Ilicuun» £ciitsrt|e lüouranl Russische joviale leiders in een stemming Onze zesde PRIJSbaby KroetsjefDegelijke burg erman op-zijn-Zondags Komen getuigen van Hitiers dood spoedig uit Rusland? Storm joeg weer het water in polders van de Biesbosch Boyer de la Tour vreest nieuwe Rif-oorlog Dé atoomgrap ran de 20ste eeuw 1*1 |I il li H ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 3"^ Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUwlvastlclj Is qfiebltoen mgo bert In Ugljeospott" Zes en dertigste jaargang No 10468 GRAPIES VAN DE GRIJZE BOELGANIN (Van onze correspondent Alfred van Sprang) MOSKOU, SEPTEMBER 1955. T~\E ZWARTE, ZES-PERSOONS limousine stopt voor een nieuw flat- AJ gebouw in een stille, donkere straat van Moskou. „Finland...." zegt de chauffeur. „Hier „Da-dabevestigt hij. In de hal van het gebouw branden alle lichten. Een paar huisknechten staan klaar om hoeden en jassen aan te nemen. De receptie heeft plaats in een salon op de eerste verdieping. Daar staat een groot aantal gasten druk-pratend bij elkaar. De meesten van hen zijn in avondtoilet. Het zijn leden van het corps diplomatique. De Russen zijn allemaal in eenvoudige i colbertcostuums. Op een enkele generaal na. KROETSJEF ■Jt/TET EEN GLAS champagne in de hand meng ik me onder de gasten. Het eerste bekende gezicht dat ik ontdek is dat van Kroetsjef, de secretaris-generaal van de Russische Communistische Partij. Hij staat te praten met een andere Ik bestudeer hem van een afstandje. Deze man is een van de machtigste figuren in de Sovjet-Unie. Het is zo op het eerste gezicht moeilijk te geloven. Hij maakt al lerminst een Intelligente indruk. Zijn hele verschijning heeft iets lomps. Een rond gezicht zonder kin. Een korte, dikke nek. En pafferige handen met worstachtige vingers. Hij draagt een slecht-zittend zwart pak een overhemd met een slap boord waarvan de punten omkrullen een blauwe fantasiedas. Op zijn rev prijkt een grote, gouden ster aan een rood lint: het ordeteken van Held der Werkers van de Sovjet-Unie. Zoals hij daar ietwat onwennig in het nette maar boerse pak met de iets te lange mouwen en de even te korte broek staat is hij de verpersoon lijking van de arbeider. Een eenvoudige, degelijke burgerman-op-zijn-Zondags. In werkelijkheid is hij het echter die i: Bovjet-Unie in vele gevallen aan de touw tjes trekt. Wie hem niet als zodanig kennen zou hem gemakkelijk als onbe nullige figuur voorbij lopen. In het bij zonder hier. BOELGANIN E'EN GROEP Amerikaanse journalisten heeft zich om minister-president Boel ganin geschaard. Zij bestormen hem met allerlei vragen. Boelganin luistert er ge amuseerd naar. Hij is een heel ander type dan Kroetsjef ook al draagt hij een- Êlfde zwart pak met eenzelfde fantasie- s. En eenzelfde gouden ster. Hij is veel meer de intellectueel en de diplomaat. Met lijn witte haar en dito sik heeft hij iets Iran een professor. Of van een gevierd di rigent, die zich gelaten laat interviewen. Een correspondent van Reuter treedt iaarbij collegiaal als tolk op. „Hoe voelt U zich7" vraagt de cor- fespondent van Associated Press. „Uitstekend. Terwijl de journalisten staan te schrij- ren grijpt Boelganin een van de blocnotes. „Wat schrijf je nu op....77" „Dat U er zeer vermoeid uitziet Boelganin knikt met een ernstig gezicht. Jij is pas enkele dagen ziek geweest en let is vanavond voor het eerst dat hij ireer in het openbaar verschijnt. „En wat nog meer....?" „Dat Rusland een prachtig land is...." „Dat is waar1" valt hij hem geest- Iriftig bij. En hij klopt hem goedkeurend )p de schouder. De correspondent van het Columbia Broadcasting System maakt van leze joviale stemming gebruik om de mi- iister-president te vertellen dat zijn visum (apavond afloopt, en dat hij nog geen ferlenging gekregen heeft. „Zozegt