Zwitsalötten Op geschrikt Nederland krijgt steun van vele zijden Voetgangers vragen om meer rechten Het verleden keert weer LpuzrieJ fe 2 DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 TTET JONGSTE NIEUWS over oefeningen op grote schaal in Sowjet- Rusland met de waterstofbom heeft de wereld weer eens opgeschrikt. Het nieuws kwam wel op een wonderlijk ogenblik. Juist nu immers zijn de twee belangrijkste Russische leiders op bezoek in India. India heeft men wel eens genoemd het land van de derde weg. Het ligt, ook politiek gesproken, tussen het westen en het oosten in. Ook in ons land plegen mensen, die het niet met de Westerse en niet met de Russische politiek kunnen vinden, naar India te kijken. Zij verwachten ook voor de toekomst van de vrede het een en ander van dat land. waarop iemand als Gandhi zo duidelijk ziin stempel had gedrukt. Gandhi is de man geweest van de geweldloze strijd. A AN DAT LAND brengen nu de Russische leiders hun bezoek en ook daar hebben zij het gefluit van de vogelvangers laten horen. Dat ging zover, dat een Engelse perschef hun reeds van zeer ernstige huichel achtigheid heeft beschuldigd. Dat was een hard woord uit de mond van een diplomaat. In het bijzonder uit de mond van een Engels diplomaat. De man is dan ook van zijn post ontheven. In de wereld van de diplomatie mag maar niet alles gezegd worden. Ook onder omstandigheden de waarheid niet. Er staat nog een bezoek van de Russische leiders aan Engeland op het program en dat bezoek mag door zulke krachtige uit latingen niet worden vertroebeld. HPHANS IS ECHTER plotseling in Rusland die waterstofbom ontploft, en ook de twijfelaars kunnen nu weer weten, waaraan we met de Russen toe zijn. Dat kan men nu weten in India, waar men misschien nog onder de indruk is van allerlei vredelievende redevoeringen der Russische leiders Men kan het ook weten in het westen. Het is al niet anders: men kan van harte de vrede ziin toeeedaan en ieder weldenkend mens zal van harte de vrede ziin toegedaan. Maar terwijl in ons land de communisten ontwaDening prediken, maakt Rusland zich «terk en geeft het hoog op van ziin enorme kracht. Deze ontploffing kan nutti» zijn, voor zover er onder ons zijn die alweer in slaap waren gesukkeld. Lezing van it. Maris over Deltawet Zullen plastic vliezenworden gebruikt voor dijkfundering Het debat over de West In de beheerschapscommissie der Verenigde Naties te New York hebben Israël. Columbia, de Phi lippijnen', Thailand, België en Denemarken steun toegezegd aan de Amerikaans-Braziliaanse resolutie, welke Nederland ontslaat van de plicht om rapport uit te brengen over Suriname en de Nederlandse Antillen. Polen gaf daarentegen als standpunt van'het Sow- hebben verworven om Nederland van deze verplichting te ontslaan, jetblok weer. dat beide landen nog niet voldoende onafhankelijkheid De afgevaardigde van Iaraël zeide: gaderlng mist de bevoegdheid dergelijke raken te behandelen. De betrokken ge bieden hebben het recht hun bestuurs vorm zelf te bepalen en zij hebben he' recht uitgeoefend op een vljze, waarop de V.N. geen aanmerking kunnen heb- Israël aeide: maken of het statuut een goed of slecht staatsstuk is. Het enige richtsnoer ia of de betrokke nen het statuut wensen of niet. Namens Polen zei Wisnlewski, dat er vorderingen zijn gemaakt naar zelf regering en hij achtte daarvoor een ge lukwens aan het adres der Nederlandse regering op zijn plaats, doch er was nog geen zelfbestuur. Polen zou tegen de ra- Dr Adhan Pachachl van Irak zelde. dat de Algemene Vergadering de beslis sing beeft of er een einde kan komen aan de verstrekking van Inlichtingen. Volgen* zijn mening was uit de stukken gebleken, dat het zelfbestuur nog niét volledig is. Daarom zou Irak zich va It •temming onthouden. Me). Isabel Davila zHde. dat Colum bia de resolutie zou steunen, doch ntet het amendement van Uruguay. Hassan Saab maakte namens Liba non een