E Eigendomsvorming door belastingvrij sparen 1 Negatief Jacht op «rroot wild Hier heerst Het verleden keert weer Puzzle 2 VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 Drs Hazenbosch (op C. N.V.-conferentie): Klassenstrijd gaat weg wanneer proletariër verdwijnt (Van onze sociale redacteur) VERLANGENS ten aanzien van uitbreiding der vaeanties en verkor- ting van de werkweek zyn niet bevorderlijk voor het totstandbrengen van een gespreide eigendomsvorming. De christelijke vakbeweging zal zich dit goed dienen te realiseren, wanneer zij haar standpunt in deze kwesties bepaalt. Dit zeide gisteren drs. C P. Hazenbosch op een in Utrecht ge houden studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond. ve een politiek, die het sparen door een zo breed mogelijke groep van ons volk zoekt te bevorderen Drs Hazenbosch meent, dat ter vergro ting van de spaarcapaciteit en ter bevor dering van de spaarzin, vakbeweging, be drijfsleven en overheid een tiak hebben De mogelijkheid zou moeten worden ge opend bijvoorbeeld jaarlUks een bedrag in 520 gulden maximaal af te trekken in de loon- en Inkomstenbelasting. De hypotheek van 70 procent voor kopers van huizen zon tot 85 procent kun- worden opgevoerd, indien de over heid zich garant zou verklaren voor de supplementaire vtjftien procent. >llectteve arbeidsovereenkomsten 10 kannen worden gewijzigd dat gepremieerde spaarregelingen kannen worden opgenomen. Uiteraard dient hler- bt] de keuze van het spaardoel volkomen vrü te blijven. Vooral deze laatste regeling zou slechts betrekkelijk weinig geld behoeven te kosten. Wanneer Iemand bijvoorbeeld be sluit vijf procent van zijn Jaarinkomen te sparen, en de werkgever legt als premie 20 procent van dit bedrag erbij, dan Is dit maximaal één procent van het JaarlQksi bedrag aan loon. Verdrievoudigd Het reële Inkomen van de industriële handarbeiders is in de jaren van 195 1954 met twaalf procent toegenomen. De inlagen bij de spaarbanken zijn In deze zelfde periode verdrievoudigd. Bij de staatsmijnen 1* reeds een gepre mieerde spaarregeling van kracht Hierbij ls gebleken, dat bij een jaarinkomen Spreker wilde Mever van gespreide eigendomsvo-ming spreken in plaats van het gebruikelijke bezitsspretding en be zitsvorming. De bevordering van de gespreide eigen domsvorming heeft steeds tot de idealen van de christelijk-soclale beweging be hoord. Dit Ideaal dient dan ook volgens •preker te blijven gehandhaafd en tot verwezenlijking te worden gebracht Gespreide eigendomsvorming noemde hij waard om na te streven op grond van zedelijke, sociale en economische over wegingen. daaronder zijn de overwegin gen van zedelijke aard volgens drs Hazen bosch het belangrijkst. Zij hebben n.l consequenties met betrekking tot de wijze waarop de gespreide eigendomsvormine moet worden bevorderd De problematiek van de gespreide eigendomsvorming val' In twee delen uiteen, n.l. het probleem van de inkomensvorming en het probleem van de inkomensbesteding De door het C.N V nu reeds gedurende enige Jaren voorgestane vrijere loonvor ming schept gunstige voorwaarden om tot gespreide eigendomsvorming te ge raken. Handhaving van de centraal be heerste loonpolitiek daarentegen vormt een belemmering voor de gespreide eigendomsvorming. Sparen Eigendom ontstaat uit het nlet-gecon- sumeerde deel van het Inkomen, dwz uit besparingen. Een op gespreide eigen domsvorming gerichte politiek is derhal- 3060 gulden 29.3 procent van de