Jlieutue £dhsci)e (fouranl Koningin vanmorgen in Dakar, vanmiddag in Lissabon Monument in Paramaribo getuigt van vriendschap en Oranjeliefde Molotof wil conferentie over Israël-Egypte Dulles besprak met Tito het Midden-Oosten Centrale voor zon-energie MAROKKO AUTONOOM MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. DIEMER CheLRed.: H. W. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .$tant»o«tlcb H «Idltvca mgn hert In teqtjenspoet" Zes en derfigete jaargang No 10493 Sport en wedstrijden ZIE PAGINA S ONTROEREND AFSCHEID VAN DE WEST PARAMARIBO, Maandag ZONDAGAVOND om vijf voor halfnegen Ned. tijd is het KLM-vliegtuig PH-DFH (Jan van Riebeeck) met het Koninklijk paar en zün gevolg aan boord van het vliegveld Zanderij bij Paramaribo vertrokken naar Ne derland. Het staatsiebezoek aan de West is geëindigd. De Jan van Riebeeck is vanmorgen om halfzeven Ned. tijd geland op het vliegveld Yoff van Dakar in Frans West-Afrika. Enige uren bleef het toestel daar. Om halftien werd opgestegen voor de reis naar Lissabon. Om halfvijf vanmiddag werd het Koninklijk paar op het vliegveld Portela de Sacavem van Lissabon verwacht. Bij de inwijding van een hindoestaanse tempel in het plaatsje Meerzorg in Suriname werd de Koningin een bloemenkrans omgehangen, het gebruikelijke Indische huldebetoon. Verdacht „intermediair": DE GESPANNEN verhouding tussen Israël en de Arabische staten is het afgelopen weekeinde aanleiding geweest voor een drukke diplomatieke ctiviteit. Burns met vredesplan terug in Jeruzalem Molotof heeft (niet-officieel) een con- erentle voorgesteld tussen de grote mo- endheden, de Arabieren en de Israë- iërs, om de situatie in het Midden Oos- en te bespreken. Generaal Burns, voorzitter van de ommlssie van toezicht op de wapenstil- »and is gisteren in Jeruzalem terugge- :eerd. Hij bracht vredesvoorstellen mee, lie door de Ver. Naties waren uitge In Washington is bekend gemaakt, lat de Ver. Staten overwegen wapens laar Israël te zender.. Dit voor de ver lediging, „bijv. anti-tank en luchtdoel* .eschut, als tegenwicht tegen de Tsjecho-Slowaakse leveranties aan Sgypte. De Ver. Staten hebben tevens op Ia- nel en Egypte een beroep gedaan, om :lch te verenigen met de voorstellen van le V.N. tot herstel van de vrede ln de Sinai-woestijn. Van het front werd o.a. gemeld, dat Israëlische pantserwagens Zaterdagmar- gen ton Oosten van Gaza z(jn opgerukt Egyptische stellingen hebben bescho ten. De acties duren dus voort. De plannen van de Ver. Naties om hel geschil te beslechten komen o.a. op hel volgende neer: De Ver. Naties moeten in staat worden gesteld, h?iar werk voort tten. I)at t eetaat uit een duidelijks afbakening met kentekens van de gede- militairiseerde zone van El Aoedja Geen van beide partijen mag troepen in de zone handhaven. Generaal Burns verklaarde: „Ik ge loof dat er een redelijke kans bestaat, pauze !n de gevechten te bewerk stelligen on de eiluatie te stabiliseren is mogelijk dat er een volledige ooi- log zal uitbreker., maar ik geloof niet, dat het zai gebeuren" Kon. houtvesterijen voor publiek toegankelijk Met ingang van 1 Mei 1956 zullen de Koninklijke houtvesterijen op de Veluwe voor publiek met wandelkaarten toegan kelijk zijn. Dit geldt echter niet voor d< wildreservaten, die ongeveer een vierde deel uitmaken van de 10.600 ha der Ko ninklijke houtvesterijen. Bij de aankomst te Dakar werden de Koningin, de Prins, minister Kernkamp en het Koninklijk gevolg begroet door de Franse hoge commissaris, Cornut-Gentille. Het gezelschap begaf zich naar zijn paleis. Gedurende hun verblijf in Dakar maak ten de Koningin en de Prin6 een rondrit door de stad. Morgenochtend om tien uur Ned. tijd vertrekken Koningin en Prins met de Jan van Riebeek uit de Portugese hoofd stad naar Schiphol. Daar wordt het toe stel om half drie verwacht. MONUMENT