JHeutuc JTdltsrijc GTminmt HITLERS LAATSTE UREN Luchtlijn Rotterdam-Engeland? Faure als overwinnaar uit de strijd getreden Twee dronken chauffeurs raasden door Amsterdam MAANDAG 10 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10469 Directie: F. DIEMES Hooidredacteur: Dr. E. DEEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfj It ghebleoea tngn hert In tegfjenspoef SDorf en wedstrijden ZIE PAG. 6 EN 7 WAT GETUIGEN IN DE BUNKER ZAGEN Baur: Ik zag Hitier sterven en Uitbreiding nieuw vliegveld 7,5 min (Van een onzer verslaggevers). Het vliegveld Zestienhoven bij Rotter- iam ls vrijwel gereed, alleen de gebou- moeten nog verrijzen. De onderhan- lelingen met de Rijksluchtvaartschool de Nationale Luchtvaartschool, die ranwege nieuwe bestemming van Ypen- iurg daar moeten verdwijnen, verkeren a een ver gevorderd stadium. En de 'erwachting is, dat de minister van Verkeer en Waterstaat medewerking zal rerlenen aan een uitbreiding van het 'liegveld Zestienhoven, waardoor dit nede geschikt zal zijn voor de burger- uchtvaart Dit verheugende nieuws deelt het ge- neentebestuur aan de Rotterdamse raad iee en het voegt er aan toe, dat met twee ïngelse luchtvaartmaatschappijen, de East inglian Flying Services Ltd en de Air Iharter Ltd. besprekingen met een gun- tig resultaat zijn gevoerd. De maatschap- VLIEGEN DUURDER De International Air Transport Asso ciation (IATA) heeft te Miami aangekon. ligd, dat volgend jaar de eerste-klas-ta- n op vele wereldroutes met op zijn t 10 pet verhoogd zullen worden. Het ve verkeerejaar begint 1 April. Op Middenatlantische route tussen Mid- of Zuid Amerika en Europa is de jerhoging 10 pet, tussen Europa en In- iver de Stille Oceaan 5 °/o. Gedu- :nde het reisseizoen zal het internatio- jale sleuteltarief tussen Londen en New fork 440 dollar worden en voor heen- en prugreis 792. Buiten het seizoen zal het f voor retour eenste klasse 742 dol fijn voor de toeristenklasse in het litlle seizoen 290 dollar enkele reis en 122 dollar retour. Binnen het Midden- )osten zal het aantal en de omvang van je B-klasse-'arieven, die aanzienlijk la- Ier zijn dan die van de toeristenklasse, litgebreid worden. In sommige gebieden Forden de algemene vrachttarieven Iets Jerhoogd, doch de veel lagere tarieven loor grote zendingen blijven gehand- iaald. De besluiiten der IATA moeten nog foor de betrokken regeringen worden I joedgekeurd. Geen corsetlen in Rus land, maar ze komen wel Mevrouw V. G. Kaminskaya, een ge- ptte dame met een rose gezicht, is met ten grote delegatie Russische naaisters li Londen, om er de mode te bestuderen. iMevr. Kaminskaya vertelde, dat de (owjetunie op het punt van corsetten en prdels ver achter staat bij de rest van |e wereld. „Wij vormen de achterhoede", fi ze, „dat weten we. Het is een van de fdanen, waarom ik in Engeland ben *n daar prestaties op dit gebied te be- ■uderen. ÊDe Sowjetunie, met meer dan 200 mil- n inwoners, en een g-ondgebied zesde van de aardbol h< ele coreettenfabriek, althans ter bekend. Mevr. Kaminskaya is direc- (■jce van het modehuis in Leningrad. Zij tertelde voorts, dat de A-lijn in Lenin- Fad bekend i6 en men er overigens het fngelse silhouet volgt. N.A.V.O. te Parijs bijeen PARIJS, 10 OCTOBER De defensieleiders der 15 N.A.V.O.-lan- ten kwamen vanmorgen te Parijs bijeen >or een bespreking van drie dagen. Het 'at er in de eerste plaats om vast te ellen, hoe de defensiesituatie is, in ver- 'nd met de snel groeiende atoomkracht, rankrijk wordt vertegenwoordigd door ineraal Pierre Billote, de pas benoemde klister van defensie. Het zou de beurt In aan IJsland om te presideren, maar ingezien dit land geen minister van de- tnsie heeft, wordt de zitting geleid door J>rd Ismay, secretaris-generaal van de j-A.V.O. Aan de orde zijn volgens Ass. Tess: het terugtrekken der Franse troe- en van de frontlijn van de N.A.V.O. in Witsland, naar Noord-Afrika. 