Boelganin weinig geïm- loneerd door de mededeling. De Zwitserse P.T.T. zal binnen kort een nieuwe serie postzegels van de Ver. Naties in Genève uit geven. Er komen drie zegels van het bovenste type in de waarden 6, 10 en 40 centimes, respectieve lijk in de kleuren grijs, groen en blauw. Van het onderste type zijn er ook drie, in de prijs van 50 cen times, 60 centimes en 2 francs. De kleuren van deze zegels zijn respectievelijk rood, bruin en purper. „Hoe komt dat7" wil de Amerikaan weten. „Je hebt een wantrouwig gezicht plaagt Boelganin. En lachend slaat hij hem op zijn wang als een vaderlijk-ver manende schoolmeester. ZHUKOV PRESIDENT PAASIKIVI (die vloeiend Russisch spreekt) zit druk te praten piet de voorzitter van het praesidium van de Opperste Sovjet. Voroshilov. In de buurt staan Malenkov en Kaganovitsj. Een tijd lang is Malenkov naar de achtergrond geschovep. Nu verschijnt hij weer overal ook al speelt hij niet langer de eerste viool. Maar naar zijn glunderende gezicht New Look in Rusland rpER GELEGENHEID van het be zoek van President Paasikivi van Finland was er op de Finse ambassade in Moskou een grote re ceptie waarvoor alle Russische leiders uitgenodigd waren. Een aantal buitenlandse journalis ten (onder wie onze correspondent) heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om in contact te komen met dé Russische staatslieden, die zich meestal onbereikbaar voor hen In het Kremlin verschansen. Gewapend met een kleinbeeld- camera met een hyper-gevoelige film heeft Alfred van Sprang zich onder de gasten op de Finse ambas sade gemengd om de Russische New Look in woord en beeld weer te te oordelen heeft hij het ook zo wel zijn zin. Maarschalk Zhukov, de Minister van Defensie, trekt een heel wat ernstiger gezicht terwijl hij naar een van de terse diplomaten luistert. Hij valt direct op in zijn blauw-groene uniform met de grote maarschalkster op de brede, gouden epauletten en een versiering van gouden eikenbladen op de kraag en de manchet ten. De linkerborst van zijn uniform gaat schuil onder acht rijen kleurige ordelin ten. Er boven prijken drie gouden ster ren aan rode linten: de hoogste onder scheidingen, welke de Sovjet-Unie aan eer (Zie vervolg pag. 5) BONN, 7 October. Onder de ongeveer 9000 Duitsers die, zoals vermeld, binnen afzienbare tijd door de Russen zullen worden vrijgelaten, bevinden zich vermoe delijk ook drie getuigen van Hitiers dood, nl. Heinz Linge, de bediende van de Führer, Otto Günsche, Hitiers S.S.-adjudant en S.S.-generaal Hans Baur, Hitiers privé-piloot. Terugkerende generaals kregen kaviaar Intussen 16 in Bonn bekendgemaakt dat iedere Duitser, die van achter hel IJzeren Gordijn terugkeert, een repatrië- Ons werk op Nieuw- Guinea Nu Nieuw-Guinea in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties ter sprake komt. is het aan de V.N. door Nederland uitgebrachte rapport betreffende Nieuw- Guinea in 1954 zeer belangwekkend. Het beslaat een lijvig boekdeel, waarvan de 120 bladzijden tekst slechts een onder deel vormen. De rest bestaat uit foto's en bijlagen, die een stortvloed' van ge gevens verschaffen. De verbetering van de haens, vliegvelden, uitbreiding van verkeer, de aanbouw van woningen en het onderzoek naar de vele mogelijkhe den van land-, bos- en mijnbouw, de op voeding der bevolking, het zich uitbrei dende onderwijs, de bestrijding der ziek ten, dit alles geeft een inzicht in het grootse werk. dat Nederland onderneemt, waarbij het reusachtige ontginningsplan van Koembe niet vergeten is. Een greep uit de belangwekkende ge gevens doet zien. dat van de 110 bestuurs- assistenten nu 63 Nieuw-Guineërs zijn. De uitvoer is in 1954 toegenomen tot f31,4 (12,9) millioen, waarvan f26,4 (8.9) min. olie, terwijl er meer dan tweemaal zo veel werd ingevoerd', hoofdzakelijk