^ictttuc £ci itsrljc (üouranl Nu toch vrijere loonvorming De Grabbelton ln 1956 hogere lonen zonder gevaar voor Zijlstra's prijspolitiek Na Faure's val besloten tot Kamerontbinding Van Krieken thans vrii Geen rapport meer over de West I! ill! h fl zï DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal. 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. I. ENS ER INK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfi Is gljeblmn myn berl lü tcgtjenspoct" Zee en dertigste Jaargang No 10514 Sint Nicolaas-hijlage Socialisten verliezen het pleit (Van onze parlementaire redacteur.) "PiE REGERING is in principe bereid de verantwoordelijkheid voor AJ loonbeleid in handen te leggen van het bedrijfsleven. Het zal echter niet mogelijk zijn nog deze parlementaire periode een wetsontwerp in te dienen om een loonraad in te stellen, die de lonen in de verschillende be drijfstakken moet coördineren. Wel is de regering bereid om voor de in stelling van deze loonraad het College van Rijksbemiddelaars aanwijzing te geven bedrijfstakgewijze loonvorming toe te staan. Om te voorkomen, dat er een te groot verschil gaat ontstaan tussen de lonen in de verschillen de bedrijfstakken zal het komende ruimte-advies van de SER gebruikt wor den als een coördinatie advies, zo deelt minister Suurhoff mede in de Me morie van Antwoord van Sociale Zaken. Ook krijgt het College van Rijks- bemiddelaars opdracht om meer differentiatie in de winstdelingsregelingen toe te staan. de instelling van de loonraad. Dat eerder zal naar onze menteg niet andere kun nen zijn dan nu! Nu in principe de beslis sing is gevallen is er geen enkele reden om de uitvoering van deze beslissing op te schorten. De regering mist daarvoor het zedelijk recht, want onze loonrtrek- kenden moeten zoveel mogelijk op dit moment van de gestegen wéflvaart profi teren. (Zie vervolg op pagina 2) MINISTER SUURHOFF i ....nederlaag iiiinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen subsidie Amerikaanse lof voor Nederland De in Cleveland. Ohio. V.S. verschijnen de „Plain Reader" heeft een artikel ge wijd aan de bouw van het nieuwe vlag- geschip voor de Holland-Amerika Liin. de Rotterdam. Dit artikel besluit met de volgende passage: „Waarom stellen w(J, Amerikanen, hierin zoveel belang? Omdat het kleine Holland laat zien dat een handelsvloot op eigen benen kan staan zonder een be roep te doen op regeringssteun. Rege ringssubsidie komt er niet aan te pas. De gedegen Nederlanders zjjn niet direct be gonnen hun regering om allerlei gunsten te vragen. De Nederlandse belastingbe taler zal niet worden aangesproken om de bouw van de Rotterdam mogelijk te maken. Een lesje voor menigeen". Prinses Wilhelmina op bezoek bij boerengezin Prinses Wi'lhelmina heeft gisteren een bezoek gebracht aan de veehoudersfami lie W. Berends aan de Twelloseweg in Terwolde (O.), waar zij de afgelopen zo mer een weide met het melkende echt paar Berends schilderde. Zij beloofde in ieder geval het eindresultaat te komen laten zien. De Prinses dronk een kopje thee op de boerderij en liet het nu vol tooide schilderij aan het echtpaar zien. Geen algemene ronde Uit deze mededeling van de socialis tische minister van Soaiale Zaken b'lijkit, dat de sodalisten het pleit hebben ver loren. De laatste maanden is er een felle strijd gestreden over de vraag op welke wijze de gestegen welvaart het best ver deeld kan worden. Zowel het N.V.V. als de P.v.d.A. hébben tot het laatste moment op het 6tandpunt gestaan dat deze verde ling moet geschieden door een algemene loonsverhoging. Daartegen zijn bij de met-socialistische vakorganisaties en partijen grote bezwaren 'gerezen. Zij stonden op het standpunt, dat een alge mene loonronde altijd leidt tot een alge mene prijsstijging. De ervaring van de laatste jaren heeft dit geleerd. En van die prijsstijging worden op de duur de loontrekkenden de dupe, want de loon- en prijespiraal jaagt ons land naar de inflatie. Maar nog erger zijn de alge mene loonronden voor de vergeten groe pen. Zij krijgen immers geen loonsver hoging, terwijl