fiarariërs ontvangen te gering deel van het nationaal inkomen Halve eeuw per fiets naar baas in Den Haag NIEUWt LEIDSCHE COOT ANT Ontwikkeling op pachtgebied leidde tot een grondontwaarding (Van onze sociale redacteur) Het lage pachtprijsniveau is een groot gevaar voor de instandhouding van ons agrarisch productieapparaat. De kapitaalbeleggers trekken zich terug, omdat het grondbezit te weinig rente geeft. Vernieuwing en onder houd van gebouwen blijven achter, zodat het kapitaal wordt opgeteerd en er roofbouw wordt gepleegd. Het laag niveau van de grondprijzen is ook oorzaak, dat de gemeenten niet zuinig omspringen met kostbare landbouw gronden. Bovendien schuilt in deze positie een ernstige belemmering voor de opvoering van de landbouwproductiviteit door grondverbetering e.d waardoor we thans reeds zien, dat deze alleen met overheidssubsidie kan worden uitgevoerd, wat een ongezonde situatie is. Deze conclusie stelde Ir J. de Hoogh (Den Haag) In een referaat voor de con ferentie grond- en pachtzaken van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. toen hij sprak over „de pachtprijs- politiek". Naast deze economische bezwaren, zag hjj ook ethische. De verpachter is niet in staat, z(jn bevoegdheid uit te voeren. In feite heeft er een zeer gevoelige ont waarding van ons grondbezit plaats en wordt voor de grondbezitters, waaron der vele onderen, de inkomstenbron op gedroogd. Omdat dit het gevolg is van een zeer bewust gevoerd beleid, is hier de recht- vaardigheidsvraag in het geding. Ook is het feit, dat, door de ontwikkeling van de pachtprijzen, het ondernemersloon op goede gronden belangrijk groter Is dan op slechte, moeilijk te rijmen met het „gelijk loon voor gelijke prestatie". De heer De Hoogh ontwikkelde deze gedachten, nadat hij had uiteengezet, dat er een verschil is tussen theorie en prac- tijk op het gebied van de pachtprijzen. In theorie zou een verschil tussen de rentabiliteit van goede en slechte gron den een verschil in pachtprijs moeten opleveren. Dit is echter in de practijk in ons land niet het geval. Daarom ook is in 1938 de pachtprijsbeheersing inge steld, om de pachtprijs te onttrekken aan de werking van vraag en aanbod. Door de spoedig daarop ingetreden oorlog is daarvan weinig terecht gekomen. De pachtprijzen werden gefixeerd en na de oorlog werd de pachtprijs dienstbaar ge maakt aan het streven, het prijsniveau van de voedingsmiddelen laag te houden Ondanks de belangrijke daling van de geldwaarde en de stijging van het overig prijsniveau tot zeker 300 zijn de pacht prijzen thans slechts 65 70 hoger dan in 1940. Daartegenover zijn de kosten, die op de grondbezitter rusten, gestegen met 50 per ha voor zand- en 80 per ha voor kleigronden. In werkelijkheid is het nog ongunstiger en zijn in op één na alle gebieden de netto percentages overschot beneden nul gedaald. De wanverhouding op pachtprljsgebied Is door dit alles veel verslechterd. Door het laaghouden van de pachtprij zen wordt het part, dat het agrarisch deel van ons volk ontvangt van het nationale inkomen belangrijk kleiner. De Neder landse welvaart van dit ogenblik is ten dele te danken aan de lage beloning van de landgebruikers en -bezitters. Men ver wijt ons. dat de landbouw moet worden gesteund, maar dit is slechts een gedeel telijke vergoeding voor het onthouden