betrokke nen aan de spaarregeling deelneemt, bij Jaarinkomen van 3290 gulden 48,6 pro- en bij een jaarinkomen van 3730 gul den zelfs 65.2 procent. Met het verdwijnen van de proletariër gaat de klassenstrijd weg. Wie proletariër is. is afhankelijk, hetgeen ondermijnend •kt op de persoonlijkheid. Enip parti culier eigendom is gunstig voor zelf-ont- plooiinp De mens heeft dan enige zorg in hij zijn verantwoordelijkheid kan uitlenen. Tenslotte meent drs Hazenbosch, dat de sociale verzekering de mens toch niet die vrijheid geeft, die wel wenselijk zou zijn. Er is volgens hem een te grote afhanke lijkheidsfactor. De voorwaarde om eigendomsspreiding te krijgen en de mens enige eigen verant woordelijkheid te geven is een sociaal- economische politiek, die gericht is op handhaving van waarde-vast geld. Geen invoerrecht meer op nairiumperboraat (Van onze parlementsredactie). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp Ingediend tot opheffing van de in voerrechten op waterstofperoxyde en na- tnumperboraat. Niet alleen van Belgi sche zijde was bezwaar gemaakt tegen de heffing van invoerrecht op deze pro ducten, ook van de zijde der Nederland se Vereniging van Zeepfabrikanten rees protest tegen de instelling van een in voerrecht van tien procent der waarde op nairiumperboraat. De gemeenschap pelijke bezwaren vloeiden voort uit het feit, dat sinds het begin van het vorig jaar de productie van natriumperboraat sterk is gestegen en tevens de verbruiks- ontwikkeling een enorme evolutie heeft doorgemaakt. Dit laatste was aanleiding tot grotere importen en dus tot de ver melde klachten der zeepfabrikanten-ver bruikers. Het wetsontwerp beoogt een tijdelijke schorsing, omdat aangenomen wordt, dat de Benelux-productie van natriumperbo raat binnen afzienbare tijd zodanig zal zijn opgevoerd, dat daardoor de Benelux- behoefte aan dat product geheel of nage noeg geheel zal kunnen worden gedekt, zodat de heffing van het bij de opbouw van het tarief van Invoerrechten pas sende recht van tien procent verantwoord kan worden geacht "T^NKELE leidende protestantse figuren in Duitsland hebben zich uitge sproken tegen een christelijke vakbeweging. Verrassends zit er in deze mededeling niets. Toch willen wij er wel iets van zeggen. In de eerste plaats dit: uit deze mededeling blykt wel, dat de vraag, of er een christe lijke vakbeweging in Duitsland moet zijn, de gedachten daar blijft bezig houden. Dat behoeft niet te verwonderen. Binnen de thans daar bestaande vakbeweging is er een voortdurende spanning tussen de socialisten en de confessionelen. Ook dat is weer niet vreemd. Men kan wel proberen, men sen van allerlei verschillende opvattingen in een grote organisatie onder te brengen, maar dan wordt het óf een bloedeloos geval óf de conflicten kun nen niet uitblijven. In Duitsland doet het laatste zich voor en de confes sionelen voelen zich in de bestaande eenheidsvakbeweging te minder thuis, nu deze laatste te duidelijker is gaan aanleunen tegen de Westduitse so ciaaldemocratische partij. TN DE tweede plaats merken we naar aanleiding van deze verklaring der A protestantse kerkelijke leiders op. dat zij toch wel erg negatief is in haar motivering. Men is tegen een christelijke vakbeweging, omdat anders de dusgenaamde algemene vakbeweging wat erg de radicale kant zou kun nen uitgaan en rich bovendien op politiek terrein zou kunnen begeven. Nu willen wy de betekenis van deze argumenten niet ontkennen, maar