2. De wrij- kig tussen Griekenland en Turkije en ®«en Griekenland en Engeland, hetgeen "dde tot de Griekse weigering mee te ben aan een N.A.V.O.-oefening. 3. Het Iritse besluit om de strijdkrachten met londerdduizend man te verminderen. Daggeld verlaagd Naar wij vernemen, is hedenochtend ten tevolge van tijdelijk aanbod van over moedige geldmiddelen op de geldmarkt de tente van daggeld verlaagd van tot - heeft geen pijen hebben van de Engelse regering een voorwaardelijke vergunning gekregen om geregelde diensten te onderhouden tussen Soufchend-on-Sea (gelegen aan de Theemsmond, een uur sporens van de city van Londen) en Rotterdam. De East Anglian Flying Services Ltd. 'legt zich toe op passagiersvervoer, de Air Charter Ltd. meer in het bijzonder op het vervoer vqn personenauto's met hun passagiers en van vracht. Maar voor dit alles zal nodig zijn een verharde startbaan van een lengte van ongeveer 1500 meter (naast en ten dele op het bestaande veld), bij welke lengte zij geschikt is voor het gebruik van mid delzware vliegtuigen. De totale kosten van de uitbreiding zijn bij voorlopige ra ming begroot op f 7.500.000, waarin Is be grepen een bedrag van f 1.000.000 voor de verlichting. Hoewel het plan nog niet in alle onderdelen is uitgewerkt, acht het college van B. en W. het van groot belang, dat de werkzaamheden, waarmee onge veer een jaar zal zijn gemoeid, direct ter hand worden genomen. Hiertoe is een be drag van f 1.500.000 nodig. B. en W. stellen dit bedrag te vote- de gemeenteraad De Fuehrer en Era Braun pleegden zelfmoord (Van onso speciale correspondent) KAMP FRIEDLAND. 9 OCTOBER DE WERELD krijgt eerst thans sensationele bijzonderheden te horen over hetgeen zich vlak vóór de dood van Hitier en Eva Braun in cie Rijkskanselarij te Berlijn op 30 April 1945 heeft afgespeeld. Onder de, door de Russen vrijgelaten, krijgsgevangenen, bevonden zich enige mannen, die de strijd om Berlijn hebben meegemaakt. Hans Baur. de man die jarenlang de persoonlijke piloot van Hitler was, alsmede de kamerbediende van de dictator, Heinz Linge, zijn de voornaamste ge tuigen. Uit hun verklaringen kwam vast te staan, dat Hitier en Eva Braun ongetwijfeld dood zijn, terwijl ook Martin Bormann, de opvolger van de Führer, hoogstwaarschijnlijk is omgekomen tijdens de laatste uren Berlijn. Linge heeft Hitiers lijk in de tuin gelegd en keek vijf minuten toe, hoe het benzinevuur de stoffelijke overschotten van Hitier en diens echt genote, Eva Braun, verteerde. Deze getuigen bevestigen, dat Hitier en Eva Braun, enkele uren na in het huwelijk te zijn getreden, zelfmoord hebben gepleegd. Hitier door een 'pistoolschot en zijn echtgenote door middel van vergif. Baur, gewezen S.S.-generaal, vertelde jarenlang met Hitier bevriend te zijn geweest. Op 30 April 1945 had Hitier, uiterst nerveus zijnde, hem medegedeeld, dat zelfmoord de enige uitkomst voor hem was, want de militaire situatie was hopeloos. Aals laatste bevel gaf hij Baur opdracht, Martin Bormann bulten Ber lijn te brengen naar een gereedstaand vliegtuig. Bij pogingen om door de Rus sische linies heen te komen, was Baur in zijn been geschoten. Hij was Bormann toen kwijtgeraakt; deze moet gevallen zijn en nog steeds Baur met vele andere gesneuvelden begraven. (Aan Reuter ontlenen wij, dat hij dit echter niet persoonlijk gezien heeft). MEER DAN 200 LITER BENZINE Linge, voormalig majoor bij de S.S was Hitiers kamerbediende en heeft het laatst Hitler in leven gezien. Hij ver klaarde tegenover verslaggevers, dat hij de laatste was geweest, die op 30 April 1945 in de schuilkelder van de kanselarij van Hitler en Eva Braun afscheid nam. Toen hij twee minuten na het afscheid terugging