de prijzen wel stijgen. In de bij-wagen Het socialistisch verlangen naar een al gemene loonronde was daarom dan ook een aantasting van de prijzenpolitiek van mi nis*, er Zijtetra. Zijn beleid is er op gericht om door verlaging van de prijzen de vergeten groepen en de loontrekken den te helpen. Dat de regering nu heeft besloten tot een bedrijfiaksgewijze loon vorming is ongetwijfeld voor de bewindsman van Economische Zaken. Zo ooit dan is nu gebleken. dat de socialisten in het Kabinet in de bij wagen zitten en dat er geen sprake van is, dat ons land rood geregeerd wordt, zoals sommige kringen ons volk willen doen geloven. Het is goed om dit te stellen, want het gaat hier om een uiterst belangrijke zaak Sinds 1945 is het College van Rijksbe- middelaare in ons land als Joondictator" opgetreden. Hoe juist dit ook was in de eerste na-oorlogse jaren, het is duidelijk, dat het de hoogste tijd werd dat het be drijfsleven zijn verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek terug kreeg. En dart zal moeten gebeuren op de kortst moge lijk termijn. Geen loonraad Het is t« betreuren daft de regering zich op het standpunt stelt, dat heft niet moge lijk is nog in deze parlementaire periode met een wetsontwerp tot instelling de loonraad ie komen. Haar argument dat dit zo ingewikkeld is houdt geen steek. De regering wil de bedrijfiaks gewijze loonvorming eerder in Comité P.S.G." opgericht Gerbrandy toch weer in de Kamer? De Kamerkieskringen Amsterdam en Dordrecht van de A.R. Partij hebben prof. mr P. S. Gerbrandy weer op de voorlopige oSndidatenlijst geplaatst, nadat het cen traal comité van A.R. kiesverenigingen had besloten deze staatsman niet Ook K.A.6. voor vrijere loonpolitiek voorstander van «en bedrijfstaksgewijze dus vrijere loonvorming. Zij vroeg gisteren op eén congres te, Haarlem de regering om een duidelijke uitspraak. Er mag nu niet langer meer gewacht worden met een wijziging zoals de SER had bevolen. Men deed uitkomen dat dlfferentatie in de lonen en coördinatie zeer wel kunnen samengaan. Een eventuele koppeling var de wijziging der loonpolitiek aan he' resultaat van het SER-onderzoek naar d< „ruimte" acht de KAB met name ter be scherming van de juiste uitvoering der differentiatie en om des tijds wille nii aanvaardbaar. A. Priester, vice-president van d Pan American World Airways is. 64 jaar oud. in Parijs overle^gn. Hij was Neder lander van geboorte. een candidatuur ln de nieuwe Tweede Kamer in aanmerking te doen komen Als overweging zou hebben gegolden de omstandigheden dat prof. Gerbrandy de 70-jarige leeftijd reeds heeft bereikt. Uit leden vgn de bovengenoemde kies kringen heeft zich een „Comité PSG" (de initialen van prof. Gerbrandy) gevormd met het doel een actie te beginnen einde prof. Gerbrandy een eervolle plaats op de A.R.-lijst te verzekeren. Als lopig secretaris van dit comité treedt op E. J. de Roo, Millets treat 16, Amster- dam-Z. Sinds 1877 niet voorgekomen ONDANKS DE PROTESTEN van leidende politici als de Radicaal Mendès-France, heeft de meerderheid van het Franse Kabinet gister avond het historische besluit genomen, over te gaan tot ontbinding van de Nationale Vergadering. Het Kabinet kon dit besluit nemen, omdat voor de tweede maal binnen anderhalf jaar een kabinet met een absolute meerder heid ten val was gebracht. MEESTERLIJK TOOTAIy DASSEN .Wasecht Kreuk herstellend Nieuwe prijzen 4.25 - f. 3,50 - f. 2,75 .TOOTAL, Marnixstraat 415 AMSTERDAM Met het vaststellen van de datum der te houden verkiezingen zal wellicht nog enkele dagen worden getalmd om te ver mijden, dat zij midden ln het Kerstsei zoen vallen. De verkiezingen zullen dan ook wellicht pas op 8 Januari (de eerste Zondag na de feestdagen) worden gehou den. Faure en zijn ministers, die het ver- trouwenevotum niet kregen, blijven voor lopig aan om de lopende zaken af te han- Vijf radicaal-socialistische ministers, Morice, Bourges-Manoury, Berthion, La- forest en Jules, hebben zich van het be sluit van het kabinet gedistanoieerd. Zij kunnen evenwel geen ontslag nemen, om