tweeledig voorbehoud, omdat de resolutie een precedent zou worden en omdat In het statuut de voordelen te veel ean de kant van Nederland en te weinig aan die van Suriname en de An tillen zouden liggen. De afgevaardigde van Thailand. Thanat Khoman. zelde dat ln verband met de afmetingen der betrokken gebie den de els van zelfbestuur in de volste omvang niet van werkelijkheidszin ge tuigt en hij vond het voldoende, dat on derlinge afhankelijkheid gekomen Is ln de plaats van afhankelijkheid. Suriname en de Antillen hebben niet alleen zeg genschap ln binnenlandse aangelegenhe den. doch mogen ook meepraten over buitenlandse. Thailand zou de reaolutie Pierre P.vrkmans (België) achtte de huidige gebeurtenissen niet bevorderlijk voor het aanzien der V.N. Men heeft de premiers van Suriname en de Neder landse Antillen onderworpen aan een •oort hersengymnastiek, uit welke verto ning zi) met vliegende vaandels zijn te voorschijn gekomen. De Algemene Ver- PERIODIEKE PIJNEN I Moderne «rouwen bestrijden ze met: Veehouders te Dokkvm Geen zuivelfabriek van (coöperatieve) Condens De melkleveranclera te Dokkum zijn ernstig ontstemd over het feit, dat de N V Lijempf, behalve zes anderen, ook de zuivelfabriek te Dokkum aan de Corwiena- fabriek te Leeuwarden heeft verkocht Deze veehouders zijn geen voorstander van een coöperatieve zuivelfabriek, die de Condenefahriek ls. Op een gisteravond gehouden vergade- 1rvg bleek, dat de veehouders tot Mei 1957 op de oude voorwaarden kunoen leveren. Daarna moeten zij zich evenwel verbin den. waartegen bezwaren bestaan. Hen reet echter slechta één vrije zui velfabriek. de „Freit" te Veenwouden en het staat zeer te bezien of deze fabriek voldoende capaciteit heeft om de melk van de onwillige boeren op 6e vangen. De Lijempf te Dokkum verwerkt Jaar lijks lé mlUVoen kg melk. Elf gesmokkelde auto's opgespoord De Nederlandse recherche heeft elf ln Duitsland gestolen, gesmokkelde en hier verkochte volkswagens opgespoord. Een der wagens, nog voorzien van Duitse nummerborden, werd ln een af gesleten schuur aangetroffen. Alle sporen lelden thana naar een zekere S.. die in Duitsland voortvluchtig ls. Een zekere K Is ln Eindhoven gearresteerd: hij bleek een groot aandeel te hebben ln het smok- kelcomplot. Ook ln Turnhout. België, wordt een onderzoek Ingesteld. De berichten over deae smokkel affaire edén de bezitter van "n volkswagen, dia te goeder trouw was. contact met de po litie opnemen Ook hij bleek een gesto len en gesmokkelde auto ln zijn bezit te hebben. ben. Namens Denemarken zelde K 1 Eskelund. dat men de resoluti* aanvaarden en de beide gebieden hun nieuwe status niet moest misgunnen. De Sowjetunle. de Domini caanse republiek. India. Ve «y» r zullen heden het woord komen JUNKERRUH GASFORNUIZEN een einde z Londen in het voordeel tegen Amsterdam versahijnseden waarschijn.ijk len maken aan de Nederland- in de internatiorfaie finan ciële transacties, welke volgens de traditie ie Londen plachten te geschieden. Toen het geld betrekkelijk duur en moeilijk te krijgen was in Engeland, richtten zij, die leningen wilden krijgen, -zich .pp landen, welke nog steeds goedkoop en overvloedig crednet leveren; en Nederland scheen het- leeuwendeel te krijgen van de transacties die Londen verloor. aldU6 het blad Tegen het midden van het jaar leverde Amster dam aanzienlijke credleten op lange ter mijn aan eterhnglanden, die zich anders tot Londen wendden: De laatste maanden is er echter een vrij. belangrijke achteruit gang in Nederlandse economische omstan digheden. Een teken daarvan is de scher pe daling van het overschot op de handels balans. Voorts wordt Nederland zelf door Inflatie bedreigd en de autoriteiten heb ben de credietbepalingen verscherpt. Hier door zullen voor Amsterdam de mogelijk heden worden beperkt om Londen inter nationale financiële transacties te ontne men, schrijft het blad. (Van een onzer verslaggevers) Waarschijnlijk