llkttuie £citorl)e ÜTimraiit Sir Eden naar Y.S. St Nicolaas kocht dit jaar het duurdere en betere Argeloos stapte ik bij de vijand aan boord Waarom vrijere loonvormina toch nog uitstellen? Naar een noodvoorziening voor weduwen en wezen? Churchill over de uitlatingen der Russische leiders 955 DINSDAG 6 DECEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7,per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIËN: 0,20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0,18 per millimeter Zes en dertigste jaargcuvg No 10518 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dt E. DÏEMER CheLRed.: R W L ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voot Leiden en Omstreken V$tantva*ttcl| t« ghebltotn tnyn bert In tcgljeaspocY „Wonderdokters" ZIE PAGINA 5 OVERWELDIGEND druk was het Veel T.V.-toestellen en goede gramofoonplaten, sieraden en mechanisch speelgoed T\TAT IEDEREEN die zich de afgelopen dagen in de stadscentra begaf heeft kunnen constateren, is door de voorlopige uitspraken van de winkeliers bevestigd: de drukte in de winkels is dit jaar overweldigend geweest. Wat het publiek moeilijker kan vergelijkenmaar d,e midden standers en directies van magazijnen beter: de omzet lag aanzienlijk hoger dan voorgaande jaren. Niet alleen naar hoeveelheid, maar ook naar kwaliteit. WELVAART Waardevolle cadeaux, zoals gramo foonplaten, juwelen en horloges z(ji grote hoeveelheden verkocht, doorgaans de betere kwaliteiten. De vraag naar te levisie-toestellen, de afgelopen maanden reeds aanzienlijk hoger dan ooit tevoren, bereikte e«-n top. Voorzichtige schattin gen over de afzet hiérvan lopen uiteen van zeven tot negen maal het aantal vorig jaar of 7500 tot 9000 toestellen in de eerste week van December. De hoog conjunctuur lc de afgelopen dagen dui delgk merkbaar geweest. POCKETBOEKJES Enigszins in tegenspraak tot de boven vermelde omzet van kwaliteitsartikelen is de enorme verkoop van de eenvoudi ge, goedkope Nederlandse, Engelse, en in mindere mate ook Duitse en Franse pocketboeken. Hiernaast zijn echter door de boekhandelaren ook meer dan nor maal duurdere uitgaven van Nederlandse en buitenlandse auteurs verkocht. Het winkelpersoneel, veelal versterkt met tijdelijke krachten, bij voorkeur ge trouwde ex-winkelmeisjes, heeft weer een razend drukke tijd achter de rug. Er zijn lange dagen gemaakt, vooral door de instelling van de koopavonden. Over het algemeen is men echter van oordeel, dat een groot deel van het publiek zijn inkopen reeds vóór de avondopenstelling van de winkels heeft gedaan, 's Avonds is er ook gekocht, zeker, maar men trok de binnenstad in om naar de lichtjes te kijken, om te genieten van het gekrioel der mensen. Grote magazijnen spraken van een drukte, die het serieuze kopen belette. Men ging de stad in en deed zijn inkopen öf bij zaken in de eigen omgeving öt de daaropvolgende middag in het centrum. Dit geldt vooral voor de koopavond op Zaterdag. Velen willen de Zaterdag In de huiselijke kring doorbrengen, anderen na men wel deel aan de pantoffelparade In de winkelstraten, maar kwamen meestal niet verder dan etalages bekijken. Von Brentan® niet naar Den Haag Officieel is vandaag in Bonn verklaard, dat niets bekend is van een voornemen van minister van buitenlandse zaken, Von Brentano om nog voor Kerstmis naar Den Haag te gaan om daar met minister Beyen het vraagstuk der Bredase gevan genen te bespreken. Hier is een vandaag door het Westduitse boulevardblad Bild- zeitung verspreid bericht tegengesproken. Tegelijk gaf men in officiële kringen in Bonn te verstaan, dat men het verschijnen van dergelijke berichten ten zeerste be- Teken van de gestegen welvaart: me chanisch speelgoed was volgens de winkeliers zeer in trek. Treinen, auto's, veer-mechaniekjes zijn weggevlógen. Sqmmige zaken zijn ln dit soort speel goed letterlijk uitverkocht en wachten met spanning op nieuwe zendingen om aan eventuele vraag in de Kerstdagen en bij Oud en Nieuw te kunnen voldoen. De goud- en zilverbranche, juweliers en horlogers hebben