Kamer presenteert vragenlijst Parlementair pleidooi voor kleine ondernemer i met melk meer mans NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 9 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 Prof. Gerbrandy waarschuwt minister Van Thiel Min. Mansholt schrijft „Stuur Ambonezen niet terug naar vijandelijk gebied Bewindsman nam handschoen niet op (Van onze parlementsredactie) „Excellentie, pas op met de zogenaamde repatriëring van de Ambone zen naar Indonesië. Ze horen niet thuis op het gebied van de vijand. Er zitten aan die terugkeer veel meer aspecten dan u denkt!" Met deze woor den bracht prof. Gerbrandy (a.r.) gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de debatten over de begroting van Maatschappelijk Werk wat po litiek leven in de brouwerij. Minister Van Thiel kreeg van hem te horen, dat hij de terugkeer van het Ambonezen-volk te veel van technisch-maat- schappelijk standpunt bekijkt en de politieke achtergrond van het pro bleem verwaarloost. „Er is oorlog tussen Indonesië en de republiek der Zuid-Molukken. De Ambonezen zijn niet zonder meer „displaced persons"!, zo riep de oud-premier uit. Het A.R. fractielid, prof. Gerbrandy zeide niet te twijfelen aan de goede trouw van de bewindsman, die de Ambonezen volkomen vrij laat in hun keuze, mai waarschuwde hem niet veel vertrouw hebben in de uitnodiging tot terugkeer, die van Indonesische zijde schijnt t« gedaan. Minister Van Thiel was kennelijk niet genegen de handschoen op te nemen Van zijn standpunt bezien begrijpelijk. Ali minister van Maatschappelijk Werk heeft hij slechts die maatregelen te treffen, die strekken tot verbetering van het sociale welzijn van het Ambonezen-volk. Hij er op, dat de Nederlandse regering slechts de taak heeft de vrijheid van de Ambone zen volkomen te waarborgen. Met de patriëring zal ze inderdaad de grootst gelijke voorzichtigheid in acht nemei nergens dwang uitoefenen. „Het is echter mijn taak niet de status van dit volk te regelen en de voorgeschiedenis va Ambonezen in mijn verzorgingsgebied te betrekken." aldus de bewindsman, die klaarde evenveel eerbied, liefde en ach ting te hebben -voor het Ambonezenvolk (blijkens zijn maatregelen) als de heer Gerbrandy. Evenwel met het voorstel van heer Ritmeester (lib.) om een raad ii leven te roepen, die zal adviseren bij het opnemen van Ambonezen in het Neder landse maatschappelijke leven, wilde hij vooralsnog niet meegaan. Eerst wanne* 1 een overzicht zal zijn verkregen van d« mogelijkheden tot repatriëring zal de in stelling van zulk een cpllege in overwe ging worden genomen. Overige kwesties In zijn Jsehandeling van de overigi zaken, waaromtrent vragen waren gere zen is de minister uiterst gedetailleerd geweest. Zijn in een zeer hoog tempo uit gesproken rede duurde bijna twee en uur, maar niet alle vragenstellers -stelsters werden er door bevredigd. In het bijzonder ds Fokkema toonde zich niet voldaan over de ministeriële visie op de B.L.O.-nazorg. De heer Van Thiel zag voor dit werk liever maatschappelijk! werksters ingeschakeld dan B.L.O -onder wijzers. Aan deze laatstén toch bestaat ernstig tekort en bovendien zouden wanverhoudingen ,t.a.v. de salariëring ont staan. Ook het verwijt van de anti-i lutionnaire afgevaardigde, dat de R.K. in stanties bij de subsidiëring van de nazorg voorgetrokken worden bij de Prot. Chr organisaties achtte de minister onjuist. Het is nu eenmaal zo. dat de R.K. organen niet alleen eerder zijn begorirten met d* nazorg, ze .zijn ook groter in aantal. Ds Fökkema repliceerde met te zeggen, dat de subsidies in ieder geval afgestemd zijn op de R.K. Instanties. Ze zijn beslist niet voldoende om sociaal-paedagogen aart trekken. Er schuilt een declassering in v het werk der andere groepen. De instelling van een adviescommissie t.a.v. het subsidie-beleid wilde de be windsman slechts dan in overweging ne men, wanneer mocht blijken, dat het con tact tussen de landelijke organen en d« Nederlandse Vereniging van Maatschap- Kabels - electr. install, materiaal. electromotoren D»n Htiq Pitt Htinitr. 