dat het Kabinet reeds demissionnair Is. Hun houding wordt dan ook slechts uit gelegd als een ernstig protest tegen de gang van zaken. Op korte termijn moet het kabinet nu besluiten: 1. Wanneer de verkiezingen plaats hebben; 2. Of ook in Algerije verkiezingen gehouden zullen worden; 3. Of ook de jongemannen, die zich onder de wapenen bevinden en sinds hun opkomst 21 jaar zijn geworden, gele genheid krijgen hun stem uit te brengen Slechts eenmaal eerder werd de Natio nale Vergadering ontbonden, dat was In 1877. toen MacMahon het deed in een verbitterd geschil over de bevoegdheden van de kerk. Het anti-clerlcale element kwam na de verkiezingen versterkt terug en drong MacMahon twee jaar later been De heer L. van Krieken, de Nederlandse politieman, die in October 1954 bij de Etna, baai door Indonesische infiltranten ont voerd was, is Zaterdag vrijgelaten en van daag met een KLM-vliegtuig naar Bang kok vertrokken om zich vandaar naar itJn post in Nieuw-Guinea te begeven. H(j werd in een auto onder geleide van re chercheurs naar het vliegveld gebracht. Z(jn vertrek was gehuld ln een waas van geheimzinnigheid. Een woordvoerder van de Indonesische regering te Djakarta zeide, dart de heer Van Krieken voor zijn vrijlating versohei- öene malen door proc.-generaal Soeprap- to was ondervraagd. Officiële Nederlandse woordvoerders zeggen, dat hij niet mishandeld ondanks een jaar eenzame opsluiting goed uitziet. Indonesische en Nederlandse autori teiten weigerden zich over de zaak uit te laten en verzekerden, dat de vrijlating Ld et door de Nederlandse re-gering a ls voorwaarde voor de ministeriële conferen tie tussen Indonesië en Nederland was ge steld (sic!) Welingelichte personen zijn van oor deel, dat de Nederlandse en Indonesische autoriteiten zo weinig mogelijk ruchtbaar heid aan de vrijlating wilden geven met het oog op reacties in Indonesië. Melk in komend jaar een cent duurder De melkprijs voor do consument zal waarschijnlijk een cent per liter omhoog gaan indien de regering ingaat op advies van het landbouwschap, de ga- rantaeprijs voor 1955'56 een cent te ver- De garantieprijs zou worden 22,7 cent per kg melk met een vetgehalte van 3,7 pet. Voor de zandgebieden en andere „duur werkende gronden" zou op deze garantieprijs een toeslag van 2,2 cent per i worden gegeven. De overgangs gebieden zouden een gedeeltelijke toe- lag moeten krijgen. De verrekeningsprijs :ou dan 26 cent per liter moeten worden (vorig jaar 25 cent). Men zou kunnen voorkomen dat de consumentenprijs omhoog gaat, door de regeringssubsidie te verhogen. De rege ring streeft er echter naar. de subsidies op levensmiddelen af te schaffen. Argentinië schaft de vastgestelde prij zen af behalve voor de eerste levensbe hoeften. „Wat denken jullie van de vrijere loonvorming?" vraagt Moeder Pin guïn belangstellend aan haar familie-leden. „Geen verrassing voor mij," is het hooghartige antwoord van Vader Pinguin. „Ik heb er nooit aan getwijfeld, dat Zijlstra winnen zou." En Babf Pinguin, die eigen wijs tussen zijn blijkbaar goede verzorgers in staat, piept gezapig: yjlustig afwachten, mama, niet te snel conclusies trekken, 'k Heb nog nergens gelezen, dat ik er beter van word Beheerschapscommissie besliste Wat zal de Algemene Vergadering nu doen Nederland behoeft niet meer rapport uit te brengen over Suriname en de Nederlandse Antillen, aldus besliste de beheerschapscommissie der Verenigde Naties gisteren te New York met 18 stemmen voor, 10 tegen en 27 onthoudingen. Het is twijfelachtig of de algemene vergadering dit voorstel wel aanvaarden zal, want er is veel aan gewijzigd en er waren negen stemmingen nodig om het in de eindvorm te gieten. De stemming was zeer onzuiver, zodat tal van Nederlandse medestanders hun goedkeu ring niet konden geven. Ook bestaat er kans, dat de algemene vergadering het voorstel tot een „belangrijke aangelegenheid" zal verklaren, zodat een meerderheid van twee derden nodig is. Voor stemden Brazilië, China, Colum bia, Cuba, Denemarken, de Dominicaan se republiek. Israël, Luxemburg. Mexico, Nederland. Nicaragua, Noorwegen. Pakis