Jücuiue piltsrijc GTmtrwil HlSI Worden verkeerszondaars te mild gestraft? r „Blindvliegen" met begroting 't Verkeer eiste Sowjet-vogelaar: strijdt tegen het kolonialisme Stamhoofden door branden bij eengeroepen 8 mensenlevens C.N.V. betreurt ten zeerste de houding der regering M ff iü! DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal} ƒ2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIÊN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zee en dertigste jaargang No 10506 J Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. DIEMER CheLRetLi H. W. 1. ENSERINZ CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanteastlcl) It ghcbltorn mgn bert la tetfeaspoti" ZIE PAGINA 3 JUSTITIE THANS ZONDER PARDON Onaantastbaarheid van de rechter Canada kan veel is een kostbaar goed (Van een onzer verslaggevers) DE MINISTER van justitie heeft zoals we dezer dagen meldden een derde grote landelijke verkeersactie aangekondigd, die zich over een periode van bijna een half jaar zal uitstrekken. Deze actie, die voornamelijk de verlichtingsvoorschriften, de gedragsregels en de tech nische voorschriften tot onderwerp heeft, is een antwoord op de steeds luidere roep om maatregelen tegen de toenemende verkeersonveiligheid. Gisteren is de politie hiermee begonnen. Het verkeer zal rlgoreus worden aange pakt, daar kan men zeker van zijn. De instructie; laten daaraan geen twijfel. Immers, de minister heeft onder andere het volgende bekend gemaakt: „De politie heeft de opdracht onv waardelijk tegen iedere overtreder pro ces verbaal op te maken. Bovendien heeft de politie opdracht de bestuurders van motorrijtuigen waar aan bij contróle een technische tekort koming wordt geconstateerd 't verder- rijden eerst toe te staan, nadat het ge constateerde gebrek op afdoende wijze is herseld. Aan het Openbaar Ministerie is zocht met de meeste gestrengheid tegen degenen, die ter zake van een verkeers overtreding door de politie zijn verbali- seerd, op te treden." Men mag dus verwachten, dat tijdens en na de actie een enorme stroom processen verbaal zal loskomen. En dan? VOORZICHTIG MET HET RECHTSGEVOEL Dan moeten de overtreders berecht wor den en moeten de vonnissen worden uit gesproken, niet alleen tegen hen die „slechts" in overtreding waren, doch ook en dat gaat steeds door tegen al diegenen die door hun onoordeelkundig rijden of hun roekeloosheid, hun piraterij of hun drankmisbruik anderen schade toebrachten of lichamelijk leed of erger. En daarmee raakt men dan ook meteen de vraag: bevredigen de tot dusver gege ven straffen het zogenaamde „rechtsge- Nu is rechtsgevoel een uitermate ge vaarlijk begrip. Toen bijvoorbeeld door de procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof levenslang werd geëist tegen de ve.-do^lite in de Berkelse moordzaak, werd van de publieke tribune geroepen: „Hij moet vrij", terwijl hier toch alle logische conclusies op het „schuldig" we zen. En wanneer bij een verkeersactie de politie in burger optreedt, voelen vele burgers dit als „geniepig", terwijl deze zelfde burgers toch luidkeels roepen om maatregelen, die een einde maken aan de verkeersonveiligheid. Het publiek is geneigd dit kan ook niet anders maatregelen en niet het minst de strafmaat, buiten de proporties van het gehele stelsel van strafoplegging te zien en is dan gauw klaar om een be paalde straf „te laag" of in andere ge vallen „te hoog" te vinden. En mis schien geldt dit niet eens alleen voor „het publiek". In justitiële kringen vraagt men zich bijvoorbeeld af, of het wel juist het algemeen niet tredingen welke de kantonrechter te be- rhten krijgt, weegt het onheil dat een automobilist onder drankinvloed heeft veroorzaakt bijzonder zwaar en de kan tonrechter zal zeker niet aarzelen, een hoge straf op te leggen. Maar thans, dezelfde automobilist voor de recht bank staat, is hij één van de vele mensen ernstig vergrijp hebben gepleegd. Met andere woorden: de rechtbank zal hem minder gauw zien als een „zwaar geval" dan de kantonrechter. (Zie vervolg op pagima 2) De A.R. en C.H.