Plan voor op electrificering komst 9 VièTbetrouwbare middelen in 1 tablet! Chefarine 4 VISSFRIJGOLFJES NIEUWE LEIDSCHF COURANT 7 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 Begrotingsraad Warmond Woningnood en bouwgrond in het centrum der belangstelling Fisenne kwam de Warmondse raad in voltallige vergadering bijeen. In verband met een door de heer Van Vliet in de vorige vergadering ge stelde vraag met betrekking tot de verkeersmoeilijkheden bij de spoor wegovergang deelde de voorzitter mede, dat een rapport was binnenge komen van de gemeente-architect en de postcommandant van de rijks politie, waarin werd geadviseerd aan de Padoxlaan een stopverbod in te stellen. De heer Van Vliet achtte dit rapport niet bevredigend. Met het invoeren van een stopverbod wordt de zaak nog ingewikkelder. Hij zou voor de spoorwegovergang gaarne een bord zien geplaatst: „Gevaarlijke kruising". B. en W. zegden toe deze aangelegenheid nog eens nader te zullen bezien. Hierna werd overgegaan tot behande ling van de gemeentebegroting en die van het waterleidingbedrijf over 1956. De financiële commissie sprak haar grote waardering uit voor de samenstel ling van de begroting. Het heeft haar ge troffen dat de kosten van de Bescherming Bevolking een steeds stijgende lijn ver tonen en zij Is hieromtrent niet gerust, al heeft zij tegen de post als zodanig geen bezwaren. Hst is de commissie bovendien opgevallen dat de gasverlichting in deze gemeente aanmerkelijk duurder is dan de electrische straatverlichting. Met betrekking tot de B B zei de voor zitter, dat Warmond slechts het minimum doet; er zou meer moeten gebeuren Hij weet ook dat dit een zaak is die er bij de mensen moeilijk In wil. maar het is nu eenmaal noodzakelijk Bij de burgemees ters leeft ook de overtuiging dat het Rijk ten opzichte van zijn bijdragen te spaar zaam is. Met betrekking tot de straatver lichting ligt het in het voornemen van B en W. in de volgende raadsvergadering met een volledig plan tot algehele electri ficering der verlichting te komen. Grondgebrek Overgegaan werd hierna tot de alge mene beschouwingen. De heer Van Vliet, sprekende namens de R.K. fractie, meen de dat in de begroting een bepaald even wicht ligt, dank zij de bij deze begroting gevoegde wijziging, waarbij de uitkering uit het gemeentefonds belangrijk is hoogd. Het bedrag van f7000 als om ziene uitgaven laat echter niet veel ruimte voor nieuwe uitgaven In het komende jaar. Spreker wilde speciaal de aandacht vragen voor het nijpende woningpro bleem De woningbouw stagneert wegens gebrek aan bouwgrond en bouwvolume Het bouwvolume voor 1955 is weg en 1956 is er nog niets. Al hebben wi; uitbreidingsplan vastgesteld, dan wil dat nog niet zeggen dat wij dan ook de be schikking hebben over de benodigdi bouwgrond. Het kon wel eens gebeuren dat eerst in 1957 de bouwgrond beschik' baar is. Daarom drong hij er met kien- op aan nu reeds te beginnen met eer nieuw plan. maar dan ook direct de no dige gronden aankopen. Dan kunnen wi; steeds vooruit en behoeft de bouw wegens grondgebrek niet te stagneren. Wat betreft het plan „Bebouwde Kom", wilde hij niet alles overlaten aan het par ticulier initiatief, want als de gemeente niets doet is het plan niet te realis Hoe dan ook. aldus spreker, bouwvolume moet er komen. Bovendien ligt volgens zijn mening het welstandsbegrip met be trekking tot de woningbouw in deze ge meente te hoog. in verband waarmede hij ln het nieuw te maken uitbreidingsplan dit begrip ruimer wil stellen. Het onderbrengen van de culturele ver enigingen in een passend gebouw achtt hij van groot belang. Zijn fractie erkent vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en. doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. 