Ook gemeente Leiden heeft personeelsproblemen Spoorstudent: niet ideaal, maar ja, wat wil je? Gastspelers in Stadszaal met: „Het hing in de lucht" Fabriek van metaalbescherming aan Zoeterwoudseweg f; NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 Particuliere zuigkracht Vacatures bij gemeentewerken en daling peil van het kader kracht van de particuliere werkgevers, die vooral op gemeentewerken merkbaar Er zijn daar op het ogenblik zeven vacatures, welk aantal in de komende maanden met ten minste vijf zal stijgen. Ziektekosten Op het voorstel Sommeling over de ziektekosten van de ambtenaren is nog geen prae-advies verschenen. Dit maakt bij het college nog een punt van over weging uit, zo luidt het antwoord. In de loop van de komende maanden zal de raad hierover een voorstel bereiken. De T^OALS TE BEGRIJPEN IS heeft de hoogconjunctuur waarin wij leven ook weerslag op de samenstelling van het ambtenarencorps te Leiden. In de Memorie van Antwoord gaan B. en W. vrij uitvoerig in op de vragen, dienaangaande door de leden gesteld. Het grote punt bij de vorige be groting, de gehuwde ambtenares, gaat zijn oplossing tegemoet. B. en W. beloven althans nog dit jaar een voorstel te zullen doen over de vast stelling van een nieuw ambtenarenreglement, in welk voorstel de positie van de gehuwde ambtenares te Leiden onder ogen zal worden gezien. Zeer uitvoerig houdt de memorie zich bezig met de resultaten van verscheidene efficiency-onderzoekingen. Tot nu toe hebben dergelijke onderzoeken plaats ge had bij het slachthuis, de markt- en ha vendienst, de brandweer, organisatie B.B. en de openbare leeszaal Reuvens. De me chanisatie van de bevolkingsboekhouding is voorbereid en uitgewerkt. De gezamen lijke conclusies van onderzoekend orgaan en het betrokken hoofd van dienst wor den steeds ter kennis van het college ge bracht. Wie geregeld de leeszaal Reuvens be zoekt zal de veranderingen in werkwijze en organisatie hebben kunnen waarne men. Het college verwacht, dat de getrof fen maatregelen de noodzakelijke finan ciële offers belangrijk zullen beïnvloeden, ook wanneer tot bouw van een nieuwe leeszaal zal worden overgegaan. Het on derzoek heeft zich namelijk ook op de toekomstige oganisatie gericht. De hui dige wijzigingen moeten worden gezien als een overgang naar een nieuwe toe stand, waarmee bij de bouw rekening kan worden gehouden. Het verdient volgens B. en W. zeker aanbeveling een onderzoek in te stellen bij gemeentewerken. Er zijn al enige specialisten aangetrokken en verdere stappen zijn in overweging. Algemeen Het college geeft dan een algemeen overzicht van de moeilijkheden bij de personeelswerving. De hogere beloning in het particuliere bedrijf doet behoorlijk onderlegd personeel daarheen afvloeien; de mutaties zijn daarom talrijk. Voorts wordt het steeds moeilijker, en is het dikwijls onmogelijk, in de vacature te voorzien door benoeming van gelijk waardig personeel. De kwaliteit van het kader dreigt hierdoor minder te worden en daarbij komt nog, dat de rangeninde ling geen mogelijkheden biedt het goede personeel, door het aanbieden van een hogere bezoldiging, aan de gemeente te binden. B. en W. wijzen op de grote zuig- Nog steeds vacatures bij politie In het onderzoek der Leidse gemeente begroting ln de afdelingen hebben enige raadsleden geïnformeerd naar het aantal vacatures bij het Leidse onlitiecorps. Enige leden betreuren het, dat nog steeds geen gunstige beslissing is genomen