Jlicutue fciJtsdje (üimraitt Wel uitstel, geen afstel van dienst voor bouwarbeiders Oplossing defensieproblemen de taak van het nieuwe kabinet Zeer pijnlijk debat in Britse Lagerhuis Tsjoe niet tot Dulles: „geweld meer gebruiken!" Molotof's bagage Vijf ideeën gaven een jaarlijkse bezuiniging van twee ton Duesseldorf is slechts een wijk DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantnasticli li gfiebtmn mgn bert la tcghenspoct" Zes en dertigste Jaargang No 10494 Één op tien automobilisten een dodelijk gevaar ZIE PAGINA 5 MINISTER STAF HELPT DE WONINGBOUW (Van onze parlementsredactie) "jl/TINISTER STAF zal duizend tot 1200 dienstplichtigen, die in het bezit •i-*-"- zijn van een ambachtsschooldiploma of een bewijs van vakbekwaam heid, met ingang van 1 Maart 1956 op hun verzoek met vervroegd klein verlof zenden, indien zy zich verbinden om voor de rest van het volgende jaar in de woningbouw werkzaam te zijn. Voorts zal hy aan dienstplichtige militairen, die in 1956 moeten opkomen voor eerste oefening, op dezelfde voorwaarde uitstel van opkomst verlenen tot 1 October 1956. onzichtbaar door het feit, dat er sprake ls van onzekerheden, wat betreft tech nische. organisatorische en financiële evoluties. De regering houdt zich op de hoogte van de besprekingen die op internationaal niveau plaats hebben en ze zal niet na laten haar stem te laten horen, wanneer enig plan in enig opzicht mocht kunnen leiden tot vermindering van de veilig heid in ons land. De minister bedoelt op deze wijze bijdrage te leveren tot verlichting de woningnood. Hij blijkt dus niet hele maal te zijn meegegaan met een aantal leden der Tweede Kamer, die hem had den gevraagd jonge bouwvakarbeiders geheel vrij te stellen van militaire dienst. De bewindsman voelt daar niet voor, om dat. zoals hij zegt, er overal gebrek is aan arbeidskrachten. Bovendien bestaat geen garantie, dat de betrokkenen gedurende de tijd dat vrijgesteld zijn, ook inderdaad in het bouwvak blijven werken. Voorts zou bedenkelijk precedent worden geschapen voor andere beroepen, waar het arbeids tekort nijpend is. Nadrukkelijk laat de minister vi weten, dat het op het ogenblik niet gelijk is, de oudste zoon van een groot gezin vrijstelling te verlenen. Voor volgend jaai De oplossing van de defensie-proble men zal voor een groot deel de taak van het nieuwe kabinet. Tot deze clusie komt minister Staf in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer. Dat kabinet zal moeten uitmaken of, en tot welke prijs, Nederland kan v gaan de bijdrage, die ons land aa: NAVO heeft toegezegd, te handhaven. De bewindsman gelooft, dat het huidige de- fensle-beleid met een begrotingsplafond van f 1350 millioen per jaar tot 1958 zeker voldoende verantwoord is. In de toekomst hoeft geen ingrijpende verandering worden verwacht in het de- fensie-beleid, want de doelstelling zal blijven: naast voorziening in de nationale defensie-taken in NAVO-verband bij te dragen aan de vorming van harmonisch opgebouwde strijdkrachten, ten einde het uitbreken van een nieuwe oorlog zo mo gelijk te voorkomen en een vijandelijk) aanval met succes af te slaan. I Uiteraard kan de bewindsman nu not moeilijk overzien welke eisen in de toe komst zullen worden gesteld aan strijdkrachten in verband met een e tuele atoomoorlogvoering. Maar de nlng van enkele Kamerleden, dat in het toekomstig beleid geen lijn valt te onder kennen. deelt hij niet. Die lijn wordt niet Minister Stal Wel 25.000 ambtenaren; maar 2100 in Den Haag CVan onze parlementsredactie) I Op het verwijt dat zijn departement overbezet is, reageert de minister van Oorlog en Marin-e, ir Staf, met een enorme hoeveelheid cijfers. Hij toont aan, dat er een verloop van om-en- nabij de 12 procent is. Op het moment heeft het ministerie 24.700 burgers in dienst, van wie er 2140 op het departe ment in Den Haag werkzaam zijn. Volgens de minister is de arbeidsproduc tiviteit van civiele personeelsleden gro ter dan die van de militairen. Daarom nemen vele burgers de plaats in van een militair! Van ministeriële zijde zal overigens ge- I tracht worden decentralisatie in de hand te werken. Een commissie van deskundigen ia bezig dit probleem tot een oplossing te brengen. Het blijft al met al echter wenselijk, dat het thans in materieel geïnvesteerde kapitaal deugdelijk wordt onderhouden en be heerd, ook al zal in de toekomst naar een zekere beperking van het perso neel worden gestreefd. 