-Prof. Antoniadis scheidde van universiteit Ev. Christengemeenschappen sluiten zich aaneen Dr A. Klasens over de jongste opgravingen in Egypte Dienst Welzijnszorg denkt aan de „vergeten groepen" Dwars door de Sahara op weg naar „bruin goud" De heer Ravestein besprak woningbouwvraagstuk 5 jiKIEUWE leidsche courant 3 WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 „Wij, Nederlanders.. gd Ttt Laatste college handelde over 18de eeuws Grieks koopman iROF. DR S. ANTONIADIS, hoogleraar in de Griekse taal- en letter kunde van de oud-christelijke, Byzantijnse en nieuwere tijd aan de jksuniversiteit te Leiden, heeft gistermiddag in een der collegezalen van Ie, universiteit haar laatste college gegeven in aanwezigheid van een zeer •oot aantal belangstellenden. Wij zagen: de gevolmachtigde ambassadeur Griekenland, de heer Nicolaas A. Anissas, en zijn echtgenote, hoog waren en studenten van de faculteit der letteren, vertegenwoordigers van luratoren en rector-magnificus en vele anderen. Zoals bekend, is mevrouw "^Antoniadis door de Griekse regering aangezocht om de leiding op zich te g^nemen van het Centrum van Nieuwgriekse cultuur in Venetië. 11] Als onderwerp voor haar afscheidscol- kasten van geconstrueerd kunnen lege had prof. Antoniadis gekozen het dagboek van een zekere Johannes Prin- ®jgos. een Griekse koopman, die van 1755 .*tot 1776 in Amsterdam woonde en zijn —leven in dat vreemde land nauwkeurig en n ^uitvoerig heeft te boek gesteld. Pringos werd in 1725 te Zagora, een loorÜ°rPie aan de Egeïsche zee. geboren. Zijn mifiuders waren hoogst eenvoudige mensen, m gnaar in Johannes leefde de zucht om te komen. Nauwelijks kende hij Griekse alphabet, of hij zette zich aan lezen der kerkboeken, begon een een- ^01Aoudige houthandel en vertrok in 1742 jiaar Venetië. Na nog vele omzwervingen j^ïwam hij ten slotte in Amsterdam, waar afyhij zich als koopman vestigde, en-? Van het teven in dat voor hem zo en jvreemde land legde hij een dagboek zijn terugkeer in Griekenland in 4zes kloeke delen het licht zag. Deze wer- tk enbevinden zich thans in de gemeente- jbibliotheek van Zagora. J Een 18-de eeuwse Griek in Amsterdam. J Hoe zag hij zijn woonstad? Hoe zag hij ons land? Voortgekomen uit een armeliik gezin, Iterwijl hij zijn jeugdjaren had doorge bracht in een door de Turken geknecht 'vaderland, keek de jonge Pringos in het i vrije Nederland en welvarende Amster dam zijn ogen uit. Welvaart Met een andere Griek huurde hij een leel huis aan een der grachten voor de van f 60 per jaar en. gezeten in rkkamer. met het uitzicht op de boomde gracht, noteerde hij in zijn igboek, dat in dat wondere Holland de :offie 60 cent per pond kostte, de wierook gulden en de opium 40. Jitvoeri^ beschreef hij de welvaart, die Amsterdam heerste. Hij schnderde de kdom der reders in hun voorname hui zen. de pracht van de drukke havens, vol Mimet grote en kleine schepen, en de wal- k£™Jvisvangst, die het kleine landje grote ver- j jjdtensten opleverde. „Amsterdam." zo Anaschreef hij. „heeft alleen al 42 walvisvaar- °®ders, tegen Rotterdam 7. De Hollanders .gebruiken de walvisolie om hun boten te Opverven en de straatlantaarns te doen o inbranden." Gra De heren van de Compagnie vond hij ^wakkere, wijze lieden, en uitvoerig stond hij stil bij de nachtwachtdienst, die in WetAmsterdam was ingesteld om de schepen S-eis)» in de havens te bewaken. oe$ Arista-democratie „De Hollanders houden van grote ge- nootschappen en grote vergaderingen," zo zegt hij. En uitvoerig beschrijft hij een langdurige, belangrijke vergadering van 'Vi een handelmaatschappij. Ook prijst hij de economische inzichten der Nederlanders. als hij oDmerkt: „De Hollanders zijn niet 'als de Turken, die een hoefijzer kapot maken, om een spijker te bemachtigen." Iiti3 Holland is voor hem vooral ook een n 5]vrij land. „Een ieder, die wil kan hier handel drijven." zegt hij. „In deze stad zUn Fransen, Engelsen. Duitsers. Italia- fnen. Grieken. Turken en eigenlijk ver