Sassenheimse huisvrouwen van misère verlost Kamerleden over begroting staatsvissershavenbedrijf NIEUWE LEtDSCHE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 Dank zij nieuwe gashouder zal druk steeds constant zijn "yOOR HET SASSENHEIMS GEMEENTEBEDRIJF, en natuurlijk ook voor de bevolking, was het gisteren een belangrijke dag, want met de ingebruikstelling van de nieuwe gashouder kwam een eind aan de sedert jaren bestaande noodtoestand. Het was dan ook geen wonder, dat het gemeentebestuur deze ingebruikneming een feestelijk tintje gaf. Omstreeks half vijf gistermiddag kwa men vele genodigden in de nieuwe kan toorgebouwen van het gemeentelijk gas- bèdrijf aan de Willem Warnaarlaan bij een. In zijn openingswoord heette burge meester Sandberg van Boelens o.a. wel kom de raadsleden, de directie van d< stedelijke lichtfabrieken uit Leiden, de di rectie van de gasstichting uit 's-Graven- hage en de bouwers van de gashouder. Spreker wees er op, dat over deze plech tigheid een schaduw lag. daar de directeur van de gemeentebedrijven, de heer Hu- bers, die zo geijverd heeft voor de tot standkoming van dit bouwwerk, tijdens de uitvoering is overleden. Met het omdraaien van een kraan stelde de burgemeester de gashouder in bedrijf. In het Bruine Paard was het gezelschap daarna nog enige tijd bijeen. De burge- Met de woorden: „Ik draai naar links, maar het heeft niets met politiek te maken", stelde giste ren Sassenheims burgemeester de nieuwe gashouder in gebruik. Hiermede kwam een eind aan de sedert jaren bestaande nood toestand. Foto N. van der Horst meester gaf een overzicht van de voorge schiedenis. Tot op heden móést Sassen- heim het doen met een veertig Jaar oude houder, welke een Inhoud had van 700 m3. In 1946 kocht de gemeente al een stuk grond voor de bouw van een grotere houder, waarmee een bedrag van f 12.915 was gemoeid. Al in 1946 was de toestand precair, daar de grootste dagafgifte een hoeveelheid van 2840 m3 bereikte, waar bij als bergingsruimte een inhoud van 75"« van de afgifte gegarandeerd moet zijn, zodat we toen al ruim 1300 m3 te kort kwamen. In 1954 was de toestand Inmld- LEIDERDORP Chr. Veldhuijzen naar Nieuw-Guinea De raad voor de zending van de Ned. Hervormde Kerk. die zijn zetel heeft in Oegstgeest (Ned. zendingshogeschool) heeft het hoofd van de Willem de Zwij- gerschool, de heer Chr. Veldhuijzen, be noemd tot hoofd van een meisjesschool te Sorong op Nieuw Guinea. De heer Veldhuijzen kwam op 1 Januari 1948 üit Zwammerdam als onderwijzer naar Leiderdorp. In 1950 volgde zijn be noeming tot hoofd van de Chr. Nationale school aan de Hoofdstraat, sinds Januari van dit jaar de Willem de Zwijgerschool. Naar wij vernemen, hoopt de heer Veld huijzen binnen korte tijd afscheid te ne men en reeds in Januari naar Nieuw Guinea te vertrekken. De bedoelde meis jesschool ls een opleidingsschool voor Papoese meisjes. Opbrengst collecte P.I.T De collecte ten bate van het Prot. In terkerkelijk Thuisfront heeft f 126 opge bracht. Ontspanningsavond Wij herinneren nog aan de ontspan ningsavond. die heden in het gebouw van de Hervormde Gemeente wordt gehouden door de C.J.M.V. Bidt en Werk. De avond begint om 8 uur en de toegang Is vrij. Feestavond ln dorpshuls Het comité autotocht en ontspanning ten behoeve van ouden van dagen houdt vanavond om half acht in het dorpshuis zijn jaarlijkse feestelijke bijeenkomst. Het wordt