van een deel van het nationale inkomen aan de agrarische bevolking. Het vraagstuk, waarom het hier gaat. Is van dezelfde orde als het huurpro- bleem, dat echter veel meer aandacht trekt Een oplossing kan alleen gevonden wor den door een optrekking van het gemid deld pachtnlveau en een grotere sprei ding van de pachtprtJzen. Door dit laat ste zou ook bet kostprjjsversrhil. waar over zo veel te doen is. verdwijnen. J)e onteigening van de grondbezitters, die op gang is. moet ongedaan worden gemaakt. Een doelbewust bedrijfsecono misch onderzoek zal hierbij de weg moe ten wijzen. De conferentie, die gepresideerd werd door de heer R. Visser (Onderdendam) toonde grote belangstelling voor dit refe- De bondsvoorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, gaf In de middagvergadering een uiteenzetting over uitspraken, die verband houden met de wet vervreem ding landbouwgronden en in de avond vergadering over de jurisprudentie In pachtzaken bli de grondkamers. Hij stelde hierbij vast. dat men in 1954 een ontzaglijke prijsstijging van land bouwgronden verwacht had. Deze is ech ter uitgebleven. Stelt men 1953 (toen de wet vervreemding landbouwgronden nog niet werkte) op 100. dan was in 1954 de gemiddelde prijs voor boerderijgror los bouwland en los grasland gemiddeld 122. 113 en 112. Vandaag gaf prof. dr W. Rlp een spreking van het ontwerp Pachtwet. VOORSCHOTEN Een niet-alledaags jubileum vierde Za terdag de heer Th. v. d. Berg, Hyacintb- straat 25. Op zjjn zestiende verjaardag, gisteren 50 jaar geleden, trad hij name lijk in dienst bij de werkgever, voor wie hij nu nóg werkt: het bouwbedrijf v.h. G. F. Verboog, Waalsdorperweg, Den Haag. Officieel is de jubilaris in het loodgietersvak. maar in de prak tijk komen daar nogal wat andere werkzaamheden bij, zoals metselen en smeden. Een bijzondere presta tie mag het ook wel worden ge noemd, dat de heer V. d. Berg al die jaren de weg werk altijd per fiets heeft afgelegd. Hij vertelde, dat het aantal keren dat hij wegens èl te slechte weersomstandigheden niet met de fiets kon gaan, op de vingers kunnen worden geteld. Het ontbrak de jubilaris Zaterdag omringd door kinderen en kleinkinderen niet aan. belangstelling. Ook verschil lende klanten van de zaak, waarvoor de heer V. d. Berg al jaren werkzaamheden verricht, hadden van hun belangstelling NOORDWIJKERHOUT Concert slotfeest van corps De Harpe Davids Zaterdagavond gaf „De Harpe Davids" een jubileumconcert Hotel Van der Geest. Talrijke vrienden waren opgekomen or vreugde getuige te zijn. Ds M. S. J. de Jong had de algemene leiding. Hij gaf het woord aan de voorzitter van Excelsior uit Noordwijk-Binnen. Deze bood, behalve de gelukwensen van zijn corps, een mars aan, naar eigen keuze. Ds De Jong las daarop een felicitatie-schrijven van de bescherm heer der jubilerende vereniging, jihr J. H. Gevers van Kethel en Spaland, die door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. We hoorden verder, dat het bedrag der verzameling inmiddels was gestegen tot 4381.