Woningbouw in Leiden loopt het volgend jaar mis De heer Brouwer sprak over „doodgravers der evolutie" VAN HEI MINISTER NIEUWE LEIDSCHE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 Wethouder ongeleen gat opening van zaken Provinciale directie bevoordeelt andere gemeenten TTET WAS WAARLIJK GEEN WONDER, dat wethouder Jongeleen, die dezer dagen de Leidse pers bijelkander riep om mededelingen te doen betreffende de woningbouw in onze stad, zijn boosheid niet onder stoelen of banken wenste te steken. Dit jaar is het namelijk de omstandigheden in aanmerking genomen met het klaar komen van woningen nogal re delijk gelopen, maar het volgend jaar dreigt het hopeloos mis te gaan. In feite komt het er op neer, dat we het contingent voor 1955 niet kunnen realiseren. In December kan pas worden begonnen met het bouwen van een deel(tje) van dit contingent. Maar wat dan met de rest? Het ligt, aldus de wethouder, niet aan een niet op tijd inleveren van de Leidse plannen bij de provinciale directie voor de woningbouw Zuid-Holland. Deze di rectie gaf in totaal slechts 26 vergunnin gen voor Leiden af, terwijl het Leidse bouwvolume 1955 officieel 507 woningen bedraagt. In feite komt dit erop neer, dat Leiden heleméól niet kan bouwen. De activiteit van het gemeentebestuur inzake het indienen van de plannen bij de provinciale directie illustreerde de wethouder met een indrukwekkend aan tal cijfers en data. Op 5 Februari van dit jaar werden 24 woningen opgegeven, op 10 Februari d.a.v. was het er één, op 12 Februari diende men plannen in voor vier woningen, op 6 April voor 71 en 122 woningen, op 20 Mei voor 253 woningen, op 3 Augustus voor 126 en 38 woningen en op 23 Juli voor 104. In totaal 756 woningen. Dit aantal is inmid dels gestegen tot ruim 800. En nu het aantal toewijzingen! Op 30 Juli kwam er toestemming voor vier woningen, op 18 Juli voor 22; in totaal 26 woningen!! Wie verantwoordelijk? Op 11 Februari werd er in Den Burcht een vergadering gehouden, waarop een lid van Ged. Staten uprak over de wo ningbouw. Er ontstond toen enige deining, waaruit in' de gemeenteraad een interpel latie voortvloeide. Op 31 Januari was er echter al een bespreking geweest tussen wethouder Jongeleen en een lid van Ged. Staten, waarbij de wethouder werd aan geraden het contingent migratiewoningen op te nemen, zijnde drie maal vijftig wo- Een telefoongesprek met Den Haag op 11 April waarschuwde de wethouder ech ter al, dat het niet best zat met het op nemen van contingenten e.d. Op 20 April werd dit bevestigd door een schrijven van de provinciale directie, waarin het ge meentebestuur werd gewaarschuwd geen aanbestedingen te houden zonder toe stemming van genoemde instantie. Hierop volgde op 9 Mei een bespreking, waarbij bleek, dat de beschikbare premie- aanvragen al tot Februari 1956 op waren! Men zou van de zijde van de provinciale directie Zuid-Holland echter trachten Leiden alsnog met voorrang te helpen. Een lid van Ged. Staten zegde tijdens een zitting toe met de provinciale directie over de Leidse woningbouw te spreken. Het liep echter weer op niets uit. Op 26 Juli deelde de provinciale di rectie dc wethouder mede, dat de toe wijzing van 253 woningwetwoningen niet eerder dan December zou kunnen vallen. Maar men zou er nader over beslissen binnen tien dagen. Intussen ontbrak het niet aan mensen, die voor Leiden ten beste wilden spreken. Op 5 Augustus kreeg de wethouder een dergelijke toezegging, op 8 Augustus zelfs van ir Halm van de provinciale directie zelf, die zei op de hoogte te zijn en zijn medewerking beloofde. Geen wonder, dat de burgemeester en de wethouder, die op 11 Augustus een gesprek hadden met twee leden van Ged. Staten, maar al te zeer geneigd waren hun advies te volgen: „Zie