Vreemde ervaring van minister Andrews Si Hernieuwd Vanenburg rijk bezit van het Chr. onderwijs KERK en SCHOOL BESCHERMEN UW KEEL Het verleden keert weer 2 MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 "pkE bejegening, welke Vrijdag in de Tweede Kamer minister Algera heeft ervaren, is zacht gezegd vreemd te noemen. Daar was in mondelinge behandeling aan de orde een wetsvoorstel, dat beoogt de instelling van een «poorwegongevallenraad. In zowel als buiten de volksvertegenwoordiging is al geruime tijd aangedrongen op de instelling van een college, dat geheel vrij en onbe vangen een onderzoek zou kunnen instellen naar spoorwegongevallen, zoals zulk een onderzoek ook mogelijk is bij luchtvaart en scheepvaart. Niet dat de mogelijkheid van zulk een onderzoek bij de bestaande wetgeving geheel onmogelijk was Duidelijk was echter, dat men een rege ling wenste in gelijke zin als geldt bij luchtvaart en scheepvaart. Welnu, minister Algera is aan deze wens tegemoet gekomen en heeft een wets ontwerp ingediend. Geheel daarmee in overeenstemming was ook, dat in de schriftelijke stukken, welke aan de mondelinge behandeling van dit wetsontwerp zijn voorafgegaan, het wetsontwerp gunstig is ontvangen. Wel bleek er enige twijfel, of zulk een college toch wel nodig was, maar de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer kon zich met het ontwerp niettemin zeer wel verenigen. V\J AT is nu het wonderlijke? Dat Vrijdag in de Tweede Kamer prof. Oud zich scherp tegen het voorstel heeft gekeerd. Hij was niet de enige die bedenkingen had, maar hij was wel degene, die de discussie op gang bracht. Dit nu was, zacht gezegd, vreemd. Want het was een partiigenoot^van prof. Oud in de Eerste Kamer, de heer De Vos van Steenwijk, die nog niet lang geleden krachtig bij de minister op de instelling van een spoorweg- ongevallenraad heeft aangedrongen. En ook onder de liberalen stond de heer De Vos van Steenwijk be paald niet alleen. Toen in Juli van dit jaar zich enkele spoorwegongevallen hadden voorgedaan, bepleitte op 23 Juli het liberale „Handelsblad" in sterke bewoordingen zulk een raad. En toen het wetsvoorstel er dan was. schreef hetzelfde liberale „Handelsblad" op 24 September van dit jaar: „Sinds jaar en dag heeft men in de Kamers en daarbuiten gepleit voor een SDOorwegraad. Men baseerde zich daarbij op een onaantastbaar argument. Voor het onderzoek naar ernstige ongelukken bestaat er zowel een Raad voor de Luchtvaart als een Raad voor de Scheepvaart Het is dus vanzelf sprekend. dat voor een nauwkeurig sneuren naar de oorzaken van ernstige sooorwegongevallen een analoge instantie wordt ingesteld. De spoorweg directie zou zeer onjuist doen. in de oprichting van een dergelijke raad een motie van wantrouwen te zien Integendeel, de verkeersveiligheid wordt juist in de ogen van het publiek het best gediend, indien er een onpartijdig college van onderzoek bestaat. De Nederlandse Spoorwegen kunnen op het gebied van veiligheid in het algemeen zeker de vergelijking met het buiten land doorstaan. Maar wanneer zich een aantal zoals dat in Spoorweg directie-termen heet „onregelmatigheden" heeft voorgedaan, is een strikt objectief onderzoek onontbeerlijk." HIERAAN voegde het liberale „Handelsblad" nog toe: „Minister Algera heeft destijds toegezegd te ovèrwegen, of de instelling van een Spoor- wegraad hem nuttig voorkomt. Deze overweging is thans met positief resul taat bekroond. Want een desbetreffend wetsontwerp ter wijziging van de Spoorwegwet is kort geleden ingediend. Na onze herhaalde malen geuite aandrang in die richting is het niet te verwonderen, dat wij deze indiening van harte toejuichen." Tot zover het liberale „Handelsblad". Sindsdien heeft, als gezegd, ook de commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer zich met het wetsontwerp accoord verklaard. Niettemin ontpopt prof. Oud zich plotseling als een geducht tegenstander. Dit is het, wat wij een wonderlijke gang van zaken noemen. Wij zou den wel gaarne zien. dat ook in de politiek de zaken met de nodige ernst en dus niet al te speels worden behandeld. Ook een minister mag wel tijdig weten, wat hij aan de leden van de volksvertegenwoordiging