u 0 Kamer heeft veel critiek op Maatschappelijk Werk ruwe. rode handen ZWTSMINE ROXY ruiken ...is ROXYroken Wt i nUOXV? ja graag! Tweede Kamer voor motie Lucas B.B, wordt afgestemd op aanval met atoombommen nu Winter a la carte VRITDAG 11 NOVEMBER 1953 Ondanks opgewekte minister Subsidiepolitiek ondervindt in het algemeen weinig waardering (Van onze parlementaire redacteur) T"\E TWEEDE KAMER heeft het jaarlijkse klachtenboek weer eens open- SJ geslagen toen zij gisteren sprak over de begroting van Maatschappelijk Werk. Een nuttig departement, waarvoor overigens nog steeds niet moge- lijk is geweest een goede taakomschrijving te geven. Dat was de eerste vry algemene klacht. En verder is er weinig goeds verteld over een van de belangrijke taken van dit ministerie: de subsidiepolitiek. Maar minister Van Thiel hoorde dit alles vrij opgewekt aan. Dat is het voordeel van deze ten einde spoedende parlementaire periode. De tragiek wil, dat het Ambonnezen- probleem altijd een der hoofdpunten in dit debat is. Daar was de heer Lemaire (ex k.n.p.), die vond dat de Ambonnezen zelf moeten beslissen of zij naar Indonesië willen terugkeren. Levensgeluk noemde hij een hoogst persoonlijke kwestie. Maar dit neemt niet weg. dat hij vroeg of het juist Is dat de Ambonnezen hun spijt moeten betuigen of hun loyaliteit moeten verklaren. Ook de heer Graaf (k.v.p.) stel de de vrijheid voorop. Zij moeten zelf be slissen of zij willen terugkeren of blijven. Het regeringsbeleid mag niet op één van de twee mogelijkheden worden gericht. Geen pressie dus, maar als de beslissing gevallen is zal de regering de helpende hand moeten bieden. Wie zal deze stelling bestrijden? De heer Fokkema (a.r.) was er echter iets minder gerust op. Hij ge looft in ieder geval niet in een massale terugkeer. Volgens de minister zullen vijf duizend Ambonnezen ons land verlaten, worden gaaf en zacht met Vervroegde verkiezingen in Frankrijk T"\E FRANSE premier, Edgar Faure, wil per se vervroegde verkiezingen hou den en door al het geharrewar over het betreffende voorstel in Kamer en Senaat, zal de datum wel een latere zijn, dan die van 15 December. Faure veronderstelt, dat de kiezers zach dan duidelijk zullen uit spreken vóór een hernieuwd mandaat, neerkomende op een versterking van zijn positie. Men weet. dat zijn Radicale partij genoot. maar tot de „linkervleugel" be horende. Mendès France zich fel tegen de kieswet van 1951 gekeerd heeft, die hij be stempelt als „onrechtvaardig en immo reel". Hij wil een eenvoudiger en meer direct kiesstelsel, waardoor in de Franse Kamer bij de zetelverdeling zuiverder weerspiegeld zal worden, wat onder de kiezers leeft Voor de zoveelste maal heeft Faure de vertrouwenskwestie gesteld. Deze is dit maal verbonden aan zijn voorstel, ver vroegde verkiezingen in December te houden „volgens een gewijzigd kiesstel sel". De Franse Senaat heeft zich uitge sproken vóór het 't Verklaard* uitzicht zogenaamde .dis trictenstelsel' Faure houdt aan het stelsel 1951. maar het v schil is. dat geen verbinding van lijsten zal plaats hebben. De socialisten dienden een voorstel in voor „evenredige verte genwoordiging", daarbij de steun onder vindende van de M.R.P., deeluitmakende van de regering, maar toen' gingen de Conservatieven op hun achterste benen staan. Aldus werd Faure wel genoodzaak:, opnieuw de vertrouwenskwestie te stellen, waarover nu Zaterdag zal worden ge stemd. Bij een vroegere gelegenheid werd Faure door tachtig communistische stem men gered en men veronderstelt nu. dat de communisten, die door het regerings voorstel van Faure begunstigd worden, ook thans weer vóór zullen stemmen. Er is in Kamer en Senaat al heel wat te doen geweest over deze kieswet van 1951. een stelsel, dat het mogelijk maakte communisten