Belangwekkende expositie in de Lakenhal Prof. De Roever aanvaardde zijn ambt te Leiden van het draaiboek Zondagmorgengesprekken nu in de Stadsgehoorzaal NIEUWE LEfflSCHE COURANT 3 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 REKENSCHAPBL1]FT EEN MAAND Regering laat zien wat zij nan kunst heeft aangeschaft VERANTWOORDING EN VOORLICHTINGdat is het doel, dat met de reizende tentoonstelling „Rekenschap" wordt beoogd, een expo sitie, die laat zien, wat de Nederlandse regering sedert 1933 op het gebied van de beeldende kunsten aanschafte. Zij is van heden af in de Lakenhal ie zien. De Nederlandse belastingbetaler heeft inderdaad wel een beetje recht op een dergelijke verantwoording. Niet dat de post „opdrachten aan hedendaagse kunstenaars voor het vervaardigen van kunstwerken" een plaats van overwegend belang op de begrotingen heeft ingenomen; bij voorbeeld voor 1939 bedroeg deze post f 10.000, voor het tweede halfjaar 1945 ƒ22.500, voor 1946 en 1947 ƒ60.000. Maar het is wèl een post, waar menigeen met een vraag in zijn ogen of op zijn lippen naar heeft zitten kijken. In 1949 kreeg de post zijn huidige schrijving: „Aankopen, opdrachten en prijzen op het gebied van de beeldende kunsten". Voor dat jaar werd ƒ75.000 uitgetrokken, voor 1954 100.000 en voor 1955 een bedrag van 115.000. Een som van méér dan één ton is voor de meeste Nederlanders een niet voor te stellen AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: jaarfeest Ver eniging van Mathesianen. De Gastepelers met „Het hing in de lucht" van Bert Peels. Grote Burchtzaal. 8 uur: stichting „Het Sanatoriumfonds" (Ons Belang), feest- Leiderdorp, gebouw Herv. Ge meente, 8 uur: ontspanningsavond C.J. M.V. Bidt en Werkt. Rijnsburg, half 4: weekeinde Chr. Hist. Jongerengroepen. Maandag Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Jacobazaal Burcht, 8 uur: CNV-kader- vergadering over de woningbouw. Kooikapel, 8 uur: Zendingsbijeenkomst, spreekster mej. E. W. Schotel. Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, 6preker A. A. Gols uit Rijswijk. Foyer, Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Reisverenlging, C. H. Groen met films over wintervacantie in de bergen. Dinsdag Burcht, half 3: Algemene bond van ge- pensionneerden, ledenvergadering. Cantine Doelenkazerne, 8 uur: De Schouwspelers met „Wel te rusten". Pniël, 8 uur: Zendingsbijeenlkomst, spr. dis F. Slump. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Zen dingsbijeenkomst, spreker ds D. J. Vos- Casino, 9.15 uur; K. en O. filmstudie- kring, „Moana" van Flaherty. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur; viool- recital Joseph Rabushka. Schouwburg. 7.45 uur: toneelavond „De Professoren wijk". Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: „Rekenschap" (beeldende kunst), tot 5 December. Rijksmuseum voor volkenkunde 5 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshl, tot 20 November). Prentenkabinet, 2—5 uur: Werk van fotograaf Pim van Os (tot 10 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensohheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Leiden en Gouda zorgen voor Sorong Vrouwen-zendingsgioep laat zich voorlichten Het bestuur van de vrouwenzendings- groep Leiden schrijft ons namens de raad voor de Zending van de Ned. Hervorm de Kerk: Wist u, dat de classis Leiden tezamen met de classis Gouda Sorong geadopteerd heeft Daar hoort u ook bij, u die uw dubbeltje in de zendingsbussen doet, u die uw bijdrage geeft in het zendings zakje, u, contribuant en abonné van het zendingsblad, en u. lid van de Neder landse Hervormde Kerk, die misschien lot nu toe maar weinig interesse