Weester Het weer zal wellicht de doorslag geven Hulp aan achtergebleven gebieden noodzakelijk Ook televisiereclame zal de welvaart steunen Onderwijzer sloeg jongen een hersenschudding DINSDAG 13 DECEMBER 1955 Zwaai naai „links" bij verkiezingen (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 7 December. Tj^RANKRIJK, staande aan de vooravond van een mogelijke verschuiving naar links, die voldoende zal zijn om iedere centrumregering onmo gelijk te maken, zal nooit een volksrepubliek volgens het rode recept kun nen worden. Toen we ons kopje koffie dronken met een rode afgevaar digde, omschreef deze duidelijk wat het Franse volk al intuïtief aanvoelt: „Een rood Frankrijk zal even kapitalistisch zijn als Amerika en een kapi talistisch Frankrijk zal altijd knipogen tegen Moskou, want de Franse „esprit" zal het altijd in de contradictie zoeken. We worden altijd pre cies het tegenovergestelde van wat men van ons wil maken. Al wat men ons opdringt, of het nu Amerikaanse vriendschap of Nederlandse eieren zijn, beschouwen we als waardeloos en al wat men ons onthouden wil het marxisme en Nederlandse tulpen wordt vurig goed." Misschien juist omdat we nu al zeven jaar in Frankrijk wonen is deze 10de afgevaardigde onze vriend geworden. Hij komt Zondag eten en ik durf wedden, dat hij dan ook nog een clandestiene aan hanger van Peron zal blijken te zijn. Zo staan de zaken. Ook nu iedereen het er roerend over eens schijnt te zijn. dat het Franse volk, of juister gezegd, dat deel van het volk. dat zich laat bewegen, naar het stemlo kaal te gaan. begin Januari een smak naar links zal maken heerst er hier al lerminst een alarmstemming. Soms krijgt men de indruk, dat dit volk politiek te gelouterd is, te moe van het bijna mis dadige stuivertje-wisselen, te gedegou- teerd door het weinig scrupuleuze poli tieke spel, dat alles wil offeren behalve eigen voordelen in de vorm van honora ria en pensioenen om nog „warm" te kunnen worden voor politiek. Goed. De door de regering beheerste radio doet haar best de belangstelling gaande te houden, maar voor de grote pers zijn de vormen van Lollobrigida, de gevaren van de bom U en de prijs van de biefstuk veel belangrijker. „Zult U gaan stemmen, Monsieur Du- „Non." „En U, Monsieur Dupont?" „Je ne suis pas fou" (Ik hen niet gek). „En U, Monsieur Thorez?" „Natuurlijk. Het is nu of nooit." Hiermee is de situatie getekend. Mon sieur Dupont en Monsieur Durand zijn nette arbeiders of nette middenstanders of nette landbouwers, die hun leven lang centrum stemden. Monsieur Thorez is ro.od of doet alsof. Stemmen zonder de Franse slag! JN FRANKRIJK vragen de op zichzelf staande partijen en de politieke „blok vormingen" zich met snel kloppend hart af. of op 2 Januari 1956 de dag der over winning zal zijn aangebroken. In 1952 bij de presidentsverkiezingen in de Ver. Sta ten ontbrak het niet aan prognosen, voor wat de uitslag betrof. Uiteraard is zulks ook thans in het zwaar verpolitiekte ..douce France" het geval. Als men over denkt, dat zelfs gewag gemaakt wordt van dertig millioen stemmen, vanwege de ani mo der kiesgerechtigden en er zeer vele partijen en partijtjes zijn, dan wordt het in Frankrijk een ware „race om de macht". Een opinie-onderzoek gaf Men- dès-France 29 procent. Faure de hui dige premier, 10 procent, de minister van buitenlandse zaken Pinay 8 procent en generaal De Gaulle 3 procent kans. Men dient daarbij in aanmerking te nemen, dat het blad van Mendès-France, genaamd „l'Expresse", dit geprojecteerde resultaat de nieuwsgierige Fransen aanbood. Mendès-France, in de wandeling „P.M.F." geheten, mag dan bij het publiek de