102 Ttltfotn 334366 Als groothandel levering aan erkende installateurs. Treiler onderbezet ter visvangst De Haarlemse rechtbank behandelde gisteren een kort geding, aanhangig ge maakt door de Centrale bond van werk nemers in het transportbedrijf tegen de N.V. Visserijmaatschappij Piscator te Vlaardingen. Deze maatschappij zou op 30 October de treiler Antje RO 15 hebben uitgezon den onder voorwaarden, die niet in over eenstemming waren met de C.A.O. De feemanningssterkte was negen in plaats van elf, het besommingspercentage bleef ondanks dat toch gehandhaafd en de werktijden- en vacantieregeling zou zijn De werknemersbond verzocht de recht bank de visserijmaatschappij te gelasten zich te onthouden van iedere inbreuk op de C.A.O. op straffe van een dwangsom van duizend gulden voor iedere overtre ding en voor iedere dag. dat een eenmaal geconstateerde overtreding wordt her haald. De voorzitter van de redersvereniging, de heer J. G. Pronk, verklaarde desge vraagd. dat zich door gebrek aan per soneel dergelijke overtredingen kunnen voordoen. In soortgelijke gevallen wordt dan echtér met de werknemersbonden overleg gepleegd, over het algemeen met De president van de Haarlemse récht bank heeft vanmorgen de eis van de vak bond toegewezen. S.E.R.-adviezen over nieuwe schappen De minister voor P B O. heeft de SJ3.R. verzocht advies uit te brengen over de instelling van een bedrijfschap detail handel alcoholhoudende dranken en een bedrijfschap voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit. De Sociaal-economische raad gaf in dertijd een minderheidsoordeel, het voor stel betreffende de representatieve ver tegenwoordiging (art. 68) te wijzigen. Dit ministerieel verzoek Ls rechtstreeks te gen dit voorstel in, B. Hopperus Buma te Drachten, bur gemeester van Smallingerland. zal op medisch advies ontslag vragen. H(j is 59 jaar. pelijk Werk enerzijds en het ministerie anderzijds niet vruchtbaar is. De situatie in de woonoorden en inter naten zag hij niet zo donker als de socia listische afgevaardigde mevr. Ploeg-Ploeg. die gisteren in dit verband de termen „somber" en „troosteloos" bezigde. De ge zinsoorden zelf bieden perspectieven aan die gezinnen, die an sich al troosteloos zijn. Gerepatrieerden Sprekend over de uit Indonesië naar Ne derland repatriërende Nederlanders, merkte de minister op, dat er niet altijd een directe noodzaak is om te repatriëren Hij zal echter alle mogelijke maatregelen nemen om het verblijf voor deze catego rie zo goed mogelijk te maken; Van ontoe laatbare toestanden in de contactpensions achtte hij slechts in enkele gevallén sprake. Waar ze inderdaad voorkwamen heeft hij reeds ingegrepen en 'n regeling getroffen om herhaling te voorkomen. De stemming over de begroting zal wor. den aangehouden tot Dinsdag a.s., daar de heer Ritmeester (lib.) hoofdelijke stem- ming vroeg over het begrotingsartikel be treffende de instelling van een bureau perszaken. aan Geref. Gemeenten Contaöle van rundvee op tuberculose Minister Mansholt heeft deputaten voo de correspondentie met de hoge overheid van de generale synode der Geref. ge meenten geantwoord op een schrijven, dat uitdrukking gaf aan de in deze kerkfor- matie levende bezwaren tegen de maat regelen tegen de ziekten van dieren. Deze bezwaren gelden in hoofdzaak de aansluiting bij de gezondheidsdienst dieren en het t.b.c.