heeft in het zendingswerk van uw kerk. Waar ligt Sorong Is het voor u ook, net als voor ons een onbekende stip op de landkaart in een groot onbekend land 7 Misschien heeft u wel eens een boek gelezen over Nieuw-Guinea, waar het werken zo zwaar is en het klimaat zo afmattend Wie werken er in So rong Heeft de zending er een oplei dingsschool Een ziekenhuis Nu wij Sorong geadopteerd hebben mogen wij er toch wel wat meer van weten. Daarom houdt de Vrouwenzendings- groep Leiden op Woensdag 9 November des avonds om 8 uur in het zendingshuis te Oegstgeest een bijeenkomst. Men zal u daar dan vertellen over Sorong en wat laten zien. Na een kopje koffie in de pauze kunnen we dan met elkaar ^overleggen, op wat voor manier wij de zendingsmensen kunnen helpen bij hun taak. We hopen, dat er een band komt tussen hen die daar werken en ons. Dan zal zending voor ons niet alleen zijn een financieel offer, maar ook meeleven, meedenken, meezorgen, meedragen en meebidden. Probeert u al'len te komen op deze avond en helpt u mede plannen te ma ken, ideeën uit te werken om anderen te bezielen voor de taak. die in opdracht van Jezus Christus gedaan wordt en waartoe Hij ook ons roept. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de artsen Van Alphen. De Graaff, De Jager, Stof fers en Verbrugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 5 November 13 uur tot Zaterdag 12 November 8 uur waargenomen door apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807 en apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. i- rijkdom. En die is nu besteed aar kopen van kunst. Wat voor kunst? Heb ben de aankopende instanties wel goede dingen gekocht? Of7 De bezorgde burger kan gerust zijn. Men heeft inderdéód goede dingen aangeschaft, daarbij geadviseerd door werkelijk-deskundigen. Uiteraard géén Haagse school meer. géén impressionisten van een voorbije tijd, maar werk van he dendaagse kunstenaars. Wèl nog neo-im- pressionisten, wèl het werk van Amster damse Joffers, zoals Marie van Regterer Altena en Coba Ritsema. wèl decoratieve wandkleden, die de aanhangers van het „moderne" zowel als de tegenstanders iets te zeggen hebben. Maar men zij er óók op bedacht, nat men daarbij gelukkig! niet is blij ven stilstaan. Houdt u voorbereid op Ka rei Appel, Ouborg en Van der Leek! Op cubisme, op vitalisme, op magisch rea lisme, op volkomen abstracte compositie- vormen! En beweer dan niet. dat uw dochtertje van zeven het óók zo kan. want er is een collectie tekeningen en grafiek bijeengebracht, die u bewiist. dat deze kunstenaars heus wel tekenen kunnen!' En met de plastiek is het eender gesteld. Stimulans Zoals gezegd: bij de aankopen, die be stemd zijn voor de versiering van open bare gebouwen en representatie in het buitenland, en bij de opdrachten hebben adviseurs van naam en kunde hun mede werking verleend. Hetgeen echter met wegnam, dat men ook wel inzag, dat het aankopen van een bepaald werk voo betrokken kunstenaar een stimulans kunnen betekenen om nóg harder te Mevr. Bremmer 40 jaar „in zaken" Mevrouw A. G. M. Bremmer—Visser, thans eigenares van het bekende wacht lokaal en café aan de Beestenmarkt, dat onlangs door de autobussen zo schrome lijk is in de steek gelaten, heeft dezer dagen het feit herdacht, dat zij veertig jaar geleden samen met haar man haar zakenloopbaan begon in hotel „De Land bouw" aan de Steenstraal. Later beheer de zij acht jaar het café „De Doesbrug" Leiderdorp en tenslotte belandde zij op de Beestenmarkt, waar zij nu reeds jaar de leiding heeft van het bekende wachtlokaal. Haar man is inmiddels over leden, maar met haar belde dochters weet mevrouw Bremmer