|iicuuic (üburanl De spanning in de Saar tot toppunt gestegen Onze tiende PRIJSbaby Rentegevend maximum RPS tot f6000 verhoogd ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zm ®n dertigste jaargang No 10490 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StantvasMct) l< sbrtlrara mgo berl In le(hensp«r ZIE PAGINA 3 EUROPESE COMMISSIE VOOR ZWARE TAAK Heeft het statuut thans nog kans aangenomen te worden? (Van een medewerker) SAARBRÜCKEN, 22 OCTOBER SAARBRÜCKEN, het, met uitzondering van enkele industriesteden, zo wondermooie Saarland, gaat een beslissend® phase in zijn ge schiedenis tegemoet. De omvang der papieren propaganda is enorm. Zondagmorgen 23 October gaan om 8 uur de bijna 1000 stembureaux in stad en land open, om aan meer dan 600.000 Saarlanders gelegenheid te geven, het Saarstatuut aan je nemen of je verwerpen. Zal het Saar gebied het eerste land met een Europese status worden of zal de meer. derheid der bevolking er geen prijs op stellen, dat hun land onder de [voorgelegde voorwaarden deze erepalm wegdraagt? Ontelbaren stellen zich deze vraag en de ogen van millioenen in de wereld richten zich naar het kleine Saargebied, dat Zondag beslist of het een periode van rust of van mogelijke nieuwe onrust tegemoet zal gaan. HET SAARSTATUUT De vreemdeling hier zal zich moeilijk kunnen voorstellen, dat hij op een, licht ontvlambare, bodem staat. Het gaat om kolen, staal en ijzer, waardoor het kleine Saarland een uiterst kostbaar bezit is ge worden. Het is de enige grote rijkdom van het land. maar dan ook voldoende, om bij een goede exportmarkt, zijn 1 millioen bewoners een goed bestaan te verschaffen. Het uit 14 punten bestaande Saarstatuut, dat als een compromis-voorstel tussen Adenauer en Mendès-France moet wor den gezien, geeft de Saarlandse bevolking, het eerst sedert 1935, weer gelegen heid zich. zonder inmenging van buitenaf, vrij uit te spreken over het al dan niet willen aanvaarden van de bereikte over eenstemming tussen Frankrijk en Duits land. Deze vrijheid van spreken houdt tevens in, dat aan de voorheen verboden politieke partijen, de zg. Duitse par- tijeri is toegestaan, zich ongehinderd in de verkiezingsstrijd te werpen. Dit laatste nu heeft een onverwacht gevolg gehad. De ontwerpers van het statuut waren er immer zo vast van overtuigd, dat het com promis-voorstel door de bevolking zou worden geaccepteerd, dat zc het' niet nodig hebben geoordeeld, (of hebben ver zuimd) in het statuut op te nemen, wat er gaat gebeuren, als het eventueel zou worden afgestemd. Thans blijkt, dat de aanhang van de zg. Duitse partijen der mate groot is, dat met liet laatste ernstig tekening moet worden gehouden. Het statuut, dat een verkiezingscampag ne van 3 maanden toelaat, welke termijn op Zondag 23 October a.s. afloopt, is reeds direct aan zware aanvallen blootgesteld geworden. Reeds in de eerste periode, die duurde tot 23 Augustus, vielen er in Saar- brücken, Neun^rchen en St. Ingbert tal rijke gewonden. VERZET DUITSE PARTIJEN Laten wij de opvattingen van de com munistische partij buiten beschouwing, dan wordt duidelijk, dat het verzet van de zg. Duitse partijen tegen het statuut, wordt gevoed door haat tegen de rege- ring-Hoffmann, die zijn steun aan dit statuut geeft, door heimwee naar het moe derland Duitsland, door verzet en wan trouwen tegen Frankrijk, dat, volgens de leiders dezer partijen, het rijke Saargebied heeft uitgebuit, wat door het Saarstatuut jor de toekomst niet wordt voorkomen. Het aldus gepredikte verzet heeft bij talloze Saarlanders ongekende weerklank gevonden. Om dit te begrijpen moet wor- opgemerkt, dat de zg. Duitse par- zich in een gunstige positie bevin den. Zonder al teveel op het statuut zelf gaan, leveren zij vanuit hun oppo sitiestelling een genadeloze (deels niet ge rechtvaardigde) critiex op de regering- (Zie vervolg op pag. 5) Margaret en Townsend weer samen LONDEN. 