Raad van wegen elf over hofj werken en 0S. Dr A. Teeuw aanvaardde het hoogleraarsambt Ontstemming over uitblijven van oorlogsmonument ,Ons Grunnegerlaand' „De Zwaarver" NIEUWE LEIDSCHE COUBANT ZATEBDAG 19 NOVEMBEB 1955 De crèche still going strong De Kier wenst gecoördineerde brekerij in straten RAADSLEDEN hebben in de middagzitting van de Leidse raad hun licht laten schijnen op onderdelen van de gemeentebegroting. Opval lend is wel dat sommige onderwerpen jaren achtereen terug plegen te keren, en niet alleen omdat ze toevallig-tot het programma van de P.v.d.A. behoren. Vorig jaar bijvoorbeeld heeft het K.V.P.-lid mej. Noordman tal rijke nare feiten over de gebrekkige outillage van een aantal Leidse hofjes in haar rede verwerkt, nu was het de beurt aan mevrouw Braggaar van de P.v.d.A. om hetzelfde te doen. En nimmer hoort het publiek wat er nu eigenlijk van gemeentewege aan wordt gedaan. Moeten rapporten dien aangaande werkelijk zo geheim blijven, dat alleen de raadsleden er een verstolen blik in mogen werpen? De eerste spreker in de middagzitting wu mr D r ij b e r (VVD), die een enigs zins afgeroomd onderwerp aansneed, na melijk het verkeer. Hij vond het struc tuurplan maar erg ver In het verschiet liggen en ook het wegenschema Iaat nog maar op zich wachten. Dat laatste is In April al in de commissie geweest en nu net weer in B. en W. Dat gaat allemaal te traag, gezien de noodtoestand Weet men zeker dat de G G D. in 1958 kan ver dwijnen uit haar gebouw, zodat de Lange- gracht dicht kan? Hij wenste het zware verkeer in één richting uit de Breestraat weg. Met enige verbazing had de heer Drijber de antwoorden gelezen op de vragen over het Levendaal; we weten toch allemaal dat de kademuren op instorten staan? Spr. zou het Rapenburg niet willen dempen, maar in vredesnaam dan maar wei het eerste gedeelte tot de Langebrug. zodat de Breestraat kan worden ontlast. Hij wees op de onhoudbare toestand bij de Warmonderweg; deze zaak moet niet meer traineren. Het verkeersparlement van de heer Meester vond spr. wat vermoeiend. Bij de straatnamen wenste hij de functie vóór de naam te zien geplaatst, dus geen Van Kinschotlaan. maar wel de Burge meester Van Kinschotlaan. Wat de woon schepen betreft kon spr. niet Inzlefl dat die door een minder publiek zouden wor den bewoond dan veie hulzen in Leiden. Zolang de woningnood duurt vermindert dit aantal natuurlijk niet. Spr. sioot zich aan bij het voorstel Woudstra over het scholenplan en ging daarbij nog wat verder dan drie jaar. zo dat een goed en harmonisch toekomst beeld ontstaat. Het verdwijnen van de volksscholen Juichte de heer Drijber toe; hij zag gaarne scholen die opleiden voor een hogere opleiding ..Het troetelkind van mr Woudstra", zoals hij het noemde, de 12-kiassige achool. steunde spr. graag. Misschien is er een tussenoplossing te vinden door hat lnscnakelen van meer vakonderwijzers. Verbaasd De heer Drijber was verbaasd over het ontbreken van stijging van het leerlin genaantal van de UTS, evenals over het uitblijven van een oorlogsmonument. Hij toonde zich nieuwsgierig naar de beste ding van de f 14.00(1 voor stimulering van de actieve cultuurbeoefening. De fractie is dankbaar voor de activiteit op het ge bied van de sportvelden. Voor het Lelds studiefonds vroeg hij f 16.000 inplaats van de toegezegde f 10.000, cn spr. achtte dit een bescheiden wens. De student, die een beurs krijgt, moet in staat zijn op be scheiden wijze deel te nemen aan het studentenleven. De groei van de univer siteit demonstreerde spr. met de volgen de cijfers: in 1946 staf en personeel 1225 personen, thans 2322; toen een budget van f 4.800 000, thans f 20 000.000. De ruim telijke uitbreiding is dus zeer urgent. Over versterking van de staf van de Lakenhal wenste hij nadere inlichtingen. Opknappen van de Schottenzaal noemde spr. zeer gewenst. Hotjes Als oudste raadslid wenste mevrouw Braggaar (P.v.d.Ade wethouders Menken en Van Schalk geluk, met hun tienjarig wethouderschap Zij bepleitte opknappen van enkele hofjes, waar ook onbewoonbare hulzen voorkomen. Wat be jaardenzorg betreft stelde zij Hengelo ten voorbeeld, waar deze categorie uit nemend wordt gehuisvest, met een ver