TAILLEURS Voortvarende Japanse vrouw TIPS uit drie landen TUCHT! nieuwe leidsche coueant voor RICHTTE MODESCHOOL OP Zevenduizend leerlingen per jaar Er zijn maar weinig dingen die zo aan verandering onderhevig zijn als kleding. Geestelijke stromingen, levensomstandigheden, ja. politieke ge beurtenissen oefenen een voortdurende invloed uit op de mode; niet alleen op de Westerse, maar ook op die landen, die niet direct tot deze sfeer gerekend kunnen worden. De recente ontspanning tussen Oost en West heeft er bijvoorbeeld toe geleid, dat inkoop-delegaties uit Rusland in Europa mo dieuze wollen stoffen en garens hebben aange kocht, dat enorme orders zijn ontvangen voor lakense rokcostuums en voor avondjaponnen. Tegelijkertijd kunnen wij constateren dat de Ameri kaanse bezetting van Japan, gevolgd door de vriend schappelijke legering van Amerikaanse troepen in land een stroom van Japanse, modieuze en kunstzinnige voortbrengselen naar de Ver. Staten heeft doen ontstaan. Op de inschrijvingsdag voor de Dat heeft niet nagelaten Amerikaanse Sugino-vakschool staan duizenden mode-ontwerpers te beïnvloeden, zodat apoadiaden in de rii de laatst« jaren steeds meer Oosterse gegaaigaen m ae rij. accenten merkbaar worden in Amerika. Waar Parijs zeer bijzonder gevoelig is voor de Amerikaanse markt, is nu ook daar een ware opbloei van Aziatische motieven te zien geweest. Deze uitweiding diende alleen te laten zien, hoezeer het Oosten ons van belang is. Daartegenover heb ben wij natuurlijk enorme invloed op landen als Japan. Hiervan is wel een van de mooiste voorbeelden de mode- school van mevrouw Yoshiko Sugino Tokio. Dertig jaar geleden was zij ge tuige van een verschrikkelijke aardbe ving. waarbij de brand massa's houten huizen verslond. Mevrouw Sugin daarbij, hoe duizenden van haar welijke landgenoten omkwamen, omdat haar prachtige kimono's vlam vatten, terwijl deze onhandige kledingstukken haar verhinderden te vluchten. Dat was een van de belangrijkste redenen voor mevrouw Sugino'! sluit te trachten de kledinggewoonten in Japan drastisch te veranderen en op Westerse grondslag te brengen, Een besluit, dat overigens te verwach ten viel van een vrouw, die juist te ruggekeerd was van tften meerjarig verblijf in de Ver. Staten, waar zij kledingfabricage bestudeerde, en die bovendien gehuwd was met een landgenoot, die aan de Stanford Uni versity in Amerika zijn ingenieursti tel had MADAME COTY zo lief en moederlijk De dood van madame Coty is zo onverwacht gekomen, dat heel Frank rijk er met een schok kennis van nam. De Fransen waren haar gaan leren waarderen als een lieve, moederlijke vrouw, met veel belangstelling voor haar nieuwe taak als echtgenote van Frankrijks president, een taak, die ze echter niet de voornaamste achtte. Haar gezin was de spil, waar alles om draaide en de eretitel „Frankrijks grootmoeder nummer één", was dan ook verdiend. Maar ook buiten Frankrijk heeft ma dame Coty veel vrienden gemaakt. Een van de eerste bezoeken, die de president en zijn echtgenote in buitenland hadden af te leggen, dat aan Nederland. Het was een zoek, zo charmant en vaak ook zo gekunsteld, als men slechts kan wachten van mensen met een rijke innerlijke beschaving, bij wie alle op zettelijkheid vreemd is. Ze was geen typische Frangaise in die zin, dat haar uiterlijk overeenkwam met het soort ideaal, dat de Neder lander zich gaarne van een Pansien- ne maakt. Ze was een gezette figuur, maar ze wist zich keurig en zeer smaakvol te kleden in eenvoudige deux