Mr Woudstra niet afkerig van een woonplaatsbelasting In de mannen avondzitting paarden genoemd en In slakkentempo bouw voorbereid van de Chr. huishoudschool Hagens over te waarderen teken aan de wand Van Dijk op de bres voor bijzonder onderwijs 4 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 EERSTE DAG DER BEGROTING 19S6 IN DE RAAD Dezelfde vragen van ieder jaar zijde der P.v.d.A, keren maar weer terug "TvE EERSTE DAG van de behandeling van de Leidse gemeentebegroting U 1956 in de raad zit er al weer op. Enkele voorstellen werden met hamertikken aangenomen, vóór de fractievoorzitters aan hun algemene beschouwingen begonnen. Gisteren publiceerden we reeds de belangrijkste punten uit de rede van de heer Meester (P.v.d.A.), vandaag gaan we over tot vermelding van de inhoud der redevoeringen van de andere fractie voorzitters. De heer Van Weizen had ook nog een kwartiertje van de avondzitting nodig, en daarna zijn de afzonderlijke raadsleden voor een klein gedeelte aan de beurt gekomen. Morgenmiddag en -avond komt de raad ook bijeen, en dan nog Maandagmiddag en -avond, Dinsdagavond en zo nodig ook nog Woensdagmiddag en -avond. Men kan dus nimmer zeggen, dat de Leidse raad de zaken niet grondig aanpakt. Als inleiding tot zijn algemene beschou wing bracht de fractievoorzitter van de Prot.-Chr. groep, mr Woudstra, thans in het openbaar de dank over van het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge voor de grote toewijding, door het Leids stads bestuur aan de dag gelegd na de ramp. Dit was hem verzocht bij het afscheids bezoek. dat de raad aan die gemeente heeft gebracht. Mr Woudstra noemde het een jaarlijks terugkerende ergernis, dat de gemeente niet weet of, en hoe haar uitgaven moeten worden gedekt. Misschien is er in dit op zicht enig verschil met vorige jaren, toen er op kon worden gerekend dat het nog wel terecht zou komen. Maar de circu laires. die de laatste tijd het ministerie van Binnenlandse Zaken verlaten, zetten de gemeenten de pin op de neus. Er is een nieuwe koers duidelijk geworden by de behandeling van de Staatsbegroting 1956, waarbij de Kamer de voortdurende stij ging der uitgaven niet zomaar wenste te accepteren. Misschien heeft het Rijk de bui aan zien komen en daarom de ge meenten maar vast gewaarschuwd. Het is de vraag wat hiervan terecht zal komen. Leiden is aan luxe uitgaven niet toege komen. Mr Woudstra had het tekort voor 1956 becijferd op f 1.200.000. Hij vroeg of dit geheel of gedeeltelijk kan worden ge dekt, en op welke wijze. Door toezegging van de regering is de hoop gewettigd, dat na 1958 de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zal verbeteren, doordat de gemeenten Invloed krijgen op het ge meentefonds, er objectieve maatstaven worden aangelegd bij de uitkering, ter wijl een eigen belastinggebied blijft be staan. Het college van B. en W. heeft zich niet uitgelaten over de denkbeelden van de commissie-Oud op dit punt Toch zal de regering het wel op prijs stellen vóór de openbare behandeling van die voor stellen begint te weten, hoe de gemeenten er over denken. Belasting Tegen de woonplaatsbelasting zag spr. drie argumenten aangevoerd, namelijk: 1. Het ur een anachronisme. 2. De op brengst heeft niets te betekenen. 3. Men is bevreesd voor belasting-vluchtheuvels. Wat het eerste betreft, spr. vond het hier gebruikte woord wel erg sterk. Het eigen belastinggebied van de gemeenten levert 5,5 procent op van de totale inkomsten, en het is ondenkbaar dat dit ook nog zou wegvallen. Als hieraan nu iets wordt toe gevoegd dacht spr. helemaal niet aan een anachronisme. Of achten de tegenstanders de gemeentelijke zelfstandigheid zo ouderd? Wat de opbrengst betreft, het maximum voor Leiden zou f 1.215^)0 zijn. Dit houdt dus verdubbeling in van het eigen belastinggebied, en dat is, relatief gezien, wel van betekenis. En wat „vluchtheuvels" aangaat, er is een denz om de grond- en personele belasting te doen verdwijnen. Wat ligt