pleeghuis bij een complex afzonderlijke huisjes. In Lelden ontbreekt een gemeen telijk tehuis voor bejaarden. Zoals gebruikelijk hanteerde mevrouw Braggaar het oude onderwerp de crèche als bewijs van de stelling, dat een raads lid geduld moet weten te oefenen Zij drong aan op spoed met deze inrichting, zodat werkende gehuwde vrouwen haar kinderen veilig kunnen onderbrengen. Zij had al een schriftelijk bewijs van een legaat voor de Crèche Het derde vrouwelijk raadslid, me). Noordman IKV.P.I, wenste haar za kelijkheidsrecord te bevestigen. Zij wilde het antwoord op haar vraag over ver goeding van kosten bij een te hulp ge roepen ambulance-auto ter kennis van het publiek te brengen, namelijk dat geen kosten in rekening worden gebracht als geen vervoer geschiedt. Wat de woonarken betreft wenste zi) een onderzoek te doen instellen naar de hygièoe aaa boord. Op elke 'wee sport terreinen bepleitte zij een klein clubge bouwtje. waar de verenigingsleden zich thuis kunnen voelen. Aeethelische be swaren tolde zij niet:, want di'. geschiedt niet voor de omgeving, maar voor de clubs. Zij «loot zich wat de overcredite- ring betreft aan, bij de waarschuwende wrorden van me) Van Nienea. en wat de hofjes aangaat bij mevrouw Braggaar. speciaal voor de sanitaire verzorging. Personeel Na de pauze kwam de heer De B r e e (KVP) aan het woord, die zijn bezorgd heid uitsprak over de personeelsbezet ting. De personeelscommissie moet wor den gekend in voorgenomen veranderin gen. Kan worden gezegd dat er een goede sfeer heerst en dat elke ambtenaar ver zekerd is van normale promotiemogelijk heden? Met kiem drong hij aan op het ter hand nemen van de bedrijfakader- Zeer kort kwam prof. Go al in ga (P. v.d-A.) de aandacht vragen voor zaken op het gebied van de gezondheid en de maatschappelijke zorg Hij wenste te we ten wanneer de plaatselijke commissi* voor de gezondheidszorg zal worden ge- reorgan.seerd en Informeerde naar coör dinatie van de plannen voor bejaarden zorg. Het gemeentebestuur heeft de mo- plicht te zorgen voor voldoende zie kenhuisruimte Men kan niet alleen maar de gok maken dat de drie instellingen toevallig op het goede aantal uitkomen. De gemeente moet dus zeggingschap heb ben over bedden. Spr. stelde de prin cipiële vraag of het college van het andpunt uitgaat, dat de gemeente een initiatief moet nemen en verant woordelijkheid dragen voor de zieken- hulskwastle. De heer Aaiders (KVP) hoopte, dat de betrokken Leidse instanties allee zul len doen om te voorkomen, dat de in dustrie werkkrachten verliest doordat de goede werkers elders werk en een goed huis kunnen vinden. Hij drong aan op voorbereidende werkzaamheden, die een mogelijke conjunctuuroirolag gemakke lijker zal doen verlopen. Deze objecten moeten liggen in het economische vlak. hoewel het sociale vlak natuurlijk kan worden gemist. Het ls nu de tijd zich te wapenen en te beschikken over arsenaal van maatregelen voor de kwade dagen. He; Rijk geeft hiervoor imi subsidie. Met klem verzocht spreker hiernaar te speuren. Een heempark en openluchttheater waren z.i. hiervoor uit stekend geschikt. Ook particuliere bu reaux kunnen zoiets klaarmaken ais ge meentewerken te weinig personeel hi Cultuur Een groeiende tendenz in het culturele leven van Leiden was waargenomen door de heer V. d Burgh 'PvdA). Het speet hem erg dat op het gebied var meenschapshuizen nog geen Initial! zijn genomen. De buur'en komen z u;t he; centrum te liggen, dat dergelijke huizen n:et kunnen worden gemist, het worden anders dode stadsdelen zonder verenigingsleven. De heer V. d. Burgh betreurde het dat de heer Woudstra z.i. de geestelijke ach- rgrond van de P.v.d.A. nog niet kent. Christenen kunnen wel degelijk l!d zijn onder hun geestelijke bagage af te leg- ;en. maar we kunnen een politieke par- ij niet zien al« een geloofsgemeenschap. Sanering van het kamp en stichting van cultureel centrum in de Boerhaave- •n was zijn «terke wens. HIJ bepleitte stand komen van een band lussen de scholen en het museum als een poging inschouwelijk onderwijs te bevorderen. Spr. Informeerde naar de samenstelling in het Plaatselijk comité voor de Rem- brand'.herdenking. Op het bovenvlak van de