Dominee en president-kerkvoogd o„ ov««ji) Geen hoogheid, maar ootmoed 4 ZONDAGSBLAD 19 NOVEMBER 1955 gaven Het voorbeeld Honderd vrijwilligers houteden in Harderwijk in vrije uren verenigingsgebouw Even een kopje leut tijdens het drukke werk op de vrije avonden in de omgang van de Grote Kerk in Harderwijk. Onder leiding van de kosteres chenken de dames koffie. F EN dominee en een president- A-J kerkvoogd in een overall! De mensen in Harderwijk hebben er eerst eens het hoofd over geschud. Neen, dat hoorde toch eigenlijk niet zo. Men ziet in de Veluwse gemeen ten de predikant nog graag in een stemmig pak en met dito hoed, al hoeft het in deze tijd nu niet perse zwart meer te zijn. En een president-kerkvoogd, die in het dagelijks leven aan het hoofd staat van de Christelijke school, moet er toch ook niet als een arbei der uitzien. Nee, Harderwijk vond het maar zo zo. De man, die 's Zondags op de kansel staat, moet iemand zijn waar tegen je ook in het gewone leven een beetje opkijkt. En de meester toch ook, niet waar? Maar al heel gauw is men dat in Harderwijk anders gaan bekijken. En dat wil wat zeggen voor deze stad, waar de bewoners van jaren her de gewoonte hebben maar het liefst vast te houden aan het oude en daarop voort te bouwen. En de hele buurt zorgde voor koffie en versnaperingen Maar dat geld! In de stad was het gerucht van de dominee en van de meester in over all van mond tot mond gegaan. Dat moest je eens gaan zien. En heel Harderwijk ":oos 's avonds op de mooie zomeravonden het ommetje door het straatje langs de Grote Kerk. Overdag ging ds. Van den Boogert toen ,,zijn mensen" af. Bij duizenden stroomde het geld toen binnen, verrast als men was door zoveel durf en moed, of liever door zoveel geloof. Na drie weken wapperde de vlag op de eerste dakspanten! fie geschonken met wat er bij. Daar voor zorgden de plaatselijke winke liers, die zoveel schik in het geval hadden, dat zij met gulle hand voor versnaperingen zorgden. Dat was meestal een vrolijk momentje tijdens het drukke werk. De vaklui onder de vrijwilligers ga ven als vanzelfsprekend de aanwij zingen op het werk en de ongeschool den stonden klaar voor allerlei hand en spandiensten. Zo werkten in ploeg- verband elke avond een dertigtal man aan de bouw en de afwerking van het verenigingsgebouw. Een Am sterdamse soldaat, in Ermelo in gar nizoen, van beroep tegelzetter, kwam zich melden om in zijn vrije uren te komen helpen. En die hulp kwam wel zeer van pas. Goedwillende men sen offerden er zelfs hun verlofdagen aan op. En zelfs de aanvankelijk wat zwart kijkende aannemers kwamen weldra met ramen en deuren aandragen. Al le puin en het benodigde materiaal werden gratis af- en aangevoerd. An deren leverden materialen tegen mi nimale prijzen. IJST werk groeide. Het grootste lo- AA kaal, waarvan men alleen de wanden nog had kunnen laten staan, werd omgetoverd in een frisse ver gaderzaal met 200 zitplaatsen. Ge scheiden door een ruime hall verre zen daarnaast twee kleinere zalen voor resp. veertig en zestig mensen, door harmonicadeuren gescheiden, dus ook aaneen te trekken. Daar is het nu een plezier om catechisatie te houden. En geloof maar niet, dat Keetje en Arie de heldere wanden zullen bezoedelen. Dat hebben de va ders en moeders, die hiervoor hun vrije tijd gaven, de kinderen wel in gepeperd. Ook de fietsenberging, zeer nood zakelijk voor de kerkgangers, is af. Een keukentje