zal er voor de uitvoering van het Deltaplan, als de dijken op tra ditionele wijze worden gelegd, zoveel rijshout nodig zijn voor zrnkstukken en bestortingen, dat onze nationale voorraad en winning lang niet voldoende zijn. Dat ls een van de redenen, dat men bij Rijks waterstaat onderzoekingen verricht in hoeverre andere methoden en materialen gebruikt kunnen worden- len van die methoden is het storten van mijnsteen zonder meer, en de tweede: bet gebruik van met stenen verzwaarde plastic „vlie zen". een dik soort lakens van kunsthars tas, la plaat» van zinkstukken Dit vertelde de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Mans, gis teravond voor een stampvolle collegezaal van de Technische Hogeschool in Delft voor leden van het gezelschap „Practl- sche Studie". Ir Marls voegde er echter Paul van Kenfpen zeer ernstig ziek De dirigent Paul van Kempen 1s voor een ernstige operatie in het ziekenhuis van de Vereniging voor Ziekenverple ging te Amsterdam opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Schmidt houdt onschuld krachtig vol De heer H. G. J. G. Schmidt heeft van. daag voor het land ge recht te Djakarta op nieuw verklaard, dat hij onschuldig is en dat alle getuigenverklaringen leugens en pure verzinsels zijn. Rechter Rochjanl had drie getuigen a ch-arge doen horen, de plaatsvervangende commandant der poli tie in het district Tasikmalaja en twee vroegere leden van Da-roe-1-Islam. Het proces wordt morgen voortgezet. Mevrouw A. Th. Hunlnk. oud-presl- dente-commissaris van de N.V. Fijne vleeswaren- en conservenfabriek van Anton Hunink te Deventer, is Zaterdag. 90 Jaar oud, aldaar overleden. Voorstellen zebrapaden nog onvoldoende? Het is goed dat voetgangers voorrang krijgen op zebrapaden, maar het voorstel dat bestuurders zullen beoordelen of overstekende voetgangers door hun doorrijden worden gehinderd, doet het effect van de maatregel goeddeels tenniet. Dit schrijft de vereniging ter bescherming van voet gangers aan minister Algera. Overal waar stoplichten zijn, behoren •brapaden te komen, meent de vereni ging. Verder wordt gevraagd om herinvoe ring van een maximumsnelheid binnen de bebouwde kommen op 40 km per uur (mo- oertuigen) en 20 km (bromfietsen). Verder dient volgens deze vereniging het onderscheid tussen geregelde en met- geregelde kruispunten te vervallen. Be zwaar wordt gemaakt tegen het voorstel dat voetgangers op zebrapaden niet mogen oversteken a'.s minstens twaalf voertuigen er voor stilstaan. Vooral bejaarden en kin deren zullen moeite hebben met tellen! HET KAM VEBKEPEM... NEDERLAND VROEGER EN NU SBB vereniging vraagt de minister ten slotte om een algemene wegcode. waarin erachillende soorten weggebruikers wordt verteld hoe zij zich dienen te ge- Fabrikant gaf 2 min niet aan fiscus op Tien maanden de cel in De 50-Jarige fabrikant H H. J. H.-J. Almelo is wegene belastingfraude door de rechtbank aldaar veroordeeld tot «er maanden onvoorwaardelijk. Wegens te weinig opgeven voor de vennootschaps- oeiait.ng van 1 millioen over 1949. var f 924 912 over 1951 en van f 240 915 over 1953. was veeröen dagen geleden een jaar geeist. Da officier noemde het ,.d« grootste overtreding van de wet op di vennootschapsbelasting na de oorlog". direct aan toe, dat nog geen enkele zeker heid is verkregen, dat deze methode beter, of zelfs maar even goed ais de oude zou zijn. C.P.N.: linkse coalitie tegen K.V.P. De secretaris van de Communistisch* Partij P. de Groot heeft gisteravond op een vergadering in K. en W. in Den Haag gepleit vbor het vormen van een linkse coalitie, omvattende Partij van de Arbeid. Volkspartij voor Vrijheid en De- tegen de vorming var» en rechtse regering met Romme (kath. als premier. In zijn rede. die voor en groot deel was gericht tegen de K.V.P., zeide hij dat „Romme uit de re gering moest worden gejaagd". De secretaris van de bij de E.V.C. aan gesloten A.B.T.. F. Mels, bepleitte