imn 4 onze jeuqó-p&qin&f als mens Verlosser v/an de dood 6 --„i aaanjnuiv OI UV IUSUVUNOZ ZONDAGSBLAD 12 NOVEMBER 1955 3fet gekeim van de boókut Hy buigt zich wat verder naar vo ren Beneden hem ligt de sloot, die zacht glanst in het licht van de ster ren Geheimzinnig is het nu. Zal hij weer in zijn veilige, warme bed kruipen, of nog heel even wachten? 't Is griezelig, maar tegelijk ook zo wonderlijk mooi. In de verte, op de smalle zandweg, die naar het dorp voert, schijnt het licht van een auto 't Zijn Duitsers, die naar de vijand hebben gezocht. Hij volgt het licht, totdat het ach ter de donkere bomen verdwijnt. Zou den ze iets gevonden hebben of zou hun zoeken opnieuw tevergeefs zijn geweest? Even nog staart hij naar de fon kelende sterren, dan weer sluipt hij op z'n tenen naar het warme bed Buiten is het stil geworden. Diep in hem leeft een blij. een won derlijk gevoel. Hij weet. dat vader en moeder trots op hem zijn. Voor het eerst heeft hij mogen helpen om een eenzaam soldaat de weg naar de vrijheid te wijzen. Als zijn ogen moe zijn geworden van het staren in de donkere lucht valt hij langzaam in slaap. Heel hoog waken de sterren over een sluimerende wereld. 't Is nog heel vroeg in de morgen, als er een kleine boerenwagen over de smalle zandweg hobbelt. Onder wat pakken stro zit een vreemde soldaat verborgen,... een vluchteling. Ergens in het dorp zal een andere vriend voor hem zorgen en hem ver der de weg wijzen naar de vrijheid. Vader zit voor op de bok. Telkens klakt hij met z'n tong om het paard aan te sporen. Soms gaat zijn blik speurend over het veld. waar een lichte nevel hangt, 't Is immers een gevaarlijke tocht, ook al is het nog schemerig en nog vroeg in de mor gen. Het was alles stil en voorzichtig gegaan Zo stil, dat moeder en Freek niets hadden gemerkt. Ginds zijn de huizen reeds zicht baar van het nog slapende dorp. Achter hen. boven de blauwe och- 1 let jarige haasje Met z'n drieën zitten ze onder het veilige dak van hun hut. Niemand kan hun schuilplaats vanaf het bos pad ontdekken. Op een oude kist brandt het gele vlammetje van het stompje kaars, dat ze zo zorgvuldig in een hoekje hebben bewaard. Mooi en geheimzin nig i 'et. onze BRievenBus Hallo nichten Freek vertelt weer opnieuw een wonderlijk, spannend verhaal, 't Is een verhaal van een vreemde soldaat, die in een groot, donker bos vluchten moest voor de vijand Prachtig is 'et. Soms, als de vertelling wat grie zelig wordt, kijken ze elkaar aan en grinneken zacht. Ze weten niet, dat deze vluchteling hier in hun hut ver scholen heeft gezeten. Daarover zwijgt Freek. Dat weten alleen de mensen, die daarginds wo nen. ergens onder het donkere dak van een boerderij. Eens... als de vrijheid komt en de vijand verdreven zal zijn, dan pas mogen ze weten, dat dit wonderlijke verhaal werkelijkheid is geweest. Nu nog blijft het een geheim. Het geheim van de boshut. EINDE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA s. de keer beter. Dat is leuk. Mien van der Lee. dat jij Nellie v. d. Elk een beetje helpt. Leest de juffrouw vaak voor. Wim Benard, dat vind je zeker wel fijn, hé? Ik ken dat boek niet. Paula Donkers, is het mooi? Heeft Nel lie het ook gelezen? Dat zal best een leuke foto zijn geworden, Loes Mul der. Wint jouw vriendinnetje vaak met knikkeren van jou, Mieke? Fijn, dat je de prijs goed gebruiken kan, Ingrid Koeh Is dat een bouwplaat, ï'hea Geleynse, dat kasteel van Walcheren? Dat zal wel een pietepeuterig bood- schappentasje worden, Emmie van 't Riet! Wat een leuke foto is dat, Betty Oosterdijk, dank je wel. hoor. Tineke Koornstra, 8 jaar. Molenstraat 119, Monster wil graag corresponderen