Oegstgeest ziet eenzijdigheid niet als voordeel „Leiden hanteert verouderd annexatie-begrip" In één dag Derde grenswijziging met Leiden zou de streekbelangen schaden Excentrisch gelegen buurten zijn nimmer door gemeentebestuur vergeten „Argumenten Rijnsburg niet altijd redelijk" Horloges S0MERWIL Horloges Rekenkunde van de stad en een dirigistisch standpunt JAN VONK v@ NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 14 OCTOBER I95S EN LIJVIG STENCILWERK, dat is het zichtbare resultaat van de stu die, door het Oegstgeester gemeentebestuur gewijd aan de plannen tot grenswijziging, die door Ged. Staten aanhangig zijn gemaakt. De raad van Oegstgeest besloot op 22 Juli de brief van Ged. Staten in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Dit is nu dus verschenen, en het is niet meer dan logisch, dat het in drie delen uiteenvalt. In de eerste afdeling worden de argumenten van Ged. Staten zelf onder de loupe ge nomen; het tweede deel houdt zich bezig met de Leidse zienswijze op de grenscorrectie, en het laatste deel richt zich op de Rijnsburgse visie. We willen nu beginnen met het meer algemene stuk, betrekking hebbend op de brief van Ged. Staten. In de aanloop van het prae-advies bren gen B. en W. van Oegstgeest in herinne ring, dat de nieuwe grens met Leiden is gedacht ongeveer 100 meter ten Noorden van de Nachtegaallaan en loodrecht daar op. Dit houdt in, dat 261 ha grond, be woond door 745 personen, naar Leiden overgaan. In dit deel liggen de Hoge en Lage Morsweg, de Slaagh, de begraaf plaats Rhijnhof en een deel van de Rhijn- hofweg. Aan Rijnsburg zouden worden toege^ voegd 180 ha, bewoond door 630 personen. •Het betrokken gebied strekt zich uit langs de Rijnsburgerweg tot en met het bedrijf "1 de N.V. De Cler en Co. In totaal Oegstgeest derhalve moeten afstaan 441 ha en 1375 inwoners. Daar de tegenwoor dige oppervlakte 1403 ha bedraagt be tekent dit. dat 31,4 procent hiervan aar Leiden en Rijnsburg zou overgaan. Uit gaande van een bevolkingscijfer 12.200 zou 11,27 procent der inwoners houden Oegstgeester te zijn. Drie maal De aanslag, zo gaat het prae-advies der het hoofd „historisch overzicht" der, zou, indien deze succes heeft, bete kenen, dat Oegstgeest in een periode 60 jaren voor de derde maal grond Leiden moet afstaan. Op 1 Augustus „IN GENEN DELE" Toen op 22 Juli de brief van Ged. Staten over de voorge stelde grenswijziging van Oegstgeest in handen werd ge steld van B. en W. van Oegst geest om prae-advies, sprak de raad uit, „nog niet" van de noodzaak tot grenswijziging overtuigd te zijn. Het college van B. en W. hoopt nu, dat de Oegstgeester raadsleden na le zing van dit prae-advies zullen uitspreken, „in genen dele van die noodzaak overtuigd te zijn geraakt, integendeel, dat grens wijziging een verouderd begrip is en dat Oegstgeest voldoende motieven naar voren kan bren gen om deze grenswijziging af te wijzen. B. en W. stellen de Oegstgeester raad daarom voor, bij G.S. er met grote na druk op aan te dringen, af te zien van het voornemen tot de Koningin een verzoek te rich ten tot wijziging van de Oegst geester gemeentegrenzen. Op 26 October zal de Oegst geester raad zich hierover uit spreken. werd de grens van Oegstgeest, lopende tot de singels van Leiden, teruggebracht tot Posthof aan de Rijnsburgerweg. De oppervlakte van Oegstgeest liep hierdoor terug van 1700 ha tot 1615 ha, het aantal Inwoners van 4362 tot 2581. Voor de tweede maal moest Oegstgeest gebied afstaan op 1 Januari 1920. De grens met Leiden kwam toen te lopen langs de Warmonderweg, terwijl grote delen van de Mors bij Leiden kwamen, in totaal 225 ha. Het inwonertal verminderde van 5678 tot 4231. Steeds blijkt, dat het argument van Leiden voor annexatie steeds weer het gebrek aan bouwterrein is. Als men ziet, dat na de oorlog Leiden ge middeld met niet meer dan 1000 in woners per jaar toeneemt, kan zeker niet van een buitengewone groei wor den gesproken. B. en W. van Oegst geest vragen in dit verband aandacht