een zelfde coalitie in de vakverenigingen tus sen N.V.V. en E.V.C. Gezamenlijk zullen In de bedrijven looneisen moeten wor den gesteld. Hij zeide, dat de E.V.C. voorstander is van een zo snel en zc hoog mogelijke loonronde. Samenwerking voor kernenergie Scandinavië slaat handen ineen Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden hebben besloten tot oprichting enêr commissie, waarin deze vier landen vertegenwoordigd zijn, om aanbevelingen te doen voor de practische organisatie ener nauwe samenwerking bij het theore tische atoomönderzoek. Voorzitter is de beroemde Deense deskundige prof. Niels Bohr. De Westduitse industrie heeft zich ver zet tegen de instelling van een Europees gezagsorgaan voor de kernenergie, bij monde van dr W. A. Menne, president van de door deze Industrie ingestelde atoom commissie. De marktervaring, over welke de Kolen- en Staalgemeenschap reeds be schikte, ontbreekt ten aanzien - vam de kernenergie geheel, telde hij. Niemand kan nog zeggen op welke brandstofbasis de toekomstige kerncentrales kunnen wer: ken. Hij achtte het daarom verkeerd, reeds nu een bovennationaal orgaan te schep pen met dirigistische bevoegdheden, en voelde meer een samengaan binnen de Organisaties voor de Europese Economi sche Samenwerking, voor regeling, zicht, bescherming en wellicht ook de op richting ener gemeenschappelijke organi satie voor verrijking van uraniumbrand- stof, omdat deze de krachten van één land te boven gaat. Dr Menne dringt aan op een accoord met de Verenigde Staten be treffende de levering van kernbrandstof en zeide. dat ook het hoofd van h« Britse gezagslichaam voor kernenergi' Edwin Plowdeo, West-Duitsland ee soortgelijk verdrag had aangeboden. Als de ministers van buitenlandse z* ken der K.S.G. midden Januari beraad slagen over de insitelling van een gezags orgaan voor de kernenergie, de zogenaam de Euratoom. moeten zij beslissen of deze instelling het monopoli zal hebben voor aan- en verkoop van uraniumerts en atoombrandstof en of de deelnemende landen vedragen mogen sluiten met niet- aangesloten landen. Dr G. E. A. Perez, benoemd tot lec tor in de faculteit der letteren en wijebe geerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de Spaanse letterkunde, zal 2 December zijn ambt aanvaarden met het houden van een openbare les in de Franse taal. Prof. De Sopper Maandag Ds A. van Wijk, N.P.B. 5 Dec. 80 jaar Op Maandag 5 December wordt prof. dr A. J. de Sopper, oud-hoogleraar te Leiden, tachtig jaar. Hij werd te Brug ge in West-Vlaanderen geboren en stu deerde eerst aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en daarna te Leiden, waar hij in 1907 bij prof. dr P. D. Chan- tepie de la Saussaye op het proefschrift David Hume's kenleer en ethiek I, van Bacon tot Hume" cum laude promoveer de tot doctor 1n de Godgeleerdheid. Op 23 Juli 1699 deed hij te Hoogmade zijn intree als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Vier jaar lateT volgde Velzen, van waar hü in 1911 naar Amsterdam ver trok. Hier kreeg hij in verband met zijn benoeming tot hoogleraar te Groningen al6 opvolger van prof. dr Is. van Dijk met ingang van 5 October 1916 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeri tus. Prof. dr De Sopper heeft daar onge veer vier jaar Encyclopaedic van de theo logie, Wijsbegeerte van de Godsdienst en ethiek gedoceerd. In 1922 werd hij be noemd tot hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit als opvolger van prof. dr Bol land. Dit professoraat aanvaardde prof. dr De Sopper op 25 October 1922. Tot zijn ontslag op 1 October 1945 heeft hij te Lei den geschiedenis van de wijsbegeerte, logica, metaiphysica en zielkunde gedo ceerd. Recloraatsoverdracht in Kampen Op 12 December zal prof. dr G. Brillen- burg Wurth met een rede het rectoraat de theologische school der Geref. Ker ken te Kampen overdragen aan zijn op volger prof. dr G. M. den Hartogh. Prijs voor. Voorkoming