Blad 't Dienstbodenprobleem «Waar liefde u/oont...» Dienstboden-probleem VzJ nieuwe leidsche courant y en over raken we niet uitgepraat! of Hoe komt hei, dat wij zonder zijn Waar ligt de fout, dat het dienstboden-tekort zo ingrijpend is geworden? Als wij een halve eeuw terugzien, en het leven in een groot patriciërshuis dan eens gadeslaan, zien wij om zes uur 's mor gens Mina en Trijntje, gewapend met plumeau's en vegers en wat dies meer zij, bezig het stof te verplaatsen. Wat al beslommering in dit werk, vóór er iets verricht was! VERI ERHALEN, WAARIN VEEL GEFANTASEERD WORDT MAAR KERN VAN WAARHEID IS AANWEZIG HET onderwerp van gesprek op visites mag door de jaren heen dan nogal eens wisselen, er is altijd wel één punt, dat steeds weer terug keert: het dienstbodenprobleem. We mogen praten met familie en ken nissen over andere familieleden en kennissen, over de duurte en over de scholen en over het verkeer en de dominee en de vitamines en de uitverkoop en de vacantie of, als die nog komen moet, de vacantieplan- nen, of over de beste verzorging van de ficus dat alles zinkt in het niet hij het steeds weerkerende on derwerp: geen huishoudelijke hulp. We hebben op ..Blad Zij" enige we ken geleden dit onderwerp aangesneden onder het opschrift: ..Dienstmeisjes, een j verdwijnend beroep?" We deden dat naar aanleiding van het feit. dat het Centraal Bureau voor de Statistiek een grafiekje had uitgegeven, waaruit dui delijk bleek, hoezeer het aantal dienst meisjes achteruitgelopen is de laatste Jaren Aan het begin van deze eeuw maakten de dienstmeisjes nog 50 pet. uit van het aantal werkende vrouwen, thans nauwelijks 15 pet Aan welke oorzaken dit ook valt toe te schrijven de toenemende indus trialisering. de toenemende vervlak king. het steeds verminderende ver antwoordelijkheidsgevoel van de jonge meisjes feit is. dat de verhouding ,.mevrouw-meld" niet meer dat is. wat ze vroeger was. Inderdaad, vroeger kon het gebeuren, dat een meisje haar leven wijdde aan één gezin, soms wel twee of drie generaties lang „kom Haar tegenwoordig nu eens om!" wordt dan verzucht. Maar behalve de meisjes zelf zijn ook de tijden veranderd en dat brengt met zich mee. dat velen van haar geen genoegen meer nemen met een toe stand. zoals die vroeger was. Dat kan men op ieder arbeidsbureau te weten komèn. Het is nodig, dat de verhou ding tussen de werkgeefster en haar dienstmeisje óók zakelijk geregeld wordt. En daaraan ontbreekt het nog wel eens. al wordt dan beweerd, dat het voor een prettige samenwerking niet wel doenlijk is. om de verhouding zo erg officieel te doen zijn. Het vreemde Het vreemde ls. dat de dames, die met het dienstboden-probleem „zitten", er meestal niet van horen willen, dat zij zelf ook wel eens een beetje de schuld zijn van de toestand zoals die momenteel is. Kom deze dames niet aan boord met verhalen over de slech te behandeling van dienstmeisjes of werksters ze geloven er niets van en ze verwijzen zulke verhalen naar net rijk der fabelen. Het is een feit: die verhalen worden meestal erg overdre ven, en veel dames kunnen met een gerust geweten zeggen: „Bij mij ge beurt zoiets niet. Maar de meisjes heb ben doodgewoon geen zin om in de huis houding te gaan' Verhalen Praat met dienstmeisjes over dit on derwerp en ze zullen in de meeste ge vallen zeggen: ..O. ik voor mij heb het wel goed getroffen, maar..." En dan komen verhalen over ervaringen die zusjes of nichtjes of zijzelf meege maakt hebben of zouden meegemaakt hebben en men denkt: „tja... aan wie ltgt het nu eigenlijk?" Vooropgezet zij. dat de dienstmeis- beperkte krachten hebben dat ook zij recht hebben op rust vrije tijd. Dat betekent niet. datjiet meisje klokslag zeven i afdoet laat. haar schort de vaat dan maar de vaat halverwege de aardappelen de volgende dag blijft steken! Maar het betekent óók niet, dat me vrouw haar een half u - de van haar werktijd opdraagt. karweitje zeker drie kwartier «bezig zal zijn. allemaal