in de kamer, waar hij hen had achtergelaten, had Hitier zichzelf reeds doodgeschoten en Eva Braun zichzell vergiftig^. Linge, van wiens drie kinde- Hitler peetvader was, verklaarde dat hij en andere officieren van de lijken van Hitier en Eva ÜBSf* "Üfci In de nacht van Zaterdag op Zondag brandde een goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen in Eindhoven geheel uit. Zwartgeblakerde muren en holle ramen is het enige wat is overgebleven van een ge bouw, dat waarschijnlijk binnen een half jaar zou worden gesloopt. Een grote hoeveelheid goederen van Philips werd door vuur en blus water vernield. Over de oorzaak tast men in het duister, maar omwo nenden verklaarden een zware knal te hebben gehoord. Braun dn lakens naar de tuin achter de schuilkelder hadden gebracht. Meer dan 200 liter benzine waren voor de crematie nodig. De as van Hitier en zijn echtge note werd begraven. Hij "ontkende, dat Hitler in de laatste weken van zijn le ven woedeaanvallen had, maar „wel was hij beverig". Hij zeide voorts, dat hij hoopte zijn nieuwe leven te kunnen be ginnen met het verkopen van detailleerde brochure over de gebeurte nissen in Hitiers bunker. Linge werd, na zijn gevangenneming door de Rusj naar Reval in Letland overgebracht later naar de Loebljanka-gevangenis in Moskou. Daar had hij een volledig ver slag moeten schrijven en in 1946 pei trein naar Berlijn gebracht, in de kan selarij moeten aanwijzen, waar Hitlei en Eva Braun waren verbrand. Terug in Moskou werd hij tot 25 jaar dwang arbeid veroordeeld. HOE HET GEZIN VAN GOEBBELS STIERF - Volgens onze speciale correspondent te Bonn, heeft Baur nog verklaard: Na de vlucht uit de bunker renden wij op straat onder een regen van ge granaatvuur naar een veiliger heen ko men". Ik werd viermaal getroffen, namelijk in mijn rechterbeen, dat later door de Sowjets geamputeerd (Baur wees hierbij naar het houten been, waarop hij voortstrompelde). Lin ge, de persoonlijke bediende dus vaD Hitler, was het meest positief in zijn uit latingen. De herinnering aan de gruwe lijke gebeurtenissen scheen thans weinig indruk meer op Linge te maken. Hij lachte zelfs toen hij vertelde, dat het lichaam van Eva Braun te zv om door één man te worden gedragen. Het huwelijk met Eva Braun dag voor hun dood gesloten. Ook Göb- bels, de minister van propaganda, vrouw en hun zes kinderen, waren In de bunker. Göbbels en zjjn echtgenote sch ten zichzelf niet een pistool dood. H< vertwijfeld de toestand daar in dat bra dende Berlyn geweest moet zyn, blijkt wel uit het feit, dat aan de zes kinderen van Göbbels door een S.S.-dokter dode lijke injecties werden toegediend. Ook zij stierven in die bunker. Linge, een stramme figuur, sprak lachend het verhaal tegen over de vallen van razernij^ die de Fühn laatste tijd zou hebben gehad. „Geen nuchter denkend mens zou geloof hech ten aan die geruchten over gordijnen omlaag trekken en in tapijten bijten", al moest hij toegeven, dat zijn werk als lijfknecht niet gemakkelijk was Reeds in 1933 was hij bij de lijfwacht gevoegd en kon hij Hit elrmeer van na bij gadeslaan dan iemand anders. ONTVANGST DER KRIJGS GEVANGENEN Door de terugkeer van 88 hogere weer- machtsoffieciercn en de aankomst van nog ongeveer 100, vandaag en morgen, zal het zgn. generaalskamp te Woikowo bij Moskou „geledigd" zijn. In totaal zal (Zie vervolg op pag. 5) Districtsuitelagen. d»er Indo nesische verkiezingen Pia meldt, dat bulten Java de Masjoeml in de meeste districten de leiding heeft. In. de districten zijn- de volgende uit slagen geteld: Oost-Java: Masjoeml 1.054.417, Partai Nasional Indonesia 2.128.661, Partai Kommoenis Indonesia 2.131.741, Nahdatoel Oelama 3.058.051; Midden-Java: M. 1.732.047, P.N.I. 3.042.939, P.KJ. 2.386693. N.OIa. 1.806.755; West- Java: M. 