voor die 253 woningwetwoningen een aanvaardbare prijs te krijgen!" (dus: „aan besteden"!). Maar dat was weer mis. Op 25 Augustus liet de provinciale directie Zuid-Holland er geen twflfel over be staan: „Géén aanbesteding zonder hair toestemming!" Naar de minister I Was het wonder, dat het Leidse ge meentebestuur weinig waarde hechtte aan toezeggingen, die tijdens een onteigenings- zitting van Ged. Staten door een lid van die staten werden gedaan? Leiden zou 35 industriewoningen extra krijgen en ge noemd lid zou zijn best doen voor nog 71 premiewoningen. Wethouder Jongeleen gelóófde het wel en ging met de burge meester naar de minister. Wat bleek daar echter weer? De minister had zich natuurlijk voor dit onderhoud even laten Inlichten over de situatie. De cijfers, die hij burge meester Van Kinschot en wethouder Jongeleen echter voorlegde, waren op z(jn zachtst gezegd: minder juist. Geen wonder, dat Zijne Excellentie ietwat beteuterd keek, toen de beide Leidse gemeentebestuurders de cijfers corrigeerden! Hij beloofde zijn best voor Lelden te zullen doen en raadde In de knel Het komt er dus op neer, dat er van de zijde van het provinciale bestuur toezeg gingen worden gedaan, die de provinciale directie niet kan honoreren. Wanneer men in December 1955 pas kan beginnen met realisering van een (klein) deel van het toegewezen bouwvolume, hoe realiseren dan de rest? Het behoeft wel geen be- De doodgravers der evolutie zijn al die lensen, die nu nog doen aan Christelijke polatdek, zo zegt men. Als je dus lid wordt een Chr. politieke jongerenorga nisatie, tel je tegenwoordig niet meer aldus de heer Brouwer. De A.R.P heeft zijn tijd gehad en met weemoed men terugdenken aan de grote dagen Kuyper, Colijn en Groen van Prin- sterer. Nu heeft de A.R.P. een stempel op zich gekregen van „burgerlijke ach terlijkheid". We paraderen als partij niet we geven geen geweldige shows aldus spr., want de A.R.P. is uit gerangeerd. Een groot deel van de mensheid hoopt nog op de evolutie. De mens wordt steeds beter. De mens is een „onbeschreven vel" langzamerhand zal het goede over- nen en komt er een maatschappij, waarin de verhoudingen gezond zullen zijn. De Christen gelooft niet in een der gelijke evolutie. De Christen gelooft we1 n evolutie: de grote evolutie van het Koninkrijk Gods. Maar deze evolutie is niet uiterlijk. En omdat we in deze evo lutie geloven, aldus de heer Brouwer, jn we de „doodgravers van de evolutie". Dit komt uit in de naam van de partij „anti-revolutionnalr". De A.R.P. verzet zich tegen de revolutie, die proclameert .geen God en geen meester" en waarin de hoogste godsdienst de godsdienst van Kapitein A. Th. Hafkamp Ier aarde besteld Op de begraafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest is gisteren het stof felijk overschot ter aarde besteld van de kapitein der mariniers A. Th. Hafkamp, die bij duikoefeningen te Den Oever ver ward geraakt is in uitgezette visnetten en verdronk. De begrafenis, die met mi litaire eer geschiedde, werd door vele militaire autoriteiten bijgewoond, van wie luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden namens de territoriale bevelheb ber Nederland aanwezig was. Aan de groeve werd het woord gevoerd door generaal-majoor der mariniers C. K. Romswinkel, luitenant-kolonel der mariniers A. P. Arends en kapitein Jon ge Ouderaad, thans gevestigd in Frank rijk. Een broer van de overledene heeft voor de belangstelling bedankt. Een dokter nodig De Zondagsdiens4, der Leidse huisart sen wordt waargenomen door de dokters Gaasbeek, Kortmann, Lahr, Postel, Schaefer en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondag6dien6t der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Oc4-. 