wat doen' zo'n huishouden meestal onontbeerlijk maar er blijven nog zoveel andere dingen over en je kunt van een kind van acht jaar niet vergen dat ze het zelfde werk doet als een volwassene. En dus beulen die moede, s zich af van de vroege ochtend tot de late avond, en de d.enstmeisjes geven „niet thuis"' want in zo'n groot gezin „ben je net een slavin" zeggen ze. U zult deze week op ,,Blad ZIJ" over dit probleem veel kunnen le zen. U zult cr uit kunnen opmaken, dat deze kwestie de gemoederen da nig in beweging brengt en dat het echt wel tijd wordt dat er twee din gen gebeuren: dat de meisjes, die nu hun neus ophalen voor huishoudelijk |werk, zich wel degelijk hebben te realiseren hoe bitter, bitter nodig het is, haar houding te herzien en daad werkelijk de handen uit de mouwen te steken; en dat de mevrouwen |zlch hebben te bedenken, dat het i minste, waarop haar hulpje mag re kenen, een in alle opzichten correcte behandeling is. En hoe leefden de „booijen" toen wel van die deftige mevrouw in dat rijke 'huis? Beneden in het onderhuis, daar waar de keuken lag met het vele Rlimmende koper, was hun domein. !et uitzicht op een sombere binnen plaats. waar de klimop tegen de muur even deed herinneren aan het begrip „tuin". Na hun lange dagtaak dron ken zij hier 's avonds een bakje kof fie. Hét moment van de week was de ca- I techisatie. waar zij de vriendinnen ontmoetten. Dan waren zij even ver lost van de stijve katoenen japonnen en zwierige mutsen, en mochten zij zich even in een andere sfeer bege- De keuken, die vaak vochtig was, was een koninklijk domein in vergelijking met het slaapkamertje, of liever ge zegd het hokje, ergens afgeschoten op de grote zolder, „het slaapsalet der meiden". Het was een armelijk ge doe met een raampje ..ergens" ïr dak. waarachter Gods grote hemel troonde. Maar Mina en Trijntje zwoegden de ganse dag. en wat deed haar slaapkamertje af of toe aan haar geluk? De „meid" De 20ste eeuw. tijdperk van verlich ting. geeft ons het volgende *e zien: elk gezeten burgergezm heeft een meid. die alles in hu s pknapte voor een karig loon. De vrijer mocht op Zondagmiddag even binnenkomen op de mat. Als Mina vrij was op Zon dag, dan gaf dat een hele emotie in het gezin. De oorlog van 1914—1918 verandert wel iets aan de bestaande situatie. Er komt gebrek aan huishoudelij ke hulp, echter nog niet ingrij pend. Maar er kwam hulp opda gen uit Duitsland! Wie herinnert zich niet die tijd, dat vele Duitse meisjes naar Holland kwamen? Was het niet heerlijk, zo'n Kathe in huis te hebben? Wie werkte er zo als Kathe? Mevrouw kon weer rustig gaan tea-en en winkelen; voor de kinderen was zij aller aardigst en keken dat ze kon! Bo vendien een laag loon en prac- tisch geen eisen. Menige Neder landse huisvrouw was gered met die devote „Gretchen. je kunt van een kind niet ver wachten dat het hetzelfde werk doet als een volwassene dienstmeisje zo kunnen vergallen Mevrouw, die 's avonds in de goot- steenkast een paar aangekoekte pan- vindt of die tot de ontdekking Komt dat de slaapkamers niet gezwab berd zijn, maar dat er wèl met crème en poeder gemorst is. Het dienst meisjedat er in een gietbui op uit gestuurd wordt om de kinderen van school te halen, terwijl, als het mooi weer is, mevrouw zélf gaat. Men kan hier schier eindeloos over discussiëren, men kan voorbeelden pro ontra aanhalen en de enige con clusie waartoe een objectief buitenstaan der komt is: aan beide zijden man keert wel wit. Zoals de kwestie van salariëring bijvoorbeeld. Het dienst meisje. dat 20 in de week verdient plus kost en inwoning verdient meer. egt men. dan een meisje dat op kan oor zit cn 125 gulden in de maand ..haalt" waar alles nog af gaat. Maar de dienstmeisjes werken er dan toch maar voor! roept men dan. Inder daad... en de verpleegsters dan? Stok arliter de deur U ziet het wel. dit probleem heeft oveel facetten, dat het niet gemakke- ijk is er uit te geraken. Het onaan genaamste is wel (volgens de werk geefsters althans», dat de (dienst)meis- jes altijd als stok achter de deur heb ben ..als 't me niet langer bevalt ben ik zó verdwenen". En ze verdwijnen inderdaad, naar de fabriek of de win kels. Spreek met zulke meisjes maar eens over de ideële kant van haar beroep! En spreek (want dat zult u zeker ^euk geheel oan weinig óto} vergeten in ook eens met de ouders jes. De ouders, die zo'n kind al kennen geval!dan die i hebben: „Je werkt), of: ..meid, wat zal je je afbeu len. ga toch naar de fabriek, verdien je veel meer. heb je vaste tijden En intussen het probleem blijft. Moeders van grote gezinnen, die dol en dolgraag een hulpje zouden willen hebben, komen er eenvoudig niet aan toe. Ze moeten maar zien. dat ze zich redden met haar acht kinderen, die stuk voor stuk aandacht en liefde no dig hebben, maar daarbij óók opge maakte bedden, schone en hele kleren. Voor deze vlotte en moderne overgooier heeft u niet eens zoveel stof nodig, nl. ander halve meter van 1.40 breed. Tweed of effen zachte wollen stof is hiervoor wel het ge- schikst. Alle mogelijke truitjes en blousjes kunnen hieronder gedragen worden. De rok heeft voor tot op heuphoogte een knoopsluii.ng, die in een halve plooi uitloopt. In de taille zijn enige zijplooitjes aangebracht. Achter is de rok glad. Ér behoort een brede ceintuur oij gedragen te worden in een by- posse nde tint. Patroon nr. 201 is verkrijgbaar in de malen 42. 44 en 46 Maat 40 kan apart besteld wor den. U kunt de patronen a f 0.40 bij onze bureau's verkrijgen. Bestellen per post is ook mogelijk. Wilt u dan aan de voorkant van de briefkaart waarop u uw bestelling doet, naast de gewone frankeerzegel, f 0.50 aan post zegels plukken? En het leven deinde weer rustig ver der dank zij de Oostelijke buren. Maar toch verandert er vel iéts in de bestaande toestanden, de vrouw gaat meer en meer op de fabriek en atelier werken! Omwenteling De grote omwenteling vond plaats in de oorlog 19401945. Toen schoven de vrouwen steeds meer op de plaats van de man in fabrieken en op kanto ren. De vrouw is zich meer bewust geworden van zichzelf. Practisch al le lonen stijgen, maar die van de dienstbode niet in verhouding daarmee, om van de verdere verzorging maar te zwijgen. En nu is het beroep van dienstbode practisch al uitgestorven, want wie zou er nog werken voor wei nig geld en om wat m.i. nog erger is: „met de nek te worden aangezien?" Het verleden toont klaar en duide lijk aan, dat er grove fouten ge maakt zijn. De gezinshulpen zijn al leen daar een oplossing, waar plot seling, door ziekte van de huis- w iemand nodig is. Het is alleen een tijdelijke oplossing, niet voor degenen, die permanent om hulp ver legen zijn. Gelukkig komt de moderne huizen bouw de huisvrouw in veel te hulp En de tijd, dat een huisvrouw een soort luxe pop was, ligt gelukkig acti ons. Ook zij heeft een volledige taak, en is niet als vroeger „dame op salet". MEJ. C. M., ROTTERDAM Uit de Nieuwe Provinciale Groninger Courant, chr. dagblad voor de Noordelijke provincies, knipten wij onderstaand stuk, dat van de hand is van de heer E. v. Ruller, hoofdredacteur van dit blad. „Dienst en Dienst baarheid" noemde de heer Van Ruller deze bijdrage in de rubriek „Weekend". J*WEE weken geleden heb ik, in de situatie waarin ik vrij plotseling werd geplaatst, omdat er niet vol doende tijd over bleef, een stukje uit „de N.we Leidsche Crt." overgenomen over het dienstmeisje. Ik was mij be wust, dat er mensen zouden zijn. die een andere kijk op het probleem van de huishoudelijke hulp zouden heb ben, dan daarin werd aangegeven. Er werd immers de tegenstelling in ge maakt tussen de zakelijke verhou ding van het meisje op het kantoor tegenover haar directeur en die van het meisje in de huishouding van die directeur tegenover haar mevrouw. Waarom, zo werd het probleem ge steld, is deze verhouding ook niet zakelijk worden de werktijden goed geregeld en wordt het loon niet aan bepaalde normen