met een meisje, liefst een die niet in het Westland woont. Hellie Spanjaard puzzlet graag met haar Opa. Ja, Net ty Meijer, dat was jij de vorige keer! Er is veel te zien in de Cineac, hé Sijtko Zonneveld" Nou. dat was me wat. Margriet en Histientje Muys, dat de prijs van Histientje verdwenen was! Gelukkig datie terecht gekomen is, hé? Ai, Tonny Lokker, wat schrijft moe der daar" Dat jij en je broertje geen aardappeltjes en groenten eten? Maar dat kan toch niet? Nou, duizend brieven is wel een beetje veel in een week, Wim Huizer, maar zo'n tweehon derd zijn het er vaak wel. Je bent die week dus niet veel op school ge weest. Lenie Visser! Riet Stam is ook jarig geweest en ook zij is flink verwend door de familie! Heb jij weer een mooie kaart gekregen van je broer uit Canada, Jan Heijstek Jouw wel H eventjes zoeken, hè, met die vorige puzzleMaar de meesten zijn er toch wel keurig uitge komen. ..Boortoren", had ik jullie al ver teld. de rest was: rad en ys radijs; juk en been jukbeen, rol en lade rollade; kan en aal kanaal. Ik heb besloten, dat Teun en Hans Hoogerwerf de hoofdprijs samen zullen delen. en bovendien krijgen ze een compliment voor hun keurige oplossing met de tekeningen. De troostprijzen zijn voor Frits Vlasblom, Co bi Smit en Greet Snooy. Wil Time van Noord haar juiste adres even aan my opgevenHaar prijs kwam onbestelbaar terug. Vond je het gezellig in Rotterdam ('aria Nieborg? De kinderen Groo- tendorst hebben heerlijk gesmuld van het konijn, alleen Nelly was er een beet je boos om dat het dier geslacht moest worden. Prettig, dat je het leuk vindt om mee te doen Betsy 't Hart. Na tuurlijk mag je blijven meedoen. Willy Kraaijeveld. Neelt je en Teunis den Otter hebben de verjaardag van Keesje gevierd en die heeft veel gekregen. de hele familie Dit haasje, aardig en parmant, woont ergens in het Dierenland, vandaag ts hy juisf jarig. Hy lacht. taant o, hy heeft zo'n pret. Van Pa kreeg hy een auto-ped, nou, die is heus niet karig En Moeaer heeft dan zogezeid, dat mooie pak voor hem gebreid, Zeg, staat het hem niet keurig? Maar. jongen, wees nu heel precies, en maak je mooie pak met vies, want dan keek Mamma treurig l Vanmorgen moet hy eest naar vanmiddag maakt hy pret en jool met vrienden en vriendinnen En Mot bakt pannekoeken dan, zodat een ieder eten kan, hy wou wel vast beginnen. Maar ee-st naar school, het werk gedaan, daarna kan hy weer spelen gaan. Nu zingen rij voor 't haasje: er is er één jarig, hoera hoera f Juf feliciteert hem dan daarna Is het geen aardig baasje? M. J. AT - v d. PLOEG. onder de modder zat, Jan van Druncn' Jij dpet zeker ook mee aan de uitvoering van de gymnastiekvereni ging, Thea Smallcnburg. Heb je je pen alweer gevonden. Kees van Alphen? Wat een leuke theevisite heb jij ge had. Paula. Je had de oplossing goed. Gerrlt van Houwellngen. zie je wel. Doe de groeten maar aan Henny. Wat heb ben Jullie mama fijn verwend met haar verjaardag. Traus MacLean! Cocky en EUy (geen achternaam) hebben de Euzzle ook goed opgelost Fred van 'am schrijft dat hij en zijn zusje maar twee minuten behoeven te lopen naar de Jas pert Nieuwland? Nee dat de Hil, dat je vóór Kerstmis misschien al naar huis mag. Fijn. dat je broertje weer wat beter wordt. Anneke Oudshoorn. Wil lie en Ria Wernecke schrijven me. dat hun kleine zusje Carla zo ondeugend is. Het kleine broertje van Marjan Voorbij is ook al zo ondeugend, hij trekt soms zomaar de strikken uit het haar van Marjan en haar zusje! Jij had al een echt herfstplaatje getekend met al die regen. Elly Burger. Jam mer. ik heb Jullie niet voor de radio gehoord, WU, Greet en llannekc Faber, maar uk kan me voorstellen