13 uur tot Zaterdag 15 Oct. 8 uur waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven apotheek, Haven 18, teL 20085. toog, dat hiermee niet alleen en simpel de belangen van de woningzoekenden in de knel raken, maar ook die van de uni versiteit en van de industrie. Bevoordeling Om bet maar duidelijk te zeggen: het is wel zeker, dat andere gemeen ten boven Leiden, de derde grote stad van Zuid-Holland, worden bevoor deeld. Men is daar soms al bezig met toewijzingen uit het bouwcontingent 1956! En die voorschotten komen o.a. uit de niet-gerealiseerde bouwvolumes van Leiden! Dat wel blij is met het feit, dat het bouwvolume 1954 einde van dit jaar werkelijkheid is gewor den, maar met een illusoir bouwvo lume 1955 zit. Materiaal en-mensen genoeg De Leidse aannemers beschikken mensen en materiaal genoeg, zo deelde de wethouder ons desgevraagd mee, om direct het Leidse bouwvolume te reali seren. Het streven van het gemeente bestuur is verder om vóór Januari 1956 Alle plannen bij de provinciale directie op tafel te hebben, zodat men nooit zal kun- zeggen, dat „Leiden te laat was". De op het ogenblik als woningzoekenden in geschrevenen (3865!) kunnen, wat dèt be treft, dus gerust zijn. Overigens is hun aantal sedert Mei van dit jaar wat terug gelopen door het gereed komen van en kele projecten. Het waren er in Mei maar liefst 4105, die een woning zochten! Arjos begon seizoen De afdeling Leiden van de Arjos begon het verenigingsjaar, waarin de verkiezingen vallen, met een bezinning op de taak in de Arjos. De ver gadering, die gehouden werd in het wijkgebouw aan het Levendaal, stond onder leiding van de heer A. Smallenbroek. Spreker was de heer D. Brou wer uit Oegstgeest, die als titel van zijn onderwerp had: „De doodgravers der evolutie". T. en D.-fabriekscomplex Nadat het T. D.-fabriekscomplex, dat begrensd wordt door de Middelstegracht (even zijde), Hooigracht en Oude Rijn, de vorige week in bod wa^ gezet voor ƒ372.680, vond gisteravond in het Vendu huis der Notarissen onder grote belang stelling de afmijning plaats. Na verschil lende afmijningen in diverse percelen stond dit complex voor ƒ430.836 in bod. Bij de eindcombinatie mijnde de heer B J. Huurman q.q. te Leiden af met ƒ42.000 zodat het gehele complex voor 472.836 werd verkocht. de rede is. Nu ook weer zal de mens met zijn hersens de maatschappij tot een hoog tepunt brengen. Daartegen nemen de Chr partijen stelling en daarom zijn de Ciir. partijen beginselpartijen. TUSSEN DE BLADZIJDEN Vijand De Chr. partijen kennen maar één vijand en dat is een machtige: de Partij van de Arbeid. De tijd van de S.D.A.P. met het gebroken geweertje en „heel het raderwerk staat stil, als uw machtig arm het wil" Ls voorbij. Als men zich toen als Christen bij de S.D.A.P. aansloot was men „een vuile roje" en het dorp over leefde de schande niet. Maar de P.v.d.A. heeft een burgerlijk karakter en de scher pe puntjes zün er af. Het gesprek met iemand van de P.v.d.A. begint nu met „mijn kinderen zijn ook op de Chr. school en ik geloof hetzelfde als u en nu gaan we over politiek praten", aldus s- roker. „Ons licht mogen we niet onder een korenmaat plaatsen en daarom moe ten we n.idden in de gemeenschap gaan staan. Alles moet één worden". Dit heeft voor de jongeren iets be koorlijks. want men herkent Bijbelse ge luiden. Maar de P.v.d.A. is in feite revolutionnair, want men gelooft in voor uitgang door de mens. Wij willen ook van kracht tot kracht steeds voort, maar niet met Drees, aldus de heer Brouwer. Wi) verwachten ook een grote toekomst, maar die bestaat niet uit een goede oude dag met 4.000. We hebben slechte één op dracht; het Evangelie van Jezus Christus uitdragen en dan vooral door ons eigen leven, aldus spreker. Er moet hard gewerkt worden. De A.R.P. beleeft een