Receptie en feestmiddag van stichting „Margriet" Ons boek moet in buitenland méér worden verspreid Vrouw moet sfeer brengen, ook in het bedrijf TYPEN STENO NIEUWE LEIDSCHE COUBANT MAANDAG 21 NOVEMBER 19S5 Tien jaar kleuterdagverblijf Welfare houdt bazar in Acad. Ziekenhuis De Welfare-afdeling van het Ned. Rode Kruis houdt op 28. 29 en 30 Nov. van 10 's morgens tot 10 uur 's avonds een bazar in de aula van het Acad. Zieken huis. Men zal er producten kunnen ko pen, die patiënten door middel van be zigheidstherapie hebben vervaardigd. „Bloem met gouden hart en blanke bladen is een wonder van schoonheid" DE STICHTING Kleulerverblijf „Margriet" vieren Zaterdag haar tien jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan een receptie werd gehouden in het Antonius-clubhuis aan de Mare. Voor ouders en belangstellenden was hier gelegenheid, zich enkele ogenblikken met het bestuur te onder houden. In de oorlogstijd kwam men op de gedachte, het kind een mogelijkheid tot ongestoord spelen te verschaffen. Daar toe werd in Tilburg opgericht de Stich ting voor het Kind. waarvan dokter Kai- ï:I „Sinterklaastocht" in Leiden goed geslaagd De eerste Sinterklaas-wandeltocht in Leiden, georganiseerd door de werkcom- missie van de Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding, mag geslaagd worden ge noemd. De opkomst was boven verwach ting: er waren ruim 600 deelnemers, waar bij 15 verenigingen. Er werd na enig op onthoud om drie uur gestart bij de can- tine van de Constructie aan de Zoeter- woudseweg. Er waren twee afstanden te lopen, namelijk 10 km voor de kinderen en 15 km voor de groteren, dae bij de Ma- resingel rechtsaf sloegen om langs de Haarlemmertrekvaart naar Oegstgeest te lopen. He>t weer was prima en even over zes waren alle de.elnemers weer bij de Constructie aangekomen. Hierna volgde de prijsuitreiking door Sinterklaas, die alle deelnemers een medaille en een spe culaaspop overhandigde, hetwelk de alge mene feestvreugde zeker ten goede kwam. De werkcommissie onder voorzitterschap van de heer Bitter en de deelnemers kun nen op een geslaagde middag terugzien. AGENDA "VAN LEIDEN Maandag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad be handelt begroting 1956. Collegezaal heelkunde A.Z., 8 uur: K. en O.-cursus „Rheuma als ziekte en als sociaal probleem." Gerecht 10. 7 uur en half 9: K. en O.- cursussen „Expressie: de kunst van het uiten van gevoelens" door Erik Vos. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „De vrouw, de man en de moord", blijspel door André Roussin. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leldse Kunst kring „Voor Allen", pianorecital Cor de Groot Dinsdag Industrieterrein Trekvliet, 10 uur: eer ste paal voor industriehal. Stationsplein, 10 uur: Ned. vereniging van huisvrouwen, excursie naar Gouda. Stadhuis, 8 uur: gemeenteraad behan delt begroting 1956. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „De vrouw de man en de moord", blijspel door An dré Roussin. Kleine stadszaal. 8 uur: Ned. Chr. Reis- vereniglng, kleurenfilms over andere we relddelen. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Vereni ging van Zeeuwen „Luctor et Emergo", blijspel „Wanne" (in klederdracht). De Kleine Burcht, 7.45 uur: Hengelaars- bond voor Leiden en omstreken, lezing over pachtwet en visserijreglement Woensdag Station, 13.47 uur: aankomst van Sint Nicolaas; ruim 2 uur: ontvangst stadhuis plein; half 3: intocht stadsgehoorzaal (openbare scholen). Antonius-clubhuls, half 3: De Profes- sorenwijk (tien jaar), cabaretmiddag voor kinaeren. Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad be handelt begroting 1956. Rehoboth, half 8: Prot. Chr. Onderwij zers Vereniging, mej. Wolf over haar reis naar Israël. Snouck Hurgronje-huis, 8 u.: K. en O.- cursus „oorzaken van onkerkelijkheid." Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereniging van postzegelverzamelaars, N. F. Hede- man uit Den Haag over het opzetten van een verzameling. Kleine stadszaal. 8 uur: VOLA, film avond Ned. Fabrikaat. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: A. A. Gerbrands over muziek uit Neger- Afrika. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chr. mandoline- en toneelgezelschap „Sempre Avanti", .Jong en Jolig" met de operette „De jeugd van Opa Jung en Oma Jung-Lustig" Burcht. 