alle reden tevreden te zijn. Tevreden over de lust tot kopen bij het publiek, tevreden ook over de goede smaak die men hierbij aan de dag heeft gelegd en die de winkeliers, al zijn het geen idealisten, toch graag zien. Da- mesbyjouterleën. oorbellen, armbanden, kettingen en ringen beleefden een onge kend hoge afzet. Huishoudelijke artikelen, kleinkunst en de kleinere artikelen voor het binnenhuis stonden ook in de belangstelling. Ook hier werd over het algemeen een verras send goede smaak aan de dag gelegd De radiotoestellen-en wasmachinebran che is minder enthousiast. Waarschtfniyk is hieraan de wijdverbreide opvatting, dat men dergelijke dingen op afbetaling moet kopen, niet vreemd. Men begint nu eenmaal niet op St Nicolaas met een afbetalingscontract. sen Keulen veiligheid van het Westduitse wegennet ten schande gemaakt in de wereld. Van Januari 1950 tot. Juni 1955 deden zich op en bij deze brug niet minder dan 462 ongelukken voor, waarbij 37 mensen om het leven kwa men en 500 anderen werden gewond. De oorzaak van deze onveiligheid lag in het feit dat de brug aan de voet ligt van een steile helling en toch niet voldoende breedte heeft. Aan deze onmogelijke toestand is nu een einde gemaakter is een rijbaan bijgekomen. Dezer dagen werd de verbrede brug voor het verkeer opengesteld. VAN KRIEKEN VERTELT Indonesiërs trachtten (ruim een jaar lang) tevergeefs inlichtingen te krijgen De in Hollandia teruggekeerde hoofdagent Van Krieken heeft het vol gende verklaard over zijn ontvoering in 1954 door Indonesische infiltran ten: „Op 21 October 1954 voer ik in een prauw naar Kaimana, toen de roeiers mij waarschuwden, dat zij motorgeronk hoorden. Enige tijd later werd een prauw zonder zeilen zichtbaar, die naar ik vermoedde, afkomstig was van Merauke. Op de vreemde prauw werden direct daarna de zeilen gehesen en men voer in onze richting. Mijn bemanning sprong overboord en vluchtte het bos m. Ik dacht, dat de prauw wellicht in moeilijkheden verkeerde, en besloot hulp te verlenen, vooral ook omdat een van de op varenden, het type van een Papoea, mij vriendschappelijk toewuifde". Ik koesterde geen argwaan en stapte ïn boord. Enige minuten later kwamen en personen uit het ruim en vroegen mij of ik wapens bij mij had. Ik werd daarop gefouilleerd. Vervolgens werd ik naar het achterdek gebracht, waar hun leider op mij wachtte. Deze vertelde, dat hij en de overige leden van de beman ning van Ceram naar Nieuw Guinea wa- gdkomen om bescherming te zoeken.. Ik antwoordde ndet te kunnen helpen, doch wel contact met het bestuur te kun- opnemen. Ik raadde hun aan door :n naar de kampong Etnabaai. Op weg daarheen maakte de leider zich als Dimara bekend. Bij de kampong droeg hij de bemanning op de prauw stil legigen. Ik had inmiddels argwaan gekre- en vroeg Dimara, welke plannen hij mij had. Reeds eerder was mij de vraag gesteld of Nieuw Guinea bij Ne derland, of bij Indonesië behoorde. Wapens aan land Toen de prauw stil lag gaf Dimara dracht de bagage van de prauw, die de i Warnar droeg, aan land te brengen Uitgeladen werden o.a. rflst, twee (leren, een brengun en munitie. Daarna werd het terrein verkend. Ik vroeg Dl- nogmaals, wat h(J met m(J van plan waarop hij antwoordde: afvo Indonesië. Dimara voegde hieraan toe. dat ik geen angst behoefde te koes- i, daar Indonesië een democratisch Vier peroonen bleven op de Wamt achter, waarna deze koere zette naar li donesië. Twee dagen later arriveerden wij in Dobo, waar ik werd ondervraagd. Dk kreeg te horen-, dat ik naar Ambon worden overgebracht met het K.P.M.- 6chip Karossa. Op 29 October vertrok ik op 2 November kwam ik Sn Ambon Hier werd mij alles gevraagd over n ontvoering en voorts over de infil tranten aan boord van de Warnar. Zo werd mij gevraagd of zij uniformen droe- in wapens hadden. (Zie vervolg op pag. 5) C.N.V.