dan i voor de hand dan een compensatie, bij voorbeeld in de vorm van een woonplaats belasting? En als het Rijk de uitkeringen uit 's Rijks kas afhankelijk stelt van voering van die belasting, ontstaan geen uitwijkmogelijkheden voor belas tingplichtigen. Na nog nadere inlichtingen te hebben gevraagd over het jaarlijks verlies de gemeente, ontstaan door het wegvallen van de schoolgelden, bleef mr Woudstra even stilstaan bij de financiële verhou ding RijkGemeenten in groter verband, zoals die ook is besproken op het inter nationaal gemeentelijk congres in Rome. Alleen de Soedan bleek daar tevreden te zijn, maar daar onderhouden de gemeen ten dan ook de Staat, een situatie overl- Publiciteit Uitvoerig ging de Prot.-Chr. fractie voorzitter in op het vragencomplex en de antwoorden daarop, betrekking hebbend op de publiciteit van de gemeente in de ruimste zin des woords. Hij vond het wel duidelijk, dat deze vragen afkomstig zijn van P.v.d.A.-zijde. Moet de gemeente nu belangstelling van de burgerij voor haar activiteiten wekken en bevredigen? Als nieuwe Inwoners van Lelden belangstel ling hebben voor hun stad kunnen ze niet beter doen dan lid worden van de ver eniging Oud-Leiden vond spr. De gemeen te kan hiermee toch niet concurreren. Ook voor een speciale ambtenaar, belast met de publiciteit van gemeente en gemeente diensten, voelde mr Woudstra niets. De pers verzorgt deze' taak uitstekend en staat bovendien vrij, terwijl een ambte naar niet meer mag loslaten dan zijn zegs lieden kwijt willen. Spr. vond het van groter belang dat voorlichting over Lei den wordt gegeven in wijder verband, een taak, die o.a. door V.V.V. behoorlijk wordt vervuld. Gemeenschapsidèaal Toch was de heer Woudstra er van overtuigd, dat deze vragen volgend jaar zullen terugkeren, voor zover ze niet wor den ingewilligd, net als dat met de vragen rond de L.D.M. het geval is. Het gaat er ook niet om of de voorstellen doeltref fend zijn, maar hier steekt het gemeen schapsideaal van de P.v.d.A. achter. De' overheid moet dat Ideaal verwezenlijken, en dan komen we voor een onmogelijke discussie te staan. In „De weg naa MR C. J. WOUDSTRA. vrijheid" geeft de P.v.d.A. haar doelstel lingen duidelijk aan, maar de theoreti sche fundering daarvan ontbreekt. Over de diepste grond zwijgt zij bewust, omdat lieden van verschillende levensovertuiging één politiek moeten voeren. Daarom moet i(j zwegen over de diepste zekerheid In een mensenleven, en daarom doen zakelijke tegenargu menten de zoëven gememoreerde vra gen niet verdwijnen. Hierin is immers een levensovertuiging vastgelegd en daarover is geen discussie mogelijk, omdat de P.v.d.A. hiervoor geen fun dament heeft. Spr. betwijfelde het ook, of de vraag van de P.v.d.A.-zijde naar gemeenschaps huizen door het college wel terecht onder het hoofdstuk „Volkshuisvesting" is ge rubriceerd; moet dit niet veeleer, zoals de partij ook doet, onder „Onderwijs"? De heer Woudstra wenste inlichtingen hoe het dan eventueel zal gaan. Onderwijs Wat het kleuteronderwijs betreft, spr. juichte de komende financiële gelijkstel ling tussen openbaar en bijzonder kleuter onderwijs toe en bracht -de dank over var het personeel der bijzondere kleuterscho len, dat de gemeente de leerlingenschaal reeds tot 40 heeft verlaagd. Hij hoopte, dat dit bij het lager onderwijs eveneer spoedig het geval zal zijn. Spr. vond hi belangrijk, dat het ontbreken van sport- lokalen bij vijf kleuterscholen op korte Tekoit is verdubbeld Raad moet niet slikken wat dienst meent te kunnen uitvoeren De heer Hagens (V.V.D.), die als vierde fractievoorzitter in de mid dagvergadering het woord voerde, greep, allereerst terug op het feit, dat bij de samenstelling van vorige begrotingen nog al eens in de mist werd gevaren, als gevolg van onvoldoende inzicht in de verwachtingen, die de gemeente mocht koesteren ten aanzien van de rijksbedragen aan de ge meentehuishouding. Bij het thans gehouden onderzoek in de secties