ïlicmuc £dhsc()e Courant Meerderheid voor beperking van overheidsinvesteringen Praten over „Duitsland" is nu verder zinloos Zuid-Afrika verliet (ook) de Assemblée der V.N. Premier Faure stelt weer „vertrouwenskwestie" DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10496 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Orasfrelcen „Stantvasttcl) fs ghtbltoto tngn bert la tegljeaspotl" Kamer wil oordeel regering over een vrijer loonvormina ZIE PAGINA 5 MOTIE LUCAS (KATH. V.) IN TWEEDE KAMER Speciaal controle-orgaan is voorlopig van de baan (Van onze parlementaire redacteur) Een GROOT DEEL van de Tweede Kamer heeft gistermiddag minister v. d. Kieft te verstaan gegeven, dat ook de overheid een investerings beperking in acht moet nemen. In een motie Lucas (kath. v.) spreekt de Kamer als haar oordeel uit. dat deze richtlijn ook in het regeringsbeleid moet worden toegepast. Vooral nu er maatregelen zijn genomen om de investeringen in het particuliere bedrijfsleven af te remmen. Deze motie maakt een goede kans aangenomen te worden. Behalve door de k.v.p. is zij ondertekend door de heren v. Leeuwen (lib.), v. d. Heuvel (a.r.), v. d. Wetering (c.h.) en Weiter (ex-k.n.p.). Kreeg Sonderman een t hartaandoening f Ongeluk waarschijnlijk door vrille Uit medische gegevens is gebleken, dat de omgekomen test-piloot Gerben Son derman aan een tamelijk ernstige hart kwaal leed, aldus heeft de Raad van de burgerluchtvaart van de Verenigde Sta ten medegedeeld. In het betreffende rapport wordt Ee- zegd, dat er geen bewijs is dat zich plot seling een hartverlamming zou hebben voorgedaan of een andere omstandigheid, welke er toe geleid zou hebben dat d« vlieger zijn bewustzijn en bijgevolg de macht over het vliegtuig had verloren. De mogelijkheid wordt echter geenszins uitgesloten. 3 waarschijnlijke oorzaak wordt ge noemd een opzettelijke vrille, welke om onbekende redenen zo laag werd voort gezet, dat het toestel niet meer rechtge trokken kon worden. De directeur van de afdeling beproe vingen van de Fairchild-vliegtuigfabrie ken Richard A. Henson, die op de och tend van het ongeluk, op 20 October in Hagerstown nog in de Fokker S 14 had gevlogen, zeide er van overtuigd te zijn dat het toestel een goed luchtwaardig- heidscertificaat zou hebben verkregen. Zijn assistent E. R. Heivin, die in totaal bijna drie uur met Sonderman heeft ge vlogen, verklaarde dat vliegtuig en mo tor in volmaakte conditie verkeerden. De directeur van het nationaal lucht vaartgeneeskundig centrum op Soester- berg. prof. dr P. M. van Wulfften Palthe, ■•arde desgevraagd dat volgens het Amerikaanse rapport weliswaar de hart- kransslagader een matig ernstige aandoe ning m«t kleine sporen van verkalking vertoonde, doch dat is voor mensen op de leeAöjd van Gerben Sonderman een vol komen mie »a1 verschijnsel. Wanneer de vreugde van het wijde polderland ls weggetrokken naar het verre Zuiderstrand Dan staan nog slechts de bomen in 't gelid En wolken, wind en regen nemen alles in bezit. Conclusie van <Je Groie Drie: GENèVE, 10 NOVEMBER TN EEN ZEER GEDRUKTE atmosfeer, besloten de Grote Vier het vruch- teloos gesprek over het probleem Duitsland en de Europese veiligheid op te schorten. Met lome schreden gaat men nu over tot punt 2 van de agenda, de ontwapening. Molotof kreeg van de Westelijken te horen, dat heropening van het debat over de, aan elkaar .gekoppelde, kwesties, de Duitse eenheid en de veiligheid van Europa slechts dan zin heeft, als de Sowjetregering haar houding radicaal wijzigt. Foster Dulles, MacMillan en Pinay ver klaarden eenstemmig, dat Molotofs nega tieve standpunt zó ernstig wordt opge nomen. dat dit gevolgen zal hebben voor het gehele verdere verloop der conferen tie. Foster Dulles sprak het juiste woord- „Het vertrouwen, dat de eerste confe rentie der vier regeringsleiders, te Ge- nève, tussen Oost en West had gescha pen, is vernietigd." Toch is Molotof met een voorstel voor een Europees