tegenwoordigers van èlle landen ter we reld." Dan schetst hij hoe de beurs er om 112 uur 's middags uitziet. Ieder land heeft fe(J< een zuil met een nummer. Griekenland in «heeft nummer 8 'P 2 Als hij over de Griekse kerk in Am- sterdam schrijft, komt ook de droeve his- 2o{torie met de voorganger ter sprake. Een priester, die te zeer aan de wijn gehecht was en er tenslotte met de boeken en D» andere bezittingen van de kerk vandoor ging. Calvinisme 22 Ook staat Pringos stil bij het in Hol land beleden Calvinisme, dat hij zeer be- 3 wondert. Hij heeft trouwens bewondering voor de Hollandse christenen in 't alge meen. die, ondanks hun trouw aan het geloof, de landswetten gehoorzaam blij- Dat Pringos zich van alles op de hoog te stelde, blijkt verder uit zijn lofzang op de nieuwe psalmberijming van 1773. Hij weet zelfs hoe groot de salarissen der predikanten zijn en zegt dat deze vol doende zijn om hen in rust aan de „pro blemen van het Oude en Nieuwe Testa- ment" te doen denken De regering van de Bataafsche Repu- bliek noemt hij een „aristo-democrati- sche". Zeer uitvoerig beschrijft hij een feest in Amsterdam ten paleize, waar 8000 kaarsen voor de verlichting zorgen. Er is zoveel gefonkel van diamanten bij de dames, dat, zo zegt hij. aan alle kan ten bliksemstralen uitschieten. Ontroerd ziet hij voorts hoe het prinselijk paar zich met de gasten, maar later op straat, ook met de gewone burgerij ophoudt. De politiek en diplomatie heeft zo zijn belangstelling, dat hij later, als hij weer in Zagora terug is. alles op haren en snaren zet om aan Hollandse kranten 11 te komen, zodat hij op de hoogte kan 14 blijven. Arm vaderland aid— 25 Is het wonder, dat hij bij al deze 5 spoed en vrede steeds weer een parallel jjj' trekt met de droeve toestanden in zijn eigen land? L.V. Eén ding wordt hem duidelijk: wil zijn 16 land onder de heerschappij der Turken vandaan komen, dan dient de algemene ontwikkeling van het Griekse volk op hoger peil te worden gebracht. Daartoe 290 zendt hij niet alleen veel gelden aan eigen familie, maar ook stuurt hij grote be dragen aan kerken en scholen. Aan de f» school van Zagora schenkt hij om. groot aantal kisten met boeken, die zich thans nog in de bibliotheek aldaar be- ,ro' vinden. „De planken van de kisten zijn dusdanig gemaakt." zo luidt de begelei- dende brief, „dat er gevoegelijk boeken- In zijn verlangen Griekenland weer vrij zien. profeteert hij, dat de vrijheid op komst is. „Ik zag een slang (Turkije), aan gevallen door twee adelaars (Griekenland Rusland) en het einde is zeer nabij...." Komisch is zijn omschrijving van de Hollandse taal. „De Hollander spreekt als Met een dikke tong." 3 October-feesten Zeer merkwaardig is voorts, wat Prin- >s over Leiden schrijft. Hij noemt met e de Leidse hogeschool en vermeldt, dat Catharina van Rusland aan Leiden drie medici vroeg en ze prompt kreeg. Hij zegt dat de hogeschool zeer beroemd is. en it vele buitenlanders er studeren. In 1774 maakt hij de 3 Octoberfeesten lee, ter herdenking van het feit, dat Lei den 200 jaar daarvoor werd bevrijd van de Spanjaarden. Hij beschrijft de plech tigheid in de Pieterskerk en zegt dan: „Wij herdachten daar hoe het precies tweehonderd jaar geleden was. dat wij(!) van het Spaanse juk bevrijd werden." „Wel," aldus besloot prof. Antoniadis haar laatste college, „ook thans is er een Griek in uw midden, die vele jaren in land gewoond heeft en zich het tot een - en een voorrecht rekent om. sprekend er het Nederlandse volk. het woord ij" te bezigen." Banden Jamens de rector-magnificus werd hier- het woord gevoerd door prof. dr R. P. Cleveringa, die. aansluitend op de laatste woorden van de scheidende hoogleraar, mevrouw Antoniadis als „een der en" te beschouwen. „Over u heen •den de banden tussen uw en ons land inniger. Gij zijt in uw land een goed pro pagandiste voor Nederland geweest, maar daarbij waart ge een waar vertegenwoor digster van uw land in Nederland." Prof. Cleveringa wees er voorts