SUBSIDIE SCHILDERWERK IS Niet één, maar alle erkende schilderspatroons kunnen U dit voordeel bezorgen! Posthume hulde aan groot kunstenaar met de lens Veertig jaar bouwvereniging De Tuinstadwijk van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 REALITEIT EN ABSTRACTIE Expositie in Prentenkabinet van werk van Pint van Os IN HET PRENTENKABINET DER RIJKSUNIVERSITEIT aan de Klok- steeg is gistermiddag een tentoonstelling geopend van werk van de vermaarde Haagse fotograaf Pim van Os. Tevens werd een collectie van zijn werk aan het prentenkabinet aangeboden, waarmee de verzameling fotografisch werk, aangelegd door de directeur van dit kabinet, prof. dr H. v. d. Waal, een belangrijke uitbreiding kreeg. IPim van Os, die als jongen het ideaal koesterde om schilder te worden en daar- I in gehinderd werd door zijn ouders, J werkte als jong fotograaf bij verschillende i Haagse zaken en had op 21-jarige leef- I tijd al de leiding in het atelier van Tom j Blom. In 1930 vestigde hij zich zelfstandig In de Apeldoornselaan in Den Haag en wijdde zich voornamelijk aan het portret In de tweede wereldoorlog heeft hij i niet gewerkt Hij moest onderduiken en maakte zich verdienstelijk in de illegali teit Hij kwam uit de oorjog tevoorschijn als een wat zijn werk betreft onte vreden man. De vakfotografie leek hem êleur en het verlangen naar vollediger expressie groeide. Het eigenaardige was echter, dat hij niet zijn oude ideaal als de weg daartoe zag, maar dat hij ging experimenteren met de fotografie. Welis waar maakte hij in die tijd óók portret ten, maar zijn hart ging uit naar het „proeven nemen": met vergrote raster- werking, met het monteren van positie ven en negatieven, met table-top-foto- grafie enz. Zo groeide uit de werkelijkheid de ab stractie, waarin hij een meester werd en hij grote bekendheid wist te t meeste abstracte werk dateert uit de jaren 19491952. In dit laat ste jaar kwam hij ook in contact met het dagblad Het Vaderland, dat veel van zijn werk publiceerde en hem ook in staat stelde te exposeren; toen was Pim van Os echter alweer op de „weg terug'', d.wz. dat hij terugkeerde tot de herken bare realiteit. Hij wist deze onder de na werking van zijn abstracte periode een bijzonder stijlvolle en indrukwekkende 1 gestalte te geven, geleerd als hij had, dat de onderlinge verhoudingen van licht en donker, van lijnen en vlakken, van voor grond en achtergrond beslissend zijn voor de aesthetische waarde van een foto. Drie perioden Op de tentoonstelling is werk uit de drie perioden van de kunstenaar te zien. In de hal en in de eerste helft van de gang ziet men voorbeelden van zijn oeuvre uit de periode 19461949. In de zaal kan men zijn abstract werk bewon deren, ontstaan tussen 1949 en 1952. Zijn laatste periode vindt men vertegenwoor digd in de tweede helft van de gang en in de bibliotheek. Hij stierf in 1954, nog jong, in ieder geval véél te jong voor de Nederlandse kunstfotografie, die lerecht in hem een van haar meest prominente figuren zag. Het welkomstwoord bij de openings plechtigheid van de tentoonstelling werd gesproken door ir Terwen, die prof. dr v. d. Waal verving, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Ir Terwen leidde de spreker van de middag, de heer Jos W. de Gruyter in, die een verhandeling hield I over het onderwerp: „In hoeverre is de fotografie een kunstuiting en was van Os dus kunstenaar?" De heer De Gruyter wees er in zijn e op, dat de schilderkunst al onge. veer 2500 jaar oud is, dat het begrip „kunst" eohter nog zéér jong is. Eerst thans wordt men zich bewust van de gevoelens, die worden opgewekt. Voor heen was de kunst ki hoofdzaak practisch gericht en kwam het er vooral op aan het métier te beheersen, waarmee dan niet alleen de technische vaardigheid be doeld werd, maar ook de fantasie, de sierlusL Zo is het niet verbazingwek kend, dat de Japanners de