op het verzoek het politiecorps te mogen uit breiden. B. en W. verklaren, dat de moei lijkheden bij de bezetting der vecart °s in het corps niet minder zijn geworden. Zolang het tekort op de arbeidsmarkt aanhoudt zal het moeilijk blijven geschik te candidaten te vinden Indien men het dienst nemen bij de politie niet aantrek kelijker maakt. Op 1 November waren er drie vacatures en vijftien onbezette plaat sen, omdat een even groot aantal adspi- ranten de lessen volgt «n de opleidings school te Wassenaar. Over modernisering en uitbreiding van het politiebureau zijn nog slechts oriënterende besprekingen ge- Successen voor leden van De Oude Leidsche Enige leden van de Leidse pluimvee- vereniging De Oude Leidsche hebben deelgenomen aan de jongdieren pluim veetentoonstelling te Utrecht, georga niseerd door de Kon. vereniging Orni- tophilia. Zij behaalden daar de volgende resultaten: Mevrouw Berk de Hey met Tan konijn, 2de Z.G. met Ornitophilia-prijs; L v d Nieuwendijk met Welsumerkrielhen Z Z.G., met idem haan 2de G; Fr. v. d. Mark Jr met zilverpatrijs Holl. kriel 5de G.G.; met rwart Holl. kriel 1ste Z.G. met Ornitophiliaprijs en ereprijs van de Holl. krielenfokkersclub; met wit Holl krielhen 2de Z.G. Gezien de enorme deelneming zijn dit zeer fraaie resultaten. Na deze show volgt de kringtentoon stelling te Rijnsburg, waar ook de club tentoonstelling van De Oude Leidsche zal worden ondergebracht. Ook hiervoor bestaat grote belangstelling. Naamlozen van 1956 In de 9tatige taal van het sectie- verslag treffen we de volgende vraag aan: „Achten B. en W. het met gewenst dat de loketambtena ren aan het publiek bekend zijn door middel van naamaanduidingen bij het desbetreffende loket?" Het antwoord is he*: .uchte- en kort: „De wenselijkheid van een derge lijke aanduiding is ons nog niet ge bleken". De ambtenaren gaan dus ook in 1956 nog als naamlozen door het leven. zwijgt zorgvuldig over de rich ting, waarin dit voorstel zal gaan. Verscheidene leden vragen mededelin gen over vraagstukken als aanstelling van maatschappelijke werkers(-sters) behoeve van het gemeentepersoneel, de instelling van een sociaal voorzienings fonds. B. en W. zeggen, dat hierover niei spoedig nadere mededelingen zullen wor den gedaan. Overwogen wordt deze pun ten in de commissie voor het georgani seerd overleg ter sprake te brengen onr het standpunt van de vertegenwoordigers van het personeel te peilen. Muzikale comedie voor „Ons Belang" Het sanatoriumfonds van de onder officiersvereniging „Ons Belang" is Za terdagavond weer wat aangevuld. Ds Amsterdamse Comedie onder regie van Rien van Nunen bracht een muzikale comedie van de regisseur. De avond werd geopend door de voogritter van „Ons Belang", de heer J. Altena. Hij heette welkom de garnizoenscommandant, lui tenant-kolonel Gerth van Wijk, de oud- commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, en afgevaardigden van de zuster verenigingen „N.C.O O.V." en St Marti- nus", de bond van oorlogsslachtoffers en de bond van oud-onderofficieren. De heer Altena sprak de wens uit, dat mede door deze avond de bestrijding van de nog steeds gevaarlijke t-b.c. krachtig kan worden voortgezet. De comedie „De Muzikale familie" heeft een goed onthaal gevonden. Geen groots opgezet stuk, maar een stuk waarbij eens gezellig kon worden ge- De tegenstelling tussen modern er ouderwets, uitkomend in de tegenstel ling tussen opera-muziek en cabaret er jazz, wordt weggenomen als