m Ilicumc geitect) CTouranl Feestviering van de V.U. groots begonnen A De vis en de taal (geen visserslatijn) 1 NAJAARSSTORMEN Beraadslagingen over de toekomst van Margaret Koningin te midden van de Curagaose jeugd Faure wint stemming over kwestie-Algiers WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen» en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticti l< gliebleoen tngn bert In tettjeaspaef Zes en dertigste Jaargang No 10477 ZIE PAGINA 5 IN HET RAl-GEBOUW TE AMSTERDAM Duizenden vrienden brachten hun hulde aan 75-jarige DE AANBIEDING VAN GESCHENKEN (waaronder een millioen) en de vele sprekers in het Amsterdamse RAI-gebouw waren niet het be langrijkste bij de viering van het V.U.-jubileum. Het machtig aanzwellen de zingen van al die duizenden met begeleiding van een electronisch kerk orgel, was alsof er een strijdlied werd aangeheven. Dat zingen, liever dat samen zingen, dat is toch wel de kracht van een Christenvolk, als het aantreedt om een groot feest te vieren. Dr J. Schouten had de leiding. Zijn xustige, beheerste stem heeft iets plechtigs, zodat al direct bij de opening de ogen naar het spreekgestoelte werden getrokken, de plaats een zevental sprekers het woord tot de „schare" zou richten. tionalisme en positivisme. In die tijd ia de V.U. gesticht als een daad van protest emancipatie. In haar kwam het Gereformeerde volk tot het offensief. Nu schrijven wij 1955 en de wereld is veranderd. De zekerheden van voor 1914 zijn onzekerheden geworden. Het gaat tegenwoordig om de existentie van de i)e Gereformeerde gezindte heeft haar plaats veroverd. Maar nu staan nieuwe vragen voor de deur. Het gaat vandaag niet meer in de eerste plaats hierom of levensbeschouwelijk gebonden wetenschapsbeoefening mogelijk is. De punt van de aanval is anders gericht Men zegt ons nu: kom uit uw isolement, wees solidair met de wereld. Minister Zijilstra noemde deze aanval gevaarlijk. Het gevaar dat we naar bin nengekeerd gaan leven, is echter ook voorhanden. Het teveel met elkaar bezig zijn voert zo licht tot muggenzifterij on der elkaar. Dit leidt tot het verwaarlozen m onze ten diepste missionaire roeping, 'ij moeten de critiek op ons bestaans recht beschaven door te bewijzen, dat wij midden in de wereld willen staan. De V.U. wil staan in het volle leven. Zij wil met recht een vliegbasis zijn. Daar was allereerst de hoogbejaarde rof. mr A. Anema, die in de historie eruggreep. Hij vertelde als een voor rekker van een oudere generatie, hoe hij als student aan de V.U. werd in geschreven. Dat deze grijze hoogleraai echter ook oog heeft voor de huidige ont wikkeling bleek wel uit zijn opmerking over de wijzigingen in aard en karakter der ongelovige wetenschap in de laatste Men is, zo zei héj o.m. van het rationalisme overgegaan op die van het irrationalisme, maar voor ions bracht dat geen verbetering. Tegen- beide staan we even afwijzend. Prof. ichtte het van groot belang, dat V.U. bezig is zich te ontwikkelen van zuiver Nederlandse instelling tot het n de wetenschapsbeoefening het Calvinisme als geheel. minister Zijlstra, hoogleraar op •actief, hier het woord voerde was •n de hoogtepunten van deze Rede piot. Zijlstra De Vrije Universiteit, aldus prof. Ziji lstra. moet zijn een wel toegeruste, van jalle moderne hulpmiddelen voorziene vliegbasis. De vliegtuigen met vreedzame lading zwermen uit naar de uithoeken de wereld, maar zij komen terug. Op hun basis worden zij opnieuw bevoor raad, gecontroleerd en, waar nodig her steld. Wij willen uitzwermen over de ge hele wereld. Thuis te zitten begeren we niet. Maar onze basis geven wij niet op. Op deze wijze wordt ook aanvaard de echte christelijke solidariteit met de we- ffld om ons heen. Minister Zijlstra trok een vergelijking tussen 1880, het stichtingsjaar van de V.U., i 1955. Rondom 1880 spoedt de 19e eeuw ten tirade, een eeuw van industriële revolu tie, en een zich langzaam ontwikkelende sociale wetgeving, een eeuw ook van ra- Duikboot Tijgerhaai gestrand