1.834.637, P.N.I. 1.501.440, P.K.I. .589, N.Oe. 646.558; Djakarta: M. 204.052 P.N.I. 144.146, P.K.I. 91.662, N.Oe. 112.985;' Zuld-Sumatra: M. 512868, P.N.I. 169.336, P.K.I. 145.277, N.Oe. 88 142; Midden-Su- matra: M. 403.257. P.N.I. 10.500, PiC.I. 41.303, Pentj (een Mohammedaanse partij) 190.180, N.Oe. 19.260; Noord-Sumatra: M. 271.317, P.N.I. 238.783, P.K.I. 135.070, N.Oe. 60821; West-Borneo: M. 79.470, P.N.I. 25.746, P.K.I. 5441.N.Oe. 23.763: Zuid-Borneo: M. 1S0.184, P.N.I. 9722, P.K.I. 9264, N.Oe. 324.072; Oost-Borneo: M. 11.687, P.N.I. 4844, PX.I. 5637, N.Oe. 9745; Noord- en Midden-Celebes: M. 108, P.N.I. 723, P.K.I. 99. Parkindo 1180; Mo- lukken M. 59.962, P.N.I. 16.684, P.K.I. 5782, Parkindo 69.364 (Christelijke partij); Oost-Soenda-cllanden: M. 63.008, P.N.I. 27.500, P.K.I. 499, Partai Katholik 1203, N.Oe. 80.778; West-Soenda-eilanden: M. 1148, P.N.I. 9790, P.K. 4363. Te Djakarta is men reeds begonnen de officiële uitslagen bekend te maken. -Do militairen zullen Zaterdag stemmen. (Zde ook pag. 5) Beurs in September gedaald De beurswaarde van alle te Amsterdam genoteerde gewone aandelen is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek In September gedaald met 4.5 tot 226,1 (1953 - 100). President van de Verenigde Staten betrekking, waarin alle opzichten moet eenmaal voldoen, wil hij als hoofd de uitvoerende macht president van de Ver. Sta ten is gekozen, verhuist hij naar een goudvissen- Amerikanen hun presi- iets betekenen, kom, belicht door schijn- dent onder het licht Een president heeft vele dingen, bijvoorbeeld eenvoudige reden, dat hij Voeg hierbij nog enkele nacht, prestige levensstandaard die wei nig millionnairs zich kun nen veroorloven. Maar hij mist wat elke arme drom mel kan genieten: een persoonlijk leven. Dag en nacht wordt hij bewaakt door misschien de meest toegewijde en vastberaden kerels ter wereld, de mannen van de geheime dienst der V.S. :rscheidene rollen - van de gewapende strijd krachten en gij zult U af vragen, hoe het mogelijk is dat ooit iepiand presi dent wil zijn, al is het salaris dan ook goed: 100.000 dollar plus onkos ten en komt je portret op een postzegel als je dood bent Er is nooit gebrek ge weest aan candidaten voor het ambt. Waar is de pu blieke persoonlijkheid Zijn doen en laten wordt allemaal hoofdrollen dorpswethouder of wereldkundig gemaakt heeft te spelen, door wellicht de nieuws- Hij is gierigste en oplettendste hoofd lieden ter aarde: de b(f feite het Witte Huis geaccredl rde persmensen. ongekroonde ko ning met alle bij eer vorst behorende die in de geheime het schuilhoeken van zijn hart in nooit de stoute hoop heeft gekoesterd, dat de één of andere dag vrouwe For- tuna hem bij de hand zou nemen om hem te gelei- treden als gastheer van den naar de rijen van loopse opmerking, wordt bezoekende buitenlandse Washington, Jefferson en genoteerd, geanalyseerd, dignitarissen tot het ko- Lincoln? geïnterpreteerd. En als pen van de eerste klap- Een persoonlijk leven? de collecte Alles wat de president niële plichten van het op zegt, zelfs de 1 jrdoet. oals kortge- bate van de oudstrijdert dent, elke den gaarne deze prijs be- verzekerde plaats in de geschiedenis. Maar alleen de 33, die het oordeel Washington door de bal ambt van president heb- iver de in het veld te werpen. ben bekleed, zouden hun Verder is de president kunne leden, dan staat de reldpers er vol van. seizoen voc Elke kleermaker acht ploeg der zich bevoegd, ee garderobe van de presi- voelt ook nog het hoofd zich gerechtigd het kapsel zijn politieke partij en dat lijkheid is. Linge: Ik verbrandde de Führer Maai nu Algiers I PARIJS, 10 OCTOBER DE FRANSE premier, Faure, is als overwinnaar uit het debat in de na tionale vergadering tevoorschijn getreden. Met 477 tegen 140 stemmen, werd een