heeft spreker opnieuw met teleurstelling moeten constateren, dat de belang rijkste inkomstenpijler, namelijk de uitkeringen uit het gemeentefonds, voor 1956 weer niet bekend was toen de begroting werd samengesteld. een reëel sluitende dat deze praemisse Een belangrijk stuk, dat na de samen stelling van deze begroting is verschenen, vormt de brief van de minister van Bin nenlandse Zaken van October j.l., gericht aan de gemeentebesturen. Hierin heft de landsregering een waar schuwende vinger op om de gemeentebe sturen toch tot de nodige voorzichtigheid te manen i.v.m. niet sluitende begrotingen. Spreker vond dit een te waarderen teken aan de wand. Volgens de heer Hagens is het duidelijk, dat de gemeente niet al te veel verwachtingen mag hebben van het antwoord op het verzoek tot toekenning van een subjectieve uitkering, als bedoeld in het raadsbesluit van 26 September j.l- In de slotbeschouwing van de M.v.A. stelt het college, dat naar zijn inzicht de minister uitgaat van de praemisse. dat de Auto besprong verkeerszuil Op de Rijnsburgerweg had gistermiddag omstreeks vier uur een aan rijding plaats tussen twee achter elkaar rijdende auto's, die zojuist het viaduct in de richting Oegstgeest hadden verlaten. Eén der auto's reed tengevolge van de aanrijding de vluchtheuvel bij de Boerhaavelaan op en bleef boven op de omvergereden verkeerszuil hangen. De wagen was gloednieuw en had nog geen 500 km gereden. gemeenten voor 1 begroting hebben t.a.v. Leiden onjuist is. In dit verband merkte spreker op. dat volgens het ant woord van B. en W. in het sectieverslag het tekort over 1955 wordt geraamd op f 679.000. Aan de hand van enkele cijfers meende spreker voorts te kunnen nen dat het tekort voor 1956 kan worden gesteld op f 1.140.000. Dus over 1956 een tekort van meer dan het dubbele van 1955 Welke verwachtingen, zo vroeg spreker, hebben B. en W. van het resultaat van de aanvrage van een subjectieve uitkering? Volgens de heer Hagens is het niet twij felachtig, dat het de bedoeling J~ landsregering is een sterke rem leggen op de steeds stijgende behoeften- bevrediging der gemeenten. Waarom niet? Ook ditmaal vroeg de heer Hagens naar een investeringsplan. Momenteel zijn wij zover, dat, althans de fractievoorzitters, beschikken over een lijst van voorgeno men wetken in de jaren 1956 t.i Dat is natuurlijk wel iets, doch toch nog weinig. In de begroting van een bepaald jaar zullen de in dat jaar uit te voeren werken èn in de kapitaalsdienst èn in de gewone dienst tot uitdrukking moeten komen. In Utrecht is dit het geval, waai om is dit in Leiden niet mogelijk? Sprekende over de onderbezetting van de gemeentediensten, met name de dienst van gemeentewerken, meen de spreker principieel te moeten stellen, dat een dienst moet uitvoeren waartoe de raad besluit. En niet, dat de raad slikt wat de dienst meent te kunnen uitvoeren. Vandaar dat spr. ook tot cén van de mede-onderteke naren behoort, die een efflciency- onderzoek bU de dienst van gemeente werken willen laten instellen. Vervolgens schonk de heer Hagen aar dacht aan een eigen belastinggebied va de gemeente. Elke eis tot zelfstandigheid van de gemeente heeft geen zin. als di gemeente niet over eigen middelen be schikt- Met die eigen middelen is het ech ter droevig gesteld. Spreker vond. dat eer eventueel eigen belastinggebied slechts van aanvullende aard kan zijn. Het niet hebben van een eigen financiële grond maakt de zelfstandigheid van de gemeen ten tot „een romantische illusie", aange nomen. dat zij dit niet reeds is. Tenslotte vroeg de heer Hagens aan dacht voor het plaatsen van een schuil- gelegenheid voor trampassagiers aan zeer drukke halte aan de Lijsterstraat. termijn wordt opgeheven. Met het Haver- straat-schoolexperiment is uitnemend werk geleverd, dat nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd, niet alleen wat het on derwijs aan kinderen uit bepaalde mi- i betreft, maar ook in wijder ver- De heer Woudstra