iron"' Studentencorps van de V.U. eert dr A. Kuyper Zwartjes bekend als schorpioen aldus verdachte Een ouderraad Minder verschil Het verleden keert weer Plizzlp DENSDAG 18 OCTOBER 1955 Feestrede uitgesproken door ds J. H. Mulder (Van onze Amsterdamse correspondent) DE HERDENKING van het 75-jarig bestaan der Vrije Universiteit is gisteravond officieus aangevangen met een feestelijke bijeenkomst van het studentencorps, dat eveneens 75 jaren bestaat en zijn 15e lustrum viert. In deze plechtige corspvergadering heeft de rector, ds J. C. Schou ten, o.m. bevriende corpora verwelkomd en de eerstejaars-studenten ge instal leer d. De feestrede werd uitgesproken door de •tudentenpredikant van de Vrije Univer siteit. ds J. H. Mulder. Deze herdenkingsrede, onder de titel „Kaleidoscoop van 1880" was grotendeels een hartelijke hulde aan de nagedachtenis van de geniale stichter van de Vrije Uni. versitelt. dr A. Kuyper. Het eerste beeld, dat ds Mulder uit het grijs verleden opriep, was dat van de stad Amsterdam zonder Rijksmuseum en Cen traal Station en met zijn vele, thans deels gedempte grachten. In 1880 daagde de stichting van de V.U. In de eerste vijf Jaren werden de colleges In de Schotse Zendingskerk gegeven, na 1885 in het gebouw Keizersgracht 162. Op 164 heeft dr A. Kuyper gewoond tot aan zijn ministerschap in 1901. Uit de tijd rondom 1880 dateert verder, aldus spr., de verhouding tussen dr J. H. Gunning Jr., de Haagse Hervormde pre dikant en dr Kuyper, welke uitgroeide tot de strijd tussen de ethisch-irenische richting en het Geref. volksdeel. Over en weer is deze relatie „een van de smarten" Een volgend beeld, dat ds Mulder liet zien, was de bemoeienis van dr Kuyper met het koloniale vraagstuk. De directe aanleiding hiertoe was het sneuvelen van een broer in Atjeh, <fie op 30-jarige leeftijd heenging geheel zonder Jezus, ver giftigd als hij was door de denkbeelden van Multatuli. Dr Kuyper, hield in 1874 in de Tweede Kamer zijn grote koloniale rede. Tegen over de baatzucht der liberale politiek kwam hij ook in 1878 in zijn toelichting van het A.R. program op voor een staat kunde van voogdij ten einde de volkeren van de archipel tot zelfstandigheid op te leiden. Het volgend beeld wat dat van het so ciale vraagstuk. Op advies van dr Kuyper stemden de mannen van Patrimonium en anderen in Schoterland liever op Domela Nieuwenhiris dan op de liberalen. Ook hier wees 9pr. op de positieve ar beid van dr Kuyper, die ln 1891 het eer ste Chr. sociaal congres presideerde. Aan hem en aan Patrimonium dankt ons volk voor een belangrijk deel de latere sociale wetgeving. Ten slotte gaf hij een kijkje op de ont spanning in Amsterdam, die omstreeks 1880 vrij mager was. ondanks de literaire beweging der „tachtigers". De gedichten Heinrich Heine werden veel door stu. denten gelezen. In het Concertgebouw dirigeerde Wil- Wat het toneel betreft, men kende toen alleen de „houten Kast" op het Leldse- plein (de later verbrande Stadsschouw burg) en het Grand Theater in de Amstel- straat. Daar werd eens „Vorstenzoon" van Mul. tatuli opgevoerd. Studenten van de uni versiteit der gemeente Amsterdam o.w. de student W. Geest nk, de latere hoog leraar haalden Multatuli van de trein, hingen hem een krans om, toerden met hem in een open calèche door de stad en boden hem ten slotte een diner aan. Eer betoon voor de literator zonder met zijn Ideeën in te stemmen! In deze merkwaar dige tijd stichtte Kuyper zijn V.U. Geen waagstuk, maar een daad des geloofs. Werkgeversverbond over ouderdomsverzekering Het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond zal op 8 November in