8 uur: Gewestelijk Arbeids bureau. voorlichtingsavond over Canada, met film. Tentoonstellingen Lakenhal. 10—5 uur: „Rekenschap" (beeldende kunst), tot 5 December. Prentenkabinet, 25 uur: Werk van fotograaf Pim van Os (tot 10 December) Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. ser de promotor was. Dokter K.^ier heeft toen het initiatief genomen tot het stichten van de kleuterverblijven „Mar griet" op verschillende plaatsen in ons land. waar zwakke kinderen weer op krachten kunnen komen onder toezicht van artsen en kinderverzorgsters. De vele giften, die men ontving, ook in de vorm van inventaris en levensmid delen, werden aanvankelijk opgedragen aan Volksherstel, onder voorwaarde dat een eigen stichting in het leven zou wor den geroepen, die toegankelijk zou zijn voor kinderen van alle gezindten. Dit gebeurde, en thans kan men in Amster dam. Haarlem, Scheveningen, Leiden en Arnhem kleuterdagverblijven „Margriet" vinden, terwijl er in Utrecht een in aan bouw is. Symbool: pop Tijdens de receptie ontving het bestuur van dokter Keyzer bij wijze van symbool een pop. Terwijl de ouders zich met het bestuur onderhielden, werden de kinde ren beziggehouden door het accordeon- trio Louw Boe Haard-Willy Swanenburg- Gerard Willems. Voor de aanvang van het poppenspel, dat werd samengesteld door mevr. E. J. Hannema-van Maasdijk en uitgevoerd door Hans de Jong. sprak de voorzitter van „Margriet", prof. dr G. M. H. Veene- klaas, de aanwezigen toe. De bloem margriet met haar gouden hart en de blanke bloembladen, is een wonder van schoonheid, aldus prof. Vee- neklaas. Maar het is niet mogelijk, dat zij uit zichzelf bloeit. Licht, lucht, warm te en zonneschijn zijn daarvoor nodig. In de tien jaar van haar bestaan heeft de stichting „Margriet" hiervan wel eens te weinig gekregen. Toch is ze blijven le ven. Dat stemt mij tot dankbaarheid Je gens allen, die hebben meegewerkt aan haar voortbestaan. „Opa" gehuldigd Prof. Veeneklaas deelde mede, dat een telegram was binnengekomen met de gelukwensen van H.K.H. Prinses Mar griet. Ook huldigde de hoogleraar de concierge van het kleuterverblijf „Opa" van der Weijden. Want de kinderen ken nen hem alleen als „opa" en ze zijn erg op hem gesteld. Opa kreeg een enveloppe met inhoud en zijn vrouw bloemen. Namens het college van B. en W. bood wethouder S. Menken de gelukwensen aan. Het jongenscorps van „Kunst en Genoegen" bracht een serenade aan het bestuur van „Margriet". Na het poppen spel, dat door de goede zorgen van de heer Boellaard op de accordeon werd be geleid, trad de goochelaar Geraldini op. Burgexlijke stand van Leiden GEBOREN Karin D. dr v Th. Adriaanse l J. Lavell; Geertruida dr v K. v. d. Nieuwendijk en T. Zeilstra; Jozef F. zn v N. H. van Haarlem en B. C. M. Stempe laars; Helena A. M. dr v A. J. van Zaal A. B. H. Tap; Johannes zn v W. J. Smits en C. Pouw; Bernardus L. M. zn v A. Wijnands en G. A. Stokkel: Ivonne D. M. dr v J. H. Heesterman en D. M. J. Seumeren Conferentie op Oud-Poelgeest "C^EN GROOT AANTAL DAMES, werkzaam in onderscheidene admini- -L' stratieve beroepen, was Zaterdag uit alle delen van ons land naar het kasteel Oud-Poelgeest gekomen, waar zij zich hebben bezonnen op haar taak en kansen in en buiten het bedrijf. Na de ontvangst door de adjunct- directrice van Oud-Poelgeest, C. M. Baronesse van Heemstra, en een in formele kennismaking was het woord aan dr F. J. E. Hogewind, directeur van de rijkspsychologische dienst. Dr Hogewind besprak het karaktefVan de moderne arbeid, die de gehele werk sfeer doortrekt Die werksfeer is volgens spr. niet dat gladde ijs, dat men zich wel eens voorstelt, maar de weg, waar men vaart kan maken en goed uitzicht kan hebben, waar echter ook botsingen kun nen voorkomen en ongelukken met levensgevaar. Spreker betoogde, dat het karakter van de moderne arbeid rationeel Is. sprak over planning, calculatie en na-calculatie en weea daarbij op de voortschrijdende specialisatie. Vervolgens stond hij stil bij de mechanisatie, die het massale met zich brengt en waarbij het verleidelijk is. de mens uit te schakelen en een machine te nemen. Toch krijgen we hierdoor hoge lonen, weliswaar massale arbeid, maar daardoor weer hogere consumptie Deze cirkelgang is volgens dr Hogewind een uitvloeisel van moderne arbeid, waar bij de werkers niet op de achtergrond zijn gekomen, getuige de grote vraag naar mensen in