een zeer ge waardeerd bedrijf gaande te houden. Talrijke vrienden en kennissen hebben de dames Bremmer in een feestelijke om geving de hand gedrukt. Het café blijft, ondanks de verplaatsing van de stand plaats der autobussen, aan de Beesten markt gevestigd. Vele vertrouwde klan ten blijken café Bremmer trouw te blij- •n en het buffet van het aan het station bouwen wachtlokaal is dan ook reeds in een ander verpacht. Aardrijkskunde M.O. De heer Z. Rittersma, leraar aan de Chr. kweekschool te Leiden, is deze week geslaagd voor de akte Aardrijkskunde M.O. ken en nóg intenser te streven naar het voor hem bereikbare. Dit inzicht heeft zelfs bij menige aankoop de doorslag ge geven. ofschoon daarbii nooit de kwali teit uit het oog werd verloren; integen deel borg het werk in zo'n geval reed» alle toekomstige kwaliteiten in zich. Hoewei niet alles aanwezig is. wat bil de eerste manifestatie van deze aard in Delft (vorig jaar December tot Februari van dit jaar) werd geëxposeerd, mag de tentoonstelling in onze I.akenhal er óók zijn. De kwaliteit van het werk is uit stekend. »t zou ondoenlijk zijn alle exposan- zelfs maar te noemen, laat staan te bespreken. Aardig is alleen, dat er ook enkele Leidenaars onder zijn. zoals mevr. /an Oerlevan Gorp met twee wand kleden en Maarten Zaalberg met een •ollectie ceramiek Verstaan Voor het overige ga men nu wérkelijk eens zélf zien! Verdiep u er niet in. tot welk -isme dit schilderij of dat beeld nu wel zou behoren, maar probeer de kun stenaars te verstéén. Bedenk bij die op het eerste gezicht wat eigenaardige „Doop van Christus" van Ma* Reneman bij voorbeeld. dat hij door het verplaatsen van deze gebeurtenis naar het strand bij Scheveningen niets anders heeft gedaan dan de middeleeuwers, die Maria in mid deleeuwse huizen zetten en haar de prachtlievende gewaden van de Bourgon diërs aantrokken. En zie in ..Tuin met spelend kind" van Lataster niet op de eerste plaats het expressionisme, maar tracht de wereld van het kind te ver staan. zoals die op dit doek door de kun stenaar is weergegeven. Spontaan Zo zij deze tentoonstelling óók een sti mulans voor de bezoeker om méér te begrijpen van wat de moderne kunst wil. Spontéein en niet na ellenlange verhan delingen over het ontstaan van richtin gen en hun wortels in het verleden. Het is overigens eigenaardig, aat juist héél jonge mensen de modernen inderdaad spontaan begrijpen! Maar zij hebben ook de minste remmingen te overwinnen. De expositie wordt hedenmiddag ge opend. op welke plechtigheid wij Maan dag terugkomen. Zij duurt tot 5 Decem ber, zodat men een maand de tijd heeft om zich eens op de hoogte te stellen! Moge deze oproep in brede kringen weer klank vinden! Voor deze kunst hebt u trouwens op uw belastingbiljet betaald' C. Th. R. Fragment van een schilderij van Charles Eyck „Inhuldiging van Koningin Juliana". Dit werk kan men deze maand in de Lakenhal bewonderen. M'l inaugurele rede over ..Meta- we urans van enkele aoorlen geeleenlen morfe gesteenten en hun mineraalgezel- nog njet met zekerheid kunnen bepalen, schappen heeft dr W. P. de Roever gis- of zij door metamorfose dan wel door nddag zijn ambt van gewoon hoog- stolling uit een magma zijn ontstaan. Het nlogie js een redelijke veronderstelling aan te siteit nemen, dat de korst der continenten voor dat de helft uit metamorfe gesteenten be staat. Hieruit blijkt dus wel het grote belang van de bestudering der metamorfe gesteenten. Professor De Roever besprak niet de verschillende soorten van struc turen, die in metamorfe gesteenten kun nen optreden, n.aar richtte zijn aandacht op de mineralen hierin. Hij bepaalde zijn gehoor