Israël haat Arabieren men kan ze wel niet, aan Wij women ons land uit zee Isrcëlis uit woestijn In Amerika spreekt men over vier degen werken? 7 MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 Herders weiden hun kudden in het oude land. Het land van de Bijbel herrijst ook op het gebied van de veeteelt, die zich snel uitbreidt. Marokko blijft onrustig trof hij daar Maar wat erger is, hij heeft daar ontdekt, te leven in een „Marokkaans huis, ver deeld in zichzelf." Zij, die van oordeel waren, dat met de terugkeer van Ben Joessef op de Marokkaanse troon, tevens orde en rust zouden wederkeren, hebben op het verkeerde Arabische paard gewed. De uitbundige feestvreugde over zijn terugkeer is nauwelijks verstild, of een politieke vete leidt tot moord en doodslag. Een sjeik, aanhanger van Sultan Ben Arafa, gedurende de periode dat Ben Joessef in ballingschap gestuurd werd. heeft spijt van zijn politieke houding en komt Ben Joessef 't Verklaarde uitzicht schuld erkennen trouw betuigt Desbetreffende t legrammen elde in dit blad. ve melden. dat neergestoki werd, tien andere personen werden ge dood. De gemoederen zijn dus geenszin» gekalmeerd. Aan de andere kant, al kan men Ben Joessef beschouwen als een levend compromis tussen Frankrijk en Marokko, men moet niet vergeten, dat het extreme nationalisme, belichaamd in de Istiqlal, hem aan de benen zal blijven trekken. Ook van die zijde kan men nieu we incidenten verwachten. Als een be rouwvolle sjeik a boutportant wordt „geliquideerd", blijft dan de positie der Franse burgers in Marokko, die daar ja renlang kapitaal en arbeid investeerden, niet tevens précair? Zeker, Sultan Ben Joessef zegt in zijn troonrede, dat hij met Frankrijk tot over eenstemming is gekomen over de grond beginselen van zijn toekomstige Frans- Marokkaanse regeling. Dit is de zinsnede, die de Franse politici in de Nationale Vergadering, die nog vertrouwen hebben in Faure, natuurlijk genoegen moet doen. De Gaullisten zullen zich echter wel er geren aan de aankondiging van Ben Joessef betreffende de beëindiging van het „regiem van voogdij en het protectoraat", terwijl en passant de glorieuze komst van een tijdperk van vrijheid en onafhankelijkheid in het vooruitzicht wordt gesteld. Ben Joessef heeft er tevens de nadruk op gelegd, dat de geestelijke en culturele banden tussen Marokko en an dere Arabische volkeren, gehandhaafd moeten blijven. Dit betekent, dat West-Europa en Amerika met de vurige aspiraties van die volkeren rekening dienen te houden. Een lesje, dat Ben Joessef het Westen toe dient Wat houdt dit alles in? Marokko wil, via Ben Joessef „los van Frankrijk." zoals een 25 jaar geleden in Neder land door de extremisten de kreet werd aangeheven „Indië, los van Holland." En enige tientallen jaren later, komt een Indonesische mr in de rechten, als spe ciaal ambassadeur, naar hier, om te ver tellen dat men wel van Indonesische zijde besprekingen wil voeren, maar bij voor keur in een plaats buiten Nederland en Indonesië! Men kan hieraan een symboli sche betekenis hechten, hoe onaangenaam de bordjes verhangen zijn. Frankrijk kan zich hieraan spiegelen, ook al zegt Ben Joessef met veel bom barie, dat hij altijd bereid is, de belangen, de rechten en persoonlijke status van de Fransen in Marokko te waarborgen. Men kan er zelfs symbolische betekenis aan hechten, dat Eisenhower aan Sultan Ben Joessef een gelukstelegram zendt! Marok ko eist straks de volledige vrijheid op, zoals in Tunesië, Habib Bourguiba, de