1 De belangrijkste opmerking van de mi nister is, dat men al te veel de omvang van het departementale apparaat en het totale aantal burgers dat in dienst ls van het ministerie, als één geheel I heeft gezien. Extra verlof voor bouwvak- militairen Ook fietsers licht in dichte mist TkE K.N.A.C. heeft een beroep Eredaan op alle fietsers en be stuurders van overige motorrif- tulgen, ter verhoging-van eigen en andermans veiligheid bij dichte mist overdag vrgwUUg licht te Wielrijders z(jn niet wettelijk verplicht bif dichte mist verlich ting te voeren. Wel zijn op grond van het algemeen veüigheidsarti- kel in dit soort gevallen enkele processen-verbaal opgemaakt. In drie dagen paraat Mobilisatie van 60.000 man in zomer '56 In de zomer 1956 zal een ongekend grote mobilisatie-oefening worden gehouden, waarbij ten minste 60.000 Nederlandse militairen betrokken zullen zijn. Dit deelt minister Staf mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Hij schrijft, dat na een mobilisatie-op roep het eerste legerkorps, dat bestaai uit de derde, de vierde divisie en de le^er- korpstroepen binnen drie dagen paraat moei zijn. De oefening zal gepaard gaan met grote internationale manoeuvres in Duitsland. De nieuwe krijgskundige in zichten, aldus de bewindsman, hebben het noodzakelijk gemaakt, dat de mili tairen hun verzamelpunten verder van hvi6 krijgen. Er mag op gerekend worden, dat een vijand in de eerste dagen van een oor log proberen zal het militair vervoer van de mobilisatie-centra naar de oorlogsop stellingen te ontwrichten. Daarom heeft de Nederlandse legerleiding besloten, de mobilisatie-centra dicht bij de oorlogsop. stelttingen te plaatsen. Hoewel de con centratie-transporten in één nacht kun nen worden uitgievoerd, zullen de mo bilisatie-transporten (vervoer van de mobiliseerden naar hun centra) echter meer tijd in beslag nemen, maar ze 6taan dan minder aan verstoring bloot. De Nederlandse troepen zullen in West- Duitsland niet langer dan dertig dagen mogen oefenen. De minister wijst de Ka mer er op, dat voor de oefeningen aan zienlijk meer zal moeten worden betaald, dan toen de Bondsrepubliek nog geen souvercine staat was. JARENLANG heeft de naam Fokker gestaan voor alles wat vliegen kon. Anthony Fokker gaf de wereld een groot aantal machines die tot top prestaties in de luchtvaart kwamen Er is zelfs een periode geweest dat de burgerluchtvaart voor het belangrijk ste percentage met Fokkers werd ge vlogen, zowel door de K.L.M. als door de Amerikaanse binnenlandse lijnen. Nu willen de Amsterdamse Fokker fabrieken (met een goede financiële steun van de regering) opnieuw een poging doen met een geheel nieuw type passagiersvliegtuig een deel van de wereldmarkt te heroveren. yOALS men weet is dit de F 27 (Friendship). Dit toestel zal een kruissnelheid krijgen van 450 kilome ter per uur, dank zij de beide Turbo prop-motoren. Fokker borduurde voort op het oude principe van hoogdek kers, maar dat is het enige dat nog herinnert aan de oude kasten van voor de oorlog. ISTEREN heeft deze nieuwste Nederlandse luchtvaartschepping de montagehal verlaten voor de eerste proefnemingen. Op de grond zal de machine onder supervisie van een grote technische staf aan vele tests worden onderworpen. De „Friendship" blijft nog op de plaats rust. Er zal zelfs nog niet over de startbaan ge taxied'worden en het vliegen zal pas volgen, als men zekerheid heeft dat alles perfect in orde is. De zaak Burgess-Maclean DE BRITSE minister-president, Sir Anthony Eden, beeft gisteravond in het Lagerhuis voorgesteld, een commissie van oude, ervaren staats lieden te vormen, die een onderzoek zullen moeten instellen naar de maat regelen, welke Engeland heeft getroffen, ter bestrijding van de spionnage. Deze commissie zal vooral moeten bestuderen of meer gedaan zou kunnen worden, ter voorkoming van een nieuwe affaire Burgess-Maclean, Eden deed dit voorstel aan het eind van het debat in het Lagerhuis ovei de geruchtmakende spionnagezaak. 