Nadat Koningin en Prins gisteren de kerkdienst van de Lutherse gemeente in Paramaribo hadden bijgewoond (ds J. H. Hanneman preekte over Gen. 9 vs 8-17 en Luc. 19 1) heeft H.M. het monument ont huld. dat als Nederlandse dank voor Su rinaamse hulp in en na de oorlog bedoeld is. Voor de vuist weg hield de Koningin een korte rede. Zij zeide diep onder de in druk te zijn gekomen van de verbonden heid des harten, die de rijksdelen bindt en van de liefde die in Suriname Nedferland wordt toegedragen. De Suri naamse premier Ferrier antwoordde dat het tiendaags verblijf van het Koninklijk paar in de harten der Surinamers een monument van verbondenheid heeft opge richt en dat het huis van Oranje het sym bool er van is. Hij bracht een driewerf „hoera" uit op de Koningin, de Prins en de rijksgedachte. Duizenden namen het luide over. De plechtigheid was een diep ontroerend besluit wan het bezoek aan Suriname, ont roerend wegens de spontane hartelijkheid, die sprak uit de geïmproviseerde rede voeringen van de Koningin en de premier en uit de reacties van het publiek. Het monument, vervaardigd door Mari Andriessen, stelt drie meisjes voor: een Creools, een Hollands en een Hindoe- staans, met de armen om elkaar heen. Op het voetstuk kopjes van een Indonesiër, een bosneger en een Indiaans meisje, te zamen vertegenwoordigend de rassen in Suriname. Het monument staat in een park, met een vijvertje er voor. OP DE MARKT Zaterdag had de Koningin nog een on verwacht bezoek gebracht aan de markt van Paramaribo een weliswaar weinig aangenaam riekende, doch exotische plaats. Op de kleurige markt zag de Ko ningin de Hindoestaanse, Indonesische en Indiaanse boeren hun waren verkopën. Ook bezocht de Koningin onverwacht een Hindoestaans offerfeest. VERTREK Toen Zondagmiddag het ogenblik van afscheid op het vliegveld Zanderij geko men was. waren meer dan duizend a. tientallen autoriteiten, erewacht en Indianen ten afscheid aanwezig. Lange tijd onderhielden Konin gin en Prins zich nog met sommigen van Voordat zij in het vliegtuig stapte, bleef de Koningin even bij de groep journalis- staan. die haar tijdens het gehele be zoek aan de West hebben vergezeld. „Ik hoop dat u een prettige tijd hebt gehad", te. „Ik geloof wel dat u het druk hebt gehad". Toen om vier uu pl. tijd de Jan van Riebeek met de Koninklijke standaard in ■aar het einde van de startbaan taxie varen de drie prachtige weken in de West om. Het feit reeds dat overal ln de An tillen evengoed als ln Suriname het vertrek van Koningin en Prins gevoelens van weemoed opwekte, moge een bewijs van de grote waardering der bevol kingsgroepen. OP SCHIPHOL Op Schiphol zullen morgenmiddag ter begroeting o;m. aanwezig zijn de ministers Drees, Beel, Beyen, Donker, Staf en Luns. Verder hofdignitarissen en andere autori teiten. De Amsterdamse Politiekapel zal zijn om het Wilhelmus te blazen. Na de verwelkoming door de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke zal het vorstelijk paar begroet worden door autoriteiten en zullen zij afscheid :n van de bemanning van de Jan van Riebeeck. Het ligt in de bedo.eling dat de Koningin daarna een kort woord zal spreken voor radio, film en televisie en-slotte zal het Koninklijk gezin per auto vertrekken. „Praat jij eens met Nasser TN ZIJN RUSTHUIS op het eiland Vanga, vlak bij Brioni, en eerder op het eiland Brioni, heeft president Tito van Joegoslavië zeven uur ge confereerd met Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Beide staatslieden zijn tot de conclusie gekomen, dat de communis tische landen in Oost-Europa recht hebben op hun onafhankelijkheid. Toen Tito later werd gevraagd of hij en Dulles tot een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de Oosteuropese staten waren gekomen, antwoordde hij „ja, dat i9 juist". Op de vraag echter, of zij het eens waren geworden