de vader, een operazanger in ruste, samen met de moeder (ook een ex-operaster) een caba retliedje van de zoon gaat zingen ei de zoon een operette gaat schrijven. Een dienstmeisje zorgt voor een ander happy- ending;' zij trouwt met de zoon en wordt de vertolkster van de hoofdrol van operette. Het pianospel van zoon, vader dienstmeisje mocht er wezen (de opna men op de tape-recorder waren best). De zang was goed en het spel was dat succes niet uitbleef. Jan Blok, de vader, viel op door zijn uitstekende mi miek. Hella Faassen was een charmante, wat te jeugdige, moeder. Rien van nen speelde zelf de rol van de zoon stekend. Het dienstmeisje was een tige creatie van Tilly van Vliet. Bert Botternjan zetta een oude vriend op d< planken AGENDA VAN LEIDEN Jacobazaal Burcht, 8 uur: CNV-kader- vergadering over de woningbouw. Kooikapel, 8 uur: Zendingsbijeenkomst, spreekster mej. E. W. Schotel. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, spreker A. A. Gols uit Rijswijk. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Ned. eisvereniging. C. H Groen met films /er wintervacantia in de bergen. Dinsdag Cantine Doelenkazerne. 8 uur: De Schouwspelera met „Wel te rusten". Pniël. 8 uur: Zendingsbijeenkomst, spr. ds F. Slump. toneelavond „Da Schouwburg, 8 uur: K. en G„ Haagse Comedie met „In de schaduw van twij fel". Stadsgehoorzaal, half 8: grote uitvoe ring Chr. muziekvereniging ..Concordia" Staalwijk, 8 uur: Zendingsbijeenkomst, spreker ds W. A. Bijlefeld. Burcht. 7.45 uur: Fryske joun. De Jounpraters uit Leeuwarden met „De Koperen slang". Middelstegracht 3. 8 uur: Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam. Oegstgeest: Zendingshuis, 8 uur: Vrouwenzendingsgroep Leiden over So- rong. Noord wijk aan Zee, Herv. kerk. 8 uur: jubileumconcert Soli Deo Gloria (Die Jahreszeiten). Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: „Rekenschap" (beeldende kunst), tot 5 December. Rijksmuseum voor volkenkunde 10 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kunlyoshl, tot 20 November). Prentenkabinet. 2—5 uur: Werk van fotograaf Pim van Os (tot 10 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, apotheek „Tot hulp der menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060. WAANNEER Iedere morgen om negen en tien uur de treinen in Leiden aankomen, maakt zich uit de kluwen reizigers een groep los. Vele tientallen jonge mensen slaan dezelfde richting in. Via de Steenstraat begeven zij zich naar eenzelfde doel: het oude Acade miegebouw aan het Rapenburg. Iedere morgen is er weer dezelf de stoet. Iedere morgen worden we weer opnieuw geconfronteerd met hetzelfde probleem, dat vele universiteiten in ons land bezig houdt, het probleem van de spoor student. grotendeels ie opgeheven door de veel ruimere beurzenpolitiek van de rege ring. Er is nog een andere oorzaak. Vele ouders wensen hun jongens en meisjes niet los te laten. Het leven op kamers zien ze als een te grote zelf standigheid. En ten derde; indien de ze bezwaren niet bestaan, dan blijf*, nog het feit over, dat er geen kamers genoeg zijn. Maar zijn de spoorstudenten vol doende in de gelegenheid de weten schap naar behoren te beoefenen? College-lopen gaat natuurlijk wel, studeren is echter meer. Juist het ge sprek met de medestudenten kan zo zeer tot de onmisbare vorming bij dragen. Bovendien zijn er wel proble men die nu eenmaal ote*. op colleges ter sprake kunnen komen. Niet minder dan een derde van de Leld6C en