meest populaire candidaat zijn, toch staat het nog geenszins 't Vtklacrrd uitzicht zijn val, nu de „Jour de gloire" zal aanbreken! Via het beurtelings ge wraakte en aange prezen systeem der partijverbindingen, hoopt men de positie te versterken. Men weet, dat de verbonden lijsten in één district alle zetels krijgen toegewezen, als zij meer dan vijftig pro cent van de stemmen behalen, maar dit geldt niet voor de acht districten van Parijs en naaste omgeving. Zo hebben de gematigde rechtse partijen en de R.K. par tij. de M.R.P., in 40 van de 103 kiesdistric ten lijstverbindingen aangegaan. Ander zijds sloten zich aaneen in 40 districten de links-georiënteerde radicale aanhan gers van Mendès-France en de socialisten. Insiders zijn van oordeel, dat de rechtse lijsten betere kansen maken, dan de linkse combinaties. En wat de vrij sterke com munistische partij betreft, door handha ving van het huidige kiesstelsel is de kans der extremistische Roden niet groot, te meer daar de socialisten er voor bedankt hebben om met hen samen te werken of schoon. you never can tell! Men kan van de Fransen zeggen wat men wil. maar met de „Franse slag" maken de kiesge rechtigden zich er ditmaal niet van af. Eerst nog op Nieuwjaarsdag „en familie" of in het restaurant een kostelijk menu en dan de volgende dag er op los, namelijk mede bepalen, wie in de Nationale Ver gadering voor een periode van vijf jaar zijn stem mag laten horen. Gezien de „blokvorming", gaat het duidelijk tussen „links" en „rechts". Daar zijn dus: Men dès-France met zijn Republikeins front, namelijk van linkse radicalen, socialisten en enkele progressieve Gaullisten Hier tegenover staat de combinatie van Faure's rechtse radicalen, de R.K. partij, de M R P.. en het onafhankelijke blok van Pinay. Voorts extremistisch links, de communis ten en uiterst rechts, de anti-belasting- partij van Poujade. Mendès-France wordt, ondanks de lijst- verbinding. aan zijn linkerbeen getrokken door de socialisten en Faure aan zijn rechterbeen door de R.K. partij, de M.R.P. Zoals de zaken nu staan, is het nog geens zins zeker, naar welke zijde de verkie- zingsschaal zal doorslaan. Faure en Men dès-France staan als echte Franse kemp hanen tegenover elkaar en nadat het be stuur van de Rassemblement des Gauches Républicain acht radicalen geroyeerd had, heeft Faure zijn tegenstander Mendès- France zelfs beschuldigd van „totalitaire methoden". Eerder was de nog dienst doende premier Faure uit de Radicale partij gezet. Dit is de grote vraag, waarop de kiezers op 2 Januari het antwoord zullen geven, of in de naaste toekomst Frankrijk „links" of „rechts" zal worden geregeerd. Maar in aanmerking genomen, de bittere erva ring van jaren, ziet het er niet naar uit dat. gesteund door een ruime meerderheid in de Nationale Vergadering. Frankrijk een krachtige regering krijgt, die vaste koers zal kunnen volgen. Frankrijk heeft zich tot dusver gekenmerkt door regeringen „aan de lopende band". DE SNEEUW We spraken met de (rechtse) burge meester van een kleine Franse gemeente in het departement Seine et Oise, nog geen dertig kilometer van Parijs. „Kijk, deze bewoners hier en daar." en hij wees met z'n vingers op de grote, papieren plattegrond, „wonen in de val lei. Ze moeten de heuvel opklimmen om bij het stemlokaal te komen. Als het droog is en de zon schijnt zijn ze daartoe misschien te bewegen. Maar als het toe vallig regent of sneeuwt blijven ze thuis „En dat betekent?" „Wel, dat betekent, dat bij slecht weer en in Januari is er alle kans op sneeuw of regenongeveer de helft van mijn mensen niet zal stemmen. En de niet-stemmers zijn bijna