Burcht zou heel goed een grasmat kunnen worden aangebracht om de ko- nde beeldententoonstelling te dienen. De molen De Heesterboom moet nu eens spced.g worden opgeknapt Spr. bepleitte itichting van een tehuis voor geestelijk jnvolwaardigon, die niet direct in een nr.chtlng thuishoren. De nazorgcommis- «ie van1 de Dr Van Voorthuysenschool heeft al reeds medewerking hiervoor van de gemeente gevraagd. Over de volks in was spr. niet voldaan. Hij vroeg de Cronesteynsepolder hiervoor nog grond kan worden gereserveerd. Werk Zijn fractiegenoot Plena was ver heugd over de gunstige ontwikkeling van f werkgelegenheid. Hij informeerde naar de redenen van de geringe belangstelling van het be drijfsleven voor de textiel-avondschool. Hoeveel werklozen zijn in aanvullende merken tewerk gesteld en kunnen deze teer worden opgenomen in het normale bedrijfsleven? Dezelfde vraag stelde spr. voor de ondersteunden door Sociale Zaken. Voor sociaal-cultureel werk onder werklozen behield hij zich het recht voor. n afwachting van een nadere uüeenzet- ting van B cn W nog een voorste! in te dienen, ondanks het feit dat het college deze zaak minder urgent acht. Ernstig teleurgesteld toonde de heer Piena r.ch over de moeilijkheden met het tot stand komen van een monument voor de ge vallenen. De heer De Kier (Prot.-Chr.) vroeg aandacht voor verkeersproblemen en wel speciaal voor het kruispunt HaagwegDa Co«ta9traat. Waarom is het college zo ge heimzinnig met de demping van de Langegracht? Dat werkzaamheden niet meer kun nen worden gecoördineerd wilde er bij spr., in het algemeen gesproken, niet In, tenminste als die werken enige omvang hebben. Het antwoord van B. en \V'. vond hij niet geheel juist en hij gaf ook een concreet voorbeeld, namelijk achter elkaar uitgevoerde werkzaamheden in de omgeving van de Houtlaan. Dit is ontmoedigend voor ieder die liefde heeft voor zijn Wat de politie betreft hoopte hij op spoedige vervulling van de vacatures. In de positie van bijvoorbeeld de hoofdagen ten is nog wel verbetering te brengen. Het tweede lid van de C.P.N.-fractie. V ij 1 b r i e f, wijdde aandacht artikel van Donderdag over de ische infiltratie in Japanse zangverenigingen. Zij vond dat in het ijzeren gordijn al vele grote gaten zitten. (Van Iterson: Dan is het kippegaas!) Deze uitlatingen van mevrouw Vijlbrief waren min of meer tot de heer Van- Dijk ge richt, die echter niet meer aanwezig was. Zij hoopte, dat aan de discriminatie van de gehuwde ambtenares een eind zal komen. Ook vroeg mevrouw Vijlbrief waarom In het Kooikwartier niet de hele Parkstraat is opgeknapt. Zij toonde zich zeer ongerust over het antwoord van B. en W. op de vragen over het oorlogsmo nument en wenste hierover duidelijk» opheldering. Het 5-Mel-romité zou al twee ont werpen op het stadhuis hebben In geleverd, waar de papieren zoek zijn geraakt. En van het derde ontwerp, daar wijselijk niet achtergelaten, zou het college een precieze uitwerking wensen. Dat is toch niet nodig als een kunstenaar de grote lijnen aangeeft? Woonwijk De laatste spreker voor deze middag was de heer Huurman (Prot.-Chr.). Hij vond het een groot gevaar als de over heid zou zeggen dat de tekorten op de gemeentebegroting moeten worden aan gevuld met de opbrengst van de woon plaatsbelasting. Hij was van oordeel dat. me: het oog op het vertrekoverschot in Leiden, de stad veel mist. Over de woningbouw zweeg hij. maar teleurgesteld toonde hij zich over het niet gereed komen van alle uitbreidingsplannen, „om dat deze statisch en niet dynamisch zijn", naar het college meent. Er zijn geen aan trekkelijke woonwijken en het beangstig de spr. dat in de Boerhaavewijk de ge legenheid niet wordt gebruikt wèl een wijk te scheppen zoals Oegstgeest heeft. Moet dit nu werkelijk een groot scholen complex worden? De heer Huurman deed een ernstig beroep op het college al'cen de voor de wijk noodzakelijke school daar te bouwen. Met het oog op het wegenschema vond spr. het noodzakelijk te weten hoeveel auto's er in Leiden zijn. De heer Huur man meende dat het grondbedrijf self supporting moet zijn. Het ministerie bindt de gemeente aan de voorwaarde f 2450 aan grond onder een woningwet woning. Als Leiden