Emigranten in 1907 naar onbekend Brazilië RDTERDÖN smaken: Comité Burgerrecht herdacht zijn tienjarig bestaan Door P.B.O. wordt soepeler overleg mogelijk 5 VRIJDAG 14 OCTOBER 195S Lijdensweg op zee, lijdensweg te land Eindpunt: oerbos waar men geen twee meter ver kon zien (Van onze speciale verslaggever) HET WAS niet mijn eerste emigratie, die naar Brazilië in Maart 1907", vertelt de heer Van Langen. „In 1888 ging ik als jongen van tien jaar al met mijn ouders naar Duitsland. Ik bleef er tot ik 25 was." Dat moet dus in het jaar 1903 geweest zijn. Tot 1907 bleef hij in Nederland. In Maart van dit jaar was er een commissie, die emigratie naar Brazilië propageerde. Na 18 jaar gesloten te zijn geweest, stelde het land zijn gren zen weer open voor nieuwkomers. De heer Van Langen en zijn gezin behoorden tot de eersten die vertrokken. Het schip waarmee zij uit Antwerpen vertrokken naar. wat zij dachten hun nieuwe vaderland, heette San Nicolas. Het was eigendom van de Hamburg-Zuid- Amerikalijn en het bleek niet het beste schip te zijn wat men zich kon wensen. De lading was b.v. zeer slecht gestouwd. Vaten wijn, die in Oporto ingeladen wa ren, gingen door de woelige zee rollen. De inhoud overspoelde niet alleen de dekken van het schip, maar bedierf ook de levensmiddelen die men had ingesla gen. Daaronder namen bonen een zeer voorname plaats in. Het was nog een prille wereld, waar door de heer Van Langen naar Zuid- Amerika voer. Op Madeira waren de paarden en rijtuigen nog niet doorge drongen. Alle vervoer geschiedde daar met sleden, die door ossen getrokken werden. Voor het eerst maakten de emigranten daar kennis met het begrip „Stow-aways": blinde passagiers die. nadat het schip de ankers had gelicht, overal vandaan kwa men. Men kon er, voor het schip de ha ven definitief verlaten had, negentien aan de autoriteiten op de vaste wal af leveren, maar buitengaats kwamen er nog drie te voorschijn die zich, bij het uit delen van de dagelijkse maaltijden, bru taalweg tussen de passagiers hadden op gesteld. De zeemanswet was hard. De kerels werden afgeranseld, ondanks de protesten van de passagiers en vervol gens in een kolenbunker opgesloten Trams door ezels getrokken Een vreemde wereld was het die de emigranten daarna zagen. Zij deden Per- nambuco aan, een havenstad, waar de trams door ezels werden getrokken. Na vijf weken kwam men in Rio de Janeiro aan. Een regeringsboot bracht de emi granten naar het eiland Ilha de Flores. Twee weken duurde het verblijf daar. 4 Virginia American Half xicaar Ztcaar Ja! Shagretta smaakt beter dan shag! Geen wonderShagretta is zo rijp dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag SmaaltI ook beter In do pijp Een vaartuig van de Lloyd Brasileiro zou de honderd Nederlanders en verscheiden andere passagiers verder brengen. Doch dat werd een lijdensweg. Er waren voor de honderden opvaren den (behalve emigranten bevonden zich ook vele negers en Brazilianen aan boord) slechts veertig bedden. Die werden ter stond door de inheemse bevolking „be zet". Er werd aan boord in grote ketels gekookt en ook bij de uitdeling van het voedsel gingen de Brazilianen voor. Wat er overbleef was voor de emigranten. Er was een Duitse vrouw aan boord, die ziek werd. Toen men om hulp vroeg voor deze immigrante, zei de Braziliaanse commandant van het schip dat hij zich aan dergelijke passagiers niets kon laten gelegen liggen. Als de vrouw stierf, zou men haar wel over boord zetten In Santos ging de echtgenoot van de zieke vrouw van boord en hij beklaagde zich bij zijn consul. Die wist van optre- Terug in vaderland 1/IJFTIG JAAR geleden emigreer de de heer