en vlot De Nederlandse onderzeeboot Tijger- haai (1320 ton), raakte vanochtend vier honderd meter uit de kust van de Haal van Weymouth in Zuid-Engeland aan de grond. Enkele uren later, bij hoog water, is het schip op eigen kracht vlotgekomen. "et is doorgevaren naar Portland. De Tijgerhaai, de vroegere Engelse duikboot Tarn, nam deel aan een oefen met een torpedobootjager. Tijdens storm sloeg het op drift en raakte vast op een zandbank. De reddingboot van Weymouth voer uit en sleepboten werden gealarmeerd, maar naderhand bleek dat geen gevaar bestond voor de koppen tellende bemanning. Toen de wind ging liggen en de sleepboten op- Itoomden, was de Tijgerhaai reeds los. t vaartuig staat onder commando luit.-ter-zee 2e klasse (oudste cate gorie) Ph. S. Niemeyer. Belangrijke ontdekking voor kernonderzoek De directeur van het atoomlaborato rium der universiteit van Californië Berkeley heeft de ontdekking bekend gemaakt van het eerste „anti-proton" of „negatief proton". De Amerikaanse commissie van atoom energie te Washington heeft kort daarop in een communiqué verklaard, dat het hier om een zeer belangrijke ontdekking gaat, die het begin zou kunnen betekenen van een nieuw tijdperk in het kernonder zoek. De Sowjetunie heeft de Westelijke Grote Drie verzekerd, dat het toezicht op het militaire verkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn, bij haar blijft berusten. Geridderden der V.U. Bij Kohinklijk Besluit zijn be noemd: tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr H. Bos Kzn; secretaris van het college van directeuren van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gere formeerde Grondslag (Vrije Uni versiteit). gevestigd te Amsterdam, wonende te 's-Gravenhage en: prof. dr D. Nauta. rector magnificus der Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende aldaar. Voorts is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mevrouw S. V er da m-O kma, presidente fan de vrouwen-hulp actie voor de Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende aldaar. Een daverend applaus steeg op toen mr G. H. A. Grosheide, voorzitter van het algemeen comité voor het jubileumfonds de opbrengst der mil- lioenactie „De meiboom in de kap", kon aanbieden. een dergelijk bedrag te vooi schijn te toveren uit de zakken van de V.U.- vrienden, die dank zij veler inspan ning en steun tot een goed einde kon warden gebracht. Maar nu de plannen voor het nieuwe universiteitscomplex vorderen, zal er nog veel meer nodig zijn om het geheel te doen slagen. Een ziekenhuis met 700 bea- (Zie vervolg pag. 2). Britse bladen berispt LONDEN. 19 October IZOLONEL TOWNSEND heeft gisteren een tweede bezoek aan, Clarence House, de woning van prinses Margaret en haar moeder, gebracht. Reuter vindt het belangrijk te vermelden, dat prinses Margaret thans iedere dag een ontmoe ting had met Townsend, sinds zij vijf dagen eerder dan haar zuster, koningin Elizabeth, uit Schotland teruggekeerd is. Premier Eden is gisteravond naar Het is toch maar een prestatie om Buckingham Palace gereden voor een Baby geboren in KLM-toestei Babyverwisseling komt voor Haagse Rechtbank Procedure begin* de volgende maand (Van een onzer verslaggevers) Van de zflde van het advocatenkantoor van mr dr W. Hugenholtz te Lelden werd ons vanmorgen desgevraagd medege deeld, dat de civiele procedure inzake de babyverwlsscllng, die vermoedelijk In 1931 in het Academisch Ziekenhuis te Leiden plaats had, begin volgende maand b(j de Haagse Rechtbank aanhangig zal worden gemaakt. Het advocatenkantoor heeft de zaak nu vrijwel geheel onderzocht. Het proces zal door de betrokken kinderen worden ge voerd tegen de werkelijke oudere, door mevrouw L. A. Pracht—van Duyn te Led den tegen de heer en mevrouw van Vegten aan de Uiterstegracht te Lelden en door mevrouw A. Zeldenthuia 1 Vegten te Oude Wetering tegen de heer en mevrouw Van Duyn te Rijns- burg. Verwacht wordt, dat het proces wel anderhalf jaar in beslag zal n< dat hot zeer ingewikkeld zal