meent men nu, dat zo de vragen worden opgelost? \Y, IE DE situatie in ons eigen land kent, weet, dat een christelijke vak- beweging een uitgesproken positieve waarde heeft. Die waarde kan zij hebben, doordat zij zichzelf is. En door zichzelf te zyn is zij maar niet een rem tegen radicalisme en tegen misbruik van de politiek, maar oefent zij een positieve invloed uit tot ver buiten de eigen organisatie. Bij een eenheidsorganisatie zou dit niet in die mate mogelyk zijn geweest. Nu deze kerkelijke leiders in Duitsland met het gezag waarover zij beschikken gemeend hebben, een verklaring te doen uitgaan, hadden zij verstandig gedaan, in hun oordeelsvorming dit duidelijke Nederlandse voorbeeld te betrekken. TN HAAR berichtgeving over een mogelijk huwelijk van de Engelse A prinses doet een groot deel van de Journalistiek zich niet van haar beste zyde kennen. Er is hier sprake van een hinderlijk volgen m de meest on beschaamde zin van het woord. En het is niet alleen de journalistiek, die hier schuld heeft. Want de journalistiek houdt zich met deze zaken bezig, omdat zij weet, dat onder het publiek en dat zyn u en wij voor deze dingen een intense belangstelling bestaat. Maar beschamend blijft het voor wie er even over nadenkt. Het wordt tyd. dat er nu definitieve mededelingen afkomen, van welke aard ook. Want anders blijft de jacht op dit grote wild voortgang vinden En enkele toch ook niet onbelangrijke zaken in ons leven, zoals de eerbied voor het gezag en de eerbied voor het huwelijk, zijn hierbij nauwelijk: gebaat. SPIERPIJN, SPIT... ftfERMOGÈNF Kon.-Shell laat opnieuw negen tankers bouwen Ter uitbreiding van het onlangs aan gekondigde bouwprogramma 1958-1960 heeft de Koninklijke Shell aangekondigd, nogmaals negen tankers te laten bouwen Acht van deze schepen zullen op drie Westduitse werven worden gebouwd: het negende, een schip van de 32.000 ton asse, komt in Engeland gereed Van de in Duitsland te bouwen schepen oehoren twee tot de 32.000 ton en ze de 18 000 ton klasse. Het bouwprogramma omvat thans 43 tankers met een tonnage van meer dan een mfllloen. Nederlandse werven werd de bouw van veertien, Duits* van acht en Britse van een-en-twintlg schepen ge- Dader roofoverval Ie Swalmen gearresteerd? De vermoedelijke derde dader van de roofoverval op de 86-jarige Ch Cox te Boukoul bij Swalmen Dinsdag j.l-, aanleiding waarvan o.a. een zestienjarige jongen werd gearresteerd, U door de politie aangehouden. In Venlo werd gisternacht een autc stolen, die in de omgeving van Maastricht panne kreeg. De bestuurder, die aan zijn hand werd gewond, liet zich in het voog- dijgestiuht in Heer behandelen. Een der broeders herkende de gewonde echter als een vroegere patiënt en belde de politie. Bij het horen van de politiemotor vlucht te de man de bossen in, maar met behulp van speurhonden werd hij spoedig opge spoord. Men vermoedt in hem de derde dad r van de roofoverval te hebben ge vonden, Geldregelmg Nw-Gvinea Maximum uitgifte munt biljetten verhoogd (Van onze parlementsredactie). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet „Geldregeling Nieuw-Gulnea". In de Me morie van Toelichting wordt opgemerkt, dat Ingevolge genoemde wet ten be hoeve van Nieuw-Guinea biljetten aan toonder (muntbiljetten) kunnen worden uitgegeven tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig mlllioen gulden NNG-courant Totnogtoe is dit bedrag voldoende geweest, maar dank zij de toenemende activiteit op verschil lend gebied in Nieuw-Guinea, waarbij speciaal kan gewezen worden op de uit breiding van de gouvernementele be moeienis en op de te verwachten ver groting van het arbeidsveld van de in dit rijksdeel werkzame olie-industrie, moet met een verdere geleidelijke uitzetting van de muntbiljettencirculatie rekening worden gehouden. Met het oog hierop acht de regering het wenselijk reeds thans het wettelijk toege laten maximum voor de uitgifte van muntbiljetten te verhogen. Teneinde te bereiken, dat met /le desbetreffende wet telijke voorziening geruime tijd kan wor den volstaan, wordt voorgesteld het thans geldende maximum van NNG f25 millioen te brengen op NNG f50 millioen. Van ruïne tot kerk Zondag eerste dienst in UiTechise Geer.ekerk De oude Geertekerk te Utrecht, die om haar voor verder verval te behoeden door de Remonstrantse gemeente van de Herv. kerk werd aangekocht, is thans weer zover opgeknapt, dat er Zondag voor de eerste maal een speciale dienst in gehouden kan worden. Deze dien*' zal plaats hebben tussen de stapels leien en de planken en onder de steigervlle- ring. Dezer dagen is n.l. het hoogste punt van de restauratie bereikt, 4..w de top van de z.g. Vieringtoren. Het zal echti nog geruime tijd duren voor de kerk. waarvan niet veel meer over was dan een ruïne, definitief voor d« eredienst in gebruik genomen "kan worden. Inauguiatie prof. mr H. Drion te Rotterdam Prof mr H. Drion zal Dondardag 27 Oct aan de economische hogeschool te Rotter dam met een rede zijn ambt aanvaarden gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht, de hoofdbeginselen der burgerlijke rechtsvordering, het handelsrecht, het fall lissementsrecht, alsmede het int. privaat recht Hongaars© aartsbisschop Grösz in vrijheid Mgr Joszef Grösz, aartsbisschop van Kalocar (Hongarije) is in voorlopige vrij heid gesteld, zo meldde de Hongaarse radio. Hij ls In 1951 tot 15 jaar veroor deeld. Het is de tweede Hongaarse pre laat die is vrijgelaten. Kardinaal Minds- zenty kreeg, zoals men weet. In Juli zijn vrijheid terug. Op 5 en 6 Nov. wordt In het Eyk- manhuis te Driebergen een praktijkweek end gehouden voor leider van gemeente- kringen over het onderwerp: De kerk ons eerste milieu. Tot zendelinge van de Morgenland zending in Egypte is benoemd mej W. Groeoeveld. onderwijzeres te Amsterdam, zuster Hedwig Bül!, die to£ nu toe sinds 1922 onafgebroken in Aleppo heeft ge werkt zal zich voor herstel van gezond heid ln Straatsburg vestigen. Onderwijsbtnoemingen Garreisw Lutten; tot hoord :e IJmuidcn B. Meest aan de Joh. Calvijnscl A. v. d. Leer te s-Gra te Utrecht; aan de Oostermeer L. Strikwe tot tijdelijk onderwijze E Schuurr senaar. M H Hut Erp Taalman Kip te Rotterdam. Lim Bok Tong. M HAMEA Geeft mooie Gaafheid Gezondheid. u Vreugde Als U er voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tische aandoeningen in Uw gezin. ASPRO' legen ;\x griep verkoudheid hoofdpijn - koorts rkeumatische aandoeningen keelpijn kiespijn - nervositeit. rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO' tabletten, met wat water of melk ingenomen, en de verkoudheid is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn gestild en de koorts gezakt. 