over het Duitse probleem, luidde het antwoord: „Dat is een andere kwestie." Tito's antwoord maakt duidelijk, dat zijn standpunt ten aanzien van de Oosteuropese volken niet veranderd is, sinds het bezoek van de Russische leiders aan Belgrado in Mei j.l. Belde staatslieden hebben met hun ad viseurs gesproken over Oost-Europa, de vorderingen op de conferentie van Ge- Drees weer lijsttrekker Minister-president dr W. Drees heeft sen beroep van de partijraad van de Par tij van de Arbeid, om bij de komende ver kiezingen weer als lijstaanvoerder te fun geren, aanvaard. De partijraad vergader de Zaterdag. De heer J. Schilthuis zal zich niet 1 beschikbaar stellen voor het lidmaatschap de Tweede Kamer. Kolendamp eiste 15 doden Door een d chtc mist, waarin Parijs Zaterdag was gebuid, hebben slecht brandende kachels de dood van 15 per sonen door verstikking veroorzaakt, ter wijl zes. die reeds bewusteloos waren, in het ziekenhuis moesten w. rden opgc- néve, de Eurpese veiligheid, de Duitse tnheid en de alarmerende toestand in het Midden Oosten. In het bijzonder kwam hierbij ter sprake het bezoek, dat Tito aan premier Nasser van Egypte wil brengen. Dulles drong er bij Tito op aan. dit bezoek niet langer uit te stellen, zulks in het be. lang van de vrede. In het Surinaamse dorp Alkmaar aan de Marowijnerivier, dat door de Koningin met een vaartuig van de Alcoa-bauxietmaatschappij in Moengo werd aangedaan, wachtte de landsvrouwe bij haar bezoek aan het hindoestaans kindertehuis als welkom een vrome wens. Mevrouw Boesman bijna beschoten De ballon Jules Verne van de Haagse ballonclub is Vrijdag te Paramaribo met mevr. Boesman aan boord opgestegen naar een bekende bestemming. Na een vlucht op 500 meter hoogte langs de Surinamerivlor en boven de plantages dreef de ballon het land in. Op de ver laten plantage De Goede Verwachting werd vlak voor een dicht bosterrein ge land. De ballonvaarster riep door een walkie talkie: „Horatee" (grijp de lan dingskabel), maar de aanwezige vrou wen en kinderen holden weg. Na enige tijd daagden de mannen op met grote kromme messen en pijl en boog. Een de- ballonjagers zelde: „Toen lk zag, dat een vrouw in zat, hebben wij onze pijlen niet afgeschoten". Zon-energie verwarmt een stad OET STAAT thans wel (Meppel) vast, dat de Russen op het gebied van de zonne- energie veel verder zijn dan het Westen. In de Sowjetunie bestaat zeljs reeds een heliotechnische wetenschap, die overal tal van laboratoria beschikt. De grote Russische acti viteit op dit gebied bleek dit weekeinde opnieuw tijdens het wereldsympo- tturn voor toegepaste zon- ne-energte te Phoenix (Arizona. Verenigde Sta- bruik maken ten), waar de Russische professor V. A. Baum een rapport voorla In dit belangwekkende oepl rapport wordt een project dende omschreven voor de bouw i fantastisch grote water-r nergte-installatie. boven i spiegels totale oppervlak- dan 0.40 hec tare. De spiegelt worden oververhitte op langzaam rtf-j spoorwegwagons hun brandpunt komt 'i op dit reservoir, zal stoom verwekken. De kleine spoorweg- wagons zullen circuleren op rails die in een kring om de toren worden ge legd. en wel in 23 pa rallel-lopende banen. Op elke wagon staat een spie gel van 3 bij SU meter, samengesteld uit 28 kleine tviegels. De wagons zul len zich zodanig bewe gen. dat de watertank steeds in hef brandpunt van alle sviegels blijft. De ■eerde zonnehlt- 13 330 graden produceren. Prof. Baum verklaarde, dat de Installatie mis schien gebouwd zal wor. ■ten bij de stad Ashkha bad in de Turkmenisrhe Beseft de, vaak egocentrische, mens wel hoeveel inspannende arbeid er in de laboratoria, in het belang van heel de wereld wordt verricht? Wij denken hierbij in het bijzonder aan de strijd tegen de kinderverlamming, de zó ge vreesde ziekte, die moeders tot wan hoop kan brengen. Men ziet hier twee geleerden