(sm B. en W. voelen niet veel voor een badhuis Begroting Voorhout ziet er niet ongunstig uit Een Russische staatsdrukkerij drukt 25.000 kerkbijbels Stichtingscongres CGD in Maart te Essen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 NOORDWIJK Er zijn plannen tot verdere verbetering der straatverlichting VERSCHENEN IS HET VERSLAG van het onderzoek van de begrotingen voor 1956, benevens het antwoord van B. en W. Rapporteurs waren de heren D. v. d. Niet (A. A. Mesker) en E. L. de Witt. Verscheidene leden zijn van de wi lijkheid van een afvaardiging naai Franse gemeente Menton, op kosten der gemeente, niet overtuigd. B. en W. di entegen achten het van belang, dat Menton contact wordt onderhouden; op de vraag, of daartoe een delegatie uit de raad moet worden afgevaardigd, zal het college nog terugkomen. Een oude kwestie is weer op het tapijt gebracht: de stichting van een badhuis. B. en W. menen, dat de tijd hiervoor niet gekomen is. Algemeen wordt aanvaard, dat een badhuis met nadelige saldi werkt. Bovendien is de verwachting gegrond, dat openbare douches en baden uit de tijd ge raken, daar de nieuwe woningen van een douche worden voorzien. Indien over douches en en baden moet worden ge dacht. is dit, naar de mening van het college, alleen te verwezenlijken in com binatie met een overdekt zwembad, waar over een plaats als Noordwijk op den duur wel zal moeten beschikken. Met nadruk wordt de verwachting uit gesproken, dat de rioolwaterzuivering nu grondig zal worden aangepakt. B. en W. merken ten aanzien hiervan op, dat op dit gebied nieuwe inzichten zijn doorge broken. Bij een zekere teleurstelling, na zoveel jaren in Noordwijk nog geen behoorlijke zuivering van het rioolwater tot stand gekomen is, achten B. en W. het een gelukkige omstandigheid, dat de Installatie 15 jaar geleden niet is ge bouwd, daar deze dan momenteel wellicht verouderd zou zijn. De tijd is nu gel men om, profiterend van de moderne zichten, deze zaak opnieuw te bezien. Concentratie Het is de leden opgevallen, dat de kos ten voor het oude politiebureau aai Voorstraat nog zeer hoog zijn.. Er is zodanige uitbreiding van het gebouw de Oude Zeeweg nodig, dat alle diensten hierin kunnen worden ondergebracht, zt menen zij. B. en W. antwoorden, dat vooi de gevraagde concentratie in het gebouv aan de Oude Zeeweg een grote investe ring nodig is; de exploitatiekosten zullei nog stijgen. Intussen blijft het college ten aanzien van de concentratie diligent. Er wordt opgemerkt, dat juist op top dagen de gaslantaarns in Zuid soms niet aangingen, vermoedelijk door geringe gasdruk. De plannen tot verdere verbete ring van de straatverlichting omvatten o.a. de Zuidduinen, de nieuwe straten in het Golfplan en de nog niet verbeterde gedeelten van Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Gezien de verbeterde gasdruk zal het geconstateerde euvel reeds zijn verholpen. Ook zijn ter sprake gebracht de manke menten aan de schoorstenen van gemeen tewoningen te Noordwijk aan Zee. Het college merkt op, dat op klachten van de bewoners der gemeentewcmrngen onmid dellijk wordt gereageerd. Zijn ze alge meen, dan wordt een algemeen onderzoek gelast. Woensdag behandeling dei begroting Woensdag 30 November om half drie 's middags vergadert de gemeenteraad. Behalve de vaststelling van de begrotin gen voor 1956 bevat de agénda o.m. de volgende punten: Aankoop gronden aan de Lageweg voor wegverbetering; aanbesteding beltbeheer voor 1956; wijziging besluit beschikbaar stelling gymnastieklokaal aan de Wasse- naarsestraat; medewerking ingevolge art 72 l.o.