'ASPRO' H. Algra besprak in Delft Chr. politiek Bij de opening van de 44e dies natalis an de afd. Delft der S.S.R., sprak gister- tiddag in de aula van de Technische Ho geschool het Eerste Kamerlid, de heer H. a over: „Christelijke politiek: vraag stuk en roeping" Spr. onderwierp allereerst het staatkun dige leven in Nederland ten tijde van de schoolstrijd aan een beschouwing en zei dat het streven naar neutralisering, dat moest leiden tot ontkerstening van ons volk. ten dele slaagde. Velen hebben daardoor van de Christe lijke politiek een probleem gemaakt. In :e tijd zijn er diverse symptomen die op wijzen dat men deze ontkerstening wil voltooien. WIJ zien internationaal een steeds verdere vervaging van de Christe lijke tradities en in ons eigen land een voortgaande verzakelijking en als nog groter gevaar van overheidswege de neiging tot het compromis, het coördine- •n van „geloof en ongeloof'. De taak van de christelijke politieke partij is hier de volksopinie te beïnvloe den. de geestelijke vrijheid te handhaven partij te kiezen tegen de staatsmacht die verzakelijking als normaal aanvaardt. De taak van der kerk moet hierbij niet worden misverstaan. Niet onder haar di rectie moet de cultuur komen. E kerk is geen totalitair instituut maar zij brengt totalitaire boodschap. Daarmede houdt haar taak op. In Nederland, waar steeds sterk streven naar het neutralisme heeft bestaan, ligt een nieuwe taak christelijke politieke partij: boven de zakelijke overwegingen de vraag •tellen: „Wat wil God dat ik doe". Twee inauguraties bij de V.U. Hoogleraren De Jong en Wieringa verbonden zich aan economische en sociale faculteit (Van onze Amsterdamse correspondent) De faculteit der economische en sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit is hedenmiddag versterkt door het optre den van twee nieuwe hoogleraren. Prof. dr G. de Jong zaïl colleges geven ln de economische aardrijkskunde, prof. dr W. J. Wieringa in de economische en sociale geschiedenis. Beiden waren voordien reeds lector. De nieuwe hoogleraar hield een rede over: „Denkvormen van het geografisch gebied in eenheid en verscheidenheid". Hij ving zijn betoog aan met de opmer king, dat de opvatting van het geogra fisch gebied (ruimtelijke eenheid) afban, kelijk ia van de mening over het begrip geografisch. Wanneer men de chorolo- gische gedachte is toegedaan, dan is geo grafie de wetenschap van de verschijnse len der aardoppervlakte, van natuur en cultuur ln ruimtelijke verscheidenheid, vooral van die verschijnselen, welke on derling samenhangen. De geografie heeft dus te maken met een totaliteit van ruimtelijke differentiaties. Deze totaliteit heeft twee aspecten: de integratie van differentiaties ter plaatse, de verticale samenhang en de integratie van verschil lende plaatsen, de horizontale samen- De eenheid berust op bepaalde ge zichtspunten. Geografische gebieden zijn denkvormen van de werkelijkheid. Prof. Wieringa sprak over: „Economi sche "heroriëntering in Nederland mi de 19e eeuw". Hij betoogde, dat Nederland zich ln de 19e eeuw van het economisch verval, dat in de 18e eeuw inzette en in de Franse tijd zijn volledig beslag kreeg, zeer traag heeft hersteld. Men kan daar voor verschillende, allerlei objectieve oorzaken aanwijzen, maar het is mede een gevolg van een zeer traag verlopen de heroriëntering cp de eisen, die de economische problematiek van de 19e eeuw stelde. Nederland moest een nieuwe, structurele basis zoeken voor zijn welvaart, daar die van de 17e en de 18e eeuw als voorgoed verouderd moest worden beschouwd. Het waren voorna melijk de nijverheid, de handel en het kapitaal, die een nieuwe koers moesten varen, waarbij van deze drie de nijver