ft P'Sif Lichteffect dan in Leiden groter vorig jaar 1 I 0 I Leidse politie noteerde in 9 uur 327 bekeuringen Leidse amateur-fotografen hebben goed jaar gehad S KIEUWT LEIDSCHE COOT ANT s DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 Leidse oud alumni uit het Gooi Koningin woonde bijeenkomst in Hilversum bij Ju- Donkersteeg de eerste verwarmde winkelstraat in Nederland AL WAS GISTERMIDDAG OM VIJF UUR het licht in sommige straten van Leiden al uitbundig en kleurrijk aangeflitst, toch was het pas om kwart voor zes aan de donkere hemel boven de stad te zien, dat de licht- week begonnen was. Als een zachte nevel tekent zich het licht van de bin nenstad tegen de avondhemel af, hier en daar met vlekken van wit, waar de verlichting beneden zéér intensief is. Kwart voor zes drukte de burge meester gisteravond op de brug tussen Steenstraat en Stationsweg op de knop, de verlichting van de oude stadsmolen daarmee in werking stellend. Vooraf was er in het Schuttershof een ontvangst van de „voornamen der stad". De begrotingsbehandeling was tijdig af gekapt, zodat het college van burgemees ter en wethouders en de gehele raad aan wezig konden zijn. Ze zaten daar alle maal zo op hun gemak, dat niemand er aan dacht, na de toespraak van de heer Lambermont, secretaris van de Leidse middenstandscentrale, op te staan en het was toch al vijf minuten over tijd. Verder waren in het Hof saamgekomen vertegenwoordigers van de midden standsorganisaties, van de Kamer van Koophandel, van de Leidse en de V.V.V. en ook tal van hoofden van dienst. Wethouder Van der Kwaak heette al len namens „Vreemdelingenverkeer" en „Leiden Leeft" welkom. Hij zei, dat de lichtweek voor de middenstand van be lang is, natuurlijk, maar ook voor het publiek. „Wij hebben er allemaal belang bij", zei de heer Van der Kwaak. De burgemeester beantwoordde deze toe spraak met er op te wijzen, dat de bin nenstad van Leiden er wel degelijk mag zijn. De mooiheid er van wordt in een lichtweek nog eens extra beklemtoond. Wethouder Van der Kwaak nam nog even het woord om de burgemeester een taart aan te bieden, onder de voorwaarde dat hij die 's avonds niet naar het stad huis zou meenemen. Op die taart prijkte een afbeelding van de molen De Valk. En tenslotte sprak dan de heer Lam bermont. Hij constateerde, dat deze licht week niet behoeft onder te doen voor de voorgaande en dat zij weer duidelijk de monstreert, wat samenwerking vermag. Hij dankte allen, die hun medewerking aan de uitvoering hadden gegeven, sprak de hoop uit, dat de achterblijvers van nu volgend jaar zullen meewerken om het succes nog te vergroten. Niet hetzeltde Succes ls er nu Inderdaad al. De al gemene indruk is ongetwijfeld, dat de 6tad er weer goed uitziet. Het mag dan zo zijn, dat het aantal meedoende ten iets minder is dan vorig jaar, dat doet toch aan het geheel niets af. comité's, die zich ook achter de licht week 1956 geschaard hebben, zijn keurig uit de bus gekomen. Wij weten, dat vele zich zeer hoge kosten niet gespaard hebben en dat alle zich geen enkele moeite hebben gespaard. Het is ons op gevallen, dat de verlichting bijna overal is uitgebreid, dat er niet velen zijn, die met precies hetzelfde voor de dag zijn gekomen. Zelfs in de straten, waar ver keersomstandigheden uitbreiding van versiering en verlichting niet gering be moeilijken, is dat het geval. De conclusie is dus, dat het initiatief van enkele jaren geleden zeer zeker niet is doodgebloed en dat Leiden wat de lichtweek betreft, lééft, al zijn er nog steeds velen, die zich afzijdig houden. Er is een grote winkel straat, waar negentig deelnemers zijn, terwijl er een paar honderd konden mee doen. De geest van „die verlichting