-wet 1920 voor de beschikbaarstel- Visserijgolfjes Duitsers lossen zelf haring in Vlissingen Transitohandel heeft nog niet veel om het lijf Twee Duitse kottere, die in het Kanaal op haring hebben gevist, losten deze week hun vangst (plm 13 ton) in de haven van Vlissingen, waarna de haring per trein direct naar Duitsland werd ver voerd. Voor Vlissingen was dit transito vervoer een nieuw verschijnsel. Een Duitse makelaar, die nauw samenwerk' met een der grootste Nederlandse haring, exporteurs, onderzoekt de mogelijkheden als tranentohaven van Vlissingen. De bedoeling is de haring door te zen den naar de Oos'.zone van Duitsland Naar dit gebied werd in 1954 geen haring geëxporteerd, terwijl West-Duitsland meer dan de helft van de Nederlandse export afnam, namelijk bijna 13.000 ton van de 21.000 ton Dit soort transitohandel zou in de toe komst een onaangename zijde kunnen hebben voor de Nederlandse haringex port, omdat de „Duitse" haring goedko per is dan de Nederlandse. De twee Duitse kotters vissen echter nog alleen, terwijl de Nederlandse vis- sere gebruik maken van de Radio-op sporingsdienst, hetgeen tot gevolg heeft, d<at de Duitse vangsten gering zijn. Pool ramde de Condor De Scheveningse logger SCH 97 Condor van de redrij Frank Vrolijk is bij Calais (Fr.) geramd door een Poolse trawler. De Pool trof de Condor ter hoogte van de brug. waardoor een gat ontstond onder de waterlijn. Ook de brug en de verschan sing werden ernstig beschadigd. De Janny. ook van Frank Vrolijk, bracht de Condor naar Maassluis ling van een nood-lokaal ten behoeve vac de R._K. meisjesschool; medewerking in gevolge art. 72 der l.o.-wet 1920 vooi nieuwe leermethode boekhouden en be- drijfsrekenen aan de Chr. ULO-school voorlopige vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar lager onderwijl over 1954; vaststelling exploitatievergoe ding en werkelijke uitgaven der bijzon dere lagere scholen over 1954; vaststel ling van vergoedingen voor het vakon derwijs over 1954; aanvragen om subsi dies ten behoeve van: a. harmonie- er fanfarecorpsen, b. stichting maatschap pelijk werk in Z.-Holland, c. algemen* bond voor ouden van dagen; orediet in re kening courant bij de bank voor Neder landse gemeenten; machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen in 1956; cre- diet voor verbouw van de gebouwen van de voormalige gasfabriek; crediet voor bergplaats auto van de politie aan de Voorstraat. Bromfietser aangereden De 62-jarige Noord-wijker H. de Haas, wonende aan de Vinkenlaan, is bij Oegst- geest op de rijksweg nummer 4 op de bromfiets aangereden door een uit Am sterdam komende personenauto. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis te Leiden ver- VOORSCHOTEN Half Voorschoten at oliebollen De ollebollénverkoop van de gezamen lijke padvinders en verkenners, padvind- sters en gidsen is Zaterdag een groot »s geworden: 5000 oliebollen vonden hun weg naar Voorscholense magen Daarvan waren er 1500 de nacht tevoren gebakken, de rest Zaterdag. De laatste oliebol werd om kwart voor zeven zonder officieel vertoon uit de pan gehaald Hoe wel er geen reclame voor gemaakt was, kwamen velen zelf hun inkopen doen bij de bakkerij aan, de Elstlaan. Het over grote deel werd echter door de jeugd huis aan huis verkocht. De organisatoren zijn buitengewoon tevreden. WARMOND