jDuttweiler reformeerde Zwitserse detailhandel Eerste steen voor clubhuis van „Ons Eiland" „Ons Grunnegerlaand" is het zeer goed gegaan Brigadier Semijn 35 jaar bij 't Leger des Heils Drie Vrije Vogels zwierven Zaterdag in de Schouwburg KIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 OCTOBER 1955 „Migros" weid in 1925 geslicht (I) ijn onderneming bleef tegen de felste verdrukking in groeien (Van een onzer redacteuren) V5EN DE ZWITSER GOTTLIEB DUTTWEILER in 1925 in zijn land een levensmiddelenhandel oprichtte, de „Migros"-onderneming, had hij op het gebied van deze handel reeds gulden sporen verdiend en ze weer verloren ook. Hij was firmant geweest van de als een mosterdzaad lb; gegroeide firma Pfister en Duttweiler, in levensmiddelen en grondstoffen, die in 1917 een omzet had van 50 millioen Zwitserse Franken en die in de gs oorlogsjaren in snelle opeenvolging nevenkantoren had geopend over de iele wereld. Maar die in het begin der twintiger jaren, toen de interna tionale conjunctuurlijn neerwaarts boog, failliet ging. Niet uit het veld geslagen door zijn glijpartij op het gladde terrein van de internationale levensmiddelenhandel, kocht Duttweiler in Brazilië een kleine koffie- plantage, boerde er redelijk, maar remigreerde toch naar Zwitserland, loen zijn vrouw, Adele Bertschi, niet tegen het tropische klimaat bleek te kunnen. weiiers onderneming te danken: Mi-gros.) Krachtig argument Om de gekochte waren fris te houden sloeg Duttweiler ze zo kort mogelijk op. Daarvoor was het nodig, dat zijn ..rijdendi •inkels" vaak reden en op veel plaatsen stopten. Ook was het nodig de levens middelen in uniforme verpakking tegen eenheidsprijzen te leveren. De reclame campagne. waarmee Duttweiler zijn po ging om het Zwitserse publiek voor zijn ideeën te winnen, gepaard liet gaan werkte niet op de fantasie van de mensen, maar bracht steekhoudende argumenten naar voren. En een zeer krachtig argu ment was, dat de ,.Migrös"-verkoopwa- gens consumptie-artikelen aanboden voor prijzen, die 20 tot 30 procent lagen bene den die van dezelfde artikelen in de nor male detailhandel. Dat was een argument, waarvan „moe der de vrouw" onder de indruk kwam. Daarvoor nam ze het op de koop toe, dat de „boodschappen" niet bij haar werden ■thuis gebracht; daarvoor aanvaardde ook de eenheidsverpakkdng en tegen de verplichting contant te betalen had ze ook geen bezwaar. Zo kreeg de „Migros" de wind in de zeilen. De „Migros" ging vaste winkelfilialen openen, voerde het eerst (in 1948) het zelfbedieningssysteem op grote schaal in en in 1952 werden de eerste „Migros-Markte" geopend, enorme renhuizen in de stijl van de Amerikaanse „supermarkets". Midden 1954 had de „Mi gros" meer dan 300.000 klanten Maar nu lopen we op de ontwikkeling van da „Migros" vooruit Bestrijding Vraagt men een „Migros"-leider heden ten dage, hoe de „Migros" groot is gewor den. dan zal zijn antwoord vijf tegen één luiden: „Door onze tegenstanders". Aan welk antwoord hij vermoedelijk nog zal toevoegen, dat ieder ander dan Duttweiler over de boycot der furieuze „Migros"- vijanden zijn benen had gebroken. H"' boycotten, het gechicaneer met klanten, felle anti-„Migros"-campagnes in de pers, het afgeven op de kwaliteit van de door de „Migros" geleverde waar, dat alles deed DuiitweMer des te koppiger volhar- Duttweiler had vóór en tijdens zijn Cfêkmigratieperiode zijn bloed laten kruipen aar het niet kon gaan en meer dan eens |n heldere gedachten bij het probleem in de levensmiddelenvoorziening laten •rwijlen. Hij kwam tot de slotsom, dat hei< r met die voorziening iets niet deugde. b )e ouderwetse organisatie van de levens- *fniddelenhandel moest nodig worden her- Zo snel de industriële ontwikkeling f-an de wereld had plaats gehad, zo lang- Ulgaam was het met de ontwikkeling van de iandel in de noodzakelijke levensbehoef- gegaan. „De handelsmarges met name v n Zwitserland zijn veel te hoog", zei efïuttweiler. ,He is te gek, dat een planter Brazilië voor met moeite geplante, ge- ofcogste en getransporteerde koffie een grote beloning ontvangt als de win- Ai telier in Zürich voor het over de toon- pr tank aanreiken van hetzelfde product.