komt er toch wel" moet eindelijk eens c wonnen worden. Het is bovendien collegiaal. Ons was meegedeeld, dat de Donker steeg dit jaar verstek zou laten g; Dat is niet waar. Het is zelfs zo, dat deze straat deze week een nationale primeur op haar naam heeft geplaatst. Ze is melijk de eerste gehele winkelstras ons land, die met infrarode stralen wordt verwarmd. De stralen geven een zonr warmte, die uit warmtebronnen boven in het midden van de straat naar beneden Watersteegbrug, Karnemelks- brug en Korenbeursbrug zijn in het centrum van de stad aantrekkelijke punten van het lichtfeest. Zoals de Korenbeurs is nu ook de brug aan de Wa- tersteeg van onder tot boven door lichtjes gemarkeerd, wat weer eens beklemtoont, dat Leiden met zijn zeventig brug gen, ondanks reeds uitgevoerde dempingen en dempingsplan nen. ook bruggenstad is. Foto N. van der Horst slaat en niet opstijgt. De verwarming is afkomstig uit België en is door een Leid se firma aangebracht. Men verzocht i mee te delen, dat de verlichting van bruggen in het centrum, te weten Watersteegbrug, de Karnemelksbrug de Korenbeursbrug, door de winkeliers van de Botermarkt, de Nieuwe Rijn de Vismarkt wordt gefinancierd, dit in tegenstelling tot bepaalde geruchten. Noemen wij tenslotte het Van der Werff- park, het schip bij de Hoogstraat en hel lichtornament bij de Gijselaarsbank, drie objecten, die het lichtfestijn prachtig completeren. Programma bevolkingsonder zoek Leiden en omgeving Percentage van honderd zal nog wel een utopie blijven" Op 12 December wordit in het stadhuis te Leiden een vergadering gehouden van het algemene bestuur van de stichting „„Fonds tot opsporing van tuberculose Leiden" (Fotu). waarin onder meer het programma van de in 1956 te houden be volkingsonderzoeken ter sprake wordt ge bracht. Volgend jaar zijn de volgende gemeenten aan de beurt: Nieuwveen, Zevenhoven. Nieuwkoop, Ter Aar, Alke- het toestel made. Benthuizen, Rijnsburg, Valkenburg, Alphen aan den Rijn en Katwijk. Het on derzoek zal plaats hebben in de eerste helft van 1956: de laatste nchtdatum is 9 Mei (voor Katwijk). In het verslagjaar 1954 werd het onder zoek in de gemeente Leiden voltooid. Hiermee was de eerste ronde in dit dis trict geheel achter de rug. In drie jaar tijd werden ongeveer 300 000 mensen on derzocht. In totaal werden gedurende de eerste ronde meer dan honderd gevallen van actieve tuberculose gevonden. De resultaten hebben het nut van het onderzoek duidelijk aangetoond, zo stelt de schrijver van het jaarver slag. De over het algemeen bereikte percentages stemmen tot een zekere tevredenheid, alhoewel men pas ten volle tevreden zou mogen zijn, wan neer In alle gemeenten de honderd procent werd bereikt. „Wij realiseren ons echter, dat dit voo: lopig nog wel een utopie zal zijn, omdat er helaas nog altijd een aantal mens« dat zelfs door onze enthousiaste mede werkers niet tot deelneming aan het dei-zoek kan worden bewogen. Wij zullen evenwel steeds trachten, iedereen brengen". In tegenwoordigheid van Koningii liana is gisteravond in het Palace-hotel Hilversum de jaarlijkse bijeenkomst van Leidse oud-alumni uit he'. Gooi georga niseerd door het Leidse universiieitsfonds en de stichting Pro Civilale gehouden. Dit jaar werd het tweede lustrum van deze bijeenkomsten herdacht in een toespraak van de secretaresse van het Leidse um- versiteitsfonds. mej. mr M. Blok De voorzitter van de Gooise groep, dr G. van Beusekom herdacht in zijn ope ningswoord, de in het afgelopen jaar eden oud-alumni in het Gooi Daarna hield prof. mr J. Drion. hoogleraar bur gerlijk recht en internationaal privaat recht een voordracht over het onderwerpperk .Codificatie en codificatie-techniek'" Nieuw