ïlieuiuf £etftsrfje (üintrant w Grotewohl wil eenheid op communistische leest Als lokvogel orgaan voor geheel Duitsland zonder bezetting Eden gaf geen advies over huwelijk Margaret Onze voedseltheorie is er naast Vandaag een drukke dag in Paramaribo WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaai; 2.35 per maand; 0.55 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10489 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER ChehRed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfj l« afifblmn tngn her! In UgljenspotT Op 5 Mei '56 nog geen oorlogsmonument ZIE PAGINA 3 TEGEN „VRIJE VERKIEZINGEN" GENÈVE, 2 NOVEMBER GROTEWOHL, de Oostduitse premier, heeft aar, de Grote Vier een plan toegezonden voor de geleidelijke hereniging van Duitsland. Men verwacht, dat Molotof dit voorstel spoedig aan de ministersconfe rentie in Genève zal voorleggen. Dit Oostduitse plan voorziet in een ge leidelijke toenadering van Oost- en West-Duiisland, tie na een bepaalde periode tot de gewenste hereniging zou moeten Leiden. Hoelang die periode zou moeten duren, wordt liever niet aangegeven. eigerden De uitvoering van het plan zou moeten samenvallen met die van een voorlopig Europees veiligheidsverdrag en de inrich ting van een bufferzone, die beide Duitse staten omvat. Voorgesteld wordt de instel- ling van een „raadgevende raad" voor ge heel Duitsland, die zou moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers van d» parlementen van Oost- en West-Duitsland. Dit lichaam zou dan de hereniging van de beide delen van Duitsland moeten voorbereiden. De twee Duitse staten zouden gezamen lijk toezicht moeten houden op de strijd krachten en de bewapening. Een belang rijke taak zou zijn het effenen van d« weg voor een versmelting der economi sche stelsels in de twee gebieden. Uitein delijk moet dan een herenigd Duitsland tot stand komen, dat „militair neutraal" zal zijn. waaruit alle bezettingstroepen zijn teruggetrokken. Dit Duitsland krijgt dan een eigen leger Het mooi schijnende plan was ter cir culatie in handen gesteld van het secre tariaat der conferentie. De Westelijken De nacht is koud, ce morgen lal, de zomer oud, de herfst nog pril. Als stomme wachters staan de bomen met hun stervende last langs de walkant te dromen. Familiekring dier V.N. Deur open voor 18 nieuwe leden Engeland zal de aanvragen van alle achttien landen, die lid van de Ver. Naties wensen te worden, steunen. Dit heeft een woordvoerder van de Britse delegatie in Genèvj meegedeeld. Men verwacht dat de V.S. wel en Frankrijk niet hetzelfde standpunt zal innemen als Engeland. Het besluit zou een stap zijn naar de beëindiging van de jarenlange strijd over de toelating van nieuwe leden tot de wereld-organisatie. N. F.venals de Amerikanen en Fransen hebben de Britten er tot nu toe op ge staan, dat de aanvrage van elke staat op haar verdiensten onderzocht moest worden. Het Westen betoogde, dat de landen als Roemenië, Hongarije. Bul garije en Albanië niet voldeden aan de maatstaven der V.N. In zake sociale rechtvaardigheid en de rechten van de W.-Duitsland verbiedt invoer van Ned. vee De Westduitse regering heeft met in gang van vorige week Woensdag een in voerverbod voor Nederlands vee afge kondigd. Zij is hiermede gezwicht voor een cam pagne van de Duitse veehouders, volgens welke Nederlands vee met mond- en klauwzeer zou zijn besmet. Deze ziekte komt in Nederland echter hoegenaamd niet meer voor. Het werkelijke motief moet dan ook worden gezocht in de opzichte van de Duitse, lage Nederlandse prijzen. Het najaar is bovendien volop vee- en exportseizoen. De Nederlandse regering heeft reeds onderhandelingen aangeknoopt en verwacht, dat het verbod spoedig zal worden opgeheven. Eerst Gemenebest boren LONDEN, 2 November. DE PREMIERS van het Britse Gemenebest zullen op hun eerstvolgende bijeenkomst in Juni waarschijnlijk spreken over een wijziging van de wet op de koninklijke huwelijken. Deze wet, die uit het jaar 1772 dateert, zo heeft de Britse premier Eden in