altijd ouderen, centrumlieden En in dit dorp behoeven de mensen nog maar hooguit een half uurtje te lopen en honderd meter te klimmen. Maar in de Jura, in de Alpen, ook in Bretagne, Nor- mandië en de Vendée, alsmede in de Pyreneeën en op het Centraal Massief moeten de kiezers vaak duizend meter klimmen of uren door de sneeuw bagge ren. En bijna al deze geïsoleerde kiezers zijn nette mensen, die op een nette me neer van een nette, burgerlijke partij zou den willen stemmen. „De sneeuw zal ons de victorie bren gen." aldus een overtuigd communist uit m'n braaf dorp. „Als het hard regent zul len we hard winnen. Het enige, wat we vrezen is zon en mooi weer. Maar zelfs dan zit er winst in de lucht. Het spijt me, ik moet gaan. Er is werk aan de winkel leider van de cel. heeft het de laatste dagen bar druk. Op de vin gers van één hand kan hij de politieke medestanders tellen, die een auto heb ben. Vier auto's is echter juist voldoende de kiezers op te halen. Geen enkele al op het appèl ontbreken.. ACTIVITEIT i razende activiteit heerst er in alle communistische hoofdkwartieren. Koe- pér motorfietsen rijden af en aan. r voor meter effenen ze de weg voor winst, waarmee ze straks scheids rechter willen spelen. Hun plan is bekend. Meer zetels voor hen. meer zetels voor de socialisten meer zetels voor de men- van P. M. F. betekent nog geen gestreamlined volksfront, want de recht- socialisten en Pierre Mendès France zijn nog altijd wat kopschuw. Het bete kent wel, dat een regering van centrum rechts onmogelijk wordt. Mogelijk heid één: centrum doet concessies aan socialisten en P. M F tot gematigd link- koers, hetgeen vermoedelijk een mon- rverbond zal betekenen, dat wankelt op de te krachtige oppositie en op inner- 'ke verdeeldheid. Mogelijkheid twee: verschuiving naar links dermate sterk, dat geen enkele meerderheid kan worden gevormd zon der de communisten. jn nieuwe vriend, die Zondag komt vindt mogelijkheid één even inte ressant als mogelijkheid twee, want, aldus hij, „In het tweede geval zullen we moeten offeren en in het eerste geval kunnen we eisen. Maarals het sneeu- wil, of regenen of onweren zullen we de komende jaren in ieder geval scheids rechter kunnen spelen zo is het Slechts heel langzaam dringt het tot de wereld door, dat Frank- voor de beslissing staat. Vandaar is nisschien wel goed. dat geen der par tijen in feite de tijd krijgt om een inten- verkiezingspropaganda te voeren, want de korte periode van voorbereiding •dt ook nog doorkruist door de Decem- berfeestdagen en Nieuwjaarsdag. Bijna s hangt dus af van het weer. Regen- sneeuwmakers zouden goud kunnen verdienen. Fabrikanten van zonneschijn maken minder kans want rechts betaalt niet meer. Wij tekenen hierbij het volgende aan: de nationale raad van de socialistische partij heeft het voorstel verworpen voor lijstverbinding met de communisten. Wel keurde de nationale raad goed een samen- van socialistische organisaties met de radicalen van' Mendès-France. Voorts :t men zich tegen alle bondgenoot schappen met reactionnaire, clericale of totalitaire partijen, die de „democratie" zouden kunnen aantasten. Tegen communistische expansie Ministers Beyen en Luns lichten hun buitenlands beleid toe (Van onze parlementsredactie) DE RUSSISCHE HOUDING geeft de regering teleurstelling en bezorgd heid, zo schrijven de ministers Luns en Beyen in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de be groting van buitenlandse zaken. In elk geval is thans duidelijk, dat de Sowjetregering nog onverminderd vasthoudt aan het aloude principe: verbreiding van de communistische invloedssfeer, vervolgen de bewinds