Den Haag een ledenvergadering houden, waarin een aantal vraagstukken betreffende de wettelijke oudersdomsverzekering zal worden besproken. Kuypeis schaakspel in bezit dei V.U. De Vrije Universiteit kwam in het bezit van een schaakspel, waarmee dr A. Kuyper tijdens zijn leven vaak het schaken heeft beoefend. Het is een geschenk van mevrouw Kuyper-Storm van Leeuwen. Hel heeft een plaats gevonden onder de voorwerpen, welke het beoin vormen van een bescheiden Uni- Zevende verslag van 't regeringsbeleid '40-'45 Binnenkort verschijnt het zevende deel van het verslag der parlementaire en quêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945. Dit deel bevat de resultaten van het on derzoek der commissie inzake leiding en voorlichting aan ambtenaren en burgers in de bezette gebieden en inzake het con tact met en de politiek ten aanzien van de verzetsbeweging ln Nederland. Boze vader bedreigde minnaar met geweer Een vertoornde vader, ten sterkste ge kant tegen de omgang van zijn dochter met een bepaalde jongeman, stond gis teren bij een machinefabriek in Tegelen de minnaar op te wachten. Toen de jongeman verscheen, wilde hij hem met een gummistok te lijf gaan, maar andere arbeiders ontzetten hun be dreigde collega. De man liep naar een auto en haalde een jachtgeweer te voor schijn. De arbeiders vluchtten de fabriek ln, en de man bleef buiten staan schreeu wen: „Kom maar op, lk schiet Jullie alle- De politie, door de ingesloten arbei ders opgebeld, verscheen te laat om hem nog voor de fabriek te arresteren. Thuis gaf hij zich zonder tegenstand over. J. P. Colsen, r.k. priester te Bruns- sum, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Mooi werk van jong Nederland TJET dienstverband van vijf Nederlandse land bouwdeskundigen, werk zaam voor de Voedsel- en Landbouworganisatie van dê Verenigde Naties (F.A.O.) in Ethiopië. Iran en Libye, zal voor onbe paalde tijd worden ver lengd. De door hen be reikte resultaten zjjn ver bluffend. In de winter vertrokken de vijf pas afgestudeer den, W. H. Nieuwenhuys en H. van der Veen (naar Libye), H. P. Huff- nagel (naar Ethiopië) en J. Vermeer en G. J Koopman (naar Iran). In Ethiopië schreef Huffnagel boekjes over de teelt van koffie en ka toen, bosbouw en de be strijding van veeziekten alsmede een bibliografie van de Ethiopische land bouw. In Libye leidde een der jonge deskundigen de ex- Moderne strijd tegen de honger perimentele kwekerijen te Sldl Mesri, terwijl de an der diep het land introk om bij de stammen en boerengemeenschappen door het onderwijzen van moderne productiemetho den de opbrengsten te helpen vergroten. In Iran kreeg een der Nederlanders de leiding van het wetenschappelijk onderzoek voor de verbe tering van de katoen- bouw. De ander werkte aan beuloeifn gsprojecten om de verdroogde lan derijen opnieuw vrucht baar te maken. Hun verrichtingen wa ren een klein onderdeel van de strijd om voedsel. voedsel dat de snel- toenemende wereldbevol king tn leven moet hou den, voedsel, dat voor het grootste deel der mensheid nog niet vol doende aanwezig is. De Nederlandse gedele geerde bij de F.A.O. heeft thans de regering ver zocht opnieuw credleten beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de ploeg Nederlanders, die in Azië en Afrika zulk prachtig werk verrichten. Huis (half klaar) van gestolen steen... De 45-jarige Apeldoornse uitvoerder H. T. la gearresteerd. Hij moest voor een Rot terdamse firma toezien op de bouw van woningen aan de Schubertlaan in Apel doorn. Grote hoeveelheden bouwmateria len verkocht hij aan iemand die voor eigen rekening een huis bouwt. Enige ar beiders