hogere kosten maakt moet dat met het ministerie worden op genomen. Tot slot legde spr. de nadruk op de noodzaak van goede samenwerking met de buurgemeenten bijvoorbeeld voor de bouw van andere dan lagere scholen, aanleg sportvelden, zwemgelegenheid, ver hoging van industrie, Katwijkse haven, schouwburg en nog zoveel meer. Hij on derschreef de opmerkingen van de heer Van Dijk over het huurbijslagfonds voor grote gezinnen. Bij de Lijsterstraat moet een behoorlijke beschutting voor tram passagiers komen. Maleis en Bahasa Indonesia Het probleem ran de voertaal in Ned. Nieuw Guinea PROF. DR A. TEEUW heeft gistermiddag zijn ambt van hoogleraar in de taal en letterkunde van Maleis en Bahasa Indonesia aan de rijksuni versiteit te Leiden aanvaard met het uitspreken van een inaugurele rede over: „De Bahasa Indonesia, de wereld en Nederland". Prof. Teeuw heeH zich in deze rede vooral moeite gegeven om aan te tonen, waarom de leer stoel, die hij thans bezet, in het universitair bestel van thans nog reden van bestaan heeft. De nieuwe hoogleraar stelde, dat het wegvallen van de kwantitatief belang rijke groep studenten in de Indologie en het Indisch recht en in het algemeen de beëindiging van de speciale staatkundige relaties van Nederland met Indonesië het onderwijs in de taal en letterkunde van dit land schijnbaar overbodig maken. Daar staat echter in de eerste plaats te genover, dat het de wetenschap niet is te doen om de nuttigheid, maar om de waarheid. De practische nuttigheid is voor hem hoogstens een bijproduct, aldus prof. Teeuw. In de tweede plaats bestaat deze prac tische nuttigheid ook thans nog. In Su riname bevinden zich nog 35.000 Indone siërs. die steeds meer betrokken raken bij hun nationale taal. de Bahasa Indo nesia. en voorts ls het Maleis een belangrijke factor in de ontwikkeling Westelijk Nieuw-Guinea. Prof. Teeuw In de avondzitting Stolp waarschuwt raad voor te grote opeenhoping van wensen jVTOG ZIJN ALLE RAADSLEDEN in eerste instantie niet aan het woord geweest. Hoewel de burgemeester pas om vijf over half twaalf schorste tot Maandagmiddag twee uur, hadden drie leden nog geen ge legenheid gehad hun redevoeringen af te steken. Maandagmiddag komen nog aan de beurt de heren Ravestein. Lardee en Van Aken, en direct daar na begint het college aan de beantwoording, waarmee ook de avondzitting wel zal heengaan. Ondanks het feit dus dat de woningbouw als veel tijd vragend onderwerp ditmaal practisch was uitgeschakeld-omdat hiernaar een apart onderzoek wordt ingesteld, krimpt de aan de begroting bestede tijd niet noemenswaard, in. het schrijven van de Herv. kerkeraad over het verkeersvraagstuk. Als gemeen telijke overheid worden we geplaatst voor de noodzaak dat het verkeer niet ongebreideld zijn gang gaat. Het onder wijs op dit gebied schiet tekort als het zich bepaalt tot het doceren van regels en de betekenis van verkeersborden. H»t allerbelangrijkste is dat ons volk zich van bewust wordt dat het zesde gebod inhoudt: eerbied voor het leven van ander, ook in het verkeer. Spr. keerde zich tegen de snelheidsmaniakken. Te midden van al dat gejacht is er een oas< van rust: (Van Weizen: de Leidse raad zaal!). Zie het sectieverslag: „Het wordt overwogen, er wordt aan gedacht., ei leven kabbelt verder. De VVD opende de avondzitting ln de figuur van mr P o r t h e i n e. Met be langstelling wachtte hij de reactie van B. en W. af op de suggestie uit de raad over eidlng van het aantal volkstuinen, hoewel Leiden op dit punt helemaal geen slecht figuur slaat. Spr. legde het belang van een vrouwen-adviesraad voor de ingbouw. Over het uitzicht op de komst van een crèche was spr. blij; tegen gemeentelijk rusthuis had hij bezwa- Met prof. Goslings was spr. het eens in de kwestie van de bejaardenzorg handelend moet worden opgetreden. Uit- ling van de hofjes Is wellicht ge wenst. Dat pas in September J.l. een com- e is benoemd om hierover rapport uit te brengen achtte hij rijkelijk laat. De heer Portheine bracht het college hulde voor de uitstekende samenwerking de middenstand. Creditregistrati dient in handen te zijn van de handel lf. Na de vereniging voor vreemdelin genverkeer lof te hebben toegezwaaid maakte hij een zijsprong naar de voor lichtingsambtenaar van de heer Meester. Een dergelijke ambtenaar achtte 6pr. volkomen overbodig. Het college beschikt over uitstekende relaties met de pers, die soms wel eens eerder wordt ingelicht dan de raad (zuurzoete glimlach van houder Jongeleen). Accentuering vai stedenschoon, verbetering Burchtcomplex en aantrekkelijke borden aan de gangswegen naar de stad waren zijn De zware stem van de heer Quest (Prot.