op, dat de laatste oorlog de lotsverbondenheid der beide landen heeft geaccentueerd. „Wij laten u node gaan," aldus besloot r., „doch nu we van u afscheid moeten nemen, zij het mij persoonlijk vergund de officiële toon te laten varen en te eindi gen met: „Sophie, het ga je goed!" Namens de litteraire faculteit werd ver volgens het woord gevoerd door prof. dr - van Groningen, die zei te verwach- lat over een jaar of tweehonderd een handschrift zal worden ontdekt van een tweede Griek(se), die eveneens geruime in Holland had vertoefd; een hand schrift, waarin nogmaals een boekje over ons en Leiden in het bijzonder wordt opengedaan. „Uw grote charme." aldus prof. Van Groningen, „is, dat ge volkomen een Griekse zijt gebleven, doch tevens een Nederlandse zijt geworden." Oud-leerlingen Namens de oud-leerlingen sprak hierna dr E. Boswinkel uit Bloemendaal, die prof. Antoniadis schetste als een knap en pret tig docent. „U doceerde ons le „grec sans larmes, mais pas sans peine", zo zei hij, en roemde voorts de gastvrijheid van mevrouw Antoniadis. die vaak thuis col leges gaf en een kleine kring van grecis- ten om zich heen verzamelde, voor dis cussie en verdieping. Hij memoreerde voorts wat zij voor de vereniging „Vrien den van Byzantijnse en Nieuwgriekse studiën" is geweest en kondigde hierna aan. dat als herinnering de scheidende hoogleraar een boekwerk zal worden aan geboden. waarin tal van oud-leerlingen bijdragen hebben geleverd: en dat in de loop van het volgende jaar zal verschij- Na afloop van de plechtigheid kwamen alle aanwezigen in de receptiekamer van de universiteit persoonlijk Antoniadis afscheid nemen Willem van Iependaal over taal en humor Willem van Iependaal, bekend auteur hield gisteren in de Turk een causerii „Taal. volkstaal en volkshumor" oj uitnodiging van de middenstandsbond, de boekhandel Bepen en Van Roop en „Het Boekhuis". De heer Van Iependaal legt zich er op toe een dergelijk onderwerp op vrolijke wijze te behandelen, waarbij een neiging tot eenzijdigheid echter gemakke lijk aan het licht treedt De e-erete aanloop tot de menselijke taal liigt, aldus Van Iependaal, al in het schreeuwen van het pasgeboren kind. Dan komt het brabbelen en later volgen de gebroken woordjes. Geleidelijk ontwikken zich door het nazeggen de eigenlijk" spreektaal. Hierbij spelen gebaar en ogen- taal een belangrijke rol. Een stap verder en de dans en de zang verschijnen. Spreker betoogde verder, dat er enkele reden is. waarom het volk zich voor zijn volkstaal zou behoeven te scha men. Het volk immers schept de taal op een wijze, die haar vaart, kleur en humor geeft. Deze humor Is echter in wezen tragisch. Ui<t hoofde daarvan heeft het volk een soort humor, die de „sociaal vrij gestelde" helaas mist. missen moet! Humor is ook sterk aan plaats gebonden. Waar een Amsterdammer schatert vertrekt men in Meppel geen spier. Ook humor dikwijls een pantsering tegen het noodlot. Van Iependaal besteedde het grootste deel van de avond aan het ver- n van volgens hem typische staaltjes volkshumor. De schrijver stelde onzes inziens al te veel de „bootwerker" tegen- wat hij noemde de „sociaal vrijge stelde". Bezit de laatste zó weinig humor? In Leiden (bij de heer Dikkes) is het secretariaat gevestigd In Haarlem werd de stichting Nederlandse Bond van Evangelische Cnris- tengemeenschappen in het leven geroepen. De bond stelt zich voor het contact tussen gemeenschappen van gelovigen te bevorderen en de ver kondiging van het Evangelie van Jezus Christus te activeren. Het secre tariaat is in Leiden gevestigd, bij de heer Dikkes, voorganger van de Evangelische Christen-gemeenschap te Leiden. De bond tracht zijn doel te bereiken door het organiseren van conferenties, weekeinden, tot verkondiging van het Evangelie en verdieping van het gees telijk leven, door directe zendingsarbeid, door opwekking lot een zo groot moge lijke samenwerking in de arbeid van het Evangelie, door opleiding en uitzending van werkers in