dat het mooi is geweest! De vader van Loe- ki en Corrie van Drlel is geloof ik een echte knutselaar, hij maakt zulk fijn wel veel plezier gehad met je verjaar dag. Lenie en Cokkie van den Hoek hebben een poosje op de puzzle gesnuf feld. schrijven ze. Er zaten wel een kle van der pakje Flora Vuyk, ik heb wel veel briefjes te lezen. En hier hebben we nog zo'n gelukkig kind, dat misschien vóór Kerstmis thuiskomt uit het sanatori um, en wel Henny Clancy. Is het een mooie jurk, Rineke Huyzcr, wat voor kleur? Wat stelt die legkaart voor, Hennie v. d. Berg? Natuurlijk. Rob van Wetten, ik snap best, dat jij nu hard moet blokken, wil je volgend jaar naar de H.B.S. gaan. Doe de groeten maar aan tante. Peter van Doij- venbode Ik ken die film niet, Andrè Holleatein. maar het lijkt me erg mooi. Nou, Beppie Roos. doe je best op het kruiswoordraadsel! Wim Ameling schrijft: ..Het is iedere weck hetzelfde". Zijn je zusje en je beide broertjes jonger dan jij, Ineke Stegeman? Vind jij die verhaaltjes altijd zo mooi, Mar- rie de Jong? Wat voor surprises heb je gemaakt, Atty Treffers? Beatrix Castendijk is een beetje ziek, en nu ligt ze op de bank in de kamer. Of ben je al weer beter? Ben je helemaal naar Vlieland geweest in de vacantie, Nicnke Krijger, wat een eind weg! Niks hoor, Janny en Ada Leeuwen- burgh. ik had jullie niet als nichtjes doorgestreept. Dat is jammer. Mar tha Breimer, dat je postpapier op is. Aart den Ouden schrijft, dat Leo een beetje griep heeft gehad, maar nu is hij weer boter, hé? Nou, misschien komt er wel weer gauw een film op school. Marijke Salomons. Ja, jam mer, dat Je vergeten was de puzzle op te zenden. Lodewijk Schut. Alle neef jes en nichtjes krijgen de hartelijke groeten van Magda Balde. De vader van Clara en Piet Eerland stond ook in de krant. Weten jullie hoe hij het deed? Hij legde de krant op de grond en ging er op staan! Is het een groot feest geworden met de verjaardag van het kleine broertje. Thea Visser? Ja, het huiswerk gaat voor, Llesje van Velien. Sinterklaas heeft jullie al fijne dingen beloofd. Marrie Hakke- •teegt. Je hebt de prys inmiddels zeker al gekregen, Lena Langstraat. Om een kruiswoordpuzzle hebben al vaak heel veel kinderen gevraagd, en daarom zullen we deze week hun zin maar eens geven.' Zullen jullie er vobral aan denken, je volledige naam en adres onder aan de brief te schrijven? Dat is toch niet zo moeilijk, en er zijn er nog steeds, die het ver geten Vóór Dinsdag de oplossingen insturen Dit is de omschrijving voor het kruiswoordraadsel: Horizontaal: 2 insect, 3 Europeaan, 4 huisdier. 5 woonschip, 6 speelgoed, 8 deel v. korenplant, 9 telwoord. 10 waar men boodschappen in doet, 11 noodsein, 13 speelgoed voor meisjes. 14 grapjas. 15 bijl, 18 soort vis, 17 vat, 19 grappig dier, 20 waar men mee hoort. raat, 10 omloop v. e. toren, 12 afzonder lijk. 15 om ramen mee te wassen. 18 beste kamer. 21 deel v. e. ladder. Willy Koonians v. d. Dries heeft een jasje, een jurkje en wantjes voor haar pop gehaakt, toen ze ziek was. Doe je de groeten aan Lenie en Kees? Ma rijke en Joke in 't Veld vonden de puz zle wel een beetje moeilijk. Marry van der Kaaden mocht met haar vrien dinnetje bij haar tante in Apeldoorn lo geren. was dat even leuk! Misschien kun je later wel eens een truitje voor Henrietje breiden. Hannekc Bruins. Mag jij ook op de bruiloft van je oom en tante komen. Wllly den Otter" Ge lukkig, dat je oog weer beter is. Jannic Vonk Dat was zeker wel een mooi feest, Jan Bouke Visser. Doe maar goed je best voor een mooi rapport, Kees Spronk. Wat heb Jij veel mu ziekinstrumenten. Nelly Poddewijn! Wat een mooi bloempje had je bij de brief ingesloten, WUma van Scherpen- meel, hoe heet het? Wim Koolc vraagt of de kinderen' weer een kaart willen sturen naar Arie v. d. Windt, die geopereerd is aan zijn heup. Zijn adres is: kinderzaal. Bethelziekenhuis, Delft. Natuurlijk heb jij ook kans op een prijs, Willie Eikelenboom. Och, is jul lie poes overreden, Willem en Maaike Baars, wat is dat nu toch naar. Dus jij zag wel, dat het een ijsje was. hè Hans van Bemmel. 