noxY? DE VIS EN DE TAAL (geen visserslatijn) BOXY ruiken..is BOXY roken ja graag Statuut van het Koninkrijk werd gisteren levend Volgens getuige was er druk vliegverkeer boven lava Landbouw bevreesd voor een terugval als in 1929 5 WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 ^aak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel rd Standvastige melange „Prinsjesdag" op Curasao Koningin: „Hier is een proefveld voor het samengaan der volkeren" (Vervolg van pagina 1) TVE KLOKKEN van Curasao beierden dat het een lust was vreemd ge- luid in de zwoele hitte van dit eiland, vreemd geluid ook tussen het kanongebulder en het gejuich der duizenden langs de weg, waar de Konin gin en de Prins gistermiddag naar de vergadering der Antilliaanse Staten togen. Een vergadering waar de 22 Statenleden en vele andere vooraan staanden uit den lande: hoge ambtenaren, geestelijken, rechters, ministers, handelslieden, hun Vorstin ontvingen. Al deze hoge heren gekleed in jacquet of donker costuum. wat onwennig voor de tropen, maar wel plechtig. Voor het eerst sprak een regerend Vorstin de volksver tegenwoordiging toe. Een bijzonder plech tig ogenblik, bezegeling van het Statuut. Voorzitter Yrausquin, de enige die bleef 6taan nadat allen hun zetels hadden inge. nomen, verbrak de stilte. Hij gewaagde van grote vreugde. „Hoe verdeeld deze be. volking anderszins ook moge zijn. zij is steeds één in haar bewondering voor en haar aanhankelijkheid pan het beminde Huis van Oranje". Het Koninklijk bezoek zal „met gouden letters in de annalen on zer eilanden geschreven worden". De heer Yrausquin zeide dat de verant woordelijkheid voor eigen zelfstandigheid in grote mate wordt verlicht door de be reidheid tot helpen, tot steunen van de rijksdelen onderling. Autonomie toegejuicht Toen nam de Koningin het woord. Zij 6prak van een voorrecht, in de Weet te mogen zijn, van het bijwonen van een symbolische manifestatie van de zelfstan digheid. „Ook Nederland is verblijd over de nieuwe band, met u ontstaan. Het land dat zich steeds terecht de kampioen der vrijheid heeft genoemd, en nog noemt, kan in waarachtigheid niet anders dan het van ganser harte welkom heten, zodra een volk zijn rechten en plichten voor eigen verantwoording neemt." H.M. sprak van een veelzijdig samenge. stelde gemeenschap. Veelzijdigheid be. tekent een grote rijkdom aan gaven en mogelijkheden. „Uw ruime blik. die 6teeds vanouds de zeeën leerde omspannen, zal u daarhij zeer goed te stade komen." „Hier in uw land vindt men a.h.w. een proefveld van dat samengaan van mensen van verschillende af komst, zoals onze huidige wereld dat zo dringend behoeft, wil zij niet ten onder gaan. Gij zijt voorbestemd een voorbeeld te zijn van hoe dit kan ge schieden. Dank zij uw sociaal be wustzijn, en dank zij uw activiteit, lijken waarlijk goede vruchten zich te zetten voor de toekomst van uw volk." ..Zelfstandigheid mag geen doel in zich zelf zijn, maar zij krijgt pas haar waarde in ieder opzicht, wanneer zij voor on ze arme mensheid de weegschaal naar de goede kant doet doorslaan voor de ver heffing van eigen volk en alle volkeren tot een hoger staat van welzijn." Grote trouw Toen klonk het Leve de Koningin door de vergaderzaal. Weer op het bordes van het stadhuis gekomen, aarzelde H.M. een ogenblik. Zij wilde kennelijk het beeld van het plein, naar haar Moeder ge noemd, en waar een groot deel van haar Antilliaanse onderdanen bijeen waren om haar te groeten, in herinnering vastleg gen. De gekozen vertegenwoordigers van de 180.000 zielen feilende bevolking van dit rijksdeel hebben haar ondubbelzinnig trouw betoond. Het denkbeeld dat kolo niale banden slechts door revolutie ver broken kunnen worden, t» wel verouderd: De weg der evolutie, aangegeven in de rede van koningin Wilhelmina in De cember 1942, is bewandeld en heeft ge leid tot een verhouding, gebaseerd op vertrouwen en vriendschap. Het moet voor de Koningin een grote voldoening inhouden, dat mensen