pièces, met een klein hoedje. Germaine Coty was uitermate vlug van begrip. Meestal is het zo, dat hoge gasten bij het afleggen van bezoeken aan zekere instellingen uit beleefd heid enige vragen stellen. Niet alzo madame Coty! Zij won informaties in op een manier, die een hoge mate van intelligentie verried. En wanneer de ..officials" enige moeite hadden op haar vragen in het Frans te antwoor den. dan vulde ze de half gestamelde zinnen met een charmant ongeduld zelf aan. Maar haar moederlijkheid is van dat bezoek aan Nederland wel het voor naamste wat men zich herinnert. Wie het voorrecht heeft gehad om haar gade te slaan bij het bezoek dat ze samen met onze Koningin bracht aar het Doofsmmen;r.stiimit in Rotter dam. zal het altijd bijblijven: de al lerliefste en hartelijke manier waarop zij zich met de kinderen bezig I en zo spontaan in de handen kl; toen een paar kleuters haar schoolwerk lieten zien. Van veel inzicht getuigde haar ,ning. dat slechts de opleiding van kwame coupeurs en coupeuses tot het gestelde doel kon leiden. Slechts een goe de school kon hier oplossing brengen, en zo werd de Sugino School voor het Kle- dingvak geboren. Drie leerlingen Maar het borelingske moest groeien! Met drie leerlingen en de algemene op vatting. dat het maar een gril was. deze onderneming, zag de. toekomst er niet rooskleurig uit! Maar na tien jaar was ■eeds het voor ons onvoorstelbare aan- al van 2000 leerlingen bereikt en nu itaan jaarlijks niet minder dan 7000 leerlingen aan de Sugino school inge schreven. Het wonderlijkste is, dat deze school wel de oudste, maar bij lange na niet de grootste van Japan is. Resultaten? Voor de eerste wereldoor log droeg 10 pet van de Japanse, bevol king westerse kleding. In 1940 was dit gegroeid tot 35 pet., terwijl nu een per centage van 70 mag wordèn aangenomen. Mevrouw Sugino heeft niet alleen al haar krachten nodig gehad om haar school op te bou.wen. zij moest boven dien alle vooroordelen overwinnen, die golden voor de werkende, getrouwde vrouw. Haar echtgenoot, hoewel eerst weinig enthousiast, heeft zich tenslotte aan de zijde van zijn vrouw geschaard en heeft zijn loopbaan als ingenieur op gegeven om de administratie van de school onder zijn beheer te nemen. Dat dit niet een geringe taak was. zal men licht begrijpen. Zevenduizend leerlingen, een enorm gebouwencomplex, waaron der verschillende woongebouwen voor de inwonende leerlingen, gymnastiekzalen en een bibliotheek. Op de inschrijfdag kan men gega digden in de rij zien staan, vier naast elkaar over niet minder dan een kilo meter van de weg. Normaliter wor den ieder voorjaar zo'n 2800 leerlin gen ingeschreven, in het najaar nog eens een duizendtal. de andere helft zich met practisch werk, zoals ontwerp-tekenen en naaiwerk be zig houdt. Op deze wijze wordt maal gebruik gemaakt van de accom modatie. De volledige cursus duurt drie jaar. Er zijn 24 eerste klassen klassen voor gevorderden. Verder geeft mevrouw Sugino speciale cursussen voor ontwerf twee cursussen voor het hoedenvak. Ten slotte is er nog een hogere confectie- school voor 350 studenten. Er zijn 54 leerkrachten en 100 instruc teurs aan de school verbonden. Het tijd schrift van de school heeft een oplage van 200.000 exemplaren. Om het diplo ma te verkrijgen is het nodig de volle dige cursus te volgen en een ef af te leggen, dat o m. omvat he ken van tien volledige kledingstukken, overall, kin- w.o. een mantelpak, een derkleding. Daar zoveel leerlingen van deze RH dergelijke scholen