-Chr.) klonk vervolgens door raadzaal. De combinatie universiteit/stad Leiden houdt in. dat we grote aandacht moeten hebben voor de studentenhuisves ting, zei hij. Spr. hoopte op suggesties var het college. Met waardering constateerde de heer Questroo, dat de L.D.M. in de warme zomer haar taak heeft aangekund. De Waag zag dit raadslid op 1 April nog niet klaar. Hij vestigde de aandacht Pijnlijk Mej. Oostveen sprak voor Christen-vrouwen Boeiende causerie over het leven in Noord-Airikaanse steden Mej. Li Oostveen, die anthropologic heeft gestudeerd en enige tijd ge leden een studiereis maakte naar Marokko, Algerië en de Sahara, sprak gisteravond in Rehoboth voor de leden van de Chris'en-vrouwenbond over haar ervaringen in deze gebieden. Gekleurde en zwart-wit licht beelden illustreerden haar causerie. Op d« reis door het Noordelijkste deel I i op de poorten dóe toegang van Afrika werden bezocht de steden Ra. schaffen tot de medina's. Dit zijn stads- bat. Meknes. Fez en Casablanca. Vandaar wijken waarin de Arabieren hun woning werd de tocht voortgezet over het Atlas-hebben gebergte naar Algiers. Ook aan de Sahara erd een bezoek gebracht. Als antropologe interesseert mej. Oos'- •en zich voornamelijk voor de mens. die in deze gebieden leeft Na over de samen- stelling van de bevolking en de taal te hebben gesproken ging spreekster wat' uitvoeriger in op d» godsdSenet: de Islam de gestrengheid waarmee allen hun 1 godsdienstige plichten vervullen straatjes zowel prachtige paleizen als smerige krotten te vinden zijn De rassenhaat tussen Arabieren en Joden ls zo sterk, dat de Joden er even eens een aparte wijk hebben. Behalve een medina cn een Joden wijk ken-: iedere stad nog een Europees gedeelte. Van het leven in ieder stadsdeel afzonderlijk heb ben de aanwezigen zich gisteravond op de hoogte kunnen stellen Mevrouw Drog mans. die de bijeenkomst opende, stelde een aantal nieuwe leden voor en deelde Marokko is rijk aan kunstschatten mede da; het Kerstfeest dit jaar op 15 Overal werden mozaïeken aangebracht. December gevierd zal worden in het wijk- Ze zijn te vinden in moskee en, bij fontea-'gebouw aan het Levendaal Aparte wijken Een belangrijke en pijnlijke kwesin noemde de heer Questroo het oorlogs monument, elf Jaar na de bevrijding nog niet in Leiden opgericht. Het gaat hier niet om een stuk verslering van de stad, maar om een monument voor onze geval lenen, dat niet moet worden gemaakt tot een voorwerp voor schoonheidscommis- sies.De gevallenen hebben hun leven ge geven opdat wij hier in deze zaal vrijuit kunnen spreken. Wij en het nageslacht vergeten hen niet, mede door het ment. Het comité is de heer Jongeleen dankbaar voor zijn ingrijpen wat plaatsbepaling betreft en het krijgen f 10.000 uit het burgerijfonds. Spr. wilde dit monument zien als een kwestie de Leidse bevolking, die stellig steentje zal willen bijdragen.. ALs lid van het bestuur van het Lelda studiefonds sprak de heer Ten Bro (KVP) zijn dank uit voor de verhogi van de subsidie van 8000 tot f 10.000. „Voor de zoveelste maal" sprak hij de particuliere bouw. Tien jaar geleden verzocht de Leidse bouwkring ronde-tafelconferentie, met de wethouder. Dit verzoek ls nog Steeds niet ingewil ligd, behoudens een zonder gevolgen ge bleven bespreking in Het Vlies, woningnood zal nog vele jaren duren lang de huren niet zodanig zijn opgetrok ken tot een peil. waarop lonende exploi tatie mogelijk is. Bij het voortdurend be vorderen van de bouw van woningwet woningen streeft men naar socialisat: Ook het onderhoud komt voor rekening de overheid, i.q. de belastingbetale: Tien blokken van 50 wonineen in d particuliere bouw opgetrokken Komen gauwer klaar dan één blok van 500. In dê ste jaren is slechts 15 pet van