bij de chemische samenstelling, de temperatuur, de eenzijdige druk en de ilzijdige druk. die de mineraalinhoud van metamorf gesteente beïnvloeden. de kristallografie, mineralogie js petrologie aan de Leidse u nvaard. De hoogleraar zette i bladzijden Operatie Tirpitz Eén van de meest gewaagde operaties uit de Tweede wereldoorlog, het buiten gevecht stellen van het befaamde Duitse oorlogsschip Tirpitz, is onder regie Ralph Thomas door Arthur Rank op het witte doek gebracht. Twaalf mam drie vestzak duikbootjes slaagden Noorse fjord, zwaar afgeschermd met allehande soorten netten, binnen te drin- en springladingen onder de kiel het Duitse schip op de fjordbodem te de poneren. De Tirpitz, die tot dan een ster ke geallieerde vloot had gebonden, werd de rest van de oorlog hierdoor uit geschakeld, waardoor meer schepen vrij- wamen voor convooidiensten. De hele voorgeschiedenis en de operatie zelf bieden zoveel spannende episodes, dat de toeschouwer voortdurend gespannen blijft toekijken bij d<^ hardnekkige pogin gen, die de Britse marine bleef aanwenden om de juiste methode te vinden. De be roemde droge Engelse humor zorgt er wel voor, dat dit geen keihard verhaal is ge worden. Niet de machine, maar de mens staat hier ln het middelpunt, en dat kan niet van elke oorlogsfilm worden gezegd. De film draalt in Lido. (Spannende verfilming van een grote en gewaagde operatie uit de Tweede Wereld oorlog). De 13e passagier Een zeer interessant verschijnsel de para-psycholoog is de proscopische droom, waarin de dromer gebeurtenissen ziet afspelen, die later werkelijk blij- keq uit te komen. Wetenschappelijk is omstotelijk vastgesteld, dat zoiets inder daad kan. Arthur Rank heeft haal verfilmd, dat zich met zo'n droom bezig houdt, „De 13e passagier". Zoals uit dit cijfer blijkt, wordt de reeks onheil spellende gebeurtenissen, die zich op eei vliegtocht afspelen, ook in verband ge bracht met het bijgeloof, waarvan no( tallozen, soms onbewust, het slachtoffer zijn. Regisseur Leslie Norman heeft heel wat tijd nodig gehad de bewuste droom realiseren. En ook als het zover is ge beuren er, zuiver vliegtechisch gezien, nogal wat onwaarschijnlijke dingen. Do den vallen er overigens niet en dat is dan sen punt in het voordeel van deze film. Met knap camerawerk is een thril ler gecomponeerd, zonder dat er een film is ontstaan die er nu eens echt uitspringt. Casino heeft „De 13e Passagier" op het programma genomen. (Voorspellende droom, die uitkomt, met de nodige spanning). Avontuur in Tanger Alleen mensen met een langdurige varing in het lezen van verwarde beeld- ns zullen in staal zijn, de draad het verhaal te ontdekken in de film „Avontuur in Tanger", die deze week in Luxor draait. De naam Tanger duidt op, dat we misdadigers van groot for- aan het werk zullen zien. Voor zov iets van hebben begrepen, wordt door zeer ongunstige lieden achter veel geld aangejaagd, dat niet voor hen be stemd is. Agenten van de Amerikaanse geheime dienst verschijnen ten tonele, dat het geheel verband houdt met wapen leveranties aan landen achter het ijzeren gordijn. Er wordt druk geschoten en dure auto's spoeden zich met levensgevaarlijke snelheid tot diep ln de woestijn. Een duidelijker beeld zal men zich al leen kunnen verwerven door deze film zelf te gaan zien, maar we vrezen, dat het de moeite nauwelijks zal lonen. (Geheime openten contra een geweten loze bende in een onduidelijk avontuur in Tanger). Het laafsfe schot Er vallen deze week in Rex vele scho ten. voordat het laatste aan. de beurt is, waarop in de Nederlandse titel wordt geduid. Een krijshaftige jongeling, die wegens een wispelturig