Delftse studenten is spoorstudent. Ik geloof, dat ik gerust kan stellen, dat een zeer groot deel van deze spoorstudenten in Den Haag woonachtig is. Als ik zeg twaalfhon derd, ben ik bang aan de lage kant te zijn. Enkele oorzaken zijn aan te wijzen. De financiële rem bestaat uiteraard, hoewel dit voor de beste studenten Gevestigde en vertrokken personen In de week van 31 Oct. tot en met 5 Nov. Open zo'n pakje DAKOTA, snuif... steek op en inhaleer diep Dat is een ontspanning,dit geeft behaaglijke rust Mild als maneschijn, maar toch pittig is die nieuwe Amerikaan, waarin uitgelezen tabakken zijn verwerkt tot een „top-flavour". Werkelijk: U voelt zich In de wolken met een Dekotal 85 ct per pakje Jaarleest van Mathesianen De Vereniging van Mathesianen heeft Zaterdagavond in de stadsgehoor zaal het jaarfeest 1955 gehouden. De voorzitter, de heer W. Th. Tas, ver welkomde o.a. het bestuur en de leraren van Mathesis, waarna het Ma- thesis-lied werd gezongen op een nieuwe melodie. Het programma werd verzorgd door De Gastspelers, die een klucht in drie bedrijven: „Het hing in de lucht" van Bert Peets brachten. Een pasgetrouwd toneelapelersechtpaar ontvangt van een tante en een oom gere geld een cheque, omdat deze in de mening verkeren, dat nicht en neef met een vriendin en een vriend samenwonen en trouw colleges lopen en stu deren. Op zekere dag komt tante haar nichtje een bezoek brengen om te zien hoe het met de studie in' de medicijnen staat, en juist op diezelfde dag bezoekt oom zijn neef, die juridisch student is. Maar geen nood, de tonelisten zullen ook in het gewone leven hun acteer talenten tonen en een metamorphose on dergaan met behulp van kleding, pruiken en schmink. Ook de mensen in hun om- Er werken nu 48 Leidenaars. maar aantal wordt nog groter Sinds Zaterdagmorgen kwart voor negen is in de omgeving van de Zoe terwoudseweg een nieuwe fabriek in bedrijf, die nu reeds aan 48 Leide naars werk biedt. Het is de N.V. Rijnlandse metaalbescherming-maat schappij, waarvan de directeur, de heer P. van der Poel, ons meedeelde, dat het bedrijf nog voor grote uitbreiding vatbaar is. De N.V. werd vorig Jaar op 4 Decem ber officieel opgericht. In de fabriek worden metalen, hoofdzakelijk staal, ont daan van walshuld. roest en andere on gerechtigheden. terwijl men zich ook toe legt op het verspuiten van metaal, het zogenaamde metalliseren. De terreinoppervlakte van de Rijnland se metaalbeschermingmaatschappU be draagt in totaal 7500 vierkante meter. In clusief het buitenterrein. Daarvan is nu ongeveer tweeduizend vierkante meter bebouwd. De r t fabriek omvat op dit ogen blik de werkplaats, de beitserij. de maga- zijnen, het laboratorium, het kantoor en het schaftlokaal. Het is de bedoeling, het bedrijf in de eerste plaats met een ver- zlnkertf op kleine schaal uit te breiden Ook is al gedacht aan een bituminerings- Inrichting. hoofdzakelijk voor pij-pen. Ter gelegenheid van de opening beeft het personeel de directie een viertal ge- etste glazen aangeboden, waarop de ver schillende werkzaamheden in de fabriek zijn weergegeven De heer B Slerten- horst hield daarbij een toesnraak Later was er een feestavond ln het «n?