veiligheidsstelsel van wal gestoken. Het is echter niet waarschijn lijk, dat hét Westen trek heeft in deze oude Sowjet-koek. Molotof heeft op de scherpe bewoordingen, waarin het Wes telijke verwijt was vervat, geantwoord, dat de tijd en de omstandigheden absoluut niet rijp zijn voor verkiezingen in geheel Duitsland. Hij kwam met een voorstel voor een „niet-aanvalsverdrag" tussen de N.A.V.O. de Westeuropese Unie enerzijds en de communistische landen van het verdrag Warschau anderzijds. Zoals reeds gezegd, oude koek van Boelganin en dit „niet-aanvalsverdrag" zou dan op den duur moeten worden vervangen door een Europees veiligheidsstelsel. Molotof bleef op hameren, dat het probleem van de Europese veiligheid te Genève voorrang diende te hebben. De debatten gaan nu /er de „ontwapening". Zoals eerder vermeld, zal Zondag Pinay, de Franse minister van buitenlandse za- naar Bonn reizen voor een onder houd met Adenauer over de stand van Protest tegen inmenging „rassenkwestie" m NEW YORK. 9 Nov. ZUID-AFRIKA heeft het voor beeld van Frankrijk gevolgd en besloten voor de duur van de lopen de zitting, niet verder deel te nemen aan de werkzaamheden van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties. Dit uit protest tegen de in menging van de V.N. in de Zuid- Afrikaanse rassenpolitiek. W. C. du Plessis, de leider van de Zuidafrikaanse V.N.-delegatie, deelde dit mede, nadat de speciale politieke com missie had besloten, de zittingsduur van de V.N.-commissie voor de Zuidafrikaan- rassenkwestie met een Jaar te ver- De speciale politieke commissie nam dat besluit met 37 tegen 7 stemmen bij 13 onthoudingen. Onder de vóórstemmers bevonden zich de communistische staten en India. Tegen stemden o.a. Groot-Brittannië, Neder- i en België, terwijl de Verenigde Staten zich onthieldén. De aanvaarde resolutie zal thans door de Algemene Vergadering in behandeling worden genomen. Nederland behoorde dus tot de tegen stemmers. nadat de heer De Kadt te ken nen gaf, dat de regering en het volk Nederland de leer van de superioriteit van het ene ras over het andere kunnen aanvaarden. Twee doden in verkeer Tussen Hedel en Zal tb om mei reed de 'heer P. van Hors6en uit Hedel met zijn motor tegen een stilstaande vracht wagen. De man was op slag dood. D« wagen stond geheel rechts geparkeerd; de chauffeur treft geen 6chuld. De 58-jarige W Baan, die Vrijdag avond in de Wierensestraat te Rij se en door een personenauto werd aangereden, is Dinsdag in het ziekenhuis overleden. Zeshonld'eird Duitse mijnen op Oostvoorne Bij het aanleggen van een nieuwe rio_ lering aan de Tichelarljweg op Oost voorne is men op een Duitse landmijn gestuit. De Mijnopruimingsdienst werd hiervan in kennis gesteld en groef het gevaarlijk projectiel uit. Tevens ontdek te men dat nog zeshonderd andere mij nen in de bodem van Oöstvoorne zijn begraven. Hoewel de dienst over een kaart beschikt waarop de plaats van de mijnen nauwkeurig staat aangegeven zal een ploeg van acht man nog geruime tijd werk hebben op Oostvoorne. De mij nen zijn namelijk op één meter diepte begraven. Staking op Parijse vliegvelden KLM vliegt tijdelijk niet op Franse hoofdstad Door de staking van het grondpersoneel op de vliegvelden In het gebied van Pa rijs ls het luohtverkeer ontwricht. De stakers eisen een maandelijkse toelage an 10.000 frank, ruim 100 gulden. De meeste, niet-Franse, luchtvaartmaat schappijen verlegden hun lijnen naar Brussel. De passagiers worden per trein van en naar Parijs gebracht. De K.L.M. heeft de vluchten van Schiphol naar Parijs tot nader order stopgezet. De Franse maatschappijen gingen ertoe ver gebruik te maken van het militaire vliegveld Bretigny, 30 kilometer van De mooid op de negerjongen Blanke verdachten gaan vrij uit Een jury in Greenwood, in de Ameri kaanse staat Mississippi, heeft geweigerd twee blanke mannen aan te klagen wegens ontvoering van de 14-jarige negerjongen Emmett Till, die in Augustus op gruwe lijke