-fradies vergaderen gezamenlijk Ter bespreking van actuele vraagstuk ken in verband met de komende begro tingsdebatten hebben de Eerste Kamer fracties van de A.R.-partij en de C.H.U. tweemaal een gemeenschappelijke verga dering gehad. Men wil deze gemeen schappelijke besprekingen voortzetten, waarbij de wederzijdse vrijheid van han delen uiteraard niet in het geding wordt gebracht. Geen grotere winst op sigaren Kartel wijst verzoek van handel af Het sigarenkartel heeft gisteren in Utrecht besloten, de handelsmarges voor de tussenhandel niet te verhogen. Hier- me« wijst het een verzoek van de siga- rengroesiere en winkeliers af. Men meende da', de huidige marges bij een flinke omzet al een redelijke winst waarborgen. Hoge marges zijn op den duur voor fabrikant en handelaar niet bevorderlijk. Een korting van één pro cent meer betekent voor de industrie twee miüioen gulden per jaar, en prijs verhoging is wel het laatste, waartoe de sigarenindustrie kan overgaan. Ook met het oog op het aflopen van de tijdelijke accijnsverlaging in Mei 1956 achtte het kartel het van groot belang dat de industrie „de beperkingen hand haaft die zij zichzelf heeft opgelegd bij de instelling van het kartel in 1949". Gemiddeld wordt 6lechts de helft van het aantal sigaren, dat in 1939 werd ge kocht, gerookt. Elk procent waarmee de prijs kan worden gedrukt, stimuleert de afzet met twéé procent. Het kartel tracht prijsverhoging te voorkomen door levering uisluitend on der rembours, beperking van de handels marges, en beperking van de individuele i, het rijden onder drankinvloed tot misdrijf te maken, terwijl het vroeger - ertreding was. Jmmers, in de reeks meer immigranten ontvangen Landverhuizing wordit beier aangepakt Canada zou meer immigranten kunnen opnemen dan het de laatste tyd gedaan heeft, wy gaan krachtiger pogingen in het werk stellen er meer te ontvangen, aldus de Canadese minister voor bur gerschap en immigratie, de heer J. W. Plckersglll. Hij weet de teruggang van de immi gratie in Canada in dit jaar aan twee voorname factoren. Vooreerst was er in de afgelopen winter de eerste ernstige seizoenswerkloosheid sedert de oorlog. In dit verband wees hij er echter op, dat de omvang en de ernst van de werk loosheid in sommige kringen overdreven zijn. „Ongelukkigerwijze gingen die over dreven berichten naar landen, zoals het Verenigd Koninkrijk en Nederland. Als tweede factor noemde de minister de ver hoogde welvaart in Europa. Met vele Canadezen betreurde minister Pickersgill het, dat de immigratie in vergelijking met 1954 en 1953 is teruggelopen. „Ik weet, dat er geschikte en lonende betrekkingen zijn voor veel meer immi granten, dan wij dit jaar hebben kunnen ontvangen. Wy overwegen verschillende veranderingen, die naar wij hopen meer immigranten zullen aanmoedigen het vol gend jaar naar Canada te komen", aldus de Canadese bewindsman. Een meisje verkocht De politie te Makassar zoekt volgens A.P. een Laskaars zeeman, die voor 20 roepiah een zevenjarig Indonesisch meis je zou hebben gekocht en daarna ver dwenen zou zijn. Drie personen zijn ge arresteerd op de beschuldiging, dat zij het kind ontvoerd en verkocht hebben. De opsporing van de Laskaar wordt be moeilijkt door het feit, dat de politie de naam van het schip niet kent Dit kan er overblijven van een vijftien-tons truck, als een band springt en de wagen, beladen met boomstammen, van een viaduct rijdt. Het ge beurde gisteravond nabij Ouderkerk aan de Amstel. De Luxemburgse vrachtauto dook van het viaduct op de rijksweg. Cabine en motorkap boorden zich bijna twee meter in de grond. Wonder boven wonder kwamen de twee inzittenden met de schrik vrij. 