voor de wijze, waarop het gebied tus sen PosthofWarmonderwegNachte gaallaan is geschied. Oegstgeest had hier ongetwijfeld een aantrekkelijke woonbuurt geschapen. Kerkelijk en maatschappelijk sluit dit gebied voor een belangrijk deel bij Oegstgeest aan. Het prae-advies wijst verder nog op het feit, dat aan het maat schappelijk en verenigingsleven van Oegstgeest vele inwoners van Leiden deelnemen. Verweerschritt Reeds in 1930 hebben B. en W. van Leiden geprobeerd de gemeente Oegst geest geheel bij Leiden ingelijfd te krij gen. Het toenmalige Oegstgeester ge meentebestuur heeft een verweerschrift opgesteld, waarvan sommige conclusies ook nu nog opgeld doen. Grenswijziging van gemeenten tegen de wil der belang hebbenden is een zeer schadelijk lap middel, dat ingaat tegen de richting, waarin de evolutie onzer staatsregeling zich beweegt, zo lezen we in éón der punten van het verweerschrift. Voorts wordt betoogd, dat Leiden in 11 jaar on- Puzzle-Prominenten 1. C. N. Boekwijt, Leuvenstraat 2 te Leiden; 2. J. J. van Vliet, Con- cordiastraat 18 te Alphen aan den Rijn; 3. A. Snijders, Hoflaan 48 te Leiden. geveer 1/14 deel heeft bebouwd van de grond; die het volgens zijn bestuur nodig had. en voorts is de wijziging niet in het belang van de streek. Ook een adres, opgesteld in 1930 door enkele grensbewoners nabij Rijnsburg om bij de gemeente Rijnsburg te worden in gelijfd, "had geen succes. In het verwéer- schrift dat hierop betrekking heeft staat vermeld, dat niets de requestranten belet hun kerkelijk, verenlgings- en gezel schapsleven te Rijnsburg voort te zetten, en ook is met de voorgestelde wijziging geen enkel meer algemeen belang ge- Positie Met bijzondere belangstelling hebben B. en W. het slot van de brief van Ged. Staten gelezen, waarin wordt verklaard, dat afstand van de thans omstreden ge bieden er toe zal bijdragen, dat Oegst geest een gemeenschap wordt met uitgesproken eigen karakter en eigen plaats. Het Oegstgeester college vai en W. meent, dat deze redenering logisch lijkt, maar dat het afstaan van bevolkings groepen eerder verlies dan winst zal be tekenen. Iedere gemeenschap bestaat uit schillende delen, die wat aard en karak ter betreft van elkaar afwijken. Dit geldt ook voor ons eigen land. Geen rechtge aard Nederlander zou enige groep uit onze bevolking willen afstoten uit de staatsgemeenschap. Wanneer nu een gemeente als Oegstgeest met een bevolking, die in hoofdzaak een stedelijk karakter draagt, dat deel van zijn inwoners, dat meer op het platteland is gericht, verliest, zou dit een verarming van de gemeenschap zijn. Oegstgeest is voort gekomen uit verschillende kleine buurten, namelijk de Leidse Buurt, de Mors, de Bazar, het Oude Dorp en de Kwaak. De meer excentrisch ge- Parkbevolking, maai ook anderen Kostbare cultuurgrond komt in beide gemeenten nu eenmaal voor "PVE OPMERKING, dat de kom van Rijnsburg tot in Oegstgeest is uitge- -L' breid in verband met het gebrek aan bouwgrond in Rijnsburg, wordt niet ter zake doend geacht in het prae-advies van B. en W. van Oegstgeest over de voorgestelde grenswijziging. Er is slechts in betrekkelijk spora dische gevallen op Oegstgeester grond gebouwd en dan nog vrijwel steeds door particulieren, die reeds in Oegstgeest woonachtig waren. De kom van Rijnsburg bevindt zich meer Noordwaarts, wordt gezegd, en er is daarin nog enige ruimte voor woningbouw. Benoorden het Oegstgeester kanaal heeft Rijnsburg bovendien nog uitgestrekte gronden, die zich lenen voor woningbouw. Dat die gronden daarvoor een te hoge cultuurwaarde hebben, achten B. en W. geen redelijk motief. Hetzelfde kan namelijk worden gezegd van de gronden, die aan de grens van Rijnsburg, op het grondgebied van Oegstgeest liggen. Bovendien worden langs de Voor- houterweg en langs de Noordwijkerweg al verscheidene huizen gebouwd. Maar er is nog een ander argument zeggen B. en W. van Oegstgeest dat rechtstreeks tegen de annexatieplannen ingaat en dat zelfs door Ged. Staten zelf aan de hand