Guineaschone slaapster, word wakker! door mr Wentink „De moderne hulpmiddelen en de on- ofhankelvkheid ran Indonesië zijn de oorzaken geworden, dot Nieuw Guinea kracht wordt aangepakt. Nu. tijd i i het in de vrije r •re ld Vervolgens sprak dr H. L Booy. docent Hefs c 'c i nde medische chemie te Leiden, over het bouwen onderwerp „Aan de zelfkant van bet' 7 ie hie geoorloofd gewest te behandelen, althans niet uoor een klein land. De armoede van Nieuw Guinea is een beveiliging tegen de heb zucht der <jroten en ons land krijgt nu •en kans om iets te doen. dat nog nooit vertoond ">erd. een in het stenen fOd- id volk te beschermen tegen het lot dat andere der pi [ken 'rof. natie op De avond werd besloten met een kort woord van de huidige praeses collegii van het Leidsch studentencorps, de heer J. de Monchy. Na het gezamenlijk zingen van het Io Vivat sloot de voorzitter de bijeen- Ds Kersten bedankte Ds J. W. Kersten van Genemuiden heeft bedankt voor het beroep, dat de Geref. Gemeente van Leiden op hem had uitgebracht t uit vele die wi t bewijzt i dat het boek van mr J J. Wentin k. „Nieuw Guin®- schone slaapster, word wakkerl" een boek is om te lezen en te herlezen. Mr Went nl- heeft dit jaar voor ons blad Nieuw Guinea bezocht. En zijn artikelen toen èn zijn boek nu getuigen van een scherpe waarneming, niet alleen van de details maar ook van de diepere oorza ken en de vérstrekkende gevolgen. Dit is journalistiek van de bovenste plank: eer lijke. critische weergave van wat een eerlijk, critisch mens zag en hoorde. Wentink is een wijs man, wijs, nuchter Arjos bereidde zich voor op de stembusstrijd Eenheidsstreven van C.V.P. biedt niet de juiste oplossing De verkiezingen naderen en vooral de politieke jongerenorganisaties zullen in de stembusstrijd hard moeten werken. Om de jongeren niet on voorbereid in de strijd te sturen, heeft de Arjos enige tijd geleden een studieconferentie gehouden. De bezoekers van deze conferentie moeten het daar gehoorde aan de clubs doorgeven. Voor de Arjos te Leiden sprak de heer M. Paats over „A.R. 1956. Een terreinverkenning". De avond stond onder leiding van de heer J.Smallenbroek. schillende 6amen6prekingen met de CHU en geestig. Dat mag in deze zijn eigen krant wel eens gezegd worden, want het blijkt uit zijn boek, u:t de manier waarop hij de feiten beschrijft. Want Wentink is wel zo zeer Journalist, dat hij feiten geeft. Dat maakt het juist zo levendig en Lintrekkeltjk. Het gaat over een zee roversnest dat vliegcentrum wordt, over dodengrotten en paaldorpen, over muskie ten en paradijsvogeljager?, over Boven Digoel en de Bahemvallei.( over toverij en adat maar ook over gouverneur Van Baal en het Koembe-plan. kerk en zending, vakbeweging en de vrouw, cacao en olie. Een actueel boek. zonder twijfel. Wentink schreef wat hij nog dit jaar zag en „er zijn tekenen dat het Nieuw Chinese volk gauw genoeg tot starten zal komen." De Nieuw Guineeër verwacht veel van Nederland. Er ligt een taak! J. N. Voorhoeve heeft het boek, dat f5.90 kost, schitterend uitgegeven. De band is mooi. de kaarten zijn overzich telijk en de 32 foto's op kunstdrukpapier duidelijk en goed gekozen. Schrijver uitgever alle lof! W. St. Vooral het bestaansrecht van de Chris telijke partijen werd in het onderwerp naar voren gebracht. De verschillende ar gumenten. die tegen de Christelijke par tijen worden aangevoerd, werden bespro ken. Geeft de Bijbel normen voor het politieke leven? Nee, geen normen die pasklaar zijn voor onze tijd, regels en voorschriften hangen samen met omstan digheden van plaats en tijd en met de volksaard. Maar bij het licht van de Bijbel wordt de koers bepaald. De verhou ding tussen overheid