'Waarom nog geen beleidsplan Kamerleden vragen apart tonds voor welvaart Nieuw-Guinea (Van onze parlementsredactie) Vele leden der Tweede Kamer kunnen zich niet in alle opzichten verenigen met het beleid van minister Kernkamp ten Nederlands Nieuw-Guinea. Zij spreken er hun teleurstelling over uit, dat de regering met betrekking tot dit rijksdeel nog geen algemeen beleidsplan heeft uiteengezet, maar zich heeft beperkt tot een beschouwing over wat men noemt de „basisfaciliteiten". Zolang een derge lijk plan nog niet is opgesteld, wordt de ontwikkeling van de aanvang af geremd en dreigt de politieke en economische situatie uit de hand te lopen. In dit verband wordt gewezen op het grote tekort aan arbeiders op Nw-Guinea. Blijft men alleen aangewezen op Papoea- arbeöders. dan zal het tempo noodzake lijkerwijs zeer langzaam moeten blijven. Daarom pleiten vele leden in het Voor lopig Verslag over de begroting '56 v< Nw-Guinea voor een verantwoorde immi gratie van uitheemse arbeidskrachten. Gevraagd wordt hoeveel Nederlanders het laatste jaar uit Indonesië naar Nw-Guinea zijn geëmigreerd. Voorts wordt voorgesteld een Nieuw- Guinea-ontwikkelingsraad in het leven te roepen, die allerlei initiatieven en sug gesties zou moeten beoordelen om te ge raken tot opvoering van het welvaarU- peil in Nieuw-Guinea. De geldmiddelen Ambtenarij Critiek hebben vele afgevaardigden ook op het gouvernementele apparaat in Nw-Guinea. Over het algemeen heeft men de indruk, dat dit te veel is opgezet in de trant van het voormalige Neder- lands-Indië. Het streeft te zeer naar uni forme regelingen voor heel het rijksdeel en houdt te weinig rekening met de plaat selijke verschillen, zodat de krachten dit jonge land in de kiem dreigen te worden gesmoord door een verstarrende bureaucratie. Ook over de democratische opvoeding het Papoea-volk maakt de Kamer zich zorgen. Men acht het gewenst, dat de lagere bestuursambtenaren (niet lager dan con troleur B B.) zich tot taak stellen kleine plaatselijke gesprekscentra voor de Pa poea-bevolking te stichten. Vele afgevaardigden spreken met na druk hun waardering uit voor gouver neur dr J. van Baal en zijn ambtenaren. opnieuw Als prima zakenlieden maken de Russische leiders, Kroesj- tsjef en Boelganin, een propa- gandatocht door India, Birma en Afghanistan. De reclame voor het product van de fa briek in Moskou, zijnde het ware en onvervalste commu nisme, schijnt geslaagd. Al thans te oordelen naar de geestdrift, waarmede zij door de bevolking werden begroet. Overal zijn de Russen met vreugde ontvangen. In de stad Agra bezochten zij het mau soleum, de beroemde Tai Ma- hal, dat in de 17de eeuw werd gebouwd door sjah Djehan, als laatste rustplaats voor hem zelf en zijn gemalin. Maar in een vrolijke bui lieten Kroesj- tsjef en Boelganin zich foto graferen, in gezelschap van de provinciale gouverneur. Wij zien de Russen hier getooid met een gebo-duurde muts, een bloemkrans om de stoere nek, alsof zij de „race" in het Oosten reeds gewonnen heb ben De propaganda in India DE RUSSISCHE LEIDERS Boelganin en Kroesjtsjef, die op het ogen blik een bezoek aan India brengen, hebben in toespraken tot het In dische parlement gezegd, dat Rusland en India verenigd zijn in een ein deloze strijd voor de vrede tegen het imperialisme en kolonialisme van het Westen. De Westelijke democratieën, zo zeiden de Russen tot de 700 leden van het parlement, trachten een politiek te volgen, die gegrondvest is