Th. van Langen, El- boogstraat 3, uit Den Haag. met zijn gezin naar Brazilië. Hij is thans 79 jaar oud. De laatste 49 jaar heeft h\j in de Verenigde Staten van Amerika gewoond. Toen h\j daar voor de tweede maal weduwnaar werd, is hij, een goed jaar geleden, naar het vaderland teruggekeerd om er voor de derde keer te trou wen. Kinderen en kleinkinderen zitten in de Ver. Staten, maar hij had „een eigen thuis nodig" en hij heeft dat hier nu gevonden. Zoals alle oude mensen, kijkt hij graag op het leven terug. Over die Irazilië schreef hij een dagboek. Ter lering en onderrichting van hen die thans emigreren, namen wij er wat uit over. Hoe groot de moeilijkheden van de tegenwoordige weg-trekkers ook zijn, kinderspel zijn ze verge leken bij hetgeen de heer Van Lan gen meemaakte. Dinsdag zou men vertrekken. Juist voor de trein wegreed stierf er een klein kind van het gezelschap emigranten. Er was weinig melk geweest onderweg en de voeding was voor kleine kinderen abnormaal. Niettemin wilde het hotel het kind niet van daaruit doen begraven en zo moest het lijkje meegenomen worden in de trein. Het was zéér heet. De hele dag tot aan Cruz Alta, waar het kind ter aarde Verjongd. 20 STUKS 75 CT. Negen-en-zeventig jaar oud is de heer Theo van Langen nu. Kaars recht en helder van geest schrijft hij zijn boeiende levensgeschiedenis. kon worden besteld, had men het bij zich in de wagon. Duitse mensen Hij reorganiseerde de toestanden boord, reserveerde de veertig bed- voor de vrouwen die aan boord wa- en bepaalde dat bij het verdelen van het voedsel thans de blanke opvarenden vóór dienden te gaan. Zo kwam men onder iets betere om standigheden in Rio Grande. Op een vrachtboot, die helemaal geen slaapgele genheid bleek te hebben, zou men de rivier opvaren. Door bemiddeling van de Nederlandse consul kregen de reizigers gedaan dat het middenruim onbeladen ju blijven en dat men daarin kon slapen. Slapen in de schuur Porto Alegre was het volgende station. Toen de heer Van Langen bezig was met n veiligheid brengen van de bagage, kwam zijn zesjarige zoon hem vertellen dat het logies waar zij de nacht zouden doorbrengen, geen bedden had. Er stond schuurtje ter beschikking van de aangekomenen. De Italiaan, die het „hotel" exploi teerde, bleek evenwel een voor rede vat baar mens te zijn. Op het protest van de uwe gasten ontruimde hij zijn woning liet hen daar toen bivakkeren. Maar ook in dat huis waren geen bedden en ien moest er op de kale vloer slapen. In de late avond verscheen er een man, ie zich voorstelde als dr Van der Laan. ij was dus een Nederlander, gul met sigaren en met vriendelijke woorden- Hij vond het zó fijn, dat er Nederlanders waren en hij had zülke goede relaties met de Braziliaanse regering! Hij was bereid zijn landgenoten op alle manieren „Zorgt u dan voor bedden!" riepen de emigranten uit. Maar dat was nu juist het artikel waarin de heer Van der Laan erg krap zat. En dat was een nare geschiedenis, want men was verplicht, in verband met de lijdensweek, van Donderdagochtend tot Zaterdagmorgen daar te blijven. Twee volle dagen en even zovele nachten op de vloer om zichzelf te troosten schrijft de heer Van Langen: „Het eten was er goed" Et stierf een kind Per trein ging het die Zaterdag naar Santa Maria. Men stapte er af in het ho tel Hamborgio, dat weer dependances had in een schuur op de binnenplaats, waai de bedden drie hoog boven elkaar ston den en mannen, vrouwen en kinderen bi elkaar moesten logeren. Het werden harde Paasdagen, daar Ir dat slechte verblijf. Weliswaar had d< eigenaar op de protesten van de hee' Van Langen het hotel tot zijn beschik king gesteld, maar hij