bloemsierkunst de Chinezen de kunst van het schoon schrijven zo hoog aansloegen. Voor Pim van Os brak het moment van ontevredenheid met het louter-technische ia de oorlog. Zijn verlangen naar een vollediger expressie bracht hem tot het experiment van de abstractie, die echter steeds in de realiteit geworteld bleef. Wisselwerking De heer De Gruyter ging verder uit voerig in op de wisselwerking, die er n de schilderkunst en de fotografie bestaat en altijd bestaan heeft. Hij vroeg zich af, of de fotografie de schilderkunst nderdaad één van haar taken heeft ont nomen: de weergave van de realiteit. En of dóórom de schilderkunst zich heeft bewogen in de richting van de abstractie. Spr. dacht van niet. Volgens hem heeft de schilderkunst zich altijd bewogen tus- le twee polen: realiteit en abstractie. De fotografie ontstond in de periode van het impresionisme, van het realisme. Zij er een exponent van. Toen echter ïhilderkunst zich naar de abstractie ing bewegen, bleef de fotografie niet achter. Zij bleef weliswaar sterk verbon den met de natuur (fotograferen is waar- mi), maar tuist in haar méér te ont dekken dan alleen stof en vorm, n.l. het rhythme van het leven zelf. Materialen n structuren leverden 20 de stof tol eëel aandoende composities, die echter 1 wezen niets anders waren dan intens- iële ontsluieringen van de natuur. Aan het einde van zijn leven is Pim an Os tot de direct waarneembare reali teit (van de persfotografie) teruggekeerd. Maar de nawerking van zijn abstracte periode bleef te bespeuren in de perfecte beheersing van de verhoudingen. Het g< heim van zijn technieken heeft Pim va Os echter met zich mee in het graf ge Namens de Nederlandse Fotografen- kunstkring, de Nederlandse Vereniging Vakfotografèn, de Bond van Ned< landse Fotodetailhandelaren en de Ned' landse Vereniging van Fotojournalisten bood de heer Schuurman een aantal de belangrijkste werken van Pim van door deze vier organisaties daartoe aan gekocht, aan het prentenkabinet aan. Het eigenlijke openingswoord werd ge sproken door prof. dr A. E. van Arkel, die nog eens de nadruk legde op het feit, dat de fotografie niet algemeen als kunst erkend wordt. Daarvoor zou zij teveel mechanisch zijn' Spr. bestreed dit en wees er op, dat ook bij andere kunsten veel mechanisch gaat. Het is de eigen stijl, •aan men de kunst herkent En bij werk van Pim van Os behoeft men aan die eigen stijl niet te twijfelen. Prof. Van Arkel uitte ook zijn waar dering voor het werk van prof. dr v. 'd. Waal, die aan het bezit van het prenten kabinet een collectie fotomateriaal aan eht toevoegen is, die van grote betekenis moet worden geacht. C. Th. R. „Altijd op de bres om in woningbehoefte te voorzien" DE WONINGBOUWVERENIGING De Tuinstadwijk bestaat veertig jaar. Ter gelegenheid daarvan recipieerde het bestuur gisteravond in Het gulden Vlies, waar velen in de bovenzaal aanwezig waren om, hetzij met een handdruk zonder meer, hetzij met een toespraak plus handdruk, de vereniging de nodige eer te bewijzen. Wethouder Jongeleen complimenteert hier de voorzitter van De Tuin stadwijk, de heer Kars, met het veertig-jarig jubileum van de bouwvereniging. Foto N. van der Horst en B. de Kier namens de Prot. Christelijke fractie dn de raad. de heer J. van Iterson namens de commissie Openbare Werken, de heer A. van Dijk, voorzitter van de R.K. fractie in de Leidse raad, en verte genwoordigers van de woningbouwvereni gingen De Eendracht, Spinoza te Rijns- burg, Buitenlust te Oegstgeest en Eensge zindheid, de speeltuinvereniging Zuider kwartier en de buurtvereniging De Tuin stadwijk. Wethouder Jongeleen was er namens het gemeentebestuur. Hij wilde (omdat hij de pers de laatste tijd al genoeg van nieuws had voorzien) niet uitweiden over de wo- ningbouwaangelegenheden, maar zich strikt beperken tot de jubilerende vereni- "ging. Deze staat bij het gemeentebestuur goed