jOioumc £riJtórijr GTottronl Verruwing in 't verkeer neemt nog steeds toe Algiers, het andere blok aan het Franse been Dodenrit slechts door 63 van de 2000 overleefd WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10471 Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfi t« gfiebUoen "myn bert In Uytjenspatl" DE VERRUWING IN HET VERKEER neemt hand over hand toe. Ver keersregels niet al te nauw nemen, doorrijden na een ongeluk, een verminderd verantwoordelijkheidsgevoel en een algemene vervlakking worden jaar in jaar uit erger. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cijfers bijeengebracht over de in de eerste helft van dit jaar gevelde vonnissen en de aard der overtreding. Van Januari tot Juli werden 375.700 processen-verbaal opgemaakt en werden 3157 verkeers-„misdrijven" geregistreerd. Ruim 78 procent van deze misdrijven, 2477, werden begaan onder de invloed van sterke drank. Dronken achter het stuur gaan zitten omt in de grote steden méér voor dan jp het platteland, maar globaal gezien men zich in de kleinere plaatsen, hoegenaamd geen nadhtgelegenhe- :ijn, vrijwel evenveel hieraan te buiten. De categorie die zich aan dit misdrijf, dat zulke ontzettende gevolgen kan heb ben (de Haagse Venestraat) het meest (chuldig maakt, wordt gevormd door mannen van veertig tot vijftig jaar. Vrouwen ziet men zelden onder invloed achter het stuur. Zij vor- daarentegen wel een belangrijk deel van de groep weggebruikers, die na een ongeluk te hebben feroorzaakt, haastig doorrijden. Deze wel- ïig sympathieke houding is de laatste (aren steeds meer mensen eigen gewor- n; waren er in 1951 120 die hiervoor >rden gevonnist, in 1952 waren het er reeds 368 en in 1953 513. nakers („joyriders") treft men lelijk onder de jeugd beneden 21 IN EERSTE HALFJAAR 375.000 BEKEURINGEN Driekwart ran misdrijven op de weg door sterke drank Meer dan 1954 De twee grote acties van de politie voor veilig verkeer hebben het aantal proces- -verbaal dit jaar aanzienlijk doen stij gen. Door de acties in Februari en Maart steeg het percentage over het eerste kwar taal, vergeleken met dezelfde periode van let vorige jaar, met 45. In Juni, tijdens de tweede grote actie, ras de stijging 72 procent; van 44.580 in J954 tot 76.544 In dit jaar. Het totaal cijfer van het aantal verkeersovertredin- A.-R. actieprogram (Van onze parlementsredacteur) J~ÏE Anti-Revolutionaire Partij wenst een vooruitstrevende Christelijk nationale politiek te voe ren. zo kan men lezen in het ont- werp-Program van Actie, dat we op pagina 5 publiceren. In dit program, dat door de voor zitter van het Centraal Comité, mr A. B. Roosjen, tijdens een pers conferentie is toegelicht, is ueel aandacht besteed aan de sociale en economische politiek. Zo wordt het beleid van minister Zijlstra met grote kracht gesteund. Ook trekt het herhaald pleidooi voor de mede verantwoordelijkheid der arbeiders in de onderneming de aandacht. Een dezer dagen zal dit Program van Actie naar de kiesverenigingen worden verstuurd. Zij krijgen tot 3 November de gelegenheid amen dementen in te dienen. Hop op de Amerikaanse deur Israëlgarantie en wapens Israël heeft, btj monde van zijn ambas sadeur te Washington, de Ver. Staten dringend verzocht om een garantie voor veiligheid. Het drong aan op aanzien- meer wapens als tegenwicht voor de wapenzendingen, die Egypte uit Tsjecho- ilowakije zal ontvangen. Kort tevoren, ïad de Syrische ambassadeur in de Ver Staten tegenover de Amerikaanse onder minister van buitenlands" zaken voor het Midden-Oosten, Allen, verklaard, „dat een Amerikaanse waarborg voor de veiligheid van Israël, oorlog ln het omstreden ge- bier tengevolge zal hebben". (Men zal zich herinneren, dat de Westelijke mogend- beden de verplichting op zich hebben ge:.omen „de balance of power" ln het Midden-Oosten te handhaven). Bieientijd gen bedroeg vorig jaar 551.000, terwijl nu eerste helft alleen al 375.000 over treders werden bekeurd. Ook het bovengenoemde aantal „mis drijven", 3157 voor