Warmonds Fanfare De muziekvereniging Warmohda Fan fare heeft onder grote belangstelling een uitvoering gegeven in hotel De Zon. Hier bij waren aanwezig de ere-vOorzi-fcter, taris P H. Romeijn, de beschermheer, E. Menifcen, en wethouder J. Dekker, lorzitter, de heer J. Ouwehand. sprak n welkomstwoord. Voor de pauze werk te de afdeling muziek ondier leiding van directeur W. F. de Zwart een goed pro gramma af, waarbij vooral de Fakkeid-ans an Meijerbeer bewees, dat de vereniging ch op een hoog muzikaal peil bevindt. Het humoristische blijspel „Aardappelen" zorgde voor ontspanning na de pauze. No- xis Romeijn sprak een dankwoord. ZOETERWOUDE Raadsvergadering Donderdag 7.30 uur komt de raad bij- !n. Agenda: vaststelling rekeningen over 1954, medewerking school Schenkelweg, idem landbouwschool H. Rijndijk, wijzi ging regeling geneeskundig schooltoezicht, idering rioleringsplan dorp, ultbreidng aantal gemeentewerklieden, verzoek Fotu subsidie, idem comité vacantiebezdg- heden, subsidiëring nazorg b.ï.o., prae- advles en voorstel B. en W. inzake aan koop grond van W. C. de Groot. J. C. van Klink en W. van der Drift, behandeling van de gemeentebegroting. Aaf en Herman Bouber zijn ereburgers van Amserdam Het tonelisten-echtpaar Aaf en Herman Bouber viert thans zijn gouden toneel jubileum en zijn In Amsterdam begonneD met een serie jubileumvoorstellingen van het door Herman Bouber geschreven stuk „Zeemansvrouwen". Namens de gemeente Amsterdam werd aan belden de zilveren penning van de stad aangeboden, waar door zij ere-burgers van Amsterdam zijn geworden. Merkwaardig samentreffen. Op 1 Februari zal de Italiaanse televisn m speciaal programma wijden aan d« voormalige Nederlandse rampgebieden Hiervoor zijn een aantal Italiaanse cineas ten vier dagen door Zierikzee en omge ving getrokken. Fokke en Sjoerd Ozin- ga, de Friese tweelingbroers, worden Maandag negentig jaar. Sjoerd, die mei vier ongetrouwde dochters in het ouder lijk huis woont, heeft nog nooit een nacht buitenshuis geslapen. Verder dan b> n aan Dokkum, Frieswijk en Franeker kten zijn interessen niet Fokke us enige tijd kwekeling bij het onderwijs geweest, ten slotte teruggekeerd naar het boerenleven. Hij woont nu in het gerefor meerd rusthuis in Dokkum. Hoewel dit slechts enkele kilometers van de ouder lijke hoeve is verwijderd, hebben beide broers elkaar in vier Jaar niet gezien. Het dorpje Lieve Vróuwe-Parochie (*1 BLldt) is onderscheiden met het gouden viooltje van het Fries Orkest, omdat iedere Inwoner een bedrag van veertig cent heeft opgebracht. De directeur-generaal vooi de industrialisatie en de energievoorzie ning dr E. L. Kramer heeft Vrijdag ir Apeldoorn de nieuwe fabriek van de Car- rosseriefabriek Verheul geopend. Voorlo- lopig zullen zeshonderd man personeel grote series autobussen vervaardigen. Het depót van de Gulfoil N.V. aan de Wil. helminahaven te Schiedam, waar reeds henzlne- en stookolietanks staan op gesteld, zal worden uitgebreid. Op het nieuwe terrein zal behalve een aantal tanks ook een pompinstallatle worden ge- stalleerd. De Zweedse regering overweegt ntn-lawaai-ontwerp bij het parlement in dienen, na de voorlichting door medici ,e gewaarschuwd hebben, dat het toene- iCnde lawaai op de weg en in de luoht ir eterke mate het aantal nerveuze klachten doet toenemen, In enkele Zweedse steden nachts alle motorverkeer reeds boden.