een zogenaamde non-stop-avond, waarbij medewerking wordt verleend door de personeelsvereniging van de K.N.G. te Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Bakema, Acacialaan 58, tel. 24828. VOORHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen VOORSCHOTEN Klaproosdag 1955 In de week van 7 tot en met 12 No vember zal ook in Voorschoten de jaar lijkse collecte worden gehouden ten bate van het Nederlands oorlogsgraven co mité. Dit comité stelt zich ten doel, de nabestaanden van hier te lande begraven militairen behulpzaam te zijn voor het bezoeken van de graven van hun geval- Zondagdlenst huisartsen De Zondagdienst wordt waargenomen door dokter Olthuis. dels onhoudbaar geworden, want mên bereikte een uurafgifte van 772 m3. Hel was dan ook geen wonder, dat er v?- i vele kanten klachten kwamen over óc gasdruk. De burgemeester prees de pret tige houding van de stedelijke lichtfabrie ken te Leiden, die alles in het werk stel den om de gasleverantlë goed te doen ver lopen. Eind 1954 kwam de oplossing een ter ln 't zicht, toen de raad besloot tot de bouw van een natte gashouder met een capaciteit van 6000 m3. De oude gashou der blijft ook in gebruik, zodat Sassen- heim nu een bergruimte heeft van 6700 m3. De bouw van deze nieuwe houder maakte de gemeentekas heel wat leger, want be halve de reeds vermelde f 12.915 voor grondaankoop, kostte de fundering f 60.000, de opbouw f 172.000 en de verwarming f 10.500, terwijl nog een behoorlijk bedrag is uitgetrokken voor het nog uit te voert schilderwerk. Namens het gemeenteb' stuur dankte de burgemeester ieder, die heeft medegewerkt aan de totstandkoming van dit project. Goede wensen De directeur van de Sted. lichtfabrieken, ir Y. Ykema, wenste het gemeentebestuur geluk met de bouw van deze houder. Spreker memoreerde, dat Leiden de laat ste jaren gas heeft geleverd „met angst in het hart", maar gelukkig iS alles goed gegaan. Tenslotte wees ir Ykema er op, dat thans bijna weer de veiligheidsgrens is bereikt en hij sprak dê wens uit, dat deze grehs spoedig zou worden overschre den. De diréeteur van de gasstichting, ir De Voogd, gewaagde van de vlotte samen werking bij de totstandkoming van dit project. Als bijzonderheid deelde de heer De Voogd mede. dat de constructie is uitgevoerd volgens de nieuwste methode. De stalen platen zijn n.I. niet geklonken maar gelast. Als laatste spreker voerde de heer Van Breda, als nestor van de raad, het woord, Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat een lang gekoesterde wens thans in vulling was gegeaan en het gemeente gasbedrijf nu kan voldoen aan de be hoefte van een steeds groeiende bevolking. Ook de heer Van Breda prees de colle gialiteit van de sted. lichtfabrieken. Beveiliging spoorwegovergang Wegens een wijziging in het seinstelsel van de Ned. Spoorwegen wordt de spoor wegovergang bij Sikkens veranderd in 3ii automatische 'beveiliging. Deze be veiliging bestaat uit een afsluiting met halve bomen en een zestal waarschu- wingslichten. Deze nieuwe bewaking zal zeer spoedig worden ingevoerd. Laffe streek Een bijzonder laffe streek haalden en kele kwajongens deze week uit, toen ze met stenen de eenden in de parkvyver onder vuur namén. Dit spel bereikte zijn hoogteount, toen een eend werd dood gegooid. Ingebruikneming gymnastiekzalen Naar wij vernamen, naderen de gym nastiekzalen. die op het gemeentelijk sportpark worden gebouwd, haar vol tooiing. Het ligt in de bedoeling deze zalen begin Januari 1958 in gebruik te Predikbeurten Ned Herv. Gemeente: 9 uur: vicaris P, H. Borgers van Leiden; 1030 en 5 uur ds W. H Walvaart. Geref. Kerk. 9 30 uur ds H. v. d. Berg; 5 uur ds P D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds H Visser. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Tussen goud cn diamant De heer en mevrouw T. G. Vos-Kraal, Flori6 Schouten6traat. hopen op 17 No vember hun 55-jarige echtvereniging herdenken. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van Ne6 alhier en dokter Walenkamp te Warmondt L1SSE Hervormde school hield haar ouderavond In de Hervormde kleuterschool werd gisteravond onder leiding van de heer A. Tibboel, voorzitter der schoolvereniging, de jaarlijkse ouderavond van de Hervormde school gehouden. Bij de opening van deze druk be zochte bijeenkomst wees de heer Tibboel op het voorrecht, dat de ouders bezitten in de mogelijkheid hun kinderen Christelijk onderwijs te laten ontvangen. De voorzitter betreurde hei, dat ln het voorbije jaar naast de twee reeds be staande Christelijke scholen een derde is geopend, tengevolge waarvan een aan tal leerlingen de school heeft verlaten Met dankbaarheid werd echter melding ge-maakt van een binnengekomen gift de school van f 1000 Ook deelde de voorzitter mee, dat in het vervolg k naai-onderwijs en machineschrijven n het leerprogramma zal worden toe gevoegd. De schoolarts, dokter Th. van Beek. OEGSTGEEST Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waar. genomen door dokter Van Glabbeek. RHNSBURG (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen-Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg WARMOND Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van Nes. Sassenheim en dok ter Walenkamp alhier. Spoorweglening op komst Zeer spoedig Is een lening der Neder landse Spoorwegen te verwachten, groot 50 millioen rentende 3Vi procent, tegen 100 pet., looptijd ten hoogste 20 jaar, zonder aflossing ln de eerste 10 Jaar en daarna ln tien termijnen aflossing, aldus temt De Tel.. welke hiervan bij de N.S. geen officiële bevestiging kon krij gen. De ataat stelt zich borg. hield een causerie over het gebruik van melk op school. In zijn toespraak toonde dokter Van Beek de grote waarde van de uitreiking van melk aan schoolgaande kinderen duidelijk aan en hij wekte de ouders op aan deze zaak hun volle medewerking te geven. De secretaris, de heer A. Visser, hield na de pauze een inleiding over het pro bleem van de jeugd. Hij achtte het nood zakelijk. dat school en gezin de handen ineen slaan om hier een oplossing te be reiken. Ds Jongeboer besloot de bijeen komst. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Haase. Hereweg 337, tel. 3685. Specialiteit uit Lisse Nederlandse bloemen voor Moskouse tuinen De botanische tuinen van de Sowjet- russlsche academie van wetenschappen ln Moskou hebben onlangs een belangrijke schenking van Nederlandse bloembollen ontvangen. De waarnemend directeur van de tuinen, prof. Lapin, heeft meegedeeld, dat de Nederlandse vereniging van bloe misten 25.000 tulpenbollen en 10.000 hya- cintenbollen naar Moskou heeft gezonden Bovendien heeft de kweker P. Lefeber uit Lisse twaalf tulpenvariëteiten gezon den. die ontstaan zijn door kruising van Nederlandse tulpen met botanische tul pen uit Centraal Azië. F.en van deze va