22 October Prinses Margaret en kolonel Townsend hebben gedineerd ten huize van weder zijdse vrienden, de heer en mevrouw Michael Brand. Reuter vestigt er de aan dacht op, dat deze nieuwe ontmoeting is „uitgelekt", ondanks maatregelen tot geheimhouding. De heer en mevr Brand wonen in Chelsea. Aanvankelijk werden ontwijkende antwoorden gege ven, doch later gaf de particuliere de tective van de prinses toe, dat zij zich daar met kolonel Townsend bevond. De „New York Journal American" heeft zijn lezers de vraag voorgelegd of Mar garet met Peter moet trouwen. Voor het beste antwoord is een bedrag van 1 [dollar aan prijzen beschikbaar gesteld. Dulles naar Genève via Rome Dulles, de Amerikaanse minister v; 'buitenlandse zaken, is gisteren per vlieg tuig uit Washington naar Rome vertrok. ken, op weg naar de tweede Geneefse conferentie. Vanavond zou Dulles in Rome arrive- ren, waar hij met de Italiaanse rege ringsleiders zal beraadslagen. Maandag voert Dulles in Parijs besprekingen me lijn Britse, Franse en Westduitse colle ga's. Dinsdag wordt het beraad in N.A. i V.O.-verband voortgezet Saargrenzen tijdelijk gesloten In .het Saargebied heeft de poli tie de strengste voorzorgsmaatre gelen genomen, om wanordelijk heden te voorkomen. De grenzen van het Saargebied zullen vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagochtend 6 uur gesloten zjjn, alhoewel op deze maatregel voor bepaalde categorieën personen uit zonderingen worden gemaakt. De 325 Nederlanders, die de contróle in de stembureaux op zich nemen, z\jn gisteravond in Saarbrücken ge arriveerd. De Nederlanders vormen onder de ruim 1000 controleurs niet de grootste nationale groep, want deze wordt door het kleine Luxem burg geleverd met 355 man. De po litieke gemoederen zijn enigszins gekalmeerd en slechts de vertrapte pamfletten der partijen wijzen op de grote gebeurtenis van morgen. De Christen-Democratische Unie, tegen aanneming van het Europese statuut voor de Saar, heeft zich in een open brief gericht tot de raad van ministers der West-Europese Unie. Hierin wordt o.a. voorgesteld, om bij verwerping van het Saar- plan een nieuwe „neutrale" rege ring voor het Saargebied in het leven te roepen. De huidige rege- rtng-Hoffmann, voorstander van het statuut, wordt voor alle ko mende moeilijkheden verantwoor delijk gesteld. Franse verkiezingen vóór 15 December Het Franse kabinet zal volgende week een wetsontwerp indienen, waarin wordt voorgesteld, vóór de eerste helft van De cember parlementsverkiezingen te hou den. Op een kabinetszitting werd beslo ten a.s. Dinsdag een wetsontwerp van deze strekking bij de nationale vergade- in te dienen. Als data worden ge noemd 4 of 11 December. De laatste al gemene verkiezingen in Frankrijk had den plaats in de zomer van 1951. Er zou- nieuwe verkiezingen worden gehou den in Juni volgend jaar. Premier Faure heeft deze beslissing gegrond op het vol gende: „Er moeten ernstige beslissingen aangaande het leven der Franse natie op lange termijn worden genomen. Onze voornaamste problemen zijn Marokko, Algiers, herziening vgn de grondwet en de houding jegens de Ver. Naties". Faure voegde hieraan toe, dat slechts een nieuw parlement over het laatste punt (de Ver. Naties) een besluit kan nemen. Vermel- wij nog, dat de reservisten die in Algerije dienen, spoedig