zijn. Strijd om het staatshoofd in Zuid-Vietnam De telegrammen van gisteren hebben aangetoond, dat er een grote rivaliteit bestaat tussen het Zuidvietnamese staats hoofd. Bao Dai. en de premier, die eikan der trachten af te zetten Vooraanstaande politici in Zuid-Vietnam hebben nu de ela gesteld, een einde te maken aan de mansregering". Premier Ngo Düvh Diem wordt er van beschuldigd, het paard ach ter de wagen te spannen door het organi seren van een volksstemming, die as. Zondag zal worden gehouden. Hierbij moet worden beslist of de premier ex- keizer, Bao Dal als staatshoofd zal ver vangen. Er is nu een beroep op de rege ring gedaan een commissie te vormen uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen, beogende langs democratische weg een nationaal parlement te organise- TAARTENBAKWEDSTRIJD door de studenten van de V.U. ter gele genheid van het 75-jarig bestaan dezer universiteit uitgeschreven onder de Am sterdamse huisvrouwen i« een groot sue- geworden. Niet minder dan 250 taar- en cakes werden ingezonden. Mevr. W. Willems-Voipt uit Schoorl won de eer ste prijs (een wasmachine); mevr. G. J- Richters-Cazau uit Amsterdam de tweede stofzuiger). De grootste taart ging de oudste inuioonster van Amster dam. de 103-jarlge mevr. de wed. R. T. Freudenborg-Ferwerda uit de le Jan Steenstraat. Veertig taarten gingen naar het Studentensanatorium te Laren, 40 naar voor kinderzorg en 100 naar de verpleegsters van de Amsterdamse zie kenhuizen. Er waren inderdaad pracht stukken bij en de jury o.l.v. mr D. W. O. A. Grosheide stond voor een zware taak. Op de foto: de jury aan het werk. formeel bezoek aan koningin Elizabeth Dit onderhoud, dat ruim anderhalf uur geduurd heeft, was langer dan, de ge bruikelijke audiënties van de eerste mi nister. Er zijii nog geen officiële tekenen, die er op wijsen, dat het hof besloten is, de kwestie van een eventueel huwelijk tussen prinses Margaret en kolonel Towns- end buiten de familiekring te brengen. En een groot deel der Engelse bevolking zit maar begerig op>een officiële aankon diging te wachten. De Britse persraad, een door de bladen ingesteld orgaan, hetwelk moet toezien op het in acht nemen der normen voor „journalistiek fatsoen", heeft een aantaJ, niet met name genoemde bladen, berispt, omdat deze bij het behandelen van de „persoonlijke toekomst van prinses Mar garet" in strijd met de goede smaak heb ben gehandeld. Er waren talrijke klach ten van Engelse lezers over deze aan gelegenheid binnengekomen. Premier Sjarett: Israels bestaan wordt bedreigd De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, zal op de Geneefse conferentie informeel de toestand in het Midden-Oosten, zoals die is geworden door het Egyptische besluit, van Tsjecho- slowakije wapens te kopen, met zijn Russische collega Molotof, bespreken. Hij verklaarde voorts, niet van mening te zijn, dat Amerika op grond van een, in 1950, gesloten, overeenkomst, tussen de Westelijke Grote Drie verplicht is, Israël evenveel wapens te verschaffen, als Egypte uit Tsjechoslowakije ontvangt. De premier van Israël, Sjarett, zocht de Joden in de gehele wereld meer solidariteit en nog grotere steun, 66k wapens, aangezien de wapenleveran ties aan Egypte het bestaan van Israël bedreigen. Israël wenst een veiligheids pact met de Westelijke mogendheden. Uit Damascus wordt gemeld, dat Syrië een tweezijdig militair bondgenootschap met Egypte wil aangaan. De' Libanon zal zich er waarschijnlijk bij aansluiten. Autokerkhoven - rijke schrootbron cordverkopen v> we wagens vrijwel auto- belangrijk te wt matisch van de Amerl- voor de nieuwe kaanse verkeerswegen ductiemethoden. verdwijnen, beginnen een mede thans op de rijke schrootbi staalfabriek te aanvaar- de grote steden bevinden den. zich reusachtige auto- In dit verband Is het kerkhoven, die vele hee rten. dot taren groot zijn en waar «taaipro- de gesloopte, vernielde en waar- van alle bruikbare onder- eld delen ontdqne oude het meeste staal gefabn- Sinds het