brachten de materialen na werk tijd weg. De woning was al voor de helft klaar toen de politie ingreep. De particu lier was volkomen te goeder trouw. President Coty ~van Frankrijk heeft een officieel bezoek gebracht aan het Noordelijke deel van de republiek. In de stad Duinkerken zat de president aan een diner te zijner ere aan en daar kreeg hij een ere-titel. Zoals de tra ditie eiste, hielden enkele heren een servet uitgespreid boven het hoofd van president Coty en riepen hem uit tot „burger van Vlaanderen". De eer van het servet vasthouden viel te beurt aan de burgemeester van Duin kerken, de heer Asseman en de presi dent van de Kamer van Koophandel de heer Ziegler. In de stromende regen werd gistermiddag op de Nieuwe Oosterbe graafplaats in Amsterdam namens het Buchenwald-herdenkings- comité in een klein graf een urn bijgezet met as en aarde uit het voor malige Duitse concentratiekamp Buchenwald, waar zovele Neder landers het leven lieten. De Zaak-Schmidt Verhalen van getuigen zijn telkens weer volkomen anders Voor het landgerecht te Djakarta bestond gisteren maar matige belang stelling voor de 21ste zitting van de zaak-Schmidt. Getuige H. W. Zwart jes, die wegens roofovervallen reeds drie veroordelingen tot tezamen negen en een half jaar op zijn naam heeft, vertelde kapitein Bos vele malen ontmoet te hebben, doch toen rechter Rochjani hem een vijftiental foto's voorlegde, bleek hij die van kapitein Bos niet te kennen. Verdachte Schmidt lichtte daarop de doopceel van Zwartje» van wie hy veel ln do gevangenis had gehoord. Verdachte was daar ln een omgeving van rovers en misdadigers, die Zwartjes ais een soort schorpioen beschouwden, als iemand, die er met de politie op uit trok om voor een kleine beloning oude kameraden te pak- Voorts herinnerde verdachte er aan, dat hij volgens Zwartjes in Januari 1950 deze gevraagd zou hebben: „Doe je nog mee?" Later zei Zwartjes, dat het in 1949 was, nog later in Februari of Maart 1950. Voorts wees verdachte er op, dat Zwartjes vertelde van afwerpingen uit vliegtuigen in de onmiddelijke nabijheid van een bataljon T.NX Verdedigster merkte op, dat getuige betrokken was geweest bij een wapen smokkel in het KNIL. Zijn verklaringen, dat hij zo bijzonder vertrouwd was, kun nen dus niet waar zijn geweest. Zij ver baasde er zich over, dat getuige zo tot ln bijzonderheden vertellen kon van een afwerping op Goenoeng Haloeng en la ter zeide dat dit op de Tangkoeban Pra- hoe was geschied. Tevens noemt hij tel kens weer een andere maand. Daarop legde verdedigster foto's over van twee door Zwartjes geschreven brie ven, waarin hij al zijn verklaringen lie gen heette. Zwartjes voerde hiertegen aan, dat hij had geschreven ondef bedreiging van zijn medegevangene, de heer Du Bus de Va- tempré, waartegen verdedigster opmerkte, dat deze Du Bus zeer klein is terwijl Zwartjes groot is en sterk en bovendien met een knuppel gewapend was. Zwartjes gaf dit toe, doch zeide: „Maar wat moet je doen als je bedreigd wordt?" De volgende getuige was een zekei 32-jarige Sanoesi bim IJa, die verklaar de verdachte eenmaal op Tjidaoen te heb ben gezien. Hij zou daar ook een afwer ping hebben meegemaakt van wapens, waarop „Made in Engeland" stond. De rechter merkte op, dat zijn ver- VAN LANDELIJKE R.