-onderzoek der inistér wijst er op. dat aan beide verplichtingen niet behoeft te worden oldaan door de veehouder, aan ntheffing is verleend als bèdoeld i /et bestrijding tuberculosé onder het rundvee. Nu echter de rundveestapel van land bijna geheel is vrijgemaakt van gerende dieren laten de belangen der volksgezondheid niet toe. dat een aantal runderen, wier eigenaar bezwaren koes tert, aan ieder contróle onttrokken zouden blijven. De betrokken veehouders mogen dan ook sléchts runderen aanhouden, die op grond van afgegeven certificaten den geacht geen besmetting op te leve ren. Indien het* rund echter niet regel matig wordt onderzocht, is het éanhou- en van dergelijke dieren aan een termijn an zestien maanden gebonden. De bewindsman is van oordeel, dat deze lasten zullen moeten worden aanvaard en gevolg van het terzake ingeno- principiële standpunt. HU acht het mogelUk de betrokken veehouders verder tegemoet te komen. Intexn. tuinbouwexposilie in Nederland in de maak om in of öm- i internationale tuinbouw- ongekende omvang in SIEMENS RADIO 4 </m£e Ai 'M q/iM DOOR RUIMTE ACOUSTIEK SIEMENS SUPER G 51 Optimale FM-ontvangs! 8 Siemens buizen. Siferril-antei^e 3 Luid sprekers Individuele toonregeling f 435.- Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd De jongste prijsmaatregelen streeks I960 ée tentoonstelling is land te houden. Dezi» tentoonstelling zou dan kunnen imenvallen met het eeuwfeest van de Kon. Alg. Ver, voor bloembollencultuur. Men heeft een internationale tuinbouw tentoonstelling voor ogen, die van het voorjaar tot in het najaar zou moeteb duren. Als Meen horloge wilt kopen... r laat U dan de Junghanj-collecue tonen. De sierlijke modellen zullen U zeker aanstaan en de naam Junghans op de wijzerplaat garandeert U een solide en betrouwbaar uurwerk, waar U lang plezier van zult hebben. JunghatU StveUÓrHHrcÓMK.' tCr (Van onze parlementsredactie) Het streven van de regering naar prijs verlaging vindt steun bij een groot aantal leden der Tweede Kamer. Maar vai resultaten van dit streven kunnen ze veel ontwaren, zo verklaren z het Voorlopige Verslag over de begroting Economische Zaken. Wel weten ir een informeel overleg heeft plaats gehad tussen regering en bedrijfslt ot positieve resultaten heeft geleid. Kan minister Zijlstra gegevens hierovi verstrekken? In hoeveel gevallen heeft dit informeel overleg tot prijsverlaging geleid? Het heeft de afgevaardigden te leurgesteld. dat de Commissie Aanbeste dingswezen haar werkzaamheden nog steeds niet heeft beëindigd. Kan de mi nister bevorderen, zo vragen zij, dat spoe dig het resultaat van de arbeid van deze commissie bekend wordt. De leden verzoeken voorts om inlich tingen over een hele serie prijsmaatrege len. In de eerste plaats wijzen zij er op. dat. behalve de dagtarleven van de rij wielstallingen. ook de week- en maand tarieven met 50 pet zijn verhoogd, hoewel ze reeds een keer verhoogd waren. Deze verhoging wordt gemotiveerd door de verhoging van de lonen van het stalllngs- „Karlelbeleid te eenzijdig" (Van onze parlementsredactie) Het prijs- en kartelbeleid van minister Zijlstra heeft de instemming van de meerderheid der Tweede Kamer. Maar bij sommige leden is, blij kens het Voorlopig Verslag over de begroting van Economische Zaken, toch de vraag gerezen, of dit beleid in de practijk wel voldoende rekening houdt met de specifieke verhoudingen in de sfeer van de kleine onderne mingen. Vaak komt het voor, dat vrijwel alle kostprijsfactoren buiten di recte beïnvloeding van de ondernemers vallen. De inkoopprijzen worden in overwegende mate door fabrikanten en groothandelaren bepaald en de lonen plus de overige arbeidsvoorwaarden worden geregeerd door collec tieve arbeidsovereenkomsten en bindende loonregelingen, zodat eigenlijk alleen ondernemersloon en -winst aan de invloed van de concurrentie zijn onderworpen. Het Is een natuurlijk verschijnsel, dat de kleine ondernemer onder deze om standigheden er naar streeft door samen werking met bedrijfsgenoten tot eer zekere stabilisatie van zijn inkomsten positie te geraken, aldus de Kamerleden. De regeling van prijzen en andere leve ringsvoorwaarden neemt hier een c eenkomstige plaats in als de marktorde- Leids initiatief heeft belangrijk resultaat Russische geschriften meer toegankelijk De