de lingproductie in handen gegeven van particulieren. Dat is veel te pveinlg. Nuchter De heer Stolp (Prot.Chr.) riep op tot nuchterheid. Er zijn in het algemeen ver slag zoveel wensen geuit dat ze alle on mogelijk kunnen worden vervuld. Hij gaf en lange opsomming. De begro- al een aanzienlijk tekort aan. zodat de raad zich wel enigszins zal moe ten matigen. De slotbeschouwing van het zer de begroting wijst ook in deze richting. Ls de uitvoerige brief van het college aan de minister al beant woord? Op de juiste wijze moeten we de behoeften peilen en bepalen, voorkeur moet worden gegeve ring dwingt ons nu eenmaal ir lijf. Voor woonplaatsbelasting heer Slolp wel als bijdrage i meentelijke autonomie. mits compensatie wordt gegeven. Ais dit ingevoerd zullen alle gemeenten melde de hiervoor gebruik van moeten maken. Bij de begro ting moeten we er rekening mee houden dat de saldi-reServe snel zullen zijn uit geput bij het uitblijven van meevallers, Aan het vertrekoverschot dient grote aandacht te worden besteed. Het wordt tijd dat we over voldoende ge gevens beschikken, willen we voor komen dat Lejden een dode stad wordt. De heer Stolp achtte geen ter men aanwezig de gas- en electrici- teitstarieven te verlagen, omdat in het verleden een mogelijke verhoging achterwege is gebleven. Wel wenste hij inlichtingen over winst en Investe ringen bö de lichtfabrieken. Hij gaf £.en .toelchting. op. zijn. voorstel,, mede ondertekend door de heren De .Hos- - eri Hagens, voor een efficiéncy- onderzoek bij gemeentewerken, mede de hand van antwoorden uit de in wordt gesproken over onderbri king van voorbereiding van plannen door gemeentewerken. Veel projecten kunnen niet lot uitvoering komen omdat mëentewerken een knelpunt vormt op veel Strandt. Hij ging de personeels bezetting in 1947 en 1949 na, totalen res pectievelijk 50 en 53. In 1952 waren ei i 1955 128, van wie 56 op de teken kamer. Met 12 vacatures is de effectievi bezetting 116 man. Dit is dus een sterke groei. Is de vraag niet gerechtvaardigd of de organisatie zich daarbij heeft aange- Financieel Een .middenslandscommiss wens van de heer Langezaal (PvdA) Er moeten maatregelen worden getroffen tegen overbezetting van de middenstand. Initiatieven in deze kunnen door het col lege worden gesteund. Na drie minuten nam zijn partijgenoot Z u n d plaats achter de katheder in. Deze hield, zoals gebruikelijk, een financiële beschou wing. Leiden kan nu de wrange vruchten plukken van de politiek in het verleden van de eindjes zoveel mogelijk aan elkaar te knopen. Minister Beel heeft gemeen ten, die om verhoging van de uitkerinj vroegen, ruim geholpen. Hoe zal het ni met ons gaan. nota bene in een tijd var hoogconjunctuur? Kunnen we voor spe ciale objecten zogenaamde doeluitkerin gen krijgen? De heer Zunderman Informeerde naai de grootte van de reinigingsrechten en d« wijze van heffing. De fractie is van me ning, dat een woonplaatsbelasting geen goede oplossing biedt voor de gemeenten om het eigen budget te vergroten. Hl; stond stil bij het vele bereikte op het ge bied van sport- en jeugdzaken. Hij keerde zich tegen de idee van de kleine ge bouwtjes voor de sportverenigingen. Dit wat opgewonden betoog werd ge volgd door een kalm toespraakji heer De Hosson (KVP). Hij vond niet dat een woonplaatsbelasting de belang stelling van de burger voor gemeente zaken zal stimuleren. Ook hij wijdde aan dacht aan het voorstel tot instelling var efficiency-onderzoek bij gemeente werken. Ook deze spreker achtte de jour nalistiek te zeer verbonden met een spor tief element dan dat hij dit zou willen egenwerken door aanstelling van eer publiciteitsambtenaar. Aan een midden- tandscommissie had hij geen behoefte. Ja oi nee Zes over elf wees de klok toen de heer c h 11 e r (PvdA) een rode map op de katheder opensloeg. Dit lid hield zich bezig met het structuurplan, waarvoor hij niet het nodige enthousiasme bij het col lege meende te ontwaren. Is er opdracht gegeven voor het ontwerpen daarvan, ja of nee? Spr. gaf in overweging dat het college een voorstel zal Indienen voor een ve Koepoortsbrug en uitbreiding van lantal urinoirs. Te geringe promotie kansen. geen huizen en te lage salariëring