-. Dat lijkt wel heel wat. en De Harpe Davids is er ook zeer gelukkig mee, maar de benodigde instrumenten zijn zó duur, dat die vier en een half mille in een ogenblik uitgegeven zullen zijn. En dan is nog niet eens alles be taald. Dat wordt begrijpelijk wanneer men verneemt, dat een bastuba achthon derd. een stel pauken twaalfhonderd en een althoorn driehonderd gulden ko6ten. De inzameling mag dan ook zeker niet worden gestaakt! Het i6 eenvoudig een kwestie van zijn of niet zijn, dat het in strumentarium radicaal wordt vernieuwd niet alleen, maar dat er ook voldoende instrumenten beschikbaar blijven voor de leden van het jeugdcorps, de hoop van De Harpe Davids! Dat er drie of vier jongens eenzelfde instrument moe- ton gebruiken is t«ch geen gewenste toe- stand en een hardwerkend ensemble on waardig! Van die onverdroten ijver waren we al na tien maten overtuigd. Het jeugd corps De Notenzaaiers, momenteel nog bestaande uit dertien leden, kreeg name lijk de voorrang op dit concert. Men moet dan weten dat deze jongens, die, evenals het „grote" corps, een fanfare ensemble vormen zich de kunst eigen maken onder leiding van de heer G. van der Meulen. een amateur, maar onge twijfeld één met een bijzonder talent voor dit werk. Hoe hij het aanlegt kan een buitenstaander natuurlijk niet pre cies weten, hoogs'ens vermoeden, maar op deze feestavond leerden we hem :jn- nen als een lenige, pittige en preciese di. rigent. die zijn troepje goed onder con trole heeft en niet alleen maar zowat de maat slaat, doch ook in zijn aanwijzingen een paedagoog Is. De jongen6 bl; voor het vaderland weg, ze zijn kennelijk de zaal van van de feest op hun toon geconcentreerd. De klank Is eerlijk, genuanceerd en levendig. Het programma bestond, uiteraard, uit niet-moeilijke nummers: een polka, een paar karakterstukjes en de eenmaal po pulaire Duitee schlager van even-na-de- e-wereldoorlog: „BummelPetrus". Men mag hopen, dat de eerste indrukken zullen worden bevestigd. Dan is er van deze notenzaaiers in de toekomst een rij ke oogst'van goede muziek voor De Har pe Davids te verwachten! Verleden Over het verleden sprak in de pauze •oorzitter G. W Laros. Toen. nu veertig jaar geleden, de vereniging werd opge richt. bestond in Noordwijkerhout alleen neutraal corps. De jonge fanfare werd niet altijd gunstig beoordeeld: de buitenkant was er immers geen onder scheid op te merken en hoe meer men God in zijn werk betrekt, hoe meer weer stand men ondervindt. De situatie verbe terde echter, toen het R.K. St Jeanne d'Arc was opgericht. Voorzitter Van DMk heeft tot 1922 zeer veel voor het corps gedaan. Waarna volgde een tijd van diepe inzinking, die, dank zij de volharding enkele getrouwen, werd doorstaan Met het optreden van de heer Van der Hoef als dirigent zette een periode van krach tige opbloei in. Hij pakte de zaak op frisse wijze aan. zette zelfs door in de moeilijke oorlogsjaren. De overweging, dat de open vallende plaatsen dadelijk weer dienden te worden bezet, leidde tot de oprichting van het jeugdcorps. De heer Laros dankte de ere-leden G. C. Wesseling Sr. en A J. Koudijs (thans in Canada) voor hun trouw. De laatstge noemde ls. als enige, vanaf de oprichting .id. Onder de donateurs zijn verscheiden' Rooms-Katholieken. De vereniging mag de steun van de gehele bevolking ondervin den Spr. besloot zijn overzicht, overtuigd als hij er van was. dat we God onmoge lijk voldoende kunnen danken, met het blijk gegeven. Zaterdagavond bood de firma Verboog de jubilaris een diner aar in Den Haag. Agenda raads vergadering Vrijdagavond 8 uur komt de gemeente raad in openbare zitting bijeen. De agen da vermeldt onder meer de volgende voorstellen van B. en W.: crediet f350 voor de aanschaffing van meubilair voor de openbare u.l.o.