't Geeft niet. hoor Henk Binnendijk, dat je een keertje overslaat. Anton Blokland, 11 Jaar, Zuidzijde 85. Goudriaan, wil correspon deren met een jongen van 11 Jaar, wo nende in een dorp. liefst Drenthe of Gel derland. Dus jij hebt fijn met Mies- je gespeeld, hé Nellie Monshouwer. Vond jij de puzzles te gemakkelijk. Ir ma Nieuwenhuls? Maar ik moet met zoveel leeftijden rekening houden! De nieuwelingen zijn: Henriette Struijk. Nellie Los. Addie van Vulpen, Joop Vuijk, Dikkie v. d. Eijkcl. Bram Schrijver. Lukie Doorduyn, Anita Roest, Tiny, José en Marrie van der Leun, Bernhard v. d. Gaag. Marian Stoffels. Kees van Belle. Clara Vlasblom, Anne- marie Kuiper. Hartelijk welkom! Tot de volgende week! Daaag! I M'JUK'J 71 UHlJ.'ivilvnv ZONDAGSBLAD 12 NOVEMBER 1955 3 Genius onder Franse componisten wars van alle „show'' TT R zijn onder de grote A-J het m dit opzicht zo rijke, cultu rele Frankrijk wel weinig zo hoogbe gaafde musici geweest als Claude De bussy. Zijn roem is over de gehele wereld verbreid, en ieder die de toon kunst beoefent, heeft stellig kennisge maakt met zijn oeuvre dat. zoals het gewoonlijk met z.g. revolutionnaire kunstenaars gaat, in den beginne veelomstreden onderwerp critiek is geweest. f de a niet Claude Debussy was een grote, don kere. zwaar gebouwde man met scher pe, doordringende ogen. Hij woonde in de Avenue du Bois in Parijs en zijn huis was een voorbeeld van orde en welhaast burgerlijke netheid. Zoals van alle grote mannen zijn er ook van hem biografieën gepubliceerd, maar er zullen weinigen van zijn le vensbeschrijvers zijn die zulk een juiste kijk op zijn persoonlijkheid hebben ge kregen als George Copeland, de Ameri kaanse componist, die toch werkelijk niet de minste moeite had genomen om contact te krijgen met de meester, al was hij met diens werk allang ver trouwd geworden. En zelfs die kennismaking met het ge niale oeuvre van Debussy was op een wel zeer merkwaardige wijze geschied: algemeen toch was de muzikale wereld ervan overtuigd, da', men hier te doen had met een wat al te progressief ta lent. dat de reputatie had van luid ruchtigheid. te ver doorgevoerde sym boliek en impressionisme. Men zag deze Fransman als een soort buitenbeentje, en ook Copeland kwam maar schoorvoetend tot de over tuiging, dat deze muzikale prestaties in brede kring aandacht verdienden te vin den. Hij bracht de aard van het werk in verband met de uitgesproken eenzelvig heid, ja, individualistische eenzaamheid van de meester, hij bestudeerde het ze ker.... maar het voerde hem niet tot een hevig verlangen de man zelf te leren kennen. Wanneer de publieke opinie reeds een soort veto heeft uitgesproken, moet men wel met een zekere halsstarrige eigenwijsheid zijn bezield om dan toch toenadering te zoeken, te moer wan neer een echec in het geheel niet uit gesloten moet worden geacht. ("'OPELAND hield zich dus op een af- stand, ook nog toen een gans onbe kende hem inzage gaf van een tweetal manuscripten, recente composities van Debussy. Men kan zich echter het on geduld. de geestdrift van de Amerikaan voorstellen om de muziek door te ne men. Hij gaf er dan ook een groot deel zijn tijd aan. bestudeerde ze. speel- en hij werd door de zuiverheid van toon en de geheel