Ik zou ze wel allemaal willen hebben" van het draaiboek Indiaanse danseresjes wilden niet naar ouders terug a. Doet het daar zeer, mama? b. Wel! Wel! een prijsvraag! c. Moet ik in de krant? a. Hakijk dat eens Ha, die papa! c. Wat een heerlijk bordje pap! a. En dit alles smaakt, dames b. Leuk spuldat poeder! c. Begrijpt u, dat bedoel ik? a. Is dat allemaal voor mij? b. Gezellige krant, die Nieuwe Leidsche. c. Ik lach jullie lekker uit. a. Wat. zal ik daarop zeggen? b. Veilig Verkeer? Wat een toekomst! c. Daar snap ik niks van. Drieduizend baby-karakteristiehen brachten J jury bijna tot wanhoop VV/ AT GEBEURT er, als u op een avond ruimhonderd brieven moet openen? En wat, als u binnen een week ruim 3000 wéloverdachte onderschriften moet lezen, beoordelen en selecteren? Indien u 't nog niet weet: U raakt de wanhoop nabij. De letters, producten vtak, waar de gra- fologen van zouden smullen, gaan op de fietsers van de Breestraat tijdens het spitsuur lijken. Uw hersenen worden dof, uw ogen gaan staren en uw handen stellen, wat groezeligheid betreft, die van een Leidse metaal7? arbeider in 't niet. Al dit leed heeft de jury met enthou siasme ondergaan om de winnaars van onze baby-prijsvraag aan te wijzen. Zij is hierbij uiterst minutieus te werk gegaan. Meningsverschillen zijn er weinig geweest. WO kunnen n de verzekering geven, dat de beoordeling van een foto-prijsvraag als die van onze prtfs-baby's geen sine cure is. Behalve het aantal woorden van de in te zenden karakteristieken, stond er weinig of niets vast. Het was voor de jury in de eerste plaats een kwestie van smaak en zoals u weet, kan men hier hoe onverstandig dit ook heet t< tot in 't oneindige over twisten. weer een verkwikking een wens van sterkte en wijsheid te lezen en ook wel eens één van het bewaren van een goed humeur. „Ruziet niet te veel," schreef een lezeres. „Bedenkt, dat een prijsvraag als deze een sportieve zijde heeft Wat mezelf betreft: ik heb het meejr voor het spel dan voor de knikkers gedaan." Velen hadden hun karakteristiek op alleraardigste wijze verzorgd. Er w er, die er plakboekjes van hadden maakt, versierd met een lintje in f< kleur, krantenkoppen of vignetjes. Rijmelarijen waren er ook bij. Dichters •n dichteressen streden om onze gunst de één door de onderschriften zelf te laten rijmen; de ander door het bijsluiten v< bijpassende versjes.. Het gedicht, dat un niem tot ..BALLADE VAN DE PRIJS- BABY" werd uitgeroepen, luidt als volgt; Wat denkt die baby? Vraagt U mij Heeft-ie verdriet, Of is-tie blij? Daar staan ze dan, Lachend verbaasd, kijkt 't grut mij aan. Wat zou er door Die hoofdjes gaan? Ondeugend vrolijk, Hoe ze ook kijken; Kun Je een kind Ooit echt begrijpen? Vooral de laatste strofe heeft ons hart stormenderhand veroverd. Het zijn den, waarin diepere gedachten schuilen dan wij zelf ooit in de prijsvraag hadder gezocht. Niet te koop! Misschien heeft het u verbaasd, dat wij op baby nr 7 een etiket met de woorden: Niet te koop! hebben geplakt. Dit heb ben we niet gedaan om aan te geven, dat alle baby's op één na, geveild zullen worden, maar omdat Adri Overvliet, Lop- senstraat 22, in zijn acht-jarige onschuld vroeg naar de prijs van nr 7: „Ik wou u even schrijven over de prijs- baby, de le, ik ben 8 jaar, 19 Januari ben ik Jarig, dan word ik 9, ik heet Adri Overvliet. Ik wou graag die prijsbaby, die ik hier heb bijgedaan. En hoe moet me moeder die betalen en waar kan me moeder dat halen? U schrijft wel even een briefje teruch hoe dat gaat". Adri krijgt de bedoelde foto binnen kort toegestuurd, ma^r hij moet nog even geduld hebben. PRIJSbaby-prijzen uit de bus 50 gulden voor: Mevrrouw L. Kuipers-Verhuist, Duin zichtstraat 7, Oegstgeest. 10 gulden voor: N. A. Neefjes, Schelpenkade 39. Lel den; mevrouw E. Spies-Sosef. Haagweg r 59, Leiden; mej. M. Bakker, Hoge- woerd 102, Leiden; mevr. E. Klein-Slin- ger. Kanaalstraat 150, Lisse; H. L. Boter. Rusthofflaan 9, Saasenheim. 