lieden. Het hoeft geen betoog, dat deze ont wikkeling de noodzaak onderstreep! aaneensluiting van de westelijke mogend heden en tot uitgebreide hulpverlening aan de onontwikkelde gebieden, al dient deze steun niet op zuiver politieke gron den te worden verleend, doch uit alge meen menselijke overwegingen, opdat de betrokken gebieden kunnen worden be hoed voor de ramp van een communis tische overheersing. Daarnaast is geen enkele reden aanwezig de defensie inspanning te verminderen. Over de hulp aan minder-ontwikkelde gebieden eerstdaags de Tweede Kamer een nota be reiken, waarin in den brede wordt ui' gezet, wat Nederland op dit gebied reeds heeft gedaan en waarin ook de projecten in NieuwGudnea en Suriname zullen Vor den besproken. De ministers vestigen er de aandacht op, dat de hulpverlening niet «al kunnen wor den uitgebreid. Nederland heeft voor 1956 al een belangrijke verhoging toegezegd. Behalve dit heeft ook de rede van ko ningin Juliana in het buitenland indruk gemaakt. Belangrijker dan het verlenen van ierlële hulp (het uitvoeren van een pro ject) lijkt de ministers het steun bieden door financiële bijdragen. Dat echter de uitzending van jonge deskundigen su< vol ie, blijkt uit het feit dat de FAO minder dan 31 nieuwe aanvragen dergelijke Nederlandse deskundigen heeft ingediend. Verenigde Naties TNDIEN DE KAMER besluit, volgend jaar weer een debat te houden over de Verenigde Naties, zal dat de volle mede werking van de ministers hebben. De jongste ontwikkelingen in VN. leggen de bewindslieden in de mond, dat het stand punt van Nederland to.v. Algiers moeilijk viel te bepalen: Algiers behoort staatkundig bij Frankrijk. Wat de toe lating van de nieuwe landen betreft, Ne derland zal deze steunen, wanneer die ge schiedt na een voordracht, die is voort gekomen uit een accoord tussen Oost et West. De ministers waarschuwen tegen pes- Minister Beel onvermurwbaar Critiek op grenswijziging Giessendam vergeefs (Van onze parlementsredactie) MINISTER BEEL is onvermurwbaar. Hy biyft by het standpunt, dat grens herziening van de gemeenten Giesi dam, Glessen—Nieuwkerk, Hardinxveld, Peursum, Schellninen enSliedrecht bit tere noodzaak is en dat deze maatregel ordt genomen ln het belang van de be volking. Dit staat te lezen in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag de Tweede Kamer over het wets ontwerp, dat die grenswijzigingen poogt te realiseren. De meeste critiek treft het feit, dat de minister GiessenOudekerk wil scheiden van Giessendam. Maar de be windsman betoogt, dat GiessenOude kerk een agrarische gemeenschap is en daarom beter past bij GiessenNieuw kerk en Peursum, waarmee het de nieu we gemeente Giessenburg zal vormen- Ook ten opzichte van kerkelijk- en ver enigingsleven passen deze drie dorps kernen bij elkaar. Giessendam daarentegen moet het hoofdzakelijk hebben van de industrie, om welke reden het beter bij Hardinx veld past. De agrarische belangen van GiessenOudekerk zouden niet kunnen opwegen tegen de industriële van Gies sendam, wanneer deze dorpen samen bij de gemeente Hardinxveld zouden worden Orgaan voor titulatuur van non-academici Minister Cals is voornemens, over te gaan tot de instelling van een permanent Orgaan voor de toekenning van titulatuur aan niet-academisch gevormde technici. Dit orgaan zal vooral tol taak hebben, de exameneisen voor de verschillende vakinrichtingen vast te stellen. Daar naast zal een examenreglement worden opgemaakt en examens worden georgani seerd. De omvang van deze taak maakt de (instelling van een administratief bureau nodig. Drie kwart eeuw De la Mar meer ondergaat dan dat hij haar onderkent