leven niet werd bedacht in een niet te versmaden testa ment. bindt de strijdi aan tegen zijn- neef, die nu alle vruchten van de nalatenschap heeft mogen plukken. De erfenis be staat hoofdzakelijk uit een mooie ranch, die dan ook de inzet van een felle strijd vormt. En dan maar geduldig wachten op hed laatste van alle schoten. (Met paarden en pistolen op jacht naar een erfenis). Ciske derde week Eerste bijeenkomst over de toekomstvisie van de Bijbel Prof. dr W. P. de Roever en zijn moeder hebben gistermiddag vele handen moeten drukken op een geanimeerde receptie, gehouden na afloop van zijn ambtsaanvaarding aan de Leidse universiteit. Foto N. van der Horst De Zondagmorgengesprekken op initia tief van het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente, o.l.v. dr P. L. Schoonheim, zijn bij velen bekend onder de naam Luxor-gesprekken. Hoewel de directie van Luxor gaarne medewerking verleent om deze gesprekken in de Luxor- bioscoop te continueren, heeft de com missie Bijzonder Kerkewerk besloten voorlopig de kleine (boven)zaal van de Stadsgehoorzaal als centrum te kiezen. De aard van de gesprekken vraagt een ruim te. die meer huiskamer dan zaal is. Zondagmorgen half elf zal dr Schoon heim een inleiding houden over het on derwerp: Toekomstvisie van de Bijbel. Het is bekend, hoeveel vage en scheve voorstellingen over het komende lot van mensheid en individu gangbaar zijn. Dit geldt te meer de bijbelse voorstellingen omtrent de toekomst. Dr Schoonheim voltooide ruim twee jaar geleden zijn proefschrift dat handelt over een onderdeel van de oud-christe lijke toekomstverwachting. In zijn inlei ding van Zondagmorgen zal hij geen bijbeluitlegging geven maar ingaan op de typische bijbelse gegevens en deze ver gelijken met onze moderne, veelal weinig hoopvol gestemde gedachten over de vooruitzichten van de geschiedenis. In de pauze komen de bezoekers aan het woord. Hun vragen en opmerkingen vormen als gewoonlijk de stof voor het gesprek. De commissie Bijzonder Kerkewerk brengt nog nadrukkelijk onder de aan dacht, dat deze Zondagmorgengesprekken niet voor kerkmensen zijn bedoeld. Overi gens is de toegang voor ieder geheel vrij. wonen in Katwijk aan Zee. Van oud tot Jong: 1. Marijtje Guijt-van Duijn, op 5 October 88 jaar geworden, Donker Curtiusstraat 43, weduwe sinds Fe bruari. Deze moeder van dertien kin deren, die vorig jaar haar 65-Jarige bruiloft mocht vieren, is ondanks (of dank zij?) haar zeer werkzaam leven nog kerngezond. 2. Bregje van Duijn-Guijt, oudste dochter van nummer 1 en echtgenote van C. van Duijn, Jan Tooropstraat Van 0 tot 3. Bregje van Schie-van Duijn, oud ste dochter van nummer 2 en ge trouwd met Leen van Schie, Wilhel- ml-nastraat. 16 13 Juni 42 Jaar ge worden. Moeder van tien kinderen. 4. Jan-nie Hoek-van Sdhie, oudste dochter van nummer 3, Varkevisser- straat 83, werd op 29 September 22 Jaar. 5. AH Hoek, op de 6choot van haar bet-overgrootmoeder, werd op 13 Juli van dit jaar geboren. Sinterklaas voor kwekers ter de rug. In de afgelopen weken hebben de lichten op vele kantoren weer tot laat In de avond gebrand. Temidden van stapels paperassen heeft men er onder hoogspanning ge werkt. Want op 1 November moesten de kwekers, die hun bollen aan de exporteurs verkocht hadden, over hun geld kunnen beschikken. Vroeger lagen de zaken voor de ex. porteur heel wat gemakkelijker. Toen betaalde h(j niet, voordat hijzelf het geld uit het buitenland bad ont vangen. Deze buitenlandse brociers hadden echter de gewoonte om niet te betalen, voordat ze de bloemen uit de bollen hadden verkocht. Onder die omstandigheden duurde het wel eens tot Maart, voordat de