jaarlijks hun diploma ontvangen, zou men zich kunnen afvra gen of Japan niet met idedingproducen- ten wordt bevolkt. Wat zijn de toekomst mogelijkheden voor de oudleerlingen? Voor de verre toekomst valt er weinig van te zeggen, maar voor het moment zijn zij zeer rooskleurig. In de eerste plaats heeft Japan een enorme bevolking, die om goede kle ding vraagt. Veel warenhuizen hebben Sugino-mensen in dienst als ontwerpers en afdelingshoofden. Andere oudleerlin gen hebben zelf scholen geopend in de provincies. Zij hebben vaak organisato rische verbindingen met de Suginoschool, totaal niet minder dan 750en zij floreren alle! Een ander aspect van deze énorm gro te toevloed van kledingwerkérs is de in vloed die zij hebben gehad op de Japan se textielindustrie. De wol-industrie toont hiervan de duidelijke tekenen. Toen de school in 1925 ontstond, was er slechts een uiterst magere wolproductie in dit land. Thans is deze sterk toegenomen. Daarnaast zijn ook de wolimpurten uit gebreid, omdat de productie van wollen stoffen enorm is gestegen, tengevolge de kleding. jaar! Overheidssteun heeft het de Japanse fabrikanten mogelijk gemaakt, thans hun wollen stoffen aan te bieden op de wereldmarkt, tegen prijzen die zo laag zijn, dat zij een gevaar vormen voor de producenten ln vele andere landen. Hoogwaardige Japanse wollen kleding bijvoorbeeld wordt in New York op de Fifth Avenue, het luxueuze winkelcen trum, verkocht tegen prijzen die 20 pet. lagen onder die van overeenkomstige Britse producten. Mocht een definitieve markt een feit worden, dan zou dit In niet geringe mate een gevolg zijn van de ondernemingsgeest van mevrouw Su gino. Japans modevrouw nummer één. zijn op het ogenblik grappige kleine schortjes te krijgen die voor zien zijn van afknoopbare mi niatuur-handdoekjes. Dat is behal ve een fleurig (want het dessin van die schortjes is erg vrolijk gehouden) ook een zeer praktisch cadeau, want de huisvrouw heeft, vooral wanneer ze in de keuken bezig is vaak „natte" karweitjes te verrichten, en dan is het prettig een handdoek ulakbü te hebben. Kralen we zeiden het de vorige week al staan dit seizoen weer sterk in de belangstelling. Op hel i ogenblik kunt u in vele kunst-1 zaken ook houten kralen kopen, die i gemaakt zijn van vruchten- en j andere houtsoorten, bijvoorbeeld j rozenhout. Die kralen ziin inder- daad wel prijzig, maar die prach-1 tig getekende en geverfde bolletjes zijn toch wel zeer de moeite waard, vooral omdat geen enkele kraal aan een andere gelijk is. Ze heb ben het formaat van kleine knik kers. Een handig apparaat voor zieken, en voor mensen die van het kopje thee op bed houden, is het bij-1 zet of liever gezegd bijschui/ta/el- tje. Het ziet er uit als een stalen j stoel zonder rugleuning. Het „zit- vlakkan ook van het stalen frame afgenomen worden en dan dienst doen als dienblad. Het tafel tje is zo geconstrueerd dat het gemakkelijk voor hoge en lage bedden verstelbaar is. Wie het iets minder luxueus, maar toch genoeglijk wil doen, wijzen wij op het presenteerblaadje annex kopje. Zo vaak gebeurt het immers, dat men een zieke, of (zie boven) een gezonde met een kopje thee plus een beschuitje op bed wil verwennen Dan gaat zo'n kopje plus schoteltje op een presen teerblaadje, waarop ook nog het bordje met het beschuitje komt te staan. Ongelukjes zijn vaak niet uitgesloten! Dan is zo'n ovaal piateautje, waarin een holletje is uitgespaard om het kopje in te plaatsen, toch wel een alleraardigst cadeau Haakt u altijd gedichten bij