heeft. De aanval van prof. Oud zal de meerderheid van de Kamer niet mogen weerhouden, ook met betrekking tot dit wetsontwerp haar steun aan minister Algera te geven. Partijconvent in Utrecht gehouden Dr Schouten motiveerde voor de A.R. partij zijn aftreden „Door moeilijkheden moet u maar heenrennen (Van een onzer verslaggevers) MEN MOET NIET DENKEN, dat ik met een koud hart de beslissing heb genomen om mij niet meer beschikbaar te stellen voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. Ik stond voor de vraag of ik het vele werk, dat aan dit lidmaatschap is verbonden, gelet op mijn leeftijd, nog wel in volle omvang zou kunnen verrichten. Het inzicht dat ik daarin heb. heb ik het zwaarst laten wegen", zeide Zaterdagmiddag dr J. Schouten op het A.-R. Partij-Convent, dat in Utrecht werd gehouden. De heer Schouten was er ven over tuigd, dat zijn aftreden moeilijkheden meebrengt. Door die moeilijkheden moet echter „doorheen gerend" worden en niet „doorheen gekropen". ZIJ zouden ook niet opgeloat worden, zo zeide de voorzitter van de a r. Tweede-Kamerfractie, ala dit bealuit over één of twee Jaar genomen zou zlin. En ironisch voegde hij daaraan toe. blij te zijn weg te gaan op een mo ment dat «ommlge vrienden zeggen, dat hl) nog een poosje moet blijven. Het om gekeerde. aldus de heer Schouten, komt te veel voor. Op deze vergadering kwamen de rap porten van de twee commissies aan de orde over de herziening van het Program van Beginselen der Anti-Revolutionaire Party. „Theorie en practijk" Verschillende sprekers hebben hun te leurstelling er over geuit, dat niet is voorgesteld het Beginselprogram te schei den van het Algemeen Staatkundig Pro gram Zij wilden het liefst een klein pro gram. waarin de beginselen zijn omschre ven. terwijl het algemene staatkundig program min of meer een actuele toepas sing van de algemene beginselen moest zijn. De heer Schouten, die als voorzitter van de tweede programcommissie de schillende oomerkingen en vragen beant woordde. bleek niets voor deze gedachte t» voelen ZIJ lijkt logisch, maar het is. zo zeide de heer Schouten, voor me niet mogelijk om beginselen zo tijdloos te formuleren, dat men geen rekening behoeft te houden met de ontwtkkeline van het staatkundig leven. Bovendien had hii ook het bezwaar tegen deze gedachte, dat vele mensen de neiging zullen heb ben om onderscheid te maken tuaset beginsel en de toepassing van het begin sel. tussen theorie en practijk. Oo die manier ton het woord beginsel In «irtid komen met onze opvatting beginselen Want een beginsel la niet tlsrh. ..Beginselen ttln ons bewegende krachten" ZIJ »Un de dvnamlarhe ele menten In ons leTen Aan dit laatste heeft het ons In eigen kring wel eens ontbro ken. so merkte de beer Schouten op. Het G.P.V. Neen. de heer Schouten voelde niets voor een splitsing tussen een Beginsel en een Algemeen Staatkundig Program. De verhoudingen met bijv. het G P V. zouden er trouwens ook niet beter door worden. Men zou met dit Verbond de zelfde ervaringen blUven opdoen, i bovendien zou de A.-R. Partij de klacht te horen krijgen, dat wat niet omschre- is in het Beginselprogram, gedeclas seerd wordt tot staatkundige kwesties. Er zijn personen in het Ger. Politiek Verbond, die er oog voor hebben, dat j net als bij de S G P. de beginselen zc abstract, zo theoretisch en zo los van d< •erkellikheld van het leven worden ge steld. dat zij het gevoel krijgen buiten het leven te staan. Volgens de heer Schouten doen zich veranderingen van geestesge steldheid voor in het G P V. Het is de taak van de A.