5 gulden voor: M. de Groot. Pieter Floriszstraat 31, Alphen aan den Rijn; mevrouw M. J. de Lange-de Haas. Pinksterbloemstraat 25. Leiderdorp; mevrouw Lek-Noort, Schel penkade 33a, Leiden; H. W. v. d. Wiel, Zoeterwoudaeaingel 9, Leiden; mevrouw L. v. d. Grient-van Willes, Kievitspark 12, Voorhout; mevrouw Sj. v. d. Horst- Hortensius. P. Floriszstraat 204, Alphen aan den Rijn; mej. T. Chaudron, Tulpen straat 21, Leiden; H. Horsman. Kon. Ju- lianastraat 3, Koudekerk aan den Rijn; J. de Leeuw, Buys Ballotstraat 20, Lel den; C. G. Jacobs, Van 't Hoffstraat 38a, Leiden; J. P. Vis, derde Poellaan 59, Lis- se; mevrouw G. Nleuwenhuis-Koning, Veenenburgerlaan 60, Hillegom; mej. A. C. A. Blansjaar, Emmalaan 48, Oegst- geest; mevrouw A. Gijzenij, Haarlemmer weg 62, Leiden; W. Groenheyde, woon ark rijkswaterstaat achter Hoge Rijndijk 245, Zoeterwoude, post Leiderdorp: mevr. J. de Nie-Valk, 3 Octoberstraat 9a. Lei den; mevrouw A. Segaar-Zwaan, Gerrit Doustraat 81, Leiden; Hennie Mol, Nar cisstraat 2, Voorschoten; Rie Wassenaar, Bronckborststraat 33, Noordwijk-BInnen: D. Timmermans, Parklaan 9. Katwijk aan Zee. (De karakteristieken, zoals die van daag by de foto's worden afgedrukt. ztJn van a. mevrouw Kuipers, b. de heer Neefjes, e. mevrouw Spiea.) Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds In de vergadering van het algemeen be stuur der stichting Rijnlandsch Borgstel lingsfonds werd medegedeeld, dat voor d« volgende zittingsperiode de gemeente Lel den in plaats van de heren G. R. D. Crom- melin en J. A. Herfst, die beiden niet voor herbenoeming in aanmerking - ten te komen, heeft aangewezen de heren D. van der Kwaak, wethouder van finan ciën, en de heer F. Verstegen, directeur van de gemeentelijke dienst voor kasbe heer en credietwezen. Er had, eveneens in verband met het verstrijken van de zittingsperiode, verkiezing plaats van de leden var dagelijks bestuur. Met algemene werden herkozen de heren J. G. J. Ver- Wijk, H. J. J. A. Smeets, J. A. Bak huizen, C. F. Meerpoel en mr J. C. de Vroom, respectievelijk als voorzitter, cretaris, tweede voorzitter en leden. De heer Crommelin, die eveneens zitting had in het dagelijks bestuur, werd vervangen door de heer Van der Kwaak. Aangezien de heer F. H. Sobels, penningmeester het fonds, niet meer voor herbenoeming In aanmerking wenste te komen, werd in zijn plaats gekozen de heer D. van Leeu wen, wethouder van sociale zaken te Katwijk. ?eide laatste benoemingen had den eveneens met algemene stemmen De heer J. Boter werd ter aarde besteld Gisteren werd onder grote belangstel ling op de begraafplaats Rhijnhof de heer J. Boter ter aarde besteld, in Ie- Junct-directeur van Van der Reydens meel- en graanhandel te Leiden. De over ledene was ouderling van de Geref. Kerk. In het stgrfhuis leidde ds G. F. Hajer de rouwdienst. Op de begraafplaats waren namens de Geref. Kerk aanwezig dr K Dronkert, praeses v. d. kerkeraad, ouder ling S. Melse, scriba en ouderling P. van Weeren. Verder zagen wij ouderlingen en diakenen en vele vrienden en kennissen van de overledene. Toen de kist ln de aula was opgebaard, voerde de heer W. A. Kasteleyn sr. recteur van Van der Reydens meel- graanhandel, het woord, Hierna sprak dr K. Dronkert naar aanleiding 10 vers 1. De overledene laat in de fa milie een grote leegte na, zei ds Dronkert. Maar ook in de Geref. Kerk is een open plaats gekomen, want hij heeft met veel ambitie zijn werk gedaan, eerst als dia ken en later als ouderling. Toen de kist in de groeve werd neergelaten, sprak dr Dronkert de Geloofsbelijden" Namens de familie dankte Henk Boter, de oudste zoon, voor de betoonde belang stelling. Op de leeftijd van 88 jaar is in Den Haag overleden de heer H. ten Cate, be kend kunstschilder; de teraardebestelling zal Maandag plaats hebben in het fami liegraf te Zutphen- Tussen de bladzijden Madame Butterfly De Italianen hebben met Madame But terfly in Lido het experiment van operaverfilming aangedurfd. Het re sultaat van de proef is niet van dien aard, dat men voortaan Madame But terfly als film boven Madame Butterfly als opera zal verkiezen. Maar mislukt is het experiment ongetwijfeld niet Hoe- men zich er bij