uw Sinterklaascadeautjes? Dan moet u zo'n gedicht eens plakken achter op een ansichtkaart en van die kaart een legpuzzle knippen. De Tailleurs? Nu ja, wanneer u letterlijk neemt wat Van Dale hierover zegt („Tailleur nauwsluitend damesmantelpak") en daar strikt aan vast houdt wel, dan zegt u b\j het zien uan deze foto's waarschijnlijk: ,,'t zün tne de tailleurs wélMaar bij nadere beschouwing zult u toch toegeven, dat ook de niet aangesloten jasjes van deze pakjes hun charme hebben. stukjes doet u in een doosje en de geadresseerde moet maar zien, dat hij of zij het gedicht samenstelt! Het is natuurlijk ook leuk, er een of andere opdracht schappen in Utrecht de ledenjaarverga- dering plaats vinden. In de morgenver gadering zullen de jaarverslagen van de alg. secretaresse, penningmeesteresse, C J.V.F.-huis en commissies aan de or de komen. Na de lunchpauze zal me vrouw mr. H. C. Dirkse-Brestcrs iets vertellen over de World-Council, die dit jaar in September in Londen werd ge houden. Van Nederlandse makelij (nl. Nel Amsterdam! ia het pakje links ondei hier stiksels ala versiering: de zakj. zijn „insteek"-model en lopen door naden middenvoor op de voorpanden. Zea knopen en een royale bontkraag vormen de „aanvulling". Het rokje is kokernauw. Heel bijzonder is het pakje van Hubert de Civenrhy (rechtsonder). Het werd ver vaardigd uit lichtblauwe wollen stof en het hüzondere is de verwerking op de rug, waar het jakje met twee knopen sluit op de rok. Van voren loopt de lijn van het jakje iets omhoog. Het sluit piet een dubbele rij knopen. Twee kleine flapjes, links en rechts, moeten de aanwezigheid van zakjes suggereren. weer een Nederlands model, een tailleur! Plaza-Amsterdam is de maker van dit complet van rode bouclé shrllandwol. De kraag is gemaakt \an naturel kruisvos. Het rokje heeft van achteren een loopplooi. Hel jasje heeft twee piepkleine zakjes en sluit met een enkele rij knopen, (rechtsboven). Leden jaarvergadering C.J.V.F. Op Dinsdag 22 November, i Gehoord: dat de (gemiddelde) Franse vn per week 12 uur bezig is met 1 stellen van kleren, en de (gemld de) Amerikaanse vrouw slee Gezien: was geborduurd, dat van de pantoffels. Gelezen: Mevrouw Sugiuo leeft les. De teerliujen Itjn alten westers gekleed. dat de Nederlandse regenkleding industrie het vorig Jaar een totaal productie van 1.820.000 stuks bereik te. Viiftig modellen voor de dimet en veertig voor de heren ziin voor een grote regenkledingfabriek niets bijzonders! de minste w nog eeiis de Je"fia- vertrouwde zielen betreft, pend*^werken. Ieder gaat z'n oecumenisch jeugddeparte- et a^e problemen rond de eigen weg. Nu en dan valt "ders en kinderen weinig scè- jongsaf Genève, oecume- jeugd moeten we terug aarzelend gegc nische jeugdsecretarissen de "gezinnen. Dié zijn veelal waarschuwing uit Europa bijeen op Oud ziek. Oók Christelijke gezin- of moeder's kant, lan gewent, geeft leven of ate sublieme uitrusting voor de strijd in het la- leven. Ouders zijn van Godswege met gezag bekleed. telkens hevi- scènes tussen vader en moeder plaats vinden, jagen zij hun kinderen als *t d. straat op. In horvrrl dut- vader's En daaraan hebben de kin- zenden gezinnen liggen de die deren zich te onderwerpen, situaties niet zo. uan Als vader zegt: „Om elf uur .nd. ben je thuis", dan hebben i zorgen. Poelgeest, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, die ter gelegenheid van haa* tien jarig bestaan, in Amster dam het „Congres Jeugd rerj- Jn de twintiger jaren 1955" heeft gehouden, „Po- werd veel gesproken nen. In dit kort bestek zul len wij één symptoom even belichten. We hebben in de afgelopen 25 jaar iets kostbaars litie voert moeilijke strijd schreven tegen jeugd-„feestjes", enz. schap, die enz. 