-R. Partij, die veranderin na te gaan. En te bekijken hoe w< de- Gereformeerde gezindte weer tot een- Vaak eet U anders dan „gewoon" zwaarder, pikanter, wat tc veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezond- heidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smiakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedsel resten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. Frans protestantisme in synode bijeen De generale synode van het Franse Protestantisme, die eens in de vier jaar Bijeenkomt, heeft in Montpeilier verga derd- De eynode bestaat uit 180 afgevaar digden. De voorzitter van de Federatie van Franse Protestantse Kerken, pasteur Mare Boegner, leidde een groot deel der bespre kingen. Vertegenwoord-igers van kerken ln Groot Brittannië, Duitsland. Nederland. Italië en Zwitserland, woonden de synode als ook een afgevaardigde va Wereldraad van Kerken. De synode deed o.m. een beroep op pre sident Coty om in de Marokkaanse kwes- en oplossing te zoeken, die de eerbied voor de menselijke persoonlijkheid garan deert en de reebten van alle bevolkings groepen in Algiers, Marokko en Tumi Kardinaal Wyszynski nu inderdaad vrij Stefan kardinaal Wyszyiwki, de primaat an Polen, die sinds 1953 gevangen i nu inderdaad op vrije voeten gesteld. De vooraitter van het Poolse episcopaat, bisschop Klepaez, heeft hem in een kloos- in Zuid-Polen mogen bezoeken. De 54-jarige kardinaal had aan een long ziekte geleden, maar was nu hersteld. een behoorlijke afstand van het station ln Putten staat het grote pa- Iclërshuis „De Vanenburg". Het is eigendom van de Prot. Chr. OnderwQ- i Verenieing. de orranisatie. die zo men weet. on*«tond door een fusie ♦wee veren'elnaen. de „Groote" en „l'nie". RH het eeuwfeest van de oote" werd het landgoed aangekocht sinds de opening In Januari hebben reeds meer dan 100 gasten er rust en erpozing gezocht. Maar een grondige -erbouwing en restauratie was nodig •m het gebouw aan de bestemming te doen beantwoorden: rusthuis en vormlngs fntrum voor allen, die werkzaam z|Jn bi et christelijk onderwijs. Voor het hele christelijk onderwijs ant de Stichting Vanenburg heeft ver tegenwoordigers van alle chr. onderwijs organisaties in haar bestuur en zij huurt exploiteert het gebouw, dat bezit van de P. C. O. V., de grootste der zusteren, blijft. De restauratie mag bijzonder goed geslaagd worden genoemd. (Advertentie) SLECHT „GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... alt wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kant op Inlectie Is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker s Klooster balsem gebntiki bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbaltem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huldvorpiing bevordert, dat is Akkers Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen: „Akker'sKloosterbalsem-geen goud zo goed" Buitenhuis P.C.O.V. in Putten (Vu schoolnieuwsredacteur) Ver. geest, volksgezondheid Prof. Schippers over gezin en huwelijk in deze lijd Hoe groot kan ons gezin zijn, mogen et op een bepaald moment nog kinderen ko men? is een vraag, dde in vele gezinner leeft. Vroeger zei men, en in roomse krin gen zegt men het nog, dat het geslachtelijk leven tusen man en vrouw er alleen ls voor de voortplanting van het menselijk geslacht Deze gedachte moeten we loslaten, zei prof. dr R. Schipper* Zaterdag op de jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering der Geestelijke Volksgezond heid in Utrecht. De hoogleraar in de ethiek aan de V.U. acht het een onor telijke zaak. dat gezinevorming niet primaare doel is van het huwelijk omdat man en vrouw zelf de verantwoordelijk heid dragen voor de grootte van het ge- zni. In het huwelijk moeten belden elkaar ontmoeten tot verdieping van de liefde. De Heilige Schrift, ook het Oude Testa ment, ziet het krijgen van kinderen niet als een bloot natuurlijk gebeuren, i als een zegen. Prof. Schippers roerde deze problemen aan, sprekend over het onderwerp: het Christelijk huisgezin in de tegenwoordige tijd. Het functieverlies van het gezin heeft men ook in onze kringen over de volle linie aanvaard, aüdus de hoogleraar, d aan herinnerde hoe ln vroeger jaren ln een in hoofdzaak agrarische en ambach telijke samenleving het gezin een hechte en patriarchale structuur had. Sprekend over de adoptie zei prof. Schippers, dat een menselijke construc tie nooit geheel dezelfde kan worden als die waarin de band des bloeds in een ge zin meespreekt; Men mag in geval van adoptie niet te snel spreken van „vader" en „moeder" in de volle zin des woords. Ook de kunstmatige inseminatie betrok de hoogleraar in zijn betoog. De voorzitter van laatstgenoemde orga nisatie. de heer J. W. van Hulst, directeur i de I erv. Kweekschool te Amsterdam mde de dag van de officiële