^Iedere vijf seconden gaat een vliegtuig de lucht in Dag dé der Verenigde Naties heden herdacht NACHT- HOEST! Grootste deel onzer aarde onvruchtbaar gebied In Simsons dal rookt nu een cementfabriek 5 MAANDAG 24 OCTOBER 1955 ICAO schiep nieuw tijdperk Negen weerstations drijven op de Atlantische Oceaan (Van een onzer verslaggevers) DERE VIJF seconden, overdag en 's nachts, stijgt er ergens op de wereld een vliegtuig op voor een lijnvlucht. Iedere vijf seconden één, Wat wil zeggen: twaalf in een minuut en ruim zevenhonderd .n een uur. jVóór zij landen hebben zij oceanen overspannen en zijn vele landsgren zen gepasseerd. Duizenden kilometers laten ze dagelijks onder zich weg- fclijden. Zó groot zijn die afstanden, dat ze voor de piloot slechts een westie van lijd zijn. Kilometers worden fracties van een minuut. [De hedendaagse luchtlijnen vormen een .even web om de aarde en er is i land meer, dat niet door de lucht worden bereikt. Het luchtruim ver leidt alle volken." zei eens wijlen dr Al- t Plesman en zo is het ook, mits het fcordt gebruikt voor vredige doeleinden. internationaal worden gefinancierd. Die Installaties bevinden zich voor een groot deel op de oceaan. Daar varen namelijk niet minder dan één-en-twintig schepen, die negen drij vende stations onderhouden. Dat wil zeg gen: z|j zenden op geregelde tijden weer- WE hebben hier nu een vlucht van de „nieuwe wereld" naar Am sterdam als voorbeeld genomen, maar de voorschriften die hier gelden, worden in alle vijf-en-zestig bij de organisatie aangesloten landen ge volgd. De ICAO beheert dientenge volge vijf-en-negentig procent van het internationale luchtverkeer. Hiertoe heeft men de aardbol in acht gebieden verdeeld, waar de ICAO-regio- nale vergaderingen met de hulp van de organisatie van luchtvaartmaatschappijen, de IATA (waarmee nauw contact wordt onderhouden) de behoeften van die stre ken bestuderen en ter zake aan de raad van de organisatie aanbevelingen doen. Zo wordt dus gewerkt om de luchtvaart in dienst van de vrede te stellen, vliegtuig speelt een belangrijke rol in het vervoerswezen en het is daarom van zulk een grote waarde dat ook in de lucht zich een veilig en vreedzaam verkeer kan ont wikkelen. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de West ij de kruiser De Ruyter met duizenden lampjes omgetoverd tot een schip uit een sprookjeswereld. Koningin en Prins vlogen naar Bovenwindse Eilanden (Vervolg van pag. 1) De tocht van Aruba naar St Maarten (direct na afloop van ae kerkdienst Zon dagmorgen) nam enkele uren in beslag. De afstand tussen de ABC-eilanden en de Bovenwindse eilanden bedraagt meer dan 500 mijl. Een afstand die op alle mogelijke ICAO gaf voorschriften voor de luchtverkeersbeveiliging. Hier ziet g al»mert verkeerstoren van een vliegveld in het hoge Noorden. Ook op va deze plaats houdt men zich aan de regels voor het internationaal to^ burgerluchtverkeer. de burgerluchtvaart heeft eer aandeel in het tot stand komen var intact en zij kan dit door het vele nuttige werk van de International vil Aviation Organization, die dit jaar aar tiende verjaardag viert. In deze tijd teft de organisatie haar bestaansrecht el bewezen. Wat is er niet gebeurd sinds het igenblik, daar in Chicago, ter- W boven Europa nog de bommen- b<rerpers ronkten en dood en verderf O-*- ïaiden, vertegenwoordigers van ijftig landen, waaronder ook Neder - ind, bijeenkwamen om de lucht vaart in dienst te stellen van de rede, of zoals de president van merika het toen zei: „Laat ons sa- lenwerken, zodat het luchtruim kan bl( orden gebruikt door de mensheid n de mensheid te dienen Het is niet gemakkelijk op deze vraag do n antwoord te geven, omdat het werk ,aj in de ICAO zo veelomvattend is. Om dejiigszins een indruk le krijgen van wat n! die tien jaar is bereikt, kan men als t( lorbeeld nemen een vlucht met een L.M.