dieptepunt, zoals elke partij en elk land die kent, maar dit is niet zo belangrijk. De A.R.P. hoeft slechts een Gideonsbende te zijn en wat mei potten en pannen te rammelen; God zelf zal het werk doen. Hij heeft ons niet nodig in Zijn Koninkrijk. Wij mogen helpen, aldus spreker. Zondagmorgen-gesprekken Mr Kist over een reële eenheid der volkeren Men schrijft ons: Op uitnodiging van de commissie voor bijzonder kerkewerk te Leiden zal het Zondagmorgen-gesprek in het Luxor- theater morgen worden ingeleid door mr A. W. Kist, directqur van het vormings centrum Oud-Poelgeest. Zoals bekend is, heeft mr A. W. Kist bijzondere aandacht voor de internatio nale verhoudingen. Hij ziet de eenwording van Europa en van de wereld niet door een idealistische bril. De Christelijke overtuiging, dat alle mensen bijeen beho ren als mensen onder God als hun Vader en Christus als hun Broeder, is de stuw kracht voor de enthousiaste leider van het vormingswerk op Oud-Poelgeest.Velen zullen zich herinneren, dat enkele zomers achtereen jongeren uit verschillende lan den van Europa op Oud-Poelgeest bijeen kwamen. Het oecumenisch perspectief is daarbij overheersend. In de bijeenkomst van morgenochtend, waar gelegenheid zal zijn tot nadere ge- dachtenwisseling met mr Kist cn ook on derling als bezoekers, wordt de vraag ge steld: Is één volkerenfamilie een fictie? Het antwoord van mr Kist hierop is een hartgrondig „neen". Het blijft niet bij dit korte antwoord. Hij zal zijn „neen" nader toelichten en funderen. De toegang is gratis. De commissie voor bijzonder kerkewerk onder leiding van dr P. L. Schoonheim verwacht in Luxor uit sluitend niert-kerkeiijken. Askenase speelt Chopin Het concertleven in Leiden gaat weer beginnen. Donderdagavond 13 October om 8 uur zal Stefen Askenase, Pool van ge boorte, in de stadsgehoorzaal een uitvoe ring geven van werken van Frédérlc Chopin, die eveneens in Polen werd ge- Collecte ten bate van „De Fakkels Bijeen" Van 10 tot 15 October zal een huie-aan- huis-collecte worden gehouden ten bate van de stichting voor Christelijke blin denhulp. De inrichtingen voor onze Christelijke blinden in Amsterdam, Zei6t Ermelo en Wolfheze kunnen het niet stel len zonder de daadwerkelijke medewer king van allen. Het behoeft daarom nau welijks betoog, dat deze collecte ten bate van hen, die s'.eeds in het donker leven en het daglicht nooit meer zullen zien, aan iedereen van harte wordt aanbevo len. De stichting, die de naam „De Fak kels Bijeen" draagt, verleent hulp aan blinden van iedere gezindte. Feestavond van Sikkens Ter officiële opening van het winter seizoen heeft de personeelsvereniging van Sikkens Lakfabrieken N.V. te Sassenheim gisteravond een drukbezochte toneel avond georganiseerd in het Antonius- clubhuls te Leiden. Opgevoerd werd het blijspel in twee bedrijven „Per Lucht post" van Norman Krasna, dat door de talrijke aanwezigen bijzonder gewaar deerd werd. Wonderman De heer David Daniël Kaminsky, beter bekend als Danny Kaye, is weer terug. Tien jaar geleden ging zijn film „Wonderman" de wereld over, en nu geeft Samuel Goldwyn een wereldreprise, wel een be wijs, dat Danny zich heeft weten te hand haven als een uniek talent. In deze film gaat het niet over één Danny, twee specimen van dit soort. Dat klinkt ingewikkeld, maar het is eenvoudig: Er zijn nu eenmaal tweelingbroers, die elkaar lijken, dat geen mens ze uit el kaar kan houden. In „Wonderman" neemt men een loopje met de parapsychologie. De ene broer, zanger en danser in restaurant, wordt door een bende uit de weg geruimd. Hij kruipt dan in de huid van z'n broer, een voortdurend in bliotheek verwijlende geleerde. Wat er gebeurt, als de geest beroemd artist van tijd tot tijd een boekenwurm, kan men zich stoutste fantasie