* In de Noorse transportbedrijven zijn 10.000 arbeiders in staking gegaan. In de hoofdstad wordt benzine al schaars er vreest moeilijkheden met de voedsel- liening. Alle oliemaatschappijen zijr mede door de staking getroffen, aange zien ook 4000 havenarbeiders eveneen werk hebben neergelegd. Maarschalk Tito van Joegoslavië zal met een uitge breide staf diplomaten en militairen be- December een officieel bezoek bren- aan Caïro. Joegoslavische deskundi gen zullen het Egyptische leger var vies dienen Admiraal Richard Byrd is per vliegtuig uit Washington vertrokken het e°rste gedeelte van zijn tocht het Zuidpoolgebied, waar hij zijn ide expeditie zal lêiden. Schepen en vliegtuigen, dde aan deze expeditie deel- n. ziin reeds op weg naar het Zuid poolgebied. Russische gedelegeerden bij de Unesco hebben Vrijdagavond te Parijs - het eerst, sinds de tot standkomlng het regiem Franco een receptie in het gebouw van de Spaanse ambassade bijge woond. Spaans Protestantisme in cijfers Het weekblad „Ligno" van de Katho lieke Jeugdactie in Spanje, publiceert recente cijfers over het aantal protestan ten in Spanje. Ondanks hun zendings- •beid zegt het blad heeft het pro testantisme in Spanje 20.000 leden op 29 mill i oen inwoners, die bijna allen )oms zijn. De Spaans-Evangelische Kerk heeft 34 zendings-centra. 26 kérken, 21 domi- en 35 leiders: zij onderhoudt theologisch seminarie, 21 Zondagsscholen geeft een maandblad uit. De Baptisten unie telt 45 kapellen, 32 dominees, ee: seminarie en twee bladen. De „Engelse Moravische Broeders" be schikken over 71 gemeenten, 17 kapellei twee bladen. De Spaanse Gerefor meerde Episcopale Kerk telt 88 kerken evenveel geestelijken, die in 1951 in Madrid door een Iers-protestantse bls- ichop gewijd zijn. Er werken ook nog andere kerken in Spanje als de „Zeven- dedags-Adventisten", de „Pinksterbewe ging". „Met voorzichtig beleid krijgen vele wensen een antwoord" De begroting van Voorhout is sluitend iet nog een bedrag voor onvoorziene uit wen van f 41.995. Deze gelukkige wen- ng is te danken aan het feit. dat ook nor het vólgend jaar rekening mag wor den gehouden met een verhoging van de ail'gemene uitkering. In de toelichting merken B. en W. on er meer op, dat de verlichting in de gemeente de volle aandacht heeft. Er zijn voorstellen te verwachten over uit breiding en verandering. De woningbouw wordt „Uw en ons zor genkind" genoemd. „De volkshuisvesting ons nimmer met rust. Deze nationale ramp gaat ook ons dorp niet voorbij en daarom laten wij geen gelegenheid onbe- wn in de nood te voorzien". Het aan- voningzoekenden bedraagt ongeveer B. en W. hebben de hoop op een gunstige uitslag, wat betreft de nieuwe contlngentering, nog niet verloren. Er is nog ruimte vóór 25 woningen aan de Prins Bernhardlaan. Wat betreft de sportvelden heeft de di rectie van de Héidemlj meegedeeld, dat geen aanvullende credieten behoeven te worden gevraagd. Het crediet was 150.000 gulden. B. en W. stellen voor, de vergoeding per leerling met f 7.50 te verhogen. De ex ploitatie van het waterleidingbedrijf blijft ongunstig en de begroting geeft dan ook weer éen tekort van f3000 te zien. Het nadelig slot van het woningbedrijf be weegt zich in dalende lijn. B. en W. wijzen er tenslotte op, dat met een voorzichtig beleid vele wensen geleidelijk zullen worden beantwóord. Zij rekenen op een constructieve arbeid van de raad. Het overleg met Indonesië Nederland houdt voet bij stuk Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag vierkant tegengesproken, minister