en onderdaan, zoals de Christelijke partijen die wensen, is wel degelijk Bijbels gefundeerd. Door de over heid regeert Christus en in de overheid weerspiegelt zich het drievoudig ambt van Christus: koninklijk, priesterlijk en profe- Colijn Diep ging spreker ln op het argument, dat de Chr. partijen de sociale beginselen hebben verzaakt. De periode van Colijn wordt thans in de propaganda van de Partij van de Arbeid gebruikt om daar mee de Chr. partijen afbreuk te doen. Overigens een vreemde figuur, want het gaat in de politiek om wat móet gebeuren en rjiet om wat gebeurd is. Van de andere kant kan de P.v.d.A. de ongelukkige Indië-politiek met de noodlottige gevol gen worden verweten. Bovendien is de critiek op Colijn ongegrond. Evenmin als men het een dokter uit 1920 kan verwij ten, dat hij een patiënt heeft laten ster ven, die met penicilline gered had kunnen worden, terwijl er nog geen penicilline was, evenmin kan men het Colijn verwij ten, dat hij nog niet het economisch in zicht had, dat de hedendaagse regeerders hebben. De hele tijd had hij tegen. Ten aanzien van de werkloosheid kan aange voerd worden, dat het werkloosheidscijfer bij ons in verhouding lager was dan in andere landen. Spreker ging nog verder in op de houding tot andere partijen, vooral op die tot de indertijd opgerichte C.V.P. Deze partij wil komen tot één Christelijke partij, maar dat niet alleen, zij wil ook „progressief' zijn. De A.R.P. wil ook één Christelijke partij, daarom heeft ze al Rheumatiek? Spit in Uw rug? AKKERTJE dat helpt direct I Leiden offerde voor de Stichting 1940-1945 Het bestuur van de afdeling Leiden vai de Stichting 1940-1945 deelde ons mee, dat de actie in Leiden in totaal 22.579 heeft opgebracht. Hierbij is niet begrepen de gemeentelijke subsidie van 5 000. Hoewel de stichting nu door de grote steun van ons volk in staat is, haar arbeid verder in stilte te verrichten, is het van zelfsprekend niet de bedoeling, dat de vaste contribuanten hun financiële hulp staken. Bij de vaststelling van het bedrag, dat de stichting nodig heeft om aan haar verplichtingen te voldoen, ls er op ge rekend. dat de contribuanten hun steun 1 blij v« i gev« Sinterklaas bij „Rondom de watertoren" Zaterdagmiddag heeft de speeltuinver- miging „Rondom de watertoren" voor de kinderen van vier tot tien jaar haar Sin terklaasfeest gehouden. Het feest had plaats in de grote zaal van de Burcht. Er werd een poppenvisite opgevoerd en de goochelaar had ook grote belangstelling. Na de pauze vroegen sprookjes de aan dacht. Hulde aan de dames van het co mité, die zo getrouw de voorbereidingen dit feest op zich namen. En aan de kinderen, die het grootste deel van het programma zelf hebben verzorgd. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correepondeniie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, srtaat achter de naam var het schip vermeld. Argenitinië: s.s. Eva Peron 3 Dec.; A us- tralië: s.s. Bandiigo 30 Nov.; Brazilië: 6.s. Eva Peron 3 Dec.; Canada: s.6. Rijndam 28 Nov.; m.s Black Hawk 30 Nov.; s.s.; Nieuw Amsterdam 3 Dec.; Chili: s.s. Nieuw Amsterdam 3 Dec.; Indonesië: s.s. Friesland 1 Dec.; Ned. Antillen: m.s. Sar- pedon 28 Nov.; Nieuw Zeeland: via En geland 3 Dec.; Suriname: m.s. Nestor 29 Nov.