voorziet in een lang gevoelde behoefte. Dat was een gezellige samenkomst in de grote zaal toen dezer dagen het gebouw kant en klaar was. Zes honderd mensen kwamen kijken. Er werd een filmpje gedraaid van de werkzaamheden tijdens de bouw wat heeft men daarom moeten lachen. Een dominee en een presi dent-kerkvoogd in overall vindt men nu niet vreemd meer. Ds. Van den Boogert, die in vroe ger jaren de Hervormde gemeenten te Zuid-Beijerland en Ridderkerk diende, wordt thans de ..bouwdomi- nee" genoemd. Ook de activiteit van meester Ruitenbeek dwong ieders be wondering af. In de 6000 zielen tellende Hervorm de gemeente is door dit alles een geest van samenwerking gegroeid, die voorbeeldig mag heten. Voor de Oude Kerk moesten de laatste jaren bedragen van 13.000 en 15000 voor restauratiewerkzaamheden wor den uitgetrokken, hetgeen een zware last voor de gemeente betekende. Dat daarnaast zonder bezwaar voor de kerkkas een verenigingslokaal kon worden herbouwd, is een prestatie, waarop we gaarne het licht laten val len. Misschien vindt deze spontane geste hier en daar wel navolging. Dat zijn de mannen, die het aandurfden om zonder geld en alleen maar met een flinke dosis durf het bouwen van een verenigingsgebouw aan te vatten. Van links naar rechts: de president-kerkvoogd J. Ruitenbeek, ds. H. K. van Wingerden, ds. J. W. de Bruyn, ds. C. v. d. Boogert, de gangmaker en de heer H. Spaan, kerkvoogd. meöitAtie Toen men de muren van het in desolate toestand verkerende catechi satielokaal zag vallen, begon men er iets van te begrijpen, wat ds. C v d Boogert, de praescs van de Hervorm de kerkeraad en wat de heer J. Rui tenbeek, de president-kerkvoogd, voor hadden. Met een aantal vrijwilligers had men het plan het oude lokaal te slo pen en er een ruimer verenigingsge bouw -oor in de plaats te zetten. Dat voorstel was in de kerkeraad bespro ken met de twee andere plaatselijke predikanten, ds. J W de Bruijn, ds. H K van Wingerden en de heer H. Spaan, kerkvoogd. Het moet toch mogelijk zijn, dat we dit met eigen krachten voor el- kaar krijgen? Dat was de vraag, die hot tweetal naar voren bracht, een vraag, die eigenlijk geen vraag meer was. het moest en het zou kunnen. Zeker, er waren grote bezwaren. Hoe zouden bijv. de aannemers staan te genover een dergelijk initiatief? Toen men met hen contact zocht leek het alsof de moeilijkheden zich begonnen op te stapelen. Toch volhouden! y O werd op een avond in Juni van dit jaar de bouwvallige muur van het verenigingsgebouw, dat in de schaduw van de uit de elfde en vijftiende eeuw daterende Grote Kerk staat, neergehaald. De handen van de vissers, die anders de netten han teren, stonden niet verkeerd Zij kre gen niet voor niets de naam. die zij als een eretitel beschouwen, van knokploeg". Inmiddels had de architect ter plaatse, geheel belangeloos, een uit gewerkte tekening gemaakt, aan de hand waarvan de bouw kon beginnen. Toen de muren al half stonden, kwam de goedkeuring voor de bouw pas af Maar wat erger was; er was geen bouwkapitaal. Het is gemakkelijk iets af te breken, maar bouwen kost nu eenmaal geld. ook al stelden on geveer honderd vrijwilligers zich be schikbaar om in de avonduren te ko men helpen. Geschoolde vaklui, maar ook onge schoolden, puinruimers, zandsjou- wers meldden zich spontaan. W^IJ werken, wy moeten geven! Dat >v werd de leus. Tegen half zeven 's avonds kwamen de vrijwilligers opdagen. Er