zullen worden vervangen door eenheden van de expedi- tionnaire macht uit Indo-China. Spaak bepleit „pool" voor atoomenergie In de raad van Europa te Straatsburg heeft de Belgische minister van buiten landse zaken. Spaak, aangedrongen op een Europese ..pool" voor atoomenergie, gelijk aan die van de bestaande KSG. Volgens hem had de recente conferentie van Geneve betreffende atoomonderzoek, aangetoond, dat Europa ver achter Ame rika. Rusland en zelfs Engeland ligt op dit gebied. Dit toont de absolute noodzaak aan gezamenlijke arbeid, en Integreren der bronnen Voorts deed Spaak een beroep op de Europeanen zich aan te sluiten bij de vorming van een „derde macht" in de wereld tussen Rusland en Ame- Wij tekenen hierbij aan, dat het voor stel van Spaak voor een gezamenlijke organisatie van atoomkracht geheel past in een voorstel, dat eerder gedaan werd door de Nederlandse afgevaardigde mej. Klompé. Nieuwe richtlijn rehabilitatie De regering heeft een nieuwe richtlijn vastgesteld met betrekking tot de reha bilitatie van Indische oorlogsslachtoff< welke voor belang is voor personen, die niet in aanmerking komen voor uitkering, aangezien zij niet voldaan hebben aan de verplichting tot aanmelding. Men kan zich per briefkaart melden bij de afdeling re habilitatie Indische oorlogsslachtoffers, Nobelstraat 10. Den Haag. Met vermel ding op de linkerkant van de voorzijde van „Richtlijn 14" en het registratienum mer. Zoals bekend is, moet de bevolking in Saarland zich morgen uitspreken rer het Europese statuut. Als het Eu ropese statuut aanvaard wordt, is de toekomstige status die van een zelfbe- sturend Europees gebied, onder de su- visie van de Westeuropese Unie. Bij werping betekent zulks handhaving de bestaande toestand of hernieuw- onderhandellngen tussen Duitsland Frankrijk, maar Frankrijk zal nooit een inlijving van de Saar bij Duits land toestemmen. Wij herinneren er dat de Saar sinds 1947 een economische heeft met Frankrijk. Doordat Duits land op historische en culturele gron den aanspraken blijft maken op de Saar, blijft dit gebied de twistappel in Euro- Kreeg Sonderman een hartverlamming Een eerste onderzoek heeft geen lioht kunnen brengen in de oorzaak van het ongeluk met de Fokker S-14, waarbij Ger- ben Sonderman om het leven kwam. Men heeft nog niet kunnen constateren of het schietstoel-mechanisme heeft ge faald ofwel dat Sonderman het niet heeft gebruikt. In dit verband wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat hij door het snelle ronddraaien in de vrille het be wustzijn heeft verloren of een hartver lamming heeft gekregen. Hulde aan „nos Reina s.ima" Koningin onthult op Aruba wit standbeeld van haar Moeder WILLEMSTAD. Zaterdag. NOS REINA STIMA onze geëerbiedigde Koningin". Deze woorden staan gebeiteld tn een monument dat de Arubanen in Oranjestad heb ben gebouwd en dat vanmiddag door koningin Juliana zou worden onthuld. De 50.000 inwoners van het eiland eren met dit monument, en het park dat er omheen is aangelegd, prinses Wilhelmina, „haar onbegrensd Gods vertrouwen, haar bovenmenselijke moed", zoals gezaghebber Kwartsz het vanmiddag zou zeggen een Oranjeboom. Nadat zij neg een be zoek had gebracht aan het hospitaal het oudelledentehuis. was De landskinderen in de West tonen hun Koningin hun aanhankelijk heid door het geven van talrijke geschenken. Zo geschiedde het ook in Willemstad. Vijf doden in verkeer Jantje sum werd de anderhalfjarige der Hulst in de Geijssendorfer. straat door een kolenauto aangereden. Het kind kreeg een wiel over zidh heen en was op slag dood Dit is het vierde dodelijke onge luk