en Gaullisten heel waf zetels te ontfutselen. De democratische partijen slaagden er in. door zogenaamd* „blokvorming", hun tegenstanders, com munisten en Gaullisten, te weren. Aange zien het betreffende Reuterbericht spreekt van het „kiesstelsel van 1951, maar zon der verbinding van lijsten", wordt blijk baar een poging gedaan, aan dit euve' een einde te maken. Nog een enkel woord over het „districtenstelsel", waarvan de Senaat voorstander bleek te zijn, hetgeen een rake klap voor Faure betekende. Mendès-France. de vroegere premier, is hier de grote voorstander van, terwijl de tegenstanders vooral gezocht dienen te worden bij de machtige M.R.P., de com munisten en het overgrote deel der On- afhankelijken. Zoals 's gemeld, zal morgen over Faure's verkiezingsplan. waaraan de vertrouwenskwestie verbon den is. gestemd worden. Gezien de gehele inte-nationale situatie, de impasse te Genève, de voor de Fran sen teleurstellende uitslag van het Saar- referendum, de moeilijkheden in het Midden-Oosten, Frankrijks problemen 'n Noord-Afrika zal men het wel niet aan durven, hem thans ten val te brengen. Na het wegstemmen van Mendès-France, is de situatie in Frankrijk zeker niet gun stiger geworden. Indien Faure toch een nederlaag zou lijden, dan zou hij even tueel nog tot ontbinding van de Kamer kunnen overgaan. Men zou jarenlang in Frankrijk gewoond moeten hebben om de vóór- en nadelen der kiesstelsels tegen el kaar af t« wegen. Dit is uiteraard een zaak, die als systeem uitsluitend het Franse volk aangaat. Wie echter toeziet op .etgeen in West- Europa langzaam maar zeker geschiedt, hoe Duitsland en niet Frankrijk weer sterk omhoog komt. hoe Washington mee „wedt" op Bonn dan op Parijs, begrijpt de opmerking van de New York Herald Tribune: „Wij Amerikanen hebben er groot belang bij, dat Frankrijk een meer zelfbewuste eu etandva^ige regering krijgt". maar tegelijk bouwt hij nieuwe w oorden. „De Ambonnezenleiders die iets in de terugkeer zien, hebben meer ver trouwen in de regering van Indonesië dan ik," zeide de heer Ritmeester (lib.). Het zou hem spijten als deze zaak misloopt. Ook de heer Stufkens (arb.) gaat er van uit, dat de grote meerderheid van de Am bonnezen in ons land zal blijven. De jon geren onder hen voelen niet meer het grote heimwee naar het tropenland. Zij worden door persoonlijke banden aan ons land gebonden. Daarom moet het beleid gericht zijn op de opneming van de Am bonnezen zijn op de opneming. Er zou Raad ingesteld moeten worden die de problemen welke daarmee samenhan- en gaat bestuderen. De heer v. d. Wete- ing (c.h.) had waardering voor de omme- waai in het Ambonnezenbeleid, waar door de Ambonnezen tot meer zelfwerk zaamheid worden gedwongen. De repatriatie uit Indonesië verloopt iet zo vlot. Volgens ds Fokkema (a.r.) dreigen 40.000 Indische Nederlanders het slachtoffer te worden van een onzicht bare politiek. Onze regering draagt voor hen de grootste verantwoordelijkheid. De huidige omstandigheden laten niet toe, dat deze mensen nog lang in de Indone sische samenleving verkeren. De heer Ritmeester (lib.) klaagde er over, dat ds aanvragen voor de overtocht te langzaam worden behandeld. En dat terwijl do vooruitzichten voor de overtocht steeds somberder worden. Prof. Lemaire (ex k.n.p.) vond de positie van de pension houders t.o.v. de gerepatrieerden te sterk. En de heer De Graaf (k.v.p.) vroeg zich af of de regering er wel rekening houdt dat zij momenteel te maken heef» met een ander type gerepatrieerde. Te veel. subsidies De heer Fokkema (a.r.) vond het onjuist dat het subsidiebeleid zich voltrekt in de geheimzinnige sfeer van de binnenkamer. Dat vond hij onnodig. En daarom be pleitte hij de instelling van een commis sie uit de particuliere sector, die over de subsidieverlening kan adviseren. Hij voerdp een pleidooi voor het Prot. Chr., Nazorgverband en vroeg de bewindsman om niet met maatstaven te werken, waar door de ene partij bevoordeelt wordt bo-j verzuiling andere. De heer Ritmeester (lib.) Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snu'' ^'e deerlijke 9eur van zon-dqprtrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en tlw s U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélange de gedachte van de heer Fokkema om zo'n commissie in het leven te roepen. Dat heeft het voordeel dat deze tere zaak uit de handen der ambtenaren wordt genomen. Mej. de Vink (k.v.p.) deed het voorstel aan de hand om de grootte van de subsidie niet alleen afhankelijk te stellen van het aantal functionarissen, maar ook van de werkingssfeer der or ganisatie. Tevens kan wellicht het aantal vrijwilligers bepalend worden. Dat is noodzakelijk, want het maatschappelijk werk dréigt alleen een zaak van deskundi gen te worden. Prof. Lemaire (ex k.n.p.) j waarschuwde, dat het subsidiebeleid niet- mag leiden tot toezicht op de levensbe-j schouwelijke taak van de organisaties. Veel critischer was mevr. Ploeg-Ploeg (arb.). Zij vertelde van gevallen waarbij aan particuliere organisaties de tip werd gegeven nog maar wat meer geld aar. te vragen. Haar fractie kan zich niet los maken van de gedachte dat de financiële steunverlening te ruim is. Trouwens over het gehele departement was mevr. Ploeg niet tevreden. Alles Is In studie en er komt niets uit. Haar partijgenote mevr. Heroma-Meyllnk vond het gevaar niet denkbeeldig, dat de subsidiepolitiek de land bevordert. Dat i goed verstaander duidelijke „Barbertje moest hangen" Kcm hei budgetrecht in deze lijd' nog wel voldoende uitgeoefend worden? (Van onze parlementaire redacteur) Met 47-23 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie- Lucas (kath. v.) om ook de overheidsinvesteringen af te remmen aan vaard. Alleen de socialisten en de communisten stemden tegen. Een grim mige minister v. d. Kieft stond tegenover een vastberaden Kamermeer derheid. „Het lot vande motie is bij voorbaat bezegeld. Maar voordat Bar bertje moet hangen heeft hij iets te zeggen", zo riep de bewindsman van taal. De heer Kikkert toonde zich zelfs enthousiast voor de instelling subsidie-commissie. Zij zal zeer ruim »«-i mengesteld moeten zijn. Ook de erken-'Financien vastberaden uit. Hy vond de motie een leeg gebaar, een vol- ningsregelingen zal zij moeten beschou-j slagen slag in de lucht. i De minister glnp zelfs zover, dat hij zelfbeperking te betrachten. Reeds Jaren- de Kamer verweet' in vaagheden te ver- lang kan men in ons Parlement - Natuurlijk zijn nog vele andere ondi werpen aan de orde gekomen, zoals het tekort aan maatschappelijke werjesters, de woonoorden voor onmaatschappelijken, en de nieuwe afdeling voorlichting op dit departement. Over al deze zaken zal mi nister Van Thiel vandaag zijn visie geven. Honderd jaar Kopenhagen geleden stierf te de enkeling „Wat is Christendom?" - de vraag die leven en werk van Sören Kierkegaard beheerste "yANDAAG honderd jaar geleden stierf in Kopenhagen de Deense S Kierkegaard. Ongetrouwd is h(j door het leven gegaan: op zijn sterfbed heeft hij gezegd, dat h(j een doorn in het gehad heeft en dat hij daarom niet t mocht. Wel is h(J verloofd geweest Regine Olsen. maar hU verbrak de verloving en meende, dat htj voortaan ;en man, die boete doet, door het leven moest gaan en dat het huwelijk voortaan voor hem onmogelijk was. Kierkegaard heeft In zijn kort leven h(j is twee en veertig jaar geworden veel geschreven en zijn werken hebben het denken en leven van velen gericht. In zijn geschriften stelt Kierkegaard ten doel, wat waarachtig Christendom is. Kierkegaard zegt: Een mens kan