ïlicuwc £dJisri)f GTourant Geen loonsverhoging voor 1957 te verwachten? Eenzijdigheid geen voordeel 1 BULTHUIS Artsen vervuld met „grote zorg voor toekomst" DE gekwelde Faure stelt vertrouwenskwestie i.' M !i m lit i VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CheLRed.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zm en d«rtigst» jaargang No 10473 Staatvaslicb l< «htblmrn mqn bert in tagftenspatl" ZIE PAGINA 3 SER-ADV1ES BLIJFT ENIGE MAANDEN UIT Regering kan pas beslissen als ze bijna weggaat Voor de Koninklijke reis (Van onze Parlementsredacteur) De commissie van de Sociaal Eco- nomische Raad die zich op verzoek i van de regering bezig houdt met de opstelling van het loonhoogte-advies 1 heeft reeds een vrij groot aantal ver- gaderingen achter de rug. Het zal echter wel December of Januari wor den voor dat deze kwestie in de ple naire vergadering van de SER kan worden behandeld. Dit betekent, dat de regering eerst op een tijdstip dat zij bijna als demissionair moet wor den beschouwd, een beslissing over de loonhoogte kan nemen. Zoals bekend moet de SER de regering adviseren over de vraag of er ruimte voor een loonsverhoging is. In de studie van de SER zal daarbij uitgegaan dienen te worden van de economische situatie in de jaren 1955 en 1956 en tevens zal er rekening gehouden moeten worden me' de invoering van de definitieve ouderdom6vqrzekering en met een huur verhoging van ongeveer 25Deze beide Vacantie (twee weken) wordt wettelijk recht Vervangen door geld is niet meer geoorloofd (Van onze parlementsredactie) Het voorontwerp van een wettelijke regeling van de aanspraken van arbeiders op vacantie, onlangs aan de SER om advies gezonden, is thans gepubliceerd. De toelichting ziet het recht op vacantie als een op rechtvaardigheid berustende aanspraak. Wie arbeid verricht, moet de vruchten plukken niet alleen in de vorm van loon of inkomen, maar ook in de vorm van extra vrjje tijd. Het ontwerp beperkt zich tot het toe kennen van een wettelijk recht aan de genen die niet zelfstandig hun arbeids duur regelen. De verplichtingen die het Burgelijk wetboek opsomt, worden uit gebreid met bepalingen omtrent vacantie. Niet alleen aanspraak op loon, ook aan spraak op vacantie zal civielrechtelijk zijn. De vacantie wordt: ten minsts twee weken per jaar, en voor arbeiders bene den achtien jaar ten minste drie weken: van dit laatste kan tijdelijk worden af geweken op grond van bijzondere pro- ductietechni6che bezwaren. Ten minste een week (jeugdigen tweemaal een week of eenmaal twee weken) moet aaneen gesloten worden gegeven, bij voorkeur in het gunstige seizoen. Over de tijdstip pen der vacantie en de snipperdagen be hoort overleg gepleegd te worden tussen de belanghebbenden of hun organisaties Bij onvolledige dienstbetrekkingen (bijv. halve dagen) wordt de vacantie naar evenredigheid berekend. Dat geldt ook wanneer men nog geen jaar in dienst is, maar deze evenredige aanspraak kan alleen geldend worden gemaakt bij het einde van de dienstbetrekking of tussen tijds in het algemeen slechts nadat zij tot zea dagen is aangegroeid. Tijdens de vacantie blijft de aanspraak op loon, behalve waar men vacantiebon- nen heeft. De aanspraak op vacantie mag In de regel niet worden omgezet in een vergoeding In geld. Dat mag alleen als de dienstbetrekking eindigt en er dan nog aanspraak op vacantie bestaat. Om dit geldsbedrag dan weer om te zetten in vrije tijd tijdens een volgende dienstbe trekking, waarin hij wellicht nog te kort werkt om voldoende aanspraak op aan eengesloten