kweker zijn in Augustus geleverde bollen betaald Ondanks enig verzet van de zijde der exporteurs is hierin verandering gekomen. Thans moet alles vóór 1 No vember afgerekend z(jn. Deze dag is voor de kwekers dus een soort Sin terklaas geworden, vooral ook, omdat zij dit jaar weer uitstekende prijzen voor hun bollen hebben gemaakt. De exporteurs hebben meer reden tot klagen, want het afgelopen Jaar is voor velen van hen niet gunstig ge weest. Banken gevraagd "TEN OUD MANNEKE stond op de rand van het trottoir van het Le- vendaaL „Kan ik u soms helpen met over steken?" vroeg ik. „Dank u", zei het manneke beleefd. „Ik sta aUeen maar wat te denken". Hij was oud en weibedaagd. Ik schat te hem rond de tachtig, en het leven had de groeven in zijn gezicht ge trokken als voren in een akker. Maar de ogen waren helder en verstandig, waaruit ik kon concluderen dat hel denkwerk bij hem nog goed en gaaf kaar op het brede trottoir niet on dersteboven. Hier, bij de rand, zou er een kunnen staan. En ginds en ginds. En aan de overkant. En het is hier bovendien gezellig zitten", voegde hij er peinzend aan toe, terwijl hij naar het verkeer keek. „Maar daar gaat het in de eer6te plaats niet om. Kijk, ik woon bij de Hoge Rijndijk, en elke week ga ik mijn zoon opzoeken, die in het Mors- kwartier woont. Dat is een eind lo pen, voor iemand van mijn leeftijd. En dan wil Je onderweg wel ereie rusten. Maar nou moet me maar eens zeggen waar ons soort mensen even kan gaan zitten. Nergens een bank. En als ik een café binnenga, kan ik net zo goed met de tram. Of nog beter. Ik moet aan één ruk door lopen tot de Gijselaarsbank, en dan heb je nog kans dat die helegaar be zet is. Ze houden tegenwoordig veels te weinig rekening met de oude men- Hoofdechuddend ging het mannetje zijns weegs. Richting Morekwartier. Waar zijn zoon woonde. Maar wat hij gezegd had, was lang zo gek nog niet. Waarom alleen ban ken in parken en plantsoenen, en niet voor de vermoeide passant middenin de stad. als er plaats voor is? Het Le. vendaal kan er wel een dozijn hebben, aan elke kant. En langs de Nieuwe Rijn en de andere grachten is even eens plaats genoeg. Zou het Rapen burg ontsierd worden, als er onder de bomen wat banken stonden? En bij de grote bruggen, zoals de Blauw- poortsbrug, is ook al plaats genoeg. Het is daar gezellig zitten, en, zoals het manneke zei, oude mensen, die op doortocht zijn, moeten af en toe eens kunnen uitblazen. In Parijs zijn we al lang zover. Langs de meeste boulevards zijn banken. En is Leiden niet véél meer waard dan Parijs. Haag" te maken heeft kent dat mopje van die professor ln de tbeolo gie? HU vertelde aan zUn studenten, hoe bU de oude godsdiensten het Oosten altUd werd beschouwd als de richting waaruit de goede dingen kwamen, terwyi In het Westen de kwade gees ten In de onderwereld woonden. Reactie van een student: „Nu weet Ik, waarom Den Haag In het Westen ligt". Ni* 1 „Ik stond zo t< manneke voort, plekje voor eer Waarom staat hic ruimte genoeg. De i denken", ging het ,dat dit zo'n mooi bankje zou zijn. geen bankje? Er is rpUS8EN HAAKJES zo schrUfl ons een dominee uit de omgeving van Leiden, die nogal eens met „Den ,.MAhoorde ik een krab laatst vorsen, „Wat is het levenswerk van Morse?" „Dat is", zo zei zijn ma benepen, „Naar 'k meen, iets puntigs met de strepen." „Maar waarom," vroeg het krabbetje, Mag dat niet op mijn slabbetje?" Hebt U niets vergeten In haar gebouw „Ons Centrum" aan de Hooigracht heeft de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid het beleid van de Leidse raadsfractie besproken. De heer E. Meester, voor zitter van de fractie, gaf een over