heid op de lange duur de hoofdpijler van het economische bestel zou moeten wor den. Voor haar volledige ontplooiing was het nodig, dat ook de handel en het ka pitaal zich in haar dienst stelden. De handel heeft zich echter zeer traag los gemaakt van practijken, die behoord hadden bij de stapelmarkt van de bloei tijd der Republiek. Pas in het begin van de 20e eeuw werd het contact tussen ka pitaal en bedrijfsleven hersteld. jGupa: BOUTEN STOPSEL van Geta Bever VOOR DUIZEM0 Duitse dominees tegen chr. vakbonden Ook Von. Thacliden-Trieglaff aan hun zijde Leidende Duitse protestanten hebben zich in Stuttgart uitgesproken tegen herleven van de vroegere Chriselijke vakbonden. De verklaring werd onderte- xend door de bisschoppen ds Bender Karlsruhe, ds Haug In Stuttgart en Lilje in Hannover, en door de president van de Evangelische Kerkdag, dr Von Thadden-Trieglaff. Men zegt hierin dat het voor de Christenen in de vakbonden een eerste taak moet zijn de medewerking aan een zuivere en zakelijke vertegen woordiging der arbeidersbelangen te sterken. Door de samenwerking van democratische krachten in de arbeiders- wereld moet volgens de bisschoppen radi- calisatie en politieke misbruik der vak bonden worden verhinderd. Zij zouden het opleveren van Christelijke vakbon den zien als een daad van ongeduld, die rampzalige gevolgen zou kunnen hebben. De verklaring werd aanvaard op een bijeenkomst van dominees, die een „comi té voor het behoud van de eenheid der vakbonden" gesticht hebben. Beroepingswerlc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Rotterdam-Vreewijk J. N. de Ruiter te Leiden; te Oosterbeek (3e predikantsplaats) G. Pettinga te Hul- Benoemdd: tot zendingedirector v de G. Z B-: J de Lange te Nunspeet. Aangenomen: naar Terborg J. J. Vedder te Grootegast. Bedankt: voor Schoonhoven-Wil. lingelangerak J. P. Haspels te Goëngt voor Kampen D. J. van Dijk te St. Anna- land. die het beroep naar Nieuwerkerk i d. IJssel aannam. Genef. Kerken Examen: de classis Almelo heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar 1 klaard W. J. Hoogenraad, Wierdensestraat 123. tel. 2406 te Almelo, die zich terotond beroepbaar stelt Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Zierikzee (2e pred. pL) B. Bijleveld te Noordeloos en J. de Vuyst te Vlissingen. Promoties DELFT, 13 Oct. Gepromoveerd to tor in de technische wetenschap op schrift: Alumlnlumoxyde als chroma fisch adsorbens. ir J. M. H. Fortuin, proefschrift: Banach function spaces, CHOCOLADE Venkcdk ZATERDAG 15 OCTOBER Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 N' Gram. 7.30 Gewijde mui. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Tdem 9.00 V. d. vrouw (9.35—9.40 Waterst 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11.00 V. d zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Metropole ork. 12 30 Land- tuinbouw - meded. 12.33 Gram. 12 55 Zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws 13.20 Salonork en solist 13 45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14 10 Amus.- •«- k^-sprogr. jeugd 1700 Amus.i ram. 17.30 Rep. v.h. Koninklijk be; Ned. Antillen en Suriname 18,00 Sport- p. 18.10 Gram. 18.15 Journalistiek week- erz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 ■am. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch Al- rlel Een en ander over de 15 landen var 9.00 Nws 19.10 Gram us. 20.20 Act. 20 35 D< :var. progr. 