bibliothecaris van de rijksuniversi teit te Leiden en voorzitter van de inter nationale commissie voor de uitwisseling wetenschappelijke publicaties, dr A. Kessen. richtte zich in laatstgenoemde functie enige tijd geleden tot de Russi sche academie van wetenschappen te Mos met het verzoek om publicaties er tijdschriftenartikelen te voorzien van eer korte samenvatting in het Engels of Frans. De Russische Academie heeft thans ln belangrijke mate gevolg gegeven aai verzoek. Met ingang van Januari volgend r zullen namelijk twintig van de twee vijftig door haar uitgegeven tijdschrlf- met een dergelijke samenvatting v schijnen. Onder de Russische Academie rew teren meer dan vijftig instituten, v« musea en tientallen commissies v de verschillende wetenschapsgebieden. Door dit besluit zal een belangrijk ge deelte der publicaties voor de weten schappelijke wereld toegankelijk zijn. Scandinavisch bezoek. Een groep Zweed- ;e en Deense waterstaatkundigen maakt ien reis door ons land om ervaringen bestuderen met oeververbinden van groot formaat, waarvoor zij in verband met de verbinding over de Sont tussen Dene marken en Zweden belangstelling heb ben. Zij werden ingelicht over het IJ- tunnelproject en bezochten de werken bij Velsen. Vandaag brengt het gezelschap bezoek aan Rotterdam en zal men aantal bruggen over de grote rivieren ning in het agrarisch bedrijf en de rege ling van lonen en arbeidsvoorwaarden op de arbeidsmarkt. Het is dan ook begrij pelijk, dat vele middenstanders niet kun nen inzien, waarom zij niet door een rege ling te treffen, zich een zekere bestaans zekerheid mogen verschaffen, die her mede in staat stelt de stijgende sociale er andere lasten te dragen. Met het oog op 't algemeen belang moeten aan dit streven natuurlijk grenzen worden gesteld, r zo zeggen deze Kamerleden, dit behoeft niet in te sluiten, dat de bedrijfsregeling in haar geheel als ongewenst wordt be schouwd en onmogelijk gemaakt. „De Vanenburg", Putlen 26 November in gebruik Op Zaterdag 26 November zal het bui tenhuis van de Protestants-Christelijke onderwijzersvereniging „De Vanenburg" in Putten, officieel jn gebruik worden ge- Bij het honderdjarig bestaan van de vereniging in 1954 werd een fonds voor het buitenhuis opgericht, waar herstellen de of rust behoevende leden en hun huls genoten enige tijd zouden kunnen verblU- Het oorspronkelijk buitengoed „Da Vanenburg" moest voor (Üt doel echter geheel worden verbouwd. De vereniging heeft een aparte stichting in het leven geroepen, die het complex zal exploiteren Spoortunnel te Delf; nu in eersie stadium De voorbereidende werkzaamheden voor de eerste onderdoorgang van de tunnel- werken te Delft zijn nu begonnen. Het personeel van de N.V. Spoorwegbouw i! namelijk bezig met het gereedmaken var een terrein, waarheen de kolenopslag- plaatsen van twee firma's kunnen worden verplaatst. In Utrecht dreigt een verkeerschaos In Utrecht ls gisteren door burgemees ter De Ranltz een verkeerscommissie ge ïnstalleerd, die het gemeentebestuur op korte termijn advies zal uitbrengen onmiddellijk te treffen maatregelen. Het aantal verkeersongelukken in Utrecht is de laatste tijd onrustbarend toegenomen. Terwijl in 1954 voor geheel Nederland het aantal ongelukken gemiddeld met 23 pet toenam, bedroeg dit percentage voi Utrecht 42,3. De toestand is thans zo, dat de politii autoriteiten betwijfelen of een volledige chaos nog kan worden voorkomen. In de betreffende commissie hebben o.m zitting de directeur van de A.N.W.B., A G. M. Boost en prof. Van Lennep, hoog leraar in de psychodiagnostiek van de vol wassen mens. Tevens is een internatio naal gezaghebbend verkeersdeskundige, dr Ir M. P- Feuchtinger uit Ulm. aai commissie toegevoegd. personeel. Rechtvaardigt dit echter ei sterke tariefsverhoging? De prijzen van het kindermeel hebben de daling van de rijstprijzen niet gevolgd. Wat ls het oordeel van de minister hier over? Mag