mr J. M. A. H. Luns bij de voorbereidende besprekingen met de In donesische ambassadeur met bijzondere opdracht, mr Utoyo Ramelan. de voor waarde zou hebben gesteld, dat Indo nesië in de Verenigde Naties het ini tiatief moet nemen tot schrapping vat de kwestie Nieuw-Gulnea van de agenda der algemene vergadering, voordat sprake kan zijn van ministeriële bespre kingen tussen beide landen. Vrijdagavond heeft mr Utoyo Ramelan weder een ontmoeting gehad met minister Luns aan een diner, waaraan verschillen de ministers en hoogwaardigheidsbekle ders aanzaten. Van Indonesische zijde wenste men geen uitspraak te doen over de verklaring van de Nederlandse woord voerder en de stand van zaken in het vooroverleg. Intussen staat het vast, dat Nederland bij de voorbereidende besprekingen uit drukkelijk heeft vastgesteld, dat de sou- vereinlteit over Nieuw-Guinea geen on derwerp van bespreking uitmaakt. Een woordvoerder va-n het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt over het vooroverleg met Indonesië mede: Nederland heeft zioh van het begin af principieel verzet tegen elk gésprek over de souvereinJteit van Nederlands Nieuw- Gulnea en zal zich ook verzetten tegen iedere bemoeiende van de Verenigde Naties terzake. Wanneer dus binnenkort deze zaak in behandeling komt. is te ver wachten, dat minister Luns zich naar New York zal begeven teneinde persoon tijk de behandeling hiervan ter hand te nemen. Berichten, als zou van Neder landse kant aan mr Utoyo als voorwaarde zijn gesteld, dat Indonesië er toe zou mee werken dblt punt in de Verenigde Naties van de agenda af te voeren alvorens tot besprekingen in Den Haag kan worden overgegaan, zijn onjuist. De behandeling van het agendapunt in de Ver. Naties staat los van de besprekingen In Den Men is met het - ver gevorderd, dat ee met de uitwisseling de agendapunten vc >oroverleg dus zo begin is gemaakt in gedachten over r de conferentie. Soekarno spreekt voort Soekarno heeft in een rede voor 60.000 nensen te Magelang opnieuw een aanvai gedaan op de buitenlandse imperialisten, die samenzweren om Indonesië opnieuw onder koloniaal bestuur te brengen. Het blad Soeara Merdeka te Semarang heeft foto's van geheime documenten af gedrukt, welke documenten echter vol gens een verklaring van de gerehabili teerde oud-chef van de centrale recher che, Sosrodanoekoesoemo, vervalst zijn. Intussen heeft het parlementslid R. Hind-roesarmo van de Masjoemi gevraagd of de rondreis van Soekarno met goed keuring van de regering geschiedt, voor al daar deze reis samenvalt met de ver kiezingscampagne. ACADEMISCHE EXAMENS DELFT, 26 Nov. - Geslaagd voor cand. ingenieur Velen kunnen de liturgie en de psalmen nog uit het hoofd opzeggen Een RUSSISCHE STAATSDRUKKERIJ (een particulier drukkersbedrijf bestaat ln Rusland niet) drukt 25000 kerkbijbels voor de Russlsch-orthodoxe kerk. Dat houdt dus ln, dat de overheid goedkeuring verleende tot het afdrukken van de Bijbel tekst. Als cultuurtalen zijn de Slavische talen ontstaan uit de Bijbelvertaling van Cyrillus en Methodius, die de Slavische volken het Evangelie brachten In tegen stelling tot de Germanen hadden die volkeren het voorrecht dat zj) van het begin af de Boodschap ln hun eigen taal konden lezen. Ook de letters, het zogenaamde cyril lische schrift, stammen daar oorspronkelijk vanaf. herdenking van net 500-jarig bestaan van het patriarchaat van Moskou De bo vengenoemde bepaling kan in bepaalde omstandigheden