- De consument betaalt het gelag". Op 25 Augustus 1925 stichtte Duttweiler en de „Migros-vennootschap (Migros- rdalUctien-Gesellschaft). Met een paar onaan- rj ienlijke Ford-autotootjes begon de „re- rolutlonnair" in- Zürich de aderverkalking de levensmiddelenhandel te bestrijden. Bal De eerste maanden had hij aan de debet- I] tijde van zijn verlies- en winstrekening stof tot lezen dan aan de credlt- Ind iantEn een wonder was het niet, dat ovejdrle maanden na de oprichtingsdatum al maaltijd ter viering van het eenjarig aan werd aangerichtOp grond van oor de hand liggende overweging, dat de „Migros" het eenjarig bestaan wel niet ïou beleven. Toch was slechts enkele ja ren nadien de „Migros" over de gouden brug. In die korte tijd was de omzet van J de nieuwe levensmiddelenhandel gestegen tot boven de omzet van de grootste Zwit- particuliere firma op dat gebied, had Duttweiler dat enorme succes ihaald? Eenvoudig Duttweilers hervorming was in wezen uCheen eenvoudige zaak. Om de handelsmar- ges te verkleinen waren kleine verbete- ir ringen in de winkel van de detaillist welke aard die ook mochten zijn onvoldoende. Hij zocht het nieuwe in het 13. verkorten van de weg van producent naar mu consument. Om dat doel ineens te berei ging hij zijn waren verkopen in „rij- 23' dende winkels", die niets anders waren dan speciaal voor dit doel omgebouwde 12. vrachtwagens. Tegelijkertijd paste hU nog meer nieuwe In- en verkoopmethoden toe. I HU kocht in het groot in op de open wereldmarkt, beperkte zich tot de verkoop van enkele standaardkwali teiten en hield zich afkerig van mono polie- en trustartikelen. (Aan het toe passen van groothandelsmethoden in de detailhandel is de naam van Dutt- "1! Hij raakte in het geheel niet onder de indruk van de tegenkrachten, die hij door zUn, volgens de concurrenten, ruïneuze methoden had opgeroepen. Als hij „gesla gen" werd, sloeg hij harder terug, uit elk proces, dat door monopolies en trusts te gen hem werd aanhangig gemaakt, sloeg hij propagandistische munt en tegen po gingen van ambtelijke instanties om zakelijke bewegingsvrijheid aan banden te leggen, stelde hij zich met kracht te- Succes Hij liet de kracht van zijn overtuiging voelen in advertenties. Toen in de hoofd stad Bern geen krant zijn advertenties nog wilde opnemen, liet hij zijn biljetten 'ien uit een vliegtuig. Wat daarop te lezen, stond, was niet geschreven in de betogende stijl van zijn tegenstanders, da-t was kort en bondig en humoris tisch en pakkend. Daarmee trok hij het publiek. i was er op uit, opzien te baren, het publiek te laten weten, dat hij er was en dat hij levensmiddelen verkocht voor prij zen, die ver beneden de gangbare lagen. Het succes was groot. Niet door dat tam tam-maken alleen. Achter de kleurige la waaierige propagandastunts werkte het koele motorische brein van een man, die met „messiaanse bezetenheid" zoals een onpartijdige instantie het eens drukte zijn idee om het publiek te nen nastreefde. Wethouder Van Schaik legt de eerste steen voor het clubhuis van de speeltuinvereniging „Ons Eiland". Een marmeren plaat zal in de toe komst herinneren aan 15 October 1955. Foto N. van der Horst Wethouder Van Schaik was Zaterdagmiddag een ogenblik metselaar OP HET TERREIN aan de Kortenaerstraat van de Leidse speeltuinver eniging „Ons Eiland" werd enkele weken geleden begonnen met de bouw van een clubhuis. Intussen is de bouw zover gevorderd, dat de bin nenmuren zijn opgetrokken. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, heeft Zaterdagmiddag de „eerste steen" van de buitenmuren gelegd. De voorzitter, de heer B. Broers, ver welkomde de heer Van Schaik, het ere lid mevrouw N. Kaak, de vertegenwoor diger van de N.U.S.O.. het bestuur van de woningbouwvereniging, afgevaardig den van de zusterverenigingen en voorts alle medewerkers. Wethouder Van Schaik zei. dat tussen het vele werk dat hij van ambtswege heeft te verrichten, de speeltuinbezighe- den hem na aan het hart liggen; als oud- hoofd van een school weet hij wat het betekent met de jeugd om te gaan. Hij roemde „Ons Eiland" om de ijver, die sinds de oprichting aan de dag is gelegd. De resultaten daarvan waren tot nu toe steeds In de schouwburg te bewonderen. Binnenkort zal ..Ons Eiland" in het be zit zijn van een eigen clubhuis, waar het werk tot nog groter volmaaktheid kan komen. Voorts zei de wethouder het zo prettig te vinden, dat de leden zich ge heel belangeloos geven voor het werk. Na zijn toespraak legde de heer Van Sohaik de eerste steen, waarna de Heer Broers een steen ter gedachtenis aan dit gebeuren toonde. Een prettig samenzijn in het ontspan ningslokaal van de meelfabriek „De Sleutels" volgde. Als alles naar wens verloopt, zal het clubhuis in Juli 1956 bij het tóen-jarig bestaan van de vereniging gereed zijn. Leiden wil aankopen: Eings Farm (Rijndijk) met 28 hectare grond Aan de gemeente Leiden zUn voor ei bedrag van 230.000 in totaal te koop aai geboden de b(j de RUndUk in Voorscho ten gelegen boerderU „Kings Farm" e daarbij gelegen gronden. De totale opper vlakte van de grond bedraagt ruim 28 Het college van B. en W. van Leiden acht het bezit van deze grond voo gemeente van belang en de koopprijs aannemelijk. Het is echter gewenst, dat de lopende pachtovereenkomst betreffen de de boerderij „Kings Farm" wordt ont bonden, omdat de gemeente vrij deze hoeve en de daarbij gelegen gronden moet kunnen beschikken. De huidige pachter is tegen een schadevergoeding van 36.000 tot tussentijdse ontbinding bereid. In de gemeenteraadsvergadering van vandaag komt dezo kwestie Geref. Gemeente Ds J. W. Kersten van Genemulden spreekt morgenavond om half 8 in het gebouw van de Geref. Gemeente, Nieu we Rijn 70. Fascinerend bedrijf Een van de merkwaardigste burgers van Zwitserland is Gottlieb Duttweiler, stichter van de Migros-Genossen- schafts-Bund", een consumen tencoöperatie, waarvan het le dental de 300.000 uer te boven gaat. De „Migros" is niet van het begin af aan een coöperatie geweest. Duttweiler zette haar op in 1925 als naamloze ven nootschap, waarvan hij zelf vrijwel alle aandelen bezat. In 1941 maakte Duttweiler zijn 100.000 geregistreerde klanten tot eigenaars van zijn enorme onderneming, die tien tallen „rijdende winkels", nog meer filialen en zelfs enkele fabrieken omvatte. Over de man, die deze weergaloze en veelbesproken daad verrichtte, en over zijn levenswerk, de „Migros", vertelt in bijgaand artikel één onzer redacteuren, die van nabij kennis maakte met dit fascinerende Zwitserse bedrijf. Feestavond van de VOLA met muziek en zang In het Antoniusolubhuis hebben de oud-leerlingen van de Leidse ambacht school Zaterdag een feestavond gehou den, die ondanks de betrekkelijk geringe opkomst de zaal wa6 ongeveer voor de helft bezet goed amusement heeft gebracht. Onder leiding van dirigent Koos Kukler heef*. .Jong en Jolig" voor muziek en zang gezorgd, waarbij solis tische medewerking werd verleend door Wim Brugman, Ini Dreef. Joke Faber en mevrouw Co van der Kaay—Kokkedee. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer J. Zwanenburg, die de directeur der ambachtsschool, de heer C. Brilman, en een aantal leraren mocht begroeten. In de loop van de avond trad Dick S'jgter met succes als sneltekenaar voor het voetlicht. Ook het spel „Trek aan de bel" was een dankbaar program mapunt. „Jong en Jolig" prensenteerde nog enkele veelbelovende gedeelten uit een operete, die he'. gezelschap in No vember ten doop zal houden. hebben. Hiermee werd de samenkomst ge- In de Legerzaal werd hedenmiddag receptie gehouden ter gelegenheid van dit jubileum. Een „Migros"-zelfbedieningswinkel met vijf verdiepingen in de Fellen- bergstrasse in Zürich. /aarvergadering met zang De vereniging „Ons Grunnegerlaand" heeft in „Den Burcht" de jaarlijkse algemene vergadering gehouden onder leiding van de heer H. A. Vriend. De voorzitter kon een flink aantal leden begroeten en constateerde in zijn openingswoord, dat het de vereniging in het afgelopen jaar zeer goed ge gaan is. Het ledental heeft een grote hoogte bereikt, al is het nog voor uitbreiding vatbaar. De verschillende avonden getuigden van een prettige onderlinge geest en droegen een echt Gronings cachet. Leven van strijd en zegen Z"1 ISTEROCHTEND heeft brigadier M. Semijn het feit herdacht, dat zij ^7 35 jaar geleden in Amersfoort haar loopbaan als officier bij het Leger j des Heils begon. Op 15 Mei 1920 kwam zij op de kweekschool van het Leger. Ze trad in October van dat jaar in actieve dienst. De jubilaress'e werd, ge volgd door haar familie, binnengeleid door luitenant-kolonel W. Hoen derken en zijn echtgenote. De aanwezigen zongen haar de Zegenbede toe. Luitenant-kolonel Hoenderken merkte in zijn toespraak op, dat de vergadering bijeen was gekomen om te herdenken en om te bidden voor brigadier Semijn. Hij baseerde r'jn rede op Mattheus 28:1820. Jezus spreekt daar tot een klein groepje mensen, die voor een grote taak kwamen te staan. Hij paste dit toe op brigadier Semijn en stond stil bij de opdracht van de Heiland: „Ga". Gaat als ziende de On zienlijke; ga ook. omdat Jezus Christus. Gods zoon, alle macht heeft. Het is een heerlijke zekerheid, wanneer wij de le vende God hebben gevonden en belijden mogen: „Ik weet, in Wie ik heb geloofd". De loopbaan van de brigadier overziende gewaagde spr. van strijd en zegen. Het gaat hier niet om de verheerlijking van mensen, want: „Indien gij Mij volgt, de Vader zal u eren". Na d' prediking bood de kolonel briga dier Semijn de ster aan, die gevoegd wordt aan de medaille voor 25 jaar trouwe dienst. Dit is de hoogste onderscheiding, die de Legerleiding alleen bij 35 jaar dienst toekent. Namens de Legerleiding dankte spr. brigadier Semijn voor haar arbeid en onder het neigen van de Leger- vlag speldde mevrouw Hoenderken de on derscheiding op de borst van de jubila- Secretaris en penningmeester droegen hun jaarverslagen in Gronings dialect voor. Na de behandeling van enkele huis houdelijke punten lokte een voorstel tot contributieverhoging enige discussie uit. De voorzitter kon echter meedelen, dat dc jaarlijkse bijdrage in dertig Jaar geen wij ziging heeft ondergaan, zodat hier niet van een overhaaste maatregel sprake is. De aftredende bestuursleden, de heren Vriend, Müller en Broesder, werden met grote meerderheid herkozen. Tevens werd meegedeeld, dat bij de eerstvolgende vacature een vrouwelijk bestuurslid zal worden benoemd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Jozef Anthonius Maria, zn van J. C. P. Beenakker en A. D. W. J. Strotmann; Harold Jan Alfred, zn van J. S. Ooötra en S. v. d. Wijngaard; Alida Christina, dr van H. G. C. Bouckaert en A. M. Heeres; Cornells, zn van G. F. Scheffer en J. J. Pardon; Ingrid Eliza beth, dr van F. Marquenie en J. v. d. Vel den; Janne Jacoba, dr van M. Plug en W. v. d. Loo. OVERLEDEN: M. H. B. W. Weber, dr, 1 jr; E. Berkelo, wed. van Kling, 86 jr; M Brandenburg, wed. van Jacobl, 80 jr; J. C. v. d. Tang, dr, 9 mnd. Vervolgens werd het programma het komende seizoen besproken. In No vember zal de toneelclub van de Gro ningse vereniging uit Delft een avond ko men verzorgen. Ook de eigen toneelver eniging zal ccn stuk opvoeren. Daarnaast rekent het bestuur voor de gebruikelijke bijeenkomsten op een trouwe opkomst der leden. Het gemengde koor „Ons Laid" bezorgde de aanwezigen Vrijdag twee maal een gewaardeerde onderbreking