werd gemetseld, getim merd, gestucadoord, pannen gelegd. De burgemeester, de predikanten van andere kerken, tot de pastoor toe, volgden met intense belangstel ling de vorderingen van de bouw in de avonduren. Schijnwerpers maak ten het mogelijk dat het werk tot tien uur of later in de avond kon worden voortgezet. Onder leiding van de kosteres was er een hulpploeg van vrouwen om voor de koffie en andere versterken de middelen te zorgen. In de omgang van het tegenoverliggende grote kerkgebouw (met 1200 zitplaatsen) werd elke avond in de rustpauze kof- Verlos my van des mensen overlast, en ik zal Uw hevelen onderhouden. - Psalm 119:134. £)E dichter, die in deze psalm bidt om verlossing van des mensen overlast, is tevens de man. die in heel dit lange lied des Heren geboden en inzettingen en rechten op het hoogst verheft. H\j heeft 's mensen overlast onder vonden niet alleen in gewelddadige verkorting van zijn rechten, maar in het onderhouden ran des Heren be velen. Om die bevelen is het hem te doen. En juist in het onderhouden van die bevelen is hij gestuit op de overlast hem van mensen aangedaan. Daarom bidt hij: „Verlos my van des mensen overlast, en ik zal Uw bevelen onder houden". Nu past bij deze klacht en bede, zo gij ze trilt overnemen, wel grote bedachtzaamheid. Menigeen verschuilt zich maar al te licht achter de tegenstand van mensen, als het er op aankomt Gods bevelen te onderhouden. Ook al is die tegenstand niet eens zo groot, ja al is die soms niet eens aanwezig. Er is zoveel ijdele mensenvrees Dan kan ook niet de gelofte er op volgen: en ik zal Uw wet onder houden. Eigenlijk bedoelt men dan te zeggen: ik zou Uw wet wel onder houden, maar de mensen Er is dan geen strijd; integendeel wordt deze juist gemeden Er is dan ook niet de oprechte w i I om Gods wet te onderhouden. Want die wil kan nooit door 's mensen overlast ver nietigd worden. En het niet oprecht te willen is altijd onze eigen schuld. Klaag dón niet over 's mensen over last, maar bekeer u ran eigen lauw heid en traagheid. Vergeet daorbfj niet. dat deze woor den een gelofte bevatten jegens de Here. En uw God zult gij niet be driegen. Wat gij Hem belooft zult gij houden op straffe van zijn heilig misnoegen En zo Hi) u ran 's mensen orertasf verlost, zijt gij ook gehouden zyn bevelen te. onderhouden. Wie het dan niet doet. haalt zich juist die overlast op de hals als een recht vaardige straf. Alleen wie met verloochening van eigen wil en begeerte, met prijsgeving van eigen eer en voordeel en rust bereid is naar Gods bevelen alleen te vragen, die kan vrijmoedig deze woorden tot de zijne maken Dan kan des mensen overlast wel Dat was een vreugdevolle dag toen de Meiboom in de kap kwam. Maar toch ook een dag ran zorgen voor ds. Van den Boogert en president- kerkvoogd Ruitenbeek, want er was geen geld meer om verder te bouwen. Het duurde niet lang of de garen stroomden binnen, want men trilde de hardwerkende vrijwilligers niet met lege handen laten staan. ZONDAGSBLAD 19 NOVEMBER 1955 5 Tschaikowsky,Fauré,Blochen kerkelijkegezangen VORIGE week was prof. Rudolf Mo- ralt in ons land. Juist bij de her opening van de Weense Staatsopera was de eerste dirigent dier befaanide instel ling gast bij het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest Verwonderd heeft men na tuurlijk gekeken, dat de eerste dirigent niet in Wenen was op dat tijdstip, maar als men weet dat contracten