dienst van het Evangeliet. door studieconferenties voor werkers in dienst van het Evangelie, door de uit gave van een gemeenschappelijk orgaan en tenslotte ''oor de uitgave van evan gel isatielectuur. In totaal zijn reeds vler-en-twintttg Christen-gemeenschappen als lid toege- tieden. Lid van de bond kunnen worden alle gemeenschappen van gelovigen, kringen, vergaderingen, verenigingen, stichtingen enz., die staan op de gemeen schappelijk opgestelde en aanvaarde be ginselverklaring. Verklaring en eerste: de Goddelijke inspiratie onfeilbaarheid van de gehele heilige Schrift, haar hoogste gezag voor alle vragen in geloof en leven; 2 de volledige verdorvenheid van de menselijke natuur sinds de zondeval en het daardoor eeuwig verloren zijn van de onverloste mens; de verlossing van zonde alleen door de offerdood van Jezus Christus, Die als vleesgeworden Zone Gods onze Plaats bekleder is geworden en Zijn bloed voor ons heeft vergoten tot verzoening van zonden; 4 de lichamelijke opstanding van Jezus Christus en Zijn verhoging ter rechterhand Gods; 5 de absolute nood zakelijkheid der wedergeboorte, die de Heilige Geest in de mens bewerkt, als hij gelooft in Jezus Christus als zijn per soonlijke Verlosser en Zaligmaker; 6 de Inwoning van de Heilige Geest in iedere gelovige en de vervulling met de Heilige Geest op grond van volledige overgave geloof aan de belofte Gods; 7 de een heid van de Gemeente als het lichaam Christus; 8 de levende hoop op ver schijning van onze Here Jezus Christus tot opneming van Zijn Gemeente en daar na Zijn wederkomst met de Zijnen tot oprichting van Zijn Koninkrijk op aar de; 9 de verwachting van een nieuwe hemel en. een nieuwe aarde en het eeuwi ge Koninkrijk Gods! Het bestuur van de stichting wordt ge vormd door de vertegenwoordigers van de over het gehele land verspreide ge meenschappen. Het voorlopige dagelijkse bestuur bestaat uit: de heren J. Klein- Haneveld te Bodegraven voorzitter, de heer W. F. Kloos te Gouda penning meester, de heer Th. Dikkes te Leiden secretaris. Als eerste werkzaamheid zal de bond op tweede Pinksterdag 1956 een grote toogdag in Velsen houden. A. Pelder overleden In de ouderdom van 79 jaar is te Leiden overleden de heer A Pelder, gepension- neerd hoofdconducteur bij de Nederlandse Spoorwegen De heer Pelder was vooral bekend om zijn activiteiten op het gebied van het Esperanto, waarvoor hij veel correspondeerde met Esperantisten in het buitenland. Enige jaren bezocht de heer Pelder met de heer J. Machielsen Zwe den. waar hij lezingen over het Esperan to hield. Morgenmiddag om half een heeft op Rhijnhof de begrafenis plaats.- Franse chansonnière zingt voor Leidse studenten De Franse chansonnière Nicole Louvier treedt Donderdagavond voor de Leidse studenten op in de sociëteit Minerva. Prof. F. M. Th. De Liagre Böhl neemt afscheid van prof. Antoniadis. Foto N. van der Horst. Lezing in Oudheden Het onderzoek naar de eerste dynastie van Egypte (ong. 3000 v. C.) op het graf- Sakkara wordt nog steeds voort gezet. In deze periode zijn de grondslagen gelegd van de Egyptische beschaving. Ar- chaeologisch gezien tekent het beeld van dit vroege tijdperk zich steeds duidelijker af, maar historisch is nog weinig bekend. Elke opgraving voegt weer fragmentjes aan onze kennis toe, lost oude problemen op en voegt nieuwe toe. Aldus dr A. Kla sens in zijn lezing in Oudheden. In het afgelopen seizoen (1954'55) werd een groot graf blootgelegd (47 bij 20 m.j uit kleistenen opgebouwd, dat moet wor den toegeschreven aan de vijfde koning der eerste dynastie. Den. of aan een.lid van zijn familie. Dit graf vertoonde de eigenaardigheid, dat het twee bouwperioden had onder gaan, die wellicht verband houden met twee phasen in het begrafenisritueel, al thans architectonisch niet bij elkaar aan- Een monumentale trap leidt via een por taal van kalksteen naar een grote graf kamer die bedekt was met een houten troffen. In de grafkamer en in de maga- ijnen die de grafkamer omringen, wer