22 35 Wij 20.00 „Llchtbaker :al. 23.00 Nws 23.15 Nw 8 00 Nws 8 18 Esperanto 23.22 Dar Hilversum II, 298 m. VAH Gram. 7.15 Gym 7.30 Gran Gram. 8.35 Orgelspel 8.55 Gym v. d. vrouw 9.10 Grt ..Tijdelijk uitgeschakeld". ic VARA: 10.20 V. tinubedrijven 11.20 Strijkkwart. 12.00 Orgel spel 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Grarr 13.00 Nws 1315 VARA-varla 13.20 U.S.A. cabaret 13.45 Sportpraatje 14.00 Gevar. pro gramma 14.35 Koor-instructie 14.50 Boekbe spr. 15.05 Dansmuz 15 35 „Van de wieg 18 35 Gram. 19.00 19 30 ..Passepartoi Kierkegaard aan caus. 19 55 „Deze Nws 20.05 Gevar 22.15 Ween se mi kloppen", hoorsp 17.50 18 20 Lichte muz i staalkaart VPRO progr. 22.00 Soe 2240 „Binnen 23.00 Nws en S Journ. een weerber. 20.30 „7! Ujjjvarsiteit" 20.40 Gevar. progi Engeland, BBC Home Service, Dansmuz. 12.30 Gram. 1255 „Hav 40. Het was doodstil in het ruime gebouw, toen de stem van de voorganger klonk: ,,Ik vraag en ver zoek aan U beiden, evenals gij zult te antwoor den hebben op de dag des oordeels, wanner de geheimen van alle harten zullen geopenbaard worden, dat gij. als een uwer bezwaar heeft, waardoor ge niet op wettige wijze door het huwe lijk kunt verbonden worden, gij dat nu bekent. Want weest verzekerd, zovelen verbonden wor den in strijd met Gods Woord, ze zijn niet ver bonden door God; noch is hun huwelijk wettig." De stem zweeg. De spreker keek het bruids paar aan. Rob zag nu voor het eerst op en wierp een snelle blik op Kitty, die hem evenwel niet aankeek, maar de ogen op de grond geslagen had. Zij trok voorzichtig de handschoen van haar linkerhand de hand. die straks de trouwring zou ontvangen. Maar die zou er niet aanko men. want toen kwam de grote sensatie' Ernst ging voort en stelde aan de bruidegom de gebruikelijke vraag: ..Wilt gij deze vrouw hebben tot Uw echtgenote, om met haar te leven in de heilige, echtelijke staat volgens Gods ge bod? Wilt gij haar liefhebben, troosten, eren. verzorgen in ziekte en gezondheid: en haar a leen trouw blijven, zolang gij beiden zult leven?" Weer richtte Rob het hoofd op De norse uit drukking op zijn gelaat maakte plaats voor een vastberadene In zijn ogen kwam een vreemd vuur. En met zijn zware stem die tot in alle hoeken van de kerk gehoord kon worden, gaf hij op de hem gestelde vraag ten antwoord: ,,Ik wil niet" En geen twee seconden later herbaalde hij: „Ik wil niet." HOOFDSTUK XIV Vrij betveria door J. Harwood men met stomheid geslagen. Men keek elkaar aan. En dan weer naar de kleine groep bij het altaar. Wat er ook aan de hand was, dit was duidelijk: de man, die naar de kerk was geko men om te trouwen, die hij liefhad, weigerde nu openlijk voor God en Zijn gemeente haar aan reden zijn! Of was Rob Martin soms half of heel dronken, zodat hij niet wist. wat hij deed? Daarop leek het toch ook niet. Hij stond nu recht op en keek fier en frank rond, volkomen nuchter Daarentegen zat Kitty als ineengekrompen. Alweer wendden aller ogen zich naar de voor ganger, die nu toch een beslissing nemen moest Ook Ernst was zo verbaasd, dat hij aanvanke lijk geen woord kon uitbrengen. Maar dan kreeg toch zijn verantwoordelijkheid de overhand. „Wat betekent die belediging?" vroeg hij «treng. Op het horen van die stem verdween het vuur uit Rob» ogen. Zijn mondhoeken begonnen te tril- hoofdHii bracht zijn brede hand naar het voor. betekent? Hoe... hoe kan ik dat nu vertellen? En wijzend op Kitty, die zat te snik ken: „Vraag het haar! Ik dacht een vrouw te zullen trouwen, die ik kon