met musici veelal een jaar van te voren moeten wor den afgesloten, wordt het wel begrijpe lijk. Rudolf Moralt (een neef van de componist Richard Strauss) moet 7 maanden per jaar in Wenen blijven en heeft dus 5 maanden vrij om gastdirec- ties te vervullen. De juiste datum van dc heropening der Weense Staatsopera is pas vrij laat vastgesteld en inmiddels had Rudolf Moralt al een contract in ons land afgesloten. Jammer voor hem na tuurlijk, dat hij de feesten niet heeft kunnen meemaken. Maar het Rotter dams orkest heeft een muziekfeest ge had met Moralt. Een groot dirigent heeft ons land be zocht, een man van wie de bekende op- namctechnicus van Philips, ir. Us v.d. Meulen (het is goed op deze plaats want hij het die de grote werken opneemt zodanig doet dat alle bewondering hebben gels. Zij ik het meisje, dat in deze Suite droomt over de Prins, die haar mee neemt naar zijn toverrijk, naar het to verpaleis van de fee Dragee, waar aller-' .lei dansen worden uitgevoerd. Het is een heerlijke vertelling van de roman ticus E. T. A. Hoffmann, getiteld „Nusz- knacker und Mausekönig", door Tschai kowsky op muziek gezet. En hoe geniaal heeft Tschaikowsky die gehele droom verklankt, hoe verrukkelijk zijn die Rus sische trepak, de dans der mirlitons, de Arabische dans met tamboerijn en de lichte dans van de fee zelf. Dat alles is ideaal gerealiseerd door Rudolf Moralt en zijn Weens orkest. Het is een ver tolking zoals ik nog maar weinig van dit werk gehoord heb, zo gespannen en toch zo licht, zo technisch gaaf ook. Een plaat die U telkens weer zult willen Fauré op de plaat vastgelegd, nl. het i de grootste .d. Meulen) heerlijk werken met Mo ralt. Ik ken maar twee dirigenten die een volkomen stabiel tempo hebben, nl. Willem Mengelberg en Rudolf Moralt". Voor Philips zal Moralt, over wie we kort geleden nog schreven naar aanlei ding van de opname van Mozarts ..Don Giovanni", nog veel meer gaan opne men, o.m. de grote c-moll Mis van Mo zart, het Vioolconcert van Brahms met de Rus Berl Senofskv als solist en de 4e Symphonic van Franz Schmidt. Zo terloops vertelde Moralt ons tijdens z'n bezoek aan ons land nog, dat de Weense Staatsopera zo'n 300 voorstellingen per seizoen heeft en het symphonie- en het philharmonisch orkest vaak 3 5 4 dien sten per dag. Dat is wel wat harder werken dan men in ons land doet. In Januari opent Moralt in Kopenhagen het Mozartfeest en ieder jaar staat hij een maand voor de Opera in Rome. Philips heeft deze J goed aan zich verplicht en heeft de gramofoonbezitters aan zich verplicht door de vele opnamen met Moralt. Vers van de pers is nu in de Philips-Favou rites Series verschenen een opname van de Notenkrakerssuite van Tschaikowsky. gespeeld door het Weens Symph. Orkest o l v. Rudolf Moralt. (langspeelplaat S 06050 R" Voor deze plaat is een heel fraaie hoes gemaakt: temidden van onze vryhetd van handelen belem meren, maar we geven het daarom toch niet op. En omdat toe het toch blijven willen en de tegenstand alleen niet kunnen overwinnen, bidden we dan tot Hem. naar wiens bevelen onze ziel door onverbrekelijke liefde banden wordt getrokken Die overlast van mensen onder vindt ge niet alleen door opzettelijke tegenstand. Ze drukt u meest op andere wijze. Immers de samenleving, waarvan ge deel uitmaakt, wordt beheerst door zekere algemene beginselen, die tegen des Heren bevelen indruisen. AI is er toch nog iets over var de onder