wilde weten waarom de volksscholen geheel zullen verdynen en bepleitte bouw van twaalfklassige scholen, waar het hoofd ambulant kan zfjn. Alleen een ambu lant hoofd zal leiding kunnen geven aan de onderwijsvernieuwing, en bo vendien wordt bU dit soort scholen bouwgrond bespaard. Traag De fractievoorzitter wijdde dan dacht aan de trage gang van zaken met betrekking tot de Chr. huishoudschool. De raad sprak in Juni 1953 uit dat deze school nodig was, pas in Maart van dit jaar werd de aankoop van grond te berde gebracht, het duurde nog eens vier maanden r de raad een voorstel dienaangaande kon goedkeuren. Op 25 Juli vroeg de heer Stolp wanneer de grond bouwrijp zou zijn. De wethouder noemde de datum van 1 November, maar toen stond de boeren kool er nog op, aldus mr Woudstra. De toestand bij het nijverheidsonderwijs meisjes verergert steeds, en daar komt nog de bouwstop by. Als het 1958 wordt »r die school er staat zal men bij dit onderwijs wat beleven, zei hy. In het slot van zijn rede lichtte Woudstra de voorstellen toe, die hU inderen heeft Ingediend en die we reeds publiceerden. Aan een verkeersparlement hechtte hij niet veel waarde, maa 'oelde wel voor een onderzoek naa personenvervoer, mits niet alleen deskun digen, maar ook belanghebbenden hlerby woordje kunnen meespreken. Een schema van de scholenbouw achtte hij gewenst, omdat het onbevredigend fs dat de raad nu eens tot de bouw var school hier, dan weer tot een school daar. moet besluiten, zonder een behooriyk erzicht te krügen. AGENDA VAN LEIDEN Vrydag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad be handelt begroting 1956. Rehoboth, 8 uur: Chriaten-vrouwen- bond. causerie Li Oostveen over het land >n de dorst, met kleurenprojectie. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: C.H. Jongerengroep. A. Stikkelorum over he*, voïkecredletwezen. Burcht, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, toneelclub ..Groningen" uit Delft met „De Swaarver". Schouwburg, 8 uur: K. en O. (populair toneel), toneelgroep „Theater" met „Bus halte" door William Inge. Pieterskerk, 7.158.45 uur: Avondgebed. Zaterdag Antonius-clubhuis, half 3; tien jaar stichting kleuterdagverblijf „Margriet", met poppenspel. Schouwburg, 8 uur: K. en O. 'groene kaarten), toneelgroep „Theater" mei „Bushalte" door William Inge. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: jaaruit voering Leid6 Gemengd Mondaccordeon Orkestvereniging. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, einde voor vrouwen werkzaam in admi nistratieve beroepen. Maandag Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad be handelt begroting 1956. Collegezaal heelkunde A.Z., 8 uur en O.-cursus „Rheuma als ziekte er sociaal probleem." Gerecht 10. 7 uur en half 9: K. en cursussen „Expressie: de kunst van uiten van gevoelens" door Erik Vos. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met „De de man en de moord", biyspel door André Roussin. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen", pianorecital Cor de Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: ..Rekenschap' (beeldende kunst), tot 5 December. Rijksmuseum voor volkenkunde 10— 5 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kunlyoshl, tot 20 November) Prentenkabinet. 2—5 uur: Werk van fotograaf Pim van Os (tot 10 December) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. PRONONCE BETERE NYLONS K.V.P. is Merenplan niet vergeten Extra toeslag voor leerkrachten bepleit uit practische overwegingen Als derde fractievoorzitter nam de heer V a n D ij k (K.V.P.) zijn plaats achter de katheder. De theepauze was toen achter de rug, zodat de raadsleden zich met vernieuwde moed tot luisteren zetten. En zelfs was een enigszins ouderwets aandoende geluidsinstallatie opgesteld, waarvan we het nuttig effect op onze hooggelegen plaats niet vermochten vast te stellen. De heer Van Dijk memoreerde allereerst, dat in de afgelopen periode veel en belangrijk werk is