vacantie te hebben, bepaalt het voorontwerp, dat de arbeider tevens aanspraak heeft op eventueel verlof zon der^ loon, als zijn in vorige dienstbetrek kingen niet gerealiseerde aanspraken op vacantie bedragen. Eisenhower (65) kreeg koitie en taart Pres dent Eisenhower is vandaag 6 Jaar geworden. In het leger-hospitaal t Denver, waar hij verpleegd wordt, heb ben zijn familieleden hem een gezellige dag bereid. Van alle kanten stroomden geschenken en telegrammen binnen. president mocht een kopje koffie drin keneen nieuwe „mijlpaal" op weg naar het herstel van zijn hartaanval. Het personeel van het hospitaal bood hem een reusachtige taart aan, getooid met Ame rikaanse vlaggetjes en dragende de in scriptie „Happy birthday, Ike". maatregelen zulen een loonsverhoging i ongeveer 6"/o noodzakelijk maken. Is dan nog ruimte voor een verdere loonsverhoging of voor andere sociale voorzieningen? Aan dit probleem zal de SER niet voorbij kunnen gaan. Als de ge stegen welvaart inderdaad nog ruimte voor de verbetering van verschil lende sociale voorzieningen rijs* de raag aan welke maatregelen prioriteit gegeven moet worden. Moet er dan een algemene loonsverhoging komen? De so cialisten 6taan nog steeds op dit 6tand- pun', hoewel het een publiek geheim is, dat de meningen in deze kring daarover steeds meer gaan' verschillen. Of zal b.v. voorrang gegeven moeten worden aan de verbetering van de invaliditeitswet of aan een voorziening voor weduwen en wezen? In de Stichting van de Arbeid heeft men zich op he' standpunt gesteld dat de regering een prioriteitslijst dient op te 6tellen zodat de SER precies weet waaraan hij zicAi heeft te houden. In Rooms-Katholieke kring is men onge twijfeld bereid de voorziening voor we duwen en wezen voorrang te verlenen boven een algemene loonronde. Korter werken t moet wel uitgesloten worden geacht dat op dit, prioriteitslijstje het vraagstuk ie verkorting van de arbeidsduur kan worden gaplaatst. De problemen die hiei ee samenhangen zijn zo ingrijpend en er Uien zoveel technische adviezen nodig zijn (o.a. van het Centraal Planbureau), dat het voor de S.E.R. haast onmogelijk zal zijn binnen een jaar aan de regering advies te geven. Nu wij een gespannen rbeidsmarkt hebben is het vraagstuk van de arbeidsduur op korte termijn minder gent. Dit hele vraagstuk is echter af hankelijk van de economische situatie. Daar deze nog altijd zeer labiel is heeft het vragen van een S.E.R.-advies dan ook ongetwijfeld waarde. Allereerst i6 dus het wachten op het loonhoogteadvies van de SER. Nu dit nog enige maanden op zich zal laten wachten is het op zijn minst twijfelachtig gewor den of dit Kabinet nog aan een loonsver hoging toekomt. Rust in de ontwikkeling van lonen en prijzen desnoods tot 1 Januari 1957 lijkt ons geen bezwaar, zolang minister Zijlstra eijn zeer ac tieve prijspolitiek voortzet. Intussen kan het debat over het systeem der loonvor ming dat bij de begroting van Sociale Zaken ln de Tweede Kamer zal worden gehouden gerust voortgaan. Ook al is het loonhoogteadvies dan nog niet op ta fel. Als men het systeem van een vrijere loonvorming aanvaardt zou men kunnen beginnen het regeringsbesluit om alleen de secundaire arbeidsvoorwaarden te verbeteren te niet te doen. Daarvoor is stellig een meerderheid in de Kamer *e vinden. Dan zouden ook de primaire ar beidsvoorwaarden verbeterd kunnen worden, hetgeen hier op r.eer komt, dat in verschillende bedrijfstakken de lonen met drie procent omhoog kunnen gaan. Uiteraard dient daarbij vastgehouden te worden aan de beperkende bepalingen, dat deze loonsverhoging geen prijsstij ging tengevolge mag hebben, en dat daar over overeenstemming moet bestaan tus sen werkgevers en werknemers. Townsend bij prinses Margaret 20 minuten gebracht aan prinses Margaret en de kon.