van paniek en massa-suggestie Het Algemeen Nederlands Verbond heeft besloten een prijs toe te kennen voor wetenschappelijk werk ter voorko ming van alles, wat samenhangt mei «lek of gevaarlijke massa-suggestie. Er is een commissie ingesteld, die de inzen dingen zal beoordelen en die onder leiding 6taat van het hoofdbestuurelid van A.'N.V., J. J. Kloppert te Rotterdam. De prijzen zijn beschikbaar gekomen door een erfenis van mr H. L. A. Visser, president van de Hoge Raad. Uit dezelfde opbrengst zullen prijzen worden toegekend voor: steunverlening voor bijzondere karaktereigenschappen schoolprijzen ter aanmoediging van e goed karakter (voorzitter der commissie dr J. Schouten, psycholoog-gwedagoog m Den Haag), steunverlening aan werk zaamheden ten dienste van culturele ont dekkingen in laboratoria en prijzen een Nederlands toneelspel of een Neder lands melodieus werk. Tevens is een bedrag van zesduizend gulden beschikbaar gesteld aan de Vere niging Kinderhulp in Amsterdam. Mede door een Vroegere gift van duizend gulden kan nu direct worden begonnen met de in richting van een recreatie- en speelruimte in'het kindertehuis De Poort te Bussum. Politiek duel in Bonn Adenauer contra de liberaal Dehler BONN, 29 November Vandaag komen de leiders van de Westduitse liberale partij bijeen, om te beslissen over het antwoord op het, door bondskanslier Adenauer aan de liberale partij gestelde „ultimatum". De bonds kanselier heeft verklaard, dat hij de partij uit zijn coalitie zal 6toten, wan neer zij geen onvoorwaardelijke trouw aan zijn buitenlandse politiek garan deert. Adenauer heeft gisteravond enkele hem zeer toegewijde liberale leiders ont vangen. Deze hebben besprekingn buiten medeweten van hun partijchef Dehler, op wien Adenauers aanval rechtstreeks gericht is. gevoerd en dat wordt dan ook opgevat al6 een bewijs van de verdeeld heid, die in de Liberale partij heerst. (Zeer tegen de zin van Adeauer in, heeft Dehler zich uitgesproken vóór recht streekse besprekingen met Moskou over de hereniging van Duitsland). De afdelingen der partij in Hessen en Berlijn en voraanstaande figuren van de Liberalen in Noordrijn-Westfalen hebben Dehler reeds verzocht, als partijvoorzit ter en chef der fractie in de Bondsdag 'af te treden. Tot dusverre heeft Dehler geweigerd daarop in te gaan, de kans op een splitsing in de partij wordt daarom groot geacht De Rijnlandse minister van financiën Nowack wordt zelfs reeds ge noemd als mogelijke opvolger van Dehler als partijchef en de vice-president van de Bondsdag, Schneider, als nieuwe fractieleider der Liberalen. Weesp 60 jaar in het ambt De voorganger van de N.P-B. te Weesp, de 81-Jange ds A. van Wijk N.A.zn. is Zondag in verband met zijn 60-jarig ambtsjubileum gehuldigd. Hem werd door de burgemeester van Weesp mededeling gedaan, dat hij benoemd was tot ridder in de orde van O ran je-Nassau. D» Van Wijk, geboren in 1874. aanvaardde 60 jaar ge leden 't predikambt te St Jaoobi-Parochie. in 1898 ging hij naar Bakkeveen, in 1900 naar Stolwijk, in 1902 naar Franeker. in 1907 naar Den Helder en in 1909 naar Zaandam (W waar hij in 1943 met eme ritaat ging. Sindsdien dient hij de afdeling Weesp van de N.P.B. als voorganger. Grafsteen opperrabbijn J. Tal onthuld Op de Joodse begraafplaats te Mulder- berg is op het graf van opperrabbijn Justus Tal, die 9 December van het vo rige jaar op 72-jarige leeftijd overleed, een grafsteen onthuld. Rabbijn A. Schu ster verrichtte de onthulling. De steen is ongeveer gelijk aan die van dr J. H. Dünner. de leermeester van opperrabbijn Tal. Rabbijn Schuster zette in het kort de betekenis van de overledene voor de Joodse gemeenschap in Nederland uit- Prof. <£r J. de Graaf, Utrecht naar het ziekenhuis Naar wij vernemen Is de pas opgetre den hoogleraar in de theologie aan de R.U. te Utrecht, prof. dr J. de Graaf, ge troffen door een verlamming aan de lin kerzijde. waarvan de oorzaak