riëteiten heeft de heer Lefeber de naam van ..Bolshol Theater" gegeven. In een brief zegt de heer Lefeber dit te hebben gedaan uit bewondering voor de artis tieke prestaties van het gezelschap van het Bolshoi Theater. Driehonderd bollen van de variëteit ..Bolshoi Theater" zün bestemd om te worden geplant in de openbare tuin tegenover het theater in Moskou. De schenking van de Nederlandse bloembollen aan Moskou is enkele weken geleden aangekondigd bij een bezoek van Nederlandse kwekers aan de Sowjet Unie. Het bestuur van de jubilerende E.H.B.O.-vereniging. Staande van links naar rechts de heren J. de Wagt en H. J. Warmerdam, mevr. C. Backs en mej. D. P. Pouw; zittend van links naar rechts dokter H. F. ten Ho open en de heren W. Dannijs, B. ran Veen (voorzitter), J. Eisenman en dokter J. J. Versluijs. Foto N. van der Horst HILLEGOM EHBO-bestuur hield een druk bezochte receptie Gedurende 25 jaar werd, in de goede zin van het woord, aan de weg getimmerd Het bestuur van de Hillegomse afdeling van de vereniging voor E H.B.O. hield gisteren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een druk bezochte receptie in het lokaal aan de Prins Hendrikstraat. Het zaaltje was met bloemstukken feestelijk versierd en ook de vereniginêsvlaggen vormden een contrast met de vele anatomische platen langs de wand. De beide docenten van de afdeling, de artsen Versluys en Ten Hoopen, die de leden vanaf de oprichting der afdeling instructie hebben gegeven, vierden in die hoedanigheid eveneens hun zilveren jubileum. Vele afgevaardigden van "bedrijven, in stellingen en Verenigingen kwamen ter receptie het bestuur gelukwensen aan bieden. Burgemeester mr dr Van Nispen tot Pannerden en de gemeentesecretaris, de heer J. Th. M Punt. waren namens het gemeentebestuur aanwezig, de heer T Lodewijk vertegenwoordigde de afde ling van het Rode Kruis en de heer J. Jacobs het comité voor het bloemencorso Namens dit comité werd het jubilerend bestuur een chèque aangeboden. Voorts waren onder meer wethouder De Boer en verscheidene raadsleden aanwez Syrië steunt Egyp'.e Syrië heeft Egypte verzekerd, dat het ireed ls onverwijld tot elke militaire actie, die ln het Syrisch-Egyptischc dedlgingsverdrag wordt voorzien, ov gaan. De Syrische prem!»r Said Ghazzl heeft in een commentaar op de gevechten in het gebied van El Aoedja verklaard: „Wij hebben een dergelijke verraderlijke han- deljng der Israëliërs wel verwacht". Hij zejde yej^er da). zijn regerlqg sinds Donderdagen voortdurende verbinding met de Egyptischeautoriteiten heeft gestaan voor het verkrijgen van het laatste niei over de ontwikkelingen in El Aoedja de maatregelen, die in verband daarmee eventueel genomen zouden moeten wor- De Syrische pers schrijft dat het Syri sche leger gereed staat om langs de grens tussen Syrië en Israël toe te slaan, om de Egyptische strijdkrachten te helpen. „De Arabieren kunnen slechts op de legers van Syrië en Egypte rekenen, het Israëlische gevaar te keren", schrij- Drie maanden voor dronken chauffeurs in Amsterdam De 27-jarige Amsterdammer H. J. B. is door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf wegens het in dronkenschap be sturen van een auto. Gedurende vijf ji zal hij geen motorrijtuigen mogen be- De 42-jarige W. A. H. S„ Amsterdam, werd wegens dronkenschap achter het stuur tot zes weken gevan genisstraf en ontzegging uit de rijbe voegdheid voor drie