van de universiteit van Califomië in Pasadena, dr Frederick Schaffer (links) en dr Carlton E. Schwerdt (rechts), na hun bekend making, dat zij er in z(jn geslaagd, het virus van kinderverlamming in gezui verde staat te doen kristalliseren. Op de foto z(jn de viruskristallen, sterk vergroot, te zien. Wij tekenen hierbij aan, dat verschillende ziekten door een bepaalde ziektekiem veroorzaakt wor den. Deze kiemen ztfn zó uiterst klein, dat 't jarenlang niet gelukte, hen met de sterkste microscoop zichtbaar te ma ken. Deze ziektekiemen, virus ge naamd, kan men kweken op een be paalde voedingsbodem. Bovengenoem de geleerden zijn er nu zelfs in ge slaagd, het virus van kinderverlam ming te kristalliseren. PARIJS, 6 NOVEMBER DE FRANSE regering zal binnen kort een crediet van vijf mil- lioen gulden uittrekken voor de bouw van een zon-energie-centrale in de Pyreneeën. De centrale zal een vermogen hebben van ongeveer 1000 kiloWatt. Dit is ons heden in krin gen van Franse zonne-geleerden meegedeeld. Tot zover onze correspondent. Later meldde A F P. uit Phoenix (Arizona. Ver enigde Staten), dat de Franse geleerde Gaston Dupouy daar tijdens het sym posium over de zonne-energie hetzelfde heeft bekendgemaakt. Dupouy ls lid de Academie van Wetenschappen en recteur van het nationaal centrum wetenschappelijk onderzoek. Dupouy deelde verder mee, dat de te bouwen centrale de kern zal worden een groot onderzoekingscentrum voor toepassen van zonne-energie. (Zoals In dertijd uitvoerig gemeld, bevindt zich reeds een Franse zonenergie-centrale in de Pyreneeën en wel te Mont Louis, proeven worden genomen met het bewer ken van metalen bij hoge temperaturen. Het is niet bekend, of men de nieuwe cen trale eveneens te Mont Louis zal bouwen. Red.) Men zie ook onze rubriek „En da wereld draait Infiltranten mochten niet terug Aan drie en twintig Indonesiërs, die hadden deelgenomen aan de infiltratie op Gag en bij Fak Fak in Nieuw-Guinea. werd zowel te Ambon als te Makassar de toegang tot Indonesië geweigerd. Deze lieden hadden hun straf uitgezeten keerden aan boord van het KPM-schlp Baud naar hun geboorteland terug. Zij mochten echter het schip niet verlaten, totdat de immigratie-autoriteiten instruc ties hadden ontvangen. Tenslotte echter kregen zij toestemming te Makassar land te gaan. Hun leider is een zekere Latmahulete. Zjoekof op het Rode Plein: Brave Russen en boze kapitalisten AMAARSCHALK ZJOEKOF, ministe R van defensie der Sowjetunie, heeft vanmorgen een rede uitgesproken, tijdens de militaire parade op het Rode Plein Moskou, ter gelegenheid van de 38ste t>< jaardag der Octoberrevolutie. Kort mengevat, kwam zijn Russische reclame voor het communistische stelsel neer het volgende: 1. Wij willen vreedzame samenleving tussen staten met verschillende stelsels, conform.... de leer van Lenin. 2. De Sow jet regering blijft strijden voor ae vrede in geheel de wereld. 3. Wij Russen willen ontwapening en het algeheel bod van atoomwapens. 4 W\j, Russen, hebben gunstige voorwaarden geschapen voor de conferentie van Genëve. (Men weet. dat de Sowjets daar een onver zoenlijk standpunt innemen, speciaal ten aanzien van Duitsland). 5. Helaas zijn het de reaction na ire krachten in de kapitalis tische landen, die de vrede ondermijnen. 6. Vandaar, dat wij Russen ons leger bly- ven versterken, z(jn techniek verbeteren om het vreedzame werk van het Russische volk te beschermen. 