in Bussum in enkele weken De vierjarige J. de Greeuw uit H o o n, e Woensdag tegen een postauto opliep, is in het ziekenhuis overleden. De 77-jarige J. den Ouden, die vorige week Maandag op de Aalsmeerderweg te Amsterdam door een motor werd aangereden, is aan de gevolgen bezweken. In de le Middellandstraat in Rotter dam werd de 60-jarige voetganger H. Pijl. die zonder uit te kijken de straat overstak, door een vrachtauto aangereden, e man is korte tijd later overleden. Het veertienjarige meisje S. V.. die Donderdag op de Hoflaan in Leiden door een vrachtauto was aangereden en re inwendige kneuzingen had opgelo- i9 overleden. Het aantal doden in het verkeer dn October bedraagt thans: drie-en-zestig. Agent schoot op collega in beerput Gisteravond werd de politie van Hil versum gealarmeerd door de handelaar ln oude metalen, die een bakfiets zijn zaak zag staar.. Hij doofde de lichten van zijn auto en zette deze in de ingang, zodat niemand het terrein op normale wijze kon verlaten. De politie kwam met drie man. Twee bewaakten de uitgang, een derde begaf zich op het uitgestrekte terrein. In het licht van de auto-schijnwerpers zagen de agenten af en toe twee personen opdui ken, die dan onmiddellijk weer tussen de hopen oud roest verdwenen. Op gegeven moment zag een agent ze de omheining klimmen. Hij schoot, met als gevolg dat één ln zijn enkel werd ge- troffen. De ander wist 4e ontsnappen. De politie had inmiddels ongeroepen hulp gekregen van twee passerende rechercheurs. Toen een van hen de ont snapte dief de weg zag oversteken er op een boerenerf verdwijnen, zette hi; hem na, evenals een agent. De rechercheur viel echter In een beer- punt op het moment dat hfj de agent passeerde. Om zich uit z||n netelige po sitie te bevrfjden greep hij naar het been dat h(j voor hem zag. De agent sc ontzettend, dacht dat h(j door de dief werd aangevallen en schoot onmiddellijk drie of vier kogels in de richting van dc vermeende aanvaller. Enkele misten, maar één trof de rechercheur in de arm. De eigenaar van de oude-metalenhan- del bracht de gewonde rechercheur en de dief in zijn auto naar het ziekenhuis, r belden werden behandeld. Belgische spoorwegen. In 1960 zal het aantal gepeusionneerden even groot z(jn als dat der actieve ambtenaren, aldus de directeur-generaal. Een derde deel der gens is meer dan 45 Jaar oud. Er be staat dringende behoefte aan metalen rij tuigen. Voor rationalisatie zal 10 jaar lang jaarlijks ƒ1140 tot 1520 millioen nodig zijn. Luchtvaartcongres over toekomst 1\EW YORK. De lucht vaartmaatschappijen, die transatlantische diens ten onderhouden, hebben op het congres van de l.A.T.A. (International Air Transport Association) meegedeeld, dat zij op het ogenblik overwegen, alle Amerik. militairen, die van Europa uit mét verlof naar de Ver. Staten vlie- schappij Aeroflot. Hij zei. Juni z(;i dat de B.E.A. haar Ijjn voor ni van Londen naar Stock holm waarschijnlijk zal doortrekken naar Helsinki om daar aan te sluiten op de i kort tig procent op de reiskos- world Airlines en Pan American World Airways hebben onlangs reeds tot deze korting besloten. Voorts bleek op het con gres van de l.A.T.A., dat commerciële vluchten over de Noordpool, die veel korter zijn, waar schijnlijk het gehele ta rievenstelsel in de war zullen gaan sturen. Het zal evenwel volgend jaar September worden, voor. dat een regelmatige dienst over de Noordpool wordt ingevoerd. Lord Douglas of Kirt- leside, voorzitter van de British European A\r- ways zei dat hij volgende maand een bezoek aan Moskou zal brengen voor onderhandelingen met de Russische