-besiuui teleurgesteld Neemt de regering met linkerhand terug wat de rechter geeft? HET VERBONDSBESTUUR van het C.N.V. heeft zich in zijn vergadering van gisteren beraden over de mededelingen van de Regering inzake de loonpolitiek. Tijdens deze vergadering is het volgende naar voren gekomen 1. Het Verbondsbestuur heeft er me stemming van kennis genomen, dat de regering in beginsel bereid is de be voegdheden met betrekking tot de loon politiek over te dragen aan het geor ganiseerde bedrijfsleven. 2. Het bestuur kan echter niet inzten, waarom een betreffend wetsontwerp in de lopende parlementaire periode niet zou kunnen worden ingediend en be handeld. Het bestuur betreurt het zeer, dat da dat sleuteltje opzoeken? N.V.C.: reserve tegenover nieuwe loonpolitiek De Nederlandse Vakcentrale kan slechte gereserveerd instemmen met de jongste beslissing van de regering in zake de loonpolitiek. Primair dient er een loon- vloer te zijn, die door de overheid in overleg met het bedrijfsleven wordt vast gesteld. Daarboven mogen hogere lonen worden vastgesteld die echter, om prijsstijgingen te voorkomen, door een productiviteits- stijging moeten worden opgevangen. Op grond van deze productiviteitsontwikke ling is de N.V.C. voorstander van be drijfstaks- en ondernemingsgewijze loon vorming. De uitspraak van minister Suurhoff dat de differentiatie naar bedrijf slechts geldt met het beginsel van coördinatie, doet de N.V.C. vrezen, dat de meerderheid der S.E.R.-vertegenwoordigers de diffe rentiatie ondergeschikt wil maken aan de coördinatie. De N.V.C. vertrouwt echter, dat indien het bedrijfsleven toont ten aanzien van de bedrijfstakgewijze differentiatiemoge lijkheden over de nodige zelfdiscipline te beschikken, ondernemingsgewijze diffe rentiatiemogelijkheden een uitbreiding zullen ondergaan. regering over de datum van Invoering van bedrijfstaksgewijze loonvorming het vage blijft. Hoewel de regering verklaart dat deze nvoering eerder kan plaats hebben dan de indiening van het wetsontwerp, laat zij zich over het tijdstip van de invoering niet uit. Het verbondsbestuur acht dit in hoge mate onbevredigend. 4. Het verbondsbestuur is daarom van oordeel, dat onmiddellijk aan het col lege van rijksbemiddelaars aanwijzing gegeven dient te worden, dat bedrijf s- taksgewijze afwijkingen van de richt lijnen bij vernieuwing van collectieve contracten mogelijk zijn. Er is, zo meent het C.N.V. geen enkele reden, waarom hiermede nog langer ge talmd zou worden. Verder uitstel betekent dat in verschillende bedrijfstakken aan de werknemers het hun toekomende loon wordt onthouden. 5. Daarom spreekt het verbondsbestuur de wens uit dat de Tweede Kamer ter gelegenheid van de behandeling van de begroting van sociale zaken en volks gezondheid de regering zal kunnen be wegen, haar uitstelpolitiek, die tot scha de van de loon- en salaristrekkenden is, te laten varen. Aanhangwagen mei eieten raak.e in bran-d Op de verkeersweg bij Darmstadt, West- Diritsland, raakte de afgelopen nacht een met eieren geladen aanhangwagen van expediteursbedrijf uit Huissen (Gld.) in brand. Een aantal kisten met eieren werd door het vuur aangetast, de andere moesten langs de berm naar beneden wor den gegooid opdat men de vuurhaard zou kunnen bereiken. De schade wordt geschat op 24000. Als gevolg van zware mist is de Vlaardingse treiler Nellie (VI. 200) op de Franse kust gelopen, 15 km van Boulogne. De vier opvarenden mankeren niets en zij bleven aan boord om de lading te redden. Een Franse sleepbootmaatschappij zal de boot vastleggen en de lading met gebruik van kabels lossen. Men hoopt het schip in Januari vlot te hebben gesleept. Bioscopen oudejaarsavond gesloten Evenals vorig jaar heeft ook thans de ilgemene bedrijfsbond van kunstenaars :n werknemers in de film-, theater- en iniusementebedrijven het verzoek gericht lan de Nederlandse bioscoopbond, zich tot zijn leden te wenden met een advies op oudejaarsavond hun theaters te sluiten, opdat ook het bioscooppersoneel deze avond in de huiselijke kirng kan doorbrengen. Spekkie en Blekkie 1VANDAAG EINDIGT het plaat- jesverhaal „De vermakelijke avonturen van Don Quichot". Morgen vangen we aan met onze nieuwe strip „Spekkie en Blekkie en de meewarige