tan. de Philippijnen, Zweden. Thailand. Turkije en de Verenigde Staten. Tegen stemden Afghanistan. België, Birma. Wit-Ruslaod. Tsjechoslowakije, Frankrijk. Liberia, Polen. Oekraïne, de Sowjetunie Van stemming onthielden zich: Argen tinië, Australië, Bolivia, Canada. Chili, i Rica, Ecuador, Egypte. El Salvador, Aan de verbeteringen van de dijken wordt hard gewerkt. De werk zaamheden die nu aan de zeeweringen worden verricht, zullen in de nabije toekomst onmiddellijk aansluiten op de uitvoering van het grote Delta-project, de afsluiting van de Hollandse en Zeeuwse zeearmen. Onze foto laat de Oudenhoornse dijk bij Hellevoetsluis zien, uitgerust met z.g. diabo-stenen. De bovenrand van de dijk is teruggebogen, zo dat de hoogopspattende golven terugslaan. De onderste foto toont de z.g. beverkoppen, waarmee men op het ogenblik experimenteert. Eden over staking atoompioeven Voorzichtigheid zij de moeder van de „atoomkast" LONDEN, 1 December. NADAT ZESTIEN PARLEMENTSLEDEN, behorende tot Labour, in ver band met het Russische aanbod wederzijds alle experimenten met H-bommen stop te zetten, een beroep op de Britse regering hadden ge daan, verklaarde Eden het volgende: Engeland is volkomen bereid dit Sowjetvoorstel voor een onmiddellijk verbod in de gehele wereld inzake de proeven met atoomwapens te overwegen. Men kan echter niet verwach ten, dat Engeland dit plan „onvoorwaardelijk" zal aanvaarden. ontploffing, waarover Kroesjtsjef in zu-lke geestdriftige bewoordingen heeft gespro ken. Eden weigerde de regering te binden aan het aanvaarden of verwerpen van het Labourvoorstel, dat Engeland het initia tief moet nemen voor besprekingen met Amerika en Rusland, beogende een stop zetten van fflQe verdere proeven met wa terstofbommen. Het conservatieve blad de Daily Te legraph schreef: Het Russische voor stel is een onderdeel van een gecombi neerd plan, waarvan slechts in het verre verschiet de afschaffing van kernwapens ligt. In de huidige vorm is het voor het Westen niet aanvaardbaar, omdat er geen afdoende maatregelen voor toezicht of inspectie mee gepaard gaan. Volgens hem zijn de bepalingen en de draagwijdte van het Russische aanbod verre van duidelijk. Het voorstel der FRANCO'S SPANJE STRAKS WEER EEN MONARCHIE In antwoord, schap in Spamje zeide Franco, het Spaanse staatshoofd, tijdens een persconferentie, dat herstel van de monarchie niet de overdracht van de macht aan de aristocra ten betekent. In Spanje kan alleen een monarchie bestaan van eer. „sociaal karak- ter", die bij het volk. geliefd is. Prins Juan Carlos; de oudste zoon van de troonpre tendent, zal, aldus Franco, twee jaar stu deren aan de Spaanse militaire academie te Saragosa en vervolgens enige maanden aan de academies voor de luchtmacht en de marine. De prins zal zijn opleiding vol tooien aan een universiteit voor politiek en Peronistische partij wordt ontbonden De Argentijnse regering, onder leiding van generaal Arambura. heeft de Pe ronistische partij buiten de wet gesteld, de ontbinding gelast en bevolen, dat hert grote dagblad La Prensa aan de familie Paz wordt teruggegeven. Dr Paz wordt vandaag uit de ballingschap ln Buenos Aires terugverwacht. In 1951 onteigende Peron La Prensa, •n zijn controle op Argentinië te kun- en verstevigen. Dr Paz wist vla Uru guay naar Amerika te ontvluchten. Sicilianen verkopen hun haar sen middel geveer anderhalve meter t verdienen. kan „produceren", op Sicilië De verdiensten zijn niet san: zij laten het groot, zelfs niet voor groeien, want op haar. wier haren het tuurlijke rijkdom snelst weer aangroeien het haai is een unieke en bloei ende industrie gebaseerd, if 36.48) opbrengen, waarvan men de produc ten bijna overal ter we reld kan aantreffen. Zij camoufleren de kaalhoof digheid van een heer in New York of tieren, ge kruld tot een keurige „chignon". het kapsel „Makelaars in haar" trekken van dorp tot dorp, kopen de lange, zwarte lokken der Sici- liaanse dames en verko pen ze weer aan de ver werkers in de steden. Duizenden Daarna ontwar