jaar veroordeeld. Wijziging der winkel sluitingswet Naar wj) vernemen wordt overwogen een zodanige w(jzigipg der winkelslui tingswet te bevorderen, dat de gemeen teraden geen middagsluiting voor groe- i van bedrijven meer zullen mogen (stellen, zonder dat de Kamer van Koophandel van het betreffende ressort daartoe strekkend verzoek gedaan heeft. Ds J. G. Feenstra heeft (na 34 Jaarj afscheid genomen van de Geref. Kerk Scheveningen om De burgemeester bracht het bestuur in een toespraak de hartelijke gelukwensen van het gemeentebestuur en de gehele hu-gerij over. ..Niet alleen voor u. maar ook voor de gemeente Hillesom is dit een vreuc-ievolle dag." aldus burgemees ter Van Nispen. Hij wees er voorts op dat de leden van de vereniging de afee- loocn jaren in de goede zin van het woord, veel aan de weg getimmerd heb ben en a"on uitstekend voor hun taak berekend bleken te zijn De leden, die tiid r.och geld gespaard hebben om de afdeling zo sterk mogelijk te maken ver dienen een bijzonder woord van lof. De burgemeester rnrak er zijn vreugde over uit. dat de tijd. waarin de vereniging verbandmiddelen en andere medicamen- 'en geheel uit eigen middelen moest be kostigen. voorbll is. ook al zal in dit op zicht nog verbetering mogelijk zijn. Bur gemeester Van Nispen concludeerde, dat de vereniging met trots terug kan zien op al hetgeen zij ln de afgelopen 25 jaar heeft gepresteerd. De voorzitter van de afdeling, de beer J. van Veen. dankte de burgemeester voor zijn woorden en hoopte, dat allen op de ingeslagen weg zouden voortgaan. Hierna duurde de receptie nog geruime tijd voort. Het geschenk van de burgerij zal vanavond tijdens de feestavond in Flora door het comité, bestaarde uit de heren Keyzer en Schoonderbeek, worden aangeboden. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van der Kaaden, Hoofdstraat 14. tel. 5114. VISSERUGOLF Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer over de begroting van het staatsvissershaven bedrijf te IJmuiden voor 1956. Verscheidene leden spraken hun bijzondere waardering uit voor de verschillende verbeteringen, die geleidelijk aan op onderscheidene punten in het bedrijf zijn aangebracht. Vele leden zou den gaarne nadere inlichtingen ontvangen over de opvattingen van de- minister ten aanzien van de modernisering van het bedrijf.. In de laatste jaren is immers in toenemende mate de wens naar voren gekomen de verdere mechanisering van het vislossen te bevorderen. t moet wp^den. dat de vi* IJmuiden geheel onder De eerdergenoemde leden stelden voorts de vraag, of de accommodatie van de haven bij het toenemend verkeer wel aan alle eisen van veilieheld cn doelma tigheid zal blijven voldoen. De sr.e"e ontwikkeling van de kottervloot en de opkomst van de trawllocger, alsmede een eventueel geleidelijk tot ontwikkeling komen van de verre (trawl-W.sserij. doen een vermeerdering van het aantal schepen verwachten, waardoor het ver keer in de haven voor toenemende moei lijkheden zal worden gesteld. Deze leden zouden gaarne vernemen, hoe raar de mening van de minister deze bezwaren dienen te worden ondervangen. Dezelfde leden vroegen in hoeverre Valse voorspiegelingen van pseudo-exploitant De Haagse politie waarschuwt trgen le manioulatics van een zekere M. Gies- herts, zich ook wel noemende Maihlcu de Vries, die zich uitgeeft als exploitant de Nederlandse Amateur Artisten Organisatie en de Internationale