nieuwe visie van de Franse artist zodanig getroffen, ja, ge charmeerd dat hij zijn eigen werk bij na geheel vergat en een reeks concer ten ging wijden aan de componist waarvan hij enkel de naam nog maar Amerika, aanvankelijk verbijsterd, groeide naar de muziek toe en het was de stad Boston, die als eerste zonder enig voorbehoud haar warme sympathie te kennen gaf en de stoot gaf aan een ongehoord succes. In de jaren die volg den verdiepte Copeland zich voortdu rend meer in Debussy's oeuvre, zodat hij a h w er zich één mee maakte en toen hij in 1911 overstak naar Europa, zette hij een tournée in elkaar geheel gewijd aan Claude Debussy. Hij speel de het werk in alle grote steden van Italië en hij vertoefde in Parijs, toen het toeval hem middels een goede ken nis naar de woning van de componist voerde. En nu is het interessant te vernemen hoe deze bcido mannen bij de kennis making tegenover elkander stonden. De bussy, in zijn strenge, zeer grote werk kamer. zette zich als was hij de bezoe ker uitgesproken, vijandig gezind, in de verste hoek van het vertrek op een so fa. zei niets, maakte geen tegemoetko mend gevaar, deed alsof het hele be zoek hem feitelijk geen zier kon sche- De Amerikaan overtuigd, dut op die manier van een discours weinig of niets terecht zou komen, dacht al aan hoen- gaan, toen een goede geest hem plot seling inblies zich naar de stijve man op de sofa te begeven en hem te vra gen of een auditie gewenst zou zijn. Zonder iets van zijn hautaine houding te laten varen, antwoordde dc meester bevestigend Menigeen zou zich bij een dergelijke manier van doen hevig ge belgd voelen. Copeland echter zette on vervaard door hij was immers op een ontdekkingsreis en deed zijn best het contact wat te verstevigen. F) EBUSSY gaf zich schoorvoetend ge- wonnen, maar stond toch niet toe dat de vreemde zelf de vleugel open maakte. noch dat hij iets anders zou voorspelen dan Debussy en desnoods Bach Want deze laatste was. zei de gastheer, de enige wiens werk hem in teresseerde. Zo speelde de Amerikaan achtereen volgens alle kortere werken: Reflets dans l'Eau, La Cathédrale Engloutie, De herfstpracht 's avonds nog in leven, een enkel blad was weggedreven in gouden tint. De bomenrij van kleuren dronken, was in een diepe slaap verzonken Toen kwam de wind. Geschrokken willen ze zich weren, maar rits'lend vliegen hun de kleren ter aarde heen. Ze buigen, zwiepen, breken, kraken, totdat hun toppen heggen raken als in geween. De herfstpracht 's avonds nog in leven, maar slechts de dood is hun gebleven, in zwarte tint. Maar God geeft op Zijn tijd het teken, dan zullen ze bloeiend' openbreken ondanks de tvind. D VAN BOXEL Jr. Hommage Rameau, Suite Bergamas- q Iedereen speelt mijn werk altijd veel te luid, zei de meester en hij kwam op de piano toe en nndat hij het slot van Reflets dans l'Eau had ge hoord. vroeg hij: Waarom speelt u de laatste maten op die manier Copeland. geïntimideerd, antwoordde dat hij het niet wist. Het zal wel zijn doordat ik het zo aanvoel, zei hij ten slotte En toen was het pleit gewonnen. De bezoeker, die maar één dag in Parijs had willen blijven, veranderde zijn reis plan omdat Claude Debussy opgetogen bleek te zijn over de vertolking die de bezoeker aan het oeuvre gaf en vier maanden lang ontmoetten zij elkander dagelijks. Maar ook deze ontmoetingen waren van een bijzondere aard. Cope land arriveerde steeds op hetzelfde uur en dan musiceerden die twee, stu deerden of lazen waarbij ze echter vaak in volkomen zwijgzaamheid bij elkan der zaten. De Fransman, ogenschijnlijk stug en trots, was allerminst een mensen hater: behalve zijn passie voor de muziek, had