is gedaan. Rijnsburg zegt, dat de te annexeren grond nodig is woningbouw en G.S. willen niet, dat de bebouwde kernen van Rijnsburg Oegstgeest aaneengroeien. Flora heeft zioh altijd kunnen uitbreiden, ook al stonden de veilinggebouwen op Oegst geester grondgebied. En in het niet menvallen van de kerkelijke grenzen met de burgerlijke kan evenmin een n: tief voor annexatie worden gevonden. Ged. Staten zeggen ook, dat „het wei nig omvangrijke in het Westen van Rijns- burg nog beschikbare terrein is be stemd voor industrievestiging, waar mede reeds een aanvang is gemaakt". B. en W. stellen daartegenover, dat de N.V. Van der Vijvers conservenfabriek daar al jaren bestaat en dat er verder var plannen om nog meer industrie ter plaat se te vestigen niets is gebleken. De be woners van het grensgebied zijn ook helemaal niet zo enthousiast vooi overgang naar Rijnsburg als wel door Rijnsburg wordt gesuggereerd. Wat de riolering betreft, waarover klachten aan het adres van het Oegst geester gemeentebestuur zijn gericht, in 1956 komt de rioolwaterzuiveringsinstal latie klaar en dan kan in de huidige toe stand ook bij Rijnsburg verbete ring komen. En de klachten over de verlichting zijn eveneens ongegrond. De Sandtlaan en de Oegstgeester weg wor den door en voor rekening van Rijns burg verlicht. De andere wegen in het grensgebied worden door en voor reke ning van Oegstgeest verlicht. Voor verlichting van de Rijsjes werd op 14 September j.l. nog een crediet van f 10.000 beschikbaar gesteld door de raad Oegstgeest. Beweringen over moei lijkheden bij brand zijn bepaald bezij den de waarheid. En het argument, dat postvergisslngen voorkomen die tot ver traging en schade leiden, kan niet se rieus worden genomen. Volwaardig en W. schrijven: „De argumenten, die worden aangevoerd om tot grondaf- stand door Oegstgeest aan Leiden en Rijnsburg te geraken, zijn naar ons oor deel naet steekhoudend om tot een der gelijke belangrijke en voor Oegstgeest ingrijpende stap over te gaan. Oegst geest mag er aanspraak op maken in de andstad Holland het typische karakter /an plattelandsgemeente zij het dan daarnaast met het bijzondere karakter woongemeente te behouden. Het mag verlangen, dat het een volwaardige gemeente blijft, d.w.z. een gemeente, waarin naast haar zogenaamde „park bevolking" ook plaats blijft voor hen, die in de land- en tuinbouw, in de bloem bollenteelt of in de bloembollenbedrij- en werkzaam zijn. Protest Als hogere colleges de grenswijziging toch doorzetten is het de gerqeente ze ker niet onverschillig, waar de nieuwe grenzen komen te lopen. B. en W. zijn verwonderd, dat de West-grens van l el den zelfs tot over het tracé van de nieu we Rijksweg moet worden opgeschoven. En dat met het motief, dat deze gronden recreatieterreinen moeten worden voor de bewoners van het nieuwe Morskwar- tler. Een uitbreidingsplan is nog niet eens opgesteld en evenmin is aangetoond, dat opoffering van landbouwgrond voor dat doel nodig is. B. en W. achten een protest hiertegen op zijn plaats. Bij na der onderzoek zou waarschijnlijk blij ken, dat Ledden genoegen kan nemen met een aanzienlijk kleiner deel van de ge meente dan is voorgesteld. En hetzelfde geldt voor Rijnsburg. B. en W. bepleiten het behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid. Minister Beel heeft op 23 Maart in de Eerste Ka mer gezegd: „Naar het middel van grens- legen bnnrten z(jn de gemeente blljv het gemeentebestuur ni< onderdeel van vergeten. Rapport Het Oegstgeester college haalt verder het rapport van het Economisch Techno logisch Instituut aan, waarin zijn stand punt ruime steun vindt, al onderschrijft het niet alle conclusies van het rapport. Ten aanzien van de randgebieden zegt het rapport, dat het Rijnsburgse grens gebied een overwegend agrarische struc tuur vertoont en een nauwe samenhang met de aangrenzende gemeente. De Hoge Mors doet zich kennen als een platte landskern met een belangrijk arbeiders element. De banden met het woongebied van