-school; verkoop van een perceel bouwterrein aan de Nas- saukade aan de Gebroeders G. er Niersman; crediet van f2.900 voor treffen van voorzieningen ter verbetering van de acoustiek van het verenigingsge bouw; voorlopige vaststelling van werkelijke exploitatie van de openbare lagere school over 1954; aanstelling in vaste dienst van tijdelijke leerkrachten, verbonden aan de tweede openbare la gere school en de openbare u.l.o.-school; vaststelling van de bedragen der voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven van de verschillende schoolbestu ren. betreffende het vakonderwijs ovei 1954; het uit het grondbedrijf nemen var voor de aanleg van een beplanting rond om het gebouw van de christelijke u.l.o.- school benodigde grond en tot het be schikbaarstellen van een crediet aanleg van beplantingen; verhoging het bedrag per léérling voor het voort gezet gewoon lager onderwijs voor dé ren 1954. 1955 en 1956; benoeming van vakonderwijzer lichamelijke oefening de openbare lagere scholen; vaststelling van een besluit waarbij wordt bepaald, dat een herziening van het uitbreidings plan in onderdelen „Centrum" wordt voorbereid; crediet van f2.000 voor d« aansluiting aan de riolering van de per celen Leidseweg 522 t.m. 542 (even num mers); crediet van f6.000 voor de aan schaffing van een personenauto ten be hoeve van de algemene dienst Openbare bijeenkomst Ds J. Fokkema. Hervormd predikant t» Ede, hoopt Woensdagavond 8 uur in ge bouw „Irene", Leidseweg 95. te spreken over: „Het gaat om ons hart". Deze opeh- bare vergadering gaat uit van de Ned. Herv. mannenvereniging op G.G. „On derzoekt de Schriften" Damnieuws D.E.S. Van de deze week gespeelde bordenwed strijden waren de uitslagen als volgt: Eerste klasse: ZitmanJ. v. Bemmelen 0—2: B. v. Bemmelen—Stauthamer 20; Oudshoorn—Oostergo 02; H. v. d. Vel den—J. v. d. Velden 02; De Bruijn—De Lange 20. Tweede klasse: J. v. d. Vlekkert—Bus- kens 02; J. v. d. Hulst—v. d. Munt 02; H. v. d. Vlekkert—Westerbeek 2—0; Van Delft—Wouda 2—0. Volendammer wil nooit meer achter het stuur „Ik wil nooit meer rijden, ik heb m(jn into al verkocht." zei de 64-jariee Volen dammer N., toen hij zich Vrijdag voor Amsterdamse rechtbank moest ver- Iwnnrden omdat h|t In Sentemher. dronken met znlj auto rijdend, drie tegen- rs had geraakt. man. die veel spijt van het gebeurde vertelde, dat hij op deze dag grote ruzie met zijn Inwonende zoon had gehad, n dolle bui was hij uit huls gelopen, enige café's bezocht en reed in de richting Amsterdam. Na de aanrijdingen hij op de trein gestapt en naar Parijs Isd Dezelfde avond kee-de hii echt' terug, omdat hij naar hij zelde n kleinzoontje niet kon missen. Tegei de intrekking van zijn rijbewijs voor d> ran vijf jaar had verdachte geen be- r. Anders was het toen de officier justitie een maand gevangenisstraf eiste. „Ik kan na dit voorval niet meer alleen en zal nooit meer de oude worden." erdachte. die alle schade, veroorzaakt door de aanrijding, vergoeden wilde. Op 2 December zal de rechtbank uit spraak doen. Parlando bestaat tien jaar Vrijdag is te Djakarta het tienjarig bestaan gevierd van de Parkindo. de In donesische Christelijke partij. Mr Tam- boenan. de