ter ontwikkeling van het land, waarbij niet vermeld wordt, hoeveel Marine en leger hebben binnengebracht. Er zijn 185 Euro pese kleinlandbouwers gevestigd. Er wa ren in 1954 8 binnenlandse luchtlijnen in werking. Nieuwe velden zijn voltooid. Verkoop van bevolkingsgrond aap niet- Nieuw-Guineërs is verboden. De Chris telijke vakbeweging heeft 1200 leden. Dank zij de malariabestrijding in Sentaal werd er maar bij één zuigeling deze ziek te vastgesteld. Van de totale bevolking van 700 000 zielen zijn 400.000 onder be stuur gebracht. Bijna de helft van de 75 000 kinderen van 5 tot 12 jaar bezoekt de driejarige volksscholen, zodat prac- tisch gesproken er voor allen onderwijs- gelegenheid is. Door de landrechter wer den 108 personen wegens misdrijf ver oordeeld: door de inheemse rechters 1925. waarvan 1179 tot vrijheidsstraf, o.a. 121 wegens misdrijven tegen openbare orde en 15 wegens misdrijven tegen het open baar gezag. In de gevangenis vertoefden gemiddeld 433 personen, onder wie enige gegijzelden en krankzinnigen, in hospita len 822. Het aantal ziekenhuizen ver meerderde van 13 tot 16. Lucht- en zeereis naar Zuid-Afrika De K.L.M. en de Holland—Afnke Lijn hebben een overeenkomst gesloten, vol gens welke passagiers die een retourreis Nederland—Zuid-Afrika maken, onder zekere voorwaarden met een reductie van tien procent een gecombineerde lucht-zeereis kunnen maken. Een derge lijk accoord is ook met de Union Caste Line gemaakt. ringstoelage van ongeveer 6000 Mark (±5.ó00 gulden) zal ontvangen. Bij hun aankomst krijgen de gevangenen een uitkering van 100 Mark; het juiste be drag zal afhangen van de tijd die iedei in gevangenschap heeft doorgebracht De 24 generaals, die uit Rusland in het doorgangskamp Friedland zijn aangek' men, hebben hun diensten aan bonds kanselier Adenauer aangeboden. Zij wa ren eensgezind in hun misprijzende hou ding jegens generaal Walter von Seydlitz- Kurzbach, die in de oorlog voor radio- Moskou propaganda heeft gevoerd tegen de nazi-legers. Het is niet bekend, om deze generaal toch door de Russen achter de tralies is gezet. Het Russische vrijlatingspatroon werd ook gevolgd bij de generaals: eerst leef den zij in sleur een gewoon kampleven, toen veranderde de kamproutine piotse en werden de generaals zelfs uitg< nodigd voor een groot feest met kaviaar Geheel Duitsland leeft met de generaals n met de 113 collega's en anderen die spoedig zullen volgen) mee. Van alle kanten wordt hulp aangeboden door privé organisaties en federale autoriteiten. Het Westduitse Rode Kruis bereidt een lassa-enquète onder de teruggekeerden oor om er achter te komen, hoevee) Duitsers nu nog door de Russen worden ■astgehouden. Enorme belangstelling bij begrafenis van Papagos ATHENE, 7 October. Maarschalk Papagos. de overleden Griekse premier, is vandaag onder enorme belangstelling begraven. Honderddui zenden rouwende Grieken stonden lang-. traten van de hoofdstad om de maarschalk de laatste eer te bewijzen. Koning Paul en koningin Frederika be vonden zich in de begrafenisstoet, die anderhalve kilometer lang was. Vier muziekkorpsen speelden treurmarsen. Overeenkomstig de wens van de over ledene, werd aan het graf niet gesproken. Rangeerder gedood Donderdag is op het stationsemplace- lent te Deventer de 31-jarige rangeer der Van L., uit Twello, onder een ran gerend deel van een goederentrein ge raakt. De man werd zo zwaar gewond, dat hij onmiddellijk overleed. Kroetsjef, secretaris-generaal van de Communistische Partij van de Sowjet-Unie, leest een brief, welke een van de Amerikaanse journa listen hem overhandigd heeft. Honderd ha ondergelopen Grole schade aan appels en peren De storm heeft de vorige nacht het water in de Biesbosch meer dan een me ter dertig omhooggejaagd, met het ge volg dat ruim