en een groot aantal voorwerpen gevon den: aardewerk, waaronder uit Syrië en Palestina ingevoerde kruiken, stenen vaat werk, delen meubilair, ivoorsnijwerk, sieraden, vuurstenen en koperen werk tuigen en veel inscripties, voornamelijk op de kleistoppen, waarmee het aarde werk werd verzegeld. In de corridor om het graf bevinden zich tien kleine graven van dienaren. Een muur van kleistenen omgeeft niet alleen dit graf maar ook een daarbij behorend zgn. bootgraf, waarin voor het eerst houten boot werd aangetroffen met lading van grof aardewerk. Deze vondst werpt ook licht op de be tekenis van de houten boot die het vorige jaar aan de Zuidzijde van de pyramide van Cheops in Gize werd ontdekt. Even min als in Sakkara is daar sprake van eer zonneboot, maar van een boot dié waar schijnlijk bij de begrafenis van de koning werd gebruikt, daardoor gewijd wa bij het graf van de koning werd bijgezet. Ter verduidelijking van een en ander vloer, die nog in goede staat werd aange- werden een aantal lichtbeelden vertoond. AGENDA VAN LEIDEN Woensdag Schouwburg. 8 uur: K. en O.. „De kat van huis" door het A.BC.-cabaret Stadsgehoorzaal. 8 uur: tweede Toon kunstconcert, Nan Merriman. mezzo sopraan (liederenavond). Lakenhal. 8 uur: Leids studentenzang koor en Leidö studenten-kamerorkest „Collegium Musicum". Mozartconcert Gulden Vlies. 8 uur: Vereniging voor paedagoglek. D Q. R Mulock-Houwer over: Gaat 't in Nederland naar wens met de kinderbescherming? Recreatiezaal H.C.W7.45 uur: feest avond Algemene bond van ouden van dagen verzorgd door De Stalen Band. Kerkeraadskamer Geref Gemeente (in gang Middelstegracht), 2—5 en 8—10 uur: ktjkmiddag en -avond m.v. „Dorcaa" Chr. Geref. kerk (grote consistorieka mer), half 8—half 10: kijkavond evangeli- satiekrans „Tabitiha" Donderdag Schouwburg. 8 uur: K en O., „De kat van huis" door het A B C.-cabaret. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Christen vrouwenbond. Kerstfeestviering Lakenhal, 8 uur: Leads srtudentenzang- Koor en Leids studenten-kamerorkest „Collegium Musicum" Mozartconcert. Geref kerk Oude Vest. 7 45 uur: fees telijke heropening gerestaureerd kerkge- Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. oratorium- vereniging „Con Amore" Weihnachtsora- lonum van J. S. Bach. Kleine Burcht. 8 uur: toneelvereniging Tot Ieders Genoegen". Jaarvergadering. Burcht. 8 uur: Gewestelijk Arbeidsbu reau. emigratie voorlichtingsavond, met film over Australië Het Centrum (ingang Moriaansteeg 2). 8 uur: Geref. Zendingsbond. spreker de heer Stolk van Nieuwerkerk aan den IJssel. Vrijdag De Doelen. 8 uur: Maatschappij der Ned. Letterkunde over museum en documenta tiecentrum. Schouwburg. 8 uur: „De kat van huis" door het A.B.C.-cabaret. Harmonie, 8 uur: Expogé. films en kleu rendia's door J. Pieëte. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen", recital Franse bari ton Gérard Souzay. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060. Gemeenteraad Leiden Aan de agenda voor de Maandag te houden vergadering van de gemeenteraad te Lelden is nog een punt toegevoegd: voorstel tot het vaststellen van een ver ordening tot wijziging van de verordening betreffende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in „Endegeest Er is ook nog een voorstel tot wijziging van de begroting van „Endegeest" en tot vaststelling van de tarieven voor de ver pleging. B. en W. stellen voor: voor Ende geest en voor Voorgeest f 6.80 per dag. NOG „EVEN" en het is al weer Kerstmis en Nieuwjaar. Hoogtepunten in de Nederlandse huiselijkheid. Voor iedereen? Neen, want er zijn duizenden mensen, die tijdens die dagen gewoon hun werk doen, j bijvoorbeeld de militairen. Zielig? Weineen! Bovendien: de helft van onze strijdkrachten, die met Kerstmis paraat blijf1, krijgt met Nieuw- jaar verlof en omgekeerd. En dat parate gedeelte wordt heus niet j vergeten. Daar zorgt de Dienst Welzijnszorg Leger wel voor! Deze dienst, die is gevestigd in de Nieuwe Frederikskazerne in Den