er zoveel beginselen op na houden, hij kan nog zo vast staan op de bodem van de Schrift het Christendom heeft mat dit alles in het geheel niets te maken. Waarom niet? Omdat het Christendom nnerlijkheid to. de mens in het hart raakt, hem radicaal omzet en verandert. lanraking met God en Christus be tekent, dat wij op onze grondvesten ge schud worden. In zijn ged'achtenwereld kan men twee grote lijnen onderscheiden. Op de eerste lijn gaat hij van de overtuiging uit, dat God niet volkomen afgescheiden van de- werefld is. maar aanwezig is. Vraagt n nu waar God in deze wereld te vin- is. dan wijst Kiertcegaard o.a. op de godsdienstige aanleg, die diep in iedere verscholen ligt. God heeft de igheid in orw hart gelegd Het ware innerlijk toont ons het beeld van God, zoda*. er iets van God in ieder mensenleven is overgebleven. Breekt ware innerlijk door, dan vindt lens, dank zij de Openbaring in Christus, op deze lijn de vrede, de blijd. schap, de verzoening. Daarnaast is de tweede hoofdlijn, dat God en de wereld. God en mens, vol strekt tegenover elkander 6'aan In ma jesteitelijke strakheid staat hij boven en tegenover de wereld, en is door een on overbrugbare kloof van dit aardse, tijde lijke leven gescheiden. God is volkomen •endei mens.die God met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid wil (existentieel) ervaart God en krijgt contact met Hem De vonk der eeuwigheid springt als het mens moet telkens weer voor God kiezen, voortdurend weer tot het zede lijke gespannen hoogtepunt der inner lijkheid worden gedreven. Op deze wijze komt het tot „existeren", tot een van beslissingen voor God vervuld leven Op deze aarde is ons gehele leven als ge lovige een telkens weer kiezen en in zijn diepste wezen hopen en verwachten, reikhalzend uitzien naar het ogenblik, waarop de tijd door de eeuwigheid wordt verzwolgen. Het contrast van tijd en eeuwigheid za.1 spoedig niet meer be staan. De zalige voleinding wacht. De mens wordt door de aanraking met God, „uit zijn voegen gerukt"; God ver schroeit het leven als een brandende zon. die nooit ondergaat. In latere jaren heeft hij. met een beroep op het Nieuwe Tes tament, een scherpe aanval gedaan op het huwelijk en het familieleven. Trou wen betekent: zich voortplanten, d.w.z. zich vastzetten in deze tijdelijke zondige wereld Wie gelooft, is in deze wereld een gast en een vreemdeling. Hij wenst het aantal verdoemelingen niet te ver meerderen. Wie gelooft, wordt de ..en keling" dat is de vijand van de kerk. van de gemeenschap en van het huwelijk. Er is een Openbaring van God, maar deze als er slechte op één punt: omdat het contrast tussen tijd en eeuwigheid meer verbiedt. Zij is er in Christus: de absolute paradox. Paradox is: strijdig met de gewone leer en gevoelens; wonderspreukig, onge woon Bij Kierkegaard ia er tweeërlei paradox De paradox is Christus HU treedt als het ondoorgrondelijke raadsel deze we reld binnen. Dan is er nog eén paradox: het geloof. De mens is innerlijk niet ge heel los van God, maar zit aan alle kanten vast in de wereld van de tUd, terwijl wie naar God verlangt, het op geen enkele mar.ier in deze aardse ver houdingen kan uithouden Temidden van deze wanhopige situatie kiest de mens. die de eeuwigheid wil, in het hoogtepunt der hartstochtelijke bewogen innerlijk heid. voor God, dat wil zeggen, voor de grote paradox, voor de blikseminslag van God in deze wereld, dat is voor Christus. Eis legen plezier-rijders lien en diie maanden De 26-Jarige D R. en de 31-jarige L. L., beiden uit Hillegom stonden gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat zij op 15 October een aantal café's zouden hebben bezocht, in halfdronken toestand een auto zouden hebben gesto- n daarmee na een korte tocht in de Korte Houtstraat te