honderd ha vruchtbaar polderland, die ten dele waren ingezaaid, onder water zijn komen te staan. Dit on gekend hoge tij voor de tijd van het jaar voorspelt weinig goeds voor het ko mende stormseizoen. Er stond wel een flinke storm, maar verder in het jaar komen er wel ergere voor. Daarom vreest de bevolking van de Biesbosch dat er van de winter nog veel meer zal onderlopen, Vgle nieuwe dijken zijn nog onvoldoende gezet. Hier en daar zitten nog suikerbieten in de grond. Sowjel'-omkoper ving bot LONDEN, 7 October Een agent van de Russische geheime dienst heeft in April 1952 tevergeefs ge poogd, een Britse veiligheidsambtenaar :e kopen, zo is eerst thans offioieej bekendgemaakt De ambtenaar had tol taak, een diplomatieke koerier op het traject Moskou—Berlijn te vergezellen. De Rus bood hem een groot bedrag in dol lars, als hij zou toelaten, dat de tas van de koerier werd vervangen d,oor een Atoom. Engeland en de Ver. Staten hebben gisteren formeel aan de algemene vergadering der Ver. Naties voorgesteld, de tweede conferentie over het vreed- gebrulk van atoomenergie, over on geveer drie jaar onder auspiciën van de Ver. Naties te houden. Gearresteerd. President Perons voorma lige minister voor de luchtvaart, die eich schuil hield op de ambassade van Uruguay is gisteren gearresteerd. Eenzelf de lot onderging de financiële adviseur Eisenhower spreekt met Dulles en Nixon President Eisenhower is thans zover van zijn hartaanval hersteld, dat hij Dinsdag achtereenvolgens met minister Dulles met vice-president Nlxon een onder houd zal hebben over zaken van de buitenlandse politiek. De besprekingen zullen plaats hebben in het F-.tzsimons- ziekenhuis bij Denver, waar de president wordt verpleegd. Regering onderhandelt over raffinaderij-gaa De Caltex Petroleum Maatschappij (Ne derland) heeft in principe een overeen komst met de regering bereikt over de levering van raffinaderij gas. Deze over eenkomst maakt thans het onderwerp van nadere studie uit De storm bracht het water te Bergen op Zoom boven de havenrand. Het kwam hier en daar precies tot tegen de wonin gen aan. Hier en daar Is in Zeeland grote schade toegebracht aan de fruitoogst. Tiendui zenden kilo's zijn afgewaaid en hierdoor belangrijk in kwaliteit gedaald, vooral de peren Combesse de Paris en St. Remy en de appels goudreinette en jonathan. Gelukkig voor de kwekers is ook het valfruit nog gevraagd. Zelfs voor de val- goudreinette betaalt men nog ruim 20 ct. per kilo, een prijs, die vorig jaar nauwe lijks voor de beste kwaliteit werd be taald. Korea-militairen krijgen Amerik. onderscheiding Vijf-en-twintig vroegere Korea-militai- ren krijgen een Amerikaanse onderschei ding, die Woensdag voor het front van de troep te Utrecht zal worden uitge reikt. Het zijn o.a. de beroepsmilitairen lste luit. A. C. de Jonge uit Lisse, serg.- maj. instructeur J. N. Oosterbaan uit Den Haag en sergt. M. J. Fonteija uit Den Haag. Billotte vanavond uit Marokko lerug HOE IS DE TOESTAND in Frankrijk en het protectoraatgebied Marokko? Generaal Billotte, de nieuwbenoemde Franse minister van defensie, vloog naar Marokko om de situatie zelf in ogenschouw te nemen. Hij wordt .vanavond in Parijs terugverwacht. Van zijn rapport zal veel afhangen. Eerder werd vermeld dat de A.R.S., dat is de organisatie van ex-Gaullis ten, hem heeft verzocht om af te treden. Inmiddels worden de felle debat ten in de Franse nationale vergadering voortgezet. De grote vraag is of Faure de stormloop zal kunnen weerstaan. Ernstige muiterij in kazerne te Rouaan Nu de militaire situatie: deze blijkt ver ward te zijn. omdat de desbetreffende be richten elkaar tegenspreken. Maar in di driehoek AkmoulBouredTizi Ouzli wordt hevig gevochten. De Franse resi dent-generaal in Marokko, generaal Boyer de la Tour, heeft