ingebruik neming van het vernieuwde gebouw een feestdag voor het gehele Chr. onderwijs. Met grote dankbaarheid sprak hij Zater dag bij de feestelijke Ingebruikneming. De voorzitter van de Stichting Vanen burg. de heer P. Jouwsma. stipte aan. dat de exploitatie nog wel heel wat hoofd brekens zal kosten, mede omdat de pen- sionprijs 6.75. niet hoog is. Het is de be doeling velen van dienst te kunnen zijn, opdat zij geestelijk en lichamelijk gesterkt eer naar huis kunnen gaan. De directeur, de heer P. C. Velthuizen. ertelde dat er sinds de openstelling op 30 Januari Jl. 415 gasten werden ingeschre ven. ow. 270 volwassenen met dokters attest en een honderdtal rustbehoevenden. Hij noemde De Vanenburg een plaats van bezinning en heroriëntering, waar men als mensen van het Chr. onderwijs de weg naar elkander weer zal kunnen vinden. Het witte slot De vernieuwing moge veel gekost heb ben, een felt ls. dat het hoofdgebouw en de b'lde bijgebouwen thans een complex vormen. In een landelijke omgeving, met een flink bos er om heen. dat honderd gas ten kan bergen. Waar men gemiddeld veertig gasten hoeft kan men er nu ook kleinere confe renties houden met maximaal zestig deel nemers. Koetshuis en oransene zijn beide ook voortreffelijk ingericht. Het witte slot, zoals men het zou kun nen noemen ligt Hen minuten gaans van het station, en is bereikbaar via een (voor lopig nog slecht begaanbare) weg en een rustiek bruggetje. Bij ce opening waren aanwezig dr J. G. M. Broekman als vertegenwoordiger van minister Cals. B. en W. van Putten en afgevaardigden van organisaties. Architect Roobol uit Amsterdam, die de plannen omwierp en de oud-directeur van ..Groote" de heer A. de Jong Ezn. Voorburg waren eveneens aanwezig. Een damescomité, dat zich beijvert om het werk van de Bijbel-Kiosk-Ver eniging (secr. Keizersgracht 756. Amster dam) te steunen door de Inzameling van giften heeft f 10.000 bijeengebracht, waar door meer zendingslectuur kan worden verspreid. Dit comité bracht twee jaar geleden ook een dergelijk bedrag bijeen. Advertentie Drill dit Rhenmatlsehc Pijnen uit Uw leden. Doe 'n bloedzuiverende kuur. Het Kruschen Salts. Stramheid, steken, scheuten, allemaal ..smartelijke" bewijzen dat er met U< bloed iets niet in orde is. Maak llw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen Zes minerale zouten, ln Kru schen samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die U die lammende pijn bezorgen zich niet op hopen of vastzetten in de gewrichten, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Tuch is ht'l zo WETENSCHAP KENT FOUTEN Bij welhaast elke wetenschap tre- len op gezette tijden meer of minder •rnstige fouten aan het licht als gevolg an de ontoereikendheid der theorieën >f van onvoldoende en gebrekkige waarneming. Zijn de fouten eenmaal roldoende sterk naar voren gelreden. hierbij de wens wel eent de vader van de gedachte is geweest, aal geen enkele onbevooroordeelde durven en willen ontkennen. Velen zullen aich herinneren, hoe enkele jaren geleden een ï.g.n. fossiele thee i foi dat de tocht der Wetenschap kan Maar het gevolg hiervan ia toch dat herhaaldelijk van standpunt moet wor den sewisseld en dat eenzelfde vraag met ja of nee werd beantwoord, al naar gelang de tijd waarin zij wordt geateld. U herinnert zich wellicht de vraag of de zon om de aarde draait? Hierop zou in de middeleeuwen in het algemeen bevestigend zjjn geant woord. Maar na de door Copernicus opgestelde theorieën, zou dezelfde vraag na de 16e eeuw een heftige ontken ning hebben uitgelokt. En in de 20ste eeuw werd uitgemaakt, dat zowel het één alt het ander het geval ia. Zo zijn er in de meeste wetenschap pen, niterst frappante voorbeelden aan te voeren van opvattingen die zich herhaaldelijk hebben moeten wijzigen als gevolg van onvoldoende inzicht. Maar de merkwaardigste blunders habhen zich misschien toch wel voor gedaan by opgravingen, waarbij de onderaoekers seherp1' irht rerkrijger irhter schedel, die door (voornamelijk: En gelse) onderaoeker» aan de eerste mens was toegeschreven, als een falsi ficatie moest worden erkend. Dit geval staat geenszins op zichzelf, want de palaeontoloog Osborn vond in Nebraska eens een kies, die hij afkomstig achtte van een mensachtige aap, die 10 of 20 miliioen jaar geleden zou hebben geleefd. Achteraf bleek het echter een kies van een wild zwijn te lijm En de onderzoeker Ameghino deed in Zuid- Argentinië allerlei 'interessante ont dekkingen in oude aardlagen, die hem aanleiding gaven hele stambomen voor de mens op te stellen. De door hem gevonden fossielen bleken echter niet van mensen, maar van apen afkomstig Door het gemak waarmee sommige onderzoekers uit enkele feiten alge meen geldende conclusies opbouwen, is het terrein van de opgravingen een geliefd gebied voor de grappenmakers. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat leden van een opgravingsexpeditie opzettelijk voorwerpen tussen de op gegraven vondsten smokkelen om de wetenschappelijke staf voor moeilijk heden te plaatsan. Prof. Whitney liet zich bijv. in de mijnschacht van Alta- ville (Californië) eens lelijk bij de neus nemen toen hij in onde aardlagen een menselijke schedel aantrof, die hij een ouderdom van vele millioenen jaren toeachreef. De schedel bleek vol met spinnewebben te zitten, w«lk feit Whitney desondanks geen aanleiding gaf zijn mening te herzien. Tenslotte kwam aan het licht dat een olijkerd de schedel had ingegraven, in gezel schap van enige moderne huishoude lijke voorwerpen. En nu iets over de diepste boor- Daarover volgende keer. (Nadruk verboden). ten. De progrsmcommlssles hebben geen contact gezocht mei andere Prot. Chr. oarttien. Dan zou het Jaren hebben ge duurd. voordat lij tot een resultaat wi- gekomen. De heer Bchouten deed Juist een beroep op het Centraal-Comltè n de kiesverenigingen om te trachten «et nieuwe Beginselprogram nog voor da erkleslngen aangenomen te krijgen. Ds Zaboisky, Bellingwol- de met emeritaat Ds J. A. I. Zabansky, Geref. predikant to Bellïngwolde, heelt in verband met zijn gezondheidstoestand verkregen ver vroegd emeritaat van zijn gemeente af scheid genomen. Ds Zéborsky werd op 17 Februari 1894 te Boedapest geboren. Hij studeerde aldaar en te Utrecht. Hij was achtereenvolgens predikant te Boedapest, Medina en Pales in Hongarije en nam een vooraanstaande plaats in de Hongaarse jeugdbeweging in- In Februari 1950 werd hij door de classis Sneek beroepbaar ge stéld in de Geref. Kerken, waarna hij zijn intrede deed te Bellingwolde en Nieuwe Schans. Hij zal zich metterwoon in Bilt- hoven vestigen. 77e Uniecollecte, lijst 10 Transportlijst 9 98.460.48. UVrum 733.05. Boornbergum 186.70 Gerkesklooster 344.15. Hol werd 295 45. Koilum 674.40. Oosterend 316.50 Sexbierum 357.07. Stiens 264. Tijnje 249 Êmmen 624.80. Hoogeveen 1 358.65. Har- denberg 554,75. Radewijk 116,75. Rijssen 1 360. Silvolde 131.80, Breukelen 266.85, Polsbroek 292,50. Ter Aa m. Nleuwersluls 1.331,50 Bloemendaal 87,98 Ouderkerk ad. Amstei 516.98, Schermerhom 187.50, Capelle aan de XJssel 456 Dordrecht 1.212,01 Waddlnxveen 746.55. Schoondijke, 190,07. Totaal van 250 loc. comlté'z 111-164,69 (v.j. 95.815.»). JN VOGELVLUCHT Op de Zaterdag ln Utrecht gehouden vergadering van de Ver. tot Bevordering der Geestelijke Volksgezondheid op G.G. is mr dr J. Donner, Den Haag, als voor zitter herkozen. Daar hij niet aanwezig kon zijn, presideerde prof. dr J. Severijn. Aan dr Relnold von Thadden-Trleg- laff. de voorzitter van de Duitse Evan gelische Kirchentag ls het grootkruis van verdienste toegekend voor zijn verdien sten als stichter van het moderne evan gelische lekenapostolaat. In kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegst- geest wordt van 19 tot 24 December onder het motto „Kentering in het leven" een speciale week gehouden voor de leeftijds groep boven 55 jaar. Dr C. F. Scheffer, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de bedrijfskun de aan de R K. Economische hogeschool te Tilburg, zal Woensdag 7 December zijn ambt aanvaarden met een openbare rede. Dr M. van Can. rector van het Room» Katholiek Meisjeslyceum te Maastricht, zal als inspecteur van het middelbaar onderwijs een inspectiereis van drie drie maanden door Indonesië inaken en 28 December vertrekken. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Alphen a. d. Rijn J. H. Bogers te St Annaparochie, naar Warfhulzen W. Chr. Jansen vlc. te Kollum. Geref. Kerken Beroepen: 's-Gravenhage-West (vac. wijlen dr J. Hoek) J. Kremer te Utrecht, te Nagele (N.O.P.) W. Dekker cand, te Andijk-Oost. Bedankt: Minnema 1 Academische examens GRONINGEN. 26 Nov. Doet. godgeleerd heid; C. J. Labusschagne. Pretoria (cum lau- de>. Cand. rechten: P. S Bakker. Groningen; M. G de Boer. Enschede. Artsex. Ie ged mej. M. E. Maas. Haren (Gr.): A. J. Schip perij n. L«ei /arden; K. Bevorderd tot arts; mej. J. rs. Groningen; R J. Arends. K I M. i. Maastricht; K. H. Vos. Groningen. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer(es) aan school met de Bijbel te Hoge Hexel (Wierden) mej. E. H. Timmerman te Boekeio; Groen van Prlnsterersehool te Mlddelhamls L. Janse te Uddel- Dr J. Woltjerschool te Amsterdam- Zuid mej. W. van Hardeveld te Amsterdam- Mr A. J. van Beeek Calkoenschool te Utrecht mevr. P. C. Scholten- v. d. Meer te Culem- borg (tijd.) STAATSINRICHTING MO TILBURG, 27 Nov. Geslaagd voor het examen Staatsinrichting MO: H. A. M. Coop- mans Den Bosch; F. A. Corten. Maastricht; J. P.' H. Deen, bronsveld; N. P. M. van Goch, Oosterhout; mej. F. C. KieHiold, Den Haag- C. R. de Jong. Ruinen; S. Kingma, Groningen; L. M. van Sluys. Den Haag en W. G. van Sameren. Maastricht. Geslaagd voor Economie MO; J. Mulder. Hilversum; L. Mul der. Den Haag en J P van Noord. Dordrecht. Afgewezen 6 candidaten. ...tegen hoest-aandoêningen omdat ze beproefde medicinale bestanddelen bevatten van het wereldberoemde middel—Vickt VapoRubl Doeltreffend I Heerlijk! X/ICKSj W MEDICINALE A HOESTBONBONSN DINSDAG 29 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 r.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit 1.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 i. huisvrouw 9.35 Waterst .9.40 „Lichtba den" caus. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. ,1.00 V. d. vrouw 11.30 Schoolradio 11.50 ,Als de ziele luistert" ~j| 'M .03 Gram. 12.15 i breekt traditie" 12 31 Land- en tuinb.meded. 12 33 Hammondorgel spel 12.55 Zonnewij: kath. 13.20 Dansmuz. 13.46 Gram. 14.00 progr. 15.00 Schoolradio 15. - Gram. H 16.00 V. d. zieken 16 30 Zlekenlof 17.00 V. d. kind. 17.15 V. d. Jeugd 17A0 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: "Dr K. W. Galis: „Nieuw Guinea's geschiedenis" 18.00 V. d. jeugd 18.20 Sportpraatje 18.30 Radio Volks universiteit; Mevr. Mr L. Eversdijk Smulders; .Iraq, het verloren Paradijs" (le lezing) 19 00 Nieuws 19.10 Gram. 18.15 ..Uit hr* der Boeken" 19.30 Gram. 20.20 21.40 „De opleiding a demie te Breda", int plano 22.15 Gram. 2 kal. 23.00 Nieuws 23 n, 298 20.35 Radio Philharm. ork, i de Koninklijke Aca- 15—24.00 Gram. ■n. AVRO: 7 00 Nieuws 7.10 Gym. 7.25 Gram. VPRO: 750 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw 945 Gi genwljdlng 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 RVU: Drs W. A. Nell: ..Kind en Kin derhuis" 11.30 Zuid-Amerikaanse volksliede ren 12.00 Mil. Kapel 1230 Land- en tulnb. meded. 12 35 Twee piano's 13.00 Nieuws 1 I Nieuw V. d. ..J8H 16.30 V. d. Jeugd 17.30 Grai 18.15 Pianospel 18.30 In en Om de Unh siteit 18.45 Rep. 1855 ..Paris vous parle" 19 00 V. d. kind 19.05 Gevar. progr. 19.46 Toneel beschouwing 20 00 Nieuws 20.06 Gevar. progr. 22.00 Voordr. 22,15 Planoduo 22.40 De Ant woordman 22.56 „De geloof, dat23.00 Nieuw* 23.15 ..New Yoric Calling" 23.20 Act. of gram. 23 30—24.00 Gram. Televlsleprogr. KRO: 20.15 Wereldvisie, weefber. en aca. 30 35—22/16 „Mldas" of „Een ezel blijft een ezel", trsgl-comedie. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen 13.00 Gram. 13.25 V. d. arb. 13.55 Weerber. 14.00 Nieuws 14.15 Discussie 14.55 Intermezzo 15.00 V. d. scholen 16.00 Crltleken 16.46 Gevar. muz.. 17.15 Quiz 17.45 Caus. 22.46 Koorzang 23-20 Caus. 23.46 Pari. overz. 24.00 Nieuws 0.08—0.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12/15Voordr. 12.30 Gram 13.00 Part. overz. 1346 Orkestconc. 14.00 Amus. muz. 14.45 V. d. kleuters 15.00 V. d. vrouw 16.00 Revueark., trio en sol. 16.45 Mil oric. 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Orgel spel 18.00 Mazurka-ork. 18.45 Pianospel 19.00 Amus. muz 1956 Interv. 19.80 Caus. 19.45 Hoorsp. 