Arau> •mcntsorganlsatle. Deze man tracht amateurtoneelspelers bewegen zich bij een door hem op chten groep aan te sluiten. Hij beloof', gages, maar van uitbetalen komt meestal niet veel. evenals van optreden. Zo had hij de vorige maand de grote zaal de Haagse Dierentuin afgehuurd, omdal hij daar een voorstelling zou geven. kele amateurtoneelspelers, die hle' de kans van hun leven zagen gingen naai de zaal om zich te verkleden voor d< ■stelling. Maar wie er ook was. de heer Giesberts. alias Mathieu de Vrie: niet. De directie van de Dierentuin zat dus met een lege zaal on zonder geld. Geen wijziging straf na belastingontduiking Overeenkomstig het advies van de pro cureur-generaal bevestigde het Haags Ge rechtshof het vonnis, waarbij de 63-jarige directeur P. V. uit Schiedam was vei deeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd er 15-000 boete of twee maanden. Verd was ervan beschuldigd over de Jaren 1948 er 1952 zijn inkomsten onjuist te hebben op gegeven en in 1953 over het tweede kwar taal de loonbelasting van zün N V eer cichoreihandel onjuist te hebben ver meld. Verd. betoogde in goed vertrouwen te hebben gehandeld. Gemakkelijker uiivoer naar Oost-Europa Amerika verzacht de uttvoerbeperkln- gen naar de Sowjetunle en andere landen van Oost-Europa, doch niet nagr China en andere communistische landen ln het Verre Oosten. Het vergunnings stelsel wordt namelijk afgeschaft nlet-strategische goederen o.a. talk. hui den. en vellen, wollen lompen, sigaretten en tabak, fosfaat en harsen. De Britse uitvoeren naar Oost-Europa zijn dit Jaar twee maal zo groot als vorig jaar, terwijl de Invoeren uit de Sowjet unle met een derde stegen. Nieuws van en voor Noordwijk „Werkclassdficatie en loonpolitiek" De afdeling van de Chr. Bond van overheidspersoneel hield gisteren een vergadering in het Verenigingsgebouw, die vrij goed was bezocht De voorzitter, de heer S. C. Bulk, begroette in het bij zonder de heer C. Groen, lid van het hoofdbestuur, die een inleiding hield over: „Werkclassificafie en loonpolitiek". De heer Groen besprak uitvoerig de loonpolitiek van de regering en de werk- classificatie, zoals die in voorbereiding ls. Tijdens de discussie besprak men in dit verband enkele plaatselijke toestan den. De positie van de gemeenteambte- n en hen. die bij het staatsbosbeheer werkzaam zijn, had speciaal de aandacht. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Goudriaan. Filmavond ln Lido Ten bate van de Nederlandse Blinden- bond wordt Woensdag in het Lido- theater een filmavond gehouden. Spreekuur schoolarts In de openbare lagere school aan de dlga veiligheid en bescherming tegen geldelijk ongemek. Vorm RENTEVERGOEDING SPAARGELDEN: dagelijks opvraagbaar: 2.52 V. voor één jaar vast: 2.75 spaardepositobrieven (aan toonder): 3 Maximum 10 000,. per rekening. COöP. RAIFFE IS EN-BANK Voorstraat 50 KATWIJK AAN ZEE Telefoon 2019 Van Panhuysstraat houdt de schoolarts woensdagmiddag van twee tot drie zitting NOORDWI1KERHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van der Lucht te De Zilk, tel. 5707 (HiLlegom). (Advertentie.) Wenst U een electrisch droogscheerapparaat Komt U eens bij ons voor gratis demon stratie. Remington. Braun, Philips, Rlam en zonder stroom de Thorens Rlvière. H. BEDEKER, D. en H. Kappei VOORSTRAAT 73 TELEFOON 2584 KATWIJK AAN ZEE KATWIJK AAN ZEE Dienst tandartsen De Zondagsdienst van