remmend werken zowel op toenadering van de Russisihe kerk tot de Sowjetregering als op de verhouding van de Orthodoxe kerk tot de Oecumeni sche beweging, terwijl ook de verhouding tot Rome er mee door bepaald kan wor den De opvatting van de Orthodoxe kerk i» dat Rome zich van haar losgemaakt heeft van de elfde eeuw af en later door allerlei wijzigingen in de leer die noch aan concilies voorgelegd, noch door deze goedgekeurd zijn. Een conflict met de protestanten heeft zij nooit gehad, omdat deze van Rome tf- gescheiden zijn Het is echter niet te ver wachten dal zij bijv. ind'rect via dt Oecumenische beweging, haar houding zou wijzigen De Oosterse kerk is veel zachtmoediger dan de kerk van Rome Zij treedt minder naar buiten en wacht 'ot de mensen tot haar komen, d.w.z tot de kerk, die volgens haar katholiek is Gaarne onderhoudt zij betrekkingen met verwante kerken als de Anglicaanse en de oud-katholieke en zij begeeft zich dan niet in pijnlijke onderzoekingen naar de inwendige aangelegenheden dier ker ken. maar zij slaat werkelijk niet te ten voor allerlei acties. werktuigkundig Hengelo (C H. R. J. Le- Dort, 's-Gravenihage; naar; P. J. T. Schilder. lalkundlg ingenieur: D. Schul- x. vliegtuigbouwkundig lnge- Linden. Rotterdam: J. ieur: C. H. V. Weleker, Badhoef NJMEGEN, 28 Nov. Geslaagd Onder Peter de Grote ls er wijziging gebracht in de lettertekens der Russische taal. Alles wat op de liturgie van de kerk betrekking had bleef echter in de oude lettertekens verschijnen Na de re volutie zijn die oude prachtige bijbels waarmee priester en diakenen bij de aanvang van de dienst de kerkruimte betreden, niet meer gedrukt De Russische kerk drukt naar eigen maandblad in Russische lettertekens Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat, technisch gesproki niemand meer in staat is d® Bijbel de oude lettertekens te drukken dan i apparaat van een staal, die zichzelf atheïstisch noemt Enige malen hebben wij uit opmer kingen in het orgaan van het patriar chaat van Moskou kunnen afleiden dat men grote behoefte had aan nieuwe bels. Enige jaren geleden, toen het 1100 jaren geleden was dat Cyrillus en Metho dius hun arbeid onder de Slavische stam men aanvingen heeft de Sowjetregering beiden plechtig laten herdenken Zelfs het Nederlandse dagblad De Waarheid bracht een artikel over deze twee apos telen der Oosterse kerk. Men mag wel aannemen dat de Sow jetregering deze drukopdracht gadeslaat als een regering, die een cultuurmonu ment in stand wil houden. Een opmerkelijkheid van de Slavische talen is dat zij ten opzichte van vroeger weinig veranderd zijn Met de uitgi van de Bijbelgenootschappen in het Rus sisch kan men de voorlezing uit die oude Bijbels best vofgen. Men bedenke dat de leden nooit var boeken gebruik maken en de gehele li turgie alt het hoofd kennen Bi) ons kunnen wU ons dat moeilijk voorstellen. Indien men echter een onderzoek instel de bi) willekeurige personen zou blaker dat bepaalde Bijbelgedeelten en bepaal oe psalmen daar vlot uit het hoofd kun nen worden opgezegd door velen, niet „kerks" zijn in engere zin Van onderzoek bij willekeurige personen len wij ons in West-Europa niet veel De Russische kerk houdt zich ook be zig met de voorbereiding van de v Hng van Bijbelgedeelten In het Russisch. Als kerk voortgekomen uit de kerk Byzantium Is de kennis van het Grieks voldoende. Russische en Griekse kerk Nu wij het toch over die verhouding tot de Griekse kerk