voorts worden aangenomen, dat de bewindsman het onderzoek naar de prijzen en marges van de vleeshandel ter hand zal nemen? De leden hebben voorts de Indruk, dat er bij de farmaceutische groothandel eer te grote marge is tussen in- en verkoops prijzen. De prijzen van de brilmonturen zijn ook na het ingrijpen van de minister, nog abnormaal hoog. getuige de oprichting van verkoopplaatsen van brilmonturen door een Amsterdams ziekenfonds. Vooral de uit Duitsland geïmporteerde brilmon turen worden tegen een te hoge prijs ver kocht. Heeft het onderzoek naar de prijzen voor krantenpapier al resultaat gehad? De prijzen van grond- en hulpstoffen zijn met 2M'l» gestegen. De uiteindelijke prij zen op 1 Januari 1955 echter met 10'/«. Vind de minister ln het rapport van d< E.C.E. geen aanleiding een onderzoek in te stellen naar de prijzen van de olie producten hier te lande? Heeft de Bakkerij Stichting wel goede voortgang gemaakt met een ontwerp een ondernemersovereenkomst? Hoe staat het in dit verband met het overleg in deze stichting? DE S.E.R. en de Horeca Naar aanleiding van een bericht, als zo de S.E.R. het bedrijfschap Horeca ee onkostenvergoeding-regeling hebben wil len opdringen, maakt de Sociaal-Economi sche Raad het volgende bekend. Zowel leden van de S E R. als bestuurs leden van de meeste „schappen' vergoeding, variërend afstand, waar de betrokkene v of 40 gulden per vergadering of per dag bij meer vergaderingen. Hierbij alles, logies, reiskosten en verblijfskosten, inbegrepen. Horeca wenst een vaste vérgoeding /an 15 gulden vacantregeld, plus de reis kosten tweede klasse, plus verblijfkosten maximaal 15 gulden per dag en'even. tueel de kosten, verbonden aan een nacht verblijf. De vergoedingsregeling bij de Horeca oldoe-t uitstekend en de andere „schap pen" wordt geadviseerd deze regeling lemen. Hieruit blijkt dus. dat de S.E.R. de Horeca geen duurdere regeling heeft willen opdringen. Wat betreft de arbeidsvoorwaarden van secretaressen stelde de Horeca een veror dening voor, die vrijwel geen inzicht geeft in hun salarispositie. Daar een bedrijf schap echter een openbaar lichaam is, dat evenals rijk en gemeente het publiek in zicht moet geven van zijn financiën, stel de de S ER. voor. althans lets van de grootte der salarissen in openbaarheid te brengen door het opnemen in de verorde ning van een minimumnorm der salarië ring. Waarmede volgens de S E R. de bewe ring „aan de leiband lopen" wel voldoen de ontzenuwd ls. U had gelijk a, P.k toen U zei: „Dat hoesten maar eens afgelopen zijn, PACTOLAN". Maar wei hoestende vrienden en kennissen al van Uw wonderbaarlijke genezing? Of moeten zij maar blijven door sukkelen Uw advies maakt meer indruk dan de aanbeveling van de fabrikant. Zeg het hun dan: PACTOLAN Makelaar verduisterde ruim 3.5 ton Wegens verduistering van ruim 360.01) gulden (tegen de koers van 11 Novem ber vorig jaar 363.361,15 gulden) aa fecten, aandelen, obligaties en pandbrie- n eiste Donderdag de officier van Justi tie te Groningen 3 jaar met aftrek tegen de 43-Jarige Groningse effectenhandelaar A. A. V. Zoals bekend is, werd zijn kantoor vorig jaar November gesloten, toen de eige met medeneming van 13.800 gulden kasgeld voortvluchtig bleek te zijn. Om te proberen een tekort weg te ken had hij met andermans effecten spe culaties a la baisse verricht. Het was zijl bedoeling bij een daling der markt di stukken terug te kopen, maar de markt bleef stijgen en hij moest supplerei gebruikte hiervoor effecten, die hem in bewaring waren gegeven en die niet doorverpand mochten worden. Een veer tigtal kleine beleggers werd op deze wtjzi gedupeerd. Na zijn vlucht kwam verdachte clan- sstien over de Belgische grens, huurdi ln Antwerpen een kamer en besloot naai Argentinië te gaan, zodra de kans hier- ie schoon was. Hij werd echter ln België wegens clan destiene grensoverschrijding gearresteerd, méar door een vergissing