-moeder. Townsend de prinses hadden elkaar in twee jaar niet gezien. Omstreeks acht uur ging hij Clarence House, de woning van prinses Margaret, binnen. Honderden verslagge- en fotografen waren aanwezig, om dat algemeen een beslissende stap ver wacht werd in deze romance, waarmee heel Engeland meeleeft Townsend arriveerde eergisteren per vliegtuig uit Brussel voor een vacantie van vier weken in de Britse hoofdstad De prinses was teruggekeerd van Bal moral Castle in Schotland, waar zij enige tijd had doorgebracht, Toen Townsend, aldus Reuter, na zijn bezoek aan de koninklijke familie op Clarence House, naar buiten kwam, werd hij verblind door de vele flitslampen en werd hij bestormd met vragen. Maar Townsend verzocht slechts, hem in de gelegenheid te stellen met zijn auto te vertrekken. Snel reed hij in de richting van het centrum van Londen, gevolgd door de vele persauto's. Het antwoord op de vraag of prinses Margaret van Engeland in het huwelijk zal treden met kolonel Peter Townsend is dus nog niet gegeven. Een eventueel huwelijk zou in Schotland kunnnen wor den voltrokken, omdat de kerk van Schot land zich principieel niet tegen een tweede huwelijk verzet Zoals bekend, liet Townsend zich van zijn echtgenote scheiden, nadat deze hem verlaten had (Advertentie). (Advertentie). VEL0UR- GORDIJNSTOF Franse Import 125 cm. br. 12.25 p. m. Botermarkt 23 tel. 20854 Voor BETERE 'oninginrichting GROTE PRIJSVERLAGING FALCON REGENJASSEN MOLET BOTERMARKT 8—9 HAARLEMMERSTRAAT 206 DE FALCONSPECIALIST Behalve radicalen zitten Gaullisten hem dwars De vier punten, kort samengevat, zijn: Integratie van Algerije, waarmee bedoeld wordtverhoging van de levensstan daard, vermeerdering van de inkomsten. Voorts spoedige invoering van maatrege len p korte termijn, dus bestuurs- en agrarische hervormingen. Ten derde een economisch plan op langere termijn en ten vierde, vrije, democratische verkie zingen, zonder druk van „terroristen". In Nederland 5LT£ iiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiinHii het KLM- vliegtuig DC 6b Jan van Rie- heeck, dat de Koningin en de Prins morgenmiddag voor een officieel bezoek naar de Neder landse Antillen en Suriname zal brengen. Van links naar rechts: P. Blokker (vlieger), W. F. J. Tielman (boordwerktuigkun- dige), C. J. van Vliet (vlieger), mejuffrouw P. Rijpstra (stewar dess), C. C. J. van der Meer (hofmeester), N. Bos (gezag voerder), H. Buytendijk (Ie te legrafist), J. ten Kate (purser), A. J. Greidanus (2e telegrafist), A. Vis (boordwerktuigkundige), M. J. Kat (hofmeester). Nog steeds de wet-Collard Leuvense studenten weer in slaking De studenten van- de R.K. universiteit in Leuven hebben voor vandaag een sta king aangekondigd als hernieuwd protest tegen de wet-Collard. krachtens welke de subsidies aan de RJC. scholen verlaagd wordt. Duizenden studenten van deze univer siteit zijn gisteren in botsing gekomen met speciale eenheden van de gendarme rie tijdens een serie massa-demonstraties tegen de wet-Collard, die vier graanden geleden door het parlement werd aan genomen. Jongen verdronken. De achtjarige Har ry Euving is gisteren te Nieuw-Zwir.de- ren (gem. Dalen, D.) in, de sluis op het Vossebelt verdronken. Algemeen belang niet gediend met een wanverhouding prestatiehonorarium „Nou zeg, hij kan niet door de deur". Rotterdam wil niet met Schiphol concurreren De .Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren het voorstel, op het gereedge komen vliegveld Zestienhoven een start baan van 1500 meter aan te leggen, goed gekeurd en hiervoor anderhalf millioen gulden beschikbaar gesteld. Zoals bekend is, zullen twee Engelse maatschappijen een dienst Rotterdam Londen onderhouden. De K.L.M., waar mede overleg is gepleegd, heeft reeds te kennen gegeven er geen bezwaar tegen te hebben, dat vliegtuigen van Engelse char termaatschappijen een regelmatige verbin. idng tussen beide plaatsen gaan onder houden. Het ligt bovendien niet ln de bedoeling te streven naar een gelijkwaardige plaats met Schiphol, dat het nationale vliegveld moet blijven. Het vliegveld van Rotter dam heeft alleen betekenis voor korte vluchten. Watersnood in Grieken land eist 23 doden De overstromingen, het gevolg zijnde rn aanhoudende regen, hebben in Grie kenland vele slachtoffers gemaakt. In de Griekse stad V0I09 in Thessalië kwamen 23 mensen om het leven en werden 15 gewond. Volos werd in April j.l. groten deels door een aardbeving verwoest Dientengevolge moesten vele mensen ir hutten en tenten huizen en die zijn ni door het water van de Anavros wegge spoeld. Ook Athene had van het weer t« lilden; 20 hulzen zijn ingestort. De communist Muller op vrije voeten Kurt Müller, de 42-jarige, voormalige plaatsvervangende voorzitter Westduitse Communistische Partij, werd eveneens door de Russen vrijgelaten arriveerde in het Westduitse kamp Fried- land. Ook hij werd aan een Interview on derworpen. De man verdween in 1950 op geheimzinnige wijze, werd naar Oost- Berlljn gelokt, en daar op 22 Maart 1950 gearresteerd. Hij werd bij decreet de Russische regering veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf, zonder opgav< de gronden. Toen men Müller vroeg: „Is U nog communist?", volgde het antwoord „Geen commentaar". situatie, ontstaan door de laatste stemming in de Zieken fondsraad, vervult de huisartsen „met grote zorg voor de toekomst". Dat bleek uit de rede die dr. mr. H. de Boer, voorzitter van de Konink lijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (waarvan alle art sen lid zijn), gisteren in Rotterdam heeft gehouden. De artsen vergade ren drie dagen in de Grote Schouw burg. Minister Suurhoff was gisteren onder de aanwezigen. Dr De Boer sprak o.m. over het be- roepgeheim. In de kringen van de sociale verzekering moet men goed begrijpen dat op vele gevoelige tenen tegelijk stapt, als men dat geheim gaat aantasten, meende hij. Niet omdat het zo'n heilig huisje is, maar omdat de arts de per soonlijke raadsman van de patiënt is. De ontwerpers van de sociale-verzekerings- wetten en de uitvoerders er van zullen zichzelf dan ook ln de ogen der artsen moeilijk méér kwaad kunnen doen dan door onnodig of onvoldoend gefundeerd dit beroepsgeheim te doen ondergraven. Voorzitter De Boer had ook bezwaren tegen het streven om van de medische verzorging een soort grootbedrijf te ma ken. De arts weet dat de vertrouwens positie een groot bezit is, van veel waar de voor een juiste behandeling van de zieke. Arbeidsverzuim Het arbeidsverzuim was een volgend punt. Niet alleen een psychologische kwestie, meende dr De Boer. maar ook een medische. Iedereen, ook het bedrijfs leven. zal de medewerking van de Maat schappij ondervinden, wanneer het er om gaat het arbeidsverzuim zo klein moge lijk te houden. Maar zij is zeker niet in de éérste plaats verantwoordelijk voor het misbruik dat er soms door werkne mers van