1 i 1 l ambtenaar, waar bH ook gaat en staat, kan Onbewezen, dat „derde man" hen waarschuwde Een voorstel, dat een nederlaag voor de minister van buitenlandse zaken. Mac Millan betekende, want enkele uren tevo- had de minister de eis van Labour. »en juridisch onderzoek van de hand gewezen; een eis, die bovendien door de Conservatieven werd ondersteund. Eden erkende ruiterlijk, dat Groot-Brit- tannië enigszins getreuzeld had, met de erkenning van het gevaar, dat in de zaak Burgess-Maclean schuilde. „Als minister president ben ik er van overtuigd", zo stelde de premier het Lagerhuis tenslotte gerust, dat de veiligheidsprocedure van het ministerie van buitenlandse zaken thans correct en zorgvuldig is, en dat de lormen van het ministerie zeer hoog zijn e noemen",Harold MacMillan noemde de pionnage-affaire van de twee voortvluch tige diplomaten één der meest pijnlijke iffaires in de geschiedenis van het land. Maar hy was er niet vóór, een soort ge heime staatspolitie in te stellen, die iedere ambtenaar, ichaduwen. MacMillan deelde nog mee, dat er geen bewijs is, dat een zekere Philby de iwenen diplomaten Maclean en Burgess waarschuwde, dat zij onder verdenking stonden, vóórdat zij in Mei 1951 achter het (Jzeren Gordijn vluchtten. Een diepgaand jnderzoek is in voorbereiding. Philby woont op het ogenblik ergens buiten Lon den; hij is free-lance journalist. Groot waren de belangstelling en de geestdrift der Portu gezen, die een middag, een avond en een nacht koningin Juliana en prins Bernhard gastvrijheid verleenden op hun terugreis van de West naar Nederland. Op het vliegveld van Lissabon werd de Konin gin verwelkomd o.m. door pre sident Lopes. Vliegtuig neergestort op school SEOEL, 8 NOVEMBER Een Zuidkoreaans gevechtsvliegtuig, van het type P-51, ls vandaag tijdens een oefenvlucht op een school in Kyang-Joe Taegoe neergestort De piloot en acht kinderen kwamen om het leven, 30 kin deren werden gewond. In totaal werden vier klaslokalen vernield. P. v. d. Linde ls gisteren gekozen tot onder-voorzitter van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel. Communistische voelhorens (verrassende) „Ik mag die minister Staf wel' Vier doden in verkeer De 24-jarige boe/' B. Speelman uil Musselkanaal, die Zondagavond met zijn motor een vijfjarig jongetje aanreed, is aan zijn verwondingen overleden. De duo-passagier, zijn gehuwde zuster C. Anninga Speelman, overleed, zoals giste ren reeds gemeld, direct na het ongeluk. De toestand van de jongen is nog ernstig. Op de Zeeburgerdijk In Amsterdam werd gisteren een 51-jarige voetganger door een personenauto aangereden. De man werd door de schok in de sloot g( worpen en moet op slag dood zijn geweest. De chauffeur zou de voetganger te laat hebben opgemerkt. Bij St Jansteen (Zeeuwsch-Vlaan- deren) werd gisteren de 66-jarige J. B. B. uit Hulst door een motorrijder, die in de bocht de macht over het stuur verloor, aangereden. De man was op slag dood. De motorrijder, F. D. R. uit Koewacht, die door de schok tegen de grond smakte, is enkele uren later aan zijn verwondingen overleden. De 51-jarige schoenmaker M. van Driel, die op 29 Juni met zijn bromfiets bij de Van Breestraat in Amsterdam aangereden, ls in het ziekenhuis i Oairo heeft gisteren een invasie .ode sprinkhanen beleefd, waardoor het verkeer ernstig werd belemmerd. Er zijn deskundigen uitgezonden, om de oogsi