of respecteert. Gelukkig maar, want voor het evenwicht tussen de toenemende en de daardoor nodig geivorden stijging der consumptie, is de reclame een onmisbare factor. Ze dtbnt aldus direct de bestendiging en de verhoging van de welvaart. Dit wordt steeds helderder ingezien door hen, die zich rekenschap geven van het economisch nut van de reclame. maakt de hoofddirecteur va het thans driekwart eeuw bestaande ri -lamebureau N.V. De la Mar te Amste dam. de heer W. A. Grollenberg, enkele brede visie getuigende opmerkingei in het bü dit jubileum op fraaie wflu uitgegeven boek „De vierde vryheid", met welke titel Lord Beveridge wordt geci teerd, die daarmee bedoelde het recht vai de burger om zün inkomen naar eigen goeddunken te besteden. MATIG" De heer W. A. Grollenberg, ruim veertigjarige alzijdige ervaring in het vak, zegt o.m. het volgende: - kenning, welke de advertentie als publi- eiteitsmiddel heeft gekregen, zal mijn mening, nog beduidend dit steeds sneller. Ik ben die mening met name toegedaan voor Nederland, men in vergelijking met het vergelijkbare buitenland nog slechts matig adverteert. Ik heb hier niet het oog op de kwaliteit, maar op de kwantiteit. Die matigheid mag niet zonder meer vereenzelvigd worden met wijsheid". „Maar," zo zegt hij even later, „zal de advertentie niet aan betekenis inboeten, de reclame, zoals te verwachten nieuwe pijl op haar boog zal krijgen, ik bedoel de televisie? Een mijner respectabele collega's gaf mij in 1953, ik reeds duidelijk van mijn belangstelling Toch is het zo OPINIEONDERZOEK: PUZZLEsSPEL S16) Op grote schaal houdt men sirh in lie Verenigde Staten bezig met een geliefd en nooit eindigend pozzlespel, dat ook in Europa werd ingevoerd, doch het niet tot die populariteit wist te bren gen als aan de overkant van de oeeaan. Dat putilespel heet opinie-ondersoek en ondanks alle theoretische betogen van hier te lande bjj». een opinie-ondersoek instelt naar de vraag hoe de Neder landers over de Europese gedachte den ken, over de nieuwe spelling, of over de 10 belangrijkste personen van de wereld, verandert de uitslag van dat onderzoek geen steek aan de gang van zaken. De Raad van Europa gaat z(jn gang, of gaat niet sjjn gang, ongeacht het feit dat 67 pet. van de gevraagden uit Zwollerkerspel hebben te kennen ge» geven geen mening over de. Europese gedachte te kunnen koesteren; de spel ling blijft even veranderlijk, niettegen- maar het ia so. Daarom heeft alleei hal eommerriële (en het politieke opinie-ondertoek enige betekenis. Eei fabriek die een bepaald product maakt is er op gehrand tevoren te weten hoi een bepaald model bij de gemiddeldi worden, of dat het gegooid geld is. staande hy •rklei zoekingen. De mening van de gemiddelde tnene is uitfluitend van betekenis wanneer men hem nodig heeft. Het klinkt hard. reffer il wordt. <Off dez publiek thode een jui«t opinie-onili geeft, is natuurlijk een an In de V. S. heeft men dat ser opgelost. Danr zijn on, lieden werkzaam op het marktonderzoek, hel leMen werking van reclame en sla peilen van de openbare mei daar te lande heeft siel, een van testera ontwikkeld die uitwerking onderzoeken va, da markt gebracht zal i (Nadruk verboden Eén goede raad. veralik je niet, nu ook de televisie je lonkt en toelacht als leta moois voor verdere ambitie." „Ik beb dit advies niet opgevolgd, al thans niet ln die zin, dat ik mijn belang stelling voor de televisiereclame heb ge temperd: ik ben er uiteraard wel op be dacht, mij niet te verslikken. Mijn inte resse voor de televisiereclame vindt niet haar grond in de verwachting, dat zij de advertentiereclame zal verdringen. Ik heb