leverden de Belgische autoriteiten hem niet uit 1 kreeg opdracht binnen 24 uur het land erlaten. waarop hij naar Nederland terugging en zich ln het geheim in Am sterdam vestigde. Hier werd hij op 25 Mei gearresteerd. Achteraf is gebleken, dat de Nederland- sche Bank wel op de hoogte was va financiële moeilijkheden van verdachte, volgens de wet deze kennis niet aar andere instanties mocht meedelen. Dezt figuur, evenals het feit dat de Belgische autoriteiten geen gevolg gaven aan be verzoek om uitlevering, achtte de offi cier van justitie vrij raadselachtig. Verdachte gaf de gepleegde verduiste ring royaal toe. Hij weigerde een reclas- seringsrapport over zich te laten uit brengen en wilde zijn straf uitzitten als vrij man weer ln de maatschappij te komen. V' i löti Minister Mansholt op FflO-congres Belachelijk weinig geld beschikbaar ROME. Vrijdag. Minister Mansholt heeft voor de FAO (de voedsel- en landbouworganisatie dei Ver. Naties) te Rome gewezen op de be lachelijk lage begroting waarmee deze or ganisatie moet werken. ..Ik zelf kan ir Nederland voor landbouw en visserij ovei ruim vijfmaal zoveel beschikken". De FAO beschikt niet over voldoende fondsen om het wereldomvattende werk van steun aan onderontwikkelde gebieden te verrichten. De minister beval de conferentie aan zich uit te spreken voor de oprichting van Sunfed, het voorgestelde fonds der V N voor economische ontwikkeling, welk orgaan in staat zal zijn ontwikkelings plannen te financieren. Minis'.er opent expositie folo's en doeken Alles werk van militairen Zaterdag 19 November, 'a morgen* om II uur, ral de minister van oorlog, Ir C Staf. In Pulchrl Studio In Den He.ag een lonstelllng openen van foto's, teke ningen en schüdrrfjen, die zUn gemaakt door militairen van de Koninklijke Land- n Luchtmacht. De voornaamste prijswinnaars zijn; Foto-afdeling Groep A ibeginners): 1 ritmeester J. D. Spiering wonende te Amersfoort: 2 sold. H. J Frijling, Den Haag; 3 hulpmarechaussee III kl. A. G H. Faassen, Tegelen. Groep B (gevorder den): 1 niet tcfegekend; 2 res. off. van gezondheid II H. Balner, Den Haag; 3 sold. B. Dalshelm, Stadskanaal. Groep C kleurenfoto's) 1 sold. A. J. Koekoek. Rhenen; 2 sold. J. G. P. Spierings, Haar- i. Groep D 'gehele bewerking zelf ge daan) 1 kapt. B Roos. Ede (ook medaille Prins Bernhard); 2 w-nr G. M. Roe- lofs. Meerveldhoven; 3 sold. H. Hoopman. Hoogezand. Geestigste foto: 1 sold, A. J. Koekoek, Rhenen. Beste militaire actie-foto: 1 sold. H Friemèl, Haarlem. Tekeningen en schilderijen: Groep A 'beginners) 1 sold. C. Vasteen. Amsterdam (ook prijs voor gehele ln- -nding); 2 sold. H. W. Vader, Leidschen- dam; 3 sold. H. J. Frijling, Den Haag Groep B (gevordenden) 1 sold. H. J Smith, Scheveningen (ook prijs voor gehele inzending); 2 serg. maj. F. C. Jansen, Weert; 3 korp. J. T. Buit, Hat- tum. Geestigste militaire tekening: 1 sold. C. Hoekstra, Franeker; 2 sold. T. A. Ros, Amsterdam. Techniekp r(jzen 1 2e lt. Ir. F. H. van der Linde, Scheve ningen; 2 serg. I kl. A. Alberda, Utrecht sold. Chr. Veldt, Den Haag kreeg een techniekprljs met lof van de jury. tentoonstelling Is gratis voor het publiek toegankelijk. Ze is geopend op Zaterdag 19 November tot 10 uu avonds en op Maandag 21 November 10-23 uur. Tweede Kamer aanvaardt portret van Churchill Zoals bekend is. Iieeft een Nederlander die onbekend wenst te blijven, don Nederlandse kunstschilder Max Nauta een portret van Sir Winston Churchill doen vervaardigen, dat hij door tussen komst van de ambassadeur te Londen aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. De voorzitter dier kam«r heeft aar He heer Stikker medegedeeld, dat de kamer dit geschenk dankbaar zal aan vaarden. De heer Stikker zal op 8 De cember dit schilderij in het gebouw der Kamer overdragen. Richtprijs baconvarkens lager Als gevolg van een teruggang In de veevoederprijzen is de richtprijs vooi baconvarkens in de tweede