in de Nijldelta te besohermen. ideeënbuscommissies van de verschll- ende departementen en 127 recht streeks bij de Centrale Ideeënbuscom missie. Van de 600 inzendingen waren er 102 door gezonden naar de centrale commlSBie. Van de 229 Inzendingen wa ren er 40 afkomstig van het lager personeel, 50% van het middelbaar- en 10% van het hoger personeel. Van de 173 ideeën, die behandeld waren door de centrale commissie 56 zijn nog in behandeling werden er 61 goedge keurd, nL 21 met een beloning, 36 met een aanmoedigingspremie, terwijl er vier als juist werden erkend. Op een totaal van 450 afgedane ideeën werd 14% gehonoreerd, met een totaal be drag; van ca. 3500,—. Rijksambtenaren kwamen met voorstellen In totaal 3500,- aan beloningen uitgekeerd „De resultaten van de door rijksamb tenaren ingediende ideeën zyn niet al tijd concreet In geld uit te drukken. Het gaat ook niet alleen om bezuini gingen" zo sprak gistermiddag de minis ter-president vla een bandrecorder tot de leden van de Centrale Ideeënbuscom missie voor de rijksdienst en de departe mentale ideeënbuscommissies, die byeen gekomen waren om de balans op te ma- en van een jaar werken. De bewindsman, die door een verga dering van de ministerraad verhinderd was persoonlijk aanwezig te zijn, zei via de band tot de aanwezige ambtenaren, et van belang te achten, dat bekend ordt, dat van vijf ideeën berekend on worden, dat zij tezamen een jaar lijks terugkerende bezuiniging voor het rijk oplevieren van ruim tweehonderd duizend gulden. Dr Drees wees er voorts op, dat in het afgelopen jaar wel gebleken is hoe zeer de gedachte van ideeënbussen stimule rend gew;erkt heeft. „Ongetwijfeld heeft /oor vele ambtenaren een element persoonlijke bevrediging en van ar beidsvreugde in gelegen, dat er aanlei ding was nog Iets anders te doen dan hun gewone werk verrichten, dat er een bijzondere prikkel was zich af te vra gen waar verbetering mogelijk was en dat zij daarvoor belangstelling en waar dering konden vinden", aldus spr. Nadat de voorzitter van de Centrale Ideeënbuscommissie jhr mr A. J. van Nispen tot Pannerden een o zicht had gegeven van hetgeen in het afgelopen jaar was bereikt, gaf de se cretaris drs M. A. van der Hout in zijn Jaarverciag enige interessante cijfers In totaal waren tot 1 November jl. 727 ideeën ingezonden, waarvan 600 bij di Sinds 1852 niet zo zacht in November 71 afgelopen dagen is het bif- zonder zacht weer geweest. In de annalen van het K.N.M.I. zijn de dagen van 5, 6 en 7 November opgetekend als wel zeer bijzon dere. In Maastricht liep namelijk Zondag de temperatuur tot twintig graden cn Maandpg tot 21 graden op. Sinds het begin der waarnemin gen m 1852 heeft men nog nooit in November zulke hoge tempera turen gemeten. verklaring af te leggen, waarin wordt afgezien van gebruik van ge weld als middel om geschillen tussen beide landen op te lossen. Deze sug gestie zou bovendien gekoppeld zijn aan een voorstel, tot het houden van een conferentie op hoog niveau tussen Dulles en Tsjoe En-Lai. Dit bericht is ontleend aan een telegram uit Genève van de Londense (communis tische) Daily Worker. Van dit bericht was geen officiële bevestiging te verkrijgen. Wel bestaat in officiële kringen in de Britse hoofdstad de neiging geloof te hechten aan het bericht, aldus de corr. van Ass. Press te Londen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, ls bereid Tsjoe En-lai te ontmoeten. Maar dan moet eerst aan de volgende voorwaarden zijn voldaan: 1. De vrijlating van Amerikanen, die in communistisch China worden vastge houden. Er zouden nog 17 gevangenen in Rood China verblijven. 