verzet. De besluiten werden veelal vlot geno men, soms in zo'n snel tempo, dat hij zich wel eens had afgevraagd of het college zich wel bewust was van de aanwezigheid van de raad. Als er soms onbegrip blijkt te bestaan, is dit misschien aan de slechte acoustiek van de zaal te wijten. Hij zou dan ook gaarne een blijvende geluidsver sterking in de raadzaal willen zien, opdat de leden elkaar in letterlijke en figuurlijke zin beter zullen verstaan. plan en de samenwerking met de rand- Met de blik op de verkiezingen gericht, kwam de heer van Dyk vervolgen* een korte politieke overpeinzing, waarin hy de heer Meester antwoord gaf op dien6 uitlatingen over het K.V.P.-propa gandablad O 56. Hy meende dat de P. v d. A. met haar manier van destruc'.ievi propaganda voeren ten aanzien van d< KVP dit geschrift had uitgelokt en ver klaarde, dat hy de uitgave van dit blad niet betreurde. De heer Van Dyk betreurde het dat de stichting burgeryfonds nog 6teeds geen mening heeft over de besteding van dit fonds, en vroeg zich af of geen tydsllmlet gesteld moest worden binnen welke het bestuur tot een beslissing moet komen. Hy borduurde ook voort op zyn suggestie voor een plan Groot-Lelden, die hy vorig jaar heeft gedaan. De antwoorden die hy in de Memorie van Antwoord van het college had ontvangen, vond hy vaag. maar in grote ïynen wel bevredigend. Uit de dikwyis met elkaar in «tryd zünde antwoorden, concludeerde de heer van Dyk, da*, het college de schyn wil vermyden omliggende gemeenten te wil. len annexeren. Het werkelijk verlangen van het college heeft de raad kunnen waarnemen bij de behandeling van het voorstel van G.S. over de annexatie van Oegstgeest. Naar aanleiding van een en ander zou spr. willen vernemen hoe he*, staat met het structuurplan, het streek- Nog maar zes...... Over tonronde en smalle bruggen benevens oude panden 'N DE AVONDZITTING van de Leidse raad is een begin gemaakt met de „afwerking", als we dat zo oneerbiedig mogen noemen, van de gewone raadsleden. Dat begin is nog maar bescheiden geweest, want de wijzers van de klok lopen vlugger vooruit dan menig raadslid wel denkt. Slechts zes leden waren aan het woord geweest, toen de stadhuisklok elf uur sloeg en de hamer van de voorzitter de verlossende tik ter schorsing der vergadering gaf. Hedenmiddag gaan we door met de specialisten, en het is maar te hopen dat het college vanavond nog een flinke bres kan slaan in de rijste brijberg van antwoorden, die zich langzaam maar zeker moet ophopen. dc Waag ver moest worden o schreden. Maar de aanleiding, namelijk het maken van een modern kantoor, zat hem dwars. Hy vroeg een onderzoek naar oude gebouwen en bedaagde bruggen. Met genoegen constateerde spr. een grote ontwikkeling by de 5 Meibrug en vroeg spoedige maatregelen voor de spoorweg overgang Herenstraat. Komt er van het viaduct Lammenachansweg bU verrassing een voorstel? Verschillende gevallen wor den op de lange baan geschoven. Hy vreesde opeenhoping van urgente vi stukken. Glazen huis De financieel deskundige van de Prot.- fractie mr dr Knol, gebruikte by zyn beschouwing een onlangs verschenen studie op economisch gebied van dr W. Drees Jr, en bouwde, steeds hiernaar te- uggrypend, een theoretische beschou- ving op over de begroting. Hij vond voor zichtigheid geboden by de kapitaalsuit gaven, indien het eind nog niet is te zien •elling der uitgaven. In het bijzonder moet hier worden gewezen op het in dienst nemen van meer personeel. Dr Drees wijst uitdrukkelyk op dit punt. Moet de raad hier niet worden ingcscha keld en kan met effiency niet meer wor- »n bereikt? De heer Knol vroeg of het college niet evreesd is, dat het verzorgingspell niet an worden gehandhaafd, om niet te spreken van het peil, dat men eigeniyk -enselijk oordeelt. De financiën zullen hierin, op grond van de bestaande rege ling, niet aanwezig zyn. Het is bovendien niet de vraag of B. en W. het verzorglngs- peil niet hoog vinden, maar hoe de hoge ganen daarover