de tandartsen te Katwijk wordt morgen waargenomen door dokter Verkaik. Zondagsdienst Voor de dokters Visser, Slagmolen, Lodder, Cleveringa en Hagen wordt de Zondagsdienst morgen waargenomen door dokter Borleffs, Voorstraat 85. Afscheid van de heer Hagcman Abusievelijk publiceerden we, dat de heer H. Hageman Maandagavond tussen 8 en 10 uur afscheid zal nemen van zijn oud-fleerlingen en overige kennissen. Het afscheid heeft echter tussen 7 en 9 uur plaats in de Chr. opleidingsschool aan de Parklaan. Surinamc-avond Dinsdagavond 8 uur wordt in de grote zaal van het Jeugdhuis „Irene" een Surl- name-avond gehouden, uitgaande van Idenburgh-fonds van het Zeister di..gsgenootsohap. De heer Smelik ie Oegstgeest. die jaren in Suriname heeft vertoefd, zal een inleiding houden over de zending onder de Javanen op Suriname. Hoog cn laag water Zondag 6 November: hoog water 7.27 en 19.54 uur. laag water 3.05 en 15.32 uur Maandag 7 November: hoog water 8 33 er. 21.09 uur, laag wa'.er 4.01 en 16.28 uur. Geslaagden Voor het diploma machineschrijven slaagden deze week de dames: A. M. Par- levliet, C. L. C. Jansen (met eervolle ver melding). A. W. den Hollander. A. van Duyn en W. Hoek. Allen werden door „Theoprac" opgeleid. KATWIJK AAN DEN RI1N Geslaagd Onze plaatsgenote mej. C. L. C. Jan- -_n slaagde met eervolle vermelding voor het diploma machineschrijven. ZIJ werd opgeleid door „Theoprac". hef juist geacht t het bewind van de centrale overheid is eld. ZH Wezen ln dit verband op de duidelijke be'sn-'n van de cemeon- te Ve^en waartoe TJihulden behoort" Ve-d'ent bet. uit democratisch oostpunt bekeken en tevens vopr eon goede gar.g, van zaken peen aarbeve'ing de omzet ting van het staatsbedrijf in een ge? mened eemeente lijk-rijksbed rijf te over wegen? Sommige andere leden achtten het ver lies in kwaliteit van vette vis. veroor-, raakt door de onmogelijkheid bij een grote aanvoer snel te kunnen lossen, een reden om tot vergroting van. het s'aatsf visser.obavenbedryf over te gaan. Kan van de kosten. d:e hiermee zijn gemoeid, a! een raming worden verstrekt? Deze leden zouden gaarne verne men. of de minister hun mening kan delen. dz.t. Indien te Katwlik een bui tenhaven rou worden aangelegd, het hedrlif te IJmuiden hierdoor vol- doende tal worden ontslaat, zodat een uitbreiding nfet meer noodzake lijk zal zl)n. Aanwins voor Kaiwkse vloot Na een geslaagde proefvaart ls de ver bouwde kotter Cornelia Adrlana KW 58 zijn nieuwe eigenaars. Van der Plas Vooys. overgedragen. De kotter, een gewezen Duitse voorpostenboot, is geheel verbouwd op de werf Laan en Kooi te Den Oever. Ed werd een nieuwe 200 P.K. r ln gebouwd, die bij de proefvaart goed voldeed. Ook is de volle aandacht besteed aan de accommodatie voor de bemanning. Aan boord vindt men alles voor de moderne visserij nodig is, zoals een zendapparaat en een richting- Een groot aantal genodigden maakte de proeftocht mee. Goede vangslen, vooral onder Hollandse wal Met de haringvangsten 4s het in de af gelopen week goed gegaan. De gemid delde vangsten bedroegen 60 tot 80 kant- )es per dag. 