luchtvaartmaat- B.E.A. geinter tn het doortrekken van haar Ijjnen naar Rusland en andere landen achter het IJzeren Gordijn, doch dat daarvoor ook de rege ringen in de besprekingen betrokken zouden moeten worden. De vice-president van de Sabena, Vernieuwe, zet dat de directie van de Sa bena een voorstel van hem overweegt, om acht SSS helicopters te kopen ter aanvulling van de vloot van SSS helicopters. De nieuwe helicopters zouden er volgend jaar zouden dienen Parijs en Luxemburg. De president van de Lufthansa. H. M. Bongers. zei dat zijn maatschappij jaar een dienst op Chica go via Montreal te ope nen en enkele maanden later twee vluchten per week van Hamburg naar New York via Parijs te beginnen. Ook gaat de Lufthansa in de zomer van 1956 haar luchtnet uitbreiden tot Teheran en mogelijk later tot Cairo. Karachi. Bang kok en Tokio. In Septem ber 1956 zal de Lufthansa via Dakar en Rio de Ja neiro op Buenos Aires gaan vliegen. De Luft hansa overweegt, ver scheidene typen straal vliegtuigen aan te schaf fen. onder meer de Boeing 707, de Douglas DCS. de Lockheed Electric, die propeller- en straalaan drijving heeft, en mogelijk ook Britse en Franse straalvliegtuigen. De Westduitse lucht vaartmaatschappij zal voorlopig nog met Ame rikaanse piloten vi iepen door het tekort aan Duitse. Amerikaanse lolstem Realistische poliiiek in de West Het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de Nederlands; Ant ;-i betekent een mijlpaai in de poliil'ke '-orru.tgang. aldus schrijft de New York Times vol gens Ass. Press heden in een hoofdarti kel. Het blad merkt op, aat de vroegere koloniën in de Caraübisthe Zee werkelijk zelfbestuur hebben ontvangen en tege lijkertijd het karakter hebben bewaard van elementen oinnen het Koninkrijk der Nederlanden. Het blad prijst het prach tige en eerlijke nationalistische element, hetwelk de nieuwe politieke status heeft uitgewerkt. Vier jaar lang hebben groe pen in deze koloniën gewerkt aan het vraagstuk hoe het bes.uur tc regeien en toen zij tenslotte hun bevndlngen aan Den Haag voorlegden, konden zij zeg gen. dat dit was wat het volk werkelijk verlangde. Het :s om de te reden, dat Ko ningin Juliana een zo buitengewoon war me ontvangst op de Antillen ten deel valt, die Haar ook .n Suriname wacht. De Times had woorden van .'of vcor de iealistische politieke regeling op de An- t lien en in Su-mam; en merkte op, dat deize in Indonesië onmogelijk w«s". Val van veertien meter. Bij werkzaam, heden op het dak aan de Noorderhaven te Groningen is gisteren de 65-jarige R. S. zeventien meter via de dakgoot op het dak van een aangelegen perceel ge vallen. Hij werd zeer ernstig gewond. Het monument is opgericht ter nage dachtenis van de 50-JaHge regeringspe riode van prinses Wilhelmina. Het standbeeld, gemaakt door de Italiaan Urn- berto Gianesi, stelt koningin Wilhelmini voor ten voeten uit. Het is vervaardigd van wit marmer; het voetstuk is uit mar mer van verschillende kleuren opgetrok- De honderden planten, die van de kali bodem om het blinkend witte standbeeld een mooi park maken, zijn bijeengebracht door vele honderden Arubanen, die van ganser harte planten uit eigen tuin af stonden om het park zo mooi mogelijk te maken. Het is volop een hulde het volk van Aruba. Eerder op de dag waren Koningin Prins verwelkomd door een aubade de schooljeugd. Zij logeerden in het Strandhotel. De Arubaanse bevolking heeft van Vrijdagmiddag af vrijgekregen en kan dus volop genieten van dit Ko ninklijke bezoek, dat tot morgen duurt. ZWAAR PROGRAMMA Gisteren om halfvijf plaatselijke tijd (tien uur gisteravond in Nederland) het Koninklijk