't Is, of we met allen Wwnaan aart Jeugd- de kameraad- tussen ouders kinderen moest bestaan. Wij moesten niet als vervliegt als het pluis Saardebloemen in de eze ouders zijn al te vi gaan in het vrijlaten vai kinderen. En inplaats het vertrouwen van die kin deren te hebben verworven, rvoui IWRPL En als deren uit goede gezinnen Ze door eigen schuld tóch kunnen infecterend werken. J-- KanJ— A" telkens later thuiskomen, d: moeten ze de deur gesloten vinden, t de school eens verwachten dat zij deze tuch- poosje teloze bende maar één, twee drie tot gehoorzame, mee- gaande kinderen omvormt? kinderen gaan staan, vlak naast hen. Zó zou- Overpeinzingen van Margaritha men nu van buitenaf te ouders benaderen. En waarom? dusver Omdat ia ouders in gebreke lcüJk, ouderweise bij". blijven. Onze jeugd (ze smaak. Het bezorgde halluci- stomverbaasd dusver te groot, oordeelde hun Het woord: tucht kreeg ri, DollUe irden tegenwoordig niet naties individueel, maar en masse genomen) is veranderd, maarde ouders óók. vertoornde de knoet of plak, strenge moeder onder koude ogen de kinderen be vroren. Wij zouden het an ders doen. mochten jij-en hoogste woord aan tafel ren, ronduit hun mening moeders, die avond kennen geven, ook al ging dochter door de p zo'n beruchte zolder oi uw zo'n kelder gehaald worden. ..Daar wisten we niets I uei oi mei ue onverbiddelijk hooggeloof- de kameraadschap tussen ou- W/ ANT wat zijn dat voor ou- ders. die niet eens weten, waar hun opgroeiende zoon of dochter 's avonds uit- hangt? Wat zijn dat ders en moeders, d avond uitgaan ders en kinderen! Wij verliezen niet straffe loos Hardvochtig? Ach dacht u dat een oi dit niet met bloedend hart doet? Maar terwille móét leren, kinderen op Ouders, handhaaft de tucht in uw gezinnen, tot heil van uw kinderen en tot zegen voor de wereld. MARGARITHA Mhr. W. P. H. Dank voor uw prettig schrij- r een ven. Ik had het naar aan- feestje leiding van de gegevens uit dat Bronnenboek, over de ïensen. Ned. jeugd in het algemeen, ouder zélf Natuurlijk weet ook ik, dat 'lart er Goddank nog een goede het kern is. Wat het door u ge- igsblad be- kostbaar middel kinderen dnor God in de hand gegeven Nog dezer dagen hoorde jou-en. het om 0nze kinderen op tc voe- een vader van grote den: de tucht. Want de zeggen: Ze vreten jeugd mag anders geworden fundamenten". Ja, de ouders idem. maar ik het ook wel kind, dat gehoorzaamheid noemde Jongelingsblad be- móét leren, is het eis. Zó je treft, dat komt al jaren iede- voeden vergt re week bij mij thuis slaat een goed figuur, al de laatste jaren. Vóórdien grote kinderen echter was hun deze lijnrecht tegen die der Gods Woord blijft hetzelfde Hij van Wien wij dagelijks blad weinig of geen humor vinden. Ik zou het u met n paar honderd oude num- kunnen ge vrij in de keuze die misdadi- vrienden, vrij in het beste die in het ledi- den van hun vrije tijd enz. Veel g'icrls /.it in één en r-rn- der. Theoretisch althans. Maar de resultaten?? Heb- ben déze kinderen hun ouders der zijn nu werkelijk méér lief, méér geen "bloed respect voor hen, dan wij dit 9 pond woog, vroeger hadden? Of trappen kantje dat naast hun kost baar televisie-toestel stond, hun 2\4-jarig zoontje van honger en dorst lieten omko men, zodat het kind onge' geen vocht et meer had en toen het stierf r- Dit is een geval van de ul- lachje die „ouwelui terste consequentie waartoe hart? Een opvoeding het gemis aan verantwoorde- de kindere- -;-u lijkheidsbesef leiden kan. Al uitleven is zullen de meeste ouders hun kelijk kinderen lichamelijk nog wel kost jj verzorgen, geldt de eeuwen door. De tucht is iets schoons, de eerste acht verzen van Spreuken wordt de tucht vier maal aangeprezen.