van zulk verschil lende kleur en ras, zo verschillend in op vattingen. mentaliteit en ontwikkeling, elkaar de hand reiken. Rijtoer Op de terugweg naar het palels reden Koningin en Prins over de Emmabrug, door het stadsdeel Punda én door Otra- banda. Na een korte rustperiode volgde een rijtoer door het stadsdistrict. De Wil lemstedelingen hadden hun beste beentje voorgezet. Het propere stadje was extra opgepoetst. De zachte crêmekleuren van de huizen waren achtergrond voor het fiere rood-wit-blauw en het felle oranje. Het enthousiasme was ontroerend. Hier en daar werd gestopt: bij enkele 6cholen, bij de club van Joodse Curagaose fami lies, voor de Sportclub en het standbeeld Het gevaarlijke Midden-Oosten Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal de gecompli ceerde toestand in het Midden-Oosten in formeel met zijn Russische collega, Mo- lotof, bespreken. Het feit, dat Egypte be langrijke hoeveelheden wapens uit het communistische Tsjechoslowakije en wel licht ook uit de Sowjetunie zal ontvan gen. en dat de andere Arabische landen het Egyptische voorbeeld zullen volgen, dreigt gevaarlijke complicaties te veroor zaken. Wanneer de Arabische landen volgestopt worden met wapens, zich op hun beurt „bedreigd" voelende door Israël, zal on vermijdelijk de dag aanbreken, waarop zt) zich sterk genoeg wanen om voor de tweede maal een aanval te doen op de jonge staat Is raël. De eerste In vasie werd een grandioze misluk king. Dit hoeft mei de tweede niet het geval te zijn. omdat Israël tegen een sterke tegenstander zeer moeilijk te "erdedigen is. Het juiste middel waarmee de Israëliërs geholpen zijn, is dan ook een garantie van de grote mogendheden, dat de gren zen van Israël niet ongestraft geschonden kunnen worden. Amerika. Engeland en Frankrijk hebben in 1950 reeds een ver klaring uitgegeven, dat zij zich zullen verzetten tegen pogingen, met geweld dc bestaande grenzen in het gebied van het vroegere Palestina te wijzigen. Zal Rusland deze garantie willen steu nen? 'f Verklaarde uitricht Graag geschonken., met smaak gedronken van Simon Bolivar (zowaar was er een kleuter inVolendammer costuum, die bloemen aanbood!) cn verder ging de tocht. In Otrabanda werd het r.k. St Eli- sabeths-gasthuis bezocht, en werd ge stopt bij het Sanatorium, de zeemanshui zen, een museum en enkele clubs. De avond begon reeds te vallen (het w: Nederland al ver over middernacht) toen deze vermoeiende tocht ten einde was De avond Om half acht (pl. tijd) was er een offi cieel diner ten gouvernementshuize. Me vrouw Mathea Struycken-Verbrugge was de charmante gastvrouw. Maar het pro gramma was nog niet afgelopen. Om 9 uur begaven de Koningin en de Prins zich naar het Rifstadion voor het grootse de- filé. Zij zagen de feestverlichting: kleu rige J's en B's staken af tegen de inkt zwarte avondlucht. Meer dan 10.000 men sen namen deel aan het kleurige défilé. Er was veel muziek en er waren vrolijke dansen. Toen dit alles ten einde was, was ook het einde gekomen van de eerste dag op Curasao, een vermoeiende en opwin dende dag, waarvan de bontheid en af wisseling het begrip tijd verdrongen. Naar Suriname Het eerste détachement van de 3e Su rinaamse compagnie (commandant kapi tein J. H. van Berendonk uit Den Bosch) vertrekt Vrijdag uit Amsterdam met de Bonaire naar Suriname. Het détachement telt «3 militairen. Echtelijke onenigheid Man sprong op auto en stak chauffeur met mes Een Jaar en zes maanden wegens po ging tot doodslag was de eis tegen de 28- jarige draaier R. S., Pool van geboorte, die gisteren voor de Utrechtse rechtbank terecht stond. Zijn vrouw, buffetjuffrouw, was l: nacht van 31 Juli door de kok per thuisgebracht. Toen de man dit zag werd hij zo woedend, dat hij bovenop de auto sprong, via het dak de wagen binnen drong, de kok een aantal vuistslagen vervolgens enige steken met een zakmes toebracht. Slechts aan het feit, dat toevallig passerende rfiilitair het portier opende, waardoor de kok kon