paar op het vliegveld Da kota op Aruba geland. Aruba het derde eiland op de drieweekse reis door de West Een zwaar programma wachtt- hun hier. Koningin en Prins hebben giste ren op Bonaire een korte rust kunnen nemen, genoten van een picnic en ge zwommen. Ze hebben echter ook verschei dene gemeenschappen op hel 5000 zielen tellende eiland bezocht, zodat bijna ieder hunner onderdanen hen beeft kunnen In een lagune aan het strand Koningin en Prins na afloop picnic op het landgoed Fontein, het enige plekje op het droge, rotsachtige Bonaire, toaar bronwater te vinden ia. Hierdoor <a er een klein groen plekje met bomen en toat akkert. De Print had zwemvliezen, een masker en een snorkel aan gedaan om eens onder water te kijken. Vervol gens werd gevaren in een bootje met gla zen bodem. Na deze uren van rust kreeg de be volking gelegenheid, tijdens een ont vangst met Koningin en Prins kennis te maken. Voor de passangrahan, een van de oudste gebouwen, plantte de Koningin Nieuwe spaarbankboekjes - Stortingen en cheques kosten 10 ct - PTT zelfstandiger ]Jr 21Jn v'er Koninklijke besluiten betreffende de P.T.T. gepubliceerd Het rentegevend maximum van de Rijkspostspaarbank wordt van 2500 tot 6000 gulden verhoogd. Er komen speciale spaarbankboekjes, waarbij ouders of voogden over het tegoed van hun pupillen kunnen beschikken zonder dat dezen daartoe machtiging verlenen. Cheques en stortingen kosten voortaan tien cent. De directeur-gen. der P.T.T. krijgt de bevoegdheid de posttarieven voor stukken boven de 500 gram vast te stellen. Boven dien is het reservefonds der Rijkspostspaarbank op een bepaald bedrag vastgesteld, waarvan de schatkist waarschijnlijk zal profiteren. De nauwe banden tussen Neder land en Frankrijk, tussen Den Haag en Parijs, blijken o.a. uit het bestaan van de Alliance Fran- Calse, waarvoor de belangstelling zeer groot is. Een Frans ambas sadeur dient daarom niet slechts doorkneed te zijn in de geheimen der politiek, hij moet ook in staal zijn, Frankrijk cultureel op enigs zins precieuze wijze te vertegen woordigen. Hier ziet men de jong ste foto van Edmond Antoine Ba ron de Beauverger, die als Frans ambassadeur Jean Paul Gamier is opgevolgd. Te weinig smaitegeld? Het Japanse persbureau Kyodo meldt, dat Japan een aenbod heeft gedaan voor smartegeld ten behoeve van de Neder landse b'irgefs, die tijdens de oorlog in Japanse kampen vertoefden. Dit is ech ter veel lager dan de ongeveer honderd millioen gulden, die Nederland vraagt. De algemene strekking is, dat de c heid zich beperkt tot het geven van kele principiële richtlijnen en de regeling van de uitvoering en de details overlaat aan Algemene Maatregelen van Bestuur. Deze laten op hun beurt weer enkele punten over, die door middel van be schikkingen van de minister of directeur- generaal van de P.T.T. kunnen worden geregeld. De postbewijzen en het aanvullend ex. presserecht, geheven voor expreasebrle- ven die moesten worden bezorgd bulten een bectelkring, waarin het vaste recht van dertig cent geldt, komen te verval len. Voor de Rijkspostspaarbank wordt het rentegevend maximum verhoogd van 2500 tot 9000 gulden, zodat de voorwaarden meer zijn aangepast aan die der bijzon dere spaarbanken. Als maximum voor het reservefonds der R.P.S. is vastgesteld een bedrag van rond 15 procent van het totaal-saldo tegoed der inleggers. Dit bedraagt thans honderdzestig millioen. Mogelijk zal de schatkist voordeel heb- en van deze bepaling, want in de begro. ng voor 1956 is een bedrag van elf mil lioen gulden opgenomen als uitkering »n de schatkist. Tevens worden spaarbankboekjes inge voerd. over bet saldo waarvan de ouders of voogden van minderjarigen boven de 12 jaar geheel zelfstandig kunnen be schikken tot het 2l6te jaar van hun pu pillen. Tot nu toe bestonden slechts boekjes voor minderjarigen, over het saldo waarvan wettelijke vertegenwoor digers, ouders of voogden slechts met me dewerking van de pupllen konden be schikken. De leeftijd van 12 Jaar wordt verhoogd tot 14 jaar. In het nieuwe R PB.