het Lagerhuis verklaard, nadat hem door de afgevaardigde Marcus Lipton lastige vragen waren gesteld, naar aanleiding van de kwestie Margaret-Townsend, kan zo nodig veranderd worden. Maar daarvoor, voegde hij er aan toe, is eerst overleg met de premiers van het Gemenebest nodig. Wijziging van wet uit 1772 overwogen Zoals bekend, bepaalt de wet op de ko ninklijke huwelijken, dat leden van het Britse koninklijke hui6 beneden de 25 jaar huwelijk toestemming aan de moeten vragen. Boven de 25 •n zij de kroonraad een jaar van tevoren in kennis stellen van een voorge- huwelijk en de toestemming van het parlement hebben. Het was deze wet. ;es Margaret, door haar ver houding met Peter Townsend in conflict dreigde te komen. In de eerste zitting van het Britse La gerhuis na het besluit van de prinses oir niet met Townsend te trouwen, ontstond dan ook een woordenwisseling over deze belangrijke kwestie. Hoewel conservatieve zijde, uit oogpunt van fat- dwang op hem werd uitgeoefend, geen woord over de kwestie te reppen, vroeg de socialist Lipton premier Eden toch, of hij geen wijziging van de wet had Lipton was zo kies on m van de prinses niet te noeme aar van gezaghebbende zijde wordt nomen, is bjj de jongste gebeurten advies van de Britse regering niet doi de Koningin gevraagd. De regering heeft advies gegeven, aldus Reuter. De Engelse ministers zijn voorts bereid het aantal openbare verplichtingen prinses Margaret te bekorten, daar het mogelijk is. dat zij enige tijd niet i publieke belangstelling wenst te staa Voor de vierde keei I Vanavond stemming over lot van Faure De Franse premier. Edgar Faure. heeft de Nationale Vergadering gisteravond een vertrouwensvotum gevraagd voor zijn plan, om in December verkiezingen te houden. Bij aanneming van dit wetsont werp wordt de huidige Nationale Verga dering op 2 Januari, ontbonden. Midden \?cember moeten Cian de verkiezingen iwordën gehouden. Even voordat de pre mier om dit nieuwe vertrouwensvotum vroeg, had de Algemene Vergadering ge weigerd, een voorstel van de regering voor een nieuwe verkiezingswet in over weging te nemen. Het voorstel werd met 459 tegen 145 stemmen verworpen. De stemming, die vanavond plaats heeft, wordt met spanning tegemoet gezien. Schoot er niets anders over dan aanrijding Juridische puzzle voor de Alkmaarse rechtbank Op een ochtend in Juli stopte een bus uit Leeuwarden op de Schermerweg te Alkmaar bij een halte. De chauffeur van een bestelwagen, die achter de bus reed. vloog er in volle vaart tegen op, waarbij een lifster werd gedood en een andere lifter zwaar gewond werd. De officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank achtte beide chauffeurs schul dig; de buschauffeur echter het meest, daar zijn voertuig op ruim een meter van de7 wegberm zou zijn gestopt De overgebleven ruimte was voor de bestel wagen niet voldoende, en de chauffeur stond voor de keus óf tegen een tegen ligger óf tegen de bus te botsen. Hij koos het laatste. Tegen de buschauffeur eiste de officier van justitie een week hechtenis, tegen de chauffeur van de bestelwagen honderd gulden boete en tegen beiden een half jaar voorwaardelijke Intrekking van het rijbewijs De raadsman van de buschauffeur be streed, dat er tussen de handeling van zijn cliënt en de dood van een der be stelwagen-passagiers een oorzakelijk ver band bestond en bovendien, dat geen vol doende ruimte tot passeren zou zijn ge laten. Zelfs al stond de bus dwars op de weg, dan was dat voor de chauffeur van de bestelwagen nog geen reden er tegenop zegt dat 't herfst i Minder Amerik. hulp voor het buitenland De directeur van de International Coöperation Administration. (I.C.A.). John Hollister, heeft medegedeeld, dat hij nemens ls de programma's voor ae hulpverlening aan het buitenland in het begrotingsjaar 1957 te besnoeien. Op een persconferentie zeide Hollister: „Ik bs- studeer thans ons programma voor 1957 en ik heb goede hoop. dat wij de uitga ven. zij het ook gering, zullen kunnen verminderen ten opzichte van die, voor