onbekend is. De hoogleraar is ln het ziekenhuis opgenomen. Vacaniiecursus ie Delft op 12 en 13 Januari Op 12 en 13 Januari zal in het gebouw voor weg- en waterbouwkunde te Delft een vacantiecursus worden gehouden over het onderwerp „Enige wetenschap pelijke grondslagen der waterleidingtech niek". Als sprekers zullen optreden prof. W. F. J. M. Krul, prof. dr J. K. Baars, prof. ir E. C. W. A. Geuze, prof. Ir J. Th Thijsse en ir J. H. Lindenhovius Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Bedankt :voor Soramelsdijk K. v. d. Pol te Veenendaal. Geref. Kerken Beroepen: te SchiebroekHillegers- berg-C (2e pred.pl.) J. Verlare te 's-Gra- venzande. Aangenomen: naar Heeg L. Ro zendal te Wilsum (Benthelm Did Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Driebergen G. Blom te Meerkerk en P. de Smit te Middelharnls. Bedankt: voor Amsterdam-O. en voor Zwolle C. Noórdegraaf te 's-Graven- deel voor Middelburg G. J. Buijs te Papendrecht voor Nieuwpoort G. Blom te Meerkerk. Geref. Gemeenten Beroepen: te Capelle a. d. IJssel M. Blok te Rotterdam-Z. Bedankt: voor Lelden J. W. Kersten te Genemuiden. Nieuwe Chr. kweekscholen in Zeeland en Groningen B. en W. van Middelburg hebben de raad voorgesteld grond ter beschikkjng te stellen (koopsom f 88.300) voor bouw van een nieuwe Chr. kweekschool ln de Zeeuwse hoofdstad. Minister Cals heeft reeds toestemming verleend voor deze aankoop. Te Groningen ls opgericht de Stichting Protestants Chr. Kweekschool voor Kleu terleidsters, welke reeds op 1 September met haar cursussen wil beginnen. Academisch© examens LEIDEN, 29 N< Geslaagd propaedeu- ■n Godgeleerdheid: mej. M. Ber- nelot Moens te Leiden; doet. ex. scheikunde de heer A. Schipper te Rotterdam. UTRECHT, 28 Nov. Geslaagd voor doet. rechten: W. Baron van Dedem te Utrecht Cand Germaanse letteren: P. A. Delvaux te Utrecht. Cand geneeekundt: P. de Raadt te Utrecht. H. van Steenis te Utrecht. Doet. biologie: mej. J. H. W. Mooy re Utrecht. Semi-arts: C J. C. M. van den Brekel te Tilburg. F G. C. Buijse te Goes, L. E. Coevreur te Utrecht. P. J. Bijlsma te Utrecht. J F Erdman te Hilversum. J. M. S. Mol te Utrecht, mevr. J. C. Rosler-Muller te Utrecht, J. G. A. M van Tiel te Tilburg- H. M. Th. Raab te Roer- i. me). A'. M. L. van Rooy te Amers- H. G. Scholten te Deventer, A. M. H. i<hafr uwJujauc DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK WOENSDAG 30 Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuw» 7.10 Gewijde muz. 7 45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. huisvrouw 9.35 Waterst. 9.40 Zigeunerkwint. 10.10 Gram .30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.30 „D* -sp. 1.15 Gram. 12 30 Land- .33 Cocaal ens. 12.53 Gi Achtergrond", ho of act 13.00 Niei 15.45 Gram. 16.00 V. d. Jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Orge.lspel 18.15 muz. 18.45 „Spectrum van het C satie en verenigingsleven", caus. 1 s en weerber. 18.10 Volksliederen 1 il. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radioki Radio Phllharmonisch orkest en s< .Overheid en onderdaan in West-Euro- aus. 21.50 Geestelijke liederen 22.20 li 23.20 Gram. 23.40—24.00 Gra Accord.ork. en solist 12 30 Land. en tuinb.- meded. 12 33 V. h. platteland illinfs- 4 30 V. d. Jeugd 16 00 V. d. H. M van Weel: Staatkundig leven in de Nederlandae Antillen 18 oo Nieuws en c 18 20 Pianospel 18.30 Act. 18.40 Lichte 19 00 Liedjes v.' d. Jeugd 19.10 Gram. VARA-Varia VPRO: 19.30 V. d J VARA: 20.00 Nieuws 20 05 „Tussen de door" 20 15 „Leert Uw and genoten kennen" 20 40 ..Antigone", tragedie. 22.10 Omr.c mechep" —Spanje. NCRV; 1700—17.30 V. d. kind. Engeland BBC Home Service, 330 m. 12 00 V. d. scholen 13.00 Gevar. muz. 13.30 boeren 13 56 Weerber. 14 00 Nieuws Rep 14.30 Gram. 15.00 V. d. scholen Hoorspelen 17.00 Vespers 17 45 Caus. 18 00 V. <L kind 18.55 Weerber. 