scheiding van goed en kwaad, en al heeft ook de Christelijke religie haar stempel er op gedrukt, het is er verre van dat Gods bevelen zoals die in Zijn Woord zyn geopenbaard door de algemene opinie worden gehuldigd. En dit nu botst van zelf telkens weer. Dit maakt het u moeilijk. De ene maal loopt ge gevaar met de stroom mee te gaan. De andere maal wordt ge geprikkeld tegen alles in te gaan. ook waar dit niet nodig is. Uw oordeel wordt vertroebeld. En het rechte inzicht in 's Heren bevelen wordt by u verduisterd. Ge raakt er af. Hier moet ge reeds de wacht be trekken by de beginselen. En anders zijt ge weg eer nog de opzettelijke tegenstand begonnen is. Wie nu zo eigen zwakheid kent en de kracht van 's mensen overlast op zijn ziel voelt drukken, die grijpt terstond naar het gebed. En dan ligt in deze bede niet de hoogmoedige betuiging Here, ik ben rein. en een laatdunkende veroor deling van onze medemensen. Dan is alle vijandschap uit ons hart ge bannen Niet in hoogheid des harten, maar in ootmoed en beschaamdheid over onszelven bidden we dan: Verlos mij van des mensen overlast Maar dan kunnen we er ook vrijmoedig op laten volgen: en ik zal Uw betelen bewaren. En de Here zal verhoren en ons staande houden. Ook dan als de mensen ons tegenstaan en verdrukken en vervolgen. van rijn dertien Nocturnes voor piano, gespeeld door Kathleen Long (25 cm. langspeelplaat LW 51941. Het zijn de Nocturnes no. 2. 5. 7 en 8 cn zo Fauré z'n leven lang niet anders had geschre ven dan deze Nocturnes, dan nog zou h(j onder de grote componisten gerekend kunnen worden. Het is verwonderlijk, dat tijdens pianorecitals alleen maar de Nocturnes van Chopin worden gespeeld, want die van Fauré doen beslist niet voor die van Chopin onder. Is er een schonere avondstemming denkbaar dan die van de 7e Nocturne in cis-moll (ge schreven in 1898), een der rijkste piano- werken van Fauré. En is er niet een ontroerende ingehouden bewogenheid in de 5e Nocturne in Bes-dur, geniaal door gewerkt. Het spelen van de Nocturnes van Fau ré is niet eenvoudig Zij, die er alleen maar virtuoze mogelijkheden in zien, vergissen zich en zij die deze Juweeltjes slechts als salonmuziek beschouwen, ver gissen zich eveneens. Zo ergens, dan komt het hier aan op de juiste expressie. Het is dan ook begrijpelijk dat er eens een pianoconcours is gehouden onder de titel Fauré-concours. Aan dc deelnemers werden alleen maar enkele Nocturnes van Fauré verplicht gesteld en het hing dus helemaal af van de interpretatie dezer werkjes. Nu is er deze Decca- plaat gekomen, die als model kan gel den. Kathleen Long is een bekend Fau ré vertolkster cn op deze plaat kan men een ideaal samengaan constateren van meerdere eigenschappen. Technische be heersing, virtuositeit, fijnzinnige muzika liteit, prachtig toucher, ongeëvenaarde expressiviteit en een uitnemende opna- dt Ernest Bloch, de componist die een Joods-nationale stijl heeft ontwik keld en van wie Tibor de Muchula de Hebreeuwse rhapsodic .JScheln- mo" voor cello en orkest speelt. •omponist als Ernest Bloch, de in 1880 geboren Zwitserse com ponist, die in 1916 naar de Ver. Staten vertrok en thans geldt als de grootste vertegenwoordiger van de Joodse re naissance in de muziek Het is eigen lijk een volkomen oud-testamentische muziek geworden, die Bloch schreef .een ..neohebraiache" kunst, zoals een Duits musicoloog eens opmerkte. Zo schreef hij o.m. verschillende liturgische gezan gen. synagogale muziek dus, alsmede drie Psalmen (22. 