4in doet wonderen LEIDERDORP Schaaknieuw! In de onderlinge competitie is de stand D. Braam 1 uit 1; P. C. v. d. Leek 2 uit 3; Chr. Sterk Vi—1; W. Goedhart 0—1; M. S. Ginjaar 0—3; J. Jongebroer 0—1; J. de Jong 1—2; C. v. Tol 314—6; Karstens 44; J. Neuteboom 1—2: A. Geerlings 15; W. v. d. Leek 13; C. Meinema 3146; rector J. C. de Groot 1—1; P. v. Wijnen 2—2; Nagtegaal 14—1; M. Splinter 0—1; V. d. Valk 0—1; A. v. Klaveren 2-2; A. P. Helmus 3—5; C. Boon 14—3; A. Geerlings 1—5; H. A. Korswagen 1—2; F. Rasser 144. Zlckenhuisverpleglng In Het Wapen van Leiderdorp werd de jaarvergadering gehouden van de vereni ging voor ziekenhuisverpleging. Er bleek over 1954 een verlies te zijn van ƒ2729 Daar het bestuur de reserve te gering achtte, was men tot tariefsverhoging over gegaan. Ondanks deze verhoging is het ledental echter toegenomen. De aftredende bestuursleden, de heren L van Egmond. H W van der Hoeven en P. van Hofwegen, werden herkozen. techisatielokaal van de Geref. kerk voor de A.R. kiesvereniging alhier de heer C D van Ocsten te Voorschoten over „Ac tuele vraagstukken in verband met de aanstaande verkiezingen". de grote behoefte aan meer passend werkruimte voor het personeel der ge meente. maar hij zou de verbouwing het gemeentehuis trapsgewijze willen zien uitgevoerd De heer Van Schie zou gaarne zien dat rekening werd gehouden met het vt zen van bezit van degenen, die grond moeten afstaan voor woningbouw Tevens vroeg spreker aandacht voor de ruilver kaveling van de Zwanenburgerpolder. Hi; zou deze verkaveling willen opnemen Ir het hangende plan Oost-Ade. Ook wee.' hij op de belemmerende beperkingen in zake het ligplaa's nemen door woonsche pen en het verbod tot het bouwen zomerhuisjes. Noodzaak De sprekers werden door de voori beantwoord. Inderdaad laat deze begro ting weinig ruimte voor nieuwe ultgj Plannen echter diet dringend noodzake lijk uitgevoerd moeten worden zullen worden besproken met hogere instanties om hiervoor alsnog gelden beschikbaar t« krijgen. Het bouwvolume is inderdaad op gesoupeerd. Het toegekende woningcon tingent bedroeg over de laatste drie Jaren 42. waarvan er 38 werden gerealiseerd door de woningstichting „Warmunda", dus voor de minder draagkrachtigen, en 14 door particulieren, een zijns Inziens alles zins billijke en rechtvaardige verdeling B. en W. zullen er met alle kracht naar streven nieuw bouwvolume te krijgen Bouwgrond is een groot probleem Men moet zich echter reallse'ren de toestand, die in Warmond bestond direct na de oorlog. De gemeente had toen niet eens de beschikking over een vierkante meter grond. Dit is geen verwUt aan de vorige bestuurders, want voor de oorlog was er geen ge brek aan woningen. Na de oorlog kwam eerst de misère en toen werd direct de hand aan de ploeg geslagen. Hadden wij op dat moment bouwgrond gehad, dan was er een blijvende re serve geweest. Thans is het heel wat moeilijker bouwgrond te krijgen dan toen. Het plan „Bebouwde Kom" is nu eenmaal een plan op lange termijn. Hiermede zijn zeer velé particuliere belangen gemoeid, zodat men niet te rigoureus te werk kan gaan. Op het welstandsbegrip bij bouwen had de voorzitter een persoonlijke viste. Voldoende open ruimte, alsook speel ruimte, achtte hij noodzakelijk. Ook vol doende groen en bebossing, want dit moet men zien als de longen der gemeente. B. en W blijven zoeken naar een oplos sing tot het onderbrengen van de cultu rele verenigingen Uitbreiding van het ge. meentehuis zal binnenkort ter tafel wor den gebracht. Eén verdere voorziening van de onrendabele gebieden heeft d» volle aandacht van B. en W.; zij denken hierbij ook aan de electrificering van de Zljldük. De Zwanenburgerpolder is op het ogenblik nog niet opgenomen in het ruil verkavelingsplan Oost-Ade. al hebben dé autoriteiten toegezegd de aanvrage hier toe In studie te zullen nemen. Is op neming niet mogelijk dan zal deze aan vrage remmend werken, want dan kan er niéts gebeuren omdat er reeds een aan vrage ligt. Het ligplaats nemen van woonschepen is geregeld bij provinciale verordening. De ervaring heeft echter geleerd, dat het noodzakelijk is dat ook de gemeente maatregelen neemt. Met betrekking tot het bouwen van zomerhuisjes moet de uiterste voorzichtigheid worden betracht, want natuurschoon is een zeer teer iets Vuilniswagen Bij de artikelgewijze behandeing wees de heer Weijers er op. dat nog geen post was opgenomen voor de aanschaffing van een nieuwe trommelwagen voor de vuil- nisdienst. hetgeen hij zeer urgent acht. De voorzitter zegde toe deze aangelegen heid in een volgende vergadering ter sprake te zullen brengen. De heer Wll- lemsen bracht nog In kernachtige woor den de grote woningnood ln deze ge- ei"»' SPRINGBOK Geïmporteerd door OUD-Haarlem OEGSTGEEST Christen-vrouwenbond De afdeling van de Christen-vrouwen bond was in „Irene" bijeen. Ds G. van Duinen van Wassenaar sprak over „Mens. durf te leven". De predikant wees er op, een Christen in de huidige