als zijn oordeel uitge sproken. dat de toestand in het Rifgebied ernstig is, omdat de rebellen zich hergroe peren, na het succes van hun verras sende commando-aanvallen. De fanatrici, opgeleid in Spaans-Marokko. zijn leden van de stam, waaruit Abdel Krim, die ln 1925 de opstandelingen ln de Rif-oorlog aanvoerde, is voortgekomen. Boyer de la Tour vreest, dat een nieuwe Rif-oorlog zal In Rabait, Douar, Akkari en Set-tat zijn bomaanslagen gepleegd op de woningen loyale Marokkannen. In Casablanca werd een Joodse tabakshandelaar ernstig gewond door revolverschoten. Een voor van de nationalistische partij, de Istiqlal, heeft aangeboden de rebellen te verzoeken de strijd te staken. Zulks op voorwaarde, dat weliswaar een troonraad zal worden ingesteld, maar dat Frankrijk Marokko absoluut naar onafhankelijkheid moet leiden. de kanonnierskazerne te Rouaan kwam het tot muiterü. toen een groep reservisten xou vertrekken naar Nonrd- Afrika. Ongeveer 100 man van de 700 had den geweigerd In de vrachtauto's te slap pen. Er ontstond tumult, toen de mili'aire politie er aan te pas kwam. Communisten gooiden met stenen en men zong de Internationale. Volgens Reuter bedroeg het aantal betogende burgers 1500 en bij de gevechten met de politie werden 3# politiemannen gewond. Een staaltje van muiterij, dat tekenend is voor de stemming in Frankrijk. De vorige maand weigerde een detachement op het Gare de Lyon ln de trein te gaan en moest het de volgende dag per vlieg tuig naar Noord-Afrika worden overge bracht. Vermelden wij nog, dat volgens „Paris Presse" ongeveer het halve Franse leger momenteel in Noord-Afrika Is en w»l 1200.000 man in Algiers. 100.000 man in Marokko en enige tienduizenden in Tunis Rusland biedt Saoedi- Arabië eveneens wapens aan Kolonel Harkavi. chef-inlichtingen dienst van het Israëlische leger heeft op een persconferentie te Tel Aviv ver telaard, dat Egypte „als Inleiding to'. een aanval op Israël, guerrilla-acties tegen Israël organiseert". Egypte heeft ln Libanon, Syrië en Jordanië bases geves tigd. De Egyptische bewapening wordt sterk opgevoerd. Volgens Reuter heeft Egypte ontkend, dat commando-troepen nog steeds activiteit ontplooien op Is raëlisch gebied, zoals door Israël ver klaard. In dit verband laten wij nog volgen, dat Rusland aan Saoedi-Arabië aangebo den heeft wapens te verkopen, toen ko ning Saoed een bezoek aan Teheran bracht. Emir Feisal, de Saoedi-Arabi6che kroonprins, premier en minister van tenlandse zaken, verklaarde: „Mijn rege ring ondersteunt het recht van Egypte om wapens te kopen, waar het wil. Het Westen behoeft daar niet zo'n drukte J TROTSE verklaring fabriek werd gebouwd en politiebewaking gesteld van ex-president Pe- 10 maal afgebroken zon- werd en daardoor geen (uier jaar geleden) der enig resultaat op te andere baan kon krijgen. Argentijns pro- leveren, aldus de technici. De dagbladen schn ject t )r-de- Buenos Aires beschreven als ,.d e atoomgrap van de 20ste eeuw", zo meldt de correspondent van Ass Technici van de nieuwe, voorlopige regering, die een onderzoek ingesteld hebben, verklaarden dat het plan een droom was die het land naar schat ting een milliard pesos kostte, zonder enige kans op i Richter werd Dinsdag gisteren, dat de aankon- opgepikt voor ondervra- diging van ging en Woensdag weer door Peron irbö het vaststond tot doel had het land af te leiden van de economische moeilijk heden waarin Peron het gebracht had. Toen Richter voor het eerst door Peron gehuurd werd, kreeg hij 5000 pesos per maand. Dit werd ech ter verhoogd tot 10.000 en later tot 20.000, aldus de brief tecHnict. Vele Argentijnse geleer dent Euduardo Lonardl, den hebben geweigerd, de tenrijk geboren geleerde beweerde hij dat de dra- theorieën die Peron huurde om het matische bekendmaking aanvaardei