bekend, zei de wethouder. Op het ogenblik is er een plan van De Tuinstad wijk in uitvoering. De heer Jongeleen wees er op, dat deze vereniging het grootste aantal duplexwoningen in exploi tatie heeft. Uit de reactie op deze opmer king viel af te lelden, dat men dit nu bepaald als een hóge eer beschouwt. De heer A. Goossen van de afdeling Zuid-Holland van de Nationale Woning raad wierp enig licht op enkele verschijn selen op de woningmarkt. Daar is spanning waar te nemen door het weg lopen van arbeidskrachten van het werk naar het andere. Ook de kwaliteit van de woningen laat nog wel te wensen over. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe dat later met alle onderhoudskosten moet gaan. De heer Goossen bood een en veloppe met inhoud aan voor het op knappen van het kantoor der vereniging. De woningbouwverenigingen zijn hier op deze avond vertegenwoordigd ge weest om te demonstreren, dat zij TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's dienende taak hebben Dit verklaarde de heer H. Oostveen. voorzitter van de fede ratie. „Het bestuur van De Tuinstadwijk heeft altijd op de bres gestaan om in de woningbehoefte te voorzien". Aangebo den werd ook een enveloppe met inhoud. Liefde en toewijding Mevrouw J. Hoogeveen-de Vries voerde het woord als een van de eersten, die een woning van de vereniging betrokken. Zij dacht terug aan de oprichters en de oud bestuursleden. die met liefde en toewij ding de zaak van de vereniging hebben gediend. Spreekster hoopte, dat de niging binnen niet al te lange tijd over zelfstandigheid zou mogen beschik ken. „Tracht in stand te houden wat deren tot stand hebben gebracht". Me vrouw Hoogeveen bracht het bestuur ver volgens een eenvoudige bloemenhulde. De heer De Winter van de speeltuin vereniging Morskwartier paste de thans geldende spreuk „Het leven begint bij de veertig" op de jubilaresse toe. De heei de Jong sprak namens de tuintjesvereni ging Florialia en de heer Gathier als chitect van de in aanbouw zijnde woi gen in het Morskwartier. De heer B. T. Kars, voorzitter van De Tuinstadwijk. sprak een kort dankwoord. Onder de aanwezigen waren de heer A. J. Schoneveld. secretaris van de fede ratie van woningbouwverenigingen, de heer Th. Barnard, hoofdcommies Openbare Werken, de heren J. Bosboom en J. Lubach namens de Leidse Duinwa ter-Maatschappij, de heren C. J. Woudstra Stand arbeidsmarkt Aanbod niet gewijzigd sinds vorige week Het aanbod is 6inds vorige week niet gewijzigd. Bij het begin van deze week waren in totaal slechts 263 mannen als geheel werkloos Ingeschreven. Met opzet is hiervoor het woordje „slechts" ge bruikt, omdat in vorige jaren steeds in deze tijd een aanmerkelijke stijging van de werkloosheid viel te constateren. In de overeenkomstige week van 1954 steeg de werkloosheid namedijk met 30 tot 480. De werknemers, die thans tengevolge van seizoensinvloeden op de arbeids markt beschikbaar komen, kunnen on middellijk werk vinden in andere be drijven, hetgeen zeer goed verklaarbaar Is. De vraag naar arbeidskrachten is nog steeds zeer groot. Bij het arbeidsbureau zijn thans 345 aanvragen om mannelijk personeel geregistreerd; de niet geregis treerde vraag is ongetwijfeld nog belang rijk groter. Van de geregistreerde aan vragen hebben 52 betrekking op jeug digen van 15 tot en met 18 jaar. In vrij wel alle beroepen is de plaatsingsmoge lijkheid voor Jeugdigen zeer gunstig. Thans zijn 110 vrouwen als geheel werkloos bij het arbeidsbureau inge schreven. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten. vooral in de huishoude lijke beroepen, is zeer groot. Geregis treerd zijn 281 aanvragen, waart betrekking hebben op Jeugdigen, hier is de vraag naar Jeugdigen tot en met 18 jaar dus opmerkelijk. Aan deze vraag kan slechts incidenteel worden voldaan. Tussen de bladzijden Hebzucht De veeboer Parrish beheert pas drie jaar een kleine ranch. De streek wordt geterroriseerd door een sinistere bende, die alles in het werk stelt om de wen sen uit te voeren van zekere heer Wil klson, die de gehele vallei in zijn bezit wil hebben. De kleine boeren zwichten stuk voor stuk voor het niets ontziende geweld van de Wilkisons en verkopen hun bezit, gedwongen, voor een belache lijke lage prijs. Parrish blijft als laatste Deze Parrish blijkt een kapitein in het leger geweest te zijn, die de gezonde lucht op het platteland kwam inademen om van een schotwond te herstellen. Zijn gezondheid heeft hij inmiddels terugge kregen en thans doet zich een ideale ge legenheid voor om zijn capaciteiten als strateeg nogmaals ten toon te spreiden. Met krijgslisten, hinderlagen en brand stichten wordt het pleit tenslotte in het voordeel van de verdrukte boeren be slecht. Een oordeel over een dergelijke film vellen is na het weergeven van het ver haal nauwelijks meer nodig. Men weet, dat het een met wat romantiek en quasi- moraal opgesierde vechtpartij is, die op zichzelf niet onverdienstelijk is verfilmd, maar toch wel een uiterst karige belo ning vormt voor anderhalf uur naa witte doek kijken. De film draait in Luxor. (Een gewone vechtpartij, ditmaal ti sen een goede en een slechte veeboer). Verdi, koning der melodieën Nauwelijks een jaar na de eerste vertoning in Leiden is de kleurenfilm „Verdi, koning der melodieën", alweer terug. Klaarblijkelijk zijn er nogal wat lieden, die prijs stellen op de zwaai romantiseerde visie van Italianen hun landgenoot. De film geeft namelijk wel een aantal kleurrijke en van goede zangstemmen voorziene fragmenten uit de 27 opera's van de Italiaanse meester, maar verliest zich verder in een aller akeligst sentimenteel levensverhaal, pas klaar gemaakt voor de bioscoopbezoeker. Zo stierf Verdi's eerste vrouw niet na de uitvoering van zijn tweede opera, maar daarvóór. En de lust om verder te componeren kwam niet van die geheim zinnige vrouwenfiguur Giuseppii maar van schoonvader Barezzi. Zo z men wel door kunnen gaan. Verdi's leven was waarlijk bewogen genoeg om er een goede en tegelijk waarheidsgetrouwe film van te maken. Maar filmproducers denken daar hard nekkig anders over. Naar zij hopen tot heil van hun bankrekening. Maar dan toch niet ten voordele van het argeloos publiek. Deze week in Casino. (Weer eens Verdi, door veel tranen en zuchten omgeven, gedeeltelijk ten o* rechte). De ijzeren handschoen George I van Hannover heeft zich tot koning van Engeland laten kronen, maar Prins James, de zoon van James II van Schotland, beschouwt zich als de recht matige troonpretendent. George heeft het leger achter zich, maar Prins James Stuart heeft ook een niet te verwaarlozen aantal aanhangers. Een van de dappersten hiervan is de jon ge en knappe Ier Charles Wogan, die ln niemand zijn meerdere hoeft te erken nen als het de strijd met het zwaard N.Z.H. huldigde haar jubilarissen Het jubileumfonds van de N.Z.H. heeft gisteravond in de stadsgehoorzaal feestelijke bijeenkomst gehouden, waarin een aantal jubilarissen werd gehuldigd. De heer A. Hollinga heette de genodigden, onder wie de heer J. Jurrissen. directeur van de maatschappij, de heer R. J. Meijer, oud-commissaris van politie, en mr Im- mink, oud-secretaris van de maatschappij, speciaal welkom. Het huldigingswoord voor de jubilaris sen werd uitgesproken door de heer Ocke- loen. voorzitter van het fonds. Hij prees de trouw en de plichtsbetrachting der I jubilarissen. Ook de heer Jurrissen sprak woorden van hartelijke dank. Wij hebben de namen van de jubilarissen onlangs nog vermeld, zodat wij dit nu niet behoeven Het eerste deel van het programma dat nu volgde, werd verzorgd door de kapel van de N.Z.H. onder leiding van de heer P. Baart. De muzikanten speelden enkele marsen en de ouverture Jacoba van Bele ren van J. R. van der Glas. Het tweede deel was een vlot gebracht cabaretprogramma, getiteld „Humor is troef", waarvoor het Anova-gezelschap zorg droeg. Allen hebben zich er kostelijk mee geamuseerd. Het showorkest The Topliners bracht een Parijse show over het voetlicht, waarbij met prachtige licht effecten werd gewerkt. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dokters Donders, Gaasbeek, De Graaff, Nieuwzwaag en Pleiter. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt va: terdag 29 October 1 uur tot Zaterdag 5 November 8 uur waargenomen door de apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. en door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. VAN MENS TOT MENS Leo bofte PEN margarinefabrikant uit Zoeter- meer geeft sinds een paar weken een kinderweekblad uit, waarin ook grote prijsvragen voorkomen. De hoofdprijs bestond dezer dagen uit een vliegtocht van Schiphol naar Beek ln Limburg, plus een maaltijd, een rond rit per autobus door Zuid-Limburg en nog enkele attracties. Laat nu Leo van Amsterdam uit Roelofarendsveen tot de winnaars be horen! Leo heeft de luchtdoop bést doorstaan en amuseerde zich de gehele dag uitstekend. Op de foto ziet men hoe enthousiast de jonge Roelofarends- veense prijswinnaar uit het vliegtuig stapt, terug op Schiphol. Gevaarlijke rails "DIJ HET postkantoor slipte deze weck een wlelrijdster over de rails. Ze kwam languit op de Breestraat te liggen, maar op de stoep werd vastge steld, dat gelukkig slechts de knieën schrammen hadden opgelopen. Zo'n ongelukje is ln een stad als Leiden geen bijzonderheid, al kan de afloop ernstig genoeg zijn. Er moet Je maar nèt groot verkeer op Je hielen zitten, en wanneer is dat nu niet het geval? Tramrails *ün gevaarlijk, omdat Je er met Je wielen in terecht kunt ko men, of omdat ze glad z(jn als het regent. Maar daar is ln onze „goede stad" niets aan te doen. De blauwe heeft een contract lopen tot 1960 en de gele zelfs tot 1970, en we zullen dus tot die Jaren met gespannen zenuwen tussen, naast en over de rails moeten balanceren. Contract Is nu eenmaal contract, zelfs als zo'n stuk papier moorddadig kan z(jn. Die dame op de Breestraat viel ech ter niet door gladde rails en ook niet omdat haar voorwiel in de rails raak te, maar door het feit dat de rails daar ter plaatse een eind boven het wegdek uitsteken. Dat is op tal v het geval. telk< langs de rails 1 enkele centimetei doende voor een acuut gevaar. Wij weten, dat aan onze hoofdstraten vaak wordt gedokterd, tot in de nacht zelfs. Het Is ons ook bekend, dat er een tekort aan stratenmakers bestaat. Maar het is naar onze mening toch niet goed te praten, dat situaties ala deze enkele weken of nog langer Je moet de Leidse fietsers maar eens over de rails zien zwenken. Fier en klein AMEN KAN moeilijk beweren. dat Oegstgeest niet zijn best doet, grenswijzigingen met Leiden en RtJns- burg te voorkomen. „Wij wijzen iedere annexatie af", roepen de spandoeken. Zelfs geen vierkante meter", staat er dan nog onder. „Krijgen ze", zullen we er dan maar bijdenken, want anders is de gedachtenassociatie nogal on logisch. Op de protestavond werd ook, uit volle borst, een schoon lied gezongen, op de totfs van „Wij willen Holland houen". Hieronder volgen, ongerept, de drie coupletten. WD willen Oegstgeest houen Ons Oegstgeest fier en klein Wij bijjuen 'f hou en trouwe Wat ook zijn lot moog' zijn En wie ons denkt te dreigen En denkt te nemen oott Hij zal ons dorp niet krijgen Wij geven Oegstgeest nooit En vast aan onze zijde Zal B. en W. dadr staan ZIJ zal het nimmer lijden Dat Oegstgeest zal vergaan W(j zullen ook niet zwijgen Of Oegstgeest geven ooit Men zal ons dorp niet krijgen Wij geven Oegstgeest nooit Ons Oegstgeest zal niet vallen Zal nimmer zo vergaan De raad zal met ons allen Zal met ons blijven staan Wij zullen Oegstgeest houwe Ons dorp met ons bestuur En tot de dood getrouwe Bewaakt tot 't laatste uur. Om de