gemaakt wordt „De hulsartsen begrijpen niet de hou ding van een groep in onze samenleving, die verklaart de grote Hjnen te zien en die wil praten over efficiency en de op voering van de arbeidsproductiviteit, maar die door haar houding in de Zie kenfondsraad de huisartsen de middelen onthoudt de efficiency van de praktijk- voering te verbeteren." Een duidelijk ge luid van voorzitter De Boer. „Het alge meen belang kan nooit z(jn gediend door een wanverhouding tussen geleverd werk en betaald honorarium Tijdens de openingszitting van het art sencongres werden dr W. K. Dlcke, di- ur-geneesheer van het Juliana-kin- derziekenhuis in Den Haag en dr J. 1 Loghem uit Amsterdam onderschei- met de prijs van het Izaak Korteweg Anna Ida Overwaterfonds uit Strijen. 1 prijs die thans voor de eerste maal kon worden uitgereikt nadat in 1950 d< zuster van de stichter van het fonds (zij had het vruchtgebruik van het kapitaal) as overleden. Dr Dicke ontving de prijs voor de be langwekkende resultaten uit zijn onder zoekingen op het gebied van darmstoor nissen en van de eiwitten, alsmede vooi zijn werk in teamverband. Dr Van Loghem werd onderscheiden als de meest vooraanstaande bloedgroeponderzoeker, waardoor hij Nederland op dit te de spits bracht. Op Curasao teerd om het Koninklijk bezoek goed te doen verlopen. De krui ser De Ruyter trok in de haven nu reeds zó veel belangstelling dat men bijna zou menen dat de Koningin inderdaad al aan boord was. Naar Canada en V.S. Met NCRV en NCRV naar overzee (Van een onzer verslaggevers) De Ned. Chr. Reis Vereniging zal in samenwerking met de Ned. Chr. Radio Vereniging volgend jaar een „familiereis" naar Canada en de Ver. Staten organi seren. Het is de eerste reis van deze soort, die uit Nederland start en voor de som van f 1650 heeft men kans om, heen en terug de tocht te maken en z'n familie leden aan de overzijde van het brede water op te zoeken. Op 29 Juni vertrekt de Rijndam uit Rotterdam. Hij vaart, via Halifax naar New York. Vandaar gaat het per trein naar Toronto, maar wie in Novia Scotia zijn familie heeft zitten, kan in Halifax debarkeren. De terugreis is vastgesteld op 23 Aug. uit New York per Maasdam. Wie langer wil en kan blijven, kan en mag dat doen. Voor hen. die familieleden ln de Wes telijke provincies van Canada hebben, zal een extra trein dwars door het continent gaan. Dat laatste uiteraard bij voldoende deelneming. PRINSES WILHELMINA NAAR SOESTDIJK Prinses Wilhelmina is vandaag naar Soestdijk vertrokken en stelt zich voor daar enige tijd te verblijven. De universiteit van Cambridge zal prof. dr Albert Schweitzer een eredoc toraat in de rechten verlenen. Speurster naar dieren-talenten Struikelen over Algiers PARIJS, 14 OCTOBER FAURE heeft ten aanzien van Algerije in de nationale vergadering een program van vier punten ontvouwd. Zoals eerder gemeld, hebben de socialisten een motie van afkeuring ingediend. Wordt deze aangenomen, dan zal premier Faure gedwongen zijn af te treden. Later werd gemeld, dat gekweld door de partijen van links en rechts, Faure vanmorgen vroeg de motie van vertrouwen heeft gesteld, waarover Dinsdag a.s. zal worden gestemd. Na de verkiezingen zal de mogelijkheid van een wijziging van het Algerijnse sta tuut kunnen worden bestudeerd. Inmiddels heeft de Franse nationale vergadering een, door de regering ge steunde, motie ov.r de volgorde van be handeling der vele ingediende resoluties, de motie Gaborit, met 305 tegen 274 stemmen verworpen. De motie kwam van radicale zijde. Faure heeft een krachtig beroep gedaan