diverse beroepen. Om dezen te krijgen, zien we tegenwoordig in de be drijven allerlei plezierige dingen, als be- drijfsvervoer, woningbouw, pensioenen, ja zelfs extreme genoegens- Het grote gevaar doet zich dan voor, dat de werker de rea liteit uit het oog verliest, alles accepteert als vanzelfsprekende zaken en de kleinste oneffenheid al onaangenaam begint te vinden. Het benauwde spr-, dat zo weinig mensen zich er rekenschap van geven. Een typisch verschil tussen man en vrouw noemde spr. het feit, dat de man zich realiseert, hoe het in de toekomst met hem moet. terwijl de vrouw, vooral bene den de 25 jaar, hier allerminst over denkt, laat staan zich er bezorgd over maakt. Bewuste keuze Nu wan het ogenblik gekomen, dat mej. A. C. Hendriks, ambtenares bij de C.P D. te Den Haag. zich in het gesprek mengde; het werd een duet. zoals Dr Hogewind het noemde, dat begon mpt de identificatie bij administratieve bedrijven. Bij de meisjes, zo kwam men tot de conclusie, moet meer bewuste beroepskeuze zijn. Maar het meisje stelt zich meer in op het huwelijk en heeft minder binding aan het werk dan de man. Gezien haar zorgend karakter zal zij ook beter passen tn een klein bedrijf of in een speciale functie (als secreta- j dan zich laten opnemen in de a van b v een grote typekamer. De werkomstandigheden acht het meisje ook veel belangrijker dan het werk zelf Op de vraag, of het meisje haar huwelijks kansen belemmert door zich geheel op de werksfeer te richten, moesten de referen ten bevestigend beantwoorden; door haar werk gaat zij verder van het huwelijk af i betere al- Crescendogat uitvoering in de foyer VAN de mondaccordeon-orkest- vereniging „Crescendo" deden de leden Zaterdagavond hun uiterste best tijdens de uitvoering ter gele genheid van het vier-jarig bestaan in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De vereniging heeft in de afgelopen periode een grote activiteit weten te ont plooien. Veertien keer trad zij naar bui ten op, zowel in als buiten Leiden, ver telde de voorzitter, de heer A. J. Kwartel in zijn openingewoord. Spreker verwel komde mr dr J. R. Roosenschoon. chef van de afdeling onderwijs, die namens wethouder Van Schaik de avond bij woonde. de heer Van Duinen, directeur van het Leidse Volkshuis, en de verte genwoordigers van verschillende zuster verenigingen. De heer Kwartel deelde mede. dat in het afgelopen Jaar een be langrijke stijging van het ledenaantal was te constateren en sprak een woord van dank tot de dirigent, de heer W. van Strien, onder wiens leiding de vereniging op het concours te Wageningen de eersta prijs behaalde. De heer Van Strien ont ving een envelop met inhoud als blijk van waardering voor zijn werk. De voor zitter dankte mevrouw Wassenaar, die de tombola had bijeengebracht en overhan digde haar bloemen. Mr dr Roosenschoon 6prak een kort woord, waarna de vereniging een vaan del ontving. Het eerete deel van het pro gramma werd verzorgd door „Crescen do", vervolgens trad op de heer Gé Ho- fenk. die een klein Hammondorgel be speelde, waarna de Tyrolerkapel „De Al penroos" het programma besloot. „Crescendo" zelf speelde walsen en marsen, alsmede een ouverture met de heer A. Pesant als solist. Van de negen nummers, die het programma vermeldde, kwamen de .Julia Wals" in een arrange ment van P. F. de Kort en de „Manoeu vre Mars" van J. Stenz het best tot hun recht. Het woord „rêverie" roept een licht-dromerlge stemming op, maar bij de „Rêverie" die „Crescendo" ten gehore bracht, viel niet veel te dromen. Over het algemeen, met uitzondering van de bo vengenoemde wals, kon het gezelschap beter met het forse rhythme van de mar. sen overweg, die dan ook behoorlijk wer den Uitgevoerd. zij zich door studie moet aankweken. Zij zal daar niet alleen in haar werk. maar ook later in een eventueel huwelijk ge noegen van beleven. Tenslotte werd geconstateerd, dat de vrouw het bindende element ie Ze moet niet gaan moederen, want ook dan schiet zij haar doel voorbij. Zij moet sfeer bren gen, wat de man niet kan. ook in het be- driif en geestelijk actief zijn en blijven. Des avonds werd in groepen over dit onderwerp gediscussieerd. Zondagmorgen was er een oecumenische huisdienst met als thema „Bestemming of willekeur", Dra S. G. Stelma sprak aan de hand van reproducties over leven en werken van Vincent van Gogh 's Middags was het woord aan mejuf frouw A Groeneweg, maatschappelijk werkster in Den Haag. die sprak over het onderwerp „Mijn taak en kansen buiten het bedrijf' Kon. Erk. PITMANSCHOOL Advertentie 10 vinger syst. blind rhythm. 