-K. ZIJDE heeft men dezer dagen besloten tot de oprichting van een ouderraad om zo de verantwoordelijkheid van de ouders voor het onderwijs en hun zeggenschap daarin te accentueren. Wij achten dit besluit wel de vermelding waard, ook al zijn we van details op het ogenblik nog niet voldoende op de hoogte. Elk streven trouwens, dat er op gericht is de band van de ouders aan de scholen te versterken, verdient onze aandacht. Van Protestants-christelijke kant zijn altijd in onverbrekelijke samen hang twee gedachten voor het onderwijs naar voren gebracht: de school moet zijn een school met de bijbel en de school komt toe aan de ouders. Dit laatste was een rechtstreekse gevolgtrekking uit het feit, dat de school in belangrijke en wezenlijke opzichten moet gezien worden als een ver lengstuk van het gezin. Het mag niet zo zijn, dat we de kinderen als het ware op de school uitbesteden. "C^R IS EEN TLTD GEWEEST, dat de belangstelling van de ouders voor -*-J de school intens en warm was. De daarop betrekking hebbende ver gaderingen mochten zich altijd in een druk bezoek verheugen en men was niet beducht, diep op de zaken in te gaan. De ouders waren bij de gang van jpken op school hartelijk geïnteresseerd. Er is te dezen aanzien wel een inzinking gekomen. Men laat het te dikwijls over aan het bestuur, dat men eenmaal heeft gekozen. En wan neer mede daardoor dat bestuur niet telkens wordt vernieuwd, kan de situatie ontstaan, niet meer van „de school aan de ouders" maar „de school aan de grootouders". F DEZE TOESTAND behoort verandering te komen. En dit laatste is te meer wenselijk omdat juist ook bij het openbaar onderwijs een groei ende en actieve belangstelling van de ouders voor het onderwijs ontstaat. Er is daar een bloeiende ouderorganisatie. Men is er wel niet bijzonder vroeg mee gekomen en heeft blijkbaar eerst van de confessionele scholen de kunst afgekeken, maar men is nu hard bezig de schade in te halen. Er is dus nu van r.-k. zijde een ouderraad opgericht. Wij hopen dat ook dit voor vele protestantse vaders en moeders een aansporing mag zijn zich aan de gang van zaken op de school van hun kinderen alles gelegen te laten liggen. HET CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND is van oordeel, dat met de afschaffing van de gemeenteclassificatie grotere spoed moet worden gemaakt. Het wil ons voorkomen dat het voor deze wens goede gronden heeft. De gemeenteclassificatie dateert uit de tijd, dat er nog erote verschillen waren tussen stad en platteland en waarin men bovendien binnen het platteland nog verder kon gaan onderscheiden. Dat leidde tot een classi ficatie van de gemeenten naar de duurte van het leven. Echter, het verschil tussen stad en platteland is ook in dit opzicht aan het verdwijnen en wanneer op grond van een vermeend verschil on derscheidingen worden gehandhaafd, leidt dat onwillekeurig tot onbil lijkheden. Men kan nauwelijks meer stellen, dat het leven op het platte land goedkoper is dan het leven in de stad. In de stad zal men vaak spoe diger op een koopje uit kunnen dan op het land. En temeer nu het platte land in zulk een sterke mate als thans het geval is, in het industrialisatie- proces wordt betrokken, is er minder reden dan ooit. blind te zijn voor de werkelijkheid en zich een situatie voor de ogen te toveren, die niet bestaat. klaringen geheel anders waren dan tij dens het vooronderzoek. Hij noemde toen andere namen en commandanten. Toen rechter Rochjani getuige 15 foto's toon de, bleek hy Doornik en kapitein Bos niet te herkennen, hoewel hij gezegd had, dat hij hen telkens had gezien. Schmidt daarentegen, die hij één maal gezien had, beweerde hij stellig te herkennen, en hij vertelde nu, dat hij Schmidt tel kens had gezien. De rechter ging over in het Soendaas en zeide: „Als je God tot getuige hebt, mag je niet tegen de rechter liegen. Was hy het of niet?" Getuige „Ja, hy was het. Als U me die foto's apart had laten zien, zou Ik die personen wel