'Vooral' onder de Hollands* wal gaan aartilge' trekken uit, waaron der er zijn van 20 last. Al deze haring wordt vers aan de kant gezet en haalt de goede prijs van f 14 tot f 18 per kist. Toch moet er nog h?el wat worden aan gevoerd; op de meeste erven ligt nog maar weinig haring. Voor de export is men hard aan het •pakken-, maar ook hier zal nog veel moeten'worden aangevoerd vr-orlat alia contraëfen aangelevercj zijn. De nog aan te voeren haring zal dan ook meer ga- routen en minder vers moeten'zijn. De prijzen van de haring zijn deie week weer enkele guldens gestegen. Ook de rokerijen kopen nü hun voorraad in. Voor de volle haring werd van f 34 tot f 35.20 betaald, voor de< «teurharlng f28 tot f32.40 en voof de ij4e haring f22 tot f24.80- De aanvoer bedroeg 20.193 kante les. Veel harlngnlcuws De markt van Vrijdag kreeg plotseling veel haring te verwerken: de vleetlog- gers voerden 4500 tot 5000 kisten verse aan en er waren niet minder dan 20 schepen ter afslag. Voorts had de Sch 153 (22 Oct.) 580 kisten, waarvan 200 met srhelvis, $0 makreel, 210 haring, 50 gul en kabeljauw, 40 varia; de Wlron IV had 500 kisten, waarvan 255 met schelvis. 75 dichte rchelvis. 30 dichte wijting en 50 makreel, 90 kabeljauw en gul en 50 slijve kabel jauwen. De kleine vaart had voorts 5000 kilo tong en 250 kisten schol. Voor vandaag De Zaterdagmarkt had twee trawlers op bezoek: de SoerabaJa van 24 Oct. en de Sch 117 Onderneming III (24 Oct.), welke laatste wegens motorpech de Vrij dagmarkt moest laten gaan. De Soera baJa had 900 kisten, waarvan 330 schel vis. 100 dichte schelvis, 20 wijting, 240 makreel, 50 haring en 150 kabeljauw met kool, 10 varia. De Sch 117 had 700 kis ten. waarvan 225 met schelvis. 125 met makreel. 200 haring, 60 kabeljauw en gul en 70 varia. De IJm 14 had 400 Hs- ten, meest schelvis. Voor Maandag De Eli komt Maandag met 840 kist» (480 gestripte schelvis, 80 dichte piepers, R0 makreel, 80 gul en kool. 45 wijting, 10 haring en 15 varia). Voorts wordt ook de Vlos (25 Oct.) verwacht met 1400 kis ten (650 schelvis. 100 kabeljauw. 60 kool, 80 haring, 350 makreel. 80 varia en 360 stuks stijve); de Polderman (24 Oct.) heeft voor Maandag 900. lasten bij zich. waar van 500 met gestripte en 100 met dichta schelvis: 100 makreel en 100 kabeljauw en kool. 60 wijting, 20 haring en 20 varia. De Sch 171 komt ook (25 Oct.); da Allanwater heeft van 27 Oct. 1120 kis ten bij zich en dan worden vele loggers en kotters verwecht. De oodxle De oudste trawlers zijn nu de Evellqa en de Dirkje (haring uit Ierse Zee en Kanaal). Haarlem en Abraham (27 Oct.), Postboy, Wiron II (28 Oct.). Naar buitenland De regels kabeljauw deden gisteren voor België f 86 tot f 112; de kleine f 40 tot f50; cn de kisten f 86 tot f 96. met f 80 4 f88 voor de kleintjes in kisten.. Grote, middel- cn zetschol noteerde voor Engeland f60 tot f65 en de enen haalden f 48 tot f 55. De grote tong ]|»p "P tot 1 5 1 5,50; de grootmiddel deed f 3,70 tot f 4 en de kleinmiddel f 2,90 f3.— met f 2,80 tot f 2,85 voor de enen en f 1,50 tot f 1,60 voor de slips. Binnenlandprljzen Het binnenland kocht de grote gul voor f35, de middel vbor f 28 en de torren voor f 20 4 f 22: zwarte kool haalde f80; grote schelvis f 22 4 f 24: en de groot middel eveneens f 22 tot f 24 per kist. Klelnmlddelschelvls maakt f 23 4 f 19; en de pennen deden f 19 4 f 15; terwtjl braadjes f 17 4 f 13 opbrachten. De wijting gold eveneens f 13 tot f 17 »n de schol II f 32 4 f 40. met f 14 tot 1 22 voor de drtetjes. In en uit Binnen: KW 16. 67. 25 23, 57. 2, 41. 8 38 29. 5. 161. 15J, 22. 128, 35 en 30. Vertrokken: KW 8, 7, 22, 161, 25, 5, 15L 29, 41, 38, 2. 57, 50, 43.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11