4 Uien (130 let tergrepen per Plantsoen 65 Kamercentrale Leiden A.R.P. Ontwerp-program van actie van amendementen voorzien Aanbevelingslijst candidaien voor Tweede Kamer besproken De kamercentrale Leiden der A.R.P. heeft Zaterdag in een langdurige ver- gadering een voorlopige aanbevelingslijst van candidaten voor de Tweede Kamer en de amendementen op het ontwerpprogram van actie besproken. De vergadering, die in Gouda werd gehouden, stond bij afwezigheid van de heer Chr. van den Heuvel onder voorzitterschap van de heer A. War- naar. Voordat de voorlopige aanbevelingslijst aan de verenigingen wordt gestuurd, kon de vergadering nog een vijftal namen toevoegen. Van de amendementen, door de kiesverenigingen voorgesteld, zal slechts een be perkt aantal met steun van de vergadering naar het Centraal Comité wor den gezonden. Allereerst benoemde de vergadering tot lid van het Centraal Comité de heer A. Warnaar en tot zijn vervangers de heer E. A. Polet en dr N. G. Geelkerken In de raad van de Dr Kuyperstichting zal weer zitting nemen dr Geelkerken; zijn vervanger is de heer C. Hortensius. Het Centraal Comité heeft een voor lopige aanbevelingslijst van candidaten voor de Tweede Kamer doen uitgaan, waarop 39 namen staan. Het bestuur van de kamercentrale Leiden heeft een lijst samengesteld met 25 namen en door de vergadering zijn hier 5 namen aan toe gevoegd. Bij deze personen was ook een vrouw. De kiesverenigingen moeten nu aan het Centraal Comité een lijst met 20 namen sturen, waarna door dit co mité de definitieve aanbevelingslijst wordt samengesteld. De deputatenverga- derlng heeft dan hat laatste woord. Program Ten aanzien van het program van actie kwam de vraag naar voren, of dit niet korter en leesbaarder kan zijn. Een voor stel van Leiden en Katwijk om in de paragraaf over onderwijs en cultuur dui delijker te stellen, dat het particulier initiatief bij de oprichting van scholen Show in Oud-Hortuszicht van pluimvee- en konijnensport Jury moest honderd-vijfentwintig dieren beoordelen Zaterdagavond hield de Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging haar jaarlijkse show in de zaal van Oud-Hortuszicht aan de Witte Singel. Zoals altijd, was deze tentoonstelling keurig verzorgd. Niet minder dan 125 dieren waren ingezonden; het was geen gemakkelijke taak voor de keur meesters W. van der Bent en H. IJsma om dit alles te beoordelen. Uit eindelijk werd de beste van de tentoonstelling de heer J. Rol met ram jong, terwijl tweede werd de heer E. de Beer met Fr. hangoor. Het fraaiste fok- paar was van Rol en de fraaiste collectie behoorde E. Quist toe. De ver schillende uitslagen vindt de lezer hieronder. konijnengr. ram jong: 1. E. de Beer; wit voedster Jong 1. K. Wassenaar bont voed ster jong: 1. E. de Beer. Groot Zilver: licht-zw. voedster oud 1 en ereprijs C. van Rooden. Groot Chinchilla: ereprijs T van Am sterdam; ram Jong: 1. T. van Amsterdam. 2 en 3. mevr. Zwanenburg; voedster Jong 1. T. van Amsterdam. 2 en 3. mevr. Zwa nenburg. Wener Blauw: ereprijs T. van Amster dam: ram oud: 1 en 2. P. Zwanenburg; ram jong: 1. L. Boonstra; voedster Jong: 1. 2 en 3. P. Zwanenburg. Wener Wit: ram oud 1 mevr. Smlt- Oosterhof; voedster oud: 1. A. van Leeu wen; ram Jong: 1. T. van Amsterdam, 2. A. van Leeuwen; voedster jong: 1. T. van Amsterdam, 2. A. van Leeuwen. Rode Nw. Zeelander: ereprijs M. Kou- wenburg; voedster Jong: 1. M. Kouwen- burg; ram Jong: 1 en 2. M. Kouwenburg. ThQringen: ereprijs W. de Clou; jong: 1. 2 en 3. W. de Clou; voedster Jong: 1. W. de Clou- Alaska: voedster oud: 1. mevr. Smit van Egmond. Havana: ereprijs A. Augustlnus; ram oud: 1. A. Augustlnus; voedster oud: 1 en 2. A. Augustlnus; voedster jong: 1 en 2. A. Augustlnus. Rex (kortharigen): ereprijs W. Hanse laar; zwart ram oud: 1. Mevr. Smlt-Oos- terhof; ram Jong: 1 en 2. L. Zirkzee; voed ster jong: 1. L. Zirkzee; blauw ram Jong: 1 en 2. W. Hanselaar; voedster jong: 1. W. Hanselaar. Gouwenaar: ram Jong: 1. mevr. Smlt- Oosterhof. Klein Chinchilla: ereprijs en 1. B. Rut gers; voedster Jong: T. B. Rutgers; ram jong: 1. B. Rutgers; voedster Jong: 1 en 2. B. Rutgers, 3. mevr. Quist Klein Zilver: ereprijs G. Zuurdeeg; 1.