van deze vergadering. „De Stalen Band" De toneelvereniging ..De Stalen Band" heeft Zaterdagavond in de ontspannings zaal van de Hollandsche Constructie Werkplaatsen aan de Zoeterwoudseweg een toneelavond gegeven. De heer H. La- man heette als voorzitter de aanwezigen welkom. Opgevoerd werd het drie bedrijven tel lende blijspel „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H Feenstra. Een behoorlijke opvoering heeft het publiek veel voldoe ning geschonken, hetgeen uit het harte lijke applaus duidelijk bleek. De mee spelende dames mochten bloemen in ont vangst nemen. Zaterdag wordt de opvoe ring voor het overige personeel herhaald. iter Monster, met wie de brigadier 35 jaar geleden in Amersfoort in aanraking kwam, het woord. In haar antwoordtoespraak verklaarde brigadier Semijn, dat het woord „Geef aan Jezus eer" haar bezig hield. Zij mocht zien op Zijn grote barmhartigheid en ge nade. Het is God. Die ons roept, Die ook getrouw is en het doen zal. Spr. hoopte, dat God haar trouw zal houden, opdat zij de mensen tot Jezus mag le-iden. Tot besluit hield luitenant-kolonel Hoenderken een meditatie n.a.v. 1 Joh. 3: 1, 2 en 3, over de hoop, die wij op God Jubileumseizoen van „Tot Ieders Genoegen werd goed ingezet OP 10 DECEMBER 1930 uierd de toneelvereniging T.l.C. (Tot Ieders Genoegen) opgericht. Grote plannen heeft men om het vijfde lustrum feestelijk te vieren. Een keurig uitgevoerd jubileumprogramma vermeldt opvoeringen van T.I.G. en cabaretavonden, verzorgd door beroepsmensen, die alle moeten dienen tot een feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan. Het zal deze vereniging met meer dan 300 donateurs(trices) en leden zeker niet belangstelling ontbreken. De inzet Zaterdagavond was tenminste goed. Een geheel gevulde Schouwburg heeft zich goed geamuseerd bij de opvoering van het blijspel „Vrije Vogels", geschreven door H. Frieling. De Vrije Vogels zijn drie zwervers, twee echte: „de baron van 't Heuvelland" „de vossenkoning", waar als nummer drie bijkomt Bert van Hameldonk. die de wens van een oom. gedurende twee jaar moet bewijzen zijn eigen kost kunnen verdienen, zonder geld te le- toch een ieder het zijne te geven meer van dit soort voortreffelijke eigenschappen te bezitten. Bert gaat daarom maar zwerven, scharrelt wat geld bij elkaar met het zin van liedjes en maakt zo kennis met de baron en de koning, die hij uitnodigt weekje bij hem te komen logeren. Hij heeft namelijk een klein huisje, waar buurmeisje zorgt voor zijn eten en Er komen meer gasten. Een vreselijke tante met een arrogante zoon en zijn verloofde komen eens poolshoogte nemen. Zoonlief verkeert in dezelfde omstandig heden als Bert. Wie het er in die proefjaren goed heeft afgebracht, krijgt de erfenis. auteur heeft nu alle typen bij el kaar om een stuk in elkaar te zetten vol malle en dwaze situaties, waar men zich goed mee vermaakte. Alle mede werkenden hebben, onder leiding van de heer A. Arentsen, behoorlijk spel laten zien. Van de dames vonden we de aar digst gespeelde rol die van Maartje door •ouw J. Mosselman-Boom. Dat kwam ook doordat deze rol en die van het buur meisje Loes. goed gespeeld door Tini Nekeman. het meest natuurlijk waren. De tante en de verloofde waren nogal onnatuurlijk vervelende schepsels. Deze ollen werden vertolkt door mevrouw E. /an Rossen-Pennenburg en mevr. M. Boom-Schild. Het was niet onaardig, aar nogal stijf van houding en gebaar. Van de heren noemen we C. P. van Agenda van Leiden Leiderdorp. Geref. Kerk. 8 herdenking 35-jarig bestaan Chr. Oranje vereniging. feestrede ds G. Toornvliet, gelspel Feike Asma. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groot to neel), Haagsche Comedie met „In de Schaduw van Twijfel". Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: ma demoiselle M. Werbrouck (Brussel) ove Le symbolisme des plafonds égyptiens. Warmond, 8 uur: gemeenteraad. Woensdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O kleurenfilm: „Onder de zon van Ceylon' iet causerie door mr A. Hustinx. Burcht, 8 uur: Chr. kinderzangspelclub „Staalwijk en omgeving", contactavond. Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Chr. Reis- vereniging, Simon de Waard over Joego slavië, met kleurenfilm. Federatiehuis Gerecht 10, 8 uur: Tuin bouw en Plantkunde. >orschoten, Chr. Belangen, 8 uur: C.H. Unie, H. W. Tilanus over de heden daagse binnenlandse politiek. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8 ARJOS. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—5 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshi, tot 20 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijs'. Steenstraat 35, tel. 20136. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 10 tot en met 15 October In Leiden vestigden zich: Jonkhr H. A. van Adrichem Boogaert, Herenstr. 62; J. Ardon, Merelstr. 32; R. Arends en fam., sergeant-majoor KL, Zwarte Pad 13; J. J. C. van Asten en fam., magazijnbediend#, Utr. Jaagpad 85; J. Augustin en fam., controleur, Zwarte Pad 15; C. Bakker en fam., machinist wegen bouw, Kanaalweg 173; M. G. Bakker, hulp keuken. Witte Singel 27; J. G. van Beek, schrijver RvA, Stuwstraat 14; A. P. J. Beekhuizen en fam., ass. fabriekschef, Zwarte Pad 17; E. J. van Bergen. Rapen burg 131; H. H. KoleBoll en fam. onder wijzeres, Zwarte Pad 19; J. van Gijzen— Bosman en fam., Calandstr. 39; M. G. T. NeerBraam. Papengrt. 5; M. P. B. Broere, chef badmeester, Herengrt. 63; J. de Bruijn, Merelstr. 34; L. H. van Cap- pelle, doctoranda Class Litt, Witte Singel 40; P. A. Craandijk, Rapenburg 131; M. Dam, marechaussee. Groencstecg 41; A. J. Deknatcl, Breestr. 14; J. L. Denijs, Rapenburg 131; D. Diederix, Rijn en Schiekade 113; A. van Doorninck, Lange Mare 71a; F. J. Duine, kantoorbediende, de Sitterlaan 10a; E. H. MenschaarDijk huis. Vreewijkstr. 4; J. M. van den Broek van Fulpen, verkoopster, de Goejestr. 59; M. M. T. A. van Gassen, Noordeinde 50; P. T. Faselvan Gerven, Sumatrastr. 48a; H. C. Geijsen, los arbeider, Boerhave- laan 26a; D. E. van Gils, Boerhavclaan 15; M. B. Hcnket, Witte Singel 96; J. J. Hermans, hoogleraar, Witte Singel 65; P. de BruijnHoeman, Coninckshof 9; H. Hollander, Morsweg 38; R. A. van Holthoon, Jan v. Goijenkade 7; W. Hüner en fam., architect, Leeuwerikstr. 12; A. Huson, Zijlsingel 72a; P. Jonkers en fam., uitvoerder wegenbouw, Kanaalweg 173; C. R. F. Kalff, Boisotkade 2; H. O. Kamp- schuur en fam., employé BPM, Wald. Pyr- montstr. 60; S. L. Kan. Jan Lievensstr. 36; S. van Kins, St. Jacobsgrt. 1; R. Kleian, Zoeterw. singel 77; E. E- Kohier, Witte Singel 88; F. Kroes en fam. arts. Terwee- park 5; P. Kruit en fam., bouwkundige. Zwarte Pad 8; C. O. Kuin, fabr. arb.. Pas- teurstr. 34a; C. J. Kulik, Zoeterw. singel 1; H. van der Laan. Rapenburg 131; J. O. de Lange, militair. Hoge Rijndijk 198; J. de Lange, sportleraar, Hogewoerd 175; N. van Leeuwen, schilder. Huigstraat la; G. Leupen en fam., kant. bediende, Zwar te Pad 21; H. J. Loggers, Jac. Catslaan 53; B. Luesink, lederbewerker, Rem- brandtstr. 18; C. W. Lunsingh Scheur leer, Rapenburg 110; C. C. Melchior, Rijnsb. weg 31; J. J. de Meijer, Rijn burg 131; H. C. Mulder, secretaresse, Oldenbarnev. str. 16; B. van Noort, lerares MO, Haarl. weg 49; N. A. Oosterhuis, pleegster, Rijnsb. weg 10; H. A. van stall, Jan v. Goijenkade 38; F. H. Otten, Vreewijkstr. 2; A. den Ouden, correspon dente, Boerhavelaan 27; M. A. Peters Sengers, dienstbode, Haarl.str. 2; G. R. Pietcr, med. instr. maker, Hartmanstr. 2; D. J. Ramp, boomkweker, Roodbortstr. 20; W. A. Roeleveld, dienstbode, Kortenaerstr. 102; A. H. R. de Roy van Zuydewijn. Rapenburg 131; A. C. Rueb, Witte Rozen- str. 22; H. R. P. Rüks, Bloemistenlaan 38; J. J. W. M. Sjarbaini, Kanaalweg 10; A. van Slingerlandt, huishoudster, Kam. On- neslaan 5; J. Smilde. verpleegster, Rijnsb. weg 10; J. A. J. Smit. Oude Singel 108; M. C. B. Smit, matroos I KM. Noordeinde 2a. P. R. Smits, Plantsoen 67; G. B. Snow, Kaiserstr. 