niet voorstellen. In deze film geeft dat aanleiding tot zoveel toon van het fabelachtige komische talent van Kaye, dat een hervertoning zeker gerechtvaardigd is. Dat is meteen mooie kans om te zien, hoe de verrichtin gen van Kaye later door anderen zijn ge- imiteerd, en hoe hopeloos zij daarin bij de meester achterblijven. Deze week in Lido. (Zeer wonderlijke belevenissen van een boekenwurm, die zichzelf niet meer is). Achter kloostermuren Een door de ellende van de oorlog ge heisterd man verlaat aan het begin film „Achter kloostermuren", die deze week in Casino draait, de cel na een straf van drie maanden te hebben uitgezeten wegens dronkenschap en ordeverstoring Hij heeft een rancune tegen de maatschap pij en de mensen, die hem omringen. Zijn vrouw is met een kind intussen uit hun huis gezet en blijkt een erbarmelijk derkomen in.een steengroeve gevonden Thomas, zo heet de hoofdpersoon, instal leert zich met vrouw en kind in een ge durende de oorlog verlaten klooster en zei zijn leven van nietsdoen en drinken voort. Ook wanneer de kloosterzusters terug keren. weigert hij te vertrekken. Hij neemt een uitdagende houding door de moeder-overste van het klooster beantwoord wordt met begrip leven. Zij staat hem toe in het klooster te blijven wonen en tracht een heilzame invloed op deze ontwortelde mensen ui' te oefenen. Aan het slot van de film blijken Tho mas en zijn vrouw inderdaad de weg tot een beter leven en tot het geloof gevon den te hebben. Deze ontwikkeling is in de film niet aannemelijk gemaakt, overigens is dit moeilijke gegeven met tact en gevoel voor stijl in beeld gebracht. Het grootste bezwaar is bij dergelijke films steeds, dat de mensen vóór hun be kering erg slecht en er na opvallend goed zijn in hun doen en laten. Dit ont neemt de figuren hun menselijkheid en d< film veel van haar waarde. In deze Duits gesproken rolprent spelen Frits van Don gen en Olga Tschechowa de hoofdrollen. (Een met smaak verfilmde, maar niet aannemelijk gemaakte bekeringsgeschie denis). Sinuhe, de Egyptenaar Men zou deze film, die in Luxor ge presenteerd wordt, een mislukte persi flage op een stuk Egyptische geschiedenis en cultuur kunnen noemen. Mislukt, o dat dit bijzonder langdradige product authentiek beeld van dit land en volk 1 tijde van één der Farao's pretendeert geven. Een enigszins critische toeschouwer zal het, ook al weet hij weinig af Egypte's historie en cultuur, onmiddellijk opvallen, dat dit lamentabele verhaal der de kenmerken van het fantasierijke Hollywood dan van het oude Egypte Sinuhe is, volgens het aan een roman ontleende verhaal, een vondeling, die op gevoed wordt door een sociaal voelend medicus, die zijn leven geheel in dienst stelt van de armste lagen der bevolking. Geïnspireerd door zijn voorbeeld gaat Sinuhe medicijnen studeren. Tengevolge allerlei verwikkelingen komt hij aan het hof van de Farao terecht, een idealis tisch vorst, die er in de film als een zwakzinnige afkomt. Sinuhe wordt door hem tot zijn lijfarts benoemd en komt dan en kring van weelderig levende en ambitieuze hovelingen terecht. Zijn idea len leggen het. af tegen de verlokkingen |ztjn nieuwe bestaan en hij komt van »T<E KOUDEKERK aan den Rijn ls -®- een betonrasterfabriek gevestigd, waarvan de heer Casteleijn bedrijfs leider is. Zijn oudste zoon interesseert zich bijzonder voor allerlei knutsel werk. Vader Casteleijtn had indertijd reeds laten doorschemeren, dat zijn zoon Wim met een groot project bezig was. Op het plan daartoe was hij ge komen tijdens een reisje naar Mar ken, waar hij Amerikanen alles, wat karakteristiek Hollands was, zag ko pen. Koopmansaard en knutselgeest werden toen vaardig over Wim en hij besloot een echte Hollandse molen te maken en die door bemiddeling