einde van de tweede wereldoorlog ver laten de nieuwe automo bielen in steeds sneller tempo de assemblage lijnen van de automo bielfabrieken. Dit Jaar zijn reeds meer dan zes millioen wagens gemaakt. In industriële kringen wordt gesproken over een productie van circa acht millioen stuks in 1956. Elke nieuwe wagen kort ceerd wordt, beilist gro te hoeveelheden schroot nodig zijn. Bij dit pro- of lan- cedé wordt de staalprc drie of i an te wachten op de terugreis naar de «faal/abrieken. Van deskundige zijde ii de hoeveelheid «taal- «chroot op de autokerk hoven In de Ver. Staten oeraamd op 7'A millioen De schroothandelaars krijgen op het ogenblik bijna eoenueel poor hun product all in de eerste dagen van de Koreaanse oorlog, toen de regering nog geen prljsbeheersende regelen voor staal- Schip zonk, kapitein en kind vermist Kustvaaider Constant bij Boilaun vei ga an Vanochtend omstreeks zeven uur is ;ven mijl ten noorden van het Duitse eilandje Juist de Nederlandse kustvaarder Constant (225 ton) door onbekende oor zaak plotseling gezonken. Vier opvaren den. de vrouw van de kapitein, mevrouw Van der Meulen, de 22-jarige bestman J. Bakker uit Groningen, de 19-jarige ma troos G. Kroon uit Maarssen en de 18- jarige lichtmatroos W. A. Hoogland uit Hilversum konden worden gered. Zij wer den door het Duitse s-s. Düsseldorf opge pikt. De kapitein, de 37-jarige W. van der Meulen uit DelfzUl. en z(Jn driejarig doch tertje worden nog vermist. De vier overlevenden zouden in een red dingboot hebben plaats genomen, terwijl de kapitein en zijn dochtertje op heJ mo ment, dat de Düsseldorf ter plaatse was, nog in het water zouden hebben gelegen. De reddingboten Hans Hartmann uit Bor. kum. Norderney uit Nordemey en de In- sulinde uit Oostmahom zijn uitgevaren om de vermisten te zoeken. De in 1933 gebouwde Constant was sinds Juni eigendom van kapitein Van der Meu len. Het 6chip was gisteravond met een lading graan uit Harlingen naar Nor- köping vertrokken. De overtevenden waren té uitgeput om iets te kunnen zeggen. De kapitein van het Duitse schip verklaarde echter, dat de Constant .binnen enkele minuten gezonken was. De vier geredden zullen vandaag in Brunebüttelkoog bij het Kanaal van Kiel aan land worden gebracht. Projectiel ontplofte, jongen overleden. Gistermiddag is de negenjarige Albert Brand uit Stadterij bij Hoogeveen om het leven gekomen, toen hij op zolder speelde met een gevonden projectiel. Monument der zes vogels onthuld Aubade van 7500 kinderen en een rede tot middelbare scholieren WILLEMSTAD, Woensdag. HET WAREN vooral de kinderen van Curagao, die op deze tweede dag van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard de kans kregen met hun Vorstin kennis te maken. Omstreeks half negen (twee uur vanmiddag in Nederland) waren er 7500 verzameld in het fort Am sterdam, het centrum van de regering, dat aan de kant van de Annabaai afgesloten wordt door het paleis van de gouverneur. luttel was de t(Jd, boe veel Is niet tot «tand gebracht!" De kinderen brachten Koningin en Prins, die op het bordes van de staatsie trap stonden, onder leiding van frater Fidelius een aubade. VUf-en-zeventig honderd klein zwarte, bruine, blanke en gele snoetjes met grote verwonderde ogen; landskinderen In het beste jurkje of het eerste echte pak, vaak met een grote oranje sjerp op, vol nieuwsgierig heid In rad gefluisterd papiamentc el- klaar van alles aanwjjiendZo moet de Koninrin de kinderen vandaag hebben gezien. En dan opeens weerkaatsen de muren van het oude fort, waarin zich al zoveel historisch heeft afgespeeld, van het ge luid uit 7500 jonge kelen. Liedjes in het Nederlands en in het Papiaments, en natufirlijk ook het Wilhelmus. Aan het slot komt een groepje naar no ren om bij de tonen van een spelletje een rondedans te maken. De Koningin komt naar beneden en als z(j hoort dat het liedje ook haar in het spel betrekt, aarzelt z\j en treedt in de kring om mee te doen, precies zoals zij dat ook wel deed Nederland, wanneer