op kracht. Ook het woord „reactionair" werd meer dan eens door de Rus sen gebruikt. Zij vervolgden hun propagandistische redevoeringen als volgt: Het Westen zette de klok tien jaar terug De buitenlandse politiek van Rusland is een politiek van vrede en vriendschap tussen de landen. De volkeren van ds Sowjet-unle koesteren een diepe eerbied voor de pogingen van de Indische rege ring. die gericht zijn tegen een politiek van het scheppen van militaire agressie ve blokken en voor de verdediging de collectieve vrede. Deze woorden Boelganin werden herhaaldelijk door applaus van de Indische parlementariërs onderbroken. Maar ook de leider de Russische communistische partij Onlusten in Marokko duren voort RABAT, 22 NOVEMBER DE ONLUSTEN in Marokko duren voort. Gisteren zijn Franse verster kingen in allerijl naar het Rifgebergte, in het Noordelijk deel van Frans-Marokko, gezonden. Een Franse ambtenaar werd te Abouda, nabij de grens van Spaans-Marokko, door een groep Marokkanen met bijlen doodgeslagen. Op heuveltoppen werden vele branden waargenomen, ten doel hebbende de stamhoofden bijeen te roepen. Volgens Reuter, werd de bevolking van vier kleine dorpen, bij Tahar Souk (de grens met Spaans- Marokko) door rebellen ontvoerd en naar Spaans gebied gebracht. De Franse resident-generaal, Dubois, verklaarde, dat het gehele gebied tussen Spaans-Marokko en Oujda, nabij de Algerijnse grens, in grote beroering is. wrok bij de bouw van het nieuwe Marok ko uit te schakelen". Deze oproep is wel nodig als men na gaat, dat in Rabat, Meknes en Fez op nieuw een aantal personen weTd gedood, raar schatting 20 en minstens 60 gewond, Franse regeringsbureaux bestormd wer den, en auto's in brand gestoken. Het vordt tyd, dat Joessef een nieuwe regering vormt om verder bloedvergieten te voorkomen. Een nieuwe regering zal in de eerste plaats met Frankrijk moeten onderhandelen over herziening van het protcctoraatsverdrag van 1912. Voorts wordt melding gemaakt van een mogelijk huwelijk bussen prinses Lalla Aitsja, de oudste dochter van sul tan Ben Joessef met koning Felsal van Irak, hetgeen een aanzienlijk „politiek succes" voor Marokko zou betekenen. Sultan Ben Joessef voor steun naar Franco Vele inwoners trekken met hun hele hebben en houden, ook hun vee. naar Spaans-Marokko. Marokkanen pleegden 'n aanslag op de kalief van de pasja van Meknes, die verdacht werd een aanhanger van de voormalige sultan Ben Arafa te zijn geweest. Het is onder deze omstan digheden, dat sultan Ben Joessef heeft meegedeeld, in de naaste toekomst een bezoek aan generaal Franco te brengen. Hij zal Spaans-Marokko aandoen tijdens een reis naar Parijs. In een proclamatie tot het volk heeft Ben Joessef er op a gedrongen „alle gevoelens van haat Via handel tot de facto-erkenning FEW ZOJUIST beëin- U digde reis van een Oostduitse regeringsdele gatie naar India en Egyp te heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op de po gingen van de regering deze eer te beurt viel. Het is duidelijk, dat de Oostduitse regering alles in het werk stelt om haar handelsbetrekkingen met ae tussen de beide orote wereldblokken lig bonden volksrepublieken. In Finland. India cn Egypte heeft de Oost- ijitse republi-eJc officiële hmdelsvertejenwoordi- gingen kunnen mvchren. Zeer actief hebben de der „Duitse Democrati- Republiek", via versterk te handelsbetrekkingen een de facto-erkenning te verwerven. Heinrich Rau. de minister voor de bui- tendse handel der Oost- duise regering. heeft daarbij in Nieuw Delhi gen ae landen te gebrui ken om tenminste hier tot een diplomatieke er- exportorganisaties van Oost-Duitsland zich in de laatste jaren getoond in de landen wan het Nabije en het Verre Oosten en in Zuid-Amerika. Oost-Duitsland