gebonden? Omdat de mensen het met dit stukje waarschijnlijk niet allen eens zouden zijn, heb ik er onder geschreven, dat het goed was er eens over na te den ken, in mijn hoofd nemende, dat ik er dan wel weer eens op terug zou kunnen komen. Enige reactie was te verwachten. Die reactie is gekomen en ik voel mij geroepen iets meer van het hulp probleem in onze gezinnen te zeggen. ALLEREERST had ik zelf bezwaren tegen het stukje. Mijn bezwaar was nv juist, dat de verhouding van mevrouw tot het dienstmeisje daarin te zakelijk werd gesteld. Men kan deze verhouding, als ze goed is, niet geheel zakelijk zien, meer, men moet deze verhouding niet zakelijk gaan zien. Juist in het te zakelijk zien van dit vraagstuk zijn er zoveel misluk kingen op dit gebied te boeken, zowel van de zijde van het meisje als van de zijde van mevrouw. Zal het goed zijn, dan zal in deze verhouding de keuken niet gelijk gesteld mogen wor den met de fabriekshal, de werkplaats of het zakenkantoor, en de huiskamer niet gelijk met het privékantoor van de directeur. De naam wijst er im mers reeds op, het meisje komt in het huis dienen en dat houdt in, dat ze in het huis wordt opgenomen en in een bijzondere zin, deel van het gezin gaal uitmaken Bij een goede verhouding zijn er over en weer vrij wel geen geheimen, dan die van zuiver persoonlijke aard, en men gaat met elkander leven. Zuiver zakelijk is deze verhouding niet. Welnu, dan moet men, binnen het redelijke, ook aan elkander geen arbeidstijden gaan opleggen, dan moet mevrouw het kun nen verdragen, dat het meisje eens enige tijd voor zichzelf werkt of een zaak van zichzelf in de gewone tijd van mevrouw gaat opknappen. Dat is eenvoudig een kwestie van overleg. Aan de andere zijde moet het meisje niet met het horloge in de hand gaan staan en bij het slaan van een be paalde klok het werk neerleggen. Op een kantoor kan dat veelal wel. De pen ligt er de volgende morgen nog en het stuk, waaraan men werkt, kan de volgende morgen worden vervolgd. In de fabriek staat de machine een voudig stil. Uit'. In de keuken kan men de vuile boel van het eten in de meeste gevallen tot de volgende dag niet laten staan en ten opzichte van de kinderen in huis kan men zich ook niet op het standpunt stellen, dht ze de volgende morgen wel naar bed kunnen worden gebracht. Als het meisje en mevrouw zich samen deel van het gezin voelen, zodat ze elkan der van node hebben, dan is de ver houding niet zakelijk meer. dan is de persoonlijke sfeer binnengekomen. funest als kinderen i gezin goed of wordt er voor gestreden dat ze het licht Zijn gebod, de naaste dienstmeisje. Het is voor En dan heet het de rommel „„....ophalen: „Huishoudelijk voorrecht niet. Zie eens naar de vacanties en niemand prettig, neus-opnaien •ustkuren, die overal ln het achter een ander aan op te werk, Brrri zo'geestdodend! de vele oververmoeide wilt, dat u geschiedt, doet verhouding: Mevrouw huismoeders. Ik denk hier nu ook »in een inder niet", n j.„.,„,o Aoyo alleen maar aan het Magda- dienstmeis e waar we deze len,.fondg dat de Nftd Blad Zij eens extra christenvrouwenbond voor haar leden in het leven ge roepen heeft en trouw on- rnoudt. Honderden huis maken hier vod? wif^ïu "'.""".dode" geest heeft, misschien wèl. week aandacht aan wijden. kunnen nl. door het lezen van één klein artikeltje over dernoudt. zo'n veelzijdig probleem, zo vrouwen gemakkelijk misverstanden haar toir huispersoneel. Bovendien: geld is een wankelbaar bezit. Wie ga randeert onze kinderen, dat later personeel op ontstaan. Dat bleek wel uit de boze brieven, die ik twee weken geleden ontving. Beste als kunnen houden? Ik ben ,w.. het leven de poë- weet te puren, die de kleine vreugden weet te ge nieten. die met de liefde van haar hart werkt, vindt een diepe bevrediging in huis houdelijk werk. Sta op Maan- haar toeren geraakt tenminste mijn moeder altijd houdelyk werk haar getal groeit nog dankbaar voor. dat zij dagmorgen vlak rend. haar