kruipers". We stemmen toe, dat deze titel wel wat geheimzinnig is. Maar reeds morgenavond zult U met het eerste exemplaar van deze uitgebreide familie kennis maken. In de eerste plaats te dit verhaal bestemd voor kinderen, die er on getwijfeld erg van zullen genieten. Maar schrijver en illustrator heb ben, in prachtige samenwerking, "iets weten te bereiken, dat ook de aandacht van volwassenen zal trek- Parlem. Enquête over overheidsuitgaven (Van onze parlementsredactJie). Vele leden der Eerste Kamer 6tellen voor een parlementaire enquête te hou den over de steeds -toenemende overheids uitgaven en de uitbreiding van het amb tenarenapparaat met wederom 10.000 man. Ook zou een staatscommissie met uitge breide volmachten in het leven geroepen kunnen worden, naar het voorbeeld van bezuinigingscommissies van vóór de oor log. De senatoren herinneren aan het optred"T van de commissie-A. W. F. Iden- burg, die zdch indertijd beijverd heeft voor beperking van de defensie-uitgaven. Op 2 Januari aanstaande zullen in Frankrijk algemene verkie zingen worden gehouden. Die verkiezingen zijn nodig gewor den doordat premier Faure tui een motie van wantrouwen de zeldzame maatregel trof, het parlement naar huis te zenden. Op de biljetten die in het gehele land zijn aangeplakt, staan de rechten en plichten van de stem gerechtigde Fransen vermeld. (nog voor de Russen komen) LONDEN. 5 December PREMIER Eden van Engeland zal eind Januari 1956 naar Washing ton reizen voor een bezoek aan pre- j sident Eisenhower. In gezelschap van zün minister van buitenlandse zaken, MacMillan, zal Eden op 30 Januari in het Amerikaanse regeringscen trum aankomen om met president Eisenhower besprekingen te voeren. Deskundigen verwachten dat de rege ringsleiders over de volgende kwesties hun gedachten zullen laten gaan: 1. De verhouding Oost-West in hel alge. meen en de Aziatische en Europese toe stand in het bijzonder (Duitsland en Ber lijn); 2. Communistisch China en de Ver. Naties; 3. Het Midden-Oosten, waar de Russen sedert kort een campagne voeren die niet mag worden onderschat; 4. Het komende bezoek der Russische leiders aan Engeland, de feitelijke reden voor Eden* reis naar Washington. Eden zal na Washington ook Ottawa (Canada) bezoeken. Regering vraagt S.E.R. om advies T~\E REGERING HEEFT de Sociaal. Economische Raad gevraagd of ei reden ie, te voldoen aan de wens, geuit door een commissie uit de Kath. Volks partij, om een noodvoorziening voor we duwen en wezen te treffen. Zulks dan in afwachting van een definitieve voorzie ning op verzekeringsbasis, waaraan reeds lang gewerkt wordt. De regering vraagt de S.E.R. ook te willen adviseren omtrent de inhoud van zulk een noodvoorziening, in het bijzon der in verband met de toekomstige ver zekeringsregeling. Een commissie uit de K.V.P. heeft on langs gesteld, dat zulk een nood regeling ei* van sociale rechtvaardigheid is en dat op een herziene definitieve regeling niet kan worden gewacht. Minister Suurhoff meent echter (dit schrijft hij thans de S E R.) dat een van de voornaamste doeleinden van de voorgestelde nood rege ling, nl. zoveel mogelijk weduwen buiten de armenzorg te houden, door het voorge stelde niet zou worden bereikt Ook zou voor de weduwen die een iets groter eigen inkomen genieten, de regeling nau welijks zin kunnen hebben. De minister heeft de S.E.R. om een spoedige behandeling gevraagd, en het verzoek is reeds in handen gesteld van de subcommissie invaliditeitsverzekering »n weduwen- en wezenverzekering. Ex-koning Michaël komt hier jagen „Word. dat in ons land voor Engeland vijandige uitspraken der Sowjetleidera herhaald jze-ide Churchill: „Onze regering zal de Russische uitlatingen ongetwijfeld nauw- LONDENRANGOON, 5 Dóóómh.r vóór rij dót zy met passende varianten in ons land OUD-PREMIER Churchill heeft worden herhaald(Eden nodigde vandaag in zijn kiesdistrict ver- dens eerste Geneefse conferentie klaard, dat het beroek van Kroesj- ^1^*11^*^°°""' tsjef en Boelganin aan India enj'Tntu^n heeft <fe Prawta crtflvk tri. Birma „een verbazingwekkende ver- verd op de „onfatsoenlijke uitvallen" der toning" is geworden. i Britse pers tegen Kroesj tsjef en Boel- I gamin. Volgens de Prawda hebben de Ru*, sen niets gezegd, dat beledigend voor de Britten Is. Tijdens de reis door Birma verklaarde Kroesjtejef vandaag: „Wij zijn gedwongen er een leger op na te houden, omdat er een paar landen zijn die niet willen ln- Minstens 10 doden door grote lawine LINZ, 5 DECEMBER Door een geweldige lawine (de eer- e in dit seizoen) is vandaag een groep arbeiders van het hydro-elec- trische project te Kaprun bedolven. Volgens de laatste berichten kwamen tien arbeiders om het leven den er nog vijf vermist; drie arbei ders liggen in het ziekenhuis. De gehele nacht zocht men met honden naar slachtoffers onder de sneeuw. De lawine was 90 m. breed en stortte zich met geweldige kracht de Tauern. Laat eerbetoon roor Democritus 2S00 jaar geleden zpn atoomtheorie formuleerde, („alle stof is gebouwd uit atomen") zal volgend jaar op de plek waar eens zijn vaderstad Abdera lag. een gedenkteken krijgen, zulks op Initiatief van de uni versiteit van Saloniki. Op de plaats, waar Ah- dera heeft gestaan, zal een hoge obelisk met een bas- relief van Democritus worden opgericht en rond die obelisk komen bloem bedden van ingewikkelde 'ekening, die I lucht zullen 2000 jaar vooruit 1 Volgens de overlevering studeerde Democritus 470 vóór Chr.) reeds in Enkele jaren geleden zijn vroege jongelingsja ren theologie en astrolo gie. Zijn leermeesters wa ren Chaldeeuwse magiërs, die in het spoor van de invasielegers van de Per zische koning Xerxes naar Thracië waren gekomen. Bij de dood van zijn vader erfde Democritus 100 talenten (een aanzien lijke hoeveelheid zilver), die hij geheel besteedde elzen te maken. was de oprichting i :ulk 'een gedenkteken die plaats onmogelijk ge- welke hem C de uiterste de ireld ii agrammen itoom met zijn ingew keld stelsel van proton neutronen en electron Vliegtuigpassagiers, omlaag zien naar het v numevt. zullen weten het gelegen had, maar opgra vingen, door het Grieki oudheidkundig genoot schap hebben de sporen van zijn tijd brachten. In Egypte leerde hij de netenschap der meetkun- 1e. Hij maakte zich ook nlles eigen wat Perzië en Rangoon liet Kroesjtejef beden, Dinsdag, weer eens een geluid horen in geest van Genève". De Rus verklaar de: „De oorlogstijd beeft aangetoond, dat de volken van de Sowjet-Unle en de Ver. Staten de beste vrienden kunnen zUn, niet alleen In goede tijden maar ook in Ud van zware en harde beproeving...." Symphonie van Ned. com ponist opgedragen aan Churchill Aan Johan C. Berghout, te Velp (G.), Is de eer te beurt gevallen zijn 7de Sym phonie te mogen opdragen aan Engeland'ï premier Sir Winston Churchill en Lady Churchill. De opdracht werd ln dank aan- Nog geen blokkade. Er i6 thans nog geen sprake van een communistische blokkade van West-Berlijn, zo heeft een woordvoerder van de West-Duitse rege ring verklaard. HET WEEÊIN EUROPA £3 motregen fl I! s* zzw windstil OZO windstil Naar wij vernemen, zal ex-koning Michaël van Roemenië Donderdag a.8. met Z.K.H. prins Bernhard en nog enkele andere buitenlandse vrienden van de Prins deelnemen aan een jachtpartij op het landgoed ,J)e Raaphorst" aan de Leidsestraat- weg te Wassenaar. Er zal gejaagd worden op hazen en fazanten. De hoge gasten zullen omstreeks negen uur arriveren op het landgoed waar zij vermoedelijk de gehele dag zullen vertoeven. Naar wij verder vernemen was het de bedoeling dat ook de hertog van Edinburgh aan deze jachtpartij zou deelnemen. Deze heeft echter laten weten dat hij wegens verplichtingen elders tot zijn spijt verhinderd is. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: 5\"9 Over het algemeen veel be- 1^ woMcing met pi a a teel ijk wat motregen Krachtige tot ma. tl ge wind tu*een Zuidwest en We«t. Weinig verande ring in temperatuur. Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 8,3416.32. Maan 1.15—13.04. Op 14 December nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1