sombere tandigheden deze woorden moet zeggen tot zijn medemens, wijzende op het kruis van Golgotha. Meegedeeld werd, dat aar een wOlfabrlek te Leiden wordt ge houden op 22 November. De kerstwijding is op 19 December. Tentoonstelling met verkoi Van 24 tot en met 26 Novembi bij de psychiatrische inrichtingen Ende geest een tentoonstelling met verkoop ge houden van door de patiënten in het ka *an de arbeidstherapie vervaardigd» producten. Valkenburgse middenstanders en het credietwezen Gemeente-ontvanger van Leiden hield zeer verhelderende causerie Voor het eerst tijdens haar nog kortstondig bestaan belegde de midden standsvereniging gisteravond in het gemeentehuis een vergadering, die geheel stond in het teken van „voorlichting". De heer F. Verstegen, ge meente-ontvanger van Leiden, was gevraagd het credietwezen te komen belichten. Burgemeester Van der Harst sprak in zijn welkomstwoord er zijn blijdschap over uit, dat de leden bijna allen waren opgekomen om van deze unieke gelegenheid te kunnen profiteren. Immers, de midden stand komt iedere dag in aanraking met het vraagstuk van „credietver- strekking". Land- en tuinbouwers hebben hun waarborgfondsen. Ook de middenstand heeft zijn borgstellingsorganisaties, maar waar móet de con sument zelf heen? De heer Verstegen begon zijn causerie met de opmerking, dat het „op crediet ieven" over 't algemeen een aangelegen heid la, die het Nederlandse volk nog is gewend. We zijn bijna geneigd ai dadelijk iemand te veroordelen, als hij op een bromfiets voorbijrijdt waarvan wij weten, dat hij op afbetaling ts gekocht. Hier komt dus om de hoek kijken de oer degelijke Nederlandse deugd, dat men pas iets gaat kopen als men het betalen kan. Veel landgenoten staan nog afkerig té genover dit consumptieve «redtet. Anders staat het met het productieve crediet. waarvan de middenstander ge bruik maakt als hij bij de een of andere bank crediet opneemt. Hij hoopt zoveel •rdienen. da' hij alles kan terugbe talen en dan ook nog wat overhoudt Treedt de zakenman uit de zaak. dan moet hij zoveel hebben overgehouden, aat hij niet tot de bedelstaf geraakt. Van daar het oude spreekwoord: „Jong geen schuld, oud geen geld". Deze vorm van crediet vindt men over 't algemeen wel geoorloofd Van de particulier geldt, dat len de tering naar de nering moet zetten Behoeite Toch gelooft spr.. dat de credietver- stekking aan particulieren door de ver anderde omstandigheden ln een maat schappelijke behoefte voorziet. Hij her- ïerde aan de vroegere „pandjeshuizen", ar men 's Maandags zijn Zondagse kle* 7 beleende om ze 's Zaterdags weer ug te halen. Gelukkig zijn deze Instel lingen voor het grootste gedeelte opge heven en in de steden vervangen door de volkscredietbanken. In 1929 kwam de „geldschleterswet" met >n sterk sociale Inslag Crediet is wel ooi, maar er zijn ook bezwaren. Men- :n „met een gat in hun hand" moeten e toch eigenlijk niet steunen. Prof. Van »n Berg zegt dan ook In zijn toelichting i>p deze wet het volgende: „Lenen aan nensen. die het nodig hebben en wier mstandigheden zodanig zijn. da* ze terug kunnen betalen, hetgeen zij lenen, is «eker met ontoelaatbaar" Ontoelaatbaar teemde prof. Van den Berg we. het woe- kerbedrijf, zoals zich dat vroeger vaak openbaarde. Noordwükse Oranjevereniging hield jaarvergadering Voor verjaardag Kroonprinses zal avondfeest worden georganiseerd In „De Zeeleeuw" vergaderde gisteravond de Oranjevereniging te Noord- wijk aan Zee. De voorzitter, de heer S. Pasma, sprak een welkomstwoord. Hij herinnerde aan de geslaagde feestelijkheden van dit jaar- Voorts deelde de heer Pasma mede dat, in afwijking van hetgeen in de statuten wordt bepaald, deze vergadering de jaarvergadering zal zijn. Dit heeft het be stuur om tactische redenen gedaan, o.a. omdat de Januari-vergadering beter geschikt is voor bespreking van de feestelijkheden, daar de verjaar dag van de Koningin in April valt. Te zijner tijd zullen de statuten ten aanzien van dit punt worden gewijzigd. taat, dat de aftredenden, de heren W Spaanderman en J. A. Schumacher wer den herkozen. Vervolgens werd de vraag aan d« orde gesteld, of ter gelegenheid van t derjarig worden van de Kroonprinses feestelijkheden sullen worden gehouden Het bestuur deed enkele suggesties. Be sloten werd dit feest in de avond te hou den ln één van de zalen van Noordwijk