- Vlasmse reusen: ereprijs (ram iong) J. Laman; ijzergr. voedster jong: 1. W Schroef. 2. P. Borst. 3. P. Borst. Konijnengrijs voedster Jong: 1. Th. Belt 2. B. Schroef; wit ram oud: 1. J. Laman; wit voedster Jong: 1. C. Leemans, 2. F. Lardee. 3. A. Couzijn; wit ram jong: 1. J. Laman. 2. P. Borst: wit voedster jong: 1. P. v. d. Leek. 2 en 3. J. Laman. Lotharingen: ereprijs P. v. d. Leek; zwart ram jong: 1. H. Vermond, 2. P. v. d. Leek; zwart voedster Jong: 1. P. v. d. Leek. 2. P. v. d. Leek. 3. H. Vermond; blauw voedster Jong: 1. P. v. d. Leek. Franse Hangoor: ereprijs E. de Beer; ijzergr. voedster jong: 1. K. Wassenaar; voorop moet gaan en dat de staatsschool uitzondering en aanvulling moet zijn. kon de goedkeuring wegdragen. Een i stel van Wassenaar om ten aanzien het woningbeleid als belangrijkste in de paragraaf op te nemen de huuraanpas- sing en het subsidiebeleid, dat er op ge richt moet zijn de particuliere bouw te bevorderen, nam de vergadering Ook de huurbelasting wordt in dit i stel van de hand gewezen. In het ontwerp-program staat ove maatschappelijke zorg. dat de overheid zich moet onthouden van arbeid, die op ten minste even vruchtbare wijze door dergelijke „particuliere" lichamen kan worden verricht. Op voorstel van Leiden wordt een verandering ingediend, inhou dende dat de overheid zich moet ont houden van arbeid, die op het terrein van de particuliere organisaties ligt, dat de overheid slechts, met eerbiediging van de zelfstandigheid, steunen kan. Bij aanhouding van de redactie van ontwerp zou het Roomse principe de subsidiariteit (wie het 't best kan, mag het doen) worden binnengesmokkeld. Ook met betrekking tot de kartelpoll- tiek, de visserij en Ambon konden amen dementen een meerderheid halen. PROF. DONKERSLOOT Vereniging van letterkundigen vierde gouden jubileum ZATERDAG HEEFT DE VERENIGING van Letterkundigen haar vijftig jarig bestaan gevierd met een jubileumvergadering in het stedelijk museum te Amsterdam. Deze vergadering werd o.a. bijgewoond en toege sproken door de chef van het kabinet van de Belgische minister van On derwijs en Kunsten, de heer Julien Cuypers, en de raadsadviseur in alge mene dienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr J. H. Wesselings. In zijn jubileumtoespraak zei de voorzitter van de ver eniging van letterkundigen, prof. dr N. A. Donkersloot, onder meer: „De overheid kan geen richting geven aan de kunst. Zij kan wel het voorberei dende werk van de kunstenaar stimuleren". Prof. Donkersloot, als dichter bekend onder het pseudoniem Antonie Dowker, begon zijn toespraak met het een merk waardig feit te noemen, dat indertijd de Nederlandse litteratoren ondanks hun in dividualisme toch bereid bleken te zijn het op te nemen voor de sociale en auteursrechtelijke positie van de auteur. Spreker noemde als winstpunten van de oprichting van de vereniging van letter kundigen de aansluiting van de vereni ging bij de Berner Conventie, de samen werking met de Kon. Nederlandse Uit geversbond, de oprichting van het bureau voor auteursrecht en de oprichting van het ondersteuningsfonds. „Hoe nodig het was, dat de auteurs zich in 1905 aaneensloten, valt te illu streren aan het feit, dat Frederlk van Eeden het auteursrecht van zijn „Kleine Johan-nes" voor honderd gulden aan een uitgever van de hand moest doen. Neder land was ln die dagen een litteraire roof staat, waarin de positie van de auteur allesbehalve zeker te noemen was". De voorzitter van de vereniging voor letterkundigen noemde het auteursrecht een recht van geestelijke orde. Bescher ming van de auteur betekent *egelljker- tijd bescherming van de gemeenschap. Ten diepste gaat het bij de bescherming van de auteur om de gemeenschappelijke cultuur, aldus spreker. Tot de we«n6en van de vereniging, die nog in vervulling moeten gaan, rekende prof. Donkersloot d« verbetering van artikel 16 van de wet op het auteurs recht, het z.g. bloemlezingsartikel. Sterker beroepsverenigingen van kunstenaars. Hierdoor werd het front van degenen die zich bewegen op het terrein van de muze, m maatschappelijke zin sterker, aldus spreker. Hij achtte het aan te bevelen, dat wegen worden gezocht om aan de letterkundigen werkgelegenheden te ver. schaffen, waarin zij meer betrokken zul len blijven op hun litteraire arbeid dan op het ogenblik het geval ia. Sprekend