Oegstgeest zijn gering, doch ook van een samenhang met het aangrenzende Leiden kan eigenlijk niet worden gespro ken. Is dit nu een pleidooi voor de toe voeging van deze gebieden aan Rijnsburg en Oegstgeest, zo vragen B. en W. van Oegstgeest zidh af. Zij menen dit met grote nadruk te moeten ontkennen. B. en W. wijzen er nog op, dat u't deze rand gebieden juist personen naar voren zijn gekomen, die in het bestuur van de ge meente een belangrijke rol hebben ge speeld en nog spelen. Bovendien is het de vraag, of het wel gewenst is dat een gemeente een zo sterk eenzijdig karakter gaat vertonen als nu in het voornemen ligt. Oegstgeest heeft getoond voor de belangen van het hele grondgebied te kunnen en te willen op- Het prae-advies brengt In herin nering, dat enige maanden geleden van de zijde van Rtynsburg in het aan grenzende deel van Oegstgeest een actie werd gevoerd om handtekenin gen te verzamelen voor aansluiting bö Rijnsburg. In een spontaan ont stane tegenactie hadden in enkele dagen tijds 128 gezinshoofden hun handtekening gezet op een lijst waarin zü verklaarden bij Oegstgeest te willen blijven. wijziging mag eerst worden gegrepen, indien vaststaat, dat niet langs de weg van een gemeenschappelijke regeling een reële oplossing voor de zich voordoende problemen kan worden verkregen". Nog maals wordt verklaard, dat men bereid is met Leiden en Rijnsburg tot overeen stemming te geraken. Aanhouden De grenswijziging is niet urgent te achten. Er kan geen bezwaar te gen bestaan deze voorlopig aan te houden en over 10 4 15 jaren nog eens nader te bezien. B. en W. spre ken de stellige verwachting uit, dat men dan niet meer aan grenswijzi ging zal denken. Zij nemen aan, dat de raad, na kennismaking van het bovenstaande, in genen dele van de noodzaak tot grenswijziging is over tuigd. B, en W. stellen de raad voor uit te spreken, dat de grenswijzigingen in ge nen dele noodzakelijk of urgent zijn te achten; dat grenswijziging in het zich snel ontwikkelende Westen van het land als een verouderd begrip moet worden be schouwd, en Ged. Staten te verzoeken af te zien van het voornemen tot H.M. de Konin gin een verzoek tot wijziging van de grenzen van de gemeente Oegstgeest te Veron hield zich bezig met televisie De heer Grombergen heeft gisteren op een goed bezochte bijeenkomst van de Leidse afdeling van de vereniging voor experimenteel radio onderzoek ir. Neder land het onderwerp „Televisie" aange sneden. In de vorm van een zelfgebouwde televisie-ontvanger was demonstratie materiaal aanwezig. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen hebben velen een dankbaar gebruik gemaakt. Wijsvinger afgekneld In de machinefabriek „Drakenburgh" aan de Sumatrastraat is gisteren de 15- jarige A. van H., van beroep draaier, met zijn rechterhand tussen het drijfwerk ge raakt. De rechterwijsvinger werd afge koeld. Per ziekenauto is de jongen naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Kapitein H. Posluma Kapitein H. Postuma, adjudant van de garnizoenscommandant van Leiden, wordt ingang van 24 October overgeplaatst de hogere krijgsschool te Den Haag. hij is benoemd tot kapitein-adju dant van de directeur dezer school. Kapi tein G. C. Mijldert zal kapitein Postuma hier opvolgen. (Advertentie). HAARLEMMERSTRAAT 84 LEIDEN De JUNGHANS SPECIAAL ZAAK voor Leiden Medische studenten zagen film „In naam van de mens" In de filmzaal van de academie werd gisteravond onder grote belangstelling van cic medische faculteit de Russische film „In naam van de mens" vertoond. Dc film, die in 1954 in de studio voor populair-wetenschappelijke films te Leningrad onder regie van L. G. Klotsjkof is voltooid, geeft een beeld van het werk. dat door de physioloog Iwan Petrowits Pawlow en zijn leerlingen werd verricht. Ze werd door de Unesco geplaatst op de lijst van de beste populair-wetenschap pelijke films uit de aangesloten landen. Een korte inleiding op de film werd gehouden door de psycholoog-joumallsi Stefan Askenase speelde Chopin