leider van de Neo-Destourpartij, het onaf- hankelijkheidsvuur heeft aangestoken. Het zou wel eens kunnen zijn, dat Frank rijk zijn 57.000 reservisten wat te vroeg naar huis heeft gezonden. De Westelijke supremaüe, niet slechts in Noord-Afrika, maar in vele andere delen der wereld wordt geconfronteerd met de alarmkreet van het „ontwaakte Oosten." De rondreis van Ben Joessef door Marokko kan een andere, dan kalmerende uitwerking hebben. ISRAËL is in onze wereld nog steeds een verschoppeling. Zijn valuta 1 is geen cent waardzijn volk wordt buiten de grenzen nog immer vaolgd, de wereldpolitiek schijnt het land volkomen te negeren en geen enele buitenlandse ambassade heeft zich in Jeruzalem, de hoofdstad va het land, willen neerlaten. Men beschouict de stad als „bezet" door delsraëlis. „En in bezet gebied kan men geen ambassade houden' reeneert men. Het enige land echter dat zijn ambassade wel in Jeruzalem heft gedetacheerd isNederland e,n dit feit alleen al heeft het Istëlische volk een bijzonder grote waardering voor ons land geschonken. Oo de omstandigheid, dat onze ambassadeur in Moskou indertijd in het Ruisch-Israëlisch geschil heeft willen bemiddelen, is men niet vergeten. W urnen hier ook spreekt, wie men hier ook ontmoet, steeds is het weer: „DtNederlanders zijn onze beste vrienden' en „De Joden hebben het in Neerland altijd goed gehad. Nimmer hebben de Nederlanders ons ver volg" Al men hier iemand de weg vraar en het komt toevalliger- wijztter sprake dat ge een Neder- landt zijt. tien tegen één dat Uw wegiijzer met U meeloopt om U de kas op verdwalen te besparen. Het 5 me een keer overkomen, dat en Duitse Jood me van het ene aid van Jeruzalem naar het andei loodste. Hij was die och tend o weg naar zijn werk, „maar voor en Hollander kon er wel een urtje af" vond hij. Kijk, zo iets dot je goed! Men trekt verge- lijkingn tussen Israël en Neder land. „lullie ontworstelden je land aan de zee" zegt men, „wij ont- worsteln het aan de woestijn. Beide zjn wij een volk vap pio- land dat men hem buiten zijn grenzen iet een ..scheef oog" bekijkt. Maar hij heeft er zich bij neergelegd. De Jood begrijpt dat de Christen daar niet zo erg veel aan doen kan en zijn houding ten opzichte van het buitenland bepaalt de Israeli dan ook al lang de wijze waarop men er ouders heeft bejegend Heel nuchter gt hij zich af: Heeft men in dit-of- land mijn voorouders verdrukt, heeft men hen er vermoord of vergast, of heeft men hen in vrede laten leven? En als dit laatste het geval is, zoals in Nederland, dan steekt hij de Neder lander zonder aarzelen zijn hand toe zegt hij: ..Jij bent mijn vriend" of als in ons geval „Stap in het vliegtuig ik vlieg je *•«-*» dat Nederlandse sympathie de Israeli"; nog niet zo groot is. En dat is jammei! Bij ons ziet men een Israeli nog als een „Jood zonder meer" en het woord „Jood" is n Nederland nog steeds over belast mei een heel complex van min derwaardige gevoelens. Het zij gezegd, dat dit v»or het grootste deel buiten onze schuil ligt. Dit gevoel is nu een maal histoiisch zo gegroeid. Een jong journtlist jonge staat maand of langer in Israël is ge weest, heeft het betekenis gekre gen en dat komt omdat men de Joden hier einde lijk in hun element ziet. element is eigen land met een leger, een vloot, een lucht vaartmaatschap pij en een rege ringsapparaat. Dat element een stad mi brede boulevards I en met gebouwen die soms van i in- Dat element is een land met tensief verkeer, me een intensieve landbouw