wijze werd vermoord. De jury, die geheel uit blanken was samengesteld, ont lastte Roy Bryant en J. W. Milan van alle beschuldigingen, tegen hen geuit, in ver band met de verdwijning van de neger- Zes weken gelederf- werden de beide mannen in bet naburige Sumner vrijge sproken in de beschuldiging de neger jongen te hebben vermoord. Deze motie was te verwachten na het debat van Dinsdag, waarin alle fracties klaagden over de te hoge overheidsuit gaven. De heer Hofstra (arb.), die toer nog lustig mee zong in dit koor der on tevredenen voelde zich thans kennelijk niet geroepen het voorstel Van de heer Lucas te steunen. Maar zijn redenering daarvoor was wel een zeer wonderlijke. Wie zegt dat de regering haar eigen ii teringen niet afremt? zo zeide hij. Mis schien heeft zij wel vele bouwplannen laten varen en heeft zij daardoor reeds goede matiging betracht. Het was een fistische redenering, want de feiten wij zen nu eenmaal uit, dat er dit jaar verschillende posten meer gelden zijn uit getrokken dan verleden jaar. De socialis tische afgevaardigde vond overigens de stelling van de motie redelijk. Zo redelijk dat de Kamer, naar zijn mening, bezig is het intrappen van een open deur. Maar ook vreesde hij, dat zo'n voorstel alleen maar geschikt is om nodeloos 1 ven te zaaien. Niet alleen tegen mi nister v. d. Kieft, maar veel meer tegen de ministers Witte en Algera, die verant woordelijk zijn voor de woningbouw en de wegen- en waterwerken. Erg overtuigend kon deze verklaring niet zijn. Net zo min trouwens als het verweer van minister v. d. Kieft. De bewindsman prolongeerde het beken de spelletje: het is de Kamer die zelf steeds pleit voor hogere uitgaven. Haar verlangens gaan van de bouw van een tweede vliegdekschip tot het verstrekken a beurzen aan iedereen die reizen wil daarbij een gezicht trekt alsof er gestu deerd wordt. Men moet oppassen om de investeringen van het bedrijfsleven altijd belangrijker te vinden dan die van de overheid. Wat is nu belangrijker: de tun nelbouw in Velzen of de bouw van een Sinaasappelsap in poedervorm... jyuIM EEN HALVE eeuw geleden werden sinaasappels alleen gege ten door mensen in dc streken waar dit soort vruchten groeiden. In die tijd was het geen eenvou dig vraagstuk, hoe de ci trusvruchten in ver afge legen steden aan de man te brengen. Dank zij ver beteringen in hef vervoer op lange afstand is dit tropische fruit één van de populairste voedingsmid delen in de Verenigde Staten geworden. De fabrikanten van het ingeblikte sap beginnen de laatste tijd concurren tie te ondervinden van het bevroren, ingedikte sap; zelfs het verbruik van vers fruit is er enigs zins door gedaald. Men moet echter niet menen dat dit bevroren sap nu in de plaats komt van verse sinaasappelen of tap in blik; veeleer moet gespro ken worden van een eigen. speciale markt In de fabrieken wordt het uitgeperste sap pas van 1945'46, maqr deel het onttrokken en het restant bruik reeds driemaal wordt ingeblikt vroren. De blikken 1 den bij de fabriek, de senhandelaar en de co ment in koelkasten be- Alleen in de staat F lo de prodpetie van a sop per jaar 246 millioen liter, waarvoor meer dan de helft van de oogst in die staa •rkt i >rdt. waard. Bij gebruik moet het sap weer verdund Ondanks de uitbreiding van de aanplant en de verhoging van de op brengst per boom door schappelijke methoden kunnen de planters maar nauwelijks aan de vraag voldoen. De verwerking tot bevroren sap dateert Met de productie van sinaasappelsap in poeder- vorm worden tegenwoor dig reeds proeven geno men. Smaak en voedings waarde zijn geheel gelijk aan die van bevroren sap. na toevoeging van water. In enkele bedrijven wordt het procédé al op beschei den schaal toeoepast. Aan gezien poeder niet koel bewaard behoeft te wor den, is opslag en verzen ding veel eenvoudiger ge worden. Men mag zelfs verwachten, dat dit poe der op de lange du sap markt zal verdringen. de Prof. mr P. S. Gebrandy was gisteren