«nan- ningsgebouw van de H.C.W. geving zijn gedwongen dit spel mee t< spelen, en zo verandert een zeeman ir enkele minuten in de zuster van de hos pita, een charmante jonge vrouw in eer juridisch student, enzovoort. Kortom, een klucht waarin niemand ge looft en die weinig origineels biedt waarom altijd tantes en ooms? desondanks vermakelijk kan zijn al goed gespeeld wordt. De Gastspelers hebben bewezen, dat zij spelen kunnen. Dat de opvoering de cri- tische toeschouwer niet geheel bevredig de, was te wijten aan de regisseur Jac. Buis, die de rol van de zeeman op zich had genomen. Alles wat hij zei en deed was zo dwaas in het milieu, waarin het stuk speelt, dat het publiek voortdurend moest lachen. Hoe vermakelijk zijn spel ook was. het accentueerde de rol van e bijfiguur te sterk en bracht schade a dat van de hoofdfiguren Doordat hij zi te veel naar voren schoof, was er vo ensemble-spel weinig gelegenheid mei Als regisseur is Jac. Buis voor dit stuk kort geschoten, maar als speler heeft hij een bewonderenswaardige prestatie gele verd door een natuurgetrouwe zeeman te zijn. De dames ontvingen na afloop bloemen, Voor de muziek zorgde het Rithm-trio onder leiding van W. van Riet. Buitenzorg-Fonds Op voordracht van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen te Amsterdam zal in 1956 aan een Ne derlandse plantkundige de gelegenheid worden gegeven om op kosten van het Buitenzorg-Fonds, vermeerderd met de daarvoor toegestane rijkssubsidie, gedu rende vijf maanden aan de Kebun Raya Indonesia te Boggr (Buitenzorg) botani sche onderzoekingen te verrichten. Zij. die hiervoor in aanmerking wensen te komen, kunnen voor 15 December a.s met vermelding van hun voornemen» betreffende het te Bogor te verrichten onderzoek, een aanvrage richten tot een der hoogleraren in de botanie aan de rijksuniversiteiten. Ds Toornvliet gaat naar Bloemendaal Ds G. Toornvliet. Geref. studentenpre dikant te Leiden, heeft het door Bloe mendaal (vacature dr J. L. Koole) op hem uitgebrachte beroep aangenomen. Sinds 13 Juli 1947 is ds Toornvliet stu dentenpredikant in de Sleutelstad. Daar- stond hij te Nieuwerkerk aan [Jssel (1935), Wolfheze (1939), Groningen (1944). Ds Toornvliet is thans 47 Jaar o Naar wij vernemen zal ds Toornvliet zijn vertrek naar Bloemendaal. als leraar In het Godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum te Leiden verbonden blijven. Te Lelden vestigden zich: S. K. Banerjee, Lammenschansweg 187; van Zwolle-Van Beeien, Ch. de Bour bonhof 22; G. Bloem, dierenarts, Lammen- rhansweg 5; W. Bier en fam., hotel- en restauranthouder, Breestraat 49; M. H. de Marees van Swinderen-Bontje, Lage Morswe-g 81; Wed. F. A. Hilgers-Bos, Hoge Rijndijk 49; T. B. van Dijk-Bottem, Fran- chimontlaan 33; H. Broekfouijsen, Lage Morsweg 69; B. Buis. Roodborststraat 52; M. C. W. Diets, De Sitterlaan 54a; A. E. Drieseen. Rijn- en Schiekade 28; H. van Gelder, Langegracht 212; J. Groenenberg, Oranjeboomstraat 11; M. C. van Duljn- Hooftman, huishoudster, Haagweg 58; J. G. M. HoutaCkers, 11. verpleegster, Hooi gracht 1127; E. Kramp-Kerkllngh en fam., FranPhimontlaan 56; L. E. J. M. Kruijtzer, Zoeterw. Singel 52; E. de Leede, Brederostraat 9; G. Lit, 11. verpleegster, Kortenaerstraat 84; M. W. L. Logger, dokters-assistente, Lijsterstraat 4; J. A. der Meuilen, Rapenburg 14; P. A. van Mourik, 11. analyste. Nieuwe Rijn 98; A. E. Nauta, Boerbaavelaan 32; J. Nieuwen- burg, electr. lasser. Noorderstraat 7a; L P. Ouwerkeric, technicus, Cobets raat 62; M. E. J. Yromans-de la Rie, verpleegster, Looierstraat 92; M. van Ringelestijn, Zoe- Singel 94; B. J. M. R'pper, Bree straat 106; H. van Rosse, musicus. Kaas markt 5; W. P. van Scheltema, Hoge- woerd 84; A. Sdhuiling. vllegtuigmaker