over de verhouding tussen overheid en litteratuur zei prof. Donker sloot, het aanbevelenswaardig te ach'.en, dat in het vervolg in een letterkundig werk, dat ln opdracht van de regering is ontstaan, lnplaats van „in opdracht van de regering" wordt vermeld „met re geringssteun voorbereid". Hij zeide ver der verheugd te zijn over de goede sa menwerking, die bestaat tussen de Ne derlandse letterkundigen en hun Vlaam se collegae. „De verspreiding van het Nederlandse boek in het buitenland is iets. dat met grote kracht in de toe komst 'er hand zal moeten worden geno men. Nog steeds tellen wij geen Nobel prijswinnaar voor litteratuur onder onze landgenoten", aldus prof. Donkersloot. Fiscale vrijstelling Tijdens de jubileumvergade ring ter gelegenheid, van het vijftig-jarig bestaan van de Vereniging van Letterkundigen hebben enkele leden, onder wie mevrouw dr Annie Romein- Verschoor, de vergadering voorgesteld, de minister ran Financiën te verzoeken om, bij wijze van jubileumgeschenk aan de vijftigjarige vereniging, vrijstelling van belasting op litteraire prijzen te verlenen. Dit voorstel werd niet tn be handeling genomen, omdat, al dus de voorzitter, prof. dr N. A. Donkersloot, de vergadering van deze middag niet tot be sluiten bevoegd was. Des ondanks wilde hij er toch ruchtbaarheid aan geven, zo zei hij. Gevaar De heer Julien Cuypers. chef van het kabinet van de Belgische minister van onderwijs en kunsten, roemde de goede betrekkingen, die er tal Nederland be staan tussen de uitgevers en de auteurs. „Daar profiteert me*, alleen de Neder landse letterkundige van, maar ook de Vlaamse". Sprekend over de verhouding van de schrijver en de overheid zei de heer Cuypers dat hij met enige huive ring tegenover het geven van opdrachten aan auteurs staat ,,Het letterkundig pro duct is een zuiver individuele uiting van het vrije woord. Van dat vrije woord kan de overheid slechts dienaresse zijn. Is ze dat niet, dan betekent zij een permanent gevaar voor de geestelijke volksgezond heid". Spreker vervolgde met te betogen, dat men hen die tegen de z.g. „litteraire ban kiers" in opstand komen, moet kunnen honoreren. Hij herinnerde ln dit verband aan de tijd dat zij zelf ln revolte hadden geleefd tegen alles wat gereglementeerd en gestabiliseerd was in de litteratuur. Mevr. Claudine Witsen Elias droeg in deze Jubileumvergadering voor uit de werken van P. C. Boutens en Martinus Nijhoff. Mevr. Kitty Josselin de Jong zong enkele liederen. Verder voerden nog het woord een vertegenwoordiger van de vereniging van Vlaamse letterkundigen, de heer E. Lefebre, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, en dr Wesselings namens het ministerie van O. K. en W. Nadat mr A. J. d'AHly de vergadering namens het Amsterdamse stadsbestuur had toegesproken, sloot prof. Donkersloot de bijeenkomst. Daarna heeft het gemeentebestuur van Amsterdam een ontvangst aangeboden, eveneens ln het stedelijk Gewichtheffen in Den Burcht De Leidse athletiekclub ..De Spartaan", die Zaterdag in de Jaoobazaa! vnn De Burcht een grote gewichthefwedstrijd organiseerde, kan terugzien op een goed geslaagde en druk bezochte avond. De acrobatenclub „The Sandows" onder lel. ding van de heer B. Brandt, gaf enkel# demonstraties, die veel bijval oogstten. Bij de prestatiewedstrijd eindigde „De Spartaan" op de tweede plaats achter KDO uit Den Haag L.K.V. uit Leiden eindigde op de derde plaats. De beste prestaties werden behaald door: A. J. KKoppe met 242 kg (vedergewicht), J. H. Heetveld met 297 kg (halfzwaargewlcht), D. v. d. Wetering met 260 kg (middenge wicht. Deze behoorden allen tot „De Spartaan". Jan Bleumers concertmeester bij Ned. Opera Jan Bleumers. concertmeester en solo- vlollst bij de AVRO en voorheen eerst# violtst bij het Residentie Orkest, ts per I Januari 1956 als eerste concertmeester geëngageerd door de Ned. Opera. Jan Bleumers Is primarius van het Bleumera Strijkkwartet en maakt verder deel alt van het Hilversums Pianotrio. blauw voedster jong: I. G. Zuurdeeg; 1.- geei voedster Jong: 1 en 2. G. Zuurdeeg. Tan: ereprijs J. Rol; ram jong: 1 en 2. J. Rol; voedster jong: 1 en 2. J. Rol, 3. mevr. Couzijn. Hollander: ereprijs E. Quist; zwart ram oud: 1. E. Quist; voedster jong: 1. E. Quist; ram Jong: 1. E. Quist; voedster jong: 1 en 2. E. Quist Pool Roodoog: ereprijs C. Droog; ram oud: 1. C. Droog, 2. T. G. Blom; voedster oud: 1 en 2. T. G. Blom; ram jong: 1. A. van Leeuwen. 