belemmeren een behoorlijke personeels voorziening van de gemeente. Een be sluit zal moeten worden genomen de Mid- delstegracht te dempen, ook ai gebeurt fit niet de eerste jaren. Kopers van pan* fen van T en D. moeten weten waar ze lan toe zijn. Da Kleermaker bedankt Ds N. Kleermaker, Herv. predikant te Leiden, heeft bedankt voor het beroep de Herv. gemeente te De Bilt vervolgde: „Zolang het Nederlandse volk en de Nederlandse regering die ontwik keling van Nieuw-Guinea mijns in ziens ten onrechte, maar dat doet hier verder niet ter zake als hun uitsluiten de zaak en taak blijven beschouwen Is onderzoek van, en gelegenheid tot onder wijs in die taal in Nederland een vanzelf sprekende noodzaak". Voertaal Prof. Teeuw zei vervolgens Iets over het probleem van de voertaal voor Westelijk Nieuw Guinea. Wan neer Nederland zich tot taak stelt dit gebied zo snel mogelijk tot zelf standigheid te brengen en zijn plaats te doen bepalen in de wereld, dan behoort het. aldus de hoogleraar, ook tot die taak om het land een voertaal te verschaffen, waardoor het geeste lijk en materieel verkeer met dc om geving wordt vergemakkelijkt. „Ik meen niet in ernst te kunnen betogen dat het Nederlands een speciale ge schiktheid heeft om deze functie te vervullen", aldus dr Teeuw. Het Ne derlands zal de Papua immers eerder van de wereld afsluiten dan het con tact er mee vereenvoudigen. Hier mee ls niet gezegd, dat het Maleis het enige alternatief is. maar het is een belangrijke mogelijkheid. Buitendien achtte de hooggeleerde spre ker het van groot belang, hoewel dit nog onvoldoende wordt erkend, dat romanis ten en germanisten hun gezichtskring ver breden door zich intensief te verdiepen in één of meer talen van een geheel an dere structuur. In de Verenigde Staten is dit reeds een vanzelfsprekende zaak. Snelle groei In weinige jaren is het Maleis, dat als communicatiemiddel in gebruik was van slechts enkele millioenen sprekers, en •van de talrijke aspecten nog maar /elijks zijn verkend en onderzocht, geproclameerd tot en gemaakt tot na tionale taal in de volle zin van het woord :n moderne staat. De wordingsge schiedenis van nationale talen is voor de wetenschap steeds een moeilijk probleem geweest, maar in het geval van de Ba hasa Indonesia voltrekt het proces zich voor onze ogen. een omstandigheid, die door de wetenschap dankbaar dient te worden aangegrepen, aldus dr Teeuw. In het vervolg van zijn inaugurele rede stond prof. Teeuw stil bij verscheidene linguïstische en andere problemen, die on derzocht dienen te worden. Aan het slot van zijn rede vroeg hij de aandacht voor de Bahasa Indonesia als drager van een nieuwe letterkunde. In de vorige eeuw zag prof. dr J. Pijnappel in de producten der Maleise taal- en letterkunde „niets dan vertellingen en rijmpjes". De gewij zigde opvattingen van wat literatuur is maken echter, dat ook de Maleise letter kunde recht heeft op wetenschappelijke beoefening. Haagse politierechter Vier biertjes Omstreeks half elf 's avonds reed een fabrieksarbeider uit Leiden onder drank invloed langs een gracht te Leiden op een fiets. Hij had na zijn aanhouding ruzie met de politie gehad, maar kon zich de andere dag niets meer herinneren. Voor de Haagse politierechter, waar hij wegens drankmisbruik in het verkeer moest verschijnen, vertelde hij, van des middags half vijf tot des avonds elf uur alleen vier biertjes te hebben gedronken. De politierechter meende echter, dat hij dan wel had geweten, wat hij na het ver laten van het café had gedaan. De offi cier van justitie eiste f30,— boete of 15 dagen. De rechter hield rekening met het feit, dat verdachte nog geen vol loon krijgt en veroordeelde hem tot 115,— boete of 15 dagen. Oneerlijkheid Een laboratoriumbediende uit Leiden had bij invulling van formulieren voor de uitkering van werklozensteun zijn ware inkomsten verzwegen en daardoor de sociale dienst met 130 gulden bena deeld. Het geval kwam voor de Haagse politierechter, waar de officier van Jus titie tegen verdachte een boete eiste van 25 gulden of 10 dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar, alsmede de bijzondere voorwaarde, dat de man het verschuldigde binnen een half jaar