is er de laatste vier jaar in ac- Bonn met lede ogen wordt gezien. Terwijl hij met een grote delegatie naar de Indische hoofd stad was gekomen om daar de internationale industriebeurs te bezoe ken. werd hij tot offi ciële gast der Indische re gering v>erklaardHij kenminq te geraken. Reeds vóór de reis van Rau had de Oostduitse minister president voorspeld, dat het met lang zou duren het Westen sterk uit 'e breiden. Deze bedraagt thans meer dan driemaal zoveel als in 1050. na melijk anderhalf milliard mark. De Oostduitse tndiistne is. ondanks belangrijke vorderingen in de laatste jaren, nog niet in staat op werd ook door minister president Nehroe ontvan gen en hij verscheen als gast op door de regering georganiseerde ontvar\a- stcn. Het was de eerste keer. dat een Oostduitse uerfepenuioordiper daar India zou worden erkend. Tot dusver heeft het alleen nog maar diplomatieke re'aties met de Sowjet- un ie, met de Chinese Volksrepubliek en de met de Sowjetunie vér- eurreren. Toch poogt het Oostduitse regiem een handelspositie te verwer ven, die in de eerste plaats dienstig zou zyn aan de politieke doeleinden van Oost-Duitsland. Kroesjtsjef oogstte een enorme ovatie, toen hij zei „Wij kunnen onze ogen niet sluiten voor het feit, dat de „geest van Genève" zekere personen een indigestie bezorgt. Bepaalde kringen in bepaalde 6taten proberen nog steeds een politiek van dreiging met atoomwapens te volgen, hetgeen een schande ls voor de moderne beschaving." Reactionaire kringen hebben gepoogd. Rusland vrees aan te Jagen en in een staat van onderwerping te brengen met een atoombom, maar Rusland had ook geleerd kernenergie vrij te maken en was gedwongen geweest, ook atoom- en waterstofbommen te vervaardigen. Na tuurlijk viel Kroesjtsjef in zijn rede voor het Indische parlement ook het kolonis- me aan, d<at kolonialisme heeft India vroe ger gedoemd tot een rechteloos bestaan, maar dit stelsel stortte ineen onder de. krachtige slagen van de nationale be vrijdingsbeweging. Boelganin had in zijn toespraak het Westen er nog van beschuldigd, de ont- wapeningsklok tien Jaar te hebben terug gezet. Zoals was te verwachten, is gisteren ook weer gesproken over de technische Op de Amersfoortseweg te N ij k e r k werd gistermiddag een personenauto met drie veehandelaren uit Zwollerkerspel door een melkauto met aanhangwagen gegrepen, toen de melkwagen uitweek voor een langs de weg staande autobus. Twee veehandelaren, de 56-jarige J. Seinen en de 60-jarige J. Wessel. waren op slag dood; de 55-jarlge A. Heddema werd zwaar gewond. Op de Laan van Meerdervoort In D e n Haag liep de 21-Jarlge wielrijdster A. C. M. van Harmelen urit de Bunschoten- sestraat gisteravond dodelijke verwon dingen aan het hoofd op, toen zij onder een bram terecht kwam. Gisteravond ls de 60-jarige heer Bijster uit Haarlem, toen hij met de bromfiets de Dreef over stak, door een auto aangereden. Kort daarop is hij overleden. De 71-jarige K. Hekma uit Zuidwolde Is op zijn brom fiets op de rijksweg te Haren komen te vallen, toen hij een viuohtheuvel raakte. Enige uren later is hl) aan de verwon dingen overleden. In het ziekenhuis t« Utrecht overleed de 87-jarige T. W. R.. die op de Museumlaan door een auto was gegrepen. De 24-jarige R. Galle uit Bergen op zoom, die op een bromfiets op een startbaan van vliegveld Wotni- d r e c h t in de mist door een vrachtauto was aangereden ls aan de verwondingen overleden. Een dodelijk ongeluk deed zich gisteren ook voor op de Schaapsweg in Den Bommel (Flakkee). De 29-jarige ge huwde chauffeur, C. van Herwaarden uit Rotterdam slipte met zijn vrachtwagen op de tramrails en sloeg over de kop. Da wagen kwam In een sloot terecht. Da chauffeur raakte met zijn