het eerste halfjaar, verhoudingsgewijs aanzienlijk groter dan dat van de vorige jaren: 5772 voor het gehele jaar 1953 en 6766 voor 1954. Tevens blijkt uit de cijfers van het CBS. dat de verkeerszondaars in bepaalde ar rondissementen van ons land aanzienlijk minder vertegenwoordigd zijn dan in an dere. In de arrondissementen Den Haag. Dordrecht, Haarlem, Arnhem, Zutphen, Zwolle, Alkmaar, Leeuwarden en Assen worden minder overtredingen begaan dan ln Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Gro ningen, Den Bosch, Breda, Maastricht, Roermond, Almelo en Middelburg. Fietsers: prima De zondebokken van het verkeer, de fietsers, hebben de belangrijkste bijdrage geleverd tot een vermindering van het aantal verkeersongelukken in Haarlem in de eerste kwartalen, is de conclusie van onderzoek van het Nederlands Eco nomisch Institnut. Overigens tast het Instituut nog in het duister over een merkwaardige statistiek. Het aantal ongelukken in de eerste kwar talen neemt voortdurend af (van 1950 1954: 90. 87, 75, 75, 65). maar het aantal ongelukken in de vierde kwartalen geven juist een tegenovergesteld beeld te zien (75, 85, 95, 96, 103). Voor beide perioden neemt het aantal fietsers dat bij onge lukken is betrokken, voortdurend af. Roekeloos Honderd gulden boete en een maand voorwaardelijk eiste de officier van jus titie te Roermond gisteren tegen de bouw vakarbeider J. B. B. uit Nuth (L.) die 3 Juli bijzonder roekeloos zou hebben gere den. B. wilde een voor hem rijdende autobus passeren, waarbij hij in aanra king kwam met een tegenliggende auto. De duopassagiere van B. werd van de motor geslingerd en was op slag dood; B. die pas in het ziekenhuis tot bewust zijn kwam, wist zich ook nu niets meer te herinneren van het gebeurde. Ritjes-maken zal in de toekomst zwaar der worden gestraft, aldus de Rotterdam se officier van justitie, in zjjn requisitoir tegen twee matrozen, die zich hadden ver maakt met andermans motorfietsen. Drie en zes maanden was de eis tegen beide Twee weken gevangenis en negen weken ontzetting uit de rijbevoegdheid was de straf voor de fabrikant W. P. B. uit Gennep, die op 29 Juni in de St. Anna- straat in Nijmegen een man dodelijk had aangereden en daarna was doorgereden. B. trof geen schuld aan het ongeluk; het slachtoffer was dronken. TWEE DODEN Bij Sluiskil kwam gisteren een be stelwagen van de Zeeuwsch-Vlaamse wa terleidingmaatschappij in botsing met een tankwagen, toen beide elkaar pas seerden op een weg, die tijdelijk was ver smald. De bestuurder van de bestelauto, de opzichter Tel uit Terneuzen, is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leden. De leidingen van de tankwagen raakten defect en de weg werd met pe troleum overstroomd. De 26-jarige A. F. S. den Boeft reed Maandag in G r o n a u met zijn motor tegen een lichtmast. Hij werd levensge vaarlijk gewond en is gisteren in het Groningse ziekenhuis overleden. De over ledene was een zoon van ds. F. A. den Boeft. Geref. predikant ond. art. 31 K.O. te Helpman. De duopassagier werd slechts licht gewond. Het aantal doden in het verkeer in October bedraagt thans negen en-twintig. Scheepsbotsing bij Ameland Prins Maurits boorde neus in Italiaans schip Gistermiddag is het Nederlandse s.s. Prins Maurits (1400 brt) van de Oranjelijn te Rotterdam in een zware mist bij Ame land in aanvaring gekomen met het Ita liaanse schip Vittorio Z (3147 brt) uit Genua. Het Italiaanse schip werd midscheeps getroffen en begon vrijwel onmiddellijk te zinken. Het Nederlandse schip kreeg een gat in de neus, maar niet ernstig. Het is in de loop van vandaag in Bre men aangekomen, waar de schade nader werd onderzocht De bemanning van de Vittorio Z. waar van alleen nog een mast en een schoor steen boven water uitsteken, werd door het Franse schip Kleber, op weg naar Duinkerken, aan boord genomen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken op de Prins Maurits, die een dag tevoren uit Antwerpen was vertrokken. MOSTER De Moster, die gisteren ongeveer 