en zijn familie leden konden daarvan juist geen gebriu) maken, omdat hij door zijn bemiddelend' arbeid de tijd voor zichzelf en zijn gezir voorbij had moeten laten gaan. In Cruz Alta stonden de wagens klaaf, die de reizigers over kurkdroge wegen naar hun bestemming te Isui zouden brengen. Cruz Alta was toen het eindpunt van de spoorweg. Het merkwaardige feit deed zich voor dat de staat Rio Grande da Sul in die jaren bewoond werd door een vrijwel uitsluitend Duits sprekende bevolking. De heer Van Langen had dus een Duitse koetsier, een emigrant uit een vorig transport en hij bereed de eerste wagen, want hij had in zijn jeugd altijd Duits gesproken. Het was weer gloeiend heet. kurkdroog en de wagens hadden geen veren. In geen vier maanden was er een drop pel regen gevallen en de ongeplaveide wegen waren dus een bron van de grootste ellende. Daar de aarde uit rode klei be stond. zagen allen er na enkele ogen blikken uit als roodhiuden. Toen het om zes uur in de avond don ker was, werd er gestopt. Er liep In die tijd dwars door Brazilië één weg Argentinië en aan die weg stonden, op bepaalde afstanden, winkels. Bij een van die winkels hield de koetsier halt. De koetsier zelf ging naar binnen. „Als het begint te regenen waarschuw Je me maar", zei hij. De passagiers brachten de avond door op de stoffige grond. Hel begon Toen, tegen twaalf uur begón het te regenen. De heer Van Langen waarschuw de de koetsier, die kwam te voorschijn en In de stromende regen, zette men de reis voort. Het was zó donker, dat mei Zo ziet Porto Alegre in het Zuiden fan Brazilië er thans uit; een impo- iante aanblik. Toen Th. van Langen ;r vüftig jaar geleden kwam, zag het ;r heel wat anders uit. koppen van de paarden niet eens zienl En de regen stroomde maar. Met drop pels die 2Vt cm groot waren. In die regen reed men twaalf uur lang, tot de volgende dag twaalf uur. Toen was de karavaan aan het eind van zijn tocht 1 was de bestemming bereikt. Een oude schuur werd het onderdak jor de familie. De regen viel die e nacht dat zij er waren, weer in stromen de hele nacht was men doende met het verleggen van de kinderen van de kant van de schuur naar de andere, was later een verblijfplaats bij de inwoners van de plaats en van daaruit gingen de mannen die tot het nieuwe transport behoorden, hun toekomstige nederzetting verkennen. Die nederzetting bleek in een oerbos te liggen, waar men geen twee meter vooruit kon zien en waar nog nooit een mens een voet gezet had. Het was geen plaats om te wonen en te werken en de nederzetting was geheel in strijd met de beloften die de Braziliaanse regering de emigranten gedaan had. Dat was evenwel geen wonder, zo ver nam men, want er waren enkele staten die geweigerd hadden de federale wetten te aanvaarden. En in een van die staten was men klaarblijkelijk terechtgekomen. Er werd eindeloos onderhandeld. De emigranten hadden recht op schadever goeding. want aan de grens was hun niet meegedeeld dat Rio Grande do Sul de federale wetgeving niet onderschreef. Doch toen het bedrag der schadevergoe ding zou vastgesteld worden op 4000 mil- reis, te betalen in maandelijkse termijnen (volgens de koers van die tijd was dat f 3000) kwam men tot een voorlopig ac- coord. De omstandigheden waren evenwel zo hard voor de emigranten en het oer woud was zo weerbarstig, dat men het werk opgaf. Voor de heer Van Langen kwam er uitkomst in de vorm van een brief van de spoorwegdirectie t$, Santa Maria, die hem een betrekking, waarop hij had gesolli citeerd, aanbood. Hij heeft daar geruime tijd onder gun stige omstandigheden gewerkt. Er waren evenwel noch scholen voor de kinderen, noch