en met eer. intelligentsia die er zijn mag. Dat elenent eigen binnenands merk-; ardige politiek. Er. dat alles wordt gedreven en onderhoudendoor Joden. Hier in Israël ziet mei alleen maar Jo den en daarom., ziet nen ze helemaal niet meer! Het zijn Israeli's gevorden en Israeli- zijn is. men voelt het <agelijks, hetzelf de als Nederlander-, Diitser- of Ameri kaan-zijn. Soms komt men er te bij zichzelf te zeggen: „Dit volk is onerhevig ontjoodsingsproces. Mei weet, dat het niet waar is. Dit proffis wordt opge houden door hel nog iestaande anti- semietisme in dc rest van de wereld, waar zeker nog 14 million niet-Israeli's leven. Zij honden, ondaiks zichzelf, de kiem van het antl-semetlsme levend, maar men kan er van overtnigd zijn. dat mochten deze buitenlardse Joden een maal In hun eigen staat 'erzameld zijn (hetgeen voorlopig zeker niet te ver wachten Is), het anli-semetlsme in zijn huidige vorm totaal zou vtrdwljnen. Behalve de Israeli's die hier geboren zijn en nog nimmer in let buitenland waren, weel iedere bewoier Elat" Grootste vijand Behoort Nederland tot Israëls groot ste vrienden.- de Arabische wereld is Is raëls grootste vijand. Maar het eigen aardige is. dat ik hier nog niemand te gen ben gekomen die ook maar voor één cent van werkelijke haatgevoelens je gens de Arabische wereld blijk gaf. Men krijgt de indruk, dat men hier zo diep op de Arabische landen neerkijkt, dat en eenvoudig niet kèn haten. Zeker, wanneer men het met de men- _jn heeft over een „tweede ronde", dan vlamt hun nationaliteitsbesef inderdaad fel op. Begrijpelijk! Maar Arabierenhaat i Israël?.. Sporadisch.' Het Arabische machtsvertoon, de fel le verklaringen van de Moslem Brother hood, de vijandige aspiraties Egyptische premier Nasser, men neemt het hier alles met een korreltje zout. Toegegeven dat de Suezkanaalkwestie de bevolking op het ogenblik heeft ge- electrificeerd. de Arabieren blijven - de „man in the street" de volkeren de duizend en één nacht: Geweldig in hun fantasie, maar waardeloos wanneer het er op aan komt een daad te stel len. In dit opzicht is de vrijheidsoorlog '948 voor de Israeli' bewijs geweest. Israeli's. Deze honderd, die allen uit stekend bewapend waren, hadden min stens een tank tot hun beschikking, terwijl de Israeli's om de beurt met niet meer dan een geweer konden schie ten: Dat was de potentiële verhouding. En toch joegen die 10 mannen, vrou wen en kinderen deze 100 Arabieren te rug. ..Het was een wonder" heeft de bur gemeester van Elat, een vroegere Am sterdammer mij gezegd en hij is toch waarachtig niet het type dat in wonde ren pleegt te geloven, ..wij hebben de aanstormende tanks bekogeld met Ben Gurion-cocktails en de één na de ander vlogen de wagens in brand of keerden Wonderlijk VV7 ONDERLIJK is de geschiedenis van »V Safad. Toen ik een bezoek aan deze plaats bracht, vertelde men mij, dat de Arabieren deze stad zonder slag of stoot verlieten omdat zU op een gegeven mo ment in de veronderstelling verkeerden dat de Israeli's over atomaire explosiva beschikten. Het verhaal Is hier in Is raël zo ingeslagen, dat velen thans wer kelijk geloven, dat Israël een atoom bom heeft! Aan het meer van Genesereth. waar eens Christus op het water wandelde, ligt Deganja, een juweel van een kiboets, met prachtige gebouwen. Zij werd ver dedigd door zeven mannen en vrouwen en aangevallen door zeven vijandelijke tanks. En de aanval werd afgeslagen! Als herinnering aan deze, zelfs voor de Israeli's onbegrijpelijke