op de nationale vergade ring zijn kabinet niet ten val te brengen, maar de premier verwierf slechts een matig applaus van het centrum en de banken der rechtse afgevaardigden, het geen als een slecht voorteken wordt be schouwd. Wij tekenen hierbij aan. dat 69 Gaullistische afgevaardigden eveneens Faure hun vertrouwen ontzegden. Bourgès-Manoury, de minister van bin nenlandse zaken, heeft er op aangedron gen nog 60.000 man troepen naar Algerije te zenden, wil men de veiligheid in dat gebied kunnen verzekeren. Nog steeds wordt er gevochten in Ma rokko en hebben er incidenten plaats. De Parijse politie heeft in het Quartler La- tin een groep studenten gearresteerd, die demonstreerden tegen het zenden van Franse troepen naar Noord-Afrika. Westerling op Noordzee of., in India? Mr I&kaq zou aan boord van jacht zijn (Van een onzer verslaggevers). Er gaan de laatste dagen weer wonder lijke verhalen over ex-KNIL-kapitein R. Westerling. Een paar weken geleden schreef hij aan de kranten een brief dat hij Nederland verlaten had. Het pers bureau Ass. Press beweert nu dat men hem elk ogenblik in Singapore verwacht. En weer anderen zeggen dat hij Woens dagavond met een jacht (neen, niet de Schnellboot die in Maassluis ligt) ons land heeft verlaten, op weg naar Indonesië. Wat dat laatste betreft: er werd zelfs gezegd dat Veere de afvaarthaven was. Veeres havenmeester schoot in de lacht, toen we hem er naar vroegen. Geen „zeil jacht met motorvermogen zonder naam" gezien! Daarover spraken de geruchten namelijk. Een 35 meter lang Jacht. met 65 man aan boord. Mannen die ln Indo nesië het kader moeten vormen van een soort leger.. Zelfs zou het „niet uitgesloten zijn" dat mr Iskaq, de vroegere minister van econo mische zaken van Indonesië zich aan boord bevindt. Mr. Iskaq wordt, zoals men weet, door de politie gezocht. ÏIU is in Neder land geweest, zou in Europa hebben ge zworven, maar is In elk geval soek. Het schip zou eerst naar Algiers gaan. Om 'apens In te nemen. Maar Veere? De havenmeester acht het onmogelijk. Men moet al heel goed thuis zijn in Veere om een schip door de talrijke zandbanken heen te laveren. En dan met die mist van de laatste da gen! Ook Ass. Press brengt Weeterlings „te rugkeer" dm verband met de verdwijning Iskaq Tjokrohadisoerjo. In Singa pore meent men dat Westerling zich er gens in India of Aden bevindt (sic!) en vastbesloten zijn zich naar West- Java te begeven, voordat de uitslag der Indonesische verkiezingen vast staat, ten inde besprekingen te voeren met de lei ders van de Daroe-l-Islam. Het is bekend dat bij itn Singapore vrienden heeft, die hem helpen willen. Als Nederlander heeft hij geen visum nodig om Singapore bin- komem, maar volgens een verte genwoordiger van de immigratiedienst ..zal hij het misschien zeer lastig vinden om een vergunning te krijgen daar aan land te gaan". Cellofaan binnenkort Nederlands fabrikaat De Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda zal cellofaan gaan maken, een artikel dat tot nu toe niet in Nederland wordt vervaardigd. Eind 1956 zal de eer- cellofaan de fabriek verlaten. Er wordt geprofiteerd van ervaringen in het AKU-concern in het buitenland. HET WEER IN EUROPA Drama op de oceaan Tien vliegers vermist; schip (20 man) in nood Donderdagmiddag werden S.O.S.