Haarlem tegen een gevel zijn gebotst. Tegen R. eiste de officier van justitie tien maanden gevangenisstraf, tegen L. drie maanden. Laatste werd op een ver zoek van zijn verdediger oj> vrije voeten gesteld. •allen. De plannen voor de overheids investeringen belopen ongeveer f 400 min. Het bedrijfsleven zal ongeveer f 2 mlrd uittrekken. Bovendien remt de overheid haar eigen investeringen reeds af. De Rijksgebouwendienst wilde voor f 18 min aanbesteden in 1955, maar hij heeft f 11 min aangehouden. Alleen de investeringen van Waterstaat. Zuiderzeewerken P TT. belopen al f 353 min. Als de Kamer de overheidsinvesteringen wil beperken moet zij concreet haar wensen kenbaar maken „Maar dat zegt U niet", aldus de be windsman, ..want als U zegt dat er der geld uitgetrokken moet worden Zuiderzeewerken krUgt U last met het agrarisch leven. Daar hebt U geen zin in". „En als U zegt geen tunnelbouw, dan krijgt U last met het gehele verkeer". „Als U zegt geen tweede T.H. krUgt U last met Uw eigen mensen", repliceerde de bewindsman venijnig. „U hebt daar allemaal geen zin in en daarom vlucht U in vaagheden". „Dat is dwaasheid", interrumpeerde de heer Lucas (kath.v.) Het rumoer in de socialistische banken moest het betoog van de bewindsman on dersteunen. ook al was de heer Hofstra het aanvankelijk nog zo met de voorstan ders van de motie eens. Neen. minister van der Kieft vond de motie een leeg ge baar en naar zijn mening is zij practisch onmogelijk houdbaar. Het voorstel Is overbodig en onvriendelijk tegen de rege ring in haar geheel, die zo'n voorstel niet verdient. De stemming werd geprikkeld en dat werd er niet beter op toen de heren Lucas (kath.v.) cn v. Leeuwen (lib.) nog eens kwamen verklaren, dat het hier ging om de grote lijn en niet over bepaalde posten van bepaalde departementen. Maar goed. voordat Barbertje werd ge hangen heeft hij gesproken. Het is twij felachtig of dë motie enig effect zal heb ben. De Kamer zal in ieder geval wijs doen de komende maanden de nodige iken, dat de Kamer om bezuinigingen vraagt en dat de regering antwoordt: gU- zelf vraagt altijd meer geld. En geen zin nig mens zal kunnen ontkennen, dat in di' verwijt een kern van waarheid schuilt. Daarnaast komt men bij een objectieve beoordeling van de feiten voor de v te staan of de regeling van het controle recht van de Kamer nog wel op gaat in deze moderne tijd. Nu de overheidsbe moeiing noodgedwongen steeds toeneemt, nu het dus steeds moeilijker wordt het staatsapparaat te controleren, zal naar nieuwe wegen moeten zoeken het budgetrecht der Kamer ook in dit op zicht weer inhoud te geven. Jarenlang kan men de verwijten tussen Kamer regering horen Nimmer bevredigt dit debat tenvolle. En dat terwijl het gaat om eén zaak van het grootste.belang. Dat daarbij wellicht ons geschreven staats recht op de helling moet komen kan bU het gewicht van deze zaak geen over wegend bezwaar zijn. Dat de motie Lucas (kath.v.) is aange nomen verdient echter slechte toejuiching. Zij was geen motie van afkeuring. Of Barbertje door deze motie gesteund werd betwijfelen we ook. Maar de meerderheid van de Kamer heeft toch niet de indruk van zich kunnen afzetten, dat onze zwie rige minister van Financiën een pret tig man in het debat de financiële teugels iets te veel heeft laten vieren. Brug IJmuiden volgende week gesloten Wegens werkzaamheden aan een der iluizen te IJmuiden zal de tijdelüke weg verbinding via de brug over die sluizen •an 14 tot 22 November voor het verkeer worden gesloten. Men zal dus weer van de ponten in Velzen gebrnik moeten ma- Min. Beel kijkt naar de toekomst Nog geen rekening gehouden met H-bom-aanval (Van onze parlementaire redactie) Minister Beel loopt, volgens zijn zeggen, bij de vorming en perfection- nering van