65 km ten westen van Skagen door de beman ning werd verlaten, drijft in zuidwestelijke richting af. Een Zweedse sleepboot uit Gothenburg zal trachten het schip te BOTSING Op de in' mist gehulde Theems, ten oosten van Londen, kwamen gisteravond twee Nederlandse schepen, de 499 ton metende Trim en de 708 ton metende Rijn- Gruenther bepleit één Europese luchtmacht De opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Gruenther, heeft ver klaard, dat de NAVO-strijdkrachten, zo wel wat omvang als wat kwaliteit be treft, achter zijn op de tijdschema's. De defensie-inspanningen moeten dan ook eerder vergroot dan verkleind worden. De luchtverdediging noemde hij één der zwakste punten van zijn commando. Inte gratie is óók hier noodzakelijk, dus vere niging der luchtstrijdkrachten. De grootste zwakheid ligt in het huidige, verouderde commando-systeem en het gebrek aan een goede waarschuwingslinie. „In Europa wordt de vliegtijd van Sowjet-bases naar geallieerde doelen met minuten gemeten", zei de generaal. De gezamenlijke luchtmacht die Gruenther bepleitte zou het Westen in staat stellen veel sneller dan nu mogelijk is, gealar meerd en met vliegtuigen in de lucht te zijn. Gruenther zei, dat het gezamenlijke commando in vier gebieden verdeeld zou moeten worden: Noord, Centraal, Zuid (Middellandse Zee) en Groot-Brittannië. Eerste paal sodafabi'iek Gisteren is de eerste paal voor de soda- fabriek bij Delfzijl in de grond gedre ven. Onder de aanwezigen bevond zich de bedrijfsdirecteur van de sodafabriek, ir J. B. Nieman. Londens vliegveld in zware mist Vannacht kwam het luchtverkeer op het vliegveld van Londen door z mist geheel stil te liggen. Het zicht liep terug tot minder dan 90 meter. Alle binnenkomende vliegtuigen werden andere vliegvelden gedirigeerd. stroom, met elkaar in botsing. De Trim werd met zware schade aan de boeg in dok opgenomen, de schade aai Rijnstroom is nog niet bekend. Het schip heeft echter zijn reis naar Dagenham voortgezet. Voor de K.L.M. werd een nieuwe me daille van verdienste ontworpen, met een middellijn van 7centimeter en in zliver geslagen door de N.V. Ko ninklijke Begeer. Deze medaille zal worden uitgereikt aan personen of groepen, die zich voor de Nederlandse burgerluchtvaart verdienstelijk heb ben gemaakt. Het ontwerp was van de bekende Amsterdamse beeldhouwer Dick Stint. Voor het eerst regerend vorst naar Koninkrijk overzee Eerste Oranjetelg een 15-jarige prins Een foto van president Soekarno, zo als de wereld hem niet kent. Hij staat hier voor de microfoon, in militaire uniform en zonder de gebruikelijke Moslemse hoofdbedekking. Het ver schil is duidelijk, als men kleding en hoofddeksel van vice-president Hatta bekijkt, die vlak naast hem staat. Soekarno in generaalsuniform, met vijf sterren „noch niemals da geweten...." WANNEER koningin Juliana Dins dag de voet op Antilliaanse bodem zet, is dit het begin van het eerste bezoek dat een regerend lid van het Vorstenhuis ooit aan een overzees deel van het Koninkrijk brengt. Wel hebben niet-regerende leden van het Koninklijk Huis overigens onder geheel andere staatkundige en internationale omstandigheden voorheen de West bezocht. De eerste Orantelg die naar de toen malige koloniën reisde, was prins Wil lem Frederik Hendrik, de derde zoon koning Willem II. De 15-jarige prins, adel borst op het fregat De Maas, werd in 1835 door een tentsloep naar de Surinaamse wal geroeid. Ook op Curacao'werd hij met grote hartelijkheid ontvangen. 2 Meer dan een eeuw zou het duren, voordat de overzeese rijksdelen op nieuw prinselijk bezoek kregen. In 1942, toen Duitse duikboten in de Caribische wateren kruiste, bezocht prins Bernhard de beide gebieden, die zich in de oorlog voering niet onbetuigd lieten, want 3/5 de olie. door de geallieerden gebruikt, kwam van Antilliaanse raffinaderijen Suriname leverde bauxiet voor de Ame rikaanse vliegtuigindustrie. O Een jaar later kwam kroonprinses Ju- liana, van Canada uit. met het K.L.M.