herkend hebben" Rechter„Het zyn allemaal pas foto's, waar ze alleen op staan". Getuige: „Ik had Doornik al In drie jaar niet gezien." Hierop sloot de rechter de zitting. Architect H. v. d. Kloot Meyburg 80 jaar Op 21 October a.s. zal de bekende ar chitect Herman v. d. Kloot Meyburg, die vele monumenten van architectuur in ons land heeft gerestaureerd, zijn tachtigste verjaardag vieren. De jubilaris studeerde aan ap Academie voor Beeldende Kun sten en Technische Wetenschappen te Rotterdam en vestigde zich in 1896 als zelfstandig architect. Van 1900 tot 1917 was hij tevens hoofdleraar aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Hij trad ln 1925 in het bestuur de zer academie, waarin hij thans nog zit ting heeft. De heer v. d. Kloot Meyburg was van 1935 tot medio 1940 voorzitter van de Haagsche Kunstkring. Hij kreeg zijn grootste bekendheid door de vele restau raties, o.m. Magdalenakerk te Goes. Si Laurenskerk te Alkmaar, Nieuwe Kerk te Delft, talrijke dorpskerken (o.m. Was senaar). Van zijn hand zagen verschillen de boekwerken het licht, zoals „Onze oude dorpskerken", „Landhuisbouw in Nederland" en „Onze oude boerenhuizen" In 1923 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en in 1934 tot ridder le klasse ln de Huisorde van Oranje. Ook bezit de heer Meyburg dr gouden erepenning van het Gljsbertl Ho- denpijlfonds, vanwege zijn verdiensti voor restauratiewerken ln Delft. Thans behartigt de jubilaris, ondanks zijn hoge leeftijd, nog een aantal restauraties (o.m Oude Kerk te Delft. O. L. Vrouwekerk te Tholen. Kapelkerk te Alkmaar). Dezfc week heeft de heer v. d. Kloot Meyburg vacantie genomen voor een korte buiten landse reis. (Advertentie). IHET GENEEST VLUGGER lEN BETER 'wanneer GIJ er Akker s Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wond- baisem reinlgl en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), Kloosterbalsem al drie geslachien lang ge prezen met de bekende woorden: „Gei goud zo goed" Drs C. D. Grijns, N.B.G., in ons land mei verlof Wegens medische behandeling, die in Nederland moet geschieden, is met ver vroegd verlof udt Indonesië teruggekeerd de taaiafgevaardigde van het Ned. Bij belgenootschap drs C. D. Grijns. Hij heeft gedurende drie Jaar in Indonesië vertoefd en heeft tezamen met dr J. L Swellengrebel en de heer Naipospos aan een nieuwe vertaling van het Oude Tes tament in het Indonesisch gewerkt. De .vertaling in het Maleis uit het jaar 1879 is niet meer bruikbaar gebleken. Boven genoemde geleerden houden zich boven dien bezig met een revisie van het Nieu we Testament in het Maleis, verschenen in 1938 Inauguratie prof. Pijper aan G.U. te Amsterdam Met een rede over Nederland en de Islam heeft prof. dr G. F. Pijper het ambt van buitengewoon hoogleraar in het Arabisch, de semietologie, de Islam en het Syrisch aan de gemeentelijke, universiteit van Amsterdam aanvaard. Herv. theologische atudeniten Het aantal vrouwelijke theologische stu denten bedraagt voor de nieuwe cursus aan de R.U. te Groningen 1, aan die te Utreoht 13, te Leiden 12 en aan de gem. universiteit te Amsterdam 15. Totaal zijn thans aan de openbare universiteiten 562 theologische studenten ingeschreven. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld eervol ontslag te ver lenen aan dr W. P. de Roever als lector in de mineralogie en mineralogische kris- tallographie aan de gemeentelijke univer siteit aldaar. 77e Uniecollecte, lijst 2 Transport 10.786,59. Boerakker 124,25, Oude en N. Bildtdijk 250,59, Dronrijp 256,25, Engwierum 204.15, Hantumhulzen 293. Kou- dum 365,47. Oen-kerk 582,15, Oudega (Small.) 