met véle andere prominente figuren uit het parlementaire leven naar De Wittebrug in Den Haag gekomen om generaal Duymaer van Twist met zijn 90ste verjaardag te feliciteren (voor verslag zie pagina 5). Strenge slrat in Dordt Motor van bromfiets wordt vernietigd De negentienjarige schildersknccht J K. uit Dordrecht is gisteren door de Dordtse rechtbank tot dertig gulden boe te en vernietiging van de motor van zijn bromfiets veroordeeld. Verdachte reed tyj voorkeur met grote snelheid heen en weer over het Ba gijn hof een van de drukste straten van Dor drecht. zonder zich daarbii te bekomme ren om he>t overige verkeer. Het ministerie verzocht naar aanlei ding van dergelijke manipulaties de po litie zo streng mogelijk op te treden en de betrokken bromfietsen in beslag te nemen K was d< eerste die terecht stond, hoewel de politie al verscheidene processen-verbaal heeft opgemaakt In de toekomst zullen dergelijke delin quenten streng worden gestraft zelfs met verbeurdverklaring van de fiets. cafetaria of een fabriek? In Den Haag zetten de grote levensverzekeringsmaat schappijen paleizen, maar er zou een storm van critiek opgaan als Financiën een nieuw departementsgebouw zou willen neerzetten, zo zeide minister v. d. Kieft. De minister is van oordeel dat juist de specialisatie de bestedingszucht var Kamer bevordert. Het parlementaire werk neemt in omvang toe, het wil het zo per fect mogelijk doen. Een minister spreekt tot 6 a 7 specialisten en dan denkt hij de Kamer te overtuigen. Neen. de be windsman hield vol, dat zijn begroting een poging is om een uitgaven-nivea een redelijk peil te bereiken. En verder voelt de minister zich met de rug tegen de muur staan. Als hij de notulen van de ministerraad zou kunnen overleggen, zou blijken hoezeer hij werkelijk een schat kistbewaarder is. (Zie vervolg pag. 5) Vos won duel van adelaar Een vos heeft bij een duel in «je lucht boven de Italiaanse Alpen een adelaar gedood, aldus een ver haal van herdet-9 uit dat gebied. Zij hadden bij de Ooste.* ijks-Italiaanee grens gezien, hoe een vos zich wanhopig verdedigde tegen een grote adelaar, die er ten slotte in slaagde weg te vliegen terwijl hij de vos In zijn klauwen meenam. Plotseling verloor de adelaar ech ter hoogte en stortte neer op een naburige berghelling. Toen de her ders deze plaat» bereikten, vonden zij de adelaar doodgebloed aan een grote wond. De vos was verdwenen. Straks kinderbijslag vanaf 't derde land (Van onze parlementsredactie) Enkele leden der Tweede Kamer hebben minister Suurhoff gevraagd of bij een al gehele herziening van de Kinderbijslag wet niet moet worden overwogen, terug te keren tot de oorspronkelijke opzet van de kinderbijslag, waarbij aan alle groepen, ook aan de loontrekkenden, de bijslag eerst wordt toegekend vanaf het derde kind. Men is van oordeel, dat de huidige economische situatie goede kansen biedt om een dergelijke wijziging in de loon- opbouw tot stand te brengen. Misschien zal dit in twee etappes kunnen geschie den- Verkiezingen niet eerder dan 18 December PARIJS, 10 Nov. DE FRANSE premier Faure heeft de vertrouwenskwestie verbon- flen aan goedkeuring door de Natio nale Vergadering van zyn voorstel, in December vervroegde verkiezin gen te houden, volgens een gewij zigd kiesstelsel. Faure besloot de vertrouwenskwestie te stellen, na een debat, dat van Woensdagavond 10 uur tot vanmorgen vijf uur duur de. Het debat hierover begint Za terdagmiddag. Eerder had de commissie voor alge meen kiesrecht uit de Nationale Verga dering een ontwerp-kieswet aanvaard, waarbij het voorgestelde stelsel gelijk is aan dat van 1951, maar zonder verbinding van lijsten De Nationale Vergadering weigerde echter dit systeem voor verkie- Ik geen architect in Rusland MOSKOU. 