2. mevr. Quist; voedster jong: 1. A. van Leeuwen, 2. C. Droog. Jeugdklasse C-klaase: beste L. Boon stra; Vlaamse Reus wit: 1 en 2. F. Lar dee; voedster: 1. L. Laman, 2 en 3. F. Lardee; konijnengr. ram: 1. A. Couzijn. Lotharinger: zwart ram: 1. J. Krol, 2. G. de Jong; voedster: 1. H. Vermond. Fr. Hangoor: konijnengrijs ram: 1. E. de Beer. Wener: voedster blauw: 1 en 2. L. Boon- licht-z Groot ZHvi van Rooden. Rex: blauw voedster: 1. L. Zirkzee; bruin voedster: 1. L. Zirkzee. Alaska: ram: 1. mevr. Smit-van Eg- mond; voedster: 1. mevr. Smit-van Eg- Gevestigde en vertrokken personen In de week van 14 tot en met 19 November Te Leiden vestigden zich: C H D J Beckmann, architect. Meloen straat 24; L Kes6cl6-Berben, Marnlxatr. 36; G L van den Berg en fam., techn. ambt. b.d. Genie, Zoeterw. Singel 77; A Blok en fam., scheepsbouwer, Zijlsingel 19; M F van Scherpenfoerg-Böckling, Ra penburg 50; W E de Boer, Groenhoven- straat 13; L J van den Bogaard, huishoud ster, Lange Mare 65; D Burger, Rijn- en Schiekade 111; J A M Corneiissens, rijks ambtenaar, Witte Singel 102; W Dekker en fam., instrumentmaker, Marnixatraat 98; I M S Mulder-Frings en fam., Zwarte Pad 20; C J A M Goudriaan, typiste, He- rensteeg 33; W van den Haak en fam., radiomonteur, A. van Burenhof 45; C H Heckman, Groenhovenstraat 13; J M Henneigen, Kam. Onneslaan 56; A den Heuvel, radio-tel eg r., Scbelpenkade 41; F van der Hoog, Breestraat 73; A A Jellema en fam., lithograaf, Rijnsburger- weg 28; J A J Jungerhans, Gerecht 12; A J van der Kamp en fam., stoffeerder. Akkerhof 35; W M Kastelein, onderwij- Rijnsburgerweg 140; E Kloosterhuls, Morsweg 102a; M Klusman, Nieuwe Rijn 31a; O. Kok, Mariënpoelstraat 27; T. Kool stra, Diefsteeg 6b; J Korrubel, tandtechnl- O. Herengracht 9a; D L A TeunlS6en- de Kreke, Thorbecke6traat 46; A J Kruithof, W. Rozenstraat 20; D C W Land man, religleuse, St Jacobsgracht 1; J J Leeuwenkamp en fam., militair KL. Mar- aat 66; H P Losekoot, instrument- Lage Morsweg 31; H J Meere, veerster, Stationsweg 23; P J C Nagtegaal, Boerhaavelaan 42; F A Nawijn. lerares lich. opv.. Paviljoenshof 16; F X Nellssen. leraar, Mariënpoelstraat 15; A M W Nik- kels. Witte Singel 96; A F de Nooij. huis houdster, Zoeterw. Singel 58; T P J M Platenburg, Schelpenkade 45; A Vink- Rosier en fam.. Van der Hoevenstraat 18; G P Rouwit, keukenmeisje, Gortestr. 30; A J Schalkwijk, naaister, A. van Saksen- straat 10a; J J J Schilthuis, Pieterskerlc- koorsteeg 32a; W. Scholten, wever. Kort Rapenburg 7a; G A Sohoots en fam., administrateur, Mariënpoelstraat 33; M. Seeger, Sterrenwacht 8; C Sosef, kok, Roodborststraat 40; A Steenbakker, hulp de huisfh., Oude Singel 20; E Strljks, laborant, Heemskerkstraat 82; H J To- leraar NO, Tomatenstraat 16a; W J Tomesen, Tomatenstraat 16a; G M H Veeneklaas, hoogleraar kindergen., Rljns- burgerweg 10; C Vellekoop, Korte Mar« 27; N Verbeek, gezinsverzorgster, J da Wittstraat 17; J H O Vink, Bi 121a; J de Vries, busconducteur, De L. da Kanter6traat 12; N de Vries en fam., be grotingscalculator, De Goejestraat 23; G J A de Weljer, dienstbode. Rijnrtiurger- weg 10; M C Veibeek-Weijermans. pen sionhoudster, Nieuwe Rijn 82; A J M Wi. sing, lerares vglo, J de Wittstraat 6; G A Willegen. Tib. Siegenbeekstraat 8; J A Mooten-Willems, Lammermarkt 19a. Uit Lelden vertrokken: J A Arkeveld, Julianastraat 99. Katwijk, Wassenaarseweg 75; J C W Bakker en fam., Paviljoen6hof 16. Amersfoort, Wijersstraat 15; M A J Hupse-Belt, Zoe terw. Singel 67, 's-Gravenhage, Burgers- dijkstraat 1; F Beneker, Noordelnda 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; A D den Hol lander-van den Berg, Caecillastraat 57, Oogstgeest, Terweeweg 26; J Blokhuis. Koninginnehof 3, Zoeterwoude, Rijnegom- 34; A H v Bolhuis, aan boord. Warmond, Herenweg 52; B T H Booms- Vondellaan 6, Nijmegen, Marialaan 3; H L C Borlefts, Morsstraat 4, Groningen, Kraneweg 31a; A C v Werkhoven-van den Bos. Tulpenstraat 23, Voorhout, Heren straat 94; C J Boahart. Noordeinde 2a, Den Helder. Buitenhaven 5; C v Mastrigt-La Bree, Haarl-straat 238, Aalsmeer. Sport- laan 13; M J C Brittijn, Bloemstraat 26. Weert. Kazernelaan 101; C L van den Broek, 3 Octoberstraat 17a. Bussum, Cein tuurbaan 124; B. H. Brons, Vreewijkstr. 6, Noordwijk. Voorstr. 