KM, Noordeinde 2a I A. Smadenhroek. ambt. ter gem. secr., Cobetstraat 13; C. G. Smit, lerares N.O., Lammensenansweg 17: J. M. van der Steen, verpleegster, Mare- dijk 13a; E. SteWlnga, Hogewnerd 14; T. L. Tjong, Oude Vest 35; E. T. Trooster, 11. verpleegster, Witte SInge' 27, H. Urban, mach. bankwerker, Boshuizerkade 71; A. de Visser, hulp ln de bu-sh., Lijs terstraat 7; A. M. de Vlaam, Jan van Goijenkade 41; M. C. J. H. Schmand-van Vliet, lerares in de naaldvakken Witte Singel 100; J. M. Weldcer, asnstent R.U., Groenhovenetraat 25. lilt Lelden vertrokken-, A. M. J. Alt, Rijnsburgerweg 10, Oegst geest, Duivenvoordestraat 25; A. Bake- laar. Rapenburg 79, Rotterdam, le IJzer- straat 38b; M. Bellekom, Oude Vest 45, Ir Van Oerle opende expositie Rekenschapin Lakenhal Rijks-kunstverzameling zij stimulans voor particulier De reizende tentoonstelling „Rekenschap", een collectie kunstwerken uit rijksbezit, in de laatste decennia verworven en thans geëxposeerd in het stedelijk museum. De Lakenhal, is Zaterdagmiddag voor het publiek open gesteld met een korte plechtigheid, waarbij de directeur van het museum, de heer J. N. van Wessem, een inleiding hield en ir H. A. van Oerle, lid van de commissie voor de Lakenhal, bij ontstentenis van de burgemeester het openingswoord sprak. heer Van Wessem wees er in zijn inleidend woord op, dat er in Nederland eigenlijk geen verzamelingen van derne kunst van noemenswaardige bete kenis bestaan. De laatste grote ver<-. laar, de heer Regnault, is verleden Jaar gestorven. Verder signaleerde de heer Van Wessem et euve'. van het gebrekkige contact tus- ïn kunstenaar en publiek. De bloei, dia de oude kunst daarnaast in Nederland thans beleefd, zo ei de directeur van da Lakenhal, is maar een schijnbare, want het gaat daarbij méér om geldbelegging om liefde voor het schone en veel van kunstbezit verhuist om dezelfde rede naar het buitenland I mensen, die het geld zouden beziu om kunstwerken tt kopen, mo'ern» kunstwerken dan en die daarmee behalve zichzelf ook het Nederlandse volk en de kunstenaars zouden dienen, hebben belangstelling voor televisie en winter sport; en zij, die belangstelling hebben voor de kunst, zijn meestal niet kapitaal krachtig genoeg om zich Iets aan t« schaf fen. Spr. hoopte, dat deze "-'"onstelllng een stimulans zou blijken voor het kapitaal krachtige publiek. In zijn openingswoord zei ir Van Oerle. dat Leiden vroeger altijd een stad van kunst i« geweest, maar dat de kunst er thans niet meer dan m ïtlgjes in era is. Ala voorbeeld wees spr. op de nieuwe stads wijken, die zo weinig d"-oratie en fantasia vertonen en op onze parken, wa*- het met de beel ibouwkunst ook maar povertjes gesteid is. Ir Van Oerle hoopte, dat deze tentoonstelling de behoefte aan kunst bi) het publiek zou stimuleren. Alkmaar, Torenbuurt 7; J. Benschop, 3-Octoberstraat 61a, België; C. C. Bron- gers, Rapenburg 40. Amsterdam, Regu- liersgracht 59; H. M. Bruins, Zoeterw. Singel 98, Doorn, v. Bennekomweg 16; Chang, Diefsteeg 15, Ein<ftoven, Stratumseind 91; A. E. Haverkate-Cool, Burggravenlaan 79, Heerlen, L. Stassen- straatP; W. van Dam, Zoeterw. Singel 106, Heerenveen, Jubb. Sdhurega 581; D. B. Derksen, St. Buysingstraat 6. Hengelo (O.) Boekweitweg 22; H. G. van Diffelen, Mo- lensteeg 2b. "s-Gravenhage, Sweelinck- 142; M. A. C. Dingjan, Rijnstraat 3, Tegelen, Zusterstraat 20; K. T. Doornbos, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, Tollens- straat 32; A. M. A. Vandalon-v. Elewout, Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage, H. Nibbrigkade 96; G. L. Goenee, Rijnsbur gerweg 10, Diepenveen, Riele 15a; G. van Teijlingen-de Graag, Sumatrastraat 15, Leiderdorp, Pinksterbloem 44; M. Gras- H. de Grootstraat 6, Warmond, Ju- lianastraat 1; W. Grebel en fam., Rijns burgerweg 28, Rotterdam, Meeuwen laan 13. J Guérin, Toussaintkade 5a, Den Hel der, Buitenhaven 5; R Hagenstein, Me- Amsterdam, le Helmersstr. 