Stormachtige geestdrift der talrijke toehoorders Bij zulk spel vallen bijna alle mogelijke bezwaren weg Een Chopin-recital is in onze huidige muziekpraktijk geen opzienbarend verschijnsel; Chopin's koers staat nog altijd zeer gunstig, ondanks moderne zakelijkheid. Met andere grote klaviermeesters, zoals Beethoven, Schu mann. Debussy of Ravel, zou men het bepaald niet aandurven. Het is ge woonlijk in een dergelijke, enigszins ironische stemming dat de muziek recensent zich „ambtshalve" naar een Chopin-avond begeeft. Ondergetekende moet evenwel beken nen, dat bij hem al spoedig elk spoor van ironische hooghartigheid verdween, toen hij gisteravond in de Stadsgehoor zaal de beroemde Poolse pianist Stefan Askenase beluisterde. Zijn bewondering nam voortdurend toe. zodat iedere moge lijke bedenking door geestdrift werd ver drongen. Toch speelde Askenase niets nieuws, terwijl ook zijn op zichzelf schitterende en imponerende techniek geenszins een uitzondering is vergeleken met die van andere vermaarde pianisten. Waarin Is nu het bijzondere van dit magnifieke spel gelegen? Wij zijn er aan gewend geraakt, Chopin te horen vertolken in een stijl, waarbij alles gericht schijnt te zijn op briljante effecten; tempi worden tot het razende opgevoerd, evenals het klankvolume, de al te bekende werken nog boeiend doen zijn wordt gestreefd naar een soort van nerveuze overspanning, die soms imponeert, om daarna toch een leegte achter te laten. Men krijgt dan de indruk, dat Chopin zijn ongeëvenaarde oeuvre slechts geschreven heeft om de pianist X de gelegenheid te bieden zijn auditorium te verbijsteren. Bij Askenase nu is dit streven om te verbijsteren geheel afwezig. Het is, alsof hij geheel voor zichzelf speelt om in overgave en grote innerlijke concentra tie tot het wezen van dit oeuvre door te dringen. De tempi blijven rustig en be heerst, overdreven klankuitbarstingen komen eenvoudig niet voor, de toon is steeds levend en geladen. De virtuositeit dient bij Askenase alleen om de nimmer stakende stroom van lyriek te realiseren. Opvallend was reeds de eerste polo naise in cis, die in een gelijkmatig tempo, bijna zonder sterke climax, werd ge speeld en die daardoor juist een merk waardig donkere geobsedeerdheid kreeg. Beheerst en lyrisch, prachtig vau toon Oegstgeester college trekt van leer AANGEZIEN LEIDEN de grote slokop zal zijn als Ged. Staten de overtuiging krijgen, dat grenswijziging met Oegstgeest noodzakelijk is, houdt een belangrijk deel van het prae-advies van B. en W. van Oegst geest over deze kwestie zich met de Leidse zienswijze bezig. Opvallend is daarbij, dat een deel van de Leidse argumenten om de grens nog verder op te schuiven dan Ged. Staten noodzakelijk achten, in het geheel niet wordt weersproken. Zo zwijgen B. en W. in alle talen over de Leidse wens de inrichtingen Endegeest en Voorgeest op Leids territoir te brengen. Maar over de andere door Leiden naar voren gebrachte punten wordt des te meer gezegd. De inleiding tot het antwoord op de Leidse argumenten houdt zich bezig met de kwestie van bouwgronden. B. en W. Oegstgeest komen tot de conclusie, dat het wel gemakkelijk is op andermans grond te bouwen, maar dat betekent voor Oegstgeest toch wel grote schade. Zo be vinden zich in het door Leiden begeerde gebied tien tuindersbedrijven, met een oppervlakte van 10 ha, waarop twintig ge zinnen van zelfstandigen een bestaan vin den. De gezamenlijke tuinders hebben in 1950 bij de Leidse groenteveiling voor J 107.549.79 geveild, en in 1954 voor niet minder dan 186.163.30. Zelfs al moet dat gebied eens worden bebouwd, dan kan het Oegstgeester gemeentebestuur deze bebouwing zelf wel in handen nemen en in goede banen leiden Rekenen Voorgerekend wordt van Leidse zijde, dat het bestaande woningtekort van Lel den 3700 bedraagt. Tot 1970 moeten 1400 woningen tengevolge van krotopruiming sanering verdwijnen, terwijl voor het opvangen van de bevolkingsaanwas 4550 woningen nodig zijn. In 1970 moet Leiden dus