19 00 Nieuws Caus. 19.25 Sport 19.30 Schotse dans 0 00 Hoorsp. m. muz. 20.30 Caus 2100 Svm- ph.ork en solist (22 00—22.15 Nieuws) Caus. 23.16 Discussie 23 46 Pari. overz. 24.00 Nieuws 0.08-0.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 2 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Voordr. 12.30 Variété-oric. 13 00 Pari. oven. 13.16 Dam 13.46 Oftkestconc. 14 45 V. d. kleuters V. d. vrouw 15.50 Voetbalwedstrijd Enge land—Spanje 16 45 Amus. muz. 17.15 Mr*. 79. jlk was op weg naar de kerk van St. Agnes, toen 'ik Ben Beaver ontmoette, die het lijk gevonden had en mij er heen bracht, want... toen ik het zag, bemerkte ik, dat zij mijn vrouw was..." Er kwam een plotselinge beweging onder de in grote spanning luisterende schare. Met ontzet ting staarde men omhoog: wat scheelde de do minee? was hij zo in de war door de ziekte van zijn vrouw? Hij leek wel krankzinnig! Iemand stond op en wilde naar de preekstoel lopen, zonder precies te weten, wat hij doen zou. Dit was... Ernst wenkte echter met de hand, voelend, wat van hem gedacht werd. ..Ge verkeert misschien wel in de mening, dat ik buiten mijn zinnen ben, maar dat is niet juist. Ik weet zeer goed, wat ik zeg. Het is, helaas! de volle waarheid. Die arme vrouw, die in 'net bos gevonden werd, waa inderdaad mijn vrouw." In sombere weorden verhaalde hij van zijn geheim huwelijk in zijn jeugd. Dat geheimhouden was het begm van zijn zonde. „Tot heden heb ik daaronder geleden en lijd er nog onder. Zij verliet mij en trok met iemand naar Canada." Hij vertelde vervolgens, dat hij met freule Alice was getrouwd, omdat hij niet beter wist ,,dat is de eerlijke, volle waarheid" of zijn vrouw- was dood. verongelukt m Canada. Dat had hij in een brief van hem. met wie zij vertrokken was, gelezen en dat ongeluk had ook in de couranten gestaan. „Achteraf, dat weet ik nu, is mij geble ken. dat men het zogenaamde doodsbericht met opzet had verspreid." Hij ging door en zeide, dat hij niet beter wist, of hij was een volkomen vrij man. Tegen zijn huwelijk met freule Glenby was niets in te bren gen ..Maar nu was dit mijn zonde: ik vertelde haar niets van het verleden, bang, dat ik naar liefde zou verliezen 'k Heb het meermalen willen doen, maar durfde met. En hoe langer het duur de. hoe moeilijker het werd. Opeens bemerkte ik, dat mijn eerste vrouw niet Vrij bewerkt door J. Harwood dood was. Zij kwam bij mij in de pastorie, op dezelfde avond, waarop zij vermoord is. Ik kon mijn vrouw, die toen in doodsgevaar lag, evenals nu, niets vertellen, en gaf de vrouw geld, opdat zij zou zwijgen. Op de terugweg is zij vermoord en nu rust zij hier op het kerkhof in een naam loos graf. S:nds die dag heeft dat geheim mij op alle mo gelijke wyze gekweld, gepijnigd, mij als een gloeiend ijzer geschroeid. Maar niettegenstaande dat alles hield ik het voor mij. Ik kan u met zeggen, wat een smart en ellen de ik door dat alles verdragen heb; noch het kwaad, dat het gevolg is geweest van deze eer ste zonde. Misschien zal dit nog beoordeeld wor den door de aardse rechters, ik weet het niet maar in elk geval door de Hemelse Rechter. Ik heb nu alles gezegd, wat ik u van deze plaats te zeggen had. Ik heb u het geheim verteld getracht, daarmede voor u de boete te doen, die God van mij eist. Broeders en zusters, hier hebt u de gevolgen van een eerste zonde. Die kunnen funest zijn God beware u er voor, mijn voorbeeld te volgen om in dezelfde zwakheid te vervallen. Mijn taak als predikant onder u neemt heden een einde. Ik zal met meer van deze kansel tot u spreken van deze plaats, die ik in de ogen van menigeen uwer te schande heb gemaakt. Ik zal deze toga, die veel zonden bedekt heeft, niet langer dragen Maar hij hield even op, want uit de consistorie kwamen twee heren, die luis terden zonder evenwel stoornis te veroorzaken „al heeft zij veel kwaads bedekt, ik hoop, dat zij ook goeds verborgen heeft. Broeders en zusters, ik heb u lief gehad. Niet tegenstaande mijn innerlijk lijden heb ik mijn werk