kwaliteits klasse met ingang van Maandag a.s. var 2,47 gulden tot 2.41 gulden per kilogram koud geslacht gewicht verlaagd. Hier door wordt het verschil tussen richtprijs en overnameprijs, dat aan het vleesfonds ten goede komt. tot 11 cent teruggebracht Deze overnameprijs ondergaat namelijk geen verandering. Vooral voor scholieren „Mens meet het heelal" In 't Ned. Postmuseum in Den Haag is van 30 Januari t.m. 4 Maart 1956 een tentoon stelling te bezichtigen, die van belang is speciaal ook voor de leerlingen der mid delbare en ulo-scholen, alsmede voor hen die technisch onderw-ijs genieten. Deze expositie, die is georganiseerd door de Unesco en in het buitenland reeds veel aandacht heeft getrokken, be handelt op systematische wijze de tech niek van het meten van lengten en af standen over het welhaast onbegrensde gebied, dat zich uitstrekt van de atoom kern tot de melkwegstelsels. Tot de uitrusting van de tentoonstel ling behoren talrijke bedrijfsklaar opge stelde totstellen. Regering van Soedan verslagen KHARTOEM, 11 November Door het aannemen van een „mptie, van wantrouwen", ls de regering van Soedan, tijdens het begrotingsdebat verslagen. Vandaag heeft premier Ismail El Azhari zijn ontslag ingediend. De Britse gouver neur van Soedan. Sir Knox Helm heeft intslag aanvaard. De regering strui kelde juist op het ogenblik, dat de laat ste Britse troepen het land verlieten. De oorzaak van de va] van E] igenlijk de opstand In het Zuiden van het land. in Augustus, toen de negers daar in het geweer kwamen tegen de Arabische ambtenaren In het Noorden. Wij herinneren er aan. dat de Soedan eist. dat er een volksstemming over de m»t van het land zal worden ge- De slaking op Le Bourget De Britse luchtvaartmaatschappij BEA heeft zes diensten op Parijs hervat, vijf van Londen en één van Manchester. D« vliegtuigen van deze maatschappij zullen gebruik maken van het militaire vlieg veld Bretigny. De BEA hoopt echter op Orly tc kunnen landen, aldus een woord voerder van de maatach*ppU- Nationaal Grondbezit emitteert Nationaal Grondbezit opent 30 Novem ber de inschrijving op 500.000 aande len A op naam. groot 1000.- met 20 pet verplichte storting, uitsluitend voor aan deelhouders. waarbij Inlevering van 6 dividendbewijzen no. 73 recht geeft op één aandeel a 100 pet. winstdelend over 1956; over in begin 1955 verhoogd kapi taal een dividend verwacht, dat niet in gelangrijke mate zal afwijken van het dividend over 1954 Hogeïe giraf voor man die 15-jarige misleidde De reeds negen maal veroordeelde 31- jarige Haarlemse betonvlechter J. G. B. is wegens oplichting van een vijftienjarige jongen conform de eis door het Amster damse gerechtshof tot een Jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Haarlemse gerechtshof veroordeelde hem tot tien maanden gevangenisstraf. B. had in de Haarlemmerhout een Jon gen ontmoet, die met zijn spaarbank boekje met honderdtien gulden van huia gevlucht. Hij maakte de Jongen het grootste deel van het geld afhandig en ■de de knaap met de rest naar een der verdachte hulzen van de stad. Vier vinders van juwelen krijgen beloning De juwelen, die eertijds opgevist zijn uit het Zieken in Den Haag zijn bij Mul ler in Amsterdam geveild. Zij brachten 17.000 op. Het is thans wel zeker dat ge vier eerlijke vinders van de juwelen en beloning zullen krijgen en wel van de ijde van het Beheersinstituut. De di eet eur wil er een Sinterklaasverrassing De vlag op de St Lauiens te Rotterdam De restauratie van de Sint Lauren=kerk te Rotterdam is nu zover gevorderd, dat voltooiing van de kruisincs- of daktoren het hoogste punt it bereikt. Een groot aantal belangstellenden, on der wie de waarnemende commissaris de Koningin In Zuid-Holland, dr J J. R. Schmal, was gisteren getuige van het hijsen van de vlag op deza toren. Ir H. Rlnla, directeur van het na tuurkundig laboratorium van de NV. Philips Eindhoven, is benoemd tot