het begrotingsjaar 1958. Explosie in Japanse mijn eist 50 doden Men vreest, dat meer dan 50 mijnwer kers om het leven zijn gekomen door een gasontploffing in een kolenmijn na bij Yoebetsoe, op Japans Noordelijkste eiland Hokkaido. Volgens de eerste politieberichten wer den 82 mijnwerkers bedolven. Twee uur later waren zes lijken geborgen, 27 ge wonden slaagden er zelf in naar de op- pjervlakte te somen. fO. u hebt dus maal- tijden overgeslagen als een goed middel .om af te vallen... of misschien hebt u olyuen en oesters gege- komen ten, aannemende dat lijst daardoor kracht zou toenemen. Indien dit het geval is. hebt u daardoor uw wils- kracht of uw tijd ver morst, zegt de Ameri kaanse vereniging voor voedingsleer (ADA.). die er de aandacht op vestigt dat wij er tegenwoordig helemaal naast zijn met onze opvattingen over wat nu eigenlijk „goed" i wat „slecht". (laurierdrank) hei bloed velen worden geslikt iarheden be- ken of dat fruit ert vruch- .nel ijk s treffende het voedsel, op- ten sappen dat niet doen? De heren van de A.D.A. dat i Ook niet d Hebt u altijd gedacht peeteld door de afdeling ding irdcr. zij e oude wijsheid, dat vis voedsel voor de hersenen is of dat vers varkensvlees in de zomer iemand ziek zal maken, dat selderie goed is voor de zenuwen en dat knof- lookoiUen het geheugen De afdeling volksvoe- de spannende middag op het voetbalveld, een flinke biefstuk nodig heeft, om dat door de lichamelijk! volksvoeding t Het bestu ng ing heeft ook een lijst opge steld »cn de groepen, die antwoordelijk zijn t'oor vereniging heeft besloten, het verspreiden v een programma op te voorlichting betreffende nspanning de behoefte stellen, dat ten doel levensmiddelen. proteïnen is toegeno- heeft, het publiek gezonde Daar staat de reiziger voorlichting over uoed- op. die de feiten ver tel en voeding te ver- draait om zijn artikel aan •haffen de man te brengen U bent verkeerd inge licht, zeggen de voedsel- voedin gsdeskundi i de i De voedingsautoriteiten gestudeerde, die nalaat i zd zijn geschrokken van de zich voortdurend dal menigte verkeerde me- hoogte te houden en ver niet ningen betreffende het oudrrde meningen door- voedsel. welke door zo- geeft. hter het te aanvaarden. Van daar, dat nu een andere weg gevolgd werd dan de officiële. Uit communistische kring verluidt voorts dat Molotof niet verder zal aandringen op vertegenwoordiging van Oost- West-Duitsland bij de huidige besprekin gen te Genève. Wij herinneren er aan, dat de Weste lijken steeds hameren op het aambeeld van een herenigd Duitsland, waaraan „vrije verkiezingen" vooral moeten gaan. Het communistische blok weigert dit pertinent. Ben Joessef sprak met Pinay PARIJS. 2 NOVEMBER. Na zijn bespreking met de Franse mi nister Pinay (die speciaal van Genève naar Parijs was gevlogen) heeft ex-sultan Ben Joessef verklaard, dat een nieuw tijdperk is aangebroken in Marokko. Pinay verklaarde, dat Ben Joessef blijk had gegeven van zijn oprechte wens een overeenkomst te geraken. „Ik vond een man, die zijn moeilijkheden had geten en bereid is. met de Franse regering samen te werken, om de hervormingen te verwezenlijken, die sinds 1950 aan de orde zijn", aldus Pinay. Het herstel -van Ben Joessef als geestelijk leider staat al vast Hij zal evenwel niet de oude macht krij gen. die hij bezat, voordat hij twee Jaar geleden werd afgezet. Thans moet over eenstemming worden bereikt over een verdeling van macht tussen de souverein en de toekomstige regering. Zowel de Fransen als de nationalisten zijn van oor. deel, dat Marokko een democratische staat moet worden onder een constitutionele monarchie. Later werd gemeld, dat de vier leden van de Marokkaanse troonraad bij Ben Joessef hun ontslag hebben ingediend. Hij heeft het verzoek in beraad gehou den. De leden van de troonraad zijn van oordeel, dat zij hun missie tot een goed einde hebben gebracht. Weer vliegramp bij „United Airlines" Aanval slachtoffers: 44 NEW YORK. 2 November. BU Plattesville In Colorado (Ver. Staten) Is een vliegtuig