hebben mogen wij wel even iets zeggen over de soms duikende berichten, als zou de kerk Moskou zo iets als een tweede kerk Rome willen worden, met verdringing van de patriarch van Konstantinopel. De Orthodoxe kerken zijn autocephaal, zoals de term luidt, hetgeen er practisch op neerkomt, dat het gebied van patriarch het gebied van een nationale staat omvat. De katholiciteit der kerk wordt gewaarborgd door de bepaling dat slechts een concilie der gezamenlijk! kerken gerechtigd is tot het doen vat uitspraken over de leer der kerk. Een concilie kan alleen bijeengeroepen den door de patriarch van Konstantinopel. De Russische kerk heeft haar afkomst van de kerk van Byzantium nooit loochend. In 1948 was de patriarch I Konstantinopel de hoogste gast bij de De strijd in de Duitse vakbeweging (Van onze correspondent) TTET STICHTINGSCONGRES der „Christliche Gewerkschaft Deutsch- lands" dat volgens de aanvankelijke plannen reeds a.s. Zaterdag zou worden gehouden, zal waarschijnlijk eerst in Maart van het volgende jaar in Essen plaats hebben. Vóór die tijd willen de voorlopige bestuurderen eerst nog een vastomlijnd programma uitwerken en een intensieve cam pagne tot werving van leden voeren. Het definitieve bestuur zal op het stichtingscongres worden gekozen. De leiding der CGD blijft voorlopig in handen van de heren Even, Vost en Wln- kelheide. De CGD zal uit drie zullen be staan: arbeiders, employé's en ambtena- i. De eerste week der ledenwerving heeft volgens CGD-woordvoerders, goede resultaten opgeleverd. Uit allerlei plaat- en in de bondsrepubliek komen nog teeds berichten binnen over het oprlch- en van plaatselijke afdelingen De DGB (eenheidsbeweging) tracht intussen goed te maken van de kans. die zij oorbijgaan om met de confessionele beldersleiders tot een vergelijk te gera- »n daarmee de stichting, de CGD (dl. op 5 November J.l. volgde) onnodig te ma ken. Leden van het DGB-hoofdbestuur vertegenwoordigers van wat zich noemt de „Evangelische Actie" (die voorstander is van het behoud der een- beldsvakcentrale en derhalve tegen de CGD) voeren besprekingen over de ver houding tussen de kerk en de vakbewe ging ln West-Duitsland. verdere contacten zullen, aldus de DGB-voorlichtlngsdlenst, „nieuwe wegen samenwerking" worden gezocht. Lei dende Christelijke figuren in de mijnwer kers- en metaalbewerkersbonden hebben nmiddels verklaard, dat zij 1n de DGB tullen blijven. De CGD-leidlng verklaar de hierop, dat zij deze gewetensbeslissing respecteert „ook wanneer onze wegen og uiteenlopen", aldus de CGD hebben ij hetzelfde doel: de verwezenlijking jn de Christelijke sociale leer De voorlopige CGD-voorzitter, Johan- es Even. verwierp in de Kirchen- zeitung" voor 't bisdom Keulen opnieuw de beschuldiging, dat de CGD de scheu- ring der DGB heeft veroorzaakt. „De heidsvakbeweglng bestond nog slechts ln naam", aldus Even. „In werkelijkheid stond zij volledig in dienst van het socia- 'Isme." Voorts bestreed Even, dat dt stichting der CGD de positie dei werkne mers heeft verzwakt. Hij verwees in dit verband naar de bestaande confessionele vakorganisaties in andere landen ln West- Europa, Twee loggers gaan met atoomnet vissen Naar wij vernemen zullen eind dezer week de loggers SCH 123 en 124 van de rederij Frank Vrolijk uitvaren om de spanvieserij te beoefenen. Zij zullen dit doen door middel van het zg. atoomnet, waar verleden jaar al mee geëxperimen teerd is en dat redelijke successen heeft opgeleverd. Het vlsgebled zal in de om geving van Breskens liggen voor de Bel gische kust. Amerikaanse studenten naar minister Minister Cais zal morgen op zijn departement 9 Amerikaanse hoogleraren. chscholars. 