Haag beleeft thans drukke tijden. Nauwe lijks is Sint Nicolaas vertrokken of alle energie wordt gericht op de Kerst- en Nieuwjaarsdagen, wanneer de troepen ook weer zo veel moge lijk gezelligheid wordt gebracht- Daar zijn in de eerste plaats een do zijn berjepstoneelgezelschappen. In de Nieuwe Freek, zoals de militairen zeggen, is het Welzijnspersoneel we ken tevoren bezig met het opstellen van een werkprogramma voor die ge zelschappen, zodat een maximum aan tal legerplaatsen rond Kerstmis een Kerstspel te zien krijgt. Tijdens de jaarswisseling brengen de gezelschappen een vrolijk programma. Zo worden rondom de beide Kerst dagen 70 voorstellingen van Kerst spelen gegeven, o-a. in de grote leger plaatsen; daarnaast worden die dagen kerstprogramma's van muziek of de- clan atie gebracht. Op oudejaars\ aond verzorgen de beroepsartisten 12 gezellige program ma's, die om vijf voor 12 worden on derbroken om de ogenblikken van be zinning rond de jaarwisseling niet verloren te laten gaan. Behalve deze activiteiten van de Welzijnszorg zijn er nog de ernstige en vrolijke programma's, die door de Met een stationcar: Leden van de Chr. reisvereniging keken verder dan Zwitserland en Oostenrijk De leden van de Leidse afdeling der Ned. Chr. Reis Vereniging hebben gisteravond in de kleine zaal van de stadsgehoorzaal kennis gemaakt met twee films, die in opdracht van de chocolade- en cacaofabrieken van Van Houten te Weesp vervaardigd zijn door enkele zeer capabele cineasten als de heren L. A. van Gasteren en 'Th. J. van Haren Noman. Het element van reclame was in deze films slechts op de achtergrond aanwezig en een vertoning voor leden van een reisvereniging was dan ook alleszins aan te bevelen. De bijna anderhalf uur durende film „Bruin Goud" gaf een overzicht van alle productiefasen, die van het plukken van de cacaoboon tot het verpakken van onze bekende chocoladedrankjes en -re pen worden doorlopen. In het bijzonder de opnamen aan Afrika's Goudkust wa ren zeer, de moeite waard. De onder pri mitieve omstandigheden levende neger- bevolking houdt zich er in huisnijver heid bezig met het plukken, fermenteren en naar de markt vervoeren van de bo nen. Drie maal per jaar wordt er geoogst en de hele familie is dan enkele weken in touw om voor een» zo goed mogelijk product zoveel mogelijk geld van de op kopers te krijgen. De filmcamera's heb ben zich de gelegenheid niet laten ont gaan om een fraai beeld te geven van het bezadigde, maar nijvere leven van de bevolking, voor welke het leven ln de volste zin van het woord uit werken be staat. De scènes, die het vervoer van de baletr cacaobonen in volgeladen bootje» naar de in volle zee voor anker liggende A. R. kiesvereniging wijk I Prachtige papieren systemen lossen nood niet op De A.R. kiesvereniging wijk I vergaderde gisteravond in Rehoboth De voorzitter, de heer J. Verduyn deelde mee. dat het bestuur van acht tot tien man uitgebreid zou worden, dit in verband met de vele werkzaam heden. De heer J. Witte was aftredend, dus moest een verkiezing voor drie bestuursleden worden gehouden. Gekozen werden de heren W. Bonda, F. G. van Zwieten en D. Seydell. Verder werd de candidatenlijst voor dc Tweede Kamer behandeld. Daarna sprak de heer J. Ravestein. lid van de Prot. Chr. raadsfractie, over het woningvraagstuk. De heer Ravestein be- met een terugblik. Voor de oorlog er geen vraagstuk, men hield zelfs 2Vi 3.pet over. Geleidelijk werd er min der gebouwd en in 1941 lag li woning bouw helemaal stop. AI die Jaren Is niet gebouwd en na de oorlog duurde het een a twee jaren voor de bouw nu, in te genstelling tot voor de oorlog, groten deels ln handen van de overheid weer op gang kwam- Door de lange stilstand ls een nood toestand ontstaan. Eén kamer is soms In C-'bruik voor alle doeleinden: de samen woning heeft ellendige gevolgen en de groeiende gezinnen wirden door de gees telijke en zedelijke gevaren bedreigd. D< woningnood is volksvijand no. 1. De woning als toevlucht