zicht van de vele programmapunten, die de fractie in het afgelopen zit tingsjaar heeft behandeld. Het Vrije Volk bracht van deze avond een verslag, waarin over 't al gemeen in nogal vage bewoordingen het behandelde wordt weergegeven. „Op verschillende terreinen zijn re sultaten bereikt", zegt het socialis tische blad bijvoorbeeld. „Natuurlijk zijn er nog genoeg wensen, maar we mogen over het afgelopen jaar niet ontevreden zijn." Men zou veronderstellen, dat in deze vergadering toch zeker de wo ningbouw ter sprake was gekomen. Het Vrije Volk schrijft er evenwel geen letter over, en we hebben reden om aan te nemen dat het verslag in het partij-orgaan op dit punt toch niet in vérzuim is gebleven. Leiden is in last, wat de woning bouw betreft. De burgerij is ten zeerste ongerust over de gang van zaken op dit gebied. En de Leidse raad heeft in een extra-zitting een besluit genomen, dat een unicum moet worden genoemd. Maar als de Partij van de Arbeid met haar fractie de problemen der stad doorneemt, blijft de woning nood thuis. Die gaat niet mèe naar „Ons Centrum". „Op verschillende terreinen zijn resultaten bereikt. Natuurlijk zijn er nog genoeg wen sen Die ene grote wens van vele dui zenden Leidenaars echter blijft on besproken. Nee, nee, daarover van avond niet! „Op verschillende ter zijn resultaten bereikt". Be gin nu niet over die woningbouw. Het is misschien goed, dit even te signaleren. In elk geval mag hier van een hoogst merkwaardige avond woeden gewaagd. Vraag naar> vrouwelijke arbeidskrachten gToot Hoewel de winter thans met rasse schreden nadert, bleef he>t aanbod een onverdeeld gunstig beeld vertonen. Eind October stonden 230 mannen als werkloos Ingeschreven. In hoofdzaak als gevolg seizoeninvloeden en wrijvingsfac toren. Een terugblik op de Jaren 1952, 1953 en 1954 doet duidelijk de toeneming van de werkgelegenheid uitkomen. Op hetzelfde tijdstip in deze jaren beliep het aanbod respectievelijk 1800, 1100 en 475. De voor delige verschillen bedragen dus 930, 870 en 445. De vraag onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 350, waarvan invragen betrekking hadden op Jeug digen, 15 t/m 18 jaar. Zij overtreft het aanbod nog steeds. Wat de vrouwelijke arbeid ikrachten betreft kan worden opgemerkt, dat het aanbod vrijwel gelijk bleef. nl. 102. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is groot. Eind October waren nog 280 aanvragen geregistreerd. Accordeonschool hield ouderavond In de nieuwe muziekschool van de heer Hofenk werd een ouderavond gehou- en van leerlingen, die met goed succes de driemaandelijkse begin-opleiding in het accordeonepel hadden doorlopen. Leerlingen in de leeftijd van zeven tot ar gaven deze avond een blijk van hun muzikaal kunnen. Er werd met gro'.s toewijding gemusiceerd. Na de pauze wa- het de meer-gevorderde leerlingen, die op het accordeon aan bod kwamen. Bij dit optreden was het met name een selectie ui* La Traviata van Verdi, dio veel succes had. De leraren, de heren G. Hofenk. Hermans en Vincourt. kunnen voldoening op d« bereikte resultaten terugzien. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Charlotte Maria, d v H. Honsbeek en T. M. Marquenle, Herman Theodorus Eduard, z v G. J. Bodt en M. J. Humane. Anna, d v M. van Beelen en A. Peeman, Eleonora Johanna Elisabeth, d v P. Visser en C. Wolters, Adrlanus. z v L. P. M. van Egmond en C. J. Belle- kom. OVERLEDEN: S van WeeseC, man. 73 Jaar; C. C. J. Boer. wed. van Möller, 88 jaar; W. J. Frohwein, man, 73 Jaar; C. Guijt, man, 67 Jaar; D. Oosterbosch, wed van Bakker, 89 Jaar; J. F. Rletjee, man! 91 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3