zij een nan de prinsesjes nan school haalde en er ook juist een spel werd gespeeld. Monument onthuld Het dansje i6 uit, de aubade voorbij en de auto's wachten weer, ditmaal om de Koningin en de Prins te brengen naar de rotonde aan het einde van de nieuwe Havenweg, waar de laatste weken hard is gewerkt aan het Autonomie-monu- ment, door het bestuur van Curacao hier opgericht als blijvende herinnering aan het verwerven van de autonomie. .Steunend op eigen kracht, doch met de wil met elkander samen te werken" is de spreuk, om de basis van 't monument gebeiteld. Architect J. Fresco stelde de zes Antilliaanse eilanden voor als jonge vogels, die uit het nest opvliegen, en verbond deze vogels onderling en met de basis door rechte lijnen, die de samen werking moeten voorstellen: vrij en toch gsbonden. De gezaghebber van Curacao, M. P. Gorsira, hield een korte toespraak, ge waagde van grote dankbaarheid voor de verkregen zelfstandigheid. „De wfjze waarop de koninklijke belofte is Ingelost, laat geen twijfel over de zuiverheid van de bedoelingen: spontaneïteit en werke lijke wil om de uitgestippelde weg in zo kort mogelijke tjjd te bewandelen. Hoe Einde broodoorlog in Breda De broodoorlog in Breda Js geëindigd. Met vertegenwoordigers van alle bakkers- partijen en in aanwezigheid van enkele hoofdambtenaren van het ministerie economische eaken heeft staatssecretaris dr G. Veldkamp de beide partijen tot el kaar weten te brengen. Bezorgd volksbrood zal weer overal 37 cent kosten, afgehaald 34 cent, witbrood 40 en 37 cent en melkbrood 50 en 47 ct. Geen crisis in Frankrijk DANK ZU HET FEIT, dat tal van conservatieven en Gaullisten op het laatste ogenblik besloten, vóór hem te stemmen, is Faure thans nog premier van Frankrijk. Met 308 tegen 254 stemmen kreeg hij een ver trouwensvotum van de nationale vergadering, verbonden aan de regerings- politiek, ten aanzien van Algiers. uit Parijs In Rabat aangekomen, waar bi) overleg zal plegen met de gevormde troonraad. Men vraagt zich af, of hij bet premierschap op zlrh aal nemen. gere tijd onuérmüdetijk ductle opgeveerd door ie schroot ingevoerd had. autokerkhof toevoeging terecht. Daar worden de bruikbare onderdelen er afpesioopt, totdat dan verdwijnen zg in een hoek. om I stuk vormeloos samengeperst te worden roestende ijzer. De Amerikaanse staal- \dustrie heeft de geen kerkhoven echter *gen* Overal in het land Volgens het blad ,,/ron Age" noteert staalschroot uto- nr. 1 thans 44.51 dollar nog 'ongeveer 170 gulden) per ton tegen 46.15 dol- vóór de prijsbeheer- rich zodoende «ende maatregelen bjj het hoeveelheden begin van de Koreaanse oorlog kracht wer- rrosserieën e de motorblokken. Rondom den. De socialisten, van wie verwacht werd, dat zij zich van stemming zouden ont houden, stemden tegen, evenals de com munisten en een beperkt aantal afgevaar digden der regeringspartijen. De stem ming geschiedde volgens de nieuwe pro-! cedure, waarbij de afgevaardigden per soonlijk hun stem moeten uitbrengen. De uitslag betekent, dat minister Pinay straks naar de Geneefse conferentie kan gaan. met de steun van het parlement. Intussen zijn in Algiers en Marokko weer 21 mensen, tengevolge van terroris tische aanslagen om het leven gekomen. Vermelden wij nog, dat Spanje het Franse verzoek heeft ingewilligd, om een Franse officier poolshoogte te laten ne men in Spaans-Marokko, in verband met de berichten over „Spaanse steun" aan de opstandelingen. De Marokkaanse kabinetsformateur, een voormalige pasja van Fez. genaamd Ben Slimane. Is vanmorgen met een vliegtuig Vlak vóór de volksstemming Premier Hoffmann in moeilijkheden Aan de campagne van premier Hoff mann voor de europeanlsatte van het Saarland Is een zware slag toegebracht. Drie van de zeven dlstrictsleldera van zijn partij hebben ontslag genomen. Een hooggeplaatst ambtenaar, die het niet met de politiek van Hoffmann eens was, Is voor onbepaalde tijd met verlof ge zonden. Zoals men weet. zal de bevolking van Saar'.and zich a.s. Zondag uitspreken over het plan, dit zo belangrijke gebied onder beheer der Westeuropcse Unie te plaatsen. 