2. Peking moet verklaren, dat van ge weld wordt afgezien, speciaal met be trekking tot de kwestie Formosa. De ambassadeurs in Genève moeten alle mogelijkheden uitputten, voor het verminderen van de wrijving tussen de beide landen, alvorens de funda menten te leggen voor een bijeenkomst tussen de ministers. De Ver. Staten dringen vooral aan op ;n stellige verklaring, dat een commu- stad inwoners theater, een open nachtclubs en keersopstoppingen is Düsseldorf geen grote heeft als vierhavenwijk; Essen is steunpilaren r«k. gewijd i, schit- dustrle en Bonn zal parken, daag of morgen de valse is gehoude ver- schijn van quasi-hoofd- duurste Toch stad van zich afschudden de oude univer- rijden. Het hier. op de „Kö", dat men eerst goed de stad. schrijft de Gazette siteitsstad worden het oorloose Duitse mentali Latin van de de Lausanne, doch het slechts een „wijk" van het Duitse stad-zonder- enorme stadscomplex dat de staat Noord-Rijnland vormt. Düsseldorf zou slechts een wijk zijn van een ontzaglijke stad ran uier millioen zielen, waar voor de geografie nog geen naam heeft. De an dere wijken van die stad heten: Keulen, Aken, Wuppertal, Essen, Duis burg, Bonn en andere ste- En Düsseldorf? Wel, deze plaats vormt de za- het kenwijk en tegelijk de chique wijk. Men vindt hier een opeenhoping ran nerzekertngsmaatschap- 40 km afstand van Keulen, pijen, luxe-magazijnen, bouwen van acht verdie- op 35 km van Essen, op grote hotels en men hoort pingen, die de zetels in Duisburg, op 70 hier alle talen spreken. Bonn. De tijd die Rijkdom is hier een roe- \jt is met van Düs- ping. Reeds vóór de oor- naar Bonn te rij- log stroomde het goud van meest logisch is Düssel dorf tot centrum neemt, dan bevindt men zich op 34 km ij kan bestuderen. Deze Königsallee is aan gelegd in de vorm van een enorme rechthoek, die een kilometer lang is en 2000 meter breed. In het midden is 'n soort kunst matig kanaal aangelegd, waarin hoge fonteinen spuiten. Langs de gehele „Kö" zijn café's, antiek zaken. juweliers, bont zaken en banketbakkers winkels. De luxe-produc ten van de ganse wereld liggen hier in de vitrines wan marmer en kostbaar hout. En boven deze win kels verheffen zich de ge- nes naar de Porte d'Au- opgebouwde leut! in Parijs voortdurend Elke „wijk" van deze tie van hoof enorme Westduitse stad- aanse Duitsi zonder-naam heeft haar hier gevestigde banken pieën houden. de grote keringsmaatschappijen en Industriële trusts, waar van by avond de licht reclames bijna een ge vecht leveren met die van ad reikhalst de llkeurfabrieken. Ook lardefunc- heeft Düsseldorf z'n Ger- tad van het manns Montmartre, waar rijken hun or- nistische aanval op Formosa of de eilan den vóór de kust, uitgesloten is. Washing ton acht deze verklaring van essentieel belang, vóórdat de beide landen kunnen overgaan tot regeling van de andere kwesties. Wij herinneren er aan, dat eerder de trr. van de N.R.C. uit Genève meldde, dat minister Dulles besloten zou hebben •en ontmoeting met Tsjoe En-lai cp bepaalde voorwaarden. Sidi Mohammed Ben Joessef, de ex-sultan van Marokko, die weer op de troon zal terugkeren, heeft te Parijs waar hij met de Fran se regeringsleiders onderhandel de), een krans gelegd op het graf van de „onbekende soldaat". Men zie ook het artikel over Marokko op pag. 5. Nationale Veteranendag. Op initiatief van het Veteranenlegioen Nederland wordt tweede kerstdag in Amsterdam een nationale vetcranendag gehouden ter her denking van de gesneuvelden In Indone sië en Korea. In de oude Lutherse kerk aan het Spul ls er een herdenkingsdienst. 's middags volgt een défilé voor het voorlopig nationaal monument op de de Grote Vier hervat. De Russische minister van buitenlandse zaken. Molotof, fteeft vóór *yn vertrek uit Moskou, de ilaggevera weer enige geestdrift voor Genève ingepompt. Hy zcide, dat een oord tussen Oost cn West mctjciyk Is hy voegde er oiyk aan toe „waarom i wy anders naar Genève gegaan? Mos- i is niet op één dag gebouwd. Ik heb thans betere bagage by me". Derhalve meent men, dat Molotof een nieuw plan heeft meegekregen ten aan zien van het moeilijke punt. de Europese veiligheid en de hereniging van Duits land. Molotofs medewerkers, die in Genève waren achtergebleven, gaven voorzichtig te kennen, dat de volgende stappen overwogen worden: 1 Een soepe ler houding van de Rus ten aanzien van erkiezlngen. Een herenigd Duits land zou echter volledig „neutraal" moe ten zijn en de hereniging zou in atadia moeten verlopen. 