de Bescherming Bevolking niet achter de feiten aan, maar houdt integendeel het oog op de toekomst gericht. Tot eind 1954, zo deelt hy in de Memorie van Antwoord over de begroting van Binnenlandse Zaken mee. was het zeer onwaarschijnlijk, dat er in ons land doelen waren, die met atoombommen zouden worden aangevallen. Daar is nu veran dering in gekomen. De hoeveelheid A-bommen is zodanig toegenomen, d?t ook ons land kan rekenen op een atoomaanval. indien het onverhoopt tot een oorlog zou komen. De „aanvalsveronderstelling" is derhalve gewyzigd, eerst voor de jaren 1955-1957, en zeer onlangs tot 1960. De planning wordt thap* uitgewerkt op grondslag van wat eind 1960 in geval van oorlog nodig zou zijn. Natuurlijk is enige beperking daarbij noodzakelijk. Het zou b.v. irreëel zijn bij de planning van thans reeds uit te gaan van een situatie, die over 15 of 20 jaar zou kunnen ontstaan. Vooralsnog word' niet gerekend met een H-bom-aanval op ons land. Wel dienen maatregelen geno men te worden tegen de zgn. „fall-out," wanneer elders een H-bom tot ontploffing wordt gebracht. Met een dergelijke plosie gaat gepaard een tot grote hoogte opstijgende wolk van radio-actieve stof- deeltjes, die, door de hoge luchtstromin gen meegevoerd, op de bodem neerkomt tot op een afstand van plm. 350 km het explosiepunt. Deze wolk kan eer kere oppervlakte gedurende enige tijd bedekken met radio-actief stof, dat tij delijk grote gevaren doet ontstaan, waai tegen intussen maatregelen kunnen wor den genomen. Bij dit vraagstuk is echter de eerste plaats van belang te w« waarop een afstand van plm. 350 km onze grens en onze kustlijn wel met gelijke explosies rekening moet worden gehouden. Zodra de desbetreffende gege vens zijn ontvangen kan nagegaan wor den in welke delen van ons land maat regelen met het oog op de „fall-out" moe ten worden voorbereid. In 1956 zal door de B B. een theore- ti6che stafoefening worden gehouden waarbij van een H-bom-aanval zal wor den uitgegaan. Bij de overige oefeningen ie in de eerste plaats nodig een volle dige beheersing van het optreden in klel- verbanden. Eerst dan heeft het zin oefeningen in groot verband te doen plaats vinden, overdag zowel als 's nacht» Zo spoedig mogelijk zullen hierbij de Mo biele Colonnes ingeschakeld worden. Mobiele colonnes De vorming van deze colonne® is kracht ter hand genomen. De opleiding het instructie-kader is reeds begon- de eerste militaire afdelingen komen bèschikbaar in April 1956. zodat eind 195* het personeel van vier colonnes zijn eer ste opleiding zal hebben ontvangen en derhalve als mobilisabel kan worden be schouwd. Volgens het bestaande schema zal per acht maanden het personeel van vier mobiele colonnes worden opgeleid, zodat in de loop van 1960 alle .geplande" colon nes gevormd zullen zijn. De minister be treurt het. dat met de opleiding van mo biele colonnes 5 jaar gemoeid zal zijn. hij acht het niet mogelijk het tempo op te voeren. Per Jaar mag worden ge rekend op een contingent met een sterkt» ongeveer 4500 man dienstplichtig per soneel van verschillende onderdelen van de krijgsmacht. 160.000 Vrijwilligers de locale noodwachten. Dit is 67 pet van het totaal benodigde aantal, dat 236 000 be draagt Van de genoemde 160.000 hebben dan 81.000 een volledige opleiding genoten, terwijl nog 33 000 in opleiding zijn. de verhouding tussen de aantallen 1 en vrouwen zijn alleen gegevens met 1954 beschikbaar. Het aantal bedroeg 30.000. De situatie in de Hoedt U voor drie grote steden was toen als vo'it: Amsterdam 3238 vrouwen en 6919 m-"»- nen, 's Gravenhage 1784 vrouwen en 67*0 mannen, Rotterdam 2412 vrouwen -n 7427 mannen. Overig A-gebied: 1* Tl vrouwen. 