dochters heeft leren even stil in je r< ik ben het vanzelfspre kend met u allen eens. da' vrouwen, die haar dienst meisjes uitbuiten, ha; vrije avonden Naar mijn bescheiden i nlng niet èllea. rèl veel. Dit probleem lost zich als het ware vanzèlf op ln een 8«zin. waar Christus het haar onderbetalen, af- Hoofd is. een. opjagen enz., ten Concreet gezegd: waar men - Jl" verkeerd elkander dient door de liefde. iwen zijn Daar zal de man zijn vrouw dat steunen en zoals een lezer mU schrijft: roep terughuive- blazen als hij eens schoenen de dag van gisteren, bed -on zich poetst, de kleintjes tre- helpt brengen, de vaat mee f Ach. da' enenmale zondig handelen. Zulke vrou er mede de oorzaak onze meisjes voor dit mooi eerzaam bero ren. Als deze Christenvrouw den zij het groot gebod der helpt afdrogen liefde met voeten. We mogen doe er God voor danken, dat de Je verhouding ..mevrouw-meid" (dat vreselijke woord!! zoals in bovenstaand artikel staat, niet meer is. wat ze vroeger was. Maar dan in de zin van de verschrikkelijk a-soclale misstanden wat betreft sala riëring en vrije tijd. Feit blijft dat het beroep aanpakken, tot de wit meren gang op 1 schuren, toe' Spuug (figuurlijk ge- knieën sproken) even in je handen en pak aan. Wat geeft meer voldoening dan orde in immers vanzelf.' als de handen gerukt elkaar houdt' En dan de opgroeiende kinderen. Die zullen er zeker niet van blazen als moeder hun al vroeg leert hun eigen bedden af te halen of recht te leggen, vaat mee wassen, schoenen en koper boodschappen doen als er hulp is. meisje of als jouw knieën te goed zijn im erop te kruipen, de mijne LeJ£fr niet" En daar kroop zc.er hofti ff v*venrt heftig vegend de kamer rond! Maar een héél belangrijk punt moeders is onze eigen poetsen, houdin- ?n opzichte van huishoudelijk werk. Als wij dienst- dit al zuchtend en mopperend alles werkster. Dit doen. is het dan wonder dat goed. vrolijk wapperend in wind aan Je waslijn, kan daar geen vreugde aan beleven? Het smakelijk toe bereiden van de maaltijden dit met zorg klaargemaak te tafel het bloemetje niet. Die zelf gebreide truien, waar onze kinderen de winter mee ingaan, het kasboekje dat dank zij ons economisch den- handelen klópt, heel veel ik alle moeders wel op deswege vele huismoeders het hart willen binden: leert met de paplepel overspannen raken Want Voor Mn groot gezin komi heel was kijken: nieuw kopen is duur, dus moet het meestal zelf gemaakt worden. kinderen één te pakker De jongens evengoed als de sterk meisjes Des te flinkere men- ■h zullen er uit groeien. Het maakt de taak kinderen als 't ware huisvrouw tot het meest veel- n aversie zijdige beroep, dat wij be tegen dit werk ingegoten deden kunnen. Want ik heb <r:jgen, hier nu alleen nog maar over Én tóch is huishoudelijk huishoudelijk werk gesproken werk zo mooi. zo afwisselend en dus het voornaamste deel Nogmaals: zin de echte teamgeest ge kweekt wordt, waar de ou ders hun kinderen „het lied van de arbéid" vóórleven, waar liefde woont zal ook de hulp van buitenaf zich geluk kig voelen en daar zullen de dochters haar moeders óók niet beklagen, zoals die meis jes dit enkele weken geleden tegenover mij deden, omdat zij daarmee zichzelf beschul digen van een schromelijk te kort aan daadwerkelijke lief de tegenover haar moeders. Nog even (ik ben al over m'n schreef) enkele regels uit een brief van een gewezen dienstbode: „Ik dank God dat ik 17 jaar in dat gezin mocht werken en zorgen, dat ik liefde mocht geven en ontvangen. Ik dank Hem, dat Hij mij gebruikte om deze mensen tot Jezus te leiden. Ik dank Hem. dat ik ze door Zijn Woord mocht voorbereiden voor de grote Reis. Wij wa ren gelukkig omdat de lief de van Christus alles moge lijk maakt, ook offers te bren gen voor elkaar. En mevrouw en de hulp moesten daarvan vervuld zijn. ..Ik heb zelf nu ook vele jaren een hulp ge had. Maar wij hebben in de oorlog onze laatste boterham samen gedeeld en die smaak te eens zo heerlijk. De