voorzitter, zeide, dat de partij zal blijven om te voorkomen, dat Indo nesië een communistische of Islamietl- sche staat zal worden. Zij zal samenwer ken met de Masjoèmi omdat deze nie' een Islamietische staat eist. GRAHAM TREKT ZIJN BEKENTENIS IN Graham, die vorige week gearresteerd werd op verdenking van het laten ongelukken van eer vliegtuig, waardoor 44 mensen, onder wie zijn moeder, ot het leven kwamen, heeft zijn bekenteni herroepen. In een vraaggesprek met d directeur van een radionieuwsdienst, dat op de band werd opgenomen, zei Gra ham verschillende keren: ,Ik heb het niet gedaan". Hij zei er geen idee van te hebben wie de bom in het vliegtuig kon hebben, geplaatst. Graham verklaar de tenslotte maar bekend te hebben, om dat de Amerikaanse politie gedreigd -ou en ook zijn vrouv te arresteren. R1INSBURG Fietser aangereden De heer W. van Zuilen is Zaterdag avond, toen hij de Langevaart op wilde fietsen, door een aubo aangereden en de weg geslingerd. Verwondingen hoofd en benen maakten overbrenging het academisch ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Na onderzoek werd het slachtoffer echter weer naar huis voerd. Zijn toestand is thans redelijk goed. De fiets werd totaa] vernield. Jubileumuitvoering De muziekvereniging „Wllheimina" geeft morgenavond ter gelegenheid van haar 55. jarig bestaan een jubileumuitvoering. De Katwijkse toneelclub „De derde slag" leent medewerking. De uitvoering begint om half acht in één der zalen van Flora. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de „De Fakkel» Bijeen" heeft f 310.92 opgebracht. Collecte Een damescomité heeft het plan op gevat het bestuur van het Groene Kruii bij de opening van het gebouw een ge schenk aan te bieden. In verband hiermee zal men deze week met een intekenlijst de huizen langs gaan. ZOETERWOUDE Gevestigde en vertrokken personen GEVESTIGDE PERSONEN: P. E. Bree- develt, Zuldbuurtseweg 14 van Rotter dam; P. J. A. Juffermans. Zuidbuurtse- eg 14 van Rotterdam; H E. Schildmeijer Hoge Rijndijk 86 van Bussum; J. C. de Jong, Westelnde 19 van Voorburg; M. L. Muller. Hoge Rijndijk 86 van Amsterdam; 5. van de Wiel en echtgenote. Schenkel- vee 49 van Groesbeek: P. Oudshoorn en echtgenote. Hoge Rijndiik 7 van Leiden: .aterveer-Verniond. Hoge Riindiik 7 van Leiden; L. C. J. Blom, Scheukelweg 28 van Zoetermeer; J. A. C. G. F.lders, Hoge Riindijk 98 van Laren; B. P. Hageman en echtgenote. Hoge Rijndijk 40 van Lelden: Th. W. Slingerland-van Santen, Zuld buurtseweg 47 van Delft: R. Th. Koon man. Hoge Rijndiik 45 van Lelden: L. B. J. J. Elders. Hoge Rijndijk 98 van Rot terdam; J. M. H. Schutzelaars. Hoge Rijn dijk 98 van Zwiindrecht: C. W Pet-Snoe- ker. Vlietweg 12 b van Leiden: P. L. W. Bakker. Vrouwenwei? 1 van Uden: D. F M. No». Hoge Riindiik 85 van Utrecht: T. H. M. J. Kortmann, Mienlng 2 van Maarheeze; J. C. Th. van Zon. Hoge Rijn dijk 86 van Wassenaar; P. C. Kunpens. Vrouwenweg 1 van Hunsel: .T. A C. Cra mers. Vrouwenweg 1 van Hunsel: A. H. T. Prinsep. Vrouwenweg 1 van Hunsel; E. O. Laheij. Hoge Riindijk 98 van Meers- sen; J. T. van de Krol. Utrecht** Jaag pad 4 van Sprang-Capelle; G. M. Pos p""mhurgerweg 3 van Alöhen aan de Run; .T. Koren, Ho"/ Riindijk 21 van Bra- kelJ. P. Ballering. Welpoortseweg 65 van 's-Gravenhaee; A. G. van Mil en zin. Hoge Rijndijk 215 van Leiderdorp: F. Broekhoven. Hoge Rijndiik 86 Rotterdam; P. A. Wolvers, Weipoortse- weg 48 van Woubrugge; M. Dijkstra. Hoge Riindijk 325 van Barradeel; M. J. Th. Rombouts. Hoge Rijndijk 86 van Oos terhout; F. C. van Dooren. Hoge Rijn dijk 375 van Amsterdam: Van der Laan. e. v. J. A. Holvast. Vlletweg 8 van Win schoten. VERTROKKEN PERSONEN: F. E. W. Peeters. Hoge Rijndijk 98 naar Amster dam. 2e Jan Steenstraat 115; C. J. van der Voort, Miening 5 naar Australië: B. L. van der Voort. Mienlng 5 naar Aus tralië; E. Koppe-Grecve. van Hoge Rijn dijk 126 naar Wageningen, Oude Benne- komseweg 44: G. Zwanenburg, van Rij- negommerstraat 8 naar Rotterdam. HeiJ- l^destraat 20; R. H. Nolles, van Hoge Rijndiik 229 naar De Bilt. Bilderdijk- laan 15; J. N. van Bemmel, van Vrouwen weg 44 naar Vlaardingen, Westhavenka- de 861; C. Bakker en gezin van Hoge Rijndiik 143 naar Leiden; H. W. Timnjers- van Velzen, van Schenkelwcg 34 naar Schiedam, Vlaardingerweg 11; J. A. Vroon, \yed. van Croese. van Hoge Rijn dijk 7 naar Leiden. Oude Vest 11: M. C. Stouten-Togni. van Hoge Rijndijk 7 naar Nieuwveen. Johannes Stichting; A. C. Veerkamp, van Vrouwenweg 1 naar Bel gië; A. A. F. Timmcrs, van Vrouwen weg 1 naar België; J. C. Ph. Waldram, van Vrouwenweg 1 naar Cuijk; M. F. P. Sterke, van Vrouwenweg 1 naar Cuijk; J. P. M. Meijer, van Vrouwenweg 1 naar Cuijk; J. J. van Doorn, van Vrouwen weg 1 naar Cuijk; A. W. M. Rijken, van Vrouwenweg 1 naar Cuijk; J. M. van Doren, van Vrouwenweg 1 naar Cuijk; N. J. van Rijn, van Vrouwenweg 1 naar Cuijk; Johannes F. A. Kerkhof, van Vrou wenweg 1 naar Oss. Katwijkstraat 20; C. B. G. van Cromvoirt, van Noordbuurtse- weg 7 naar Voorhout, Leidsevaart 2; M. A. J. van Doorn, van Hoge Rijndijk 86 naar Rotterdam; J. M. Korst, van Hoge Rijndijk 86 naar 's-GravenhRge. Naald- wijksestraat 29; A. J. van der Pouw Kraan, van Hoge Rijndijk 98 naar 's-Gra- venhage, Nieuwendulnweg 20; G. Kunt- kes. van Hoge Rijndijk 7 naar Nieuwe Pekela. Doornseweg 23; J. W. van der Drift, van Watertje 20 naar Leiden. Corn- hertstraat 48; E. A. M. de Vrind, van Utrechtse Jaagpad 5 naar Amsterdam. Lauriergracht 31; A. £childmeijer, van Hoge Rijndijk 98 naar Bussum. Floralia- 28; Gijsbertus A. J. van Veen. van Watertje 43 naar Loop op Zand, St An- toniusstr. 1! C. M. Zwetsloot, van Mie nlng 33 naar Woubrugge, van Klaver- wcijdestraat 25; G. E. van den Berg, van Zuidbuurtseweg 19 naar Wijchen; W. var Beveren. van Hoge Rijndijk 315 naai Oegstgeest; J. C. A. van Leeuwen, van Watertje 13 naar 's-Gravenhage, Honhel- redijkstraat 20R; Th. G. Pieterse. van Hoge Rijndijk 207 naar Bergen op Zoom. Antwerpscstraatweg; M. E. Dorrepaal, van Hoge Rijndijk 124 naar Voorschoten. Willem de Zwijgerlaan 11; Th. T. da Cos ta Gomez, van Hoge Rijndijk 98 naar 's-Gravenhaee. Beeklaan 301; B. A. I. Rrrk. van Uiterdijk 3 naar Hoorn; J. Snatersc, van Nnordbuurtseweg 24 naai Nnordwijk, Wilhclminastraat 59; D. A. de Vette, van Welpoortseweg 85 naar Vel- sen; E. Witteveen, van Dorpsstraat 24 naar Groningen. Nieuwstraat 15 a; C. A. van der Kloot, Vlietweg 8 naar Rotter dam. Burg. Meinezlaan 4 a; C. van dei Kloot, van Vlietweg 8 naar Rotterdam Burg. Meinezlaan 4 a; P. D. Harkes. var Hoge Riindijk 134 en gezin naar Vlaar dingen, Hortensiastraat 47; F. L. J. Schin kel, van Hoge Rijndijk 48 naar Heemste de, Kloosterweg 24. Bazar