voor het gezin is van zeer veel belang- De woningnood grijpt dan ook diep ln ons volksleven in. Na de oorlog zijn de gevaren niet vol doende onder ogen gezien. Men ging te- in de ambtelijke sfeer te werk. Vak- en werden opzij geschoven en hen in de plaats kwamen op papier prachtige systemen. Men beloofde, dat tien jaar dc nood voorbij zou De tien jaar zijn voorbij, maar de nood is nog even groo*. De systemen klopten de berekening heeft gefaald, de heer Ravestein. Men had een volkomen verkeerde kijk op het probleem, wat o.a uitkomt in de huurpolitiek. De luren zijn vele jaren kunstmatig laag gehouden, waardoor bij hulseigenaren alle initiatief gedood werd- De particuliere huizenbouw ^ras ten dode opgeschreven De heer Ravestein onderwierp de huur belasting ook nog aan epn crltlsche be schouwing. Verder wijdde spreker enige aandacht aan het woningcontingent en de woningbouw in Leiden. Na deze met aan dacht aangehoorde causerie volgde een bespreking, die om de; tijds wille moest worden afgebroken. tonen, vormden het hoogte punt van deze film. De rhythmische be- egingen van de gespierde, onder voort durend gezang zwoegende roeiers, waren i dankbaar object voor de filmers en hebben deze kans volledig benut. Het volg van de film, dat de fabricage in het bedrijf te Weesp toont, is wel interessant, maar op de duur wat ver moeiend door de talloze machines, dia het productieproces ziet mee werken. Een grotere beknoptheid zou da film hier ten goede zijn gekomen. Door de Sahara Na de pauze hebben de vrij talrijke aanwezigen het verslag gezien van een reis, die wel nimmer op het programma de vereniging zal voorkomen. De cl- ten. die aan de Goudkust de op en voor „Bruin Goud" gingen ma ken, hebben de enorme reis via de Sa hara met een flinke „stationcar" ge maakt. Het zal zelden voorkomen, dat iets te zien krijgt van die wonder lijke woestijnwereld, waar de afgematte reiziger na vele ontberingen weer een bereikt, die eenzaam in de onher bergzame zandvlakte ligt. De bewoners deze bijzondere plaatsjes hebben hun ogen op de ondernemende Nederlanders uitgekeken en dezen op hun beurt geno- taferelen, die ze voor hun land genoten met vaart en goede smaak op het celluloid hebben vastgelegd. Al zullen de leden van de reisvereni ging hun comfortabele bussen en treinen niet gaarne verruilen voor het hotsende busje, waarmee deze filmmensen hun tocht gemaakt hebben, ze zullen zich toch wel met een lichte jalouzie bedacht heb ben. dat deze avontuurlijke reis door de Sahara een zeldzamer belevenis Is dan vacantietrlp naar Zwitserland of Oostenrijk. Al is dat ook bepaald niet te versmaden. Burgerlijk© stand van Leiden Geboren: Jan, zn van J J Elijzen en J P W van Leeuwen; Maria Adriana, dr v A van Zeist en M Opdam; Mirjam Jacoba Maria, d v H Q J Fles en J C Spruit; Lldwina dementia Maria, d v G J Koppers en J M W Wentink. Overleden: M T D v Jr; C J J Blaauw. man, man. 62 jr; A Pelder, Jong wed. van Van Ni M Hoedemaker, wed. H A Kleijngeld. wed. jaar. Ondertrouwd: Q A Brouwer en G Zwart; G J Buljtendorp en M G E van der Laken; M A Laken en J M C Veen- wijk; P L van der Voort en J J v8n den Eshof; J van Heynlngen en C van Ingen Schenau; J v Hoven en A P Neufégllse; HP L E Wenger en B M Peek; G Schutte en J H Boter; J H van de Wijngaard en G J den Dopper; C Sloos en J Schreuder; G J Scholten en A W Roodbeen; P van den Broek en E B Contant; W J J Po- lane en C Ouwehkerk; J G Paardekooper en W C SlUevls; BAH Hinekens en C F Kort Ree. vrouw. 