en muzikaal, zonder evenwel van de vertolking een spannend, laat staan, groots evenement te maken. En daartoe geeft Beethoven toch alle ge legenheid. Joh. van Wolfswinkel Jeugdconcert Er was grote belangstelling voor het jeugdconcert. dat gisteren onder auspi ciën van de kunstkring Bloembollenstreek door het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd gegeven. Er waren 920 leer lingen in de grote zaal van Treslong van de u.l.o.-scholen uit Hlllegom, Llsso en Sassenheim. Onder meer werd „Eine klei ne Nachtmuslk" van Mozart gespeeld. NOO RDWUK „Dolfijn" tafeltennlsnleuwa Dolfijn I leed deze week zijn tweede ne derlaag en wel tegen AFFC I; de uitslag 73. Godé en Timan wonnen belden eenmaal, terwijl invaller J. v. Rooijen het In dit sterke milieu niet tot winst kon brengen. Het tweede deed het beter; even met een Invaller spelend werd Wes terkwartier I met 100 geklopt. Het vierde team won ook en wel van Avantl I iet 10—0. Het programma voor de volgende week ls: Dolfijn I^BAT I; Slagvaardig 2—Dol fijn 2. ATTC 4—Dolfijn 3; ATTC 3—Dol fijn 4. NOORDWUKERHOUT Aquariumvereniging De NoordwijkerhouUe aquariumvereni ging vierde haar eerste verjaardag. De voorzitter, de heer De Jong. wees er In toespraak op, dat men begon met 18 leden en dat cr nu 40 ztjn. Voorheen was op Noordwljk aangewezen. De avond werd verzorgd door de heer Coztjn uit Hlllegom. Aan het slot werd een verlo ting gehouden. Gespaard Op het kantoor van de rijkspostspaar bank werd ln November Ingelegd een be drag van 38.641 gulden en terugbetaald ;n bedrag van f 24.524. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer W. Warmer dam A.zn is geslaagd voor het examen radiotelegrafist eerste klasse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7