2. Een eerste stap doen, in beginsel het voorstel van Eisen hower te aanvaarden voor Amerikaans- Russische uitwisseling van militaire plan- ?n en inspectie uit de lucht. De Russen hebben echter niet het plan. aldus Ass. Press, het tijdschema van de president der Ver. Staten voor dit voor- Bevestigd wordt het bericht, dat het volgend jaar. Maart of April, een nieuwe conferentie zal worden gehouden. Hartelijke ontvangst in Portugal Grote menigte juichte Koningin en Prins toe LISSABON, DINSDAG Lakeien in scharlaken en zwarte livreien dienden gisteravond een schitterend diner op, dat president generaal Cra- veiro Lopes had doen aanrichten van wege het korte, maar hartelijk welkome bezoek van koningin Juliana aan Por tugal. Zij was de eerste regerende mo narch die het land bezoekt sedert het staatsbezoek van koning Edward VII in 1904. De Koningin en Prins kregen bij hun lan ding fn Lissabon, gistermiddag om tien voor half vijf, de ontvangst van oprechte vrienden. Hoewel het bezoek onoffi cieel was. werd het Koninklijk Paar be groet door de president. Ook de vice- president, de premier en enige minis ters waren er. De president sprak wel komstwoorden in het Frans. Een grote menigt juichte de gasten toe. Onze ge zant, mr E. N. van Kleffens. stelde de Nederlandse kolonte voor, allen getooid met rood-wit-blauw. De kinderen zwaai den Nederlandse vlaggen i een heerlijke zonneschijn reed het Ko ninklijk paar naar het paleis van de president. De Koningin maakte ook een rijtoer in de omgeving van Lissabon. Deze tocht, in de prachtige streek tussen Lissabon en het paleis te Cintra, 30 km van de hoofdstad, eindigde in een zware regenbui. De Prins, vermoeid van de luchtreis, had zich direct naar Cintra begeven. Op het paleis, dat als hotel is ingericht en geheel beschikbaar ls voor het Koninklijk paar en zijn gevolg, wa ren de Nederlandse en de Portugese vlag gehesen. BANKET 's Avonds waren Koningin en Prins de gasten van de president aan een diner van het presidentiële paleis aan de mond van de Taag. Eerst werd de wintertuin van het paleis bezichtigd, waar de tro pische vogels in grote vergulde kooien vliegen. Er zaten 46 personen aan het diner aan. De tafel met prachtig kristal len vaatwerk was versierd met dahlia's De Koningin, gekleed in een japon van ge moireerde grijze en beige zijde, zat aan de rechterzijde van president Lopes en links van premier Salazar. De Prins, in het uniform van de luchtmacht, zat ter rechterzijde van mevrouw Lopes. De president bracht een heildronk op de Koningin en Nederland uit; de Koningin antwoordde met een heildronk op de voorspoed van Portugal. Koffie werd gebruikt In de muziekbal van het paleis, waar de Koningin zich lange tijd in het Frans met de president on derhield. Met het oog op het vroege vertrek van het Koninklijk paar uit Lissabon keer den de Koningin en de Prins reeds vroeg terug naar het paleis te Cintra. HET WEER IN EUROPA s g I'i 11 ill! Is Eg *2 fa |,4 Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Dubün geh. bew. motregen regen *eh. bew zw. bew. windstil Z 2 NO 3 ZO 12 Z 7 —3 1 4 0 8 0 10 12 Londen Adam Brussel PartJs Grenoble Nice Beriyn zw. bew. zw. bew. half bew. regen half bew O 1 ZO 4 windstil O 2 ZO 5 windstil NW 3 ozo 4 8 2 9 03 10 0.4 U OS 14 0.5 6 0 13 0 7 0 MUnchen ZUrlch Genève Wenen Innsbruck Rome mist nevel nevel windstil WNW 2 windstil O 1 ZO 4 windstil ZO 4 0 0 S 0.2 fl 2 0 —1 0 14 0 WEERBERICHT Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige ragen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Vrij zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 7.49—17 02 uur Maan 2.11—14.3® u Op 14 November Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1