vluchten, heeft de laatste zijn leven te danken. Hij werd door de draaier, die door het dolle heen was, achterna gezet, maar wist een huis binnen te vluchten. Het huwelijk tussen de draaier en de buffetjuffrouw was niet gelukkig, en de inwoning bij de vader van de vrouw gaf herhaaldelijk aanleiding tot conflicten- De vrouw was zo bang voor de man, dat zij niet alleen naar huis durfde en zich door personeelsleden van het café, waar zii werkte, naar huls liet brengen. De zaak-Schmidi „De Rechier hier boven kun je niél bedriegen", zegt Rochjani Rechter Rochjani heeft opnieuw de getuigen in de zaak-Schmidt voor het landgerecht te Djakarta krachtig aan hun eed herinnerd, toen gisteren de 22ste zitting werd gehouden. De belangstelling was matig, doch een vertegenwoordiger van het Nederlandse Hoge Commissariaat, mr E. Bonn, was aanwezig. In de eerste plaats richtte de rechter deze waarschuwing aan getuige Sanoesi bin Ija, wiens verhoor werd voortgezet, doch deze bleef bij zijn verklaringen. Hierop kreeg verdachte het woord en bracht naar voren, dat een der proces verbalen over een verhoor van getuige door inspecteur Endoeh nooit was over gelegd. Blijkens een volgend proces-ver- bsal had getuige daarna gezegd: „Ik heb de vorige keer veel gelogen en gefanta seerd. maar nu zal ik de waarheid zeg gen." Voorts wees verdachte er op. dat de getuige hem ontmoet zou hebben op TOSCA Parfum Eau de Cologne Charmante vrouwen over de gehele wereld kiezen deze- onvergetelijke geur - het geheim van betoverende bekoring en verzorgde elegance. een plaats, die twee dagen van de be woonde wereld verwijderd was. Ver dachte zou dan een week hebben nodig gehad om daar Bos te ontmoeten en terug te keren. Hij kan echter aantonen, dat hij nooit langer dan een dag van hui» is geweest. Naar aanleiding van de verklaringen van getuige over vliegtuigen, merkte ver dachte op. dat deze volgens getuige om de twee dagen kwamen, en nog wel Ih 1953. Er bestond toen toch een luchtco:- ridor en verdachte nam aan. dat de lucht macht toch over radar beschikte, zodat de verschijning van vreemde vliegtuigen om de twee dagen niet onopgemerkt kon blijven. Hierop ontspon zich een gesprek tussen rechter en getuige, daar de laatste vol hield verklaard te hebben, dat hij ver dachte twee maal ontmoet had. terwijl de rechter hem er op opmerkzaam maak te. dat hij drie maal verklaard had, ge tuige één maal ontmoet te hebben. Ge tuige echter hield vol. dat hij „twee maal had gezegd. De volgende getuige was de 50-jarlge Hamzah alias Hassan Hidajat, godsdienst leraar en vroeger assistent-wedana van Paroeng tussen Derok en Djakarta. Nadat getuige de eed had afgelegd waarschuwde de rechter: „Mij kan je gemakkelijk ne- driegen, maar niet de Rechter hier boven Getuige deed meermalen pogingen het publiek toe te spreken, maar werd dooi rechter Rochjani tot de orde geroepen Hij deed een verhaal, dat hij verdachte meermalen om wapens had verzocht en één maal de toezegging had ontvangen, dat verdachte hem die zou geven als er toevallig niet geregistreerde wapens over zouden zijn. Deze wapens waren bedoeld voor opstand. Op een vraag van de rech ter gaf hij toe, nooit wapens te hebben ontvangen. Voorts had hij verdachte eens een briefje geschreven om 42 stenguns, doch hij wist niet of deze brief verdachte ooit bereikt had. Verdachte zeide hierop, dat getuige grotendeels de waarheid sprak, doch ver draaid. Hij had getuige, die bekend stond als uitmuntend bestuursambtenaar, enige malen opgezocht. Eén maal over de re publikeinse schaduwregering. Op grond van dit gesprek besloot hij deze niet ge vangen te nemen, doch te verwijderen. Eén maal om te vertellen, dat hij een sergeant, ex-T.N.I.