Woudee dom T~\E HEER G. REIJNEVELD, zoon van diaken Reijneveld van Rijnsater- woude, heeft een tekening gemaakt, welke ieder krijgt toegezonden, die een bijdrage schenkt voor het komende herstel van de Hervormde kerk te Rijnsaterwoude. Bij wijze van dank dus. De tekening stelt in suggestief zwart-wit de gerestaureerde kerk voor, waarheen een jongen en meisje op weg zijn. De heer Reijneveld is thans werk zaam als bouwkundig tekenaar bij de gemeente Katwijk, maar het behoud van de Woudse dom gaat ook hem ter harte. Grenzen spelen in dit geval geen rol. Dat Is ds.Van Soest van Rijnsater woude dezer dagen ook weer gebleken. Hij vond In zijn bus een brief met het opschrift „Voor Uw edeles kerkrepara- tle". De brief was afkomstig van N.N. te L. en bevatte vijftig gulden. De gif- recepten tegen rheuma laten we hier onder volgen. Wonderbaarlijke geneeskracht moest er volgens een zegsman uitgaan van het dragen van een mannctjesnoot (een soort muskaatnoot) in de linkerzak; een ander raadde ln volle ernst aan een jong hondje mee In bed te nemen; de rheumatlek zou dan van de patiënt op het diertje overgaan (een treffend voorbeeld van primitieve magie overi gens); een oude schipper had veel baat gevonden bij het slikken van druppels terpentijn en slaolie. En ook het drin ken van ijzerhoudend water. waar spijkers in hebben liggen roesten, was volgens een pseudo-deskundige een probaat middeltje. Over het ziekenhuis sprak niemand. De medische wetenschap schijnt voor sommige mensen de suggestieve wer king te missen, die de kwakzalverij hun nog bieden kan. Bewijs 1 dank ten blijven zo binnenkomen, overal vandaan. In de komende dagen verwacht men in Rijnsaterwoude weer een hoeveel heid postwissels en chèques. Want De Spiegel van deze week publiceert een groot artikel over de kerk, de restau ratie en de wijze, waarop men anderen beweegt ook mee te doen. Het artikel is vqrlucht met een grote hoeveelheid foto's. In totaal voor foto's en artikel, vier pagina's! Het ls de Spiegel-redac- teur zelfs gelukt, het gironummer 86522 van de kerkvoogdij ergens, een beetje verloren, ln zijn stuk te vermelden. Nu. dat belooft voor Rijnsaterwoude heleméél een succes te worden! Macht der magie UET GELOOF In de medicijnman, dat bU de primitieve volken zo sterk aanwezig was en nog is, blijkt zelfs in onze Westerse maatschappij van 1955 bijzonder hardnekkig stand te houden bi) bepaalde groepen van de bevolking. De heer C. J. de Jongh, winkelier aan de Haarlemmerstraat, liep enige tijd geleden gebogen van wege de rheumatlek door zijn zaak. In drie weken tijd heeft men hem ln het academisch ziekenhuis doeltreffend van zijn ziekte afgeholpen. Talloze klanten echter, die hem met kromme rug door de winkel zagen lopen, heb ben hem gratis en ernstig gemeend van advies gediend. Een keur van deze Oordeel J?EN GEIT, die in haar groene weide, Zacht voor zichzelf gedichten zeide, Verloor, als zij de bok zag komen, Op slag al die berijmde dromen. Hij vond het jammer van de tijd en de gedichten nariggeit. het winnen van de liefde van het zwak ke geslacht betreft. Wogan heeft 'n paar trouwe strijdmakkers in sergeant James O'Toole en soldaat Patrick Gaydon, die evenmin voor een klein geruchtje ver vaard zijn. Zo begint het verhaal van deze film en de toeschouwers maken heel wat van die „kleine geruchtjes" mee, op de vuist en op de sabel. De held Charles Wogan (gespeeld door Robert Stack) gaat na tuurlijk niet ten onder, doch zegeviert in het duel en in de liefde om de schone Hertogin van Somerfield (gespeeld door Ursula Thiess). En James, wiens bruid de Poolse prinses Clementine (Rica Owen) al heel wat moet meemaken, komt steeds dichter bij de tjoon. Of al les historisch helemaal betrouwbaar is kan met recht worden betwijfeld. Deze weck in Rex. (Strijd, zegepraal en liefde in een his torische omgeving, met de nadruk zeker niet op de