104; H H Hartman, RtjnSb. weg 28, In donesië; L W v Heerde, Rijneb.weg 22, Hillegom, Wilhelminalaan 66; G den Heeten, Nw Rijn 103, Rotterdam, Oost zeedijk 227; J C Heldema, Brederostraat Nederlandse Antillen; W A Hermans, Plantsoen 99, Utrecht, W. Barentzstr. 60; C A v Aken-Van Heijningen en fam., Pietersk. Choorsteeg 32a, Bloemendaal Overveen, Donvpvloedsln 23; D C Hoek fam., Mariënpoelstr. le, Amersfoort, Waalstr. 4; H Hol, W Rozenstr. 12a, Gravenhage, Valkenboskade nr 362; Holtrust, Zijlstngel 39, Apeldoorn, Brdnkln 113; G J Hoogkamer, Hoogl. kerkch.stg 10, Voorscheen, Rijndijk 108; H Jans, Rijnsb.weg 10, Enschede, Veen- straat 72; A de Graaf-Janseen, Ger Bnandtslr. 28, 's Gravenhage, Wouden- bergstr. 83; L de Jong, Meerhof 22, Den Helder, Buitenhaven 5; H J S Kaijser et fam., Witte Singel 71, Callantsoog, Zee- •traat 26; R Kodde en fam-, Witte Sin gel 24, Laren N.H., Noolseweg 8; R v c Kleij, Nieuwstr. 29, Oegstgeest, Wilhel- minalaan 7a; H J Koops, Fagelstraat 1, Dordrecht, Singel 227; S de Jager-Kooij, Zoeterw. Singel 42, Leiderdorp. Hofstr. 43, C Koppeschaar, Geregracht 32, -s Gravenhage, de la Reyweg 522; J La- gerberg, Sophiastraat 43, Ter Aar, Lan- geraarseweg 13; C J Man-de Lange en 100b; A v Leeuwen, Breestr. 8, Meppel, Dr Vissersingel 5a; H S de Leng. Ker- «enstr. 33. Den Helder, Buitenhaven 5; C Man. Morsstr. 21, Rotterdam) Lombok- straat 5; J Mans, Ger Doustraat 51, Bo- C Meijer, Witte Singel 44, Katwijk, weth. Ouwehandstr. 2; L H Glerlings-Meij- kamp, Aalmarkt 4, Hedel, Pr. Irenestr. 6; J D Naeff, Bakh. Roozenbstr. 8, Lo ch em. Mar Naeffln 1; G N Noort, Ple- tersdc-hof 34; Rijnsburg. Voorhouterweg 24; B C M Omtsigt, Wasstr. 21, 's Graven hage, Regentesselaan 103; E Pijnacker- Ortb, Oude Rijn 79a, Oegstgeest, War- njonderweg 16; E A M Plantinga, RIJndb. weg 10, Verenigde Staten van Noord- Amerika; S J Pijnacker, Waardgrt 40, Oegstgeest, Warmonderweg 16; G A Rei- merlnger en fam., Scheepmakers*teeg 2, Rheden, Gld Dieren. Pr. Beatrixlaan 1; F Schalij en Fam., Rijnsb.weg 125a, De Bilt, U v d Helstlaan 19; A E Smits, Vol- molengrt 2a, Hilversum, Lellestr. 39; H W Straathof, Van L. Stlrumstraat 1. Am sterdam. Koninginneweg 263, I Tan-kink, Burgerstr. nr 204 I N Verhoeven, Meer- burgerstr. 10, Hoorn, Koepoortsweg 112; C Verlint, Herengrt 100a, Amsterdam, Kanaalstraat 8011; J A Vlsaer, Rljnab.w 104, Rotterdam, Voorschoterln 125; A C Vlaming. Rijnsb.weg 10, Verenigde Sta ten v Noord Amerika; R van Vleuten, 70; P J M de Vreede, aan boord. Den Helder, Buitenhaven 5; S Wansink, Rijnsb.weg 10, Apeldoorn, Otteveldweg 37; P H J v Waveren, Heemskerkstraat 82, Deventer, Binnensingel 28; D C Won- dergem, Witte Singel 48, Kruiningen, Hoofdstraat 85; F v Woudenberg, Von dellaan 28. Hengelo O, Hobbemastraat 19; W Vlasveld-Zandvliet, Ververstraat 14b, Zoeterwoude, Zwetkade 28; M de Zwijger, Hoogl. kerk-Choorsteeg 10. i Voorschoten, Rijndijk 108. In Leiden bijvoorbeeld wordt geen college gegeven In de medische ethiek. Voor een arts la inzicht