overwinning, heeft men één van de in brand gescho ten tanks laten staan op de plaats waar zij door de prikkeldraadbarricade heen brak. (r DOOR Werner Spruit Een ander staaltje: Tegen het eind van de mandaatsperiode begonnen de Joden met het aanleggen van geheime vliegvelden waar men begon te oefe nen met Pipercubs en andere sport vliegtuigjes en toen de oorlog uitbrak bombardeerde de Israëlische „lucht macht" de Arabische stellingen met handgranten en andere zelfgemaakte plof rommelDe uitwerking Israëlische aanval vanuit de lucht helemaal niet had gere kend. Op één nacht bliezen de Israeli's alle bruggen over de Jordaan op De maatregel was van geringe strategische betekenis, maar schokte het Arabische meerderwaardigheidsgevoel tot in het diepst van zijn grondvesten. Het respect voor de Israëlische tegen stander steeg nog meer. toen de Joden er in slaagden vier bombardementstoe stellen uit Amerika te smokkelen en naar Israël te vliegen. Onderweg deden de vliegtuigen het vijandelijke Cairo aan en dat niet op zo'n heel sympa thieke manier.. De Arabische legers, die dachten aan de nieuwe Joodse staat een gemakke lijke buit te hebben, ontmoetten een tegenstander die zo fanatiek en verbe ten vocht, dat zij er geheel door van hun stuk gebracht werden. Zelfs het zo beroemde Arabische Legioen onder lei ding van de Brit Glubb Pasha, blies de aftocht Al deze feiten hebben er toe meege werkt om de aggressieve houding van de Arabische wereld in Israël maar een beetje kalmpjes op te nemen. Of men dit op het Israëlische ministerie van Oorlog ook doet. is uiteraard een vraag die minder makkelijk valt te beant woorden! Misschien mogen we in dit ver band u even verklappen, wat wij in een warenhuis zagen: twee was handjes, die zo gevouwen en met een paar losse steken aan elkaar genaaid waren, dat het een slofje leek. Een zakdoekje, kunstig ge plooid. diende als rozet. Met hetzelfde vernuft was een pop gemaakt uan stofdoeken, vaat doeken en gootsteendoekjes. Zoiets moet uoor een aanstaand bruidje een welkom geschenk zijn! Het t# eenvoudig zelf te maken: rol vier doekjes op. naai ze vast en maak van een grote doek (bijvoorbeeld een dweil) het lichaam. Daaraan ko men dan die vier andere doekje* bij wijze van armen en benen vast te zitten. Een oud lapje, opgevuld, dient als gezicht, de pop wordt oe- kleed in een rok (stofdoek bijvoor beeld) met een schort (vaatdoek of glazendoek) en als omslagdoek een paar pannelappen. Als u eenmaal bezig bent, gaat uw fantasie met u op de loop, let maar eens op. De black-watch rage is nog lang niet uitgewoed. Het aardige van deze ruitstof is. dat hij voor zoveel doeleinden geschikt is: behalve rok ken en japonnen, shawls of hand tassen, voeringen en skibroeken zijn er nu ook al „spangen", u weet wel. die metalen klemmen, die in het haar gedragen worden. De spang die wij zagen was bekleed met een black-watchruitje en had opzij een grappig, eigenwijs cocarde-tje. De fopperijen met zeep zijn legio en op de vruchten, van zeep ge maakt en zo, dat het er uitziet als marsepein, hoeven we u waar schijnlijk niet te wijzen. Erg grap pig zijn de vruchten, zoals appels, sinaasappels, citroenen e.d. van pa pier maché vervaardigd, die een stukje (en ditmaal echte!) zeep her- Maar bij ons is de vijfdaagse werkweek al een probleem (Door onze economische medewerker) DEZE WEEK lazen wij in het Amerikaanse weekblad Business Week een artikel, waarin een werkweek van vier dagen in het vooruitzicht werd gesteld. Men denkt