van een kennis aan de man trachten te brengen. Nu, het eerste is heel goed gelukt en het tweede moet nog komen. Toen wij naar de fabriek gingen om het werkstuk te bezichtigen, werden onze stoutste verwachtingen overtroffen. Daar stond, op een tafel en gebouwd op een plateau, dat het maaiveld moest voorstellen, „de rode Wip" in volle glorie te prijken in zün natuur lijke kleuren. De mooie molen aan de Gemene Weg was tot in de puntjes nagemaakt. Boven op het groen ge- vérfde woonhuis troonde de wip, ge heel op een schaal van 112 nage maakt. De vlucht, die de wieken heb ben, bedraagt 1.45 meter. Tot in de puntjes TFflM ZELF stond er stil by, maar 7ijn vader liet alle bijzonderhe den zien. Alles was compleet: deuren, ramen met vitrage-gordijntjes, de draai-installatie voor de wip met kruipalcn enzovoort. Alleen het hon denhok en het opschrift op het witte hekje „Wacht U voor de hond" ont braken nog. Dat witte hekje geeft toe gang tot het molenerf, dat met fijn, vastgeplakt steenslag, een geheel na tuurlijke kleur heeft. Het enige man kement is, dat de molen geen water kan malen. De komende winter wil Wim dezelfde molen ecbtef geheel volledig maken, met een waterrad en in staat om water te verplaatsen. Wel ls nu dc hoezemsloot te zien en de uitmaaldrift. Van zijn twaalfde Jaar af Is Wim reeds een enthousiast knutselaar. We kregen nog een mooie riviersleepboot te zien. een fraaie coaster en een com plete logger, die Juist de vleet met blinkende baring binnenboord trok. Tot In de kleinste onderdeeltjes is alles volgens het grote voorbeeld ver vaardigd. lieren en reddingsboten In cluis. Waarvoor onze hulde! „Een beste jongen" Tf/E HEBBEN enkele Leidenaars ge- sproken, die Marinus van der Lubbe goed gekend hebben. Deze Leid se jongen, over wie in de kranten nu weer zoveel te doen is, was een pleeg kind van de familie Sjardijn, Lage Rijndijk 47a. Hij is er van zijn twaalfde tot zijn achttiende jaar in huis ge- „Rinus was een beste jongen", ver telde de heer Sjardijn ons. Hij had wel wonderlijke ideeën, maar er zat geen kwaad bij. Ik heb hem indertijd in huis genomen toen zijn moeder stier/. Hij was een halfbroer van mijn eerste vrouw. Een doodgoede jongen. Ik ge loof ook nooit, dat hij die brand ge sticht heeft. H\j was eigenlijk een zie lige figuur. Van beroep metselaar, kreeg hij op zekere dag kalk in zijn irdoor hij i het i blind werd, terwijl het ander eveneens langzaam het licht begon te verliezen. Hierdoor kon hij niet lan ger metselaar blijven en verrichtte hij allerlei karweitjes." Ook de heer H. W. van Zijp, Uiterste gracht 56, en zijn vrouw, die Rinus dikwijls geholpen hebben, waren er van overtuigd, dat Rinus onschuldig was aan de brand In het Rijksdagge bouw. „Hij was iemand, die geen on recht kon zien en geen blad voor z(;n mond Mm en het zichzelf daardoor vaak moeilijk maakte", vertelde de heer Van Zijp ons, „maar een misdaad, zoals hem indertijd werd aangewreven, nee. daaraan geloof ik niet. Een her ziening van het vonnis? Och, wat moet dat uitrichten? Al zou zijn naam van blaam gezuiverd worden, daarmee heeft hij zijn hoofd niet terug". Voorrang Na uI last betekenen en voor anderen op het een of andere moment de redding van hun leven brengen. Lastig zijn ze voor wie een rij-examen moet afleg gen en voor wie in een bepaalde rich ting |n de buurt van het Gangetje rijdt. Dat laatste overkwam ons deze week Wij bewogen ons per rijwiel langs de Nieuwe Rijn. komende van de Burchtsteeg en rijdende in de rich ting Kamemelksbrug de brede brug tussen Gangetje en Hartesteeg. Langs deze weg staan Zaterdags de bloemenstalletjes. En elke dag sfaat er vóór de Kamemelksbrug een drie hoekig bord met rode rand, waarop een smalle horizontale streep een dik kere verticale pijl