7. Rusland en China gaan moedig voort op de weg van het communisme. Wervelstorm in Pretoria Twee buitenwijken van Pretoria. Her- cules en Pretoria Gardens, zijn gisteren dodr een wervelstorm getroffen. De schade wordt op een half nilllioen gul den geschat Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (via Joessel) PARIJS, 7 NOVEMBER T~)E FRANSE REGERING heeft de te- rugkeer vsn de, in 1953 verbannen, saltan Sidl Mohammed Ben Joessef op de Marokkaanse troon goedgekeurd. Als da tum wordt de 18de November genoemd, de 28ste jaardag van x(jn oorspronkelijks troonsbestijging. HU was door de Franse regering afgezet en In ballingsehap ge- inden, wegens zUn nationalistische nei gingen. De rode vlag met sterren van het Sjeriflaansê rijk. dat is de vlag van Ma rokko, werd gehesen op het paviljoen y Quatre te Saint Germain en Laye, waar Ben Joessef thans nog ver- blUf houdt. Tijdens de officiële plechtigheid stonden sultan Ben Joessef en minister Pinay beiden in de houding, toen een Franse mi litaire kapel de Marselaise en het Marok kaanse volkslied speelde. Men zal zich herinneren, dat volgens het oorspronkelijke plan voor zelfbestuur voor Marokko, dat te Aix-les-Bains werd opge steld. Ben Joessef wel van Madagascar Frankrijk zou worden overgebracht, niet als sultan naar Marokko terug keren. Door de ommezwaai van de mach tige pasja van Marrakesj veranderden echter de plannen. De pasja. El Glawi, aanvankelijk heftig bestrijder van Ben Joessef, sprak zich vóór diens terugkeer uit. Een week daarna trad sultan Ben Arafa af en wees hij Ben Joessef als zijn opvolger aan. De onderhandelingen met de Franse re gering hebben er toe geleld, dat Marokko zal worden gemaakt tot „een democrati sche staat, met een constitutionele monar chie". Ben Joessef heeft aan twee ver tegenwoordigers van het Joodse wereld congres verzekerd, dat de Joden in Ma rokko volledige vrijheid en gelijkheid van rechten zullen genieten. Zowel de Franse minister Pinay als Ben Joessef spraken na afloop van de onderhandelingen van een „historische dag". Dit alles neemt niet weg, dat gisteren in Casablanca weer drie personen door terroristen werden doodgeschoten en zes bij aanslagen gewond. In politieke krin- oen te Rabat oerioacht men zelfs, na de terugkeer van Ben Joessef op de troon, de strijd om de macht tussen de twee na tionalistische partijen, de Istiqlal en de democratische Onafhankelijkheidspartij. Boeren protesteren Nog meer arbeiders van 't land naar fabriek „Het voornemen het loonpeil te gaan richten, waardoor bedrijven met goede uitkomsten hoger loon gaan betalen dan die met minder goede uitkomsten, geeft de landbouw een gevoel van onbehagen". Dit zeide de voorzitter van de vakgroep veehouders van de R.K. Land- en Tuin- bouwbond, de heer M. P. van der Weijden, op een vandaag in Haarlem gehouden algemene vergadering. Waar industrie en landbouw dooreen- gelegen zijn, richt het loon in alle be drijven zich naar het hoogste peil. Gaat de landbouw niet met dit peil mee, dan zullen nóg meer arbeiders de landbouw verlaten. Wij hebben geen behoefte aan de toestand van weleer, met zgn. be schutte en onbeschutte bedrijven, aldus spreker. Voorts trok hij de juistheid van de be rekeningen van het Landbouw-Econo- misch Instituut, die de basis van de melkprijs vormen, in twijfel. Volgens spreker is bij deze berekeningen een foutief uitgangspunt genomen, nl. dat niet de eigenaarslasten maar de betaalde pachten de basis vormen; dat het be taalde zwarte loon niet mag worden op genomen en dat de ondernemersbelooning is teruggebracht van twintig tot vijf pro cent. HET WEER IN EUROPA Kopenri Aberdeer Dublin Parijs Bordeaux Grenoble l ||j! !f fi 5 ZO 3 windstil windstil O 8 ZZO 5 OZO 9 OZO 5 OZO 3 OZO 3 —1 0.1 3 3 2 2 8 0.1 9 4 12 6 12 8 9 0 10 0 ZZO 4 windstil NW 5 O 3 windstil Z 1 wlpdstll windstil windstil 14 0 7 0 13 0 9 0.2 6 0.4 4 1 6 0.2 9 0.1 3 0 windstil O 3 8 0 1 0 14 0 Weinig verandering De Bilt verwacht' tot mor genavond: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en och tend hier en daar mist Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid en iets minder zacnt. ZON EN MAAN Dinsdag: zon 748—17 03 Maan 05*- 14 21 uur.. 14 Nov. N.M. •m m

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1