dan weliswaar niet aan directe invoering maar dat doet toch niets af aan het feit, dat er door Uncle Sam serieus gesoroken wordt over 30 h 32 uur werken per week. En dan uiteraard met hand having van het bestaande loon. Het spreekt toch wel tot de verbeelding, dat de idee van vier dagen werken door de vakbeweging in de V S op het tapijt kon worden gebracht en dat dank zij de „automation", het fabricageproces dat door electronlsche apparaten en niet door mensenhanden wordt geleid. De drijvende kracht achter die roep om een kortere werkweek is dan ook de ontwikkeling van de techniek. Als de machine het werk van de mens kan doen. dan is het ook niet nodig, dat die mens zo lang werkt. En het is in België, dat men thans die theorie in de practijk wil proberen te brengen door de invoering in verschillende branches van een werk week van 45 uur. zo mogelijk uit te sme ren over 5 dagen. Alleen als na een on derzoek blijkt, dat hierdoor de bedrijfs tak in gevaar komt, zal de verkorting niet doorgaan. Ook in Nederland ook in eigen land staat de klok niet stil. Door de Stichting van de Arbeid is al aan de minister van Sociale Zaken gevraagd rilt vraagstuk door de Sociaal F.conomische Raad te laten bestuderen. WU twijfelen er dan ook niet aan. dat de werkweek van 5 dagen ook In Nederland eens reali teit zal worden. Moeten wij ons daarover verheugen? Een vreemde vraag, zult U zeggen, want hoe korter de werkweek, hoe prettiger. Voor degene, die korter werkt, onge twijfeld. Onder voorbehoud dan dat hij met zijn vrije tijd raad weet en niet zich zelf en anderen verveelt. Maar het ant woord op de gestelde vraag kan minder gunstig luiden voor de consument, voor al als die consument niet gelijktijdig de begunstigde werknemer is. De opzet toch is korter te werken met behoud van het loon. Doch de kostprijs van het product zal alleen dan niet stij gen. als er in die kortere tijd per uur meer gepresteerd woedt. Meer dank zij een grotere arbeidsproductiviteit en dank zij een grotere efficiency en mechani Tl/IJ MOETEN nu juist een vraagteken plaatsen bij de vraag of het lukt in de toekomst de arbeidsproductiviteit veel verder te verhogen. De tot nu toe bereikte t at te it een ander bereikt worden door efficiency en mechanisatie, maar in elk bedrijf lipt dit weer zo heel anders. Moge dan ook de stelling „meer machi nes - minder mensen - minder arbeids tijd" in haar algemeenheid aanlokkelijk en aanvaardbaar zijn, de verwezenlijking in het zo sterk gedifferentieerde bedrijfs leven zal doen zien. dat de zaken niet zo eenvoudig liggen als het wel lijkt. Een overeenkomstige productieverhoging in elk bedrijf ligt dan ook niet voor de hand. Dit houdt natuurlijk ln dat ln een aan tal bedrijven de kostprijs per artikel stijgt en dat er een tendenz tot prijsverho ging zal ontstaan. Het minst bij die arti kelen. die bloot staan aan een sterke in ternationale concurrentie (hier moet de ondernemer de schok zelf opvangen); het meest bij de artikelen voor de binnen landse markt en vooral als er in de branche een sterke kartellering met prljs- voorschriften bestaat. Het verleden en het heden zijn in dit opzicht tekenen aan de wand. Wie krijgt de klappen De consument is dus In de eerste plaats dc man (en de vrouw) die de slagen zat moeten opvangen, ook al la het niet noodzakelijk, dat de kojten van levens onderhoud direct gaan oplopen. Zeer wel toch is het denkbaar, dat een daling van de grondstoffenprUzen compenserend werkt. Maar die toevallige omstandigheid