ren zij het en kaarden zij het als wol. Vervolgent wordt het op lengte ge sorteerd, deugdelijk ge wassen. verder gesorteerd naar de ktoaltteir en na een voldoende heeft bereikt. Eén der vrouwen heeft in de In dustrie een bijzondere re putatie vertvorven omdat zij ultralang haar on- maanden kan 6000 lire nog een onder reinigings proces te hebben onder gaan tenslotte verpakt in hoeveelheden van 100 grom ter verzending aan de klanten. Het grootste deel van de erport gaat naar de Ver enigde Staten. Ook Australië koopt veel en tn Europa zijn Frankrijk. Oostenrijk en Duitsland de beste klanten. Sicilië is overigens niet de enige streek in Italië. waar haar voor de handel wordt „geteeld". Het lichtere haar van de Ple mon te ae dames wordt ook veert gevraagd, maar er ts minder aanbod. Het middelpunt industrie is Palermo Hier bevindt zich in het hart van het oudste ge deelte van de stad het van de gebra rcio, die 60 ar bei lengte ders in dienst hebben en n der ongeveer 70 procent van de tn- de gehele haarproductie •re re- nan Sicilië verwerken. 1 arbeiders beginnen het haar op kleur te De Sicilianen zeggen acmaet, dat in zwart heid en duurzaamheid niets met het Siciliaanse product kan wedijveren. In de Angelsaksische landen kiest men niet alleen een man en een vrouw van het jaar, maar ook een kind van het jaar. De achtjarige Nigel Moore uit Wat- ford won deze titel voor Enge land, niet vanwege een nog an dere verdienste, maar vanwege zijn aardig jongensgezichtje, ffy kreeg er overigens ook nog vijf tienhonderd gulden voor, want dit was de prijs, die het Britse Instituut van fotografen dit jaar aan de titel had verbonden. Heeft u overigens uw gedachten al laten gaan over onze man en vrouw van het jaar? De inzending sluit op 10 December a.s. en de motivering mag per keuze niet groter dan 25 woorden zijn. Ethiopië. Griekenland, Guatemala. HatH, India. Indonesië. Iran, Irak. Libanon. Nleuw-Zeeland. Peru, Saoedi-Arabié. En geland. Liruguay. Venezuela. Jemen, en Zuld-Slavli. De aangenomen resolutie geeft „zonder inbreuk te maken op de positie van de V.N.", uitdrukking aan de mening, dat op grond van de mededelingen der Ne derlandse regering en overeenkomstig 'haar wens, de staking der verstrekking van inlichtingen over Suriname en de Antillen juist is. Bovendien wordt uitge sproken, dat de bevolking van Suriname en de Antillen door middel van vrij geko zen vertegenwoordigende lichamen, hun instemming met de nieuwe staatkundige verhouding hebben betuigd. Een amendement van Uruguay werd aangenomen, dat verwees naar de „be voegdheid van de algemene vergadering om te beslissen of een vlet-zelfbesturend gebied wel een volledige mate van zelf bestuur heeft verkregen." Namens Nederland verklaarde mr C. W. A. Schflrmann, dat de staatkundige ver houding tussen Nederland, Suriname en de Antillen van kracht sou blijven, wat ook de beslissing der commissie zou stjn. Frankrijk stemde evenals België tegen ln verband met het Uruguayse amendement. Engeland gaf te kennen: Onze onthou ding moet niet worden opgevat als een erkenning van de bevoegdheid der V.N. de tot stand gekomen staatkundige ver houding van het Koninkrijk der Neder landen te bespreken. Moord op Duysings opgehelderd De politie te Djakarta heeft volgens AP. medegedeeld, dat drie Indonesiërs bekend hebben in October vorig jaar de Nederlander, de heer T. Duysings In een hotel aldaar te hebben vermoord. HET WEER IN EUROPA Bordeaui Nice Berlin Locarno Wenen motregen zw. bew. geh. bew. licht bew. motregen mist regenbul regen 't ié WZW 4 WZW 0 windstil ZW 4 ZZW 1 windstil 2 4 —3 0 3 0.1 0.1 8 0.2 ZZO 4 ZZO 4 ZZO 1 windstil N 7 Z 2 OZO 3 windstil 4 02. 5 0 0 2 3 8 11 18 1 0 —1 0 —7 0 NW 4 O 2 ZZO 9 W 3 ZO 12 1 2 2 0 —0 0 WEERBERICHT Plaatstelijk mist Tot morgenavond verwadit De Bilt: Aanvankelijk veel be wolking met hier en daar wat regen en plaatselijk mist, maar later ook enkele ver spreide opklaringen. Overwe gend zwakke wind, ln hoofd zaak Zuidoostelijk. Dezelfde of let» lager® temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1