met vreugde onder u verricht. Uit kwaad heeft God zo menigmaal goed doen voortkomen, veel goed, dat overal te zien is en dat niet licht zal sterven, maar groeien en bloeien. De Here zegene u en Hij behoede u en doe Zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig! Bidt voor mij, die een zondige voorganger is geweest, maar dit, van dit ogenblik af, niet meer is. Hij deed zijn toga af, die over de arm dragend, terwijl hij langzaam de trappen van de preekstoel af ging. In de kerk was een ontzettend gegons van stemmen en zachte uitroepen. Maar Ernst hoorde die niet meer. Hij was reeds in de consistorie verdwenen, op de voet gevolgd door Arthur, wiens jong, open gelaat verwrongen was van smart, verbazing, ja van wat niet? „Vader!" Onmiddellijk daarop kwamen de twee heren binnen. „Mijnheer Peyton", zei de een, „wij zijn van de politie en hebben bevel, u te arresteren." Hij toonde een papier, waarop Ernst niet eens lette. „Arresteren? Waarvoor?" ,.U wordt verdacht, de moord op Marie Bran don te hebben gepleegd, een kleine twintig jaar geleder „Wie is mijn aanklager?" vroeg Ernst kalm. „Een zekere Roelf Sturge uit Stonedean." „Juist Dan weet ik genoeg. Rustig ga ik met u mee. want aan die daad ben ik volmaakt on schuldig." (Wordt vervolgd) Dale's Dagb. 17.30 Orkeatconc. 1830 Revue- 24 00 Voordracht 0.15 Lichte muz. 0.5O—1.00 Nieuws. NWDR, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nieuws 13.15 Omr.oric. en soliste 16.00 Dans- muz. 17.00 Nieuws 17.50 Lichte muz. 19.00 Nieuws 19.16 Orgelspel 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nieuws 22:10- Oric.conc. 23.00 Operette - muz. 21.00 Nieuws 0.25—100 Kamermux. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 m. 12.00 Symph. ork. 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 14,05 Nieuws 14.10 Gram. 18.30 Am. ultz. 19.01 Gram. 20.00 Koorzang 20.30 Licht® muz. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.00 Ork. conc. 23.45—24.00 Nieuws. Brussel, 324 m. 11 45 Gram. 12 30 Weerber. 12.31 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 16 00 Koersen 16 02 Gram. 1630 Omr.ork. 17.00 Nieuws 17.10 Strijkkwart. 17.50 Boekberor. 18.00 Gram Niei 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws 22.15 Zang en piano 22.55—23.00 Nieuws. Brussel, 484 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.15 Omr.ork. 15 00 Gram. 15.45 Omr.koor 16.05 Lichte muz. 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Groot symphork. en solist 21.30 Folkloristische Niei 22.00 Nieuw* 22.15 Vrije tijd 22.56 BBC. Uit Nieuws. Fel nellngen, les 85, deel -t Duitse TV-progr. 14 45—16.40 Voetbalwed- Belg. Eurovlsl Spanje 143516.40 Eurovisie: wedstrijd Engeland—Spanje te Londen 18.46 Testbeeld 19.00 Film 19.30 ..Informations Pro- fession nelles" 30.00 Act. 20 15 Nieuws 20 40 .Première Nouvelle" 21.20 Rep. 22 05 „Avant le Prix Goncourt" 22.35 „Les Grands Inter- prètes" 23.10 Sportrep. 23.30 Nieuws. TV-progr. Parijs. 13.45 „Télé-Paris" 13.15— 13.35 Nieuws 14.00—1430 Schooltelevisie 15.00 Eurovisie (—16 45) 19.30 „Pile ou Fave" 20.00 TV-spel 20.15 Nieuws 20.40 „Première nou velle" 2120 Rep. 22.05 „Avant le Prix Gon- vourt" 22:45 „Les Grands Interprétes" 23.15— 23.36 Nieuws. A G s "E E R J W A L i E N y W 1 L 1 E R V E N E E R A D E Koppelraadsel Met tussenvoeging van een letter on derstaande woorden zó ln het diagram plaatsen, dat 9 woorden van 7 letters ontstaan. Bij goede oplossing vormen de tussengevoegde letters van boven naar beneden gelezen de naam van een edcl- Aar, bal, bel, den, koe, oot, pas, tel, 277 Oplossing vorige passie HORIZONTAAL: 1 Vak, 3 wrak. 6 el. 7 daas, 9 cent. 10 L.O., 11 beo, 12 ram melaar. 14 Ina. 15 e.a., 16 zilt, 18 bonk, 19 ma. 20 tang, 21 tor. VERTICAAL: 1 Verdriet. 2 al. 3 wan deling, 4 rat, 5 as. 7 de, 8 hoornaar. 9 coma. 10 Lea. 11 bast, 13 ana, 16 zon, 17 L.K., 18 ba, 19 M.O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2