17 leraren en 28 stu denten ontvangen, die gedurende enige 'ijd (universitaire) gasten van ons land zijn. Oplichting lot bedrag van 60 mille De 37-jarige vertegenwoordiger B. p. B uit Rotterdam Is aangehouden, verdacht van oplichting, verduistering en valsheid In geschrifte In 1952 was hij ln dienst getreden bij een margarlnefabrlek en tot i zijn ontslag In Juli J1 heeft hij. zo ent de politie, kans gezien zijn werk- zer voor een bedrag van vijftig- 4 tigdulzend gulden te benadelen Hl) i cefineperde rekeningen hebben ult- eelden bij voorverkoop heb- stopt moest worden. ielde» ■Idde ®en 1 met het andei HI1 Vacantie en verlof rijkspersoneel Nieuwe regeling van kracht In Staatsblad 516 is gepubliceerd een besluit tot wijziging van het algemeen rijksambtenarenreglement en van het ar- be idsove reenkomstenbesl uit. In het najaar van 1954 bepaalde de mi nisterraad. dat de vacantie voor rijks ambtenaren en -arbeidscontractanten met twee dagen zou worden verlengd, behalve voor degenen, die reeds 24 dagen of meer vacantie genieten. Bovendien werd be paald, dat voor de jeugdigen, beneden 21 jaar, een afzonderlijke regeling zou gel den. Deze bepalingen zijn thans geëeffec- tueerd in bovengenoemd Koninklijk Be sluit. In dit besluit, waarvan enige arti kelen terugwerken tot 1 Januari 1955 is tevens de gehele vacantleregellng aan een grondige herziening onderworpen. Het bevat ook de toekenning van twee dagen vacantie extra voor degenen, die 30 jaren diensttijd hebben, dan wel de 50-jarige leeftijd hebben -bereikt, voorts een verlenging van vacantie voor hen, die afwisselende diensten vervullen, zo als doorwerken op feestdagen. Het be sluit bevat voor 't eerst ook de bepaling, dat de vacantietoeslag een vaste toelage Is en dus ook in de pensioengrondslag wordt berekend. De vacantietoeslag zal ook over de kindertoelage worden be rekend. Zo bevat het besluit tal van ver fijningen ln dit opzicht. Met onderschei ding van de vacantleregellng is aan de verlofregeling (aanspraken op vrije dagen om persoonlijke- of familieredenen) een aanmerkelijke uitbreiding gegeven. De heer P. Meyburg, secretaris-pen ningmeester van de Vereniging voor vogelbescherming Den Haag en omstre ken, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. reilen en zeilen BIRMINGHAM 15 Liza BLOEMFONTEIN SS BLIJ DEN DIJK 25 BOISSEVAIN 25 300 m BONAIRE 2 BONTEKOE 2 CATHARINA 2 CONF1AI EQUATOR 34 ie Live XBORG 24 te Glouea GOUWE 15 «5 m W Vtcofc GREBBESTROOM 23 te t MARATHON E SOPHIE 2fl P MARIETJE BOHMER 1 MARISCAL LOPEZ 15 MARPESSA 25 te Deki MATTHEW 25 te R'di MERAK-N 25 3 Om N MERES-N 25 200 m N MEUSE 25 I m NOtO MOORDRECHT I MUTATIE 25 54 NIEUWE HAVEN I STAD HAARLEM 3 STELLA MARIS 2J STRAAT SOENDA I SWALLOW 25 dw I TJIPONDOK S GEBROEDERS 2 VLIESTROOM 3 WALCHEREN '.ALTON JONES WESTLAND 25 3 WILHELMINE 3 NOORDKAAP 1 PAUL WESTERS 33 I m ntkoof n ZaandeiT R GEERTRUIDA 3 AMSTELD1EP 35 te R'dam AMSTELDIJK 30 v R'dam ARAK 25 v R'dim BAARN 25 v Chimbota n Puer- B ATA VIER III 25 V R'dim BONITA 20 te Hoek v Holl CALTEX PERNIS 25 te Suez •EX UTRECHT 30 te DORDRECHT 25 4 DUIVENDIJK 32 FARMSUM 25 44o" FRIESLAND 35 Dan zie GAASTERLAND 3 LAU'.VERSBORG 2 MIRFAK-N 25 320 SLEEPBOTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7