Gedacht werd aan massale zang, bege leid door de muziekvereniging; voorts de opvoering van een toneelstuk en de toning van een film. Het bestuur zal een en ander nog der uitwerken. Ook zal contact worden opgenomen met het gemeentebestuur betreffende een feestviering van de schooljeugd. Ook de schoolhoofden zullen hierbij worden Ingeschakeld. De rondvraag leverde weinig bijzon ders op. De voorzitter herdacht tenslotte nog met een enkel woord het plotselinge verscheiden van het oud-commissielid de heer Jac. Barnhoorn. Gisteren een kwartet Vijfduizend kisten in totaal wa aanvoer van de vier trawlers, die de IJmuidense Dinsdagmarkt bezochten en daarbij waren 1900 kisten met haring, 1450 schelvis en 1150 met makreel. De Thorina van Woensdag 2 November was er met 1050 kisten, waarvan 525 met schelvis en 270 makreel. De 40 stuks stijve kabeljauwen gingen samen met een 30C kisten bijvangst. Voorts lag de Batavia voor de markt (van Donderdag 3 Novem ber) met 900 kisten in totaal, waarvan met schelvis. 425 makreel, 35 haring, wijting en 50 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de KW 135 Emma Wilhelmina Dinsdag 1 November aan de afslag met 1100 kisten, waarvan 550 met schel vis, 450 met makreel. 100 varia e stijve. De Vios tenslotte had 1000 kisten haring uit het Kanaal, de buit van een feisje, dat Maandag 7 November begon. Vandaag een trio Voor de middenweekse markt ver schenen drie trawlers ten afslag: de to taalvangst besloeg 3200 kisten, waa 1300 haring. 700 schelvis en 450 mèkreel. De Dirkje (van Woensdag 9 November!) bracht liefst 1250 kisten haring uit het Kanaal aan de markt. De Medan van 5 November zorgde voor 1010 kisten, waarvan 435 schelvis, 210 makreel. 150 gul. kabeljauw en kool. wat haring wijting en 120 stuks stijve kabeljauw Hierna bracht de secretaris, de h> W. Spaanderman, het jaarverslag uit. Het aantal leden bedraagt momenteel onge- 400. Spr. bracht dank aan de he 's- en commissieleden voor de rich te werkzaamheden, bij welke dank woorden de voorzitter zich aansloot. De penningmeester de heer W. de Ruy- ter meldde een batig saldo; er is het af gelopen jaar heel wat betaald aan trac- van kinderen. De kascontrftlecom- missle bracht bij monde van de heer J de Ruyber verslag uit. Allee bleek in beste orde te zijn. Tot nieuwe leden deze commissie werden benoemd de he en J. Barnhoorn, C. Plug en J. d« Ruy- De bestuursverkiezing had tot resul- Spr haalde dan verschillende voorbeel den aan. waarin de handelaar opvoedend kan werken mét zijn cliënt Voor het moment zal de handelaar dan misschien wat minder verkopen, maar ln de toe- Komst zal hem dit geen windeieren leggen Het crediet verstrekken aan de consument noemde spr. „sparen achteraf" Na enige tijd hoopt de koper te komert tot een vol ledig bezit van wat hij heeft gekocht Vanzelfsprekend moet hier ook op de be trouwbaarheid en de degelijkheid van de koper worden gelet. Drie Ten slotte noemt spr. drie gevallen van crediet: 1 koopcrediet. Dit heeft betrek king op het kopen van gebruiksvoorwer pen op afbetaling. 2. Noodcrediet Dit wordt door de omstandigheden noodzake lijk. b v. bij plotselinge verhuizing, bij overlijden, bij ernstige ziekte; bij een gedwongen huwelijk, enz. 3. sociaal cre diet. Hierbij probeert men hem of haar. die moeilijk tot afbetalen kan komen, toch op een rechtvaardige ma nier te helpen. Opheffing uit de sociale nood. waarin de persoon verkeert, ts hierbij het hoofddoel. Na deze leerzame causerie kreeg men de gelegenheid tot het stellen van vra gen. waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Chr. fabrieka- en transportarbeiders In zaal De Vries heef', de afdeling van de Ned. bond van Chr. fabrleks. en transportarbeiders vergaderd onder lei ding van de heer P. Vlsscher Deze trad als voorzitter af en werd opgevolgd door de heer C. Varkevtaaer. In de kaecom- missle werden benoemd de heren H. Bo- termons en H. Rusachenburg. Besloten werd de jaarvergadering te houden In combinatie met de N.C L.B. Het hoofd bestuurslid. de heer P Broekema, «prak over het onderwerp „Heeft d* vakbewe ging vandasg nog betekenis?" Hierop volgde een geanimeerde beenreklng Burgerlijke stand Gebo Broek ei den i M M Schaap, 30 jr. Jaarvergadering van Pro Rege In Seinpost kwam gisteravond de afde ling Noordwijk van de Kon. Ned. Mili taire Bond Pro Rege