-Constellation van New York naar msterdam. Wat is er bereikt LLEREERST heeft het vliegtuig een d certificaat van luchtwaardigheid, aruit blijkt dat het voldoet aan de door 1 !AO uitgewerkte en aangenomen lucht- iterfaardigheidsvoorschriften, terwijl alle tot vliegploeg behorende bemanningsleden i het bezit zijn van brevetten, die ga- pénderen dat ieder in zijn eigen functie geschiktheid heeft, omschreven door )AO opgestelde normen, ïre Goed, het vliegtuig staat klaar voor de taxiet over de startbaan, die sterk *noeg moet zijn om alle toestellen, welke __.lan de luchthaven gebruik maken te dra- eyn. Ook voor de baanverlichting heeft ICAO gedetailleerde specificaties op- rapporten uit en onderhouden verbindin gen met de voorbijkomende vliegtuigen. Verder doen zij dienst als aanvullende navigatiemiddelen en verlenen in geval van nood bijstand. Nederland heeft twee van deze schepen voor zijn rekening genomen. Zo komen we aan het einde van de reis. Amsterdam komt in zicht De piloot kan echter niet landen zoals hij dat zélf wil, maar heeft zich ook hier weer aan de regels van de ICAO te houden. De organisatie heeft namelijk op uniforme basis regels vast gesteld voor nadering en landing. DE VER. NATIES IS een wereldbegrip. Hieronder ressorteren o.a.: As- semblée, Veiligheidsraad, Internationaal Gerechtshof, Secretariaat, Trustschapraad, Economische en Sociale Raad en minstens een 40-tal ne venorganen. Hoewel de Sowjetunie er niet in geslaagd is, de Verenigde Naties onder haar controle te brengen of de organisatie te vernietigen, durft zij er toch ook niet uit te treden. Aldus verklaarde nog niet zo lang geleden de heer Henry Cabot Lodge, de leider van de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties. Hij noemde de volkerenorganisatie onvol maakt, maar niettemin een barrière op de weg naar internationale anar chie, even noodzakelijk in de internationale politiek als een luchthaven in het internationale verkeer. En hij knoopte hier nog de conclusie aan vast, dat een oorlog onvermijdelijk zal zijn, als de Verenigde Naties verdwijnen. Bestaan der V.N. staat weer op het spel... Aan deze woorden van Cabot Lodge moesten we thans denken. De houding van Cabot Lodge is echt Amerikaans: hij be schouwt de organisatie der Verenigde Na ties vrijwel uitsluitend als een instrument om de vrede in de wereld te bewaren en (daar komt het feitelijk toch op neer) het verzet van de aggressiviteit van de com munistische wereld te organiseren. Totdusver is de Sowjetunie er inderdaad nog niet in geslaagd, de Verenigde Naties onder haar controle te krijgen. Maar het verloop van de debatten in de organen der Verenigde Naties wijst er thans toch wel op, dat er het een en ander veranderd is. Een behoorlijk aantal landen, dat vorig jaar in de meeste gevallen nog aarzelend aan de zijde van het Westen stond, kiezen steld. srkeerstoren. Het ls de ICAO, dic hriften gaf voor deze luchtverkeers- e iveiliging. Tijdens de vlucht New York- "a msterdam ls het vliegtuig volgens door f ICAO vastgestelde methoden doorlo- md in verbinding met een contróle- ntrum, waaraan het zijn positie op- csbi (eft en waarvan het weerberichten ont- kfangt. Drijvende weerstations de >aan steeds over ac- iele weerberichten te beschikken zijn op litiatief van de ICAO overeenkomsten ssloten tussen de landen, die aan het rdatlantische luchtverkeer deelnemen, aarbij de nodige stations en installaties Ze verzachten met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden Vicks VapoRubl Heerlijk 1 Doel treffend! Probeer zei X/ICKS W MEDICINALE l De piloot wordt bij het landen geholpen door het z.g. Ground Control Approach-systeem, dat bij nacht en mistig weer wordt gebruikt. Door middel iwn radar en de radio kan het toestel veilig worden binnen geloodst. Dit is één van de vele veiligheidsvoorschriften van de ICAO. thans reeds in vele belangrijke kwesties de zijde van de Sowjetunie. Dat zien we bij de stemmingen over de opvolging van