29; A. L. v. Bruggen. W. Rozenstr. 2a, Rotterdam, v. Aerssenl. 15; E. M. Brugman, de Sitterln 96, Hazers- woude, Dorpsstr 238; M. M. Dorrepaal. Joh. de Wittstr. 44, Oegstgeest, Spaarga- renstr 27; A. H. van Dijk, Noordeinde 2a. Den Helder, Buitenhaven 5; M. T. v. Dijk edhtg. van: v. Ettlnger, v. d. Waalstr. 16, 'a-Gravenhage, Fahrenheitstr. 357; N. van Engelen, Mariësipolder 41, Duitsland; W. H. J. Gasman, Haarlstr. 106, Utrecht, WJt- tevrouwensingel 2fi; W. F. v. Kampen- Groenendijk. v.d.Werfstraat 40a, Voorhout, Reigersin 23; M. Habib en fam., de M. v. Streefk.str. 34, Egypte; B. M. Hendriks, H. Rijndijk 85. Belg. Congo; J. H. Hes, Su- matrastraat 48. Woudenberg, Geeresteln- selaan 57; B. Hoogstraten, Pasteurstraat 21, Qssendreeht, Prov.weg 40; G. A. van den Hout. N. Rijn 8, Drlebergen-Rijsen- burg, Hoofdstr. 221; J. Hoving en fam., d# M. v. Streefk-str. 6, Hardenbcrg, Stations- str. 24; G. H. de Jong, Herengrt 58. R'dam, Korhaanstr. 21a; J. v. Kampen, Raamstr. 14, Voorhout. Reigersin 23; L. M. M. Smit- v. Kampen, H. Morsweg 44. Noordwijk, L. Senfstr. 3; W. K. H. Karstens en fam., Roodenb.str. 18, Katwijk, Boulevard 50; M. v. Klaveren. Leliestraat 90. Gr. Britt.; E. Krens, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, Dulven- voordestr. 20; G. M. v. 't Land, Groenho- venstr. 25. Oegstgeest, Wilh.park 21; A. W. Lepelaar. Driftstr. 56a, Ossendrecht, Prov. weg 40; D. C. Coert-Lodder, Boerh.ln 43. Oegstgeest, Poelgeesterw. 1; E. Stenger- Louwrler, H. de Grootetr. 20, Hattem, Hen- drikje6w. 16; J. E. E. M. Mathon, Groen- hovsentr. 13, Den Haag, Ruljchrockl. 125; P. P. Arnst-v. d. Meij, Papengrt 25 a, Bre da, Rietmakersbr. 41; H. C. G. L. Meyer, Langebrug 6, Roermond, Steegstr. 9; J. Schreurs-Mieremet, Zoeterw. Singel 77, R'dam, Ramlehweg 10c; B. Moene, Vrou- wensteeg 18, Katwijk, Zeeweg 77; G. E. Montagne, Rijnsbw 10, Nieuwer Amstel, Amstelveen, Thorbeckelaan 27; R. Mont- frooij. Hoge Morsweg 39. Rolde, Pa penvoort 15a; C. G. J. Nanninga, W. Singel 82. De Bilt. Utr.weg 279; C. M. van Nispen, Mariënpolderstr la. Oegst geest, Leidsestr.weg 3; B. Schultvlot-van Noort, Haarl.weg 49, Ned. Antillen; G. M. Niemer-Philips, Burggravenlaan 235, Am sterdam, Beethovenstr. 49-51; W. Pow en fam., Herensteeg 21a, Noorw.hout, Zeestr. 101; J. Ris, de M. v. Streefk.str. 49. R'dam, Gr. Hilled ijk 286; J. L. de Roode, Prinsen- str. 8, Ossendrecht, Ptov.weg 40; C. Schook en fam., H. Rijndijk 280, R'dam, Spinbol- plein 6; C. J. A. Somers en fam.. Lijater- str. 15, Harderwijk, Donkenstr. 53; D. Son- nega, v. d. S. Bakhuyzenln 21, Warmond, a.b. woonschip ligg. l d. gembaven; H. A. van Tol, Rijndljkstr. 87, R'dam, Toepad 120; L. G. Trompert. Zoeterw. S ingel 77, Rdam, Ramlehweg 19c; C. H. v. d. Upwich, Rijri- kade 17, Leiderdorp, Berkenkade 17; G. W. Versteeg, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Moerweg 418; H. R. Vincent, J. v. Goijen- kade 37. Velsen. W. de Zwijgerln 3; M M. Middendorp-Voppen en fam., Sieboldstr. 63, Emmen, le Koppelveenweg 9; H. Wal de Wolff, Haarl-straat 138. 'a-Graven hage, Javastraat 130; R. C. M. Werrel- i, Thorbeckestr. 50, Eindhoven, Stra- tumsedijk 23g; P. J. v. d. Windt en fam., d. S. Bakhuyzenln 7, Soest, Bartolottiln M. J. de Wit, Julianastr. 12, R'dam, AelbrJcade 55a; H. J. M. Wolthuis, Noord einde 2a, Hengelo O., Floresstr. 27; S. H. C. de Zeeuw, Breestr. 130a, V.S. van N. Amerika. Trampassagiers onder suikerbieten Er onstond Zaterdagochtend vroeg conster natie onder de passagiers, die in de bij wagen van lijn twee te Rotterdam hadden plaatsgenomen. Het tramstel kwam op da kruising Plelnweg-Wolphaertsbosch in bot sing met een vrachtauto met aanhang wagen. die met suikerbieten geladen was. De zijkant van de bijwagen werd geheel afgerukt, de banken kwamen los te staan de passagiers van de tamelijk volle wagen kregen een grote partij bieten over zich heen. Negen personen werden ge wond. ZIJ liepen hoofdzakelijk snij- en schaafwonden op. De Franse regering heeft het plan om i December vervroegde verkiezingen te houden, opgegeven, maar zij poogt nu met herziening ven het kiesstelsel vol doende steun in de Nationale Vergade ring te krijgen, om de Fransen ln Janu ari naar de etembus te sturen. Faurs wenst niet af te treden, maar zal aan de wensen van he'. parlement zoveel mo gelijk tegemoet komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3