114 en 137) voor een zangstem en orkest en drie Chassidi sche stemmingsbeelden voor viool en piano onder de titel ..Baal Schem". Zijn meest bekende werk is wel de Hebrceuw- n orkest „Sche- lepassionneerde, van de plaat? rp OT slot vastgelegd in de gre loort (Salomo) ntische sonore muziek tragische ondertoon. Het ziclelcven van icr de inspftatie ge- wonderlijk bewogen Prof. Rudolf Moralt. die kort gele den het Rott. Philh. Orkest diri geerde met Tschaikowsky's Noten krakerssuite. koning Salomu worden voor zang PHILIPS maakte hiervan een opname in de favouritcs-si-nes met het Residen tie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo en de cellist Tibor de Machula (langspeel plaat S 06030 Ri. Orkest en cellist heb ben hier het beste gegeven wat zij te geven hadden. Is een cellotoon ooit wel muziek, een voor ens wellicht directer aansprekende soort. Het zijn maar vier heel gewone gezan gen uit de bundel van dc Ned Hcrv. Kerk en ze worden gezongen door heel gewone leden van .1.- Hcrv. Kerk te Hoorn. Maar het bijzondere van dit heel gewone is. dat er door gemeenteleden zelden geloofszangen als ..Dankt, dankt nu allen. God" (Gez 135). Wat vlied" of bezwijk" (Gez. 202). ..God roept ons broeders tot de daad" (Gez. 121» en „Eén naam is onze hope" (Gez 112) zo krachtig en overtuigend worden gezon gen als op deze PHILIPS-oprame (45- toerenplnat 422045 PE). Het is samen zang in de Oosterkerk te Hoorn met be geleiding van koperblazers cn orgel o 1 v Meindert Boekei. Zo moet het, waarde lezers. Niet meer in een sleur, die zo vaak nog merkbaar is bij de kerkdiensten via de radio Er moet lief de. enthousiasme, blijdschap ook komen in de zang der gelovigen. Koperblazers bij het orgel zou ik wel in elke kerk wil len hebben, maar dan goede blazers na tuurlijk, zoals op de plaat. Koopt U dit kleine plaatje eens en laat h«t op uw gemeente-avond horen Tien tegen een dat alle aanwezigen gaan meezingen CORN. BASOSKI Hiebel bij de massajeugd Uit de VOLKSWIJK Hipje wandelt rond met een exotische bloem •- J^WEE piepkleine kinderen, die haar ravenzwarte haren. En dat plotseling het huis van twee bejaarden bevolken: wat een ver bijsterende ommekeer voor beide partijen. Waarschijnlijk nog het minst ingrijpend voor de beide kleuters van acht en zes jaar. Althans in eerste aanleg. Die heb ben in hun kleine leven lang gedaan waar ze zin in hadden en ze gaan daar onveranderd mee door. Het zijn twee zwervertjes, die gewend zijn om langs de straal te schooie ren, soms wel en soms niet naar school te trekken, veel kattekwaad uit te halen, veel te eten op mo menten, die hen gelegen komen, en weinig te slapen. Dat ze hun bed in een ander thuis dan voorheen, hun school in een ander lokaal dan vroeger hebben te zoeken, zegt hen niet zo bar veel. Huis cn school vormen maar een vaag decor voor duizenden kinderen van ons volk: het essentiële bestaat in de straat. Voor Kees en Kornelia daaren tegen is de verandering onmiddel lijk overweldigend ingrijpend Hun bestaan wordt ondersteboven ge keerd: het is alsof een permanente orkaan door hun beide kamertjes waart. Letterlijk, u>ant Hipje en Kipje zien kans om in de kortst mogelijke tyd dc meest mogelijke schade teweeg te brengen aan kop jes, schoteltjes, blauw porceleinen sieroazen kermis-trofeeën uit grensland 1915 en andere kost baarheden Oók de cactus