Turkije als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad en bij de behandeling van de Algerijnse kwestie. Deze gang van zaken is een afspiegeling van de ontwikkelingen, die zich sinds het overlijden van Stalin langzaam in de we reld hebben voorgedaan. De Sowjetunie wint overal veld en de debatten in de organen zullen een steeds duidelijker de monstratie daarvan worden. NUTTIG WERK IN DE VELE NEVENORGANEN Cabot Lodge noemde de Verenigde Na ties een barrière op de weg naar interna tionale anarchie. Dat is de organisatie inderdaad in vele gevallen geweest. Maar langzamerhand doet zich toch een beden kelijk verschijnsel voor, dat de deur voor de anarchie wagenwijd openzet. Dat hebben enkele weken geleden Frankrijk en Ne derland opnieuw ervaren, toen een meer derheid in de Assemblee der Verenigde Naties besloot, zich te mengen in hun bin nenlandse aangelegenheden. Dit leidde zelfs tot het terugtrekken van de Franse delegatie bij de Verenigde Naties. Het is niet overdreven te beweren het bestaan van de Verenigde Naties zelf op deze wijze op het spel wordt gezet. Cabot Lodge verklaarde wel. dat de Sow jetunie het niet heeft aangedurfd, de Ver enigde Naties de rug toe te keren, i het is de vraag, of de Russen er ooit tig over hebben gedacht, deze organisatie te verlaten. Zij hebben in de tien jaren van het bestaan van de Ver. Naties al heel veel profijt getrokken van het feit. dat zij er lid van waren en over een vetorecht beschikten. Het zou betreurenswaardig zijn, als de Verenigde Naties zouden uiteenvallen, doordat de meerderheid van de leden zich gaat inlaten met de binnenlandse aange legenheden van de afzonderlijke leden. Want er wordt ook veel goed werk door de Verenigde Naties verricht. We bedoelen het werk op het gebied van de volksge zondheid, de voedselproductie (strijd tegen de honger), de internationale handel, de arbeidsvoorwaarden, het vraagstuk der vluchtelingen, de bestrijding van het anal fabetisme, de vereenvoudiging van het in ternationale verkeer, de zorgen voor de minder ontwikkelde gebieden en nog vele andere dingen ten behoeve van mensen, die moeten lijden door honger, gebrek en manieren tot uiting komt: op de Bo' windse eilanden wordt noch Nederlands noch papiaments gesproken, maar Engels, dat op school ook de voertaal is, al ziin er wel Nederlandse lessen. Ook het kli maat is anders: de eilanden zijn vochtiger, maar ook groener en fri al vriest het niet bepaald op Sint Maar ten. Op de drie Bovenwindse eilanden wonen 3000 zielen. De economische om standigheden zijn slecht. Curacao en Aru ba dragen ieder jaar meer dan een mil- lioen Antilliaanse guldens aan de begro ting der S-eilanden bij. Alle plannen voor een economische verheffing zijn op niet* uitgelopen. Landbouw, veeteelt, industrie; niets gelukt er. Men probeert nu het toe risme, waartoe thans op St Maarten het Little Bay Hotel is gebouwd, dat als eer ste gasten de Koningin, de Prins en de leden van het gevolg herbergt. Vele Bo- venwinders gaan naar zee. Het vrouwen overschot, bijzonder op Saba, ls zeer Het Koninklijk Huis is naar de mening an vele Bovenwinders de bron van al et goede. Het klinkt primitief, maar het leven is er primitief. De democratie beeft inhoud. Er zijn gedeputeerden, maar 6lechts een enkele kan lezen en schrijven, e gezaghebber voert een mild bewind s een w(Jze vader. Maar de drie eilanden zijn liefelijk en de bewoners tevreden. Ze zijn spontaan, hartelijk, zorgenvrij en gastvrij, en zijn de beste maatjes met de Fransen, die het niet-Nederlandse deel van St Maarten Waar de natuur alléén heerst... valt onder het domein van de mens. Uitgestrekt zijn de streken, waar uitsluitend de natuur de alleenheerseres is en zo groot zijn deze gebieden, dat zij het domein van de mens verre overtreffen in uitgestrektheid. Een kwart van onze aarde is namelijk verdord gebied, in een mate dat er ieder normaal menselijk leven onmogelijk