vicê- president van het Amerikaanse instituut dio-ingenteurs. Hij heeft o.m. zit ting gehad in de Nederlandse delegatie het Internationale comité, dat zich bezighoudt met aangelegenheden op het gebied van radio en televisie. Motie van afkeuring verworpen door Surinaamse Staten tegen minister van volksgezondheid Faverey iri verband met het ontslag van de chirurg Tjong Joe Wai. Lijders aan BR0NÓHALE HOEST I de winter! Koud. vochtig weer is bijzonder ge vaarlijk voor lijders aan bronchiale hoo«t. De aanvallen nemen toe en daarmee het fevaar voor ernstiger gevolgen. Neemt !w voorzorgen door geregeld Adozo ta bletten te gebruiken. Adozo brengt zelfs bij de hevigste aanval onmiddellijk ver lichting en verdrijft het gevoel van ver stikking. Neemt een proef met de Adozo tabletten, zij zullen U voldoen. Bij apothekers en drogisten. Wespennest voor de Britten Mr dr F. J. M. A. H. Houben, com- liwaris der Koninigin In Limburg, u be noemd tot opvolger van prof mr W P J Pompe, vlce-voorzitter en lid van het dagelijks bestuur van het Prins Bern- hardfonds. Prof. Pompe blijft deel uit maken van het algemeen bestuur. Eerste Chinese diplomaat in Den Haag gearriveerd De eerste diplomaat van de Chinese Volksrepubliek, de heer Hsieh-Li. die de rang van charge d'affaires heeft, u in Den Haag aangekomen. Israël als handhaver van Joodse be langen ongetwijfeld een beschermende rol gespeeld. Jaren geleden heeft Lord Baifour het volk van Israël een „Natio naal Tehuis" in Palestina toegezegd en dit betekende de geboorte van de huidige staat Israël. Men kan zich dus voorstellen, dat de Joodse regering, nu het conflict me* de Arabische landen beangstigende Engeland toch nog altijd beschouwt als een soort van „toe ziende voogd". Nu meldt {leuter, dat de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken. Mosje SJarett, bij zijn aankomst in New York, tegenover de pers te kennen gaf, „ont steld te zijn" over een gedeelte uit de rede, die de Britse premier Eden ln het Lagerhuis heeft gehouden. Volgens Mosj# Sjarett heeft de Engelse premier aange drongen op een compromis tussen Israël Egypte ten aanzien van het grondge- d in Palestina. Maar Israël voelt nieta r een dergelijk compromis en beweert, dat het zich niet moreel of politiek ver plicht acht, om welk gebiedsdeel dan ook, dat onder zijn «ouvereiniteit staat, uit handen te geven. Het is duidelijk, dat Engeland geen zin heeft zich ln een wespennest te steken en vandaar, dat Eden aangedrongen heeft op een nieuw onderzoek van de Ameri kaanse en BriL<e vooretellen om de moei- grenskwesties tussen Lsraëi en de Arabische landen te regelen.. Eden heeft daarbij niet gezinspeeld op de beroemde verklaring van 1950, waarbij Enge land, Amerika en Frankrijk garan deerden de territo riale -s»tatuj quo" te zullen handha- Engeland wil natuurlijk wel zijn belofte genu Israël nakomen, maar het vreest •n botsing met de Arabische wereld. Strategische belangen en de olie spelen daarbij een grote rol. Men moet in het Midden Oosten zeer tactisch manoeuvre- nu Moskou overduidelijk de Arabi sche landen steunt. Vele Invloedrijke En gelse bladen, zoals de Times, leggen dan ook wei sympathie aan de dag met de Joden, maar dringen er ook op aan, de Arabische bevolking van het Midden Oosten te vriend te houden. De verkla ring van 1950 houdt ln, dat de drie grots Westelijke landen zullen-' ingrijpen, ais Israë] of Egypte het machtsevenwicht verbreekt en tot vijandelijke handelin gen overgaat. Londen aarzelde, miar Washington zsl het gisteren krachtig: Als Egypte of Is raël. wie dan ook, een oorlog in het Mid- ifen-Oosten begint, dan zal Amerika 'hter de partij staan, die overtuigend intoont. dat zij de vrede wij handhaven. De huidige beschuldigingen over *n weer i-en Israël en Egypte, rullen het echter uiterst moeilijk maken vawt te stellen, aanvaller is en wie verdediger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13