in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. N. Baai- bergen verwelkomde ln 't bijzonder de heer W. Nieuweboer, de 6ecre'.arls van het hoofdbestuur. Vervolgens gaf spr. ;en overzicht van de activiteiten van de 'ereniging. De afdeling telt momenteel !56 leden, wat een geringe toeneming betekent vergeleken met het vorig Ji De bond verricht ln het land zeer goed werk. Er zijn thans 51 militaire tehuizen en nog een drietal is in aanbouw. Als bewij6 voor de activiteit van de bond noemde spr. het feit. dat jaarlijks f 250.000 aan salarissen enzovoort wordt uitgekeerd. Hij deed een beroep op de aanwezigen het mooie en noodzakelijke werk van „Pro Rege" naar vermogen te De vooorzitter deelde mede dat mej. C van Beveren als bestuurslid had be dankt; hij dankte haar voor het velt werk in het belang van de afdeling ver richt. Wat de financiën betreft kon spr. mededelen dat aan de bond ten behoeve an de militaire tehuizen f 1113 waj .ergemaakt. De heer Nieuweboer prees de afdeling oor de betoonde activiteit en wees er op. dat het werk van de bond veelom vattend i6. Hij betoonde zich dankbaar de geste van het gemeentebestuur dat de subsidie voor de bond had ver hoogd tot f 200. De tehuizen worden zeer druk bezoebt. m bewijs, dat deze instellingen >or onze jongens ln dienst betekenen, tr. schetste het leven van de militair it zo geheel anders is dan het burger bestaan. Het werk is soms moeilijk, toch mooi. De invloed die van de arbeid in de tehuizen uitgaat is groter dan wij vaak denken. Hij wees ook op de veranderde hou ding van de legerleiding t.o.v. de arbeid ln de tehuizen en stond stil bij het Evan geliserend element bij dit werk me' name de dagsluiting is van grote be tekenis. Spr. eindigde met een beroep op de aanwezigen dit werk met alle kracht te steunen. Bij de bespreking deed de heer Nieu weboer de suggestie eens een militair tehuis te bezoeken Het bestuur zal deze gedachte nader overwegen. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, werd de fraaie kleurenfilm van de Ho- baho vertoond. Voetbalwedstrijd Zaterdag om 3 uur speelt Noordwijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen Quick Boys uit Katwijk. Gezien het feit dat het al jaren geleden ls dat deze oude rivalen tegen elkaar in het strijdperk traden, verwachten we er grote belang stelling. Tafeltennis Dolfijn Vier Dolfijn-leden namen deel aan Ned tafel tenniskampioenschappen te Amster dam. K. Godé en D. Passchier werden kampioen van Nederland ln het heren- dubbelspel tweede klasse. Ook ln het enkelspel deed Godé hét goed; daarin be. reikte hij de halve finale, maar hij werd uitgeschakeld. D. Passchier kon het in ijn poule niet verder brengen dan de tweede plaats en werd daardoor uitge schakeld. A. Barmentlo en N. Smit speel, den beiden in de vierde klasse. Z-lj won hun poule. Maar in de volgende ronde werd Smit uitgeschakeld. Bar- reikte de laatste zestien. Het dubbel mentlo echter was in goede vorm en be reikte de laatste zestien. Het dubbel speelden zij samen, maar ze kwamen niet verder dan de tweede plaats in hun Tenslotte was de Norma Maria present, dis 900 kisten van 3 November had. Daarbij bevonden zich 150 kisten met haai. rog en vleet, terwijl de Wiron III 400 kisten had beloofd, plus 70 stuks stijve kabeljauwen. De thai De eerst te verwachten trawlers den nu de Klaas Wijker (van 4 Nov.), de Sch 153 (van 5 Nov.). de Soerabava. El!. Polderman. Allanwater en Sch 117 (van 7 Nov.). de Haarlem en de Postboy (van 10 Nov.». Regels naar België Voor de export naar België werden gisteren weer de regels kabeljauw af genomen. Voor de grote werd tussen de f 108 en de f 92 betaald, terwijl de klei regels f 45 maakten en er voor de kisten met grote kabeljauwen f 118 is betaald. De grote schelvis ging eveneens nas Belgische keuken en liet zich betalen met f 30 tot f 35 naar gelang vai kwaliteit, terwijl voor de grootmiddel f 23 tot f 40 is betaald. De grote gullen gingen het binnenland in tegen f 40 de middelgullen maakten eveneens v het binnenland een f 32 tot f 34. terwijl de torren van de f 24 tot de f 17 op brachten. Zwarte kolen zijn verkocht te gen f 64 tot f 74 en de witte haalde f 82. met f 15 tot f 12.50 voor de wijting en f 17 tot f 22 voor de kleinmiddelschelvis. Pennen golden f 19 h f 22 de kist en de braadschelvis haalde f 12,50 tot f 16. De haring van de Vios is verkocht