Herv. Gemeente De bazar van de Hervormde Gemeente ten bate van de restauratie van de kerk is weer achter de rug. De bruto opbrengst SASSENHEIM A R. kiesvereniging Morgenavond om 8 uur komt de A R. lesvereniging In het Jeugdhuis bijoen. Burgemeester A. Warnaar van Waddinx- zal al* sprek-r fungeren. Burgerlijke stand ■boren: Elizabeth Helena Johanna, dr Van Gijsbertus van der Meer en Mar tha Langelaan, Rijksstraatweg 18; Hen- drikus Gerardus Maria, zn van Adam P. an der Plas en Elisabeth Q Oostdam. Julianalaan 53; Reindert IJsbrand, zn van Hendrikus W Knet^oh en Johanna H de Jong. Tijloosstraat 36; Cornelia Maria dr van Gijsbertus J Wowijs en Elisabeth van Werkhoven. Westerstraat 31. Getrouwd: Bernardus Douma, 32 jr. Oegstgeest, Javaslraat 36 en Theodora M Ammerlaan 34 jr, Tijioossira.it 30; Da niël Limburg, 28 jr, Ede, Arnhemseweg 82b en Geertruida M van Teijlingen, 22 jr, Warnaartaan 19; Franciscus Wassenaar, 31 jr. Noordwijk, Pickestraat 1 en Anna C A van Dam, 32 Jr. Bijdorpstr. 36. VALKENBURG Bazar voor orgelfonds Morgen en Woensdag zal een bazar worden gehouden In zaal De Vries ten bate van het orgelfonds van de Geref. Kerk. De opening geschiedt Dinsdagmid dag om half drie. Verder is de bazar beide dagen geopend tot 's middags 6 uur en 's avonds van 7 30 tot 10.30 uur. Is f 2.817. Ds Van Embden heeft de bazar geopend, waarbij hij de heer Luijendijk van de provinciale kerkvoogdijraad te Den Haag speciaal kon begroeten. Bruggen G.S. hebben er ln toegestemd, dat de Nieuwewegsbrug, de Bakkersbrug en de Schoutenbrug tot vijftig cm boven het vastgestelde waterpeil worden verlaagd. HOED Bollen handel vorige week Voor gladiolen vlotte markt met goede prijzen Er is niet vee] veranderd. De handel blééf vlot en voor de dikke maten van de gladiolen bleek de export een zeer redelijke prijs over te hebben. Dat laatste is stellig niet aan een geringe aanvoer te wijten. Want zowel de veilingen te Lisse als die te Bovenkarspel kregen zeer veel manden met-knollen te verwerken. En de experts, die enkele maanden geleden met zo'n verbluffende zekerheid De Grote Débacle voorspelden, blijken de plank mis te hebben geslagen. uitzondering. Zo besteedde men voor Al fred Nobel, voor de al bejaarde Dr Dentz, De duurste soort was Abu Hassan. Veertienen brachten nog tot f 8.80 op. ter wijl de zift 12—14 van de hand ging voor f 7.30—7.60 per 100. Ravel, die de vorige Jaren ook altijd tot de koplopers pleegde te behoren, liep nu rond f 6.50 voor veer tienen en rond f 5,605.80 voor twaalven. Deze laatste prijzen waren echter geen Nieuws van en voor Lisse Sin'i Nicolaas werd door velen verwelkomd Honderden kinderen en ouders hebben Zaterdagmiddag aan de Havenkade de aankomst van de grote kindervriend Stnt Nicolaas bijgewoond. De aloude liedjes schalden over het water en de Sint gezang: „Neem mijn leven, laat het Heer, toegewijd zijn aan Uw eer". Na de pauze bereikte de avond het hoogtepunt met een concert door het ju bilerende corps. Een vloeiend gespeeld Andank Religioso (Cori) vormde de inlei ding Daarna vertelde de dirigent het één en ander over Magcagnl's opera „Caval- leria Rusticana". Ter verduidelijking liet hij enkele passage's horen. De uitvoering van de fantasie op deze opera (door M J H Kessels) getuigde van grote toewij ding Ondanks de niet geringe moeilijk- neden