is. Zeer spaarzaam begroeid, dor en onvruchtbaar zijn er voor de wereld gebieden verloren, die vele malen groter zijn dan Europa. De mens voert intensieve strijd tegen verdorring Nemen wij de totale landoppervlakte van de aarde en zien dan de omvang van het. door de mens in cultuur ge brachte deel. dan blijkt het. dat de ver dorde gebieden van onze aarde liefst 2,5 maal zo groot zijn dan. do gebieden die de mem in cultuur heeft gebracht. Voor het grootste deel is onze aarde dus nog steeds een woestenij. Voor een doel zijn de dorre en onvruchtbare delen der aarde zelfs nog in de opmars; de Sahara schuift b.v. ieder jaar wat ver der in zuidelijke richting en men kan daar dan ook onder het zand complete dorpen vinden, die een luttel tiental len jaren geleden nog levende neder zettingen waren. De verdorde gebieden in Noord-China grijpen ook steeds ver der om zich heen. Ook in India wordt de vruchtbare aarde van de velden weggeblazen en grote delen van het land worden door de dorheid bedreigd. Binnen de menselijke mogelijkheden wordt er een intensieve strijd tegen ge voerd. In het gebied van het midden- Oosten b.v., de Indus-rlvler in India en de Nijl werkt men aan projecten, die een einde moeten en zullen maken aan de steeds voortschrijdende verdorring. Irrigatie en stuwdammen zijn de voor naamste wapens In de strijd. Toch is het niet altijd het gebrek aan water dat hiervan de oorzaak is. In Australië b.v. heeft men een gebied, dat hoewel het voldoende regen ontvangt, totaal was verdord. Hot bleek dat de grond ge brek had aan bepaalde stoffen. Men heeft toen deze stoffen in de woestijn op een bepaalde manier In de grond ge bracht en thans Is dit gebied reeds een bewonen en met de Engelsen op de om ringende eilanden. Het vliegtuig met de Koningin en dc Prins landde gistermiddag op de Juliana- luchthaven van St Maarten, die op eer merkwaardige landtong ls aangelegd. Het vliegveld is slechts geschikt voor DC-3 machines en daarom werd de tocht Aruba uit via Guadeloupe gemaakt, werd overgestapt. EEN KWART OE AAROE IS VERDORD' rr~ betrekkelijk bloeiende streek gewor den. De mogelijkheden in de strijd zijn dan ook nog lang niet uitgeput. Onder de Sa hara ligt een ondergrondse zee en van dit water wil men gebruik maken, om in bepaalde gebieden nieuw leven te schep pen. Ook in Egypte kent men onderaard se wateren en met behulp daarvan, hoopt men de vruchtbare strook langs de Nijl te vergroten. In Pakistan heeft men tegen de verdorring een wapen in de 6trijd ge bracht dat nog grootser genoemd kan worden dan de befaamde Tennesseewer- ken in de Ver. Staten. Met behulp van enorme stuwdammen en reservoirs zal men er vruchtbare gebieden aan de ver dorring ontrukken. Zoals op bijgaande kaart duidelijk is te zien, strekken de dorre gebieden zich voor een deel langs de zeekusten uit. Het zijn deze gebieden die meer directe mo gelijkheden bieden voor een „ontginning" dan de streken in het binnenland. De Ver. Naties maken momenteel een speciale stu die van deze „kust-woestijnen". omdat tij met hun totale lengte van ca. 275.000 km. een zeer belangrijk aandeel zouden kun nen leveren in de oplossing van het voedsel- en bevolkingsprobleem van gro te delen van de wereld. Onrust in woonoord van Ambonnezen Vijf Abonnese gezinnen zijn Zaterdag weggevoerd uit het woonoord aan de Na- dorstweg te Middelburg, nadat de ad junct-hoofdinspecteur van het commissa riaat voor Ambonnezenzorg door hen opgesloten was. Het woonoord werd door enkele tien tallen gewapende politiemannen omsin geld en de vijf gezinnen werd gelast hun bezittingen in enkele vrachtwagens te laden en zelf plaats te nemen in een auto bus. die hen naar een andere bestemnv.ng zou Voeren. Drie gezinnen gingen nasr het woonoord Oude Zeuge in de Wlerin- germeer. de anderen werden naar Heyt- huysen bij Weert gebracht De Ambonnezen In het Middelburgse woonoord zijn aangesloten bij de Partal