het zien van deze film steeds van bewust is, dat beeld en muziek daarin afzonderlijke elementen blijven en niet tot een volkomen syn these zijn geworden vervaagt aan het slot het besef van de tweeslachtigheid plaats te maken voor ontroering. Vsel :r dan experimentele waarde heeft dit werk niet. En enthousiast voor volgend verfilmingen van opera's zijn we niet ge worden. Wat het filmbeeld betreft an Madame Butterfly goede dingen te zeggen. De handeling speelt zich geheel af in het huis van Madame Butterfly. de uitstekende „verbeelding" in bijwijlen prachtige kleuren houdt de ogen op het doek gericht. Overigens zouden Madame Butterfl voor een tweede keer liever gaan „horen" om de muziek dan zien om het beeld. (Door dualisme tussen beeld en geluid niet ten volle geslaagd filmexperiment). French Cancan Jean Renoir, die we in Nederland ken nen van de kleurrijke verbeelding India, „The River," is nu met een gekomen over een periode in Parijs zijn vader, de beroemde Auguste Renoir, leefde. Wat de vader op het schilders- linnen verheerlijkte, heeft de zoon al onderwerp van een film gekozen: di cancan in de Moulin Rouge, de (toen) nieuwe wervelwind in het uitgaand Parijs. Zijn de Amerikanen kort geleden met een film over Toulouse-Lautréc gekomen, de Fransen zelf wilden in die Moulin Rouge- sfeer niet achterblijven. En ze hebben ei inderdaad een wervelend feest van ge maakt Het is eigenlijk een stuk geschie denis geworden, die Parijse periode. Als zodanig willen we de film ook zien. En er dan tevens bij opmerken, dat die periode wellicht uiterlijk aantrekkelijk was, maar in werkelijkheid bedroevend leeg. Daarom bleef ook de film leeg, vooral ook door het wat zotte en onsa menhangende verhaaltje. Overigens geven Jean Gabin, Frangoise Arnoul en Maria Felix goed spel te zien en er wordt overend gezongen door Edith Piaf, Pata- chou en Philippe Clay. De film draait in Trianon. (Sfeervolle film over een lege periode uit de geschiedenis van Parijs). Al weer Indianen In Luxor wordt deze week weer een avonturenfilm vertoond, waarin kele blanken zich in een onherbergzaam deel van Mexico belaagd zien door bloed dorstige Indianen. Enkele robuste goud zoekers stranden met een schip in Puerto Miguel, waar ze niets te zoeken hebben, omdat ze op weg zijn naar Califomië. Spoedig vinden ze echter bezigheden. Een dappare amazone galloppeert het plaatsje binnen, enkele minuten nadat de manner geland zijn. Ze vertelt, dat haar man, eer mijningenieur, door een ongeluk is ge troffen. terwijl hij in de mijnschacht aar het werk was. Nu heeft ze dringend hulp nodig. Voor een flink bedrag haalt ze de in meer dan één opzicht gestrandde lie den over het gevaarlijke karwei te komen opknappen. Gevaarlijk, omdat de route naar de plaats des onhells langs wreed aardige Apachen leidt. Deze inleiding zal voldoende zijn om rn t geven, ln welke categorie men deze film kan onderbrengen. Paardrijden 'echten schijnen het bioscooppubliek vrijwel nimmer te vervelen. Daarom ver schijnen stompzinnige producten als dit „Satans Paradijs" met de regelmaat van klok op het witte doek, om de massa bedenkelijk soort verstrooiing te bie- De ondernomen reddingsexpeditie slaagt natuurlijk, maar eerst sneven et telijke mdianen en enkele (de minst sym pathieke) blanken (Strijd tussen blanken en Indianen, een onbenullig specimen van het genre avon turenfilms). Verborgen moederschap Een half jaar geleden heeft „Verbor gen moederschap" op het programma ander Lelds bioscooptheater geprijkt, op dat van Rex. Bij die gelegenheid schreven we, dat deze film, wat ons l trof, niet voor later bewaard behoefde worden. Van „ons" heeft men zich echter niets aangetrokken en in Leiden kan deze week weer geconfronteerd worden een film, waarin met raffinement de sensatiezucht van een minder kieskeurig deel van het bioscooppubliek wordt be speeld. Het is een af en toe melodrama tische geschiedenis, rond een Jonge, on- (Overbodige reprise). Gejaagd door de wind Het valt te begrijpen, dat de spectacu laire verfilming van Margaret Mitchells ..Gone