20 00 Nieuws 30.25 Sport 20.30 Have a Go 21.00 Gevar. progr. 21 30 Hoorap. 22 00 Wijzigingen De kleine wijziging die Is aangebracht In art één van het program, over de grondtoon van ons volkskarakter, vond de heer Schouten niet essentieel. F.r zal aan vastgehouden moeten worden dat de Anti-revolutionaire of christelijk-historl- sche richting de grondtoon van ons volks karakter vertegenwoordigt. Heel wat so cialistische en rooms-katholieke politici behheo de invloed van deze grondtoon Verschillende andere problemen, zoal» de formulering van de preambule, de verhouding tussen kerk en staat, de dood straf. de opkomstpllcht en de internatio nale samenwerking, zlin Zaterdag nog aan de orde gekomen. Het gold hier ech ter slechts een voorlopig debat. Het Cen traal Comité zal nu moeten beslissen of de herziening van het Program van Be ginselen op de agenda van de komende Deputatenvergadering geplaatst moet worden Tn zyn openingswoord heeft de voorzitter van het Centraal Comité, mr A. B Roosjen. de beide a.-r. ministers welkom geheten. Hij bracht hulde aan de 90-larlge veteraan. Duvmaar van Twist, wiens trouw en toewijding ten voorbeeld werden gasteld. O-sporlng verzocht. P» politie ver- toekt opsporing van de 74-lar'ce Jacobs Hendrik» Aarts-SpUker, die Vrüdac haar woning tn Loosdrecht heeft verlaten. 78. Want als een lopend vuurtje was door de ge meente gegaan het meisje had aan de deur komende leveranciers wel op de hoogte ge bracht dat mevrouw van de dominee plot seling ernstig ziek was geworden. Hij was zo moe van het dwalen, de gan3e dag, dat hij onmiddellijk in slaap viel en de voigende morgen laat aan het ontbijt verscheen. Zijn va der en moeder waren er niet. Hij vond er, tut zijn verbazing, mevrouw Hesselton. En toen vernam hij voor het eerst van de ernstige ziekte van de predikantsvrouw. Hij schrok ervan en wilde haar direct bezoeken maar mevrouw Hesselton deelde hem mede, dat de dokter beslist bezoek verboden had. Alleen zij mocht haar verplegen. Zelfs de dominee mocht niet in het vertrek komen. Deze laatste was. naar hij vernam, reeds naar de kerk, wat hem verwonderde, want zijn vader wachtte altijd op hem. Hij was zeker ontstemd over zijn optreden. Vrijdagavond en gisteren, en het speet hem. dat hij de vorige avond niet de studeerkamer was binnengegaan, om althans goe den nacht te zeggen. Op dat ogenblik begonnen de klokken te luiden, die de gemeenteleden naar de kerk riepen. Arthur begreep niet. dat zijn vader al zo vroeg gegaan was. want het was vaste gewoonte in d# pastorie toebereidselen te maken, als het klok gelui tot de woning doordrong; dan was men nog ruimschoots op tijd. Hij zocht hem op in de consistorie, waar Ernst reeds gereed stond, zijn toga aan. Arthur be groette hem. doch kreeg alleen een knikje als antwoord. Er was in de ogen van de predikant ren starende uitdrukking Zijn houding was vreemd. Arthur, die iets had willen zeggen, durfde niet. Het was, of daar een vreemde verschijning •Lond. Met een tred, ais van een oud, afgeleefd man, Vrij bewerkt door J. Harwood gin,» Ernst, toen het tijd was, de kerk binnen, die geheel gevuld was. Over het kerkbezoek had hij nooit te klagen. Dat was de laatste tien ja ren eer toe dan afgenomen. Hij vouwde de handen, toen het stil geworden was. en zeide met zachte stem: „Laat ons bid den". Het was niet de gewone orde van de dienst. De mensen keken vreemd op. Ook be speurden zij, hoe in-bleek hun predikant was. ..Here, gedenk onze overtredingen niet. noch de overtredingen onzer vaderen; straf ons niet voor onze zonden; spaar ons Here; spaar het volk, dat Gij verlost hebt met l)w kostbaar bloed en toom niet op ons in alle eeuwigheid." Dan bad hij, terwijl er meer vuur in zijn stem kwam, voor de zieken, voor moeder Martin in het bijzonder. Hij noemde de naam zijner vrouw, niet, maar ieder begreep, dat hij tevens aan haar dach*. Men had eigenlijk verwacht, dat hy niet zou preken m de gegeven omstandigheden, maar dat aan de nulpprediker overgelaten zou hebben. Het koor wilde oprijzen na het gebed, maar hij wenkte met de hand. „Wt zullen deze morgen geen gewone dienst hebben, broeders en zusters. Voor de eerste maal in nnjn leven zal ik