- toestel De Meeuw naar de West. Hiermee ging, zoals zij zei, een van haar grote wen sen in vervulling. De ontvangst in Para maribo was groots in November 1943. Perzië treedt toe tot het „Bagdad-pact" „Balkan-Pact", waarin Turkije, Irak en Pakistan hun defensiebelangen hebben verenigd. Ook Engeland heeft zich hier bij aangesloten. Doel is: veiligheid en vrede in midden-Obsten te waarborgen. In een brief aan het hoofdkwartier van het pact te Bagdad, schrijft premier Hoessein Ala van Iran, dat zijn land tot deze stap heeft besloten, „om alle ge vaar af te wenden en de onafhankelijk heid te bewaren Westerse diploma ten verheugen zich zeer over deze zrische stap. Gaat Rusland met het atoomplan accoord Rusland wil het Westelijke voorstel tc instelling van een atoombank voor vreed zame doeleinden aanvaarden, als het der gezag van de Veiligheidsraad wordt geplaatst. Dit heeft de Rus Koeznetsof New York medegedeeld. Zoals men weet, voelden de Westelijke mogendheden hier niets voor, omdat de leden van de Veiligheidsraad het recht van veto bezitten. Zij wensen een standig bureau, dat verslag moet brengen aan de economische en sociale raad van de Ver. Naties. Eisenhower behandelde staatszaken President Elsenhower heeft zich voor het eerst sedert zijn hartaanval, in de ziekenkamer van het hospitaal te Denver, beziggehouden met staatszaken. Met zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft de president een voorlopig antwoord opgesteld op de ontwapenings voorstellen van de Russische premier Boelganin. Een ander belangrijk punt vormde de a.s. conferentie van Genève. De bespreking die 25 minuten duurde, heeft geen nadelige gevolgen gehad. Vrij- a.s. wordt Eisenhower 65 jaar. Egyptenaar ziet de Sow jetunie Dl RUSSISCHE cen- rs kunnen blijkbaar geen Arabisch lezen, an ders is het moeilijk te gen waren overal, tot de operatiekamers van ziekenhuizen toe. „Ondanks dit alles", al dus Am in. auloriteiten ons, dat hun gebied geen typh of malaria voorkwam". in „De verpleegden wor de den uitgezocht door de vakverenigingsbesturen, ook de verpleging be- sanatoria moet meer dan f 550 kosten. Vele uan de rbeiders" droegen zij eigenaar van de grootste w uitgeverij in het Midden Oosten, die met een Egyp tische persmissie 'n rond reis door de Sowjetunie heeft gemaakt. De in het Arabisch geschreven, sa tirische schetsen van Amin, per post uit de Sowjetunie gezonden, hebben de lezers te Cairo dagelijks vergast op spot ternijen over het leven in Rusland. Zwarte Zee schreef Am in: den pyama's en hun han- blijf- den waren zacht. Blijk baar werken de arbeiders in dit land met hun hoofd. De sanatoria zij n wol knappe verpleegsters." In een ander artikel schreef Aly Amin: „Het operagebouw te Kiev leek op elk ander operage bouw te Parijs, Londen of New York. Buiten stonden glanzende auto's, ÏHf'.V.lt' "I' uitzagen al. Cl- df llacs, Packards of ders, die er komen uit rusten uan de communis- öjjlT.Vïl, te Moskou ge da- tischc propaganda, die het teerd artikel. Tasjkent, Mohammedanen het teld dat er 4g Mnatoria grootste deel der bevol- zijn in deze stad: V00T de king uitmaken, werd be schreven, vertelde Amin „Als de taal niet an ders was geweest, had i me op het platteland va Egypte kunnen wanei spuwden „Na de voorstelling za ten jongemannen in dure wagens te wachten op mooie koormeisjes. ter wijl anderen in haveloze kleding afgunstig stonden journalisten enz. Elk sa natorium iz zo groot als het Abdine Paleis (het De artikelen zijn ver- weelderige paleis van schenen in het te Cairo ex-koning Faroek) en de verschijnende ochtend landlopers be- kamers zijn er groter dan blad Al Akhbar. dat volkten de trottoirs, de die in het Semiramis ho- eigendom is van Aly opgetrok-tel (het sjiekste hotel Amin en zijn tweeling ken x l de ulie- uan Cairo). broer, Moestaf a Amin. Versterkingen voor Marokko De FRANSE PREMIER, F^ure, staat opnieuw voor een vuurproef. In de nationale vergadering is thans het debat begonnen over Algiers. Der tien interpellaties werden reeds vóór het debat