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel-Castle 3 Dec. Inlichtingen over verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. In Dordrecht begint men binnenkort ten Zuiden van de bestaande zeehaveD drie industriehavene aan te leggen. mensprekingen i gehouden, maar van die kant is men min der toeschietelijk. Het streven van de C.V.P. zal uitlopen op nog een vijfde Christelijke partij Met di'. streven zijn we niet gebaat, hoe het allen ook toespreekt, aldus spreker. Hier zal de tijd de toena- dreing moeten brengen. Na de pauze volgde de bespreking. Sinil Nicolaas bij de Watervriendfen Gisteravond was de Simt bij de Leidse Watervrienden in de overdekte te gast. Even zes uur was het al een drukte van belang. Sint en zwarte Piet volgden bei den de vele zwemde monstra ties. Vooral de komische sprongen van een drietal leden slaagden goed. Het slot van de ind bracht een demonstratie van diver zwemslagen, hetgreen zeker in het be lang van de opleiding van de jeugd van LWV was. Toen volgde nog een extra attractie. Bazar in het A.Z. Tegen de komst van Sint Nicolaas houdt ieder zich bezig met het verzinnen van geschenken voor familie en kennissen, en het blijkt dikwijls een moeilijke opgave om voor iedereen het juiste geschenk te vinden. Het is de Welfare-afdeling van het Rode Kruis, die hierin tegemoet kan ko- Deze afdeling heeft namelijk in de aula van het academisch ziekenhuis een bazar georganiseerd van artikelen, die de patiënten bij de zogenaamde bezigheids therapie onder leiding van zuster v. d. Woude, mej. Boelee en mej. De Vries hebben vervaardigd. Er is een .speelgoedafdeling, waar men tal van diersoorten in allerlei houdingen kan aantreffen. Ze werden vervaardigd van vilt en andere gekleurde stoffen, van plastic en zelfs van leer. Van plastic wer den ook witte schepen gemaakt, die met hun ingewikkelde constructies kers een eindeloos geduld moeten hebben gevergd. De leerafdeling biedt een sor tering portefeuilles, bladwijzers, fotoal- Raffia, pitrlet en suède vormden de ma terialen voor siervoorwerpen, waarondei zich artistieke werkstukken bevinden. De prijzen zijn laag gehouden. Om beeld te noemen: de prijs van een sche merlampje, dat het in een moderne i ninginrichting uitstekend zal doen. slechts f 5,25. Smyrnawol en handwerkstof werden gebruikt voor kleedjes en dres soirlopers. Het pronkstuk van de bazar is een woonwagen, compleet met meubilering en stoffering. Alle werkstukken zijn solide en keurig afgewerkt. De opbrengst komt geheel ten goede aan het werk van de patiënten. De bazar is nog geopend vanavond genavond van 7 tot 10 uur, en morgen overdag van 10 tot 5 u r J B Wie Seroei zegt. zegt tending, schrijft mr Wentink ergens in zijn boek. -Seroei op het exlandje Japen is ook ondenkbaar zonder de prauwen, die vaak worden opgetuigd met fraai houtsnijwerk. Koningin en Prinsessen op personeelsbijeenkomst In hotel Eemland te Soesidijk heeft de voetbalveren-ging Koninklijk Paleis Soeet- dijk de jaarlijkse feestavond gehouden, waarbij Koningin Juliana en de drie oud prinsessen van haar belangstelling blijk gaven- Zij woonden het cabaret- programma bij. Federaiiehuis Gerecht 25 jaar Op 10 December bestaat het bekende federatiehuls aan het Gerecht, dat tegen woordig de naam „Over 't Hoff" draagt, ar. Het huis werd oorspronkelijk ge sticht met de bedoeling, er een centrum te maken van het vrijzinnig-Protes tantse leven ln Ledden. Het ia in de loop der jaren echter een huis geworden, dat zijn dienende functie in het bijzonder richt op de wereld der studenten. Er bestaat tegenwoordig zelfc een fonds om behoef tige .