denken. En dan zouden nog wel eens moeilykheden kun- en ontstaan. Spr. dacht in dit verband in de schouwburg- en veemarktplan- Na aandacht te hebben geschonken aan het feit, dat het Ryk wel in staat is ln hoogconjunctuur reserves te ar de gemeente niet, stond de heer Knol stil bij de gedachte van een woonpaats-belasting. Hij meende dat dll te gering bedrag op het geheel zou uitmaken om de gemeentelyke autonomie ten goede te kunnen komen. De begroting van Leiden zal by voort during moeten worden gebaseerd op een behoorlijke handhaving van het verzor gingspell. Het is daarom billijk dat Lcl- ;n een hogere uitkering ontvangt. Saneringsplan By vorige beschouwingen was de taoofd- oot in het betoog van de heer Van erson (Prot.-Chr.) dc woningbouw. Nu kan hij hierover kort zyn. Hy vestigde de aandacht op het feit, dat in sommige tenten kleine particuliere bouwplan- soepel worden behandeld. Dit ver dient in Leiden navolging. Teleurstel lend noemde spr. het, dat een sanerings plan Haverstraat-Gortestraat nog niet bi] de raad is ingediend. Spr. wenste te we lke delen van de stad nog een uitbreidingsplan moet worden vastgesteld. Hy betwijfelde of de verordening op het grondbedrijf nog wel geldig was. De heer Van Iterson vestigde de aan dacht op de slechte toestand van de wal- muren van het ongedempte Levendaal. De afbraak van de panden op de hoek Levendaal-Korevaarstraat kenschetste hy als „kleingoed-werk". Ook vond de heer Van Iterson het buitengewoon onpractisch dat de tonron de brug ln de doorbraak verlengde Oos terkerkstraat naar de Uiterstegracht is vernieuwd. Deze brug moet straks ver dwenen. De bestrating van de Hooigracht en Maarsmansteeg steekt schril af by de rest In het laatste geval kan met overleg met de huiseigenaren iets goeds worden bereikt. Begrip had spr voor het feit, dat het eerste crediet voor restauratie De heer Van Iterson vroeg een voudige glazen bescherming voor de be dienaar verkeerslichten hoek Breestraat- Prinsessekade. Wat voor maatregelen denkt het college te treffen om het aan tal verkeersongelukken te beperken' Smalle bruggen dienen van voorrangs- pijlen te worden voorzien. Hy betreurde het sterk, dat personeelsgebrek het tot stand komen van een plan tot verbetering van zweminrichting De Zyl doet ultbiy- ven. Van het Burchtcomplex is veel meer te maken. De pachter krygt wel veel maar verzorgt het Interieur en exterieui niet voldoende. Laat de gemeente in 1956 een openbare inschryving voor de pacht houden. Over de werkwijze van de wel standscommissie was de heer Van Iterson niet tevreden. Hy sprak van bepaalde grillen van sommige perso nen In die commissie. De woningen Klaas Vaak Men moet het de heer Van Iterson nageven, dat hij de din gen bij hun naam durft te noe men. In zijn rede heeft hij in klare woorden over het Meren plan gesproken. Elk jaar, zo zei hij, had men nog voldoende zand om in mijn ogen te strooien. „Thans echter, met mijn ogen dicht, zeg ik dat het Merenplan niet meer behoeft door te gaan", aldus dit raads lid. Hij vond het teleurstellend dat B. en W. dit niet ruiterlijk toeqeven, en zei letterlijk: „Ik heb liever met een goede ver liezer te maken dan met iemand, die mij jaar en dag tegen beter weten in op sleep touw houdt. Mijn laatste con crete vraag aan het college is dan ook: gaat het Merenplan al of niet door?" Kennelijk heeft de heer Van Iterson dus geen behoefte meer aan een voor Klaas Vaak spelend college. dreigen het predikaat „welstands- commlsie", afgekort „w.