ongeveer 9600 woningen hebben ge bouwd. Er is ruimte beschikbaar voor 8000 woningen, zodat er een tekort zou zijn aan ruimte voor 1600 woningen, dit is voor ongeveer 6000 personen. Voorge steld wordt nu een gebied in te lijven, waarop circa 7000 woningen gebouwd kun nen worden voor ongeveer 26.000 perso- B. en W. van Oegstgeest menen, dat de berekeningen van Leiden alleen reken kundig opgaan. Zelfs doet Lelden geen poging aan te tonen, dat de gemeente uit haar innerlijke ontwikkeling datgene no dig heeft, wat thans van Oegstgeest dreigt te worden afgenomen. Indien men afstapt van het strak dirigistisch standpunt, dat binnen een stedelijke agglomeratie de grotere be stuurlijke eenheid per se moet groeien ten koste van de kleinere, dan staat nergens geschreven, dat de bevol kingsaanwas In c(jn geheel binnen de stad Leiden moet worden gedirigeerd. De idee, zo zeggen B. en W. van Oegstgeest, dat men niet onbelemmerd en onbeperkt in inwonertal kan groei en, schijnt onverdraaglijk. Voorts betwijfelt het Oegstgeester col lege. of de door Leiden aangehouden be volkingsdichtheid van 40 woningen per ha wel juist is. Het meent, dat 50 wo ningen per ha wel gerechtvaardigd is. Ruimte Het Oegstgeester college onderschrijft de stelling, dat een stad om haar eigen lijke bebouwing ruimte moet hebben. Dat zal ook steeds zo blijven, zolang ons land niet geheel is volgebouwd. Maar is het daarom nodig, dat het vrije gebied ook tot het grondgebied van de stad behoort? Zoals de randstad Holland bezig is zich te ontwikkelen, laat het zich aanzien, dat in de nabije toekomst meer eigenaardige grenzen zullen ontstaan. De problemen, zoals die zlrh hier voordoen, vragen een ruime visie. Grenswijziging brengt Juist weer nieuwe vragen met zleh mee. die om een oplossing vragen. B. en W. zt|n daarom van mening, dat zeker voor het Westen grenswijziging als een verouderd begrip moet worden Briel Het prae-advies herhaalt telkens weer, dat het Oegstgeester gemeentebestuur niet kan inzien, waarom uitbreiding van een stad niet zou kunnen gaan in sa menwerking met een aangrenzende ge meente. In 1953 is daarover corresponden tie gevoerd tussen Oegstgeest en Leiden naar aanleiding van de aankoop door Leiden van gronden van Rijkswaterstaat, gelegen langs de Rijksweg. Toen was ook al bekend, dat Leiden Oegstgeester grond gebied op het oog had. en B. en W. van Oegstgeest richtten daarom een brief tot dat van Leiden, waarin het college aan drong op samenwerking voor de ontwik keling van het betrokken gebied. Het antwoord van Leiden slaat in ex- tenso ln het prae-advies afgedrukt. Hoe zeer Leiden ook de Oegstgeester bereid verklaring voor samenwerking op ruime schaal op haar juiste waarde weet te schatten, zo staat hierin te lezen, toch houden B. en W. van Leiden er aan vast, dat het op het Leidse Morskwartier aan sluitende deel van Oegstgeest onontbeer lijk is voor een harmonische uitbreiding van dit stadsgedeelte. Samenwerking tus sen belde gemeenten over het gehele ter rein van het gemeentebestuur is wettelijk niet mogelijk en feitelijk onuitvoerbaar, zo berichtte Leiden. Grenswijziging is dan ook voor Leiden de enige mogelijke op lossing. Het Oegstgeester prae-advies zegt, dat in gemeenschappelijk overleg een oplossing is te vinden. „De gemeente Leiden, die zich er op mag beroepen dat binnen haar grenzen een van de meest beroemde universiteiten is ge huisvest, had juist nu een lichtend voorbeeld kunnen geven. Het is he laas anders gelopen!" Geen grond B. en W. van Oegstgeest bestrijden voorts de zienswijze, dat ln het Leidse gedeelte van de Lage Mors geen ruimte kon worden gereserveerd voor doeleinden van algemeen belang. Met de bouw van een kerk ls Immers al begonnen en enkele scholen zijn al tot stand gekomen of zul len binnenkort worden gebouwd. Ook is hier een openluchtbad en een overdekt zwembad geprojecteerd. Ook het Leidse argument, dat de Was- senaarseweg wordt doorgetrokken, mist alle grond. Dat die weg nog niet is door getrokken