hij de cultus der vriend schap hoog opgevoerd, waarbij echter zijn intuïtie onmiddellijk de banale, on waarachtige mens van de fijnbesnaar de wist te onderscheiden. Hij was streng niet enkel voor anderen maar ook voor zichzelf, ofschoon een toegespitst gevoel voor humor vaak de scherpe kanten ver zachtte. "AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Miebei bij de massajeugd t Stipje en SCtpje ten tonele Uit de VOLKSWIJK V»L jaar adoptieplannen zon der resultaat. Zou je er met razend om worden? Zou je er niet een diep wantrouwen jegens de overheiddoor gaan koesteren die overheid, die je tr. het beste ge val keurig netjes te woord staat om je „Nee" te verkopen? En zou je den op de fles gaat. Maar in de meeste gevallen hoeft dat trouwens niet eens. Dan zit zo'n in de steek gelaten vader al heel gauw ergens te kermen dat zijn vrouw er van door is en wat of hij nu met die kinderen moet doen. Of dan vraagt zo'n vrouw ijlings echtscheiding aan, of geeft althans haar adreswijziging door aan het bureau bevolking Of narrig grootouder, die met het niet al door meer gespannen op nakroost opgescheept zit, wendt herhaalde malen ons dorp spreekt. Wij zijn nogal sterk in spreekwoorden en als we het over Pietje en over zijn ziekte hebben, zeggen we: De kruik gaat zo lang te water tot ze breekthet kwaad moet uitkomen al moeten het de kraaien uit de bomen rondroepen... Spijt over onze soep en biefstukken hebben we niet.... wij deden wat we als goede dorpsgenoten verplicht waren te doen. Het voorval heeft ons tenslotte nog winst opgeleverd ook. Pietje is weer uit zijn bed ge komen, maar hij heeft veel minder praats dan vóór zijn ziekzijn en in de nacht wordt hij nooit meer* op plaatsen gezien, waar hij niets te ma ken heeft. Pietje oogst niet meer op plaatsen waar hij niet heeft gezaaid. Het was een fijne zet van dominee om ons onder de roos te vertellen wat er met Pietje gaande was. Nu begrijpen wij ook waarom zijn ogen zo verdacht glansden Hij dacht aan zijn preek over naastenliefde, wij na zijn verhaal ook, en dom zijn we niet, we zullen dominee niet beschamen! worden om langs een of andere achterweg je zinnetje door te zetten met een glorieus woorbygaan van alle officiële instanties, die enkel maar betaald worden om nette men sen te grazen te nemen? In elk ge val bereiken Kees en Komelia uit eindelijk een dergelijk kookpunt, waarop ze hun lot in eigen hanaen nemen. En hef stuivertje van het geluk relt hen op het onverwachtst in de schoot. Dat z t zo: Ke^s heeft een vriend. En die vriend heeft een zoon. En die zoon heeft een vrouw en een hele serie kinderen. Dat is iets om dol over te worden, want het is een slechte vrouw, die het al maar do or met andere mannen houdt, en hij is ook niet zo'n lieverdje van een man. Het is ongetwijfeld verkeerd bekeken, dat in zon gezin jaar op jaar babies worden afgeleverd, ter wijl de nette Kees en Komelia uit zichtloos moeten blijven wachten. Maar laat deze sléchte vrouw nu opeens man en kinderen finaal in de steek laten en haar eigen weg opgaan! Het is geen zeldzaamheid dat iets dergelijks gebeurt. Was dat maarzo. Maar het is wel een zeldzaamheid, dat op de een of andere onnaspeur lijke wijze geen enkel officieel lichaam van deze voortvluchtigheid iets verneemt. Meestal is dat wel het geval. Men snapt nauwelijks hoe die instanties dat alles wel uitkienen. Het lijkt wel of ze alom in den lande spionnen hebben, die direct alarm slaan als ergens een huishov- zich balong tot een sociaal werk ster en vraagt haar toat hy met die overgebleven kinderen dient aan Dat zyn de beide panden, die Kees op een goede dag aan Komelia apporteert te vangen