ingediend. De uiteindelijke stemming wordt niet voor Donderdagnacht verwacht. De communisten openden het politieke vuur bij monde van Jacques Duclos, de secretaris generaal der Franse Communistische Partij. Minister Bourges-Manoury protesteerde echter krachtig tegen de communistische verklaring, als zou Frankrijk in Algiers een onderdrukkingspolitiek voeren. Ditmaal zullen de sociaal-repbblikei- nen (Gaullisten) de politiek van Faure steunen. Jacques Soustelle, belast met de economische en sociale hervormingen in Algiers, een Gaullist, begaf zich naai Parijs om het debat in de nationale ver gadering te volgen. Premier Faure was zelf niet aanwezig, maar de minister van binnenlandse zaken, Bourges-Manoury. nam zijn plaats in de regeringsbank in. Wat de strijd betreft, het volgende: In Casablanca zijn 1000 man uit Frankrijk aan land gegaan, ter versterking van de 10.000 Franse soldaten, die in het Rif gebergte strijd voeren met Marokkaanse opstandelingen. De rebellen hebben hun operatiegebied uitgebreid tot buiten de Driehoek Tizi Ouzll—Boured—Aknoul. Een Franse colonne ten Noorden van Boured. werd van de Spaanse grens af beschoten. Meer en meer blijkt, dat da opstand in het Rifgebergte door het ver enigde Arabische opperbevel is georga niseerd om de strijd der Algerijnen te verlichten. Hierr ziet men Karamanlls, de nieuwe Griekse premier, die de overleden maarschalk Papagos als zodanig op volgde. Hij werd de vorige week met zijn kabinet beëdigd en kwam al direct voor grote problemen te staan. Anti-Griekse betogingen in Turkije hadden tot gevolg, dat Griekenland niet zal deelnemen aan de militaire oefening door de NAVO. Wat Algiers betreft, er werd gevochten nabij Ain El Fadja. waarbij doden en gewonden vielen. In hetzelfde gebied doen opstandelingen aanvallen op boerderijen van kolonisten. Kofamisties legden fraaie doeken op de grond waarover de Prinses ping. Negers tien uan diep uit het binnenland. Zü het Koningshuis van oudsher zeer genegen, omdat koning Willem III de sla vernij heeft afgeschaft. Prinses Juliana moest haar bezoek aan dc Anlillen uitstellen omdat er veel griep sfe. maar in het voorjaar van 1941 mochten ook de eilanden de kroonprinses in hun midden begroeten. A Na de oorlog kwam prins Bernhard nog 2 keer in de West: in 1950 als eco nomisch goodwlll-ambassadeur en in 1952 als inspecteur-generaal van de Marine. onderhandelingen tussen de drie rijksdelen over de definitieve plaats van name en de Nederlandse Antillen in het Koninkrijk waren toen nog in volle gang. Tijdens het komende Koninklijke bezoek zal de Koningin echter worden verzocht, de onthulling te verrichten van het „Autonomlemonument". dat een sym- wll zijn van dc ln 1954 door Haar bevestigde nieuwe rechtsorde. Zes minisiers bij het vertTek naar de West De vice-president van de Raad van State, Jhr mr F. Beelaerts van Blok land, de ministers Drees, Beel, Beyen. Donker, Algera en Staf en de gevol machtigden van Suriname en de Antil len, mr dr R. H. Pos en mr W. F. M. Lampe, zullen met een aantal autoritei ten van het Koninlijk huis en anderen getuigen zijn van het vertrek van Ko ningin en Prins, Zaterdagmiddag van Schiphol. De Koningin en de Prins zullen voor het Instappen in de DC-6b Jan van Rie- beec'- enkele woorden spreken voor radio, fHm en televisie. Stichting vraagt: Onderzoek naar kortere arbeidsduur (Van onze parlementsredacteur) De Stichting van de Arbeid heef', de minister van sociale zaken verzocht de SER een advies te laten vragen over de mogelijkheden tot verkorting van de ar beidsduur. Het is de bedoeling dat in dit advies alle problemen worden behandeld. Zo zal aandacht moeten worden ge schonken aan de Invloed van de verdere mechanisatie de ontwikkeling der produc tiviteit en onze exportpositie. De Stich ting heeft open gelaten of er sprake moet zijn van een verkorting van de werkdag dan wel van de werkweek. De Nederlander, dr L. II. Leffertstra is te Manilla gekozen tot een van de drie vice-presidenten der internationale