kruist: „kruising met een niet-voorrangsweg". U hebt daar dus voorrang, op die kruising Nieuwe Rijn-Hartesteeg-Karnemelks- brug, zelfs als u op uw oude fiets rijdt en het van brug of steeg naderend voertuig een heel grote automobiel is. Maar probeert u vooral niet van dat voorrangsrecht gebruik te maken. Niet alleen omdat die grote automobi list de menselijke neiging heeft, het recht van de sterkste toe te passen. Maar ook. omdat niemand hem een verwijt zal kunnen maken. Er zou namelijk voor hem óók een bord moeten staan, waarop hij kan lezen dat hij een voorrangsweg of -kruising nadert. Zo'n bord is er dan ook. in de Hartesteeg. Maar niet op de Kamemelksbrug. Zodat wie van de Kamemelksbrug komt. In vele geval len niet anders kan weten dan dat hjj voorrang heeft, terwijl het verkeer van de Nieuwe Rijn meent zelf noor- rarvg te hebben. Leiden heeft de naam, dat leder er in het verkeer doet wat goed is In zijn ogen (zolang er geen politie In de buurt ls). Toch rijden de Leidenaars blijkbaar niet zonder overleg. Want sinds ruim een half Jaar geleden de verkeerspolitie van de gesignaleerde wonderlijke toestand op de hoogte werd gebracht, is op dit kruispunt nog geen enkel ongeluk gebeurd. Hul de aan de Leidenaars, maar nu toch graag, vóór het kalf verdrinkt, een kleine daad van de verkeerspolitie. Waarom zouden we alle verkeers borden van de stad concentreren op de Haarlemmerstraat? „Fryslön" MET HET JAAR neemt de activi teit van het Sélsklp „Frysl&n" te Leiden toe. Deze vereniging telt nu al meer dan 250 leden en geeft een maandblad uit: „it moanneblad foar Leyen en Omjulten". Dat zijn woorden, die w(j, nlet- Frlese Leidenaars, nog wel begrijpen. Maar zo héél veel vorder strekt onze kennis van het Fries nu ook weer niet. Daarom heeft het Selskip een novum In het leven geroepen: er zal een cur sus ln het Fries worden gegeven.... voor nièt-Friezen! Zo groeit ook In dc Sleutelstad de belangstelling voor de Friese cultuur. In dit opzicht blijft onze stad niet ach ter bU Friesland zelf en bU vele plaat sen en streken daarbuiten. Ook ln Den Haag krijgt men steeds meer belang stelling en zelfs waardering voor deze oude maar herboren cultuur. Met name op het departement van O. K. en W. zich kwaad tot erger. Na een paleisrevolutie, waarbij de vondeling zelfs troonpreten dent blijkt te zijn, geraakt hij in balling schap, waar hij zijn memoires schrijft als een door het lot beproefde en wijzer ge worden man. De moraal van dit dikwijls onsmakelijke verhaal maakt niets goed. De scènes in het paleis van de Farao zijn als poppenkast voorstellingen niet onvermakelijk. We kunnen echter niemand aanraden deze cinemascope-productie te gaan zien. (Een slecht en langgerekt verhaal, zich afspelend in een Egypte, dat de histo rische werkelijkheid met voeten treedt). El Tigre, de vurige Prinses Lucia, kleindochter van Philips III van Spanje en erfgename van de Spaanse troon, verblijft in Santa Fé, een der belangrijkste punten van de Spaanse koloniën in Wcst-Amerika. Als Philips stervende Is, moet Lucia zo snel mogelijk naar Spanje om hem op {e volgen. Dat is echter niet zo eenvoudig, want de Spaanse onderkoning in Nieuw Mexico verzet zich tegen Lucia's troonopvolging en wil liever Ludwig van Beieren de kroon aanbieden. De tocht naar de zee zal door een gevaar lijk gebied met Indianen moeten gaan en daarvoor wordt de hulp ingeroepen van de beruchte El Tigre. een geboren Span jaard, die in eigen land vogelvrij ver klaard is en in de nieuwe wereld de vrij heid gevonden heeft En dan maken we de heel erg zware tocht mee van de Prinses (Barbara Rush), haar kamenier Felicia (Martha Hyer), haar voogd de hertog van Montera (Rex Reason) cn een heel gevolg. Bij de eigen mensen van de Prinses is er