-officier. streng had gestraft, omdat hij een koelie had gesla gen. Na de souverelniteitsoverdracht was getuige vier maal bij hem geweest om wapens in verband met de onveilige toe standen. waarin de wedana's en dorps hoofden verkeerden. Hij had hem toen gezegd, dat hij als militair gebonden was aan de bepalingen van de overeenkom sten der Ronde Tafel-conferentie. Latei had hij inderdaad een toezegging gedaan van niet-geregistreerde wapens, doch dit was meer bedoeld als een beleefde wei gering en getuige had dit ook begrepen, want hij kwam niet meer terug. In tegen woordigheid van Hamzah had verdachte ook eens zijn mening over kapitein Wes- Kon. Ned. Landbouvrcomité in Scheveningen Als Amerika overschotten gaat spuien, zullen de prijzen gaan dalen (Van onze sociale redacteur) HET IS DE HOOGSTE TIJD dat wij het publiek duidelijk maken, dat de landbouw niet meer vraagt dan de rest van de bevolking, zei ir C, S. Knottnerus gisteren Ijii de opening van de algemene vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité in het Kurhaus te Scheveningen. Voor de eenvoudigste artikelen, die geen verandering ondergaan voor ze in de keuken van de huisvrouw verschijnen, als groente, aardappelen en eieren, is de prijs af-boerderij vaak slechts de helft van de consumenten prijs. Voor de overige producten, die een bewerking moeten ondergaan, zoals graan en vlas, is de invloed De invloed van de lonen in het bakkers bedrijf op de broodprijs bijv. is groter dan die van de landbouwlonen. Volgens ge gevens van het Landbouw-Economisoh In stituut bestaat meer dan de helft van de productiekosten in de landbouw uit aan koop van productiemiddelen, die dus on der invloed staan van de industriële kost prijs. Uit de overige 50 moeten boer, ar beider en eigenaar worden betaald. Een terugdringing van de beloning in de land- terling gezegd, namelijk: „Een leider, die lafhartig het land uitvlucht en zijn men sen in de steek liet." Dit komt In hoofd trekken overeen met wat Hamzah daar over in het proces-verbaal zegt. Ver dachte had ook het basiscommando der T.N.I. (overste Taswln en Soeparto Wid- jaja) gewaarschuwd tegen Westerling en zijn beweging. Getuige hield vol uitdrukkelijk gezegd te hebben, dat de gevraagde wapens be doeld waren voor een opstand. Verdedig ster wees er op, dat deze verklaring af wijkt van het proces-verbaal. Rechter en verdedigster achtten een verder verhoor onnodig en de zitting werd verdaagd tot 1 November. de weerslag heeft ondervonden. Dit klemt t* meer, daar dit dier zoveel van de andere verschilt in vorm, in gewoonten en in levensomstandigheden. De geschle. denis van Jona is zelfs zo algemeen bekend dat zijn naam in een kinderrijmpje voorkomt. Een kinderrijmp. je, dat trouwens nog de oude Statenvertaling huldigt, door te zeggen: „Toen Jonas in de wallevis zat". De nieuwe vertaling heeft terecht thans in Mattheus staan: een zeemonster, daar het boek Jona toch ook al- teen maar van een grote vis en niet van een walvis spreekt. He; grote verschil tussen de vissen en de andere dieren komt al dadelijk uit als men van iemand zegt dat hij vis noch vlees is. om daarmee aan te geven dat hij onbetrouwbaar is. noch de ene noch de andere mening heeft. En de belustheid op sterke drank bij on ze voorvaderen komt in he; spreekwoord uit. dat zegt: vis moet zwemmen of zoals men het vroeger ook wel uitdrukte: vis moet driemaal zwemmen, eerst in 't water, daarna in de saus en ten slotie in de wijn. Ik sprak daar van onze voorvaderen. Zij waren in de 16de en 17de eeuw beroemd om hun visserij en zij voorzagen half Europa van verse en gezouten vis. Men sprak zelfs in die tijd van de grote en de kleine visserij, zonder dat men met deze uitdrukking doelde op de grootte van de vissen die men ving. Want met de grote visserij werd de haringvangst gemeend, terwijl „de kleine visserij" werd gebezigd voor de walvisvangst Natuurlijk sloegen deze uitdrukkingen op de winsten die er mee werden gemaakt. TTit die oude tijd stamt ook de zegswijze: Ieder vistop zijn get IJ. Men moet echter dit woord getij niet opvatten in de betekenis die het thans in onze zeeplaatsen beeft. Het betekende vroeger: geschikte tijd of gunstige gelegenheid, waardoor de zin er van veel duidelijker wordt. De