het idee, dat televisiereclame enerzijds de concurrentie, maar ander zijds de bondgenote van de advertentie reclame zal zijn. Zal men de televisie reclame niet in de krant willen aankon digen. zal men er ln de krant niet op ln willen haken en haar in de krant willen consolideren? Het lijkt mij i waarschijnlijk. Het argument, dat de reclamebudgetten tot een keuze tussen de twee zullen dwin gen, veronderstelt een economische im mobiliteit, welke op haar beurt een stand van verzadiging veronderstelt, w wij nog ver van af zijn. Indien de zetten kunnen toenemen, kunnen de clame-budgetten verhoogd worden." VELE KANSEN VOOR T.V. „Mijn belangstelling voor de televisie reclame vindt haar verklaring in de bij zondere mogelijkheden dier reclame, welke van die aard zijn, dat de reclame man, die ik meen te zijn, het moeilijk a kunnen verdragen, wanneer zij handel industrie onthouden zouden worden. Al léén de reclameman, die ik meen te zijn? Ik zie in de televisiereclame een grote stimulans te meer tot opvoering van de productiviteit en verhoging van de wel vaart. Daarnaast zie ik in haar een aan gewezen hulpmiddel om de televisie van de grond te helpen en tot bloei te bren- Mij interessen ook de belangen van politieke en culturele aard. welke een bloeiende televisie kan dienen e vierde vrUheld" is een zeer lezens waardige uitgave geworden. Bovenstaan- ontleend aan de slotbeschouwing die de heer W. A. Grollenberg er in schreef. Het grootste deel van het boek wordt in- men door een boeiend historisch over zicht van de hand van Karei Satory. Het •treft niet alleen het jubilerende bureau, aar heel de ontwikkeling van de recla- e gedurende de laatste eeuw. Verder hebben mr Jan Derks (film en televisie), mr W. G. J. Veenhoven (de re gelende bepalingen op advertentiegebied) dr H. J. A. Hermens (de economische betekenis van de reclame) artikelen ge schreven die er toe bijdragen dit royaal uitgegeven en met veel illustraties ge tooide boek waardevol te maken. De directie van het advertentiebureau De la Mar heeft gleteren het 75-jarig be- van de firma herdacht met een coctail-party ln het Amstel-hotel te Am sterdam. vier directeuren, de heren A. W Grollenberg, K. Sartory, J. Schumacher en W. Lcermakers werden door vele prominente figuren uit de publiciteits- en 6imjsme over de V.N. Er was weliswaar niet altijd een juiste beoordeling van de geschillen, maar herhaaldelijk zijn ook goede resultaten bereikt, vooral op technisch en economisch gebied. Het is vooral de taak van Nederland om samen met andere Westerse landen op te treden tegen al te fel anti-koloróalis- me. De regering acht het niet haar taak. de geloofsvervolgingen in Spanje en Co lumbia ter tafel te brengen. Hetzelfde geldt van de positie van de Republiek der Zuid-Molukken, aangezien hier temationaal geen enkele belangstelling blijkt te bestaan. Sinds 1951 heeft Nederland f 650.060 het Kinderfonds der Ver. Naties, het UNICEF, geschonken. Dit fonds heeft 1 Januari 1954 naar schatting voor waarde van f 10 millioen in ons land a gekocht .Oorzaak *Un de gunstige v« den. die ln ons land gelden. Europa n de Europese in- inderd het komen gemeenschappelijke markt, dde verloop van tijd niet meer ontbindbaar zal zijn. De huidige hoogconjunctuur vormt een bij uitstek gunstig tijdstip deze stap te nemen, aldus de ministers in hun memorie van antwoord. Een ge meenschappelijke markt brengt met zich aan een gemeenschapsorgaan nationale bevoegdheden moeten worden agen. De Nederlandse regering zal deze gedachte bevorderen. Ook op het gebied van de kernen- gie dient de samenwerking tussen Europese landen te worden bevorderd. De