49 461 mannen. In deze cUfT» zijn niet begrepen de grote aantal »n vrouwen, die zich in do verschillende ge bieden beschikbaar hebben gesteld (ie der een verbintenis aan te gaan) om n tijd van nood werkza^ heden bij de Dienst Sociale Verzorging te verrichten Voor U: geen allemans winter. U kiaat het milder getij van een Forty Four winterjas. U kiest het beate, dat Engeland, Schotland, Ierland, Frankrijk en Italië produceren. U kiest uit cashmeres en shetlands, tweeds en velours, flausch en exclusieve Glenkirka, subliem gedessineerd en In Forty Four's feil loze coupe. Vele win ters lang vele graden behaaglijker. DEN HAAG - GROENMARKT 2 Rotterdam - Stadhuisplein 21 VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN GRIEP neem direct Jt/nfSrmmiWn WIEL KEVOLUTIQNNAERE VINDING 489) De vras uitvinding ia die gedaan, valt niti Uitgestotenen Loyale onderdanen verlan gen Nederlanderschap De Vereniging van Indische Nederlan ders heeft zich herhaalde malen gewend tot de minister van justitie ten behoeve een groep Nederlandse onderdanen, bij de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie tegen haar wil bij de Indonesische staatsburgers ia ingedeeld. Dit zijn de met Europeanen gelijk gestel de Inheemse onderdanen van het vroegere Nederlands-Indië. Deze personen spraken Nederlands, 6tamden dikwijls van Neder landers af of waren met Nederlandse vrouwen getrouwd. Zij ontvingen in 1949 niet de gelegenheid voor het Nederlander schap te opteren en kunnen alleen het Nederlanderschap verwerven daar natu ralisatie. hoewel zij voor Nederland heb ben gevochten, Nederlandse onderschei dingstekenen ontvingen voor moedig ge- d -E en onderworpen zijn geweest aan de dienstplicht. Voor naturalisatie geldt de els van jarenlang verb'ijf in Nederland. Zij kun nen echter niet zonder vergunning van de minister naar Nederland komen en deze vergunning wordt niet verleend als er niet honderd procent zekerheid be staat, dat zij daar niet ten laste van de gemeenschap komen. Die zekerheid wordt niet gegeven, want zij mogen hun vermo gen niet uit Indonesië overbrengen. Een andere groep, waarvoor de vereni ging pleit, iljn de personen, die Neder lander waren en nu Indonesisch staats burger zijn geworden. Dit zijn in de eer ste plaats personen, die indertijd voor het Indonesische staatsburgerschap hebben geopteerd. In de tweede plaats personen, die 't Nederlandschap verloren, omdat hun vader opteerde. Kinderen van Neder landers. die zich ln een ander land laten nationaliseren, kunnen bij het bereiken meerderjarigheid de wens uitsore- ken, dat zij het Nederlandse staatsbur gerschap terugkrijgen. Dit te echter voor deze groep uitgesloten. Nu de wet eenvoudige middelen heeft geschapen om duizenden Indonesiërs in Suriname en duizenden N.S-B.-ers tot Ne derlander te maken, Is het misschien wel mogelijk ook iets te doen voor loyale onderdanen, die door Nederland kortweg uitgestoten werden. Kampeerwet en wet op het sneeuwruimen (Van onze parlementsredactie) Prof. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, heeft meegedeeld, dat spoed be tracht zal worden met de voorbereiding *en ontwerp-Kam'peerwet. Hij zal er streven, dat het ontwerp binnen en kele maanden kan worden ingediend. Voorts deelde hij mee. dat hij zich tn principe kan verenigen met een weteont- -p tot regeling van het sneeiiwro'—»n het bestrijden van de gladheid n' de wegen Minister Algara wint thans over het ontwerp de nodige adviezen In Ver wacht mag worden, dat het op korte ter mijn bij de Tweede Kamer ter tafel sal komen. Twee Jaar met aftrek elate da officier van juetitle bij dc Amsterdamse rechtbank gisteren tegen de 2«-jarige G. R. K., die in Augustus zijn vroegere 84- jarige buurvrouw uit Amaterdam een geldkistje m-t 2400 gulden en enige Ju welen zou hebben ontstolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5