81 I jr; H Wieman. an 79 jr; N de wkoop, 78 Jr; J n Barger, 72 jr: in Frohwein, 66 Zo zag »ergeant W. T. B. de Ruptcr op een Kerttavond één tian zijn mannen op wacht itaan. Eenzaam, maar niet vergeten.... Welziii.sofficleren van de parate on derdelen worden georganiseerd. GROETEN VOOR DE WEST WELZIJNSZORG heeft de laatste tijd ook honderden groeten op genomen voor de leden van de Kon. Landmacht, die in de West zijn gesta- tionneerd. Op diverse plaatsen in het land werden de groeten van de fa milieleden op de band opgenomen. In de studl; in de Nieuwe Frederiks kazerne werden deze groeten op een gramofoonplaatje gecopieerd en deze plaatjes worden naar de betreffende militair verzonden. Die mag dit plaat je behouden en heeft hiermee dus niet alleen de groeten maar tevens een persoonlijke attentie gekregen. Ooi; tracht de Welzijnszorg bij die ver-verwijderde troepen wat Kerst sfeer te brengen, door bandopnamen van kersttoespraken door autoriteiten- Vóór de militairen aan het kerstmaal beginnen, worden die banden afge draaid en kunnen zij horen, dat de le gerleiding ze niet heeft vergeten. De verdere programma's moeten ter plaatse worden geregeld. Thans wordt de mogelijkheid onder zocht om eigen programma's voor de West te verzorgen. De Welzijnszorg wil trachten militairen in Nederland, die iets kunnen „brengen" aan deze programma's te laten meewerken. Ze zullen dan op de band worden opge nomen en kunnen in de West worden afgedraaid, want iedere cantine heeft daar haar eigen bandrecorder. Moge lijk kunnen deze programma's zelfs via de radiozender van Suriname wor den uitgezonden. Het spreekt v. nzelf, dat niet bij ieder groepje soldaten, dat ergens »n Nederland een taak heeft te vervul len, een speciaal kerst- of nieuwjaars- programma kan worden aangeboden. Daar zijn bij voorbeeld de bewakings- o.jderdclen, die rich niet alleen op zeer afgelegen plaatsen bevinden, maar dikwijls zo klein zijn, dat men er bezwaarlijk een gezelschap artlsten kan laten optreden. NOOIT NEE VERKOCHT WELZIJNSZORG wil echter van deze eenheden toch geen „ver geten groepen" maken. Van de Nieuwe Frederikskazerne uit zijn daarom tal rijke radio's aan die onderdelen uit geleend, voor zover die militairen reeds geen eigen (dienst)toestei had den. Met een zekere trots kan de Wel zijnszorg verklaren, dat zij geen en kele aanvrage om geluidsapparaten heeft afgewezen. Tal van onderdelen beschikken na melijk over een eigen radio- of tele visietoestel, dat de Welzljnsofficler heeft aangeschaft uit de winst die op de artikelen in de cantine wordt ge maakt. Welzijnszorg heaft het tech nisch toezicht op deze apparaten en de monteurs komt de eer toe te heb ben gezorgd, dat alle toestellen tij dens de feestdagen prima in orde zijn. Wist U, dat bij de onde.delen 120 tele visietoestellen in gebruik zijn? En dat reeds thans aanvrager voor program ma's zijn binnengekomen voor Kerst mis 1956? Al het mogelijke wordt dus in het werk gesteld om het de militairen gedurende de komenc3 feestdagen zo goed mogelijk naar de zin te maken, zodat zij het gemis van de huiselijke kring zo min mogelijk voelen- Nederland-Engeland Prol. Palmer over 's mensen bestemming Ondanks de gladheid van de wegen was de ledenopkomst van het genootschap Ne derlandEngeland gisteravond vrij groot ln De Doelen, waar prof. L. S. Palmer, hoogleraar aan de universiteit te Huil, sprak over „Man's progress and destiny: the stone age. the atomic age, the future". Spreker vertelde over de fossielen van vissen, amphibieën en reptielen, en kwam via de bespreking van de brontosaurus, de mammouth en de aap tenslotte terecht bij de eerste opgravingen van een soort van aapmens, die in Afrika worden ge daan, terwijl bij de vondsten op Java al duidelijker een ontwikkeling viel te con stateren. Latere opgravingen brachten nog de Neanderthaler en de cro-magnon mens. Prof. Palmer besprak de veranderingen, die het menselijk lichaam, met als voor naamste deel de schedel, ln de loop van de tijd heeft ondergaan, en Illustreerde dit, voorzover het mogelijk bleek, met lichtbeelden. Vervolgens werden de „woning" van de mens uit het stenen tijdperk besproken en zijn levensomstandigheden, waarna een vergelijking werd getrokken met het tljd- p«*k van de atoomenergie. Hierbij kwam dan naast de lichamelijke ontwikkeling de ontwikkeling van het intellect ter sprake, waarna spreker zich aan enkel* speculaties op de toekomst waagde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3