voor f 12.50 tot f 15 en makreel haalde f 25 i f 17 per kist. Haringvisserij 'n gescheurde netten In het Engelse Kanaal is de haring visserij de laatste dagen getroffen door omvangrijke nettenschade en daar vendien de vangsten tegenvielen, (dag vangsten van 200 tot 300 manden haring met een enkele betere trek ér tussendoor, zoals die van de Vios, welke trawler 100 manden uit de boks zag rollen) is het vóór enige trawlers nog steeds problema tisch of men de aardig gunstige Noord- visserij zal afbreken en Zuld-over zal gaan stomen. De Herman heeft het wel gedaan, maar de koolvisvangsten zijn plotseling in de Noord zo goed geworden. ?r wellicht al berouw op het besluit is gevolgd. De dagvangsten koolvis be liepen tussen de 200 en de 400 manden. In I uit Binnengekomen KW 44. Vertrokken KW 28. 173, 105. 114. 47. 141. 91. 59. 74. 60. 178. 128. 30. 77. 92. 53. 27. 68. 98. 210. 79. 97. 58. 165, 72. 57. 26. 22. 95. 9. 147. 25. 2. 83. 3. 161, 29. 155, 5. 104, 126. 17. 125. 10. 108. 166. 169. 19. 45. 24. 69. 70. 162, 64, 123. 7. VOORHOUT Christen-vrouwenbond Voor de Christen-vrouwenbond alhier spreekt Vrijdagavond kwart voor 8 in de Chr. school mevrouw Kooijker te Katwijk over het boek „Vergeef ons onze schul den". Wlt-Gele Kruis Het Wit-Gele Kruis hield de Jaarver gadering. Wat de financiële toestand be treft. werd meegedeeld, dat het wijkge- bouw het grootst# blok is. „De exploita tiekosten drukken als een zware last op het bestuur." Toch Is de kaspositte beter dan voorheen. Penningmeester Groothuis meldde een tekort van 968. De begro ting sloot met een nadelig saldo van 367. De heer Groothuis zag ztch ge noodzaakt. zijn functie neer te leggen HIJ blijft echter lid van het bestuur. De heer G. van Kampen P.zn volgt hem als pen ningmeester op. Fenomenale biet Bij de heer F.ngel Knoppert werd een biet van 12 ktlogram gerooid. VOORSCHOTEN Veilig verkeer De Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening heeft zich gisteren In het Greenway-theater laten voorlichten door de Vereniging voor Veilig Verkeer. De heer Robbertsen heeft enkele Instructieve films gedraaid en toegelicht. In principe Is besloten, tn Januari één of meer cursussen te organiseren, van elk drie avonden. Geslaagd Voor het actuarieel examen A slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Verrips. Burgerlijke stand GEBOREN: Hans Bert. zoon van L. P. Dljkst- en M. Vrij. Pr. Beatrlxlaan 28; Petrus Jacobus Maria, zoon van M. P. Oosterveer en E. M. Th. Menken, Pep pellaan 6 c; Nicolaas Jacobus, zoon van G. van der Zwan en A. de Niet, aan boord van woonark „Jeanne", liggende aan de Molenlaan; Hendrikus Philfppus Waltherus, zoon van A. Ravensbergen en M. M. Hasselo, Tolstraat 43; Linda Theo dora. dochter van A. A. van der Mey en A. P. de Visser. Schoolstraat 98. ONDERTROUWD: Jan Bethe. s-Gra- venhage. Pansierstraat 28 en Anneke Planje, Leidseweg 529. GEHUWD: Adrianus G. J. van der Hoorn, Amsterdam, 2e Oosterparkstr. 47 I Maria H. Toussaint. Voorschoten. Leld- OVERLEDEN: Nicolaas Noort 81 jaar, weduwnaar van G. Scholten. Bijdorp- straat 65. Spreekbeurt Hedenavond half 8 spreekt voo Geref. Bond ds Abma van Monster. KATWIJK AAN ZEE Lenteklokjes deden zich horen in de Kapel De Katwijkse Lenteklokjes gaven in de Kapel weer hun jaarlijkse uit voering, gisteravond. Hun trouwe supporters, de vaders, moeders, zusters en tantes vulden, als naar gewoonte, in compacte massa de stoelenrijen. Prettig doet die onverflauwde belangstelling aan. Dit publiek bezit ook een door de jaren heen gegroeide, luisterroutine, gekenmerkt door rustige, maar tegelijk levend-gespannen aandacht, door meestal juiste, toch binnen de grenzen van het betamelijke gehouden reacties. Wanneer men zich regelmatig de r geeft, de kinderen wat nauwkeuriger in te zien. dan is er wel enig verloop t< ontdekken Een kern van Jongere er vooral ook oudere meisjes vormt de ste vige basis, waarop de zang steunt. De nieuwelingen moeten zich dan bij de ge- der Lenteklokjes aanpassen, wil- zich met succes handhaven. Dal gaat niet één-twee-drle. Er schuilen heus wel enkelen ln het koor weg wier dacht nog niet zo onverdeeld is. al dirigente (terecht) wenselijk acht. We meenden deze keer. wel niet In sterke mate. maar toch voldoende duide- Uk, veranderingen In de klank en de ■oordracht op te merken. Het geluld was voller en rijper, de