regering geeft ook hier de voorkeur supra-nationeal orgaan, wanneer die samenwerking op moeilijkheden stuit. De n vele Kamerleden om te komen Europese douane-unie valt s lopig iviet te verwezenlijken Minister Beyen zal op de ministerscon ferentie van de Raad van Europa verklaring afleggen over de voorstellen •an Schneiter betreffende nationale •luchteldngen en overbevolkingsproble- Verheugend stemt de mededeling, dat iaar de mening van de ministers de po rtie van de Europese gemeenschap Kolen en Staal in het afgelopen jaar ls versterkt. Het is mogelijk, dat Nederland in de Raad van Europa voorstellen zal doen betreffende verdere liberalisatie van personenverkeer. De vraag is ondeT ogen gezien of de ln de Raad verenigde landen uniform en goedkoop grensover- eohrijdingedocumenit kunnen uitgeven. Voorlopig ds het niet waarschijnlijk, dat de grenzen tussen de Benelux-landen ge heel open zullen gaan, aangezien Franse burgers reeds op vertoon van een identi- (Advertentie). chocolade... Vuikcufa Ik Iractéér vandaag! Lidmaatschap SER thans wettelijk geregeld (Van parlementsredactie) Werd op 22 September van dit jaar een Koninklijk Besluit afgekondigd waarin het lidmaatschap van de Sociaal-Econo mische Raad onverenigbaar wordt gesteld met enkele andere werkzaamheden, thans heeft minister A. C. de Bruijn van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie bij da Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend. waarin dit Kon. Besluit wordt be krachtigd. Minister De Bruijn voegde aan het S.E.R.-advies toe. dat 't lidmaatschap van de SER onverenigbaar is met dat van de Staten-Generaal en met de functie van lid of griffier van het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Actie Vluchtelingenhulp verlengd tot Oudejaar De act(ie ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk, in de vorm van een Sleu telinzameling en de verkoop van prijs- vraagkaarten, is verlengd tot 31 December a.s. De bekendmaking van de uitslag ls in verband hiermee uitgesteld tot 18 Jan. teifskaart tn België en Luxemburg wor den toegelaten. Het Nederlandse stand punt hiertegenover moet nog worden be- West-Duisland ÜEZORGDHEID wekt de aotie van de Duitse Bondsrepubliek om nu al be paalde kwesties (o.m- die van de Aus- Undbonds en de verschillende claims tot oorlogsschade), waarvan de regeling tn het vredesverdrag thuishoort, in discussie te brengen. Teleurstelling Is ontstaan, toen de Bondsregering besloot, een wetsontwerp in te dienen, waardoor het arrest van het Bundesgerlchtshof vergoeding voor hen, die ln concentratiekamp of gevangenis zaten zal worden vernietigd. Er ztyn stappen gedaan om dit te voorkomen. Steeds wordt moeite gedaan, de Bonds republiek ervan te overtuigen, dat in Ne derland geen krijgsgevamgenen, maar oor logsmisdadigers worden vastgehouden. De publikatrie van een witboek komt de re gering prematuur voor. Her en der Nederlanders in Rusland, valt het moei lijk er achter te komen, hoeveel Neder landers nog in Russische gevangenschap Binnenkort kan de totstandkoming van een vriendschapsverdrag met de Verenig de Staten worden verwacht. De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Chinese Volksrepubliek tot de V.N. moet worden toegelaten. TREITERENDE KINDEREN B* LI HET ONDERWIJS is zeker tucht nodig en misschien af en toe een opia- waaier", sei de officier van Justitie bU de Haagse politierechter in de taak tegen de onderwijzer E. van der Z. nit Honselersdyk. „Dit middel is echter bniten alle proporties". De verdachte moest terecht staan omdat by de leerling A. B. van de Chr. Lagere Tuinbouwschool te Honselersdyk zo'n draal om de oren