liefhebben en achten een vrouw, voor wie ik met plezier wilde wer ken van s morgens tot 's avonds. Dat dacht ik te zullen vinden in haar. Ik. domme, blinde dwaas, ik had mij vergist." Opnieuw was er, na die felle, hartstochtelijke woorden een voelbare stilte, maar ook een pijn lijke belangstelling voor het treurspel, dat daan bij het altaar zich afspeelde. De bruidsjonker van Rob legde de hand op diens schouder, als om hem te kalmeren, maar de smid was nog niet uitgesproken. „Liefde? Lief-: de bestaat niet. Of misschien heeft een man niet' het recht liefde te verwachten, ik weet het niet.) Maar waarom zou een man zich binden aan een' vrouw, voor wie hij geen eerbied kan voelen?" Kitty had zich opgericht bit haar gebogen hou ding. Zij beefde nog erg, maar wierp hem, die haar nu openlijk afwees, een uitdagende blik toe „Wat ge ook dacht of voelde, Rob Martir, ge hadt geen recht, Gods huis te ontheiligen door dit optreden", zeide de predikant. „Ik begrijp u dus wel. dat ge volstrekt weigert om Catharina Fletcher tot vrouw te nemen. Ik moet die vraag stellen, opdat de gehele gemeente het antwoord verneme. Gij weigert?" „Ja, mijnheer." „Zoals ik ik ook weiger om met Rob Martin te trouwen", zei de bruid uitdagend. „Er is niets meer te verklaren", zei Rob kop pig. „Ik wil haaf niet hebben en zij mij niet. U wilt toch niet een paar tegen hun zin trou wen?" (Wordt vervolgd •r. 19.00 Nws 19.15 Sport 19.30 Ge ).15 Caus. 20 30 Interviews 21.00 Ge 22.00 Nws 22.15 Hoorsp. 23.45 Av« rep. 19.00 Geve Nws 20.24 Voetbalrep. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 22.00 Ork.conc. 22.45 Volkslie deren 23.00 Nws 23.15 Gevar. muz. 24.00 Gram. 0.50—1.00 Nws. NWDR, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nwi 13.15 Lichte muz. 14.00 Idem 15.00 Volkslie deren en dansen 16.00 Amusmuz, 17.00 Lichte .00 Hoorsp. 24.00 Nwi 0.15 I 1 00 Jaz 2.15—5.30 Gevi Frankrijk, Nationaal progr. 347 m. Kiass. muz. 13.00 Nws 14.17 Ork.conc. Gram. 16.55 Kamermuz. 17.55 Gram. Viool en clavecimbel 18.30 Am. uitz. Gram. 20.02 Lichte muz. 20.32 Hoorsp. 22.10 Gram. 23.25 Idem 23.4524.00 Nws. d sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Cabaret 2100 Omr.ork. 22.00 Nws 22.15 Studio 22.55 Nws 23.05—24.00 Gram. 484 m: 12.15 Gram. 13.00 Nws 13.15 Ver progr. 14.00 En Seconde AudiUon 16.00 I Geva i Nw 17.30 Jazzmuz sold. 18.40 Gram. 19.30 Nws 20.00 ïgr. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz 23.00 Gram. 23.55 Nws. 16.30 V. d. Jeugd 17.0f Duitse TV-] In de TV-dierentuin 17.15 Progr.oï Filmrcp. 20.35 „Die Zauberflöte, opera 21.30 Weekjourn. en Een woord voor de Zondag. Vlaams-Belg- TV-progr .17.00 V. d. jeugd Testbeeld 19.18 Gram. 19.30 Openings- 21.15 beeld 19.31 TV-nws 19.45 Pi Flimverz.progr. 20.45 TV-feullleton Tophits. Frans-Belg. TV-progr. 18.48 Testbeeld 19. rogr. 22.30 Wereldm LETTERGREEPRAADSEL Onderstaande lettergrepen zó in het diagram plaatsen dat van links r rechts gelezen 7 woorden ontstaan: Boek, boot. der er, gis, ka. ke. mer. on par re ren. ring. «te. ter, ton. va. veer werk. Oplossing vorige puzslc Horizontaal: L Wal. 4. ver. 7. is, 8. bol, 10. la. II. potig, 13. druk, 14. aard, 15. trui. 17. soms. 20. knoop, 22. ijl. 24 gin, 25. rU. 36. gas. 27. Jas. 1:1. Wild. 2. aj. 3. zot. 5. el. 6. rand. 8. bokking. 9 liaison 11. pu. 12. ga. IS twijg. 16 uk, 18. op. 19. spijs, 21. o 23. la. 25 i Kou en Pijn wrijft U weg met

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2