Nasional Maluku Selatan. Deze partij is niet officieel erkend en werd derhalve ook niet betrokken in de besprekingen over de inhoudingen van het zakgeld De Ambonnezen, die lid van deze partij zijn, erkennen de regeling niet en namen geen genoegen met de inhouding. Eind Juni kreeg een ambtenaar van het commissariaat Ambonnezenzorg een pak slaag, met als gevolg dat sindsdien geen zakgeld meer werd toegekend. Toen vorige week de adjunct-hoofd inspecteur van de Ambonnezenzorg In be sprekingen met de karrupbeheerder de eis voor volledige uitbetaling van het zakgeld niet Inwilligde, werd hij door enkele mannen opgesloten. De politie wist hem echter spoedig te bevrijden. De overbrenging van de vijf gezinnen geschiedt mede in verband met de be dreiging van de Ambonnezen, dat ztj de winkels zouden binnendringen en nemen wat zij nodig hadden. Onlslagen op Curasao De directeur van de Mijnmaatschappij Curacao heeft bekend gemaakt, dat de arbeiders, die Vrijdag niet aan het werk zijn gegaan, ontslagen zijn. Hun aantal is vrij groot. De president-commissaris, de heer H Termeulen. is Zaterdag in Nederland teruggekeerd. In een brief aan de pre mier der Nederlandse Antillen schreef hij: „Indien ik had geweten, dat de be sprekingen met de regering zo onvrucht baar zouden zijn, dan zou ik niet naar Curacao zijn gekomen". Toch is het zo ZOEKEN NAAR CIRKELKWADRATUUR uitdrukkini onhercikbaa doel i Btreve i duider hebber de oploss laatste ssieke problemen ia nks bet feit dat in talloze wiskundigen van dit werkstuk u er ook thans nog velen zyn die onbekend met de gronden waarop bet bewjjs van de onoplosbaarheid van dit vraagstuk steunt zirh hardnekkig met de kwadratuur van de cirkel blijven bezig houden. Wellicht trekt de onoplosbaar heid juist de meeste buitenstaanders opzicht aan toe is. Laten we eens trach ten duidelijk te maken wat we hiermee bedoelen. Toen het er om ging de ver- om de kwadratuur van de srkrijgen, want nadat Hippi- ite zijn methode had aan- 'aarbü hij wederom de qua- te hulp geroepen), zijn mei i andere krommen nog een lere oplossingen gevonden r desondanks ia de kw iskundiaen gelwerk beschouwen. De jur blijft onopgelost, zo 1 pi aan de cirkelomtrek Dit lukte weliawaa boeken leverde OostenrijJc heeft een postzegel uit gegeven, ter herinnering aan het 10-jarig bestaan der V.N. De postzegel toont de aarde omringd door een band, gevormd door de wapens der aangesloten landen van de V.N. Het vraagstuk wijst op de open plaats, ons herinnerende aan het feit, dat Oostenrijk nog steeds geen lid is van de V.N., ofschoon bevrijd van de be zetting. Het Oostenrijkse wapen vindt gelukkig nog een plaatsje aan de onderkant uon de zegel, die zeer fraai, in een donkergroene kleur ia uitgevoerd. Vijfjarenplan van Djoeanda De Indonesische minister van buiten landse zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, heeft na bijwoning ener conferentie van Colombo-landcn in Singapore bij zijn te rugkomst te Djakarta verklaard, dat de deelnemende landen een gunstige ont vangst hebben bereid aan een Indonesisch vijfjarenplan. Ir Djoeanda van het staats planbureau kon nog niet zeggen, hoe hoog de kosten van het vijfjarenplan zouden zijn. Het omvat zowel sociale zorg al» verbindingen. Electrische centrales nemen de eerste Dlaats in. Bekend gemaakt Is. dat Engeland zijn bijdrage aan het Colomboplan met f 70 millioen zal verhogen, waarvan Indone sië een deel krijgt. Zetels voor Ali en Natsir Het verkiezingscomité te Djakarta heeft twee van de zes parlementszetels, waar over Djakarta beschikt, toegewezen, één aan de Partal Nasional Indonesia en één aan de Masjoeml, zodat oud-premier dr Ali Sastroamldjojo en oud-premier Natsir van zetels verzekerd zijn. De toewijzing der overige vier zetels wordt later bekend gemaakt. Op de weg naar leruzalem In Israël ligt het oeroude vlak naast het hypermoderne IJ KLIMMEN langs de vlakte van Eshatol. Het is een