kan ook afwezig *i|n- Het Is o.i. dan ook inderdaad wel reëel, hoewel als slotprent uiteraard wat over dreven, dat in Bussinees Week een teke ning was opgenomen van een consument, die steeds meer wordt opgesloten door balken met opschriften: 40-urlge werk week, vacantiea, pensioenen, diverse toe lagen. gegarandeerd Jaarloon, 30-urlge werkweek. HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN luist bij die telkens opiredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw gevoelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als hel ware sluimerende rheumatiek en len denpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spleten weer soepel en Uw gewrichten weer lenig mei de beroemde Akker s Kloosterbalsem, waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed klink- De numerieke meerderheid der Ara bische legers, die na het aflopen der Engelse mandaatsregering hqt land bin- Willem Barendsz naar Ilszee verdokken De eerste jager van de Willem Ba rendsz is gisteren uit Kaapstad naar het jachtgebied in de Zuidelijke IJszee ver trokken. Het sdhnp zelf vertrok vandaag na een verblijf van drie dagen ln de Tafel baat. Ir S'.af naar Canada Minister Staf is Zaterdagavond per vliegtuig naar Ottawa vertrokken voor besprekingen met Canadese defensie- autoriteiten. Volgende week gaat hij ver der naar Washington. HET ZACHTE WEER in schonk aan twee lammetjes, llngen ter wereld gebracht. November brengt ook die wat later in de tijd de Bij de heer Van Drlel de dierenwereld in een len- traditionele lenteboden zou- het hiermee nog niet testeer. Bij de veehouder P. d«n vormen, maar waar- gelopen, want een kloek. Driel in Waardenburo voor we nu eigenlijk geen die men reeds enige dap. zorgde een van de schapen *itel vreten. In de afgelopen miste, kwam trots m Zaterdag voor een verras- corner had het moeder- twaalf kuikens onder 1 sing, toen het dier het leven 'chaap reeds twee nakome- heg vandaan wandelen. Nederlandse componist werd posthuum gehuldigd Herontdekking van Jacob Obrecht, 450 jaar na zijn dood (Van onze Kunstredacteur) j^EN ONZER NEDERLANDSE compo nisten ts Zaterdag posthuum geëerd. Het heeft 450 jaar geduurd eer men ging beseffen, dat Jacob Obrecht toch wel e belangrijke figuur in ons muziekleven geweest. Prof. dT K. Ph. Be met Kemper* noemde hem eens „de grootste musicus Toch is licl zo VROUWELIJKE WISKUNDIGEN dar enkele De opvatting, dat de wiskunde tsluitend terrein van mannen is, is pen verbreid. En mocht iemand er andere denkbeelden koesteren, zal het hem (of haar) moeite kosten mwen te 1 op het gebied opmerkelijke prestaties hebben verrichl Laten we daarom op deze plaats een afrekenen met de misvatting dat uitslui tend mannen tot de exacte vakken g« roepen zgn. Toegegeven moet wordei dat vrouwen zich slechts b(j uitzonderin op dit terrein begeven, maar de redei hiervan zullen we eerder moeten zoekei dat hi kendste vrouwelijke wiskundige en filo sofe was ongetwijfeld Hypalia uit Alexandria, dochter van de wiskundige Theon en echtgenote van de wijsgeer Isoderus. Zij genoot in de oudheid grote faam wegens haar kennis en intellect, schoonheid en reinheid van zeden, en haar woning was de verzamelplaats van de geleerdste en aansienlijkste mannen van die tijd. Zij schreef commentaren op Diophantus en op de kegelsnede van Apollonius, doceerde wijsbegeerte en had n.a. de latere bisschop Synesius als leer ling. Dit was voor de dweperige bisschop yrillus echter geen bezwaar het straal- •peupel l Een ir