hoofd bekneld tussen de berm en de auto en is waar schijnlijk op slag gedood. Kolentekort in K.S.G. Het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap schat, dat er dit jaar een tekort aan steenkool ia van 4 millioen ton, hetwelk men door invoer uit Amerika moet aanvullen. De productie steeg in de eerste 10 maanden slechts 2 pet, terwijl de industriële productie 12 pet omhoog ging. Nieuwe investeringen in de mijnen be ginnen pas over tien tot 15 Jaar resultaat af te werpen. Het grote verlies aan ar beidskrachten kwam de K.S.G. in de eerste negen maanden op 4.5 min ton kolen te staan. Bovendien wordt er meer naar En geland uitgevoerd, terwijl Engeland zijn kolenuitvoer Inkrimpt. Minister Witte zal Dinsdag 20 Decem ber de Raad voor de woningbouw instal leren. Dit nieuwe college zal de centrale overheid van advies dienen omtrent maatregelen van algemene strekking, die in verband met het woningtekort ven overheidswege kunnen worden genomen. hulpverlening van Rusland aan India; over de industriële ontwikkeling van India is uitvoerig van gedachten gewis seld. Op een massabijeenkomst heeft Kroesjtsjef een beroep gedaan op de Jeugd aan de Industrialisatie mee te wer ken. Tijdens de bijeenkomst vsn het parle ment werd officieel meegedeeld, dat Rus land in vele opzichten technische hulp kan verlenen. Bij het werk voor een nieuwe riolering onder de parkeerplaats bij Schiphol stuitte men plotseling op een stuk metaal dat een niet-ont- plofte bom van 250 pond bleek te zijn. De mijnopruimingsdienst heeft gisteren het projectiel onschadelijk gemaakt, een handeling waar ook een emmer water aan te pas kwam. Het vraagstuk der loonpolitiek Gang van zaken in strijd met de belangen van de loon- en salaiistrekkenden In zyn gisteren gehouden maandeiyki .ergaderinc heeft de verbondsraad va het Cbristeiyk Nationaal Vakverbond, die uitvoerig bezighield met het vraag- der loonpolitiek, het zeer ernstig be- •d. dat de regering in haar beslissing 22 September J.l. geweigerd heeft mede te werken aan het scheppen van d« mogeiykheld tot loonsverhoging In be- dryfstakken waarin deze zonder enig ge volg voor de prUzen kan geschieden. „In plaats van deze vrijheid aan het be- drijstaksgewijze overleg te geven," aldus het C.N.V.' „heeft de regering alleen toe gelaten dat ln 1956 enige arbeidsvoorwaar den waaronder de vacantlerechten kunnen den uitgebreid. Voor deze beslissing heeft de regering onder meer het motief gebruikt, dat zij eerst het advies van de S.E.R. over de loonpolitiek wil bestuderen. Het advies ls echter, aldus de verbonds- van het C.N.V.reeds op 16 Septem ber uitgebracht en opnieuw zijn twee inden verstreken. Ofschoon de S.E.R, heeft geadviseerd de mogelijk heid te openen voor een loonvorming, die rekening houdt met de productiviteit, de werkgelegenheid en het rendement ln de bedrijfstakken moet de regering haar be slissing nog steeds bekend maken. De verbondsraad van het C.N.V. acht deze gang van zaken in strijd met het belang van ons volk in het algemeen en met dat der loon- en salaristrekkenden ln het bil- Tientallen partyen van da 186 op de candidatenlijst in Indonesië verdwijnen thans in snel tempo en men verwacht, dat er niet meer dan 20 zullen overblij ven. Pas weer hebben tien partijen, waar onder de nationale volkspartij en de In donesische boerenpartij, besloten samen HET WEER IN EUROPA 21 geh. bew. geh. bew. wzw windstil ONO li Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust tydeltjk harde tot stormachtige Westelijke tot Noordwesteiyke wind. Iets kouder. (Opgemaakt te 11.13 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 8 14-16.42. Maan op 13.30, onder 0.19 uur. Op 29 Nov. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1