38; Soetari (Raden Adjeng), Rapenburg 131; L. Soewito, de Sitterlaan 93; M. Spaa, Aalmarkt 3; E. C. P. M. Sweens. Cobetstr. 34; T. W. Terluin, kleu terleidster, v. d. Waalstr. 43; W. E. Thomp son, Sterrenwacht 2; E. D. True, Hoge Rijndijk .42; H. P. Utermark, Kloksteeg 31; M. T. van der Haagen—Vecnstra, se cretaresse, Groenhovenstr. 10; P. var Velde, timmerman, Hoge Morsweg 104; G. A. M. Verschueren, Nieuwstr. 9; K. P. Versteeg, Korevaarstr. 11a; J. C. Visser 't Hooft, Witte Singel 94; D. Voortman. Jan v. Goijenkade 22; A. de Vries, hoofd ener school, Plantage 4; L. de Vries Rob- bé, Jan v. Goijenkade 13; A. Vroegop, Jan v. Goijenkade 22; G. A. van Waas- bergen. Plantsoen 93; A. J. H. Wachters, P. J. Blokstr. 27; L. A. Waller, magazijn meester, Zwarte Pad 22; C. A. Waltmann en fam.. Merelstr. 8; B. Werk, boekbinder. Stadhouderslaan 6; K. Wicringa, banket bakker, W. Rozenstr. 55; J. A. Wilbrink, dienstbode, Lorentzkade 16a; F. C. Wil- lemse. voorman stoker. Hoflaan 165; F. van Woudenberg, Vondellaan 28; A. C. S. Wijngaard, serveerster. Pieterskerkgrt. 22. Uit Leiden vertrokken: S. Antoniadis. Zoeterw. Singel 24a, Italië; H. Bloos—Berendsen. Hooigrt. 60. Alphen aid Rijn, Ridderbuurt 23; S, Beekumvan den Berg, ter Haarkade 9b. Rijnsburg, Brouwerstr. 140; A. D. Bin nendijk, Rapenburg 59, Alphen a/d Rijn, Raadhuisstr 10; P. J. Bleiji en fam., Voor- str. 20. 's-Gravenhage. Joubertstraat 76; E. M. Bol, W. Singel 68, Gouda, Westha ven 18; H. Bos, Sophiastr. 61b, Haarlem. Grote Markt 27; D. Brands. P. J. Blok str, 27, Zevenbergen, Zevenbergsehoek E Schiekade 111; M. N. Moerdijk, Rapen-1165; J. B. Brussé, Middelweg 32, 's-Gra- Oyen met een heel goede uitbeelding van Bert, en J. A. Bodenstaff, die een prima baron ten beste gaf. Het geheel was een goede inzet van alle feestelijke gebeur tenissen in de komende maanden. A. C. Bouwman Gezinsverzorgsters lachten „verplicht" Op gezette UJden hebben de gezinaver- zorgsters-in-spe, die aan het Rapenburg in het gebouw van Interkerkelijke Ge zinszorg worden opgeleid, een „verplicht weekeinde". Deze weekeinden kunnen goed gebruikt worden om eens aandacht te schenken aan niet-alledaagse dingen. Daarom had de directrice, mcj. Schuyt, enige jonge mensen uitgenodigd om Za terdagavond voor een ontmoeting met de cultuur te zorgen. Henny Ravestein bracht op haar viool met een mannelijke streek een concert van Rieding en he'. allegro uit een 6onate van Schubert. Zij werd begeleid door Mady Roeloffe, die bovendien Kin- derszenen van Schumann en een wals van Chopin ten gehore bracht. Ab van Kapel speelde de tweede partita van J. S. Bach, een intermezzo van Brahms en een prélude van Debu&sy. Henny Rave- ©tein zorgde ook voor een ontmoeting met het werk van H. Marsman. Martien Paats droeg gedichten van Achterberg, Michel van der Plas, Jan Wit en Zack Gilbert voor. In een wat luchtiger gedeelte liet Ab van Kapel een vUftien componisten de revue passeren door middel van de va riaties die Peter van Anrooy gemaakt heeft op „Aan de oever van een 6nelle vliet". Deze vorm van muziekgeschiede nis viel bijzonder in de smaak. Moderne humoristen, Annie M. G. Schmidt en Si mon Carmiggelt, zorgden voor een ge zonde beweging van de lachspieren. Meisje at inhoud van buisje aspirine Het drie-Jarige meisje A. de W., wonen de aan de Oosterdwarsstraat, heeft gis termiddag omstreeks kwart over vijf een buisje met aspirine leeggegeten. Vannacht kreeg het meisje er last van. Per E.H.D. is zij naar het acadamisch ziekenhuis overgebracht, waarmen ons later mee deelde, dat de toestand van het kind niet levensgevaarlijk ie. venhage, Weesperstr. 136; E. Snijders Blokde Bruijn en fam., Rijnsb. singel lb, Haarlem, Slachthuisstr. 