socialistische motie aangenomen, waarin de Marokkaansse po litiek van Faure werd goedgekeurd. Twee dagen en drie nachten heeft het- debat geduurd, waarbij de tegenstanders de fiolen van hun toorn over Faure's hoofd hebben uitgestort. De premier zal nu binnen afzienbare tijd een troonraad en een representatieve Marokkaanse regering moeten vormen. Franse Kamer keurde hel Marokko-beleid goed Inmiddels is generaal Billotte, de Fran se minister van defensie, uit Rabat Ir» Parijs teruggekeerd. Hij verklaarde, dat de Franse autoriteiten de toestand in het Rifgebergte en de Midden-Atlas goed in handen hadden. Wij wijzen er op, dat bij de behandeling VIER DODEN OP DE WEG Twee dronken automobilisten hebben de Amsterdamse politie gisteravond werk gegeven. In de Bilderdijkstraat 6toorde de bestuurder zich niet a tekens van een agent, die bij een open gebroken weggedeelte het verkeer regelde. Van de ene kant van de naar de andere schietend ramde de wagen de afzet, ting, waarbij de agent slechts door haastig op zij te springen zijn leven kon redden. Op een passerende motor werd de ach tervolging ingezet en korte tijd later stopte de chauffeur, de 44-jarige M. V. A. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd hij op vrije voeten gesteld. Op de Haarlemmerweg reed een dron ken automobilist tegen een lichtmast. Met zijn twee kinderen maakte hij zich haastig uit de voeten, maar mede dank zij de aanwijzingen van twee andere In zittenden kon hij nog dezelfde avond worden opgespoord. VIER DODEN De 63-jarige bromfietser J. V. uit Ter- heyde, bracht Zaterdagavond een bezoek aan z(jn zoon, de groentehandelaar A. V. uit de Emmastraat In L o o 8 d u i Hij reed uit de Emmastraat de Juliana- Socialisten winnen in Bremen De Zondag in de kleinste Westduitse staat Bremen gehouden herkiezing, heeft - onverwacht groot succes opgeleverd de sociaal-democratische partij. Zij behaalde ruim 48 procent der stemmen, terwijl zij bij de voorgaande verkiezingen slechts tot 39 procent was gekomen. De partijen der coalitie van Bonn, die bondgenootschap tegen de socialisten had den gevormd, leden een gevoelige neder laag. Van hen behaalde de CD.U. (de par tij van bondskanselier Adenauer) 18 pro cent, de Duitse Partij 15 procent, de Libe llen 8 procent en de Vluchtelingen der dan 5 procent. De communisten klom- in Bremen weer op tot even boven de 5 procent. Het land Bremen omvat slechts de Han- :estad Bremen en Bremerhaven en werd ot dusverre geregeerd door een coalitie 'an alle partijen, onder leiding va :eer gematigde socialist, Wilhelm Kaiser. Zó'n gevangenisI In het Normandische plaatsje Pont l'Evêque is vandaag een vreemd proces begonnen, waar in een gevangenisdirecteur en één zijner gevangenen terechtstaan. Volgens de aanklacht werd de di recteur, Fernand Billam, die in 1947 in functie kwam, door twee zware jongens zó bewerkt, dat hun belangrijke administratieve baan tjes bezorgde. Gaandeweg kregen de bandieten de leiding van de ge vangenis in handen, waardoor het mogelijk werd, dat de gevangenen naar genoegen de gevangenis in en uit liepen en dat sommigen zich zelfs het ontbüt op bed lieten brengen. De wacht, die voor het gebouw stond, was samengesteld uit gevangenen Aan dit leventje kwam plotseling een einde, toen de organisatoren van dit gevangenisparadijs er toe overgingen, met vervalste stempels gevangenen op vrije voeten te stel len. Eén der cipiers (diie kennelijk door de organisatie over het hoofd was gezien) verried het valse stem pelwerk en zo kwamen de leider zijn acht vertrouwelingen en de di recteur achter de tralies. Door gasverslikking om hei leven gekomen (Van een onzer verslaggevers) t 19-jarige meisje D. K. uit de Watt- it te Den Haag is in de nacht van Zaterdag op Zondag in Parijs door gas- verstikking om het leven