van de „United Airlines" neergestort. Er z(jn 44 slachtoffers; 39 passagiers en een bemanning van 5 kop pen. Het wrak is totaal uitgebrand, de wrakstukken liggen over een groot ge bied verspreid. Aan Reuter ontlenen w||, dat het vliegtuig op weg was van Den ver naar Portland. Op 6 October jl. ver ongelukte een toestel van de „United Air lines". dat dezelfde route vloog. Hlerbj] kwamen alle G6 inzittenden om het leven. De bladen schreven toen, dat dit het ern stigste ongeluk was. ooit b(j de Ameri kaanse burgerluchtvaart voorgekomen. Mooi of niet mooi, maar het ts wel kunstig, dit abstracte super kapsel, gewrocht tijdens een kap- wedstrijd in West-Berlijn. Zestig minuten, een model met veel en lang haar, plus de nodige smeerseltjes e.d. had kapper Schade nodig. Koningin en Prins morgen naar West-Suriname PARAMARIBO. Woensdag. Vandaag zouden Koningin en Prins tot in de avond in de stad blijven om vele belangrijke instellingen te bezoeken, waarbij zij beiden eigen programma volgden. De Koningin vertrok vanmorgen half negen (een uur Ned. tijd), vergezeld van minister E. J. van der Veer, Bruynzeelfabrieken. waar o.a. triplex wordt vervaardigd. Toevallig vertoefden de heer en mevrouw Bruynzeel in Suri name en uiteraard waren zij bij de ont vangst aanwezig. Een uurtje later bezocht de Koningin een project van z.g. „aid self help": complex woningen. door de bewoners zelf gebouwd in onderlinge king, waarbij de overheid credieten schaft en bouwmaterialen tegen lage prijzen beschikbaar stelt. Op deze wijze wil men in Suriname het woningvraag stuk bestrijden. Minister P. Koladei verschafte H.M voorlichting. In een var de woningen werd een kopje koffie ge dronken en een half uur later begaf de Koningin zich naar de Stichting schappelijk onderzoek Suriname- landse Antillen (Wosuna) in het Suri- is Museum. Daar arriveerde ook de Prins. De KLM heeft haar zonderlinge wagenpark uitgebreid met een opstap- wagen voor 36 man tegelijk, die daarmee van het platform naar de verste hangars kunnen komen. Dat scheelt weer een wandeling van twee kilometer. Vandaar de bijnaam: antiloop. Proces-Schmidt Getuigen spraken elkaar weer eens legen De KLM-employé te Djakarta Dolf Sinai, een getuige a charge inhetproces- Schmidt, heeft gisteren het getuigenis van kroongetuige Manoch weerlegd, dat hij Manoch voorzien zou hebben van Nederlandse wapens, die uit de lucht neergelaten zouden moeten worden voor de opstandelingen van de Daroe-l-islam. Sinai sprak ook tegen wat getuige Amiroedin had beweerd, n.l. dat hij voor de rebellen honderden geweren had ge stolen uit de opslagplaats van de Neder landse militaire missie. Sinai vertelde rechter Maengkom dat Schmidt wel kon autorijden. Dat is a] vaak'in het proces voorgekomen, omdat Schmidt regelmatig per auto naar de bonden in de bergen zou zijn gereden Schmidt houdt vol dat hij niet kan rij den, en wees ook gisteren weer op tal van tegenstrijdigheden in het verhaal van zijn vroegere korporaal Sinai. Dulles en Franco deden „zaken" in Madrid Foster Dulles heeft gisteren een on derhoud van bijna zes kwartier gehad met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Bij de besprekingen was ook aan wezig de Spaanse minister van buiten landse zaken en de Amerikaanse expert voor Europese kwesties, Livingstone Merchant. Uit een. In vage termen ver vat. communigué blijkt, dat onderhan deld werd over wederzijdse bijstand, economische hulp en defensieve steun" Zoals eerder gemeld is, zijn Spanje en de Ver. Staten met elkaar verbonden door overeenkomsten van 1953. Volgens Spaanse kringen, wil Spanje gaarne een belangrijke internationale rol spelen, mede omreden, dat dit land veel Invloed heeft op de Arabische landen Dulles is met een constellation van d» Amer kaanse luchtmacht weer naar Ge nève teruggevlogen. Ringen-maniak Twee jaar gevangenisstraf is gisteren te Utrecht geëist tegen de 36-jarige kan toorbediende A. Mdie o.a. in Utrecht en Almelo een gehele reeks diefstallen had gepleegd, voornamelijk van ringen en