dokters. Hij heeft daarna nog gepoogd in Argen tinië aan de slag te komen, doch Latijns Amerika lokte hem niet meer aan. Hij zond vrouw en kinderen terug naar Ne derland en keerde zelf ook terug naar het vaderland. Die terugreis was er ook een om nooit te vergeten. Zij duurde namelijk door allerlei moeilijkheden vier maanden achttien dagen. Er waren te weinig m sen aan boord om het schip in de vaart te houden en de machinekamer worstelde permanent met een tekort aan kolen. Er moest dan hout gestookt worden, dat voldoende stoom gaf. Zo heeft men op die reis twee weken op de oc< gedreven. „Mijn avontuur was een goede les hen die ook avonturen willen", zo besluit de heer Van Langen zijn reisverhaal. Hij bleef maar kort in Holland. De Ver. Staten werd zijn tweede Vaderland. Zo als gezegd: hij woonde er bijna een halve Amerikaans hoogleraar over het economische overheidsbeleid in de conjunctuurcyclus (Van een onzer verslaggevers) rpiEN JAAR lang heeft het Comité Burgerrecht nu „gestreden tegen staatsbemoeiing en collectivisme, voor de handhaving van de persoon lijke vrijheid van de mens". Het jubileum is gisteravond in het Kurhaus in Scheveningen herdacht. Behalve door de voorzitter, de heer J. Kalff, burgemeester van Heilo, werd het woord gevoerd door de Amerikaanse hoogleraar in de economie, prof. dr H. D. Gideonse, president van Brooklyn College in New York. In zljin herdenkingsrede kpn de heer Kalff vaststellen, dat in. de afgelopen jaren 't bij zeer velen bestaande enthou siasme voor een door de staat tot in de perfectie geordende samenleving aan merkelijk is geluwd. Burgerrecht heeft daartoe zeker een steentje bijgedragen. Wat Burgerrecht thans het meest be zighoudt. is velerlei. De heer Kalff noem de o.m.: het komen tot een bevredigende loonpolitiek, bestrijding van de p.b.o., waar deze leidt tot gesloten groepsvor ming en bureaucratie en het tegengaan van. de nivellering ten gevolge van de sociale en economische gelijkschakeling. De Amerikaanse professor Gideonse is Zeeuw van geboorte en ging op 18-jarige leeftijd naar de States. Hij ontpopte zich als een levendig causeur, toen hij sprak over „Freedom has many faces" (Vrij heid heeft vele aspecten). Het centrale punt van zijn betoog wa: de uiteenzetting over de nieuwe econo mie: de overheid moet d.m.v. hoge be lastingen in een tijd van hoogconjunc tuur sparen, opdat zU in tijden van de pressie op grote schaal kan uitgeven en de belastingen kan verlagen. Zijn de om standigheden weer wat beter, dan ten de belastingen weer omhoog. Waarom zijn wij in Europa zo met de welvaart achtergebleven bij Amerika? Deze vraag stelde het Tweede-Kamerlid mr H. F van Leeuwen, tijdens de discus sie, welke op het levendige betoog volg de. Het antwoord was, dat in Amerika 314-5 Cent pet uur Hogere lonen landbouw en veeteelt In de hoofdafdeling Sociale zaken var het Landbouwschap ia overeenstemming bereikt over een tussentijdse loonsver hoging voor de akker- en weidebouw en de veehouderij. Losse arbeiders zouden 3% ct. p. u. meer kunnen krijgen en r arbeiders 5 cent. Als het bestuur van het Landbouw schap zich met dit accoord kan verenigen, het college van rijksbemiddelaars og over beslissen na advies va Stichting van de arbeid. Bouwers waren bijeen PARTICULIEREN EN OVERHEID OP VOET VAN GELIJKHEID (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij gisteren reeds schreven, heeft op het congres van de Neder landse Bond van Bouwondernemers in Den Haag, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello bepleit, dat de particuliere bouwers gebruik zullen maken van de hun geboden gelegenheid, om een verticale publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te scheppen. Dat wil zeggen, één, waarin het hele bouw bedrijf vertegenwoordigd is. Bij de beantwoording van de vragen, die naar aanleiding van zijn referaat ge steld werden, betoogde hij, dat de ge meenten monopolisten geworden zijn, waar het de beschikbare bouwgrond be treft. Dat geeft in de practijk tot allerlei moeilijkheden aanleiding. Door zich in P.B.O, te organiseren, krijgen de bouwers en de eigenaren van onroerende goederen de mogelijkheid, om zich, op van gelijkheid, tot de gemeenten te wenden en met haar te onderhandelen. Dat geldt ook, in verhouding tot het rijk, bij de onderhandelingen over sub sidiëring en beschikbaarstelling van bouwvolume. Ook bij de haptering van woonruimte ls het dan mogelijk om „een vui6t te ma ken". Spr. herinnerde aan een geval ln Leeu warden, waar een nieuw gebouwd pand, dat verkocht was aan een, niet ln Leeu warden woonachtig persoon, door de ge meente werd gevorderd. In kort geding heeft de president van de rechtbank de vorderende gemeente In het gelijk gesteld, doch ware deze niet juridische, doch zuivere beleidskwestie in de P.B.O. be handeld, er zou een veel grotere kans geweest zijn, naar het oordeel van mr Kappeyne, om deze vordering onge daan te maken. De spreker omzeilde evenwel de vraag, of hij meende, dat ook de consument, in dit geval de huurder of koper van hulzen, ln de bedrijfsorganistie zou moeten wor den opgenomen. Wel meende hij. dat in geval men de koper c.q. huurder (de nota ris of de makelaar) tot de organistie zou toelaten, het algemeen belang ervan min der tot gelding zou kunnen komen. Een bezwaar tegen de bestaande wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie noemde hij, dat ze te sterk op indu striële basis is ingesteld. Daardoor ko men bepaalde groepen In de vertegen woordiging minder aan bod. weldoordacht de macht van de overheid is gebruikt om de mensen te dwingen te concurreren, als zij niet wilden. Met con currentie kwam er een grotere bereid heid voor nieuwe gedachten dan in Europa. Het betekende ook een verho ging van de productiviteit. Deze avond werd bijgewoond door de wnd. commissaris der Koningin, mr J. J. R. Schmal, admiraal C. E. L. Helfrich, de Kamerleden Van Leeuwen en J. Reijers, ir Manusama van de Republiek der Zuid- Molukken en afgevaardigden van ver schillende organisatie», om. „Door de Vijf jaar geëist voor aanslag op arts Vijf jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering was gisteren de eis voor de Groningse rechtbank tegen de 25-jarige perser M. L. uit Amsterdam, die op 11 Januari een aanslag zou heb ben gepleegd op de chirurg J. van Gulik uit Groningen. Toen de arts uit zijn woning aan het Zuiderpark in zijn auto wilde stappen, werd hij van achteren met een zwaar voorwerp aangevallen. Er ontstond een korte worsteling, die eindigde toen de jongeman zich uit de voeten maakte. Hoewel de jongen voor de politie een volledige bekentenis aflegde, ontkende hij nu al het hem ten laste gelegde. Brood thans 15 cent in Breda Besprekingen bleven zonder enig resultaat De broodoorlog ln Breda ls nog niet tot een einde gekomen. De prijs is gedaald tot vijftien cent per heel brood. De huls vrouwen varen er wel bij, maar een kleine bakkerij In Breda is reeds ge sloten. Hij kon het niet langer bolwerken. De firma Ouwerling (zes zaken door de gehele stad), die de broodoorlog begon door de prijs voor afehaald brood met vier cent te verlagen, heeft thans de wagens van verscheidene concurrenten voor zijn deur die het „prijsbederf" de kop willen indrukken. De heer Ouwerling legt het accent °P het al dan niet bezorgen. Het ln beide