-c.", te gaan dragen. Diepzinnig De heer Kortmann (KVP) was de eerste spreker na de avondpauze. Hy hield een langdurige en diepzinnige be schouwing over investeringspolitiek, waarbij hy de nadruk logde op de nood zaak, dat de overheid blijk geeft van een wijze zelfbeheersing .Met ontstemming had spr. kennis genomen van verhoging der slachthuistarieven. Dit is alleen aan vaardbaar na overleg met een advies commissie der betrokken slagers. Als één der belangrijkst® punten «need spr. het verkeersprobleem aan. Wie snel helpt zal dubbel helpen. Hij vond, dat zyn gedachte van een nieuwe Oost-West verbinding zeer simplistisch was afge daan door het college. Op korte termyn dienen B. en W. by de provincie stappen te doen voor aanleg van een fietspad langs de Kanaalweg Hy wenste de Koe- poortbrug te verbreden met voetgangers stroken. Een structuurplan zal rekening moe ten houden met plttoresque plekjes, zei de heer Kortmann. die waarschuwde voor te grote opofferingen van stadsschoon aan het verkeer. Lelden moet ook meer kunstcentrum worden. Onze start ln het Hollandfestival Is niet slecht geweest. In het kader van de Rembrandt-herdenking Is nog wel meer te organiseren dan nu is voorgenomen. Over Endegeest c a. zei spr., dat een snellere promotiemogelUk- heid van het personeel gewenst Is. Hy bepleitte een goede verzorging van de Ouden van dagen. Personeel De personeelsbezetting sneed de heer Sommeling (PvdA) aan. Gezien de speciale structuur van onze stad, waarby grote saneringen moeten geschieden, vroeg spr. of Lelden niet een hogere sa lariskring kan komen. Onder de groepen ambtenaren moet team-geest worden ge kweekt, en in dit verband noemde hy enkele mogelyke secundaire voorzienin gen, zoals een sociaal-voorzlenlngsfonds en aanstelling van een sociaal werker. Met het vage antwoord van het college op dit probleem de laatste jaren toonde spr. zich niet tevreden. Hy drong er met klem op aan de ambtenaren aan Lelden te binden door toewyzlng van ten pas sende woning. Is het niet mogeiyk een jaar rente van het kapitaal van het bur- gerljfonds te bestemmen voor stadsver- fraaiing? Zijn partijgenoot, de heer Van der Horst, zag ln het tekort aan politie personeel geen reden voor een niet streng optreden tegen ongedisciplineerde weg gebruikers. Hij wenste een parkeerver bod van het eind van de Breestraat en mogeiykhedon voor ontlasting van de Herenstraat. Met geduld en volharding moeten de onderhandelingen met Oegst geest worden voortgezet over de verbre ding van de Warmonderweg. Voor het derde jaar drong hy namens d„- fractie aan op plaatsing van verwysborden naar parkeerplaatsen Tot slot bepleitte hy een sneller tot stand komen van veror deningen. Principieel onjuist Is het vra- van de tegenwoordige verpleeggelden op Endegeest c a., zonder dat de veror dening Is gewyzlgd Speciale groepen Als laatste raadslid sprak deze avond mej. Van Nlenes (PvdA). Zij vestigde de aandacht op de grote huurachterstand hy de gemeentewoningen, waarby een wonlnginspectrice goed werk zou kunnen doen. Bij het plannen maken voor de woningbouw dienen speciale groepen bU de normale te worden gevoegd Zij hoop te dat de wethouder tot het Inzicht zal komen, dat er niet noodzakelijk een ge zin moet zijn wil men voor zelfstandige woonruimte ln aanmerking komen. Zij irong er sterk op aan mogelykheden te scheppen dat de studenten gedurende gemeenten. Een volgende vraag gold de «'.and van onderhandelingen met de directie van de spoorwegen en de N.Z.H. en de oplossing van de verkeeremoeiiykheden by het kruispunt Lammenschansweg—Kastanje kade. Teleurgesteld toonde spr. zich over het lange uitbiyven van het prae-advlea op het voorstel Van Dijk-De Bree over het huurbyslagfonda. 16 dit voorstel al by Sociale Zaken? Sociale vraagstukken behoren toch direct naar deze afdeling te worden verwezen. Of moet ook in dit opzicht nog worden geordend? Zandwinning Op zyn belangstelling voor het meren plan (in negatieve zin) had het college een domper gezet door de persberichten over het verlaten van dit plan tegen te «preken. Als G.S. aan dit rampzalige plan uitvoering geven, wordt de raad hier dan nog over ingelicht? Daarnaast zou hy willen wéten hoeveel zand de gemeente nu nog nodig denkt te hebben, welke mo gelykheden voor zandwinning hier nog liggen, tegen welke kostprijs dit kan worden geleverd en welke lichamen nog deelnemen ln de N.V. exploitatie-maat- echappy tot zandwinning. Ruime