306 50, Suawoude 282.60, 2e Exloërmond 102,40, Koekange 200, 's-Heerenbroek 472,50, Andelst 121,17, Zuillchem 60,25, Utrecht 257,95, Zenst 1.370, Marken 143,47, Muiden 264 70, Velsen-Noord 196,45, Zandvoort 65,93, Maassluis 917,17, Ouddorp 265, Pernis 454,60, Poeldijk 554, Aardenburg 73,72. Totaal van 60 loc. eomlté's 18.772,86 (v.j. 16.155,16). BeroepingswerJc Ned. Horv. Kerk Beroepen; te Andel <N.B.) toez. C. v. d. Wal te Polsbroek; te St Maartens dijk W. Kranendonk te Driesum (Fr.). Aangenomen: naar Amsterdam (vac. J. M. de Jong) H. de Nie te kerk: naar Workum H. Tulp te Badhoe vedorp. Bedankt: voor Beesd (toez.) P. Da- tema vic. te Krimpen a. d. IJssel; voot Lexmond en voor Oud-vossemeer C. J. de Broek te Meeteren-Eet; voor Stiens P. J. v. d. Vange te Oosterwolde (Fr.) Geref. Kerken Beroepen: te Opperdoes (vac. A. C, Kerten) J. A. Kemp cand. te Rotterdam; te Bloemendaal G. Toornvliet stud. pred. te Leiden. Aangenomen: naar Wolvega tvac. S. E. Wesbonk) D. de Boer te Anjum. Bedankt; voor Leeuwarden (7e pred.pl.) W. Baas te Urk; voor Heeg B. Scholten te Bergen (N.H.). Geref. Kerken art. 31 Examens: Kampen, geslaagd voor prop. J. Slotman te Heemse. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Aalten J. B. Kühle- meijer te Lutjegast. Bedankt: voor Rijnsburg M. Holtrop te Leeuwarden. Baptistengemeente Beroepen: te Deventer C. v. Wier te Hoogezand. Aangenomen: naar Arnhem Bo6ma te Leeuwarden. tDOCTORAAT lag 20 October Is het vijftig ja: lat Jhr rar L. A. van den Brandele le Kampen en thans wonende >n de Leidse universiteit promi t doctor in de rechtswetenschap. Promoties UTRECHT, 17 Oct. Gepror octor ln de wis- en natuurkund schrift: Investigations ln the fi« ïhemistry. J. G. A. Luyter cand. psychologie: mej. C. D. Muilwijk Sie Boen, Leiden. gebtuW 'n Kwaliteitsproduct van da Wybert-Fabrleken. 70 en 00 ct. alléén bij Apothekers en Oroolsten, WOENSDAG 19 OCTOBER Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nleu SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een voor de dag 6.00 Nieuws en weerbe: Gram. 9.00 Voor de zieken, 9.30 Vo vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00: „Veilig Verkeer", hoorsp. 10.10 Jubileumsamen" tgv 75-jarig bestaan van de Vrije Uni 12.00 12.30'Land- .eded. 12.33 Gram.cn act. 13.00 Niei 13.15 Instr. trio en solist 13.45 Gram. 1' (je Universiteit jubileert 16.00 V ~ram 17 40 Koersen 17 1 het Chr. Oi 1" 18.30 RVU: Dl P. Glazema: De Hunebedden ln Nederland: Vorm en verspreiding 19.00 Nieuws en wee: ber. 19.10 Rep. Koninklijk Bezoek aan c Ned. Antillen 19.20 Volksliederen 19.40 Bu terü. overz. 20.00 Radiokrant 20.20 Concer Sbouwora. en solist (In de pauze pl.m. 21.: mpetttle tussen militairen) 22.30 Inter: 3.20—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA; 7.Q0 I 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 8.18 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw 9.00 Gym. v, d. Vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 RVU: Shakespeare's blijspeleen: „As you like it" door mej. C. A. Eykcn 11.30 Gevar. progr. 12.30 and- en tuinb.moded. 12.33 Voor hei platteland 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws mtoonstellingsagenda 13.18 Orgel sreld. „Flitsen Nieuws 20.30 „Wat is de waarheid?", hoorsp. 22.0E Gram. 22.15 Licht progr. 22.45 „Zijn inge- lukken noodzakelijk?", caus. 23.00- Nieuws en SOS-ber. 23.15 Soc. Nieuws ln Esperanto 23.20 Orgelspel 23.40—24.00 Gram. Televisieprogramma. AVRO- 17.0IU-17.0C Voor de kinderen. NTS: 20.30—22.00 Film programma. Engeland. BBC, Home Service, 330 m. 12.0C Voor de scholen 13.00 Gram. 13.30 Voor de boeren 13.55 Weerber. 