sneuvelt binnen een week. Een wonderlijke cactus is het Eigenzinnig en tegen natuurlijk Kornelia heeft 'm rond twintig jaar behandeld als een enig ooilam en ze heeft er al die tijd alles mee uitgehaald wat je met 'n cactus niet moet doen. Waarschijn lijk hield ze 'm voor een begonia. Caeteologen zullen zweren dat een dergelijke behandeling de plant binnen twintig uur grondig ver woest, mnar dit exemplaar logen straft al hun voorspellingen en be loont Kornelia met een uitzinnige bloei vanonder een duimendikke dan alles nog maar de uiterly'ke revolutie.' Nog ingrijpender is de inner verandering Kornelia is een vr van de klok. Ze staat om zes 's morgens op omdat Kees dan zijn werk moet; ze helpt hem zijn ontbijt en aan 'n stikkezakje met brood en kruipt dan opnieuw te kooi tot of tien. Haar lunch is fragmentarisch en verveeld en pas tegen 'n uur of vier ont plooit ze de nodige acfie om het warme eten klaar te hebben tegen de tijd dat haar man weer thuis komt. Daarna is ze gewend om vroeg te gaan slapen, omdat je 's morgens toch weer zo vroeg by de hand moet zijn Een rustige, ge lijkmatige dagindeling. Maar Hipje en Kipje weten daar raad mee.' Ze zijn natuurlek ook direct om zes uur wakker, maar ze talen dan niet meer naar hun stoflaag. Alleen tegen Hipje en bedje; slapen kunnen ze op school wel doen. Ze beginnen meteen te drenzen om ijsjes of chocola. En ze willen de straat op. En ze wil- len weer terug in huis. En ze wil- len weer naar buiten. En ze willen centen voor kauwgum of zuurbal- 5 len. En ze tvillen dit En ze willen dat. Tegen de tijd dat ze naar school moeten, heeft Kornelia al rj meer beleefd dan anders in een hele week. Terwijl ze tussen de middag lawaaierig en hongerig de trappen op hollen, en nieuwe cen ten begeren. Waarna ze wat later b op de dag èn dinertime en klokjes van gehoorzaamheid prinsheerlijk z, vergeten, net 20 lang tot Kees. die over zyn toeren begint fe raken. hen tegen half tien ergens uit een zijstraat opvist. Ze belonen hem en i;. Kornelia door n»g een uur kabaal te schoppen in bed: het i* verras- i> send met hoe weinig slaap die kin- deren toe kunnen maar we zei- den al iets over de nuturen van de school. Ja, en was er nu maar enige z, instantie geweest, die toezicht hield op dit geheel! Wellicht had die de helpende hand kunnen bieden Mis- schien had die ontdekt dat één kind hier zich nog wel had kunnen schikken, maar dat twee juist één te veel was Mogelijk had die zelfs enige begrypbare adviezen kunnen verstrekken, zodat Kees, Kornelia :j en dat ene kind daardoor gediend werden Maar de instantie onl- breekt. Het is immers alles maar a l'improviste gegaan. En zo wordt hef een complete nachtmerrie o Geen enkele droom komt uit. Geen lief klein meisje vleit zich hulp- zoekend tegen Kornelia'* moeder- lyke boezem Geen kleutertje klimt bij vader-opa Kers op schoot. De kinderen schelden alleen maar. Ze tieren met heel het beeldende 'aal- vermogen waarover deze kleuters beschikken. Ze wensen hun pleeg- ouders alle denkbare dode Hike kwalen En slopen hun huis. Ze g treiteren hen net zo lang tot de oude mensen hun geduld verliezen c en teniaknaHen En Kees kdn knal- jj len Hij heeft er tegenover Kome'ia p nooit gebruik van gemaakt, maar v nu blijkt dat hii de taal der grote stad ook kent' Fn zo raast dan r. de wilde haat r«rh uit, waar de liefde wonen wilde. miebel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 10