^,,"'- de onderwijzing van u liefelijk. kracht en wijsheid mogen Daarom hebben deze bladen begeren, zal de Zijn belofte schenken. .er- Er is op „De tucht „Jeugd 1955' bij zekere jongeren eerst ingeroeste J congres winnen. de kinderen zich vrij laten heerlijk gemak- de ouders. Hel 'einig of geen geest- elen kiezen de kracht. Er hebben tussen ou- hoofd, voor uw hals". Hier wordt de tucht uit lief- hautain glim- de bedoeld. Niet het in drift op het erop los slaan of een onrede- sarren van onze kinde dat de leraren moe- maar docenten krans andere tak va óók gezegd, i zijn i alleen gehoorzame heren in le- paedagoeen en psycholo- 6en. Inderdaad: met name ij het middelbaar onderwijs vernieuwing geboden. RRMRH Zij heb- wetenschap ben tóch dat stukje gelezen, dat zij niet lezen móchten, over het vergaderen van ons. vrouwen. En het gevolg? Zij hebben er zich aan vertild, omdat zij de lach Dat is geen tucht, - machtswellust. En die is uit uithuizig zijn. lopen de kin- Het de duivel. Tucht is uit God deren óók uit en waar- Tucht. orde en regel. Wie hèèn? zijn kinderen dèaraan Als de ouders gescheiden (Ik ben het immers hele maal met u eens mhr. H. v. L. te A. en mhr. P. J. B. - ïiüü-üirüii-biZ-Crtrtrtr-ltifirtrtrii'tvüirirtvirtrtrtftrtrtrtriririftr Alle dagen bruine bonen Nee, alle dagen bruine bonen ia ook to lekker niet, maar bet ia toch wel goed oin hyvoorbeeld een» in de week een peulvruchtengerecht op het menu te plaat sen. Vooral ala het koude jaargetijde ia aangebroken! Peulvruchten zyn ryk aan Probeert u bijvoorbeeld erna een kerrie schotel met witte bonen. Voor vier per- aonen hebt u nodig: kg (by voorkeur grote) witte bonen, 1 liter water, V* kg uien, 2 a 3 theelepels kerrie, 75 gr. boter, margarine of vet, zout, aroma of jut. Daaga De bonen vlug aan de kook brengen in bet weekwater en zachtjes plm. 1 uur koken. Halverwege de kooktyd een halve eetlepel zout toevoegen. De bonen afgie- De uien achooninaken, snipperen en in de boter of margarine of het vet met de kerrie lichtgeel fruiten. De bonen er door scheppen en een weinig kooknat toevoe gen. zodat het gerecht niet droog is. De kerrieschotel op smaak afmaken met zout en aroma of jus en enkele minuten stoven in een gesloten pan. VOORAL GESCHIKT OM BIJ PLOOIROK TE DRAGEN Op zo'n moderne plooirok komt een blousje, als hierbij afgebeeld, goed tot zijn recht, alhoewel een glad afkledend rokje ook een uit stekende „basis" is. Het model letje is glad aangesloten en heeft een aangeknipte kraag met kleine revers. De knopen middenvoor zijn stofknopen. Op het heupstuk zijn een paar biesjes aangebracht. Voor dit model heeft u 2.25 m stof nodig van 90 cm breed. Patroon nr 204 is verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 (maat 48 op bestelling) en wel a f 0.40 afgehaald aan onze bureaux. Indien u per post bestellen wilt, kunt u dit het beste doen door aan de voorzijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, naast de gewone frankeerzegel, 0.50 aan postzegels te plakken. Na 26 November worden geen bestellin gen meer aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13