organisatie voor de burgerluchtvaart. Vrouwen lerug uit Siberië FRIEDLAND, 10 October GISTEREN is een transport van 167 voormalige Duitse gevangenen, onder wie 51 vrouwen en drie babies, uit de Sowjetunie in het kamp Friedland aangekomen. Een groep van 27 Duitsers, onder wie drie vrouwen, kwam te Berlijn aan. Het is voor de eerste maal, dat er zich vrouwen onder de teruggezondenen bevinden. Een de teruggekeerde heeft verslaggevers medegedeeld, dat zij het einde heeft gezien van een „dodenrit' in 1945 van Torgau (Duitsland) naar Inta (Siberië), die door 63 van de 2.000 vrou wen. die zich aanvankelijk in het tran sport bevonden, werd overleefd Een andere vrouw, die vijf jaar in het kamp te Workoeta opgesloten is geweest, zeide, dat bij aankomst in het kamp de toestand „onbeschrijflijk" was. Zij heeft met 150 vrouwen in een hut moeten wo nen. waarin iedere vrouw niet meer r te had dan twee planken, er waren lagen slaapplanken boven elkaar. In 1953 werd de toestand echter beter. Volgens vrijgelatenen hebben de Rus sen een begin gemaakt met het terug trekken van alle buitenlandse gevange nen uit een groot strafkamp in het ge bied van Inta in de Noordelijke Oeral. Negers in jury bij proces legen blanke Voor het - eerst hebben in Columbus. In ae Amerikaanse staat Georgia, twee negers zitting genomen ln een jury, bij de berechting van een blanke. Hier heeft ook voor het eerst, een neger als advocaat de verdediging gevoerd in openbaar proces. Voorstel Stichting van de Arbeid Langere vacantie en hogere toeslag reeds in 1956? Niet wachten op afloop van de C.A.O.'s (Van onze parlementsredacteur) Het is niet uitgesloten zo vernemen vU dat de regering toestemming zal geven in de loop van 1956 In alle bedrijfs takken de „secundaire arbeidsvoorwaar den" te verbeteren. Zoals bekend is, heeft de regering zich Indertijd op het standpunt gesteld dat de verdubbeling van de vacantletoeslag en de uitbreiding van het aantal vacantie- dagen o.a gebonden zal worden aan de beperking dat eerst de collectieve arbeids overeenkomst moet zijn afgelopen. Nu 'net de Stichting van de Arbeid geble ken dat :n 1956 de meeste C.A.O.'s ein digen. Zij heeft dan ook de regering te kennen gegeven dat naar haar mening de verbetering van de vacantieregellng in alle bedrijfstakken ln 1956 tot stand moet kunnen komen. Natuurlijk blijven daarbij de voorwaar den bestaan dat er over deze zaak in de bedrijfstak overeenstemming moet zijn tussen werkgevers en werknemers, en dat de lonen daardoor niet ongunstig be ïnvloed mogen worden. Stalen geld in Costa Rica Costa Rica, dat eens beroemd was om zijn goudlagen en daarom „rijke kust" genoemd werd, gaat nu over tot geld van roestvrij staal, hetwelk zeer goed be stand is tegen de slijtage, waarvan an dere metalen munten lijden. Sparta had indertijd geld van ijzer, maar dat was niet roestvrij. Prachtig herfstweer jyuSTIG, droog herfstweer wordt ook voor morgen en wellicht over morgen verwacht. Er is nog geen weersverandering in zicht. Het fraaie weer is te danken aan een enorm ge bied uan hoge luchtdruk, dat zich ult- slrekt van de Azoren tot diep in Rót- land. Engeland, Nederland en Duits land hebben veel milt, maar de zon bezit voldoende kracht om de mist overdag te doen oplossen. Leeuwarden meldde echter om 9 uur vanmorgen slechts 20 meter zicht. In gebieden met hardnekkige mist komt de temperatuur met moeite tot 14 of IS graden. Waar de zon lano- durig schijnt, wordt het ongeveer 19 graden. Op de oceaan is de depressie-activi teit de laatste dagen klein, en de depressies zien (nog) geen kant tot ln onze omgeving door te dringen. HET WEERMIN EUROPA Ji] Stockholm Oslo Kopenh. Nice Gen*ve Zurich Locarno Berlijn Frsnkfort MUnchen Wenen Innst if P windstil windstil windstil windstil WZW windstil L Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Daarna over hei al gemeen zonnig, weinig wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te tien uur). Ootober Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1