'ij ata „Op onze toekomst aan de wal", zeiden de 73-jarige ex-comman dant van het weerschip Cumulus en tot op gisteren Nederlands oudste gezagvoerder, kapitein J. P. Groen uit Voorburg, en zijn vrouw te Rotterdam tegen elkaar. (Voor het verslag van het af scheid zie pag. 4). In Mexico heeft de watersnood, ge volg van overstromingen, grote schadi aangericht aan de landbouw; de oogst wordt verloren geacht, zes bruggen zijn weggezogen. In het plaatsje Atenqulque worden 200 inwoners vermist. De Koningin onthulde het monument, sprak even met de heer Gorsira en begaf zich naar een podium langs de nieuwe Havenweg, waarlangs mariniers en ma trozen een kwartier lang defileren zou den. Om ongeveer drie uur Ned. tijd vertrok de Koningin naar het Stuyvesant College om er de Curagaose jeugd toe spreken en begaf de Prins zich naar Pis- cadera om de eerste steen te leggen van het Marien-biologisch instituut. Nog is daarmee de drukke daktaok van ons Koninklijk paar niet ten einde. Na het bezoek aan de schooljeugd zou de Koningin vergaderen met de Curagaose regering, vertegenwoordigers van de ker- igen, een rit maken naar Ju- lianadorp, Barber en St Michel. En uan- nacht is er een groots vuurwerk, plus een gala-avond van de vereniging Onze VlootMaar daarover vertellen we u morgen. Elders in dit nummer een verslag gistermiddag en •avond. (Men zie ook op pag. 5) Zeven doden in verkeer In 24 uur tijds is de dagelijkse do denlijst, de schrijnende klacht van onze verkeersonveiligheid, weer met zeven omhooggesprongen. Op de Huigendijk bij Heerhugo- waard botste de 55-}arige bromfietser G. Smit uit Bergen tegen een met matige snelheid rijdende auto. De man werd te gen de grond geslingerd en ie ter plaatse overleden. Op de weg Rolde-G i e t e n reed de be stuurder van een kleine personenauto tegen een boom. Zijn zoon. de acht jarige Pieter C. Smaal uit Zuidlaren, kwam hierbij om het leven. In het ziekenhuis te Zwolle Is giste ren overleden de heer H- Spanjer uit de Noordoostpolder, die enige dagen geleden met zijn bromfiets in aanrijding kwam met een personenauto. De 89-jarige K. van Wiggen, die vorige week bij het oversteken van de rijks straatweg in Culemborg door een personenauto werd aangereden en een schedelbasisfractuur opliep, is ln het zie kenhuis overleden. De 25-jarige C. van M. uit Veenen- d a a 1, die Maandag met zijn motor tegen een geparkeerde auto botste, is gisteren in het ziekenhuis te Veenendaal over- Op de straatweg te Drachten bot sten twee bromfietsers tegen elkaar, doordat een van hen plotseling tussen de bomen door de weg opreed. De 71- jarige W. Veenstra uit Ureterp werd zo danig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Zoals gisteren reeds In een deel onzer edities vermeld, Is de 37-jarige H. van Mast, die bij een auto-ongeluk In H a a k s- bergen zwaar werd gewond. In het ziekenhuis overleden. Eén passagier over leed op de plaats van het ongeluk, da twee andere inzittenden werden licht ge- Op de onbewaakte overweg aan de Den- nendljk te Winterswijk werd van morgen een personenauto, bestuurd door de 49-jarige H. H. te Wolthuis uit Rekkum (Eibergen) door een dleseltreln gegrepen. De auto werd ruim 200 m meegesleurd, De bestuurder, vader van twee kinderen, was op slag dood. Het aantal doden in het verkeer in de maand October bedraagt thans drie-en-vijftig. HET WEER IN EUROPA fs li windstil ZZW windstil windstil WEERBERICHT Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: t Zwaar bewolkt met regen, L morgen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Krachtige en langs de kust aanvankelijk nog harde zui delijke wind ruimend naar zuidwest en afnemend tot matig. Minder koude nacht Overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. (Opge maakt te tien uur). ZON EN MAAN. Zon 7 13—17 40. Maan 12.13—20.04. 24 October Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1