-besluit wordt ook aandacht besteed aan moderne spaarvnr. zoals school., bedrijf*- en groeps- sparen. or de postcheque- en girodienst Is uniform recht voor cheque* en stor tingen vastgesteld van tien cent, onge acht da grootte van het bedrag. Militair na inenting overleden De 21-jarige militair Nico Haesen uit Maastricht is in de kazerne te Nunepeet a inenting tegen pokken overleden. Bij sectie is gebleken dat er geen ver band bestaat tussen de vaccinatie en bet plotseling overlijden. moment aangebroken dat zij haar relt, thans naar Aruba, moest vervolgen. Iedereen op Bonaire wuifde het toestel VOORAL NIET MINDER Op Aruba had men zich maandenl'rg voorbereid op het Koninklijk bezoek. Nimmer wensen de Arubanen onder to doen voor hun landgenoten op Curacao. Jammer genoeg kon de crème calèche niet worden overgebracht, maar niette min was de ontvangst van Koningin en Prins tot ln de puntjes verzorgd. Voor het moderne Strandhotel stonden de schildwachten. Gisteravond zagen de Koninklijke be zoekers in het Wilhelmlnastadioo 'en grote sportdemonstraite, en een frisse taptoe van de Marinierskapel besloot het festijn. Zegels van bezoek aan de West verkrijgbaar De postzegels, die ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan de Nederland"- Antillen worden uitgegeven zijn tot 13 December op de postkantoren te krijgen De zegels dragen beeltenissen van ko ningin Juliana en prins Bernhard Teven» komt er op voor Neptunus met «en drie tand. Op de zegel van 7.5 cent (toeslag 2.5 cent S. courant) zijn de namen van de Boven windse eilanden, op die van 22.5 cent (toe slag 7.5 cent S. courant) die der Beneden windse eilanden vermeld. De verkoopprll* van de zegels, resp. rood. bruin en blauw, la twnntlg en zestig cent Ned- crt. De zegelgrootte Is 29 bij 40 mm, de beeldgrootte 26 bij 37 mm Aler en Bareïta ereleden L. da Vinei Ter gelegenheid van haar tweede lus trum heeft de vliegtuigbouwkundige stu dievereniging Leonard! da Vinei te Delft het erelidmaatschap verleend aan de prec.-dir. van de K.L.M., de heer I. A. Aler, en aan de chef van de luchtmacht, staf. It.-gen. waarnemer A. Baretta. De heer Aler kon wegens verblijf buitens lands bij de plechtige uitreiking niet aan. wezig zijn. Tijdens de plechtigheid werd de verongelukte vlieger Gerben Sonder man herdacht. Curasao zet stakers uit Acht arbeiders uit Brlts-West-Indië zijn van Curacao verwijderd in verband met de staking bij de Curacaose Mijnmaat- schappij. Ongeveer 300 anderen lopen de kans eveneens verwijderd te worden, als de staking voortduurt, aldus meldt De Tel. Rubber. Verwachte productie in 1955 1.850.000 ton of 10.000 ton minder dan de vraag; productie van synthetische rubber 1.065.000 ton, aldus voorspelling van in ternational* studiegroep te Monrovia. HET WEER IN EUROPA Slf Kopenh bonden Luxemb Parijs Wenen il SR! ilIS Matige wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Matige noordoostelijke wind. Dezelf de of Iets lagere tempera te turen. (Opgemaakt te 10 uur"). ZON EN MAAN Zondag: Zon 7.19—17.33. Maan 14.02— 23.07 uur. Maandag: Zon 7.2017.31. Maan op 14.27, onder 25 Oct 0.15 uur. Op 24 Oct. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1