niet Gods Woord openen en naar aanleiding van een tekst spreken. Ik ga tot U spreken over de feilbaarheid van de mens: de mens, die ik zelf ben. Over mijn eigen feilbaarheid. Ik heb u een mededeling te doen, die gij zeker niet verwacht zoudt hebben. Aanvankelijk heb ik er over gedacht, met stille trom te vertrekken, maar ben van dat denkbeeld teruggekomen. Ik wens voor u allen volledig re kenschap af te leggen, niet om de martelaar te spelen, God beware mij daarvoor, maar omdat gij daarop recht hebt." Hij zweeg even. Met stomme verbazing zat men naar hem te luisteren, natuurlijk niet begrijpend, waar hij heen wilde. Arthur werd bleek, al wist hij ook niets. De vreemde houding van vader zou stond. met stille trom te vertrekken"... Zou vader dan predikant-af willen worden?! Dan moest er toch wel iets vreselijks zijn! Hield de ziekte van moeder hij had van mevrouw Hes selton begrepen, dat zij een shock had gehad er verband mede? Intussen was Ernst verder gegaan. Arthur had enkele zinnen gemist onder het denken, maar nu luisterde hij weer oplettend. „Mijn straf is rechtvaardig en vol ootmoed en eerbied verklaar en beken ik dit aan Hem, die mij gestraft heeft en aan u, broeders en zus ters, opdat gij de man zult kennen, die zoveel ja ren uw herder en leraar is geweest en opdat, als gij alles weet, gij voor hem zult bidden, omdat hij een groot zondaar is. Het is bijna 19 jaar geleden, d&t hier in het bos een moord is gepleegd, zoals velen uwer nog zullen herinneren. Zich ook zullen herinneren, welk een schrik er door het dorp ging, die Zon dagmorgen, toen de misdaad ontdekt werd. Ik was een van de eersten, die de dode gezien had Die morgen zal ik nooit vergeten. Dat gebeuren heelt mij mijn hele verdere leven achtervolgd. -- (Wuidt vervolgd) 16 00 Llcl 00 Nieuws 19.15 Lichte muz. 19.35 Zang en piano 20.00 Klankb. 21.00 Lichte muz. 31.45 Nieuw* 22.10 Jazz- muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nieuws 0 25— 1.00 Lichte muz. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 m. 12.30 Pianorecital 13.00 Nieuws 13.55 Gram. 14.00 Nieuws 14.05 Pianorecital 18 30 Am. uitz. 19.30 Gram. 20.00 Pianorecital 22.45 Hoorsp. 23.15 Gram. 23.45—24 00 Nieuw». Brussel, 324 m. 11 45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nleuwrs 1345 Gram. 14.06 1.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.56—23.00 Nieuws. Brussel, 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gevar. muz. 14.45 Gram. 15.00 Groot symph. oric. 15.30 Folkloristische liederen 16.05 Lichte muz. 17.00 Nieuws 18.30 Disco- grahple 19.30 Nieuws 20.00 Gevar. progr, 22.00 Nieuws 32.15 Kamermuz. 22.55 Nieuws, BBC. Uitz. voor Nederland. 17.45— 184S Nieuws. Feiten v. d. dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers (op 224 en 49 m). Duitse TV-progr. 16.30 V. d. kind. 17.00— 17.30 V. d. vrouw en progr .overz. 20.00 Rep uit Tsjecho-Slowakije 20.30—32.15 Film. Belg. TV-progr. (Vlaams). 19.00 Testbeeld 19.15 Gram. 19.31 Nieuws en act 20.00 Oorlog ln de lucht" 30 25 Muzikale film 22.10 Nieuw* Belg. TV-progr. (Frans). 18 45 Testbeeld 00 Experimentele films lf 00 Act. 20.15 Nieuws 20 32.10 Lttt progr. 32.50 Nieuw TV-progr. Parijs. 12.45 „Télé-Parls" 13.15- 13.35 Nieuws 14.00—14 30 Schooltelevisie 20 IJ Se Nieuws 20.40 Filmprogr. 22.10 Lltt. progr. ha 22.50 „Informations professlonnelles" 23.30— sti 23.40 fiieuws. h. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Beroep. 3 verval len overblijfsel. 6 maat. 7 insect, 9 munt, 10 onderwys, 11 Jav. hufsvogel, 12 baby speelgoed, 14 meisjesnaam, 15 en andere, 16 zoutig, 18 stuk, 19 gezinslid, 20 gereed schap, 21 insect. VERTICAAL: 1 Leed. 2 reeds, 3 loopje, 4 knaagdier, 5 verbrande rest, 7 lidwoord, 8 Insect, 9 slaapziekte. 10 dochter van Laban, 11 schil. 13 opwaarts. 16 hemel lichaam. 17 maanstand, 18 uitroep, 19 on derwijs. Oplossing vorige puzzle 276 HORIZONTAAL: 3 Dom. 6 kapot. 8 pas, 9 al. 10 pro, 12 driftig. 14 boa. 15 fee. 16 bagatel, 19 nor, 20 pa. 21 mis, 23 6taaf, 24 kim. VERTICAAL: 1 Wal. 2 sopraan. 4 op, 5 malie. 6 kaf. 7 tri. 11 offerte, 12 dog. 13 tel, 14 batik, 17 tos, 18 maf, 20 pal 22 si. LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2