handelsgeest spreekt zich helder In de uitdrukking „een spiering uitgooien om een kabel jauw te vangen', uit. Maar dat niet al onze voor ouders zo begerig waren en trachtten met een kleine mate van risico grote wins en te maken, blijkt toch ook uit het gezegde: Een klein visje, een zoet v'sj e. Of om het ander» te zeggen: „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd". Zo ziet men dat zelfs in de spreekwijzen betreffende de vissen ons volkskarakter zich kenbaar maakt. Dus ook zullen de minder goede eigenschappen wel naar voren komen. Dit blijkt b.v. uit he; spreekwoord: „In troebel water is het goed vissen'. Dit kan natuurlijk gezegd zijn door iemand die zijn afkeuring wou te kennen geven over de duistere praktijken van een medemens, maar het Is helemaal niet uitgesloten dat sommigen zichzelf dit als een levensleer hebben voorgehouder de visserij, maar nu op de binnenwateren staat in verband de uitdrukking: „indefuik zij n", waarmede men aangeeft dat iemand verloofd of ge trouwd is- Jacob Cats heeft in zijn Sinne- en Minnebeelden dit beeld reeds gebruikt. Hij zggt: Als het visje leyt gevangen Daer het noyt :evoren lagh. Stracx zoo krijght 'et groot verlangen Om te wezen daar het plagh; Maer een ander, afgedreven Van de Maes oft van den Rijn Komt omtrent de fuyeke zweven En begeert 'er in te zijn. Wie heeft vreemder dingh gelesen? Noyt en is de mensch gerust! Zo gaat hij door en geeft ten slotte de raad: Vrienden laet u vergenoegen Met dat u den Hemel geeft Dit is dan ook maar het bes e. want al zijn er meisjea b ij de vleet, het Is moeilijk het neusje van de zalm te krijgen en menigeen v it bij zijn pogingen een vrouw te krijgen achter het net En als hij naar zijn zin meen; geslaagd te zijn, bliijkt «orru zijn echtgenote niet zuiver op de graat is, ja zelfs dat ze hem heel spoedig onder het heeft. Dan zit hij in de fuik of in het net en heeft heel weinig kans meer om door de mazer kruipen. En als het heel erg is, kan hij haast niets doen. of hij heeft het bij zijn ega verkor* Deze laatste uitdrukking, die volgehs sommigen ook aan de vie zou herinneren, namelijk aan het stuk snij den of verkerven van de galblaas, waardoor de hele Vis bibier wordt, is echter hoogstwaarschijnlijk ontleend aan het stuksnijden van een goed «tuk timmerhout zon der enig redelijk doel Wie heel gezond is. kan er zich op beroemen zoge zond als een vis te zijn. zonder dat nu ooit dui delijk geworden is. waarom dit dier een gezonder in druk maakt dan b.v een jonge hond of een veulen. "EVenmln is ha; heel duidelijk, waarom men een Aj saaie, vervelende vent een dooie visjes vreter noemt, want ik meen toch gerust te kunnen vaststellen dat het kenmerk van flinkheid en levendig heid volstrekt niet bestaat in het eten van niet-dooie vissen. Wel daarentegen kan meri te weten komen, waarom men van v isl ij m spreekt. Dit Is In tegenstelling met het woord vogellijm (dat bovendien ook nog de naam van een plant is) volstrekt geen middel om dieren te vangen. Ze beet eenvoudig zo omdat ze gemaakt is uit de zwemblaas van steursoorten Over het woord v I s- w ij f durf ik niet6 te zeggen. Het heef; een ongunstige betekenis gekregen, hoewel er haast geen vlijtiger, hardwerkender vrouwen zijn dan Juist onze vissers vrouwen die behalve de zorg voor een vaak lastig groot huishouden ook nog die voor een groot deel van het wekelijks Inkomen hebben. Laten we dus dit woord niet meer bezigen. Ten slotte nog een paar woorden, die niet elke dag voorkomen: vtstrap en visgersring Het eerste is een soort van geul bij een stuw om trekkende visien de overgang mogelijk :e maken en het tweede de Pau selijke zegelring waarop Petrus (die een visnet ophaalt) en Paulus staan afgebeeld. Ik ben nog niet aan 't eind van mijn vispraatje. maar de lezers moeten nu zelf maar een* trachten uitte vissen, wat er op dit gebied nog meer te zeggen valt Dr F. C. Domlnicu». de tussenschakels veel groter, bouw is dus van zeer geringe invloed op het