de onverholen eei wetenschappelijk Caroline Herschel, de 12 jaar jongere zuster van de beroemde astronoom. En dan niet te vergeten Sophie Germain, die door het lezen van de geschiedenis der wiskunde van Motucia tot de studie van deze wetenschap gebracht werd, Fourrier en Legende- als leermeesters had en in briefwisseling stond met het mathema- sch fer fi Gat uitbreekt. Ieder die eite getroost, kan ich hier- dat stelling delijke 1 voor de n wetenschappelijke centra verschillende vrouwen prestaties verrichten in de wis-, schei- en natuurkundige vakken, die slechts door een minimaal percentage van de mannelijke bevolking begrepen kunnen worden, laat slaan uitgedacht. Ook het verleden levert ons het bewjjs dat vrouwen zirh met succes hebben be wogen op paden die uitsluitend voor mannen gereserveerd schenen. De be- rodat z >ord. 415 n. Ghr. door het janhagel derlijke prestaties die vroui en op gruwelijke wijze werd exacte vakken hebben gelevs twee sprekende voorbeelder Behalve dit droeve voi vrouwelijk mathematisch ii nog vele andere voorbeeldei zoals Maria Cunitz. die ir helft van de 17de eeuw t haar man Eliat von Löwen helangrjjki wiskundige en astronomische onderzoe kingen verrichtte. Ook Anna Reinhart uit Duitsland gold all stekend wiskundige, wier verhandelingi over een bepaald probleem van Maupr de tweede Hahn de 1 bracht. Marie Curie die in «plitsing l 1 de dam 1 de wiskunde in contact hebben gebracht, is het niet meer dan billijk de heren eens te ronfron- Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden.) die ooi-t binnen de tegenwoordige grenzen van ons land werd geboren". Vijf eeuwen geleden werd Jacob Obrech'. in het bui tenland reeds als de grootste Ned. compo nist beschouwd. Maar wij bleven achter en hebben thans, dank zij de oprichting van de Stichting „Jacob Obrecht", een ereschuld ingelost. Dat is dan Zaterdagmiddag J.l. gebeurd in Bergen op Zoom, de stad waar Obrecht op 22 November 1430 werd geboren, waar hij zijn eerste mis opdroeg (23 April 1480) r hij zangmeester was aan het Gtl- Onze Lieve Vrouwe. Deze compo nerende priester heeft o.a. gewerkt lr Utrecht (waar Erasmus, toen nog koor knaap. een leerling van hem was), Kams- rijk, Antwerpen en Brugge. Voor herstel van gezondheid vertrok hij ln 1504 Ferrara, doch sterft er het volgend aan de pest. De Stichting „Jacob Obrecht", de gep. Gezant der ÏTederlanden L. G. voorzitter is en waarin o.a. zitting hebben de professoren Bernet Kempers Schallenberg, dr Héiéne NoRhenius, An nie Piscaer en G. v. Ravenzwaay (s-.- re- taris), heeft op de 450ste sterfdag van Obrecht een gedenksteen aangebracht ln de hal onder de stadstoren le Bergen op Zoom. Deze toren is van d- voormalige St Gertruddskerk, waar Obrecht geruims tijd zangmeester was. as een korte, maar stijlvolle plechtigheid, waarbij de heer L. G. v. Hoorn de betekenis van Obrecht schetste de gedenksteen onthulde, die aan het gemeentebestuur van Bergen op Zoom werd aangeboden. Burgemeester Peters ivaardde de steen met grote dankbaar heid, en merkte o.m. op dat de Inlossing de ereschuld niet aüeen een herinne ring was aan oen schoon en ver verleden, t een wegwijzer voor de toe komstNamens de Zwitserse regering en Radio Genève werden bloemen bij de ge- dmksleen gelegd en de Muzlekkring sociale verbeteringen altijd bezwaren ge opperd en toch zijn zij er gekomen, ter- wijl eveneens voor grotere groepen de welvaart groter ts geworden; al die he rwaren hebben dus ni»t veel om hef Wf." Die reactie is