expressie vrijer dan voorheen Zo maakte „Aan U. o Koning (Verhulst) nu werkelijk de sterke indruk die van dit schone, statige ■acht mag worden. Als bewijzen van die verbeterde meer spontane uitdruk king en verzadigder klank kunnen dan verder nog de canon „Dona nobis pacem". „Kastanjes" (Han Zlrkzee) en het aller aardigste lied „Raadseltje" (Henk van Laar) aangevoerd worden. De jongens, een min of meer select clubje van mooie-stem-bezittertjes. zon gen met een weliswaar nog te gesluierde uitspraak, maar overigens beschaafd en zelfs stemmingsvol. Enkele liedjes i.eck-- ten zich in onze herinnering, zoals het ontroerend schone oude kerstlied „Zeg eens herder". „Mijn hoofken", „Ma Nor- mandie" en „Een meisje, dat van Scheve- nlngen kwam", niet alleen, omdat z mooi en echt muzikaal zijn, maar ooi de fijne, ongeforceerde uitvoering. Riek Meyering bleek ook haar reper toire met kennelijk resultaat te hebben gezuiverd van ettelijke minder deugd» iijke liedjes, zodat het geheel kwalitatief aan hoogte heeft gewonnen. De drie spelletjes („Vlaggelied", „Bloe- menlied" en. door de groteren, „Mal- klöckchen") deden het. met al hun kleu righeid en frisse zang. weer goed. Maar de bewegingen waren nog altijd niet vloeiend en licht genoeg en de tempi te vaak nadrukkelijk verlangzaamd (in „Schlldwachtje" bijvoorbeeld). Han Zirkzee, voortreffelijke muzikant en begeleider, moet met grote lof voor zijn zo uiterst belangrijke werk aan de vleu gel. worden genoemd. Dirigente en pianist werden belden met mooie bloemen be dacht. Joh. van Wolfswinkel. Hoog en laag water Donderdag 17 November: hoog water 4 45 en 16.58 uur. laag water 0 33 en 1244 Zaak Van der Plas uitgesteld De zaak tegen de voorzitter van de Kat wijkse Oranjevereniging, mr J. van der Plas. voor het Haags gerechtshof, die aan vankelijk was vasigesteld op 2 December, la uitgesteld tot 16 December ta 10 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN M.V. Meisjesroeping herdacht 25-jarig bestaan Rondom de Geref. Noorderkerk. aan de De RuUterstraat, heeft slch 25 Jaar geleden ook een bloeiend verenigings leven ontwikkeld. Een J.V. en een M.V.. een jengdclub voor de Jongens, en een voor de meisjes hebben In de loop der Jaren hun vruchten voor de Kerk opge leverd. Maar alle vier de verenigingen hebben naast perioden van grote bloei ook de neergang gekend. En to was er gisteravond vreugde, omdat de grote M.V. „Meiajesroeplng" 25 jaar In stand Is ge- Het karakter is wel wat veranderd, maar het doel bleef gelijk. Er was veel LISSE IJsclub LlsserdUk Gisteravond kwam de IJsclub Llsserdijk ln Jaarvergadering bijeen. In zijn ope ningswoord herdacht de heer J. Mesman de overleden leden, de heren Slootweg i Van der Werken. Uit het jaarverslag in de heer Van der Klauw hoorden wij. it het ledental tot 565 gestegen was. Meegedeeld werd. dat er een nieuw kleed gebouw zal komen van tien bij drie me- terwijl aan de verlichting ook een ander zal worden gedaan. Er U een voordelig saldo van ƒ2200. de bestuursverkiezing werden de heren Mesman. C. v. d. Ham en H. Pot- herkozen. Wegens zijn leeftijd wilde de heer Mesman niet langer voorzitter zijn; In zijn plaats werd tot voorzitte' benoemd de heer Chr. van der Klauw. De heer A. Alders is nu secretaris. De heer Mesman werd hartelijk dank gebracht zijn werk als voorzitter. belangstelling. De avond, die geleid werd door de presidente, mej. Annie da Vries, werd geopend met een tableau naar aanleiding van Psalm 150, waarbij door de leden de muziekinstrumenten van die psalm werden getoond. Het programa bevatte twee Inleidin gen, n.l. van Nel Kroon over „Het Avondmaal" en van Jannie Baerveldt over „Het gezin in de branding". Na de belde inleidingen declameerde Tiny v. d. Breggen. Het jaaroverzicht gaf in sa- menspraakvorm Iets over de ontwikke ling In 25 Jaar. Van de oprichter# wer den genoemd mevr. D. Oudhof-de Jong. de eerste presidente, die de feestavond bijwoonde en mej. T. Belgraver, die een herdenkingsbijdrage Inzond. De vereni ging werd opgericht met 23 leden en telt i kring laars bUeen In de gisteren gehouden vergadering in de postzegelclub werd meegedeeld, dat besloten is. de jongere verzamelaars (van 16 jaar af) ook toe te laten tot de avonden der volwassenen, terwijl de zamelaars onder de zestien afzonderlijk bijeenkomen als junioren. De heren Van Grieken en Trommel