verraad, wat tot gevechten leidt. En dan komen nog de vechtpartijen met Indianen. Eindelijk wordt de Prinses toch inge scheept. maar ze gaat niet naar Spanje. El Tigre (Jack Palance) is de enige man die van haar houdt zonder haar troon en haar geld. Een film in mooie kleuren, maar die we natuurlijk historisch niet zo erg nauw moeten nemen. En die ook wat toegespitst is op de vechtpartijtjes. Vrij leeg en soms ook wat traag geval. (Rex). (Avonturen in 't oude Amerika, gevat in pseudo-historisch décor). Koning der manége Hoe zoetelijk en melodramatisch het verhaaltje ook mag zijn. „Koning der Ma nége" ls nog een week te zien in Trianon. Een groot deel van het bioscooppubliek blijkt dus toch nog zeer vatbaar te zijn Duitse romantiek, of wat daarvoor door moet gaan. (Advertentie). Niet iedereen kan minister zijn. En daar behoeft U heua niet om te treuren, al is het openen van dit en dat veelal een amusante bezigheid, en valt een behoorlijk eterijtje op z'n tijd ook niet te versmaden. Maar minister of niet, van U wordt ver wacht, dat U „bij" bent. Daarom leest U een goede, actuele en bovendien ge zellige krant. Daarom iedere dag Ook voor U de For humane only fiEN STEENUIL, vol diepe gedachten, Kwam hij ons loket met zijn klachten. Hij zei: „Loupe en Lens? Misschien leuk. voor een mens, Maar wat mogen wij uilen verwachten?" Agenda van Leiden Stadsgehoorzaal, half 3, 4 uur, half 8 i 9 uur: modeshow C. en A. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging „De Spil" (Van Wijk). Maandag Foyer Stadsgehoorzaal, 3 uur: opening in de propagandaweek voor veilig ver- Burcht, 8 uur: Lissone-Lindeman, eml- -atie-filmavond. Doelen, 8 uur: Leidse amateur-fotogra fenvereniging, reis door Zuid-Oostenrijk. H.B.S. Burggravenlaan, 7 uur en half K. en O., begin der cursussen in foto grafie door dr J. A. W. Groenewegen. Dinsdag Casino: 9.15 uur: K. en O.-filmstudle- kri-ng met „Wejkom, mr Marshall". c hot en, Herv. Kerk, 8 uur: Herv. Jeugdraad en het Nut, voordracht „Saul en David" door Willem Berkhemer, met harpbe gelei ding door Rosa Spier. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kunlyoshl, tot 20 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel 20085. Prof. Carp viert zilveren ambtsj ubil eum Prof. dr E. A. D. E. Carp, hoogleraar ln de psychiatrie aan de Leidse universiteit:, viert op 17 OctobeT zijn zilveren ambts jubileum. Werkgelegenheid in Leiden Het voortschrijdende jaargetijde deed het aanbod enigszins stijgen, hetgeen, nu het winterseizoen nadert, een normaal verschijnsel ls. Naast wrijvingsfactoren eden dan gaandeweg seizoensfactoren op Het aanbod beliep op 1 October 1955 225, als geheel werkloos Ingeschrevenen. Een geringe toename dus (plus 10). Ook de vraag geeft een gelijksoortig beeld te zien, doch In omgekeerde zin, namelijk een daling, t.w. van 400 tot 380, hetgeen een gevolg is van de verminde- ing van aanvragen voor gclegenhelds- n seizoenwerk. Overigens kan de situ- itie op de arbeidsmarkt nog steeds uiter- nate gunstig worden genoemd. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 toont dit duidelijk aan. De verschillen bedra gen, niettegenstaande de natuurlijke aan- de beroepsbevolking, welke op 450 500 per Jaar kan worden geschat, resp. 1495, 830 cn 240. In de Industriële sectoren, de bouwbe drijven en aanverwante bedrijven, doet zich nog altijd een grote behoefte aan ar- beidskarchten gevoelen. Het aantal als geheel werkloos inge schreven vrouwen bedroeg op 1 October J.l. 110. terwijl de geregistreerde vraag gelijk bleef, n.l. 300. In vrijwel alle be drijfstakken bestaat ruime tot goede plaat sing* mogelijkheid .terwijl aan huishou delijk personeel nog steeds een bedui dend tekort bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3