omstandigheden brood tegen gelijke prijs leveren acht hij niet Juist, daar de kos ten door het bezorgen worden verhoogd zonder dat er een redelijke compensatie tegenover staat. Vooral voor de kleine en middelgrote bedrijven acht hij dit nadelig. Op dit punt zijn de bakkers het echter met de heer Ouwerling eens, getuige het feit dat de coöperatieve bakkerij De Baronie, die met één slag haar prijzen drastisch ver laagde. ook een prijsverschil heeft aan gehouden, namelijk 22 cent voor afge haald en 25 cent voor bezorgd brood. Een gisteravond gehouden bespreking tussen de bond van bakkerspatroons en de heer Ouwerling heeft geen resultaat gehad. De heer Ouwerling, doctorandus tn conomie, handhaafde zijn mening dat het prijsverschil tussen afgehaald en be zorgd brood vier cent moet bedragen, waarmede de particuliere bakkers niet accoord gingen. Hij is Dinsdag voor een bespreking op het ministerie van econo mische zaken uitgenodigd. De bakkers patroons hebben inmiddels het Tweede Kamerlid Van de Heuvel bereid gevonden bij de regering te bemiddelen dat alleen Breda een mlnlmum-broodprlja wordt vastgesteld. Sergeant J. Postma heeft van de gou verneur van Suriname het kruis van ver dienste ontvangen wegens hulpverlening aan gewonde kameraden om uit een on geregistreerd mijnenveld te komen. Snel zeker TEGEN HOOFDPUN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN y—Toch u het wo! PLASTICITEIT I lichaam met de constatering dat centra zjjn aan te wiiz* verrichtingen ii Hoewel het oj aangaande de werking en de coordini tie in de verschillende hersencentra apreek' deze groepsgewijze indrlin toch duidelijk genoeg tot ona voorste lingsvermogen, omdat we haar kunne vergelijken met allerlei machinerieën di we in hel dagelijks leven in hande: krijgen. Op h dashbord van auto wordt doi het indrukken va de atarte daardoor d venteling der wie len te hwerkstclli- indere voorbeelden, die ona van de merkwaardige aanpassing van het leven- >nding van de gelaatszrnuw ia het aoms niet mogelijk de zenuw- einden weer aan elkaar te hechten. loer uiterst hinderlijke verlam mingen ontstaan. Dit blijkt verholpen te kunnen worden door de zenuw die de achoouderspieren verzorgt, met de gelaatasenuw te laten vergroeien, waar- oa de natuurlijk» apanning van de ge laatsspieren zich w eigen verbinding met het mechanis me, zodat de afzon derlijke taken men, ja, bepaalde zenuwen zyn zelfs in ttaat hun taak op een geheel andere wijze te verrichten dan waartoe tij wa ren bestemd, al naar de levensorastan- digheden dit vereisen. U weet dat door bescbadicing in het spraakcentrum •preekstoornissen kunnen ontstaan, die «leb echter veelal weer herstellen, ™eh,,« doordat de rechter hemisfeer de functie b° de van de beschadigde linker hemisfeer (of Daarovei omgekeerd) overneemt. Maar er zijn mgeu imek m mm operatia hebben de centrale verbin dingen in de her senen aelf zich volkomen moeten omstellen om, na prikkeling van de schouderzenuw, de geheel andere be- we-gingscombinatie» gezicht te verwezenlijken. Zelf. i lin- rsnkeljjk heeft r de vleugelspi ren de bewe| gen in de wa;Ir JH wist het central* zenuwstelsel aich vol komen ona te schakelen en een zodani ge coördinatie van spierbewegingen te bewerkstelligen dat een normale loop, reep. vlucht het gevolg was. Zouden we dit met onze auto vergelijken, dan zou beweging naar rechte draaien om een obstakel te vermijden, de bestuurder het stuur naar link* wendt. Hebben die proeven op dieren voor- nemelljk theoretische waarde, da plas- ntrale zenuwstelsel W* jn de praktjjk toch ook tot ont- rkwaardig» vermogens

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5