ligt niet aan Oegstgeest, maar aan Rijkswaterstaat, die nog geen beslis sing heeft genomen over het toekomstig was ook de smartelijke noxturne in en de dromerige in B op. 62. Hier ontbrak elke geaffekteerdheid, elk maniërisme, sterk verbreid onder Chopin-vertolkera. Een ernstige, geresigneerde Chopin voor ons op. Een bijzonder gelukkige keuze was die der vier scherzi, een zware taak overi gens die door Askenase schitterend werd volbracht. Zelfs de volgorde was goed ge kozen: na het weemoedige in b, het tragi sche in cis, het grillige in E volgde ten slotte het scherzo in bes. waarin de com ponist zich na de felle hartstocht van het bes moll weet op te werken naar de ongenaakbare fierheid van het Des dur, psychologische ontwikkeling, die Aske nase meesterlijk verwezenlijkte. Na de ernstige, de sombere ei heroïsche Chopin herleefde voor on intieme liefhebber der Poolse folklore 1n twee zonder enig effektbejag gespeelde mazurka's. Tenslotte zes études, eerst de drie ongenummerde Etudes nouvelles, daarna twee études uit op. 25 en één uit op. 10, de briljante étude in Ges. veder licht gespeeld en van een bijzondere be koring. De geestdrift der talrijke toehoor ders was stormachtig. Twee toegiften volgden, kleine werkjes van resp. Mozart cn Bach, de meesters die Cho pin hoven allen vereerde en wier wer ken hij zijn leven lang speelde cn aan zijn leerlingen aanbeval. Merkwaardig is het. hoezeer deze klassieke mees ters h(J Chopin logisch aansluiten. BH Askenase's Chopin-vertolklng be grijpt men eerst, dat de Franse schrij ver André Gide. zelf uitstekend pia nist, Chopln tot de grootsten der klas sieke meesters kon rekenen. BIJ zulk spel van Askenase vallen bijna alle mogelijke bezwaren weg, enkele zeld zame misslagen verliezen betekenis. Over Interpretatie valt steeds te debatteren, doch wanneer dc interpre tatie waarachtig en overtuigend is, valt er tegen de visie van de pianist niet veel In te brengen. We «tjn Aske nase voor deze avond zeer dankbaar. DR J. VAN DER VEEN Burgerlijke stand var Leiden GEBOREN: Hendrik zn v G. Postma en A. Jungeius; Johnny zn v G. C. A. Kasteel M. Zandbergen; Frederikus zn v K. Duijverman en J. Kamphues; Antonius F. zn v P. v. Hecke en A. H. Warmerdam; Martien dr v J. v. d. Sluis Veer en E. Dij- serinck; Magdalena M. dr v W. M. Reij- man en M. S. J. H. Stooter; Cornelia M. dr v C. v. d. Bent en H. v. d. Zeeuw; Barend R. zn v A. B. Slotemaker en V. M. van Bosse; Rudolf E. zn v J. Wiegel en P. Boone; Maria P. dr v G. de Leeuw en A. Noppen. ONDERTROUWD: A. v. d. Hhoorn en J. E. Schreuder. GEHUWD: H. J. Haverkate en A. E. Cool. OVERLEDEN: D. Buijs, man, 48 Jaar. (Advertentie). UW OUDE MATRAS als NIEUW TERUG, maar dan alleen bU Malrasseninakerij StoffeerderU HAARLEMMERSTRAAT 81 Telefoon 22580 beloop der Rijkswegen. Aansluiting van de doorgetrokken Wassenaarseweg op de Rijksweg, waarvan het in 1937 vastgestel de uitbreidingsplan uitgaat, is onmogelijk, omdat deze weg op een uiterst gevaar lijk punt bij de Slaagh op de Rijksweg zou uitkomen. Oegstgeest beroept zich ln dit verband ook nog op een door de Kroon bevestigd besluit van G.S. uit de jaren 19361938 omtrent de bebouwing langs dc Wassenaarseweg. Moeilijkheden Ook de verbreding van de Lage Mors weg is afgestuit op moeilijkheden, die zich voordeden ten aanzien van de verbete ring van de Rijksweg. Zo lang die ver betering niet tot stand is gekomen, ver zetten de belangen van het verkeer op de Rijksweg zich ernstig tegen aansluiting van een verbrede Lage Morsweg. zo schreef de hoofdingenieur-directeur van de directie Zuid-Holland van Rijkswater staat in 1952. De argumenten tenslotte, dat het Aca demisch Ziekenhuis zich niet kan uit breiden zonder op het gebied van twee gemeenten te komen, nemen B. en W. van Oegstgeest niet ernstig. Dit is immers een Rijksinstelling, zodat het reeds op die grond onjuist is dit als motief naar voren te brengen. In 1950 heeft Oegstgeest op een brief van Curatoren geantwoord, dat bij het inzenden