gouden horloges. Hij verkocht deze niet. maar borg ze in een kast, waaruit hij ze van tijd tot tijd te voorschijn haal de om er zich mee te vermaken of zi Vanmorgen 5 graden vorst Qp het Europese vasteland staat he weer onder invloed oen een hoge drukgebied met het centrum boven West-Rusland, dat voor weinig wind en bewolking zorgt. Dientengevolge kon het kwik tion- nacht weer onder het vriespunt dalen. Woensdrecht meldde vanmorgen zelfs 5 graden vorst. Op de Atlantische Oceaan bevinden zich enkele zeer actieve depressies xvaarvan er één een orkaan veroor zaakt in de wateren tussen Groenland en IJsland. Een andere depressie be vond zich vanmorgen ten zuidwesten van Ierland. Zij trekt in ongeveer noordelijke richting en brengt regen en wind in Ierland en een deel van Engeland. In ons land zal het weer echter niet veel Invloed van deze de pressie ondervinden De regenkansen bljjven ook morgen klein. Er komt iets meer uilnd. maar de aanvoerweg van de lucht blijft con tinentaal, zodat de kans op vorst In de nacht vooral in het oosten van het land groot blijft. In Argentinië werd door de algemene vakbond de geproclameerde staking afge last. De regering heeft tijdelijK het blad La Prensa overgenomen. De Prins had het Prins Bernhard-kam- pement bezocht, het centrum van het mi litaire leven ln Suriname. Hij inspecteer de het kamp geheel en vertrok vervol gens naar het politiesportcentrum aan de Commewijnestraat Via het vliegveld Pa ramaribo, dat o.a. gebruikt wordt voor het beginnend binnenlands luchtverkeer en door sportvliegers, begaf Z.K.H. zich naar het Surinaams Museum. Na een bezoek aan de Officiersclub was het och tendprogramma ten einde. Aan het einde van de middag zouden nog bezoeken volgen aan de crèche van de Stichting voor liefdadigheidsdoeleln- den. het Lands-weldad'igheidsgesticht (oudeliedentehuis) en het r.-k. instituut voor doofstommen. Van hieruit begaf de Koningin zich naar de Waterkant om zich In te schepen aan boord van de Willem van der Zaan, waarmee z(j nog diezelfde avond overzee naar het weztelUk deel van Suriname. NTcfterfe.trra vertrekken. De Prins zou ln het Cultureel Centrum Suriname het Prins Bernhardfonds Suri name oprichten en aan pater G W. M. Ahlbrinck de zilveren anjer uitreiken. Pater Ahlbrinck maakte een wetenschap pelijke studie van de Caribische Indianen, ondanks zware arbeid op een moeilijke en afgelegen missiepost. Hij schreef o.a. een Encyclopedie der Cariben. Ook de Prins zou ten slotte naar de Willem van der Zaan vertrekken voor de reis naar Nickerie. GESCHENK Aan het slot van de vergadering met de Surinaamse ministers heeft de minister president gisteren een nationaal ge schenk voor Koninklijk paar aange boden; een^jfsette van Surinaamse sa tijnhout met vijftig typische Surinaamse foto's. De Koningin tekende een gralebesluit en sprak met de ministers over mogelijke bijstand van Nederlandse deskundigen voor de ontwikkelingsplannen van het tand. Op de receptie voor de opperhoofden der boscreolcn heeft de Koningin vier gouden medailles In de huisorde van Oranje verleend. Koningin en Prins ble ven geruime tijd met de granmans in de tuin van het gouvernementspaleis samen. Brand vernielde 7000 schoenen en horloges Een brand in een schoenenopslagplaats en horlogemakerswerkplaats in En schede heeft gisteravond voor vele tien duizenden guldens schade aangericht. Ruim 3500 paar schoenen, tal van kost bare machines, een groot aantal ter reparatie afgegeven horloges en de in boedel van een woning gingen in vlam men op. HET WEER IN EUROPA ,X>„ 41 ill* Sé L ozo windstil ZZO windstil windstil NNO WEERBERICHT Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht jtyVj De Bilt: Droog weer met wei- ■35^ f nlg bewolking en In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist. SB- Overwegend matige wind tussen Oost en Zuid. W?tn:g verandering ln temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN ion 7 38—17 12 Maan 19 44—11.38. 6 November Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1