-seinen waargenomen van de IJslandse treiler „Einer Oiafsson", die in een razende storm zinkende was. Aan boord bevinden ziich 20 man. Het schip verkeerde gister middag op ong. 290 km ten noordwesten van Londonderry (Noord-Ierland) ln nood. Direct zijn verscheidene Britse vllegtui- en marineschepen op zoek gegaan het zinkende schip, waarover nader niets bekend is. Intussen wordt geseind, dat een Brits vliegtuig van het type „Neptune" dat aan het reddingswerk deelnam, is neergestort. Vanmorgen vroeg werden Ln de Atlanti sche Oceaan wrakstukken waargenomen van de machine, die tien man aan boord had. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door dicht* mist. Later werd gemeld, dat twee lijken van het verongelukte vliegtuig zijn geborgen. De IJslandse treiler schijnt niet meer in ernstige moeilijkheden te verkeren. Ariadne in Amsterdam l*MEVROUW Lorraine d'Essen uit New York heeft een der wonderlijk- rida ei ste beroepen in deze we- vliegtuit reld: zij is „animal Talent brengen' irtelde Scout" of om het in 1 voudig Nederlands te zeg gen: speurster naar talen ten onder de dieren. In drie jaar heeft zg d'Essen „Het Insect Had geer speciale opleiding geno ten. maar gaf blijk var zaak 1 100.000 dollai per jaar opgebouwd, uil het zoeken van speciaal geoefende dieren voor films. TV-programma's, advertentiebureaux en in dustrieën. Haar „plaatsingsbureau" voor dierlijke acteurs en actrices kan een beroep doen op een 1 750 behaarde 1 de schepselen, variërend var\ pende muis tc sende olifant. Een voorbeeld van d onmogelijke verlangen: waaraan zU in haar be- j,oar leven lan) roep dagelijks heeft te voldoen: een studio vroeg midden in Februari om erve van egn groot aangeboren ta beveder- iPnt Er moest een close- a grootte up gemaakt worden van van zpn handen stak u kunt het gelo of niet die mug speelde haar rol alsof ze haar per schien wel het hoogst be- New York taalde insect in de ge schiedenis werd. „Wat we met de mug hebben gedaan?" „Nou, ik vond het toch sneu haar niet in het leven te doen blijven. We hebben haar in de studio lospeiaten. Wie slaat er nu een acteur van 100 dollar per dag dood?" Haar dierlijke acteurs verdienen gemiddeld 100 dollar per optreden, on verschillig of dit een ogenblik, een uur of een hele dag duurt. Olifanten. welker onderhoud het duurst is. kragen hel maximum-salaris pan 750 dollar. Sommige van haar dit d'Ei n houdt zij op een f n bijna 15 heetarer af- bV. Met dit den overge- nacht ln haar huis 1 pier verdiepingen ie optreden Greentoich Village. Op een ongebruikelijke wijze wordt de deelnemers aan het congres van het Genootschap voor reclame te Amsterdam ser vice geboden: om de automobi list een wandeling te bseparen, vaart er een, in een Griekse tempel verbouwde pont tussen de Nassaukade, waar men de auto kan parkerennaar de Leid- sekade, waar het congresgebouw Bellevue staat. In de mistige ochtend vaart statig de Griekse tempel, bemand door Theseus en Ariadne. (Een bekend tijdschrift voor reclamedraagt de naam van Ariadne). •rrenrle) V 0 2 Stockholm Oslo zw. bew. llchtbew. WZW 8 ONO 2 14 0 13 0 Kopenh. Adam motregen WZW 8 ZZW 4 14 0 16 0.1 Sr' Bordeaux Grenoble nevel mist nevel NO 2 NO 2 windstil windstil 18 0 17 0 23 0 14 0 Geneve ZUrlch Locarno Berlijn neve! nevel windstil NO 3 windstil W 4 16 0 15 0 20 0 14 0.1 MUnchen motregen windstil 15 0.1 Innsbruck Rome nevel on bew. windstil ONO 3 19 0 24 0 AJacclo Mallorca on bew licht bew. ONO 3 N 2 21 0 24 0 Zelfde weertype Tot morgenavond verwacht rfrj De Bilt: Mist of laaghangend* «T bewolking, maar ook enkel* r jopklaringen. Zwakke tot matt- ge zuidwestelijke wind, wei nig verandering ln tempera tuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon 7.05-17.50; Maan 6.49-17.12. 15 Oc tober Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1