juist. Wij twijfelen er dan ook niet aan daf eens de arbeidstijd korter zal worden. Maar wü zullen dan wel moe ten accepteren, dat de prijs hferuan ten dele door de consument wordt betaald. En die druk wordt groter voor hen, die niet van die sociale verbeteringen profiteren. M.a.w., die sociale verbeteringen hebben een sterk welvaartverdelend karakter. Het Centraal Planbureau heeft overi gens een paar maanden geleden berekend wat de realisatie van een aantal sociale wensen zou kosten: de invoering van een 5-daagse werkweek zou ln I960, uitgaan de van het prijspeil van 1954, een gat van f 1V« milliard in het totale natio nale inkomen slaan. Er zitten aan die 40 k 45 uur werken in 5 dagen vele kanten. Twee vrij# dagen kunnen leiden tot een andere manier van doorbrengen van het weekend, tot een meer naar bulten trekken: de bromfiets, de scooter, de tent, het buitenhuisje komen nog sterker in de belangstelling. Toch is dit alles nog toekomstmuziek, want met die huidige overspannen ar beidsmarkt en de pogingen om getrouwde vrouwen naar de bedrijven te trekken I* Invoering van de 5-daagse werkweek thans een soort zelfmoord. Maar die ar beidsmarkt blUft ntet zo. En nu onze zuiderburen het voorbeeld geven, zal dit ren zuigkracht gaan uitoefenen, waardoor deze sociale wens steeds luider zal gaan klinken. Ook al zal aan de algemene ouderdomsvoorziening om maar een andere sociale wens le noemen de voorrang worden gegeven. K.S.G. strekt hand uit naar de olie Misschien ook naar atoomkracht Vertegenwoordigers van de zes landen der Kolen- en Staalgemeenschap zullen >!gens Reuter geheime plannen bespre- •n voor samenvoeging van alle energie bronnen, de kernkracht waarschijnlijk daarin begrepen. Een der voorstellen ihoudt een gemeenschap in met boven- tlonale bevoegdheden voor kolen, ruwe olie, electriciteit en aardgas. Een ander voorstel betreft een Europese energie- kabinet. samengesteld utt ministers der landen. pn afzonderlijk vijfjarenplan omvatte de oprichting van een bureau voor kern kracht. Euratom, geheten, dat een Euro pese installatie moet bouwen voor d® be reiding van verrijkt uranium 235, de grondstof voor kernkracht Nog één koe In Mei 1954 waren In de provincie Gro ningen nog zeven bedrijven niet vrij ver klaard van runder-ttoc. Een Jaar later was er nog één bedrijf met één reactledier iet vrij verklaard, zo Is uit het Jaar erslag van de gezondheidsdienst voor dieren gebleken. Argentinië zijn generaal Uranga, mi nister van vervoer in de afgezette rege- ring-Lonardi, alsmede generaal Bengoa, minister van defensie, gearresteerd. Obrecht" o.l.v. Hans v. d. Hombergh voerde het motet „Laudamua nunc Do* minum" van Mozart uit. Des avonds, na ontvangst door het Gemeentebestuur, concerteerde deze unieke Muziefokrin-g nog in de Markiezenzaal van het stad huis. De kunst van Jacob Obrecht la de kunat in de gothlache kathedraal: ze kent de praal en de pracht, maar ook de stilte. Zijn vele mtseen zijn er als evenvele be wijzen van een cmhoogwijzende kunet. Maar ook als bewijzen van een schier on geëvenaard vakmanschap en een vollko- oorspronkelijke en Inspiratleve geest. „Liefdelijkheld en tedere intimiteit In het gebed, praal en pracht in de lofzang, fijn gegradueerde lyriek l« het Jubelen: dit alles is in de missen van Obrecht len overvloede aanwezig", schreef de Belgi sche musicoloog prof, dr C. H. van den Borren eens. En hiermee Is de veelzijdig heid van Obrecht raak getekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7