hierin onont beerlijk. Ook aspirant-leraren verke ren ln een dergelijke moeilijkheid. Zij moeten later hun leerlingen begrij pen, met de ouders kunnen praten. Hierover kan men geen college geven. Maar door gesprekken me', medestu denten wordt een oordeel gevormd. Zo groeit een zekere levensrijpheid. LAATSTE TREIN NATUURLIJK KUNNEN spoorstu denten wel lid zijn van een studentenvereniging of een dis puut. Maar dikwijls is het zo. dat men midden in het gesprek de kring moet verbreken om de laatste trein te kun- Er zijn reeds verenigingen van spoorstudenten bijv. in Den Haag, Haarlem en Dordrecht. Dit la niet ide aal, -naar in elk geval beter dan niets. In Leiden heeft men nog andere din gen voor de spoorstudenten gedaan: Men organiseerde lunehclubjee, stelde een spoorstudentencommlesle ln en beschikt thans over een gebouw: het Prytaneum aan het Rapenburg, waar de middagmaaltijden gebruikt kunnen worden. Het Ideaal echter blijft: wo nen in de universiteitsstad. Er wordt gestreefd naar het bouwen van speciale studentenhuizen. De re gering geeft evenwel geen toestem ming. Ze wil de studenten niet be voordelen boven andere groepen; een standpunt, dat niet door de universi teit wordt gedeeld. Deze meent, dat wonen ln de universiteitsstad 'n voor waarde is voor studeren ln de ware betekenis van het woord. HALFSLACHTIG yp BLIJFT er het probleem van de spoorstudent, die noch voor de volle honderd procent bij de universi teit hoort, noch voor het volle pond bij het ouderlijk huis. Nog één vraag; wat kan men onder de gegeven omstandigheden beter doen, spoorstudent zijn of helemaal niet studeren? Als antwoord zou ik een andere vraag willen stenen. Mo gen we niet dankbaar zijn, dat het voor veel meer Jongelui mogelijk ge worden Is, een academische vorming te ontvangen, zij het dan op de wijze van spoorstudent? Den Haag „De TuinstacTwijk" hield jaarlijkse feestavond In de grote zaal vam de Burcht heeft de buurtvereniging „Da Tuinstadwijk" haar jaarlijkse feestavond voor leden en donateurs gehouden. Na een kort ope ningswoord van voorzitter M. I. Smit werd da avond verder verzorgd door da Leidse accordeonvereniging „Door Vriendschap Verendgd". Onder leiding van de heer H. Doove Is er gezellige mu ziek ten gehore gebracht en het Jeug dige duo A Kriek-L. de Vat viel zeer in de smaak. De heer en roevrouw Po- tanen en de heer Optendrees voerden enkele schetsjes op. Met een tombola werd het programma besloten. Haags gerechtshof Weer twee maanden Het Haags gerechtshof bevestigde over eenkomstig het advies van de procureur- generaal het vonnis, waarbij een 33-ja- rigc bankwerker uit Leiden was veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte had bij N.V. Mulders fabriek van rollend materiaal te Boskoop, waar hij werkte, diefstal van schroeven ge pleegd. Hij was vaker veroordeeld. Worstmaker houdt aUn straf Een 41-jarige slager-worstmaker uit Sassenheim zag zes weken gevangenis straf, waarvan de hekft voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en ontzegging van de rijbevoegdheid voor anderhalf Jaar, door het Haags gerechtshof bevestigd. In de Steenstraat te Leiden had verdachts een bestelauto bestuurd, terwijl hij on der drankinvloed verkeerds. Puzzle-Promiaentea 1. L. de Vries, Merelstrsat 30. Leiden; 2. M. van Ofwegen-Llgt- voet. Hoornstraat 1. Alphen aan den Rijn; 3. P. van Duivenvoor den. Randweg 2, Katwijk aan Zes. -J

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3