14.00 Nieuws 14.1( 43. HOOFDSTUK XV. De dagen vergleden. Kerstmis was gevierd. Nieuwjaar was verstreken. Het was een mooie Januarimaand. Er was geen sneeuw gevallen. Wel vroor het regelmatig, maar lang niet streng. Over de moord in het bos werd geen woord meer gerept. Die was verdrongen door het sen sationele gebeuren op de trouwdag van Rob Mar tin, die naar Amerika was uitgeweken, naar nu algemeen bekend was. Zelfs dat gebeuren raakte op de achtergrond. Nog even werd het opgerakeld, toen Kitty Flet cher werkelijk in het huwelijk trad, al vrij spoe dig nadat Rob verdwenen was. Een vroegere aanbidder van haar Fred Bullstrode was weer komen opdagen en in plaats van Martin heette zij nu Bullstrode. Haar man had een wel beklante herberg in Betcham. Er was er slechts één in het dorp, die het gebeurde in het bos niet vergat, niet kón verge ten: de predikant Peyton. Direct bedreigd voelde hij zich niet. De wissel van honderd gulden was nooit aangeboden. Een dreigbrief, die hij ver wacht had van Sturge, bleef uit. Maar wie had nu Marie Brandon vermoord? Zou het Roelf Sturge kunnen zijn, de be weerde echtgenoot van de vermoorde? Deze oplossing van het geval drong zich tel kens aan Ernst op. Hij herinnerde zich de krachtige, flinke man, ruw en onbehouwen, met een slechte reputatie, maar niet onknap, integen deel. Het leek hem niet onmogelijk toe, dat hij Marie de raad had gegeven, om te proberen geld van hem los te krijgen: dat hij meegekomen was, die avond, naar Wynsdale; haar had opge wacht, om te vernemen, hoe het onderhoud was afgelopen. Vermoedelijk waren zij daarna samen doorgelopen. Wat was natuurlijker dan dat zij twist hadden gekregen over de verdeling van de jbuit; dat er een worsteling was gevolgd, die ge ëindigd wa» met da dood van da vrouw? Vrij bewerkt door J. Harwood die arme jongen zijn; wat zijn toekomst? Steeds kreeg hij sterker begeerte naar die jongen, van wie hij alleen het portret had gezien. Met de dag werd dat verlangen sterker. Maar hoe die begeerte te vervullen? Hij- wist niet, waar Sturge woonde en al zou hij het weten, wat baatte dat? Hoe zou hij de schurk kunnen ont moeten? Maar hoe hij er zich ook tegen verzette, die grote begeerte wilde hem niet verlaten. Hij moest die vervullen. Hij moest zijn jongen zien. Hij kwam tot de conclusie, dat er slechts één manier was, om zijn plan ten uitvoer te bren gen. Sturge mocht hem niet herkennen, dus moest hij zich op de een of andere manier ver- Hoe vaker Ernst er over nadacht, des te waar schijnlijker kwam hem deze verklaring voor. Te sterker vermoedde hij het, omdat Roelf Sturge, die toch had gehoord van de dood van Marie Brandon als hij het niet in de courant gelezen had en van de pogingen, om te ontdekken, wie zij was, niets van zioh had laten horen en niet voor de rechtbank was gekomen, om getui genis af te leggen, zoals een onschuldige zou hebben gedaan, Het was wel zeker, dat Sturge de moordenaai van Marie Brandon was. Een heel belangrijk ding zag hij daarbij evenwel over het hoofd: hel stond vast, dat zij gedood was door een geweer kogel.. Dus dan had Sturge die avond een geweer bij zich gehad moeten hebben. Het kwam niel in hem op, daaraan te denken. Want dat maakte zijn hypothese wel onwaarschijnlijk. Die Sturge was toch niet met een geweer in de hand naai Wynsdale gekomen?! Daaraan dacht hij evenwel niet. Voor hen ;ing het vaststaan, dat Roelf Sturge de dadei En dat gaf dubbele reden tot angst in zijn gemoed. Niet alleen beschermde hij door zijn stilzwijgen een moordenaar tegen de wet, maar in de handen van die man was zijn zoon, die Arthur genoemd was. Wat zou de opvoeding