historie). Nogmaals Ciske De Nederlandse speelfilm Ciske de Rat. gemaakt naar het boek van Piet Bakker, is npg een weck in Trianon te zien. Hoewel handelend over een ver ouderd gegeven, gevat in een wit-zwart- schema, blijft er nog genoeg te genieten over. Verwend zijn we nu eenmaal niet met rolprenten van eigen bodem, die de toets van een gematigde critiek kunnen doorstaan. Moede 1 Lido's film voor deze week heeft met de titel „Moeder" een vlag gekregen, die te mooi is voor de lading die de film draagt. Het zeer onovertuigende begin doet zelfs denken aan „een vlag op een modderschuit". Omdat de intrige mank gaat aan al te veel toevalligheden, die de schrijver van het verhaal, blijkbaar koste wat het kost. moeten brengen waar hij komen wil. Het verhaal. Een verloofd meisje wil haar vader uit gevangenis houden. Om dat te bereiken heeft ze geld nodig, dat haar wordt verstrekt door een jongeman, op voorwaarde, dat zij haar verloofde vaarwel zegt en hem trouwt. Aldus ge schiedt. Later, na het huwelijk, ontmoet ze haar ex-verloofde weer, die nog altijd van haar houdt en pogingen doet haar tot een scheiding van haar man te bewegen. Zij weigert, omdat ze haar kind niet wil verlaten. Haar man wordt echter door een derde partij onopzettelijk vermoord. De weg is voor de gelieven dus vrij. Dat is de duidelijke suggestie, overigens zeer vaag onjuist en afkeu- Er wordt ln deze film een probleem renswaardig gesteld. (Film met onjuiste probleemstelling, die de Italiaanse filmindustrie onwaardig is.) Agenda van Leiden Stadsgehoorzaal, 7 en 9.15 uur: Film „Tot vijf over twaalf'. Burcht, 8 uur: Speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren", contactavond. Zondag Oosterkerk, 7 uur: Padvindersdlenst o.l.v. loodsochlpper J. Vink uit Katwijk aan Zee. Pieterskerk. 8 uur: Herdenking Kerk hervorming, ds J. N. de Ruiter. Evang. Luth. kerk, 8 uur; Herdenking Kerkhervorming, ds H. J. A. Haan. Prentenkabinet, 8 uur: Excursie Leidse amateur-fotografen naar werk van Pim van Os. Langebrug 20, 5—6 uur: Afscheid J. Bult, hoofdassistent Invoerrechten en accijnzen. Leiderdorp: Geref. Kerk, 8 uur: Herdenking Kerkhervorming, sprekers ds Dijk, ds Sweepe en ds Honnef. Voorschoten: Herv. kerk, 8 uur: Herdenking Kerkhervorming, sprekers ds Den Boer en ds Saraber. Dinsdag Rapenburg 10, 2—10 uur: verkoopdag textielgoederen voor „Rehoboth". Schouwburg. 8 uur: Chr. zangspelclub „Irene" met „Goudhaartje en de Trouba dour" Prediker, 8 uur: „Eén Heiland voor al len" (Maranatha-samenkomst). Rijksmuseum van oudheden, 8 uur; dr H. Schönberger (Homburg v. d. Höhe) over: Das Römerkastell Saaiburg und der obergermanische Limes. Nieuwe Beestenmarkt 5, 78 uur: aan melding voor Leidse Jeugdolympiade. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 108 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kunlyoshl. tot 20 November). Prentenkabinet, 2—5 uur: Werk van fotograaf Pl«n van Os (tot 10 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, teL 20523, en de Doeza-apotheek 31, tel. 21313. El ectro-techniek Onze stadgenoot, de heer C. L. van Dam, ls gisteren te Delft geslaagd voor examen electro-techmsch Ingenieur. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anja, d v T. van Iperen en van Puffelen; Lizelot, d v J. Wieriks en J. W. van Eljsden, Sonja Stanislaus, J. Plug en M. Struijs; Arnoldus E. J. E. J. Vleerbos en W. J. C. v. d. Meer; Anton P. B., z v P. R. Deeleman en C. L. Relnhold; Jolande M., d v W. J. de Vries en S. W. C. M. de Lange; Johan nes M z v A. M. Thorn en A. J. Vinke- stijn; Anna Jacoba, d v C. J. v. d. Laken J. C. Wijsman; Arnold, z v A. v. d. Valk en H. Hoek; Johanna W. M. d v J. G. Valentijn en W M. van Wijngaarden. GEHUWD: F Möhrlng en A. Wilter- dink. OVERLEDEN: P. J, Warmerdam, man, I jaar; K. A. M. Bisschop, dr, 7 Jaar; h! J. Botjes, man, 50 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11