aandacht besteedde de heer Van Dijk, die evenals de heer Meester het wonlngprobleera voorbyglng, aan het on derwys. Voor spr. overging tot behandeling van gemeentelijke problemen gaf hy als zyn mening te kennen, dat het opnemen van communisten ln de raadscommissies niet wordt gewettigd door een veranderde houding van de communisten, een uitla ting, die hem een langdurig betoog van de heer Van Weizen op de hala zou ha len. Wederom vroeg hU om een extra toe slag voor de leerkrachten, werkzaam by het buitengewoon lager onderwys. De blliykheldsmotieven, aldus spreker, hebt u destyde niet kunnen of willen aanvaar den, zou het nu nle» kunnen zyn, dat wy het uit practische overwegingen moeten gaan doen? Hy somde 'n aantal gemeen ten "op, die al tot deze maatregel zyn overgegaan. Het zal Immers steeds moei. ïyker worden de beste krachten voor het byzonder onderwij* voor Leiden te be houden of aan te trekken. Sprekend over de vaststelling van ver goeding voor wericeiyke en geraamde ex ploitatiekosten van het openb. onderwys, merkte spr. op, dat de besturen van by*, scholen voor grote moeilijkheden worden geplaatst, indien niet ln de loop van dit jaar de werkelijke exploitatiekosten voor 1951 en 1952 door de raad worden vast gesteld. LlquldHeltsmoeiliJWieden voor de schoolbesturen, die in de periode 1948 1952 meer uitgegeven hebben dan ont vangen, zyn het gevolg. De hogere uit gaven waren Immer* gebaseerd op de re. ker t® verwachten styglng van de uitga ven van het openbaar onderwys ln deze periode. By de behandeling van het hoofdstuk „sport" drong de heer Van Dyk aan op de bouw van kleine clubhulzen. Als elk» vereniging haar eigen clubhuis heeft komt dit de Intimiteit en de sfeer van het clubleven ten goede. Hy eindigde met vast te stellen, dat hy heeft getracht ln dit publiek gesprek de nuchtere wer kelijkheid te betrachten met vermyding van overdrijving. „Onze Idealen zijn nog lang niet uitgeput" consta*eerde hij. Van Weken: C.P.N. In raadscommissies De heer Van Weizen (CPN) kwam om tien over vyf aan het woord. Na enige waarderende woorden aan het adres van B. en W. te hebben gespro ken, merkte de heer Van Weizen op, dat hy het niet eens was met de idee van het heffen van een woonplaatsbelasting. Hy achtte een dergeiyke compensatie voor het aan de gemeente ontnomen be lastinggebied tn strijd met het huidige belastingsysteem. Hy had ook bezwaren tegen het heffen van reinigingsrechten en het verhogen van de tarieven voor het slachthuis. De gemeente moet de verlaging van de om zetbelasting aangrijpen om de tarieven voor gas- en electrlcltelt t« verlagen, zei de heer Van Weizen, De leider van de communistische frac tie hield een lang en diepgaand betoog over de vraag, of de communisten al dan n/iet deel van een raadscommissie kun nen uitmaken, en belandde op dit punt zelfs bij de conferentie van Genève! Hy beantwoordde de vraag bevestigend, om dat er ook communisten ln de Tweede Kamer-commissies zyn, met uitzondering van die Defensie en Buitenlandse Za ken. De heer Van Weizen bepleitte In d» avondzitting tenslotte nog de inschake ling van de Federatie van Woningbouw verenigingen bij het ontwikkelen en uit voeren van de saneringsplannen. „In de Federatie", aldus de heer Van Weizen, „zijn vele zeer deskundige mensen, die een grote belangstelling hebben voor de oplossing van de problemen op dit ge bied". hun studie ook werkelyk in Leiden kun- »n verblijven. Mej. Van Nlenes vroeg de wethouder, of de moeilijkheden by de gemeentelyke verzorging van ouden van dagen auto matisch worden opgelost bij de realise ring van de plannen voor de bouw van tehuizen. Er moet een eigen gemeentell'k tehuis komen, dat een voorbeeld kan zij >or de andere. Als wy het werkelijk willen kunnen we >t een credietreglstratle komen, dit in tmenwerklng met de volkscrediethank. et speet spr., dat Woudstra de wur- van de gemeenschapshulzen In twyfel trok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3