«tudenten een maal tijde nbesxra ta verschaffen. Ook de bond van ouden van dagen houdt hier regelmatig een bijeenkomst voor be jaarden. die de vrijzinnige sfeer van het op prijs stellen. Verder vindt men e bibliotheek van de afdeling van de Ned. Protestantenbond en de Zondag school van de vereniging van vrtjz. H-'v. De vereniging houdt daar ook haar f.r- meentesamenkomsten en bazars. Mej. A l. Nienes, tiet gemeenteraadslid, ts de directrice van het huis. Op Zaterdag 10 December van ha'f 4 t 8 uur wordt in het huis een receptie gehouden. Kantongerecht Leiden Plaatsgenoot bedreigd met mes en hond Een loe-arbelder uit Katwijk had zich gisteren voor de kantonrechter te verant woorden, omdat hij een plaatngenooi in September op de Valkenburgeeweg met zijn mee bedreigd had en bovendien zijn hond tegen de man ophitste. De amb tenaar achtte deze bedreiging zeer ern stig en eiste vijf dagen hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De twist was ontstaan naar aanlei ding van een verschil van mening over het betalen van vaoantiebonnen. De verdediger, mr Koole. wees er op. dat de hond van verdachte ongevaarlijk was en dat er slechts gedreigd was met het mes (dat verdachte inderdaad bij zich droeg). De plaatsvervangend kanton rechter. mr Van den Brink, veroordeelde verdachte tot f 25 boete of 10 dagen hech tenis, en bovendien 2 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Veelheid van foufen De Leidse politie heeft gisteren tussen 8 uur 's morgens en 5 uur 's middags weer een uitgebreide cowtróle gehouden op de naJeving van de verkeersregels. In totaal werd 327 bekeuringen genoteerd. De meest voorkomende fouten zijn: geen richting aangeven, geen voorrang verle nen, niet rijden met de fiet6 op het fiets pad (in het bijzonder bromfietsen), het rijden op het linkergedeelte van een gescheiden rijbaan, niet rechts houden en het schuin oversteken door voetgangers. Wat het niet rijden op het rijwielpad betreft, zijn bij voorbeeld op de Rijns- burgerweg veel overtredingen gesigna leerd. Vooral bromfietsers voelen er zij niet kunnen passeren, maar weinig voor, langzaam te rijden en achter te blijven tot er wèQ een redelijke opening is om voorbij te gaan. Zij gaan dan Begroetingsavond in militair tehuis De nieuwaangekomenen in het garni zoen Leiden konden gisteravond kennis maken met „hun" militaire tehuis en met het werk, dat in Leiden door de Kerken voor de militairen wordt gedaan. Door de militaire comm.eerie was daarom een be groetingsavond georganiseerd, die, on danks de aanwezigheid van de legerpre cti kant majoor ds J. Kramer, dr F. H. von Meyenfeld en enkele ouderlingen, geenszins een serieus karakter droeg. Ds Kramer opende de svond en hield ook de dagcriuiting. De avond werd grotendeels verzorgd door Jan de Bruyne, die met conféren ces, liedjes en spelletjes de stemming er goed in hield. Teun Buitink zong bij de gitaar „Roodkapje". Aan de piano zorgde Inge Vogel voor vlotte muziek. Een hoog tepunt was de opvoering van een schets De keuring van het E D G.-leger", waar. bij Jan de Bruyne een grote rol 6peelde. Ook uit de zaal zelf werd voor het één en ander gezorgd. Nieuwe klasse-indeling voor wedstrijden gaat volgend jaar in Van de algemene ledenvergadering der Leidse amateur-fotografenver eniging, die gisteravond in De Doelen werd gehouden, kan m ieder geval niet worden gezegd, dat het een saaie vergadering is geweest. Zowel uit het bestuur als uit de leden is een enorm aantal suggesties gekomen, die op gezellige wijze werden besproken. De molen De Valk is nu eens niet met schijnwerpers verlicht, maar met honderden lompjes, langs romp, wieken, ramen en omloop. En daarmee onderging de Lichtweek Leiden een welkome vernieuwing Foto N. van der Horst Na de opening door de voorzitter, heer J. G. Gompelman, en de behande ling van de ingekomen 6tukken, kreeg de heer K. Hulsbos, als scheidende secreta ris, dc gelegenheid voor de laatste maal zijn jaarverslag te lezen. Een verheugend verschijnsel in het afgelopen verenigings jaar was. dat, hoewel het ledenaantal niet belangrijk is gewijzigd, er meer activiteit in de vereniging ls geweest, en het werk- peil een stuk hoger is komen te staan. De bibliothecaris deed weer zeer