zullen de algemene rgadering, die te Utrecht wordt gehou den. bezoeken. Zangdlenst Morgenavond 8 uur wordt in de Chr Geref. kerk een zendingszangdienst ge houden. Medewerking wordt verleend door twee solisten, te weten mevrouw Kastelein en de heer Spaargaren, en dooi kinderkoor. Verder staat op het pro gramma: samenzang en een toespraak var de zendingspredikant A. Bikker. WOUBRUGGE Contributieverhoging bij Het Groene Kruis Op Dinsdag 22 November wordt in het wijkgebouw een ledenvergadering gehou den van Het Groene Kruis. De agenda vermeldt behalve bestuursverkiezing onder meer het punt contributieverhoging. Het huidige ayateem is gebaseerd op contri butie naar Inkomen. Het gemiddelde be drag van 7,50 per Jaar ls echter, gezi de overal stijgende kosten beslist te laag. Er zijn nog leden die WIJ -en vasthouden aan de vooroorlogse maltataf van 10 per week. Veel materiaal moet vernieuwd worden; het door aller medewerking stand gekomen wijkgebouw eist een steeds hogere exploitatie en baart het bestuur zorgen. Daarom word voorgesteld een con tributie van minstens 20 cent per week of f 10 40 per jaar. hetgeen een gemiddelde verhoging -an 25»,betekent. Alleen bij verantwoorde exploitatie door bestuur en leden kan verwacht worden, dat rijk. pro vincie en gemeente door subsidiëring het ontbrekende zullen bijpassen. De oogst van de straat Gevondengebreide kinderwant. zwart zijden dameshandschoen, klnderportemon- t 20. Mej. Ad Ketel sprak nameni bond en bood een boekwerk i als de heer Jac. Bijl namens de Jeugd- centrale. De J.V.-voorzltter IJ. Smitt, schonk onder hilariteit namens zijn ver eniging een hamer voor de presidente. Voor de kerkeraad voerde de Jeugd- ouderling, de heer S. v. Leeuwen, het Een wedstrijd „Kris-kras-door Ne derland". enkele schetsjee en zang van koortje (na de pauze ook Oosterse liedjes) werden zeer gewaardeerd Ook aan het einde van da avond werd ig een tableau gegeven, waarin bet kruis de centrale plaats Innam. De wijkpredikant, ds G. Mulder sprak het slotwoord. HIJ wees er op, dat ln verscheidene plaatsen het Jeugdwerk, Juist door de verkeerde aanpassing, ge heel verlopen ls. Gelukkig gaat men weer Inzien, dat het moet blijven gaan om de beginselstudie, en het Woord van God op de verenigingen. HU hoopte, dat ook deze vereniging dit in de komende 25 jaar als het grote doel zal blijven zien. Vermelden we nog. dat de presidente bloemen ontving uit dank voor haar keu rige leiding. Een collecte bracht ruim f 42 op. RI1NSBURG Geref. mannen en vrouwen samen bijeen Onder grote belangstelling kwamen gis teravond de Geref. mannen, en vrouwen verenigingen in de Rapenburgkerk ln jaarvergadering bUeen. De heer J Ravens- oergen, voorzitter der mannenverenlging, opende met een welkomstwoord, apeclaaj gericht tot de afgevaardigden van Ring en Kring Rljnaburg, de Kerkeraad, NCVB en de jeugdverenigingen. Terugziende op het afgelopen jaar getuigde de voorzitter van dankbaarheid. God geve dat one werk •rucht zal dragen. De gezamenlUke beatu- en brachten in originele vorm hun Jaar erslagen uit Ook hierin waa dankbaar heid de ondertoon. B. de MooyKralt behandelde op uitstekende wUze een onderwerp over .Salomo", waarin zij duidelijk het opgaan, blinken en verzinken van deze grote vorat tot uiting liet komen. Een uitvoerige ba- spreking volgde hierop. Mevr. Van Kla teren—Vink declameerde het gedicht Goed voorgaan. De mannenverenl ging verzorgde een tweetal inleidingen. aarvan vooral de tweede, van de heer T. de Mooy over Jehovagetuigen, opviel door gedegenheid en kernachtigheid. Op leuke manier verzorgde de heer 8. Kralt het maatkllmmen. waarbij de kop pels P Glasbergen en W. Zandbergen met hun secondanten deworst uit de top haalden. Een waardig alot van de avond werd gevormd door een Indrukwekkend tableau: Adeldom verplicht, waarin op ■effende wijze werd uitgebeeld dat Chria- tendom metterdaad plichten oplegt Het tweede deel van de avond stond on der leiding van mevr. Van Starkenburg. die ook el ooi Herv. opwekklngadlenat Vanavond half acht wordt tn de Grote Kerk der He.rvormde Gemeente een op wekklngadlenat gehouden, waar ds H S. Kalf van Bennebroek zal «spreken /er „Wat verwacht Ik van het leven?" IJarlnb vergadert Morgenavond houdt de Uedub RUna- burg haar Jaarvergadering in Vllethof, aanvang 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7