mooi gelegen, plat dal en zoals het ons bijna de gehele 64 mijl lange weg is vergaan, zo vergaat het ons ook nu weer. De Bijbel „vliegt" als het ware weer op ons af. Dit is het dal waar Simson vroeger geleefd heeft. Simson, de ge weldige, die met zijn blote handen een leeuw doodde, die de poorten van de stad Gaza eenmaal op zijn schouders nam en met deze diefstal de Fi listijnen onsterfelijk blameerde, de geweldige, die blind gestoken, zijn la tere leven doorbracht als slaaf in een dorsmolen, doch in machtige triomf eindigde onder de instortende tempel van Dagon. De herihnering aan Sim son wordt in dit dal nu levendig gehouden door de Samson-cementfabriek en men weet het weer: Dit land is eenvoudig niet los te denken van zijn geschiedenis. De contrasten die men overal aantreft zijn fel. Het oeroude ligt hier vlak naast het hypermoderne. Het is als een wonder Als men Jeruzalem voor het eerst ziet liggen TV'AAST ons zit een rabbie. Hij slaapt. -1-11 De chauffeur zwijgt en rijdt. Bijna constant houdt bij bet gaspedaal op de vloer gedrukt. De wagen slurpt benzine met liters tegelijk. De wind stormt door de open raampjes langs onze hoofden en de baard van de Slapende gelovige wap pert alle kanten uit- Opzij van ons glijdt nu Eiah voorbij, waar David de reus Goliath versloeg en even verder bltn- kert in de late, maar stekend felle middagzon. Beit Guvrin. vroeger woonplaats der Ka. naanitische reuzen. Hoe fascinerend iedere steenklomp, Een jong journalist over een jonge staat 4 is dit land, iedere berg, zelfs de lucht het stof langs dc weg spreken van een geschiedenis die het leven heeft gegeven aan onze gehele Christelijke beschaving Hoe is het ter wereld mogelijk geweest, dat in deze onherbergzaamheid, waar de stenen barsten van de hitte en tot «tof en gruis vergaan, dat hier, juist blèr dit wonder geboren kon worden! En dandan zien wfl vanuit d-e diepte ,J)e stad boven op een berg": Je ruzalem. Men weet Ineens niet wat men zeggen of denken moet cn men staart voor enkele momenten ademloos In de hoge verte. „Jeruzalem"hoe vaak heeft men de naam niet horen noemen en hoe vaak Is het niet meer dan een klank zonder betekenis geweest. Maar nu grijpt een felle ontroering de mens tot diep In zlln hart. Men kan er niets aan doen. Door alle nuchtere verslaggeverszin heen slaat dit gevoel zich een weg naar het di«p«t van de ziel. Het waren niet alleen de Jtsden in de Babylonische ballingschap die hun ein deloze heimwee naar de „Eeuwige Stad" aldus uitschreiden, -het was ook niet uit- DOOK WERNER SPROT sluitend de fanatieke lijfspreuk der Is raëlische chauffeurs die in de vrijheids oorlog van 1M8 Jeruzalem trachtten t» ontzetten en met hun trucks aan flarden werden geschoten. Deze roep symboliseert ook het onbe wuste verlangen der Christenen, die in Jeruzalem de belichaming van hun eeuwig Zij zullen dit bewust gevoelen wan neer zij uit het raampje van een taxi voor het eerst Jeruzalem zien A LS men deze ervaring eenmaal heeft -ri meegemaakt dan begrijpt men ook waarom er in de Verenigde Naties des tijds zo veel te doen is geweest over de „Heilige Plaatsen" in Israël. Dan is het Iemand ook duidelijk waar om de Israëlische officials, die de bui tenlandse Journalisten in Jeruzalem op vangen en rondleiden de bezoeker aller eerst laten kennis makep met die „Hei lige Plaatsen". Men is in Israël allerminst overdreven godsdienstig. Integendeel zelfs. Maar ergens heeft men hier toch duidelijk ge- voëld. dat alvorens het moderne Israël te kennen, het noodzakelijk is iets van de onlosmakelijke achtergrond van deze natie te beleven. Wie eenmaal het nieuwe Israël en tegelijk daarmede het oude Palestina hëeft bezocht, ia voorgoed ge- n van zijn spotzucht, waarmede hij iitdrukking „Heilige Phetnen" een- ale een overdreven hoedanigheida- betiteling naar het rijk der „Christelijke farizeeër»" verwees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5