with the wind" de komende week in Casino op het programma blijft. Velen zullen de gelegenheid nog aangrijpen om deze boeiende rolprent naar het beroem de boek te gaan zien. Minder begrijpelijk is het echter, dat het sublieme „La Strada" het ln Lido niet langer dan één week heeft kunnen uit houden. Theorelisch rij-examen nog niet schriftelijk Het plan om van 2 Januari af de theo retische gedeelten van de rij-examens schriftelijk, inplaats van mondeling (zo als tot nu toe gebruikelijk was) af te ne men. is voorlopig opgeschort. Men heeft nu de tijd om het gehele verband van de rij-examens aan een In spectie te onderwerpen. Op voorstel van de inspecteur heeft de Veendamse politie thans de prijzen van de „aardappelwedstrijd" geaccep teerd, maar de winnaars zullen ze ter beschikking stellen van liefdadige instel lingen; daarmee is het „aardappeloproer" dan ten einde. Na nachtelijke ontsnapping leidde tip van journalist tot opsporing Vier Indiaanse meisjes, in leeftijd variërend van tien tot dertien jaar, zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag weggelopen uit het gebouw van het commissariaat voor Surinamezaken te Den Haag, van waaruit zij naar Suriname teruggebracht zouden worden om weer onder de hoede van de ouders geplaatst te worden. Dank zij het speurwerk van een Haagse politieverslaggever is de politie er in geslaagd de meisjes op te sporen. Zij hadden zich 's nachts tussen vier en vijf uur begeven naar hun vroegere pleegouders. Een 47-jarige onderwijzer en een echt paar. dat de kinderen in een Surinaams oerwoud ontdekt had, traden op als managers van de meisjes. De vorige week liep een contract in Wuppertal af en wer den de kinderen over de grens gezet, om dat langdurige kinderarbeid in Duitsland niet is geoorloofd. Bovendien had men bij de ambassade te Bonn een verzoek van de ouders ontvangen de kinderen naar Suriname terug te laten komen. Het bo vengenoemde echtpaar had de kinderen meegenomen, op voorwaarde dat ze in Nederland een goede opvoeding zouden krijgen. Deze pleegouders hebben da meisjes inderdaad lezen en schrijven ge- Toen de jeugdige Suri naam sen Zaterdag in Roermond arriveerden, werden zü door de Surinaamse autoriteiten naar Den Haag vervoerd om per vliegtuig naar hun geboorteland te worden teruggezonden. De kinderen bleken hier echter weinig voor te voelen, want gisteren ontsnapten ze. Toch huiswaarts De politieverslaggever 'van ons Haagse zusterblad bekeek gisteren de foto's van de kinderen, die gemaakt werden bij een fotograaf in de Wagenstraat. De verslag gever verzocht de fotograaf om een af druk. Daarop kreeg hij te horen dat van de .kinderen ook anderhalf jaar geleden een opname was gemaakt. Men wist zich het adres van de pleegouders nog te her inneren. De verslaggever stelde de politie van zijn ontdekking in kennis en een inval op het bewuste adres had de ont dekking van de meisjes tot resultaat. De kinderen beweerden, dat ze slecht» afscheid hadden willen nemen van hun vroegere verzorgers, maar gezien het nachtelijke uur. dat voor deze afscheids- visite was gekozen, meende de politie aan deze bewering te moeten twijfelen. Het vertrek naar Suriname per KLM-toe- stel zal nu toch vanavond plaats kunnen hebben. Vanavond geen „Bushalte" in de schouwburg Wegens ziekte van de hoofdrolspeelster, Annie de Lange, zal de voorstelling van „Bushalte", die de toneelgroep „Theater" vanavond in de schouwburg voor houders van groene K. en O.-kaarten zou geven in de serie populair toneel, niet door gaan. Ook gisteravond is de voorstelling niet doorgegaan a. Die is goed zeg. b. HiZus doet weer mal c. Daar komt m'n lieve pappie. 7 Mijns inziens is het zo Weggebruikers, let op u saeck. Bekijk mij goed, waarde lezers. 8 a. Ik heb een beetje gejokt b. Fantastisch toch, die televisie. c. Wat doen ze nu toch? - a. Zou moeder dit nog kunnen? b. Meisjesvoetbal? Mij niet gezien! c. 'k Wil het zover schoppen. a. Geef jij je mening eens b. Heb jij een prijs gewonnen? c. Broer helpt je wel, hoor!

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5