zal terugbetalen. Verdachte werd conform de eis veroordeeld. Dun laagje „Het laagje beschaving schijnt bij u zo. dun to zijn, dat het reeds door het zien een politie-agent doorbreekt," zei de politierechter verontwaardigd tegen een musicus uit Leiden. Verdachte had een agent van de Leidse politie beledigd. Toen deze hem vermaande om beter op zijn woorden te passen, zei de man: „Wat verbeeld je je met je twee streepjes, denk toch niet. dat je de commissaris bent." De politierechter veroordeelde hem con form de eis tot 25 gulden boete of 10 d. De rector-magnificus feliciteert prof. dr A. Teeuw, nadat deze zijn ambt als hoogleraar in het Maleis en de Bahasa Indonesia had aan vaard met het uitspreken van een inaugurele rede. Voorts bevinden zich mevrouw Van Arkel en mevrouw Teeuw op de foto. Foto N. van der Horst zag Gisteravond begonnen in de grote zaal van Den Burcht de Leidse Groningers winterseizoen. De voorzitter, de heer Vriend, zei, dat de Groningers niet afgescheiden groep willen vormen, r n trots zijn op de „plaots, waar waige stond". Het nieuwe 6eizoen werd begonnen met zestien leden. In het bijzonder werden welkom geheten de to- Uniform-actie „Pro Patria" Enige tijd geleden heeft zich uit di Leidse buigerü een comité gevormd, dat zich ten doel stelt aan de „Leidscbe Stu- lentenvereeniging tot Vrijwillige Oefe- ilng In den Wapenhandel Pro Patria" ter gelegenheid van haar 90ste verjaardag in ember van het volgende jaar een aantal nieuwe uniformen aan te bieden. Als gevolg van de gewijzigde tijdsom standigheden valt het nl. vele leden dezer vereniging moeilijk de aanschaf- i nieuwe uniformen uit eigen middelen te bekostigen, terwijl de ver enigingskas al evenmin over de éaar- benodigde fondsen beschikt. Wel de meeste uniformen momenteel eigendom van „Pro Patria", doch een aantal daarvan vertoont zodanige ouder- domsverschijnselen, dat ze nauwelijks r kunnen worden gedragen zonder het decorum van dit overigens spec taculaire en typisch Leidse corps ernstig afbreuk te doen. Het comité heeft zich in een circulaire tot de burgerij gewend, waarin mede werking wordl gevraagd voor de vor ming van een fonds, waaruit de aan schaffing van 25 30 uniformen kan worden bekostigd. Geraamd wordt dat daarmede een bedrag van ongeveer 8000 gemoeid zal zijn. De circulaire is in hoofdzaak gericht tot het bedrijfsleven en verenigingsle ven, doch het spreekt vanzelf dat ook neelclub van de vereniging „Groningen" uit Delft, die het toneelstuk in vier be drijven van Jac. Kremer „De Zwaarver" opvoerde. Op de boerderij van de rijke boer Nain- hors breekt een ziekte onder het vee uit. De.boer wil er geen veearts bijhalen, tot verdriet van de meid, Jannao, die zeer gehecht is aan de koeien. Een zwerver van betere afkomst komt op de boerderij, blijft er een dag of tien en geneest het ■vee. Tussen Jannao en de zwerver (die veeartsenij had gestudeerd) bloeit een liefde op die niet zonder gevolgen blijft. Maar de zwerver, onkundig van dit laat ste gaat verder. De knecht Johan trouwt Jannao en is voor de zoon, die wordt geboren, een ware vader. Twintig jaar later ontstaat een liefde tussen deze zoon en de dochter van de boer, tot woede van de laatste. De boer dreigt de zoon te vertellen, dat Johan niet zijn vader is. Johan windt zich op, dat hij sterft aan een beroerte. De komt nog eens terug op de plaats hij korte tijd gelukkig was, praat met de boer, die tenslotte zijn zegen geeft aan het jonge paar. Het stuk was voor een amateurgezeJ- schap ennigszins te hoog gegrepen. Toch het spel van de hoofdfiguren voor treffelijk. De dames ontvingen van de heer Vriend een Groninger koek. /an particulieren „Pro Patria" een goed hart toedragen en daarvan blijk illen geven door hun steentje bij te dragen tot de verwezenlijking van dit Bijdragen, groot of klein, worden gaar- e ingewacht bij de Amsterdamsche Bank Leiden of op de girorekening nr 9200 vaD die Bank, onder vermelding van de woorden „Nieuwe Uniformen Pro Pa tria." Het comité van aanbeveling staat-onder leiding van dr ir P. C. Lindenbergh. ter wijl de burgemeester, jhr mr F. H van Kinschot, het ere-voorzitterschap heeft aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4