kostenpeil. De rede van Ir Knottnerus gaf uiting aan de grote zorg, die momenteel in land- bouwkringen bestaat voor een terugval in de landbouw, mede tengevolge van de gro te overschotten, met name In Amerika. De boerderU 1» voor een terugval van da lende prijzen veel gevoeliger dan 50 en 25 jaar geleden. Distributie van de overschotten naar de hongergetoieden in de wereld lijkt een een voudig vraagstuk, dodh is dat in wezen niet Het zal veel geld kosten en lange tijd duren, eer het resultaat geeft. Omdat Amerika de voorraden wil spuien, moeten prijsdalingen ver wacht worden. Alle tekenen wijzen er op, dat zich in de landbouw toestand aan het ontwikkelen is, die veel gelijkt Qp die in 1928/'29. Wij staan er echter beter voor dan toen, omdat we ervaring hebben óp- gedaan en omdat regering en be drijfsleven nu een apparatuur heb ben, die in korte tijd op een zodanig peil gebracht kan worden, dat nood toestanden kunnen worden verme den. Maar het zou wel eens kunnen zijn. dat de bereidheid tot het nemen van maat regelen ontbreekt, omdat de Nederlands^ bevolking niet voldoende op de hoogte is van wat zich om de landbouw afspeelt. Spr wees er nadrukkelijk op. dat Neder land bijv. een lagere kostprijs heeft voor tarwe dan de tarwe-exporterende landen. Het levert de voedingsmiddelen voor een zeer lage prijs aan zijn consumenten. Hierdoor is een belangrijk deel van het levensonderhoud in ons land zeer goed koop beschikbaar. Een slechte beloning van de boeren stand heeft tot gevolg, dat de grond wordt verwaarloosd, dat de productie op het platteland afneemt en het platteland wordt ontvolkt. De landbouw zal de uiterste krachten moeien inspannen, om zijn positie aan hst volk duidelijk te maken. Overal dreigt besmetting! Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij de hand te hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. Toch is het zo.' BOLVORMIGE TANKS De plast woi 469) Vroeger waren alle vloei.tof- o M»tanka die we in het landschap onl waarden eylindervormig. De sanblil aan te houden hadden; de cylinder vorm scheen sirh nu eenmaal voor op ▼loeiatof of gaa te le in de plaat ontataa niet doorgebogen, getrokken. En U weet. dat het aan.ies- Hjk meer krachtsinspanning kost een •tuk blik uit alkaar te trekken, dan het te huigen. Door de tank in één rich ting te krommen, kunnen du* aansien- 1 Ük groter* spanningen worden door- li km ink* kui ideale l of de zijn. Dit Dat blijkt de bolvon gemakkelijk worden ingezien met be hulp van een dunne vlakke p]**t- die slechts een zeer geringe druk kan op nemen «onder te vervormen. Zodra de Iruk iets groter wordt, sal een buigend moment optreden, waartegen de plaat niet heatand ia, zodat hij gaat vervor men. Grote vierkante, of rechthoekige hakken kunnen du* alleen dan voor grote inhouden w-orden gebruikt wan neer de platen voldoende ver*tijfd wor- richting gekromd 1* dervormige tank*! die loodrecht op he opgevangen, waardo nlaat die in éér. 'zoal* H|j de rvlrn- lan kan de druk dal «rat voor het ene ge val geldt, ook voor het andere geval opgaat Door de plaat in twea richtingen te krommen, tullen immers alle krachten, die hst trek*panningen worden omgezet. De dtihhel ge kromde plaat (die du» in twee rich- richting gekromd i». "Hieruit volgt, dat bjj gelijke plaatdikte en geljjke middel lij". een bolvormige tank tweemaal ao- I druk kan opnemen al* een cylin- driiche. Voor de gashouder, waar de druk in ieder punt van de tank even groot i», i» de bolvorm ideaal. Maar hij een tank die voor opslag van v|«ei*tof t, ia de druk op verschillende hoog ten ongelijk, zodat ook do ideale vorm andere zal *ijn. Bij vloeieloftank» tat daardoor een afplatting en is itvorm ideaal. Net al» hij een lucht gevuld rond i». II* ean »lerke afplatting krjjgt. hij met water wordt volgegoten, bolvorm brengt ons overigen* innering de drie klassieke pro blemen uit de oudheid. dge.de koor. 'Nadruk verboden! tetbal. die I

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5