een voor de ander zei geen hon ger te hebben, terwijl we het van elkaar wisten, dat het wèl zo was. Dat is de liefde uit God. En mijn hulp was goed katholiek, maar wij wisten ons kinderen van Eén Vader." Intussen: Zó kan het dus óók! MARGARITHA Merkwaardig is, dat in gezinnen, waar men de verhouding zo weet op te bouwen, meestal geen moeilijkheden zijn te vinden QVERIGENS moet men de oorzaak van het geringe aantal meisjes, dat bereid is nog in gezinnen te gaan „dienen", niet alleen in een gemis aan verantwoordelijkheid zien. De toe standen zijn op vele punten zo gewij zigd, dat er voor meisjes veel meer emplooi, met veel meer toekomst te vinden is dan dit vroeger wel het ge val was. Zeker, via de gezinnen en de dienstmeisjes zijn er talrijke goede huismoeders gevormd in het verleden. Maar men moet ook niet vergeten, dat er voor meisjes, die tevoren nim mer weten of ze tot de vorming van een gezin zullen kunnen komen, wei nig ideaal in zit om altijd in dienst verband te moeten blijven werken. In de laatste jaren zijn er heus niet alleen meisjes in de fabrieken verdwe nen, er zijn er ook zeer talrijke in alleraardigste vrouwelijke beroepen gebracht. Ik denk hier b.v. aan de grote uitbreiding die het kleuteron derwijs heeft ondergaan, aan de be roepen van maatschappelijke werkster, van jeugdleidsters, van assistenten van dokters, van ieder zal dit lijstje zelf kunnen aanvullen. Er is zich in onze tijd in deze richting bijna een revolutie aan het voltrekken. Wie zal het een fris jong meisje euvel duiden als zij een poging onderneemt reeds van het begin af aan in dergelijke be roepen een plaats te krijgen? Het zijn vaak beroepen met toekomst en met een verantwoordelijkheid, die ver kan uitgaan boven dat van het werk in de gezinnen. We hebben hier te doen met een verandering van het leven waartegen met. allerlei schone theo rieën geen kruid gewassen is. fNMIDDELS blijft het probleem van de huishoudelijke hulp bestaan. Het is met hogere lonen niet od te lossen. Naar mijn overtuiging verdienen vele meisjes in de gezinnen, met een be hoorlijk loon en met het huiselijk verkeer, vaak belangrijk meer dan de meisjes op de kantoren. Het meisje, dat van de lagere school in een gezin gaat, heeft met een loon van f 15 a f 20 in de week met kost en inwo ning ,vaak meer dan een ander met H.B.S.- of U.L.O.-diploma in de zak op kantoormet een salaris van f 80 tot f 100 in de maand. Daar zit het niet in en een zakelijker verhouding fost het probleem niet op. Ik meen dat we hoe langer hoe meer groeien naar de Amerikaanse verhou dingen, waar men het dienst bode- vraagstuk vrijwel niet heeft, omdat ieder woont in 'n moderne flat, waar in salon, grote hal, logeerkamers etc. bijna niet meer gevonden worden. De man helpt bij het afruimen en het dekken van de tafel en hij is daar aeheel op ingesteld. Het probleem van de hulp is dan tot het uiterste minimum teruggebracht. Ik laat nu in het midden of dit alles levensverrij king is of niet, maar de ontwikke ling wijst in deze richting. Men kan dat niet tegenhouden. Dit wordt uiterst moeilijk voor de grote gezinnen en juist daarvoor is slechts de oplossina, dat men het pro bleem i»an de hulp in de menselijke verhouding ran dienst en wederdienst blijft zien. Wat verdienen ze? Een enquête, ingesteld door H. J. Loo- man van Elseviers Weekblad naar de problemen rondom de dienstbode, beeft aan het lirht gebracht dat (in Amster dam althans) nog wel werksters te „krijgen" z\jn. Meestal verdienen ze f 1.— per uur. Dagmeisjes krijgen 25.— in de week voor een werkdag van 9 morgens tot 4 of 5 uur in de nidda; Meisji dag sterdam met een lantaarntje te zoeken. De enkelingen die er zün. verdienen 80.in de maand of 20.— in de week; W8s en kost uiteraard inbegrepen. Zij beeft bovendien recht op één vr\je middag in de week, de hele Zondag, veertien dagen doorbetaalde vacantie en vol loon in geval van ziekte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6