van Hij had zich al zo dikwijls gericht naar de om standigheden en zijn gedrag gewijzigd, dat hij niet eens overwoog, of hij nu de rechte of de verkeerde weg ging Onder het voorwendsel, dat hij eens wat rust rtodig had en wat afleiding, ging hij enkele da gen op reis. Mirbrook, waar Marie Brandon vroeger gewoond had, lag meer dan zestig kilo meter van Wynsdale verwijderd. De trein bracht hem naar Manchester, waar hu vroeger vaak was geweest en hij dwaalde door het stadje, niet gekleed als predikant, maar als een gewoon heer. Niemand kon in hem een predikant her kennen. Maar daarmee nam hij nog geen genoe gen. Hij kende er een kapper, die meteen gri meur was en hoopte, dat die nog in het smalle zijstraatje woonde. Dat bleek het geval te zijn. „Ik wou graag, voor een weddenschap veran- lerd worden in een oud heer", zei hij, „kunt u lat doen?" „Kunnen? Wel zeker, mijnheer. Hier kan alles. Sn in korte tijd. Gaat u maar zitten." Ernst voldeed aan de uitnodiging en de gri meur begon zijn werk. Hij knipte en borslelde het haar, waarop een grijze pruik werd gezet. Ook verschenen er een baard en een snor, die zijn gezicht voor het grootste deel bedekten. 4. (Wordt vervolgd.)! Rep.: 14.30 Grs en 16.30 Hoor Summer 18.00 Voor de kindere r de kleuters 15.00 de vrouw 16.00 Amus. muz. 16.45 Lichte 17.15 Mrs Dale's Dagb. 17.30 Orkest- 20.00 Nlei 21.00 C 23.00 h s 23.15 Act. 23.20 L 1.15 Om muz. 17.00 Nieuws 17.45 Opei Nieuws 19.15 Orgelspel 20.0i Nieuws 23.30 Klassieke muz. 0.25 Dansmuz. Frankrijk, Nationaal Symph. Ork. 13.00 Niei Nieuws 18.30 347 12.00 13.20 Gra 19.00 Gram. 20.00 1 Vocaal ens. 20.30 Lichte muz. 2100 Hoe 2.30 Gram. 23.45— 24.00 Nieuws. |v, Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. g; 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 |u Schoolradio 16.00 Koersen 16.02 Vlaamse ;n muz. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nieuws 17.101 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Viool en piano! 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws 19.40 Gram. j 20.00 „Venus ln Seide", operette 22.00 Nieuws 22.15 Zang en piano 22.55—23.00 Nieuws. <S Brussel 484 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 iV Nieuws 13.15 en 14.10 Gram. 14.15 Omr. ork. H en solist 15.00 Gram. 15.45 Omr.koor 16.05 k Lichte muz. 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 18.00 K Voor de sold. 19.30 Nieuws 20.00 Groot symph. ork. 21.30 Amerlk. muz. 22.00 Nieuws !g 22.15 Vrije tijd 22.55 Nieuws. d BBC-uitz. voor Nederland. 17.45—18.15 - Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen, les 73, deel 3. (Op 224 en49 m.) Duitse TV-progr. _16.30 Voor de jeugd 17.00 progr. srlngsdlenst 20.00 Journ. 20.15 „Abente film 20.30 „Se endete Liebe", film. Belg. TV-progr. (Vlaams). 17.00 Voor d kleuters 17.20 Film over Brugge 17.40 Val uitvinders en patenten 19.00 Testbeeld 19.1 *",30 Openingsbeeld 19.31 TV-nleuw leurs 20.10 Gevar. muz (Frans). Geen opga\ 20.00 Vlaz Hierr A R A R J A R 4 A R b A R A R A R Wo ordraadsel No. 242. Woorden invullen waarvan de om- i schrijvingeu als volgt luiden: 1. Insect; 2. lichtbron; 3. manen; 4. medelijden; 5. tijd- perk: 6. warm; 7. zolderkamertje met een uitstek. Oplossing vorige puzzle No. 241. HORIZONTAAL: 1. despoot; 8. lak; 9. pel; 11. er; 14. ra; 15. lak; 17. koers: 19. positie; 21. sprot 22. kip 24. Po 26. na; 27. rm; 29. men; 31. terreur. VERTICAAL: 2. el; 3. sap; 4. P.K.; 3. i op; 6. terrein; 7. bel; 10. las; 12. rapport; 13. zot; 16. kor; 17. kit; 18. eik; 20. sok; 21. Spa; 23. pap; 25. zee; 28. me; 29. Mr.;

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2