10 November. IJET RUSSISCHE BLAD. de Prawda, publiceert de tekst van een Sowjet decreet, waarbij het ontslag van vijf voor aanstaande architecten wordt gelast. In dit decreet, ondertekend door Kroetsjef en Boelganin, wordt het gebruik van staatsgelden sterk becrltiseerd. Er zy-n ge bouwen ontworpen van ongemotiveerde pracht, bijvoorbeeld stations, die er zien als paleizen. De bekende architect Poljaikof, die het Leningradhotel te Mos kou hielp bouwen, is blijkens dit decreet reeds eerder uit zijn hoge functie bij de stedeöouwkundige dienst van Moskou ge zet. Voorts worden in het besluit de men genoemd van architecten, die hun eerder verworven Stalinprijzen zijn ont nomen. Kortom, er moet een einde ko men aan de architectuur in Victoriaanse afy'. waarin te Moskou acht van 's we relds lelijkste wolkenkrabbers zijn opge trokken. In de laatste jaren werden in de Russische bouwnijverheid staatsgelden verspild, waarvoor men een millioen vier kante meter woonruimte voor de arbei ders had kunnen bekostigen, aldus nog steeds het Sowjetdecreet. Tweede Kamer over 5-daagse werkweek (Van onze parlementaire redactie) Enige leden der Tweede Kamer, die met belangstelling hebben vernomen, dat de Sociaal-Economische Raad eerstdaags ad vies zal uitbrengen over de wenselijkheid en mogelijkheid van een vijfdaagse werk week. vragen minister Suurhoff rekening te houden met de daaraan veebonden culturele belangen. Voorts wordt de be windsman verzocht te bevorderen, dat het betreffende S.E.R.-advies het karak- krijgt van een spoedadvles, zulks in verband met het urgente vraagstuk van verkgelegenheidsvorschaffing. Koninklijk Paar kwam, zag en overwon Persstemmen In Suriname geven blijk /an voldoening over het koninklijk be zoek. Het Nieuwsblad voor Suriname schrijft, dat de stoutste verwachtingen overtroffen zijn en dat het Koninklijk Paar kwam. zag en overwon. Het blad De Tijd merkt op, dat de bevolking grote liefde en aanhankelijkheid heeft betoond en dat geen enkele politieke organisatie getracht heeft munt te slaan uit het be- roek. zingen te bespreken, toen het bij eerste lezing van het wetsontwerp werd voor gesteld. Tijdens het debat, in tweede le zing, werden vijf andere kiesstelsels ver worpen. Als gevolg van een en ander kunnen de nieuwe verkiezingen al niet meer op 11 December worden gehouden, maar op zijn vroegst een week daarna. Aanleiding tot het stellen van de vertrouwenskwes tie was een socialistisch voorstel, aan gaande een systeem van evenredige ver tegenwoordiging. Dit viel ln de smaak van de Volksrepublikeinen, deel uitma kende van de regering, maar de conser vatieve ministers verzetten zich fal hier tegen. Agent schoot jongen mes uit de hand De politie te Roosendaal heeft giste ren het beleg moeten slaan voor de wo ning van de familie V. aan de Markt, zich had verschanst. De belegen-de gaf zldh eerst over, toen een agent hem he*, met, waarmede hij iedereen bedreigde, uit de hand schoot. De zoon, die in de stad als een fuif-^ nummer bekend 6taat, kreeg ruzie met zijn moeder. Toen de ruzie dreigde uit te lopen op mishandeling, besloot de va der de hulp van de politie in te roepen. Op het ogenblik dat het echtpaar da woning verliet, trok de jongen zich in ds woonkamer boven de winkel terug en barricadeerde de doorgang met meube len. De vader kwam met een agent terug, maar deze werd met allerlei meubelstuk ken bedreigd, waarop hij assistentie van enkele Jee-p6 inriep. De politiemannen moesten eerst de buitendeur forceren, en ln de winkel kregen ze allerlei meubelstukken, asbak, ken en stoelen naar het hoofd geslin gerd. Toen een der agenten een waar schuwingsschot loste, begon de Jonge man met een mes te zwaaien en dreigds iedeireen die boven kwam t« zullen ver moorden. Een der politiemannen schoot hem met een welgericht schot het mes uit de han den. Slechts licht aan de hand gewond liet de knaaip zich gewillig naar het po litiebureau brengen. HET WEER IN EUROPA geh. bew, onbew. licht bew. onbew Berlijn Frankfort MQnchen ZUrtch Genéve Onbestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige re- gen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1