Maar in dit ene bijzon dere geval geschiedt geen dezer dingen. Dat is het interessante er van. Dat maakt ook dat Kees en Komelia opeens, zestig plus zoveel jaren oud de zoete pijn van het ouderschap smaken mogen. Een samenloop van omstandig heden, die dit mogelijk maakt De man, die ook geen lieverdje is, wenst geen moeite te doen om de sléchte vrouw terug te krypen. Hij windt het overbodig om haar afwezigheid van de huiselijke TOEN het ijs tussen de beide kunste naars geheel was gebroken, maak ten ze lange wandelingen in het Bois en in Fontaineblcau. en tijdens zulke rustige uren In de vrije natuur dronk de meester gretig de wisselende stem mingen in die het landschap hem aan bood. Zijn indrukken stelde hij dan la ter te boek onder de schuilnaam van „Croche" en hij verklaarde in die ont boezemingen dat juist de onopgesmukte schoonheid van de natuur hem nog nader bracht tot de muziek. Toen hij Copeland l'Après-midi d'un Faune had horen spelen, was hij bui ten zichzelf van bewondering omdat de vertolker er die speciale geluidsweer gave in had weten te leggen, die an deren nog nimmer hadden benaderd. Deze genius onder de Franse compo nisten was wars van alle „show" Zijn studio droeg een bijna ascetisch karak ter: niets dan i-nkele goede schilderij en aan de wanden en hier en daar wat bibelots, meest van jade. Volmaakte producten van Chinese pottenbakkers- Zijn manier van werken was erg pre cies, op het stroeve af. Aan de compo sitie van „Pellcas et Mélisande" heeft hij alleen al tien van de beste jaren van zijn leven gearbeid. De Eerste Wereldoorlog heeft hem sterk beroerd. Hij onderging de ellende als een persoonlijk lijden en het is thans 37 jaar geleden, dat hij stierf na een lange en smartelijke ziekte KATJA PIRING- •AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA haard aan wie dan ook door te 3 geven. Hij verlangt haar enerzijds X niet terug en anderzijds wenst hij 3 evenmin een ander tot vrouw te Jf nemen, en heeft dus geen last wan 3 de toch al niet meer knellende officiële huwelijksbanden. IJ y ploetert met z'n beide oudste kin- V deren vrolijk verder en brengt p enkele jongere edities in de nuastc 3 omgeving, by familie onderdek. X Slechts met twee hummels zit hij 3 verlegen. Die zijn overcompleet by X de algehele boedelverdeling. En 3 dat zyn dan die Hipje en K~pje waar u nu al enkele weken naar ij- uitziet. Een Hipje van acht en een 3 Kipje van zes Twee meujes, die 3 natuurlijk andere namen hebben 3 maar tuier pseudoniemen wel een X indruk omtrent hun uiterlijk geven. Hipje en Kipje dat sug gereert iets vlugs, iets iels, iets magers, iets scharminkeligs, iets wipperigs En zó zijn ze helemaal Een beetje schrikachtig en een beetje ondeugend bovendien. Een beetje gewiekst met de vroegrijpe pienterheid, waarachter domheid schuil gaat Dat zijn dan de beide panden, die Kees op een goede dag aan Komelia apporteert als een jachthond patrijzen I O wonder, niemand merkt het Ik bedoel geen enkele officiële iemand -nerkf het Voor alle in stanties is het gezin van Hipje en Kipje nog een volmaakt Hollands binnenhuisje met een prima Vader en een voorbeeldige Moeder Alleen de wijk. die weet het wel Want je kunt geen kinderen binnensmokkelen en je kunt hen nog minder verborgen houden als ze er eenmaal zyn En dan hebben Kees en Komelia hun smoes klaar Want die zeggen, dat het kinderen zijn van haar hrnerszoon. die een tijdje komen te logeren. Zoiets kin toch? Zoiets is foch denkbaar?! En zo hebben Kees en Komelia hun plannen doorgezet en smaken onverwachts toch een soort ouder- geluk. Geluk met scherpe kant jet er MIEBEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9