gekomen. Het studeerde In Parijs Frans. Terwijl zij sliep geraakte de gasleiding defect, waardoor gas uit deze leiding ontsnapte. Kon-telende jacobslladder: een dode, een gewonde Een groep arbeiders van de Aankoop centrale te Marum (G.) was Zaterdag be et het verplaatsen van een Jacobs- ladder, toen het gevaarte plotseling kan- lde. De 37-jarige T. van Houten uit Nuis, vader van drie kinderen, werd zo danig gewond, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis te Groningen overleed. Zijn mede-arbeider A. Veenstra uit Ma- kreeg een schedelbaalsfractuur. straat in, op het moment dat een bestel wagen, bestuurd door de 31-jarlgc H. M. uit de Appelstraat in Den Haag, naderde. V. werd tegen de grond gesmakt tjjdens het vervoer naar het ziekenhuis Zuidwal overleden. De 57-jarige P. Quaedackers Hoensbroek viel Zaterdagavond zijn fiets. Waarschijnlijk doordat hij duivenklok droeg, heeft hij de macht over het stuur verloren. Met een schedel, basisfractuur werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij de volgende dag is overleden. In Bakkeveen (Fr.) werd Zaterdag de 16-jarige Dukke Terpstra door een be stelauto aangereden. Het meteje was oi slag dood. Zij reed met een vriendin er is waarschijnlijk teveel naar linke uit geweken. Voorbijgangers vonden Zaterdag de Rotterdamse motorrijder Van der H. be wusteloos naast zijn motor op de Rijks weg tussen Ede en De Klomp. De man, die met een 6chedelbasisfractuur in het ziekenhuis is opgenomen, i6 met zijn mo tor in de berm gereden. In Den Ham (O.) werd gisteren het 3- jarig dochtertje van de familie Vene- berg door een auto uit Steenwijk over reden. toen het onvoorzichtig de weg overstak. Het kind is in het ziekenhuis van Almelo overleden. Het aantal doden in het verkeer in October bedraagt thans een-en- win tig. Djody voor de rechter Premies voor elke dienst, zegt getuige In de tweede zitting van het strafpro- es tegen de Indonesische oud-minister an justitie, Djody Gomdokoesoemo, yoor het hooggerechtshof te Djakarta, ver klaarde de eerste getuige charge. Sor- josoeksoro alias Notopoero, dat de rechts persoonlijkheid van een tweetal Chinese begrafenisverenigingen verlengd werd voor een premie van 30.000 roepiah aan de partij van de minister. Partai Rakjat Nasional. Hij zelf kreeg hiervan 2000. Voor de verlenging van het visum van de Chinees Bong Kim Thjong was vol gens Soebagio, de voortvluchtig^ huisge noot van Djody, rp. 100.000 nodig, doch werd het eens over 40.000. Soebagio zeide volgens getuige, dat dit goedkoop omdat een Nederlander 50.000 had moeten betalen. Na de eerste afbetaling werd Bong aangehouden. Soebagio schreef hem toen een brief om de rest van het geld, hetwelk door Bongs familie in ter mijnen werd opgebracht. Getuige ver leende voorts bemiddeling bij vergunnin- pachters van hazardspelen, die soms een mlllioen wilden betalen. 'Ge tuige kreeg hiervan premies Verdachte zeide Bongs visum te hebben verlengd om hem als informant te ge bruiken. Congressen van Labour en Conservatieven Op het congres van de Britse Conser vatieve partij te Bournemouth heeft pre mier Eden gewaarschuwd voor de grote gevaren van Russische wapenleveranties Arabisphe landen. Als tweede hoofd punt van een toespraak kondigde hij aan, dat Engeland zijn strijdkrachten honderd duizend man zal verminderen. De dienstplichtige leeftijd (op het ogen blik 18 jaar) zal hoger worden, ma, diensttijd zal twee Jaar blijven. Ten an de spanning in het Nabije Oosten, hij op de grofste vorm van bewa peningswedloop. Eden sprak de berichten tegen, dat het Britse kabinet gereorga niseerd zou worden. Op het congres van Labour te Margate, heeft de voorzitter dr Edith Summerskill, bepleit, dat de Ver. Naties belast dienen te worden met de verdeling van alle pro ducten der