was de voordracht voldoende spre kend. Twee frisse stukken „The Phantom Prlgade" en „Imperial Echoes', en een koraal besloten het programma, dat on der de muzikale leiding van de heer Van der Hoef met fleur was verklankt. Joh. van Wolfswinkel. ■an erkentelijkheid voor dit be toon van hulde. Nadat vertegenwoordigers van de Lls- aese middenstand de Sint hadden ver welkomd ging de 'ocht per rijtuig naar het raadhuis, waar burgemeester De Graaf ter begroeting aanwezig was. De Zwarte Pieten lietén zich niet onbetuigd en strooiden met pepernoten, dat het een lust wa6. Vanaf Zaterdag 26 November zal de Sint recipiëren in „De Witte Bazar Groene Kruis Ten bate van het Groene Kruis Zal Dinsdag en Woensdag in het wijkgebouw een bazair worden gehouden dr Van Dijk verricht Dinsdagmiddag om drie uur de opening. Kerkeveiling Rehobotb Voor het jeugdgebouw en recreatie centrum wordt Donderdag in Rehoboth oen kerkeveiling gehouden. De catalogus bevat bijna 350 nummers. De heer Plug zal veilen, dus wordt het wel gezellig. Chr. houtbewerkers In de Hervormde kleuterschool heeft de afdeling van de bond van Chr. bouw vakarbeiders en houtbewerkers een leden- Juniklokken. voor Willem Hageman, Johan van Konijnenburg, voor Hop- Glorie, voor Morning Kiss Montgomery dezelfde en soms nog wel hogere prijzen. Met Sneeuwprinses was het. zoals de laatste weken gebruikelijk, minder vrolijk gesteld. Wjnt het mag zijn, dat de veertienen di vlotte handel iets in prijs zijn aangetrok ken, het is nog altijd zo, dat men f 2 of daaromtrent voor veertienen f 1.60—1.80 voor twaalven geen gla- diolenkweker kan blijven. Met zulke prij- moet er, ook al haalt men een on gekend best gewas uit de grond, nog al tijd geld op worden toegelegd.' Acca Lau- renfla, Lavender Dream, Van Tienhoven. Red Fox, Nieuw Europa. Mrs Marks Me mory. Firebrand, enz., ontliepen elkaar liet veel in prijs. Veertienen v? •ariëtelten lagen tussen f 5 en f 5.50 per 100. Een soort als Uncle Tom werd goed betaald: veertienen voor f 6-6.25 en 12-14 f 5.50 per 100. Mooie veertienen van kwamen tegen f 8. Te veel gewicht gadcring gehouden. In verband met de fusie van de twee landelijke organi saties werd de vraag behandeld, of de besturen van de twee plaatselijke afde lingen ook moeten samensmelten. Hier- werd besloten. De heer Joop v. d. Laan trok zich terug. De hoofdbestuurder, de hoer De Bloo- le. sprak over de vijfdaagse werkweek, et is de bedoeling dan 45 uur te wer ken Voor kerkelijke en culturele doel einden komt dan meer tijd vrij en de Zondagsrust wordt door de langere rust periode bevorderd. Voor grote bedrijven houdt dit tevens besparing van bedrijfs kosten in. Nadat spr. ook de nadelen had besproken, volgde een gcdachtenwlsse- llng. P.T.T-personeel In de aula van het bloembollen-proef station heeft de ontspanningsvereniging van de PTT. ln de bollenstreek Vrijdag voor leden en belangstellenden ee turele avond gehouden. De heer Van Millirigen. die 22 jaar in Nieuw Guinea is geweest als officier, sprak over bruiken der Papoea's en over zijn sies door dit enorme gebied. Een mooie collectie gebruiksvoorwerpen gaf d« aanwezigen een Indruk van de primitieve inheemse cultuur. Bovendien verdulde. lijkten lichtbeelden het ce^prokene. De heer Dol dankte de inleider. HOOGK&rk

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9