van de uitbreidingsplan nen ernstig rekening hiermee zou worden gehouden In het Oegstgeester uitbreidings plan. Sindsdien heeft Oegstgeest hierover niets mee dr J. de Leeuwe. Spr. gaf een uiteenzet ting van het begrip ..reflex" zoals dit bij verschillende physiologen wordt gede finieerd, en vervolgens besprak hij de rol die het bewustzijn bij reflexbeweging De Russische commentaar bij de film werd overgezet in het Nederlands door de heer Gordon. Daar de geluidsinstalla tie niet al te best functionneerde, gingen sommige gedeelten van de tekst verloren en konden deze dus niet worden vertaald. Iwan Petrowits Pawlow, die ln 1890 hoogleraar werd in Tomsk en vervolgens ln St Petersburg. gaf van 1890 tot 1895 colleges ln de pharmacologic en na 1895 ln de physiologie. Na laboratoriumproe ven met dieren, waarbij hij de voorwaar delijke reflexen bestudeerde, die het ge volg waren van het toedienen van be paalde prikkels, paste hij zijn methoden ook op rpensen toe en vond uit dat het woord voor de mens de meest omvattende prikkel is die er bestaat, zowel kwalita tief als kwantitatief, en daarom met geen enkele andere prikkel is te vergelijken. Hij hoopte, dat zijn ontdekking tot het geluk van de mensheid zou kunnen bij dragen, daar hij als materialist van me ning was, dat de menselijke psyche met zijn theorie van de voorwaardelijke re flexen, die met bepaalde delen van de hersenschors zijn verbonden, geheel zou zijn te verklaren als mechanisch wer kend. ____gSS£ de twee-delige overall Duizenden zijn enthousiast met de twee-delige overall gemaakt volgens octr. no.41727 met de vele voordelen o.a gemakkelijk aan- en Ik uittrekken moderne coupe eenvoudiger wassen Agenda van Leiden Vrijdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Veilig Verkeer, verkeersforum met film. Snouck Hurgronjehuls, 8 uur: K. en O., cursus school- en beroepskeuze door drs P. J. Stolker. Volkshuis, 7 uur: K. en O., cursus crea tieve arbeid door Henk Kors. Turk, 8 uur: modeshow Van Egmond Offerman—Messcher—Hollants. Doelen, 8 uur: Maatschappij der Ned. Letterkunde, dr K. F. A. Halbertsma over: Vaderlandse artsen-letterkundigen uit de 17de eeuw. Clubhuis „Oosterkwartier" (Borneostr.), 8 uur: prijsuitreiking tentoonstelling „Jo- han Mater" en „Prof. ir Sprenger". Centrum (ingang Moriaansteeg 2), 7.45 uur: Ned. Herv. Mannenvereniglng op G.G. „De Heere is onze Banier", Jaarver gadering, spreker ds A. J. Kret Oegstgeest, bedrijfscantine M.E.B., 8 uur: feestavond personeelsvereniging. Zaterdag Speeltuin Ons Eiland (Kortenaerstraat), half 4: eerste-steenlegging clubhuls. Wijkgebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 13), 8 uur: openingsavond jongensclub „U.K.S." Antonius-clubhuls, 8 uur: feestavond VOLA met „Jong en Jolig" (Sempre Avqnti). Schouwburg, 8 uur: „Tot Ieders Genoe gen" (25 Jaar) met „Vrije Vogels" door H. Friellng. Gymnasium, 8 uur: Leidse Gymnasten- bond „Uno Sumus Animo", propaganda- Zondag Leger des Hells (Hooigracht), 10 uur: huldiging brigadier M. Semeijn (35 jaar officier). Pieterskerk, 7 uur: Gezinszondag (Bij zonder Kerke werk), Jonkvrouw* C. M. van Asch van Wijck en dr P. L. Schoon- helm over: Het gezin als leerschool voor het leven ln de maatschappij; zang door het Maranatha-kwartet uit Suriname; or gel: Leo Mens. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Leger des Heils (Hooigracht), 3half 5: receptie brigadier M. Semeijn (35 Jaar officier). Geref. Kerk, 8 uur: herdenking 35-jarig bestaan Chr. Oranje vereniging, feestrede ds G. Toornvliet, or gelspel Felke Asma. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 109 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshi. tot 20 November). Foyer stadsgehoorzaal, 9—6 en 8—half 11: tentoonstelling Veilig Verkeer (t.m. Zaterdag). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, t«L 20552, en do Haven-apotheek, Haven 18, UL 20085. (Advertentie). PRONONCE 1 Uw adres oor BETERE NYLONS

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3