atoomenergie. Engeland, Amerika en Rusland mogen geen „kort zichtige politiek volgen van bevoordeling der eigen economie, door verkoop van atoomproducten op de wereldmarkt". Mr Kesper op Soestdijk De commissaris der Koningin ln Zuid holland, mr L. A. Kesper, die, zoals be kend Is binnenkort als regeringsadviseur bestuurshervormingen naar de Llba. vertrekt, heeft met zijn echtgenote Zaterdagmiddag op paleia Soestdijk met de Koningin en de Prins het noenmaal ge bruikt. Zeelleden-steekpart(f. Twee opvarenden in het Duitse vrachtschip Umenau kre gen gisteren een ruzie, die zo hoog opliep, zijn mes greep en de ander ln de borst stak. Het slachtoffer, de 23-jarige steward W Russ, overleed kort daarop De 36-jarige matroos H. H. H. is gearres teerd- van de socialistische motie in de Franse nationale vergadering tot de voorstem mers afgevaardigden behoorden van alle pairtijen; socialisten en communisten stemden in hun geheel voor. Het stellen van de „vertrouwenskwestie" is er niet aan te pas gekomen. Echter zijn er al weer nieuwe moeilijkheden, want deze week volgt het debat in de nationale vergadering over Algerije. Zoals de zaken nu staan, zal het volgens het rapport van generaal Billobte niet nodig zijn, nieuwe reservisten op te roepen. Opnieuw is het, gedurende het week einde, onrustdg geweest in tal van Franse steden, waar gedemonstreerd werd tegen het uitzenden van dienstplichtigen naar Noord-Afrika, terwijl Algerijnen de vrij heid voor hun land opeisten. Tijdens ge vechten tussen demonstranten en de po litie werden twee Noordafrikanen gedood en een aantal personen, onder wie politie mannen gewond. In Parijs werden 700 Noordafrikanen gearresteerd. De Marokkaanse- kolonisten-beweging „Présence Francaise heeft opgeroepen tot een 24-uur staking van alle Europeanen In Marokko. In, b(j duizenden verspreide, pamfletten wordt gezegd: „Fransen cn an dere Europeanen van Marokkd, de toe komst van Frankrijk cn z(jn Imperium staat op het spel; w(j moeten onze kracht tonen, teneinde haar niet te behoeven ge bruiken". CHURCHILL: AMERIKA EN ENGELAND ÉEN Churchill heeft gisteren ln een rede, die in New York werd uitgezonden, de Britten en Amerikanen gewaarschuwd, zich niet van elkaar te laten vervreem den. Dit zou leiden tot de grootste ramp die de mensheid ooit gekend heeft. De eenheid van de Engels sprekende volken mag niet verloren gaan, want daarvan hangt de veiligheid van de wereld af. Churchills rede was opgenomen op de band en werd afgedraaid tijdens het Jaarlijkse diner van Freedom House in New York. (Een in 1941 opgerichte Ame rikaanse organisatie, welke de opvattin gen van wijlen Wllkle verdedigt en ver spreidt). Al6 eerste niet-Amerikaan ont ving Churchill de Jaarlijkse onderschei ding van Freedom House. Eisenhowers specialist is tevreden De hartspecialist, dr White, die presi dent Eisenhower behandelt, is over diens toestand tevreden, maar het is een lange weg naar volledig herstel. Eisenhower zal nog tenminste vijf weken in het zie kenhuis moeten blijven, maar wel mag hij morgen gedurende een kwartier een bespreking hebben met zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Eeret einde dezer maand zal hij mogen begin nen met het doen van enkele passen in de ziekenkamer. Fietser verdronken. In Harderwijk reed Zondagavond de 43-jarige G. van Schoonhoven met zijn fiets in de haven. Omwonenden waarschuwden de politie, die na 10 minuten het stoffelijk overschot ophaalde. HET WEER IN EUROPA Sli 31 fa WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: vannacht en mor- genochtend plaatselijke mist. I Overdag over het algemeen zonnig weer. Overwegend matige Oos telijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon 6.587.59. Maan 1.4815.58. October Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1