18rd; A. M. T. v. Eek— v. Buitenen. Breestr. 15a, Ave- reest, Balkbrug. Ommerweg 22; J. M. Claassens—Caris, Plantsoen 67, 's-Graven hage, Meppelweg 359; A. W. Cramer en fam. Maredijk 161, Sommelsdijk, Voorstr. 35; G. A. J. Dolk en fam., Warmonderweg 47, Nieuwer-Amstel, Mr. P. J. M. Aalber- seln 13; J. L. Egberts en fam., aan boord, Weesp, a/b ligg. Lange Muiderweg; J. Favier, Koninginneln 65, 's-Gravenhage, Pompoenstr. 15; C. v. Gaaien, Noordeinde 2a, Kampen, Noordtzijstr. 23; H. J. Gans, Transvaalhof 30, Hilversum, Noodwg. Marine Opl. kamp; G. L. Groenink, H. Rijndijk 85, Katwijk, Boulevard 56; J. L. A. de Haan, Plantsoen 97, Noordwyk, Atjehweg 12; C. 't Hart, Noordeinde 2a, Rotterdam, W. de Zwijgcrstr. 53b; H. Hol, W. Rozenstr. 12a, Dordrecht, Heijsterb.str 41; D. L. Holster, Rembr.str. 27, Rotterdam, HvH Stationsweg 82; H. Holtrust, Zijl singel 39, Ede Gld., Ticlkemeijerweg4; A. J. G. v. Hooff en fam., Wasstr. 58, Katwijk, Koninginneweg 12; C. M. Hoogenboom en fam.. Papengrt. 5, Arnhem, Mcirooslaan 33; T. G. Hubrcgtse. de M. v. Streefkerk- str. 47, Wageningen. Rijksstraatweg 13; T. Jansen. Noordeinde 2a, Alkmaar, Scher- merstr. 14; P. E. de Josselin de Jong en fam., de L. de Kanterstr. 6b, Straits Sett lements; P. L. Jung. M. Treubln 25, Am sterdam. Zocherstr 12 III; H. Kaak. Ka- naalstr. 16, Roosendaal ca NB, Stations plein 3; H. A. Kossmann, O. Singel 50, Rotterdam, Stationssingel 99c; C. G. Kos- tering, W. Singel 27, Oegstgeest, Sumatra str. 2; S. W. Koopmans. H. de Vriesstr. 13, Workum, G 151; J. M. GroeninkLa- gerberg, Thorb.str. 72, Katwijk, Boulevard 56; L. Lemmerman, Driftstr. 17a, Austra lië; C. A. v. d. Linden, H. de Vriesstr 57, Amsterdam, WeisBenbruchstraat 21III; M. M. v. d. List, Wolmaransstr. 6, Voor burg, Oosteinde 62; P. C. Maas en fam., Vreewijkstr. 7, 's-Gravenhage, Stadhou dersplantsoen 118; R. M. du Mée. Haarl.str. 28a, Breda. Kasteclpln 10; M. H. H. Pols— Meijer, Cobetstr. 9. Haarlemmermeer. Ol menlaan 96; J. H. Middendorp, Sieboldstr. 63, Emmen, Hoofdkanaal WZ 90; M. Min gelen. Rapenburg 122, Kampen, v. Dig gelenkade. woonkeet; C. M. Mulder, Mid delweg 38. Veenendaal, Eenvoudlaan 53; J- C. W. v. d. Nat, Piocnstr. 4, 's-Graven hage. Ln C. v. Cattenburg 50; D. Noort, Kanaalstraat 1, Emmen, Oude Roswinkc- lerweg 2; C. W. v. Oosten. Marijkestr. 21, Oldenzaal, Ootmarsumsestr. 51; M. C. v. d. Plank, Rijnsb.weg 31, Middelburg. Dam 54; G. T. Plasmeijer en fam., Utr. Jaagpad 85, 's-Gravenhage, Beeklaan 82; H. W. v. Rees. Fruinlaan 5, Wassenaar, Pr. Fre- deriklaan 22; L. v. d. Reijden en fam., Middelstegrt. 34, Voorschoten, Papelaan 96; J. L. v. Reyendam, Rijnsb.weg 10, Wassenaar, Rijksstraatweg 308; J. L. Reijns en fam., Kapteijnstr. 20, Amster dam, Joh. v. d. Waalsstr. 6; C. M. Rijk, Wasstr. 33, 's-Hcerenhoek, Molendijk 70; E. S. C. v. Rijn, Zijlsingel 73, Katwijk, Zeeweg 109; J. A. v. Rijn, Rapenburg 59, Alphen a/d Rijn, Bloemstr. 43; J. C. D. van de Corput—-Schouten en fam, Mei- doornstr. 20, Breda, Etnastr 9a; A. P. M. v. Velzen—Schretlen, Breestr. 137, Rotter dam, Schepenstr. 44a; P. Siderius en fam., de M. v. Streefkerkstr. 11. Wassenaar, Joh. de Wittstr. 9; L. M. R. Simons. Plan tage 16, Nijmegen. Meerwijkselaan 21; W. Smit en fam Oranjegrt. 41, Utrecht, Verenigingsstr. 801; P. Stegeman, Schcl- penkade 45. Hardenberg. Diffelen F 5; L. J. Syriër, Roodb.straat 40. Deventer, Parkweg 8; S. J. Guldemond—Uljee, Haarl.str. 86, Alkemade, Leidseweg 38; J. Vogel, Noordeinde 2a, Vlissingen, Pr. Hendrikweg 40; J. Voogt, Oranjegrt. 45, Luxemburg; G. de Vries en fam., Hoge woerd 103, Rotterdam, Leeuwenbekstr. 5b; C. Brouwer—Vijlbrief en fam., H. Mors weg 56, Den Helder, Middenweg 39; T. B. M. Winkelman, Nw. Rijn 25, Öegsgeest, Wilhelminapark 26; M. C. M. T. Zaat, Haarl.str. 172, Heerlen. Zandweg 180; G. W. v. d. Zwaan, Herenstr. 2, Eemnes, Meentweg 119.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3