gede tailleerd uit de doeken, hoe er van de bibliotheek gebruik was gemaakt en sprak over de groei van zijn zorgenkind. De penningmeester werd weer décharge verleend voor zijn uitstekend beheer, ter wijl uit zijn verslag bleek, dat de finan ciële toestand van de vereniging ge- De bestuursverkiezing gaf meer ge legenheid tot praten dan tot moeilijk heden, want de voorzitter, de heer J. G. Gompelman. werd zonder meer herkozen, terwijl voor de aftredende eerste en twee de secretaris twee candidaten waren ge steld. die zonder stemming werden geko zen. De heren dr» P. J. van Mullem en H. J. Keekstra waren bereid ln het ver volg hun plaats achter de groene tafel ln te nemen. De bespreking van de nieuw 1n te voe ren klasee-indeling voor de wedstrijden volgens het bondsadvies gaf genoeg stof tot verschil van mening, maar uiteindelijk kwam de vergadering tot de conclusie dat het voorstel moest worden aangenomen. In het volgende seizoen zal pas van toe passing sprake zijn. De wedstrijd om de H J Holswilder- plaquette werd voor de tweede maal ge ien door Ir G Künkert. waardoor deze werd gepromoveerd tot de klasse ge vorderden Kenne'Uk schrok de winnaar geweldig van deze promotie! het rijwiel pad af en passeren buiten do bomen naast het pad hun voorganger* op het pad. Dat is gevaartijk. Niet in het minst voor henzelf, omdat ze gegrepen kunnen worden door een adhter hen ko mende auto. De fout van het rijden op het linker deel van een gescheiden rijbaan komt ook heel vaak voor. De Kondnginnelaan, de Fruinlaan de De SitJterlaan bijvoor beeld zijn z'n baan. Men dient dus altijd het rechtergedeelte te berijden. Zo'n on overkomelijk bezwaar is dat niet, want tussen de perken zijn toch zoveel ope ningen, dat het omrijden wel meevalt. Haagse inbrekers sialen voor f 20.000 In Den Haag hebben Inbrekers voor 20.000 aan Juwelen, bontjassen en tafel zilver ontvreemd uit een huis aan de Be- noordenhoufseweg, waarvan de bewoners afwezig waren. Precies veertien dagen tevoren werd voor 40.000 ontvreemd uit een huis aan de Stadhouderslaan te Den Haag. Regering bevordert jeugdsparen Premie voor 18 tot 24- jarigen (Van onze pairlementsredactle) De regering heeft In beginsel besloten het Jeugdsparen te stlmaleren door het toekennen van een premie. Dit deelt de minister van PBO. de heer De Bruyn, mee In de Memorie van Antwoord van Economische Zaken HU denkt hierbij aan leeftijdsklassen van 16 t.m. 24 Jaar. Per sonen. die in deze leeftijdsklassen vallen, kannen uit hnn Inkomen gelden storten op speciaal daarvoor te openen rekenin gen. waarna de overheid een toeelag geeft op het gestorte bedrag. Naar de mening van de bewindsman la de maatregel te beschouwen als een doel bewuste stap ln de richting van een be zitsvorm lng-beleld. Het premie-offer, dat met zulk een beperkte regeling gemoeid Is. beloopt volgens de becijfering van het Centraal Planbureau nog geen f 10 mll- lioen ln geval van volledige deelneming van alle betrokkenen. De feitelijke kos ten voor de schatkist zullen geringer zijn, daar een maximale deelneming niet te verwachten ia. Binnenkort zal de minister bij de Twee de Kamer een wetsontwerp Indienen, dat tot doel heeft sociale verzekeringspre mies, vereveningsheffing en loonbelas ting over werkgeversbijdragen voor de bezitsvorming van werknemers, vrij te stellen. Bllkman en Sartorlus. Dividend vast gesteld op 10*/., waarvan 1 uit aglo- reserve; desgewenst 8 In aandelen; uit voer vrij onbelangrijk, gebied uitgebreid, doch vooral West-Dultsland verzadigd; op 30'4 vrij van bankschuld. doch niet blij vend; behoorlijk dividend verwacht MP— ..Zuigen, kinderen, zuigen, niet blaten!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5