had gegeven, dat het ventje zes weken ln bed moest liggen met een hersenschudding en een trom melvliesperforatie. Aangezien er echter diverse versachtende omstandigheden waren eiste de officier van Justitie ƒ100 boete of 20 dagen. De onderwijzer gaf slechts enkele uren per week le« aan de school. Hij was er pas een paar weken als opvolger van iemand die geen orde kon houden. Verd, kreeg dus een min of meer verwilderde klas. Op de bewuste middag w; jongens te weerspannig om naar binnen te gaan. De scholier A. B. stond hieibul- ten, meaT het toeval wilde dat hij als laatste binnenkwam en nogal treuzelde met zijn Jas uit te doen. De onderwijzer verfoor zijn geduld en gaf de fatale klap. Het hoofd van de school, de heer T. B., vertelaarde als getuige «Jat verd. zeer goed ondewijzer is die gewoonlijk goed met de jongens kan opschieten. Het slachtoffer was enig kind en wat ver wend. Daar komt nog bij, aldus de ge tuige. dat de Weeflandse jeugd niet ge makkelijk is, terwijl bovendien het alge meen vormend onderwijs dat verd moest geven de jongens niet erg ligt Mr W. C. v. d. Brink, de raadsman, schetste hoe verd. onzeker was geworden en hoe het getreuzel van A. B. In de gang voor hem uitstel betekende om de roe rige klas binnen tot bedaren te brengen. De raadsman bepleitte een lagere boete. Het vonnis luidde tenslotte: f 50 boete of 10 dagen, evenwel voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Slachtoffer gasontploffing overleden. De 35-Jarlge mevrouw Abbes-De Groot, die op 2 December bij een gasontploffing in haar woning te Zufdbroek ernstig werd gewond, Is in het ziekenhuis te Gronin gen overleden. reclamewereld en het bedrijfsleven geluk gewenst. Jhr W. van Andrlnga de Kempenaar, voorzitter van het genootschap voor re clame, zeide dat de reclame-omzet in Nederland jaarlijks 175 millioen gulden bedraagt. De heer Grollenberg werd ge prezen als iemand die heeft meegeholpen hei peil van het métier hoog te brengen. Prof. dr ir H. G. van Beusekom: Nederland bouwt niet efficient genoeg In de Jaren 1945—1951 liep Nederland nagenoeg niet in op het tekort van 250.000 k 300.000 woningen. In de daaropvolgende jaren werd het tekort met ca 13.000 wo* nlngen per Jaar verminderd, doch dit Jaar tal dit aantal waarschynlQk lager liggen. Dit zeide prof. dr ir H. G. van Beuse kom. raadsadviseur bij het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting op een gisteren in Groningen houden lezing voor het departement van nijverheid en handel. In 1965, met de te verwachten toeneming van het aantal huwelijken, zal nogmaals een extra-beroep op de woningmarkt wor den gedaan. Ondanks onze welvaart staat het wo ning peil in Nederland ten achter bij dat van andere landen, aldus prof. Van Beu sekom. die van mening was dat het huur- peil in ons land te laag ligt. In het bouwbedrijf wordt aan bedrijfs organisatie, arbeidstechniek en vakoplei ding veel minder gedaan dan ln de ove rige takken van Industrie; de gemiddelde bouwtijd van een woning ls twee maal zo lang als voor de oorlog. Resumerend wordt ln de bouwnijver heid een inefficient gebruik gemaakt van mankracht en kapitaal Spreker was van oordeel dat meer delen van de woning in een fabriek moe ten worden gemaakt en dat verder door gevoerde coördinatie en systematisch voorbereide productie noodzakelijk zijn. Wanneer het publiek gewend ls aan eer huur betalen en een grotere en goedkopere productie ls doorgevoerd, kan gewerkt worden aan de verhoging van het woon peil, hetgeen wordt vergemakke. lijkt door de stijgende welvaart, aldus be sloot spreker zijn betoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5