van Peron ln 1951. dat daa Argentinië op het pui project ten uitvoer brengen nooit enip rreet idee heeft gehad hoe stond de dure installaties, die de gaan producert Peron-regering aankocht en Installeerde op een ge ïsoleerd eiland in het Hoeapl-meer, te gebrui ken. De 2 Hij zei. dat bewaakte plan mislukte, hij onder Richter te werden door het regiem- Peron ontslagen. Peron spendeerde millioenen en nog eens millioenen pesos aan de plannen van Rich ter, zonder het weten schappelijke oordeel van het anderen in overweging te Wat een organisatietalent zal daarvoor nodig geweest zijn: de voorbe reiding voor de emigratie van het Amsterdamse gezin Stahlenberg. Vader, moeder en veertien kinderen stapten gistermiddag aan boord van de Johan van Olienbamevelt, op weg naar Australië. Achteraan ontwaart men schoenmaker Stahlenberg en zijn echtgenote, omringd door hun kroost, klein en groot de kleinen met feestmutsen, de groteren met weemoed in de ogen. Meer leerling-vliegers naar Canada De Ned. regering zal uit financiële over wegingen minder militaire leerling-vlie gers voor opleiding naar de Ver. Staten en meer naar Canada sturen. Tot dus verre werd op gezette tijden veelal een groepje van vijf leerlingen naar Canads gezonden, doch ln het voorjaar zal dit aantal verveelvoudigd worden. Zo zullen b.v. in April 16 en in Mei 20 leerling-vlie gers naar Canada gaan. Het Ned. verbond van middenstands- verenigingen heeft geprotesteerd tegen de voorgenomen premieverhoging bij sommige ziekenfondsen, en gewaarschuwd dat vele kleine zelfstandigen hierdoor gedwongen zouden worden de verzeke ring op te geven. Ned. leerling-vlieger in V.S. verongelukt Gisteren is in de omgeving van het mi litaire vliegveld Bryan (Texas) de Neder landse reserve-korporaal C. H. van Hale wijn uit Amsterdam verongelukt. Hij was in opleiding voor militair vlie ger. Het toestel waarmee hij veronge lukt was een twee-persoons lesvliegtuig Iskaq niet in Rome? Naar aanleiding van de berichten, dat I de voortvluchtige Indonesische oud-mi nister Iskaq zich te Rome zou bevinden, heeft de Romeinse ploltie dit ontkend. Ook de Indonesische legatie weet niets een verblijf aldaar. EEN DODE IN VERKEER Geen voorrang en niet opgepast Op de Nassaukade bij de Fagelstraat In Amster dam werd gisteren de 54- jartge wielrijder J. D. door een tienwielige truck mei oplegger aangereden. Zwaar gewond werd hij in het ziekenhuis op genomen. waar hij is overleden. Op de weg Eibergen-Groenlo te E 1 b e r- e n sloeg boer J. W. te Peele met zUn ito linksaf zonder voorrang te verle- »n. Het gevolg was dat zijn wagei. werd gegrepen. De auto. die hem aan reed, vloog tegen een boom. De bestuur- n deze wagen bleef ongedeero, Te Peele moest ln het ziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder van een andere auto, Je even later langs de plaats van het ongeluk kwam, wist beide wagens te passeren maar wendde zich nog even Het gevolg was. dat zijn kleine per sonenwagen met volle snelheid onder een langs de kant van de weg geparkeerde vrachtauto schoof. Deze bestuurder had zijn wagen stilgezet om hulp te verle- De beide inzittenden van de perso nenauto, die geheel werd vernield, kwa men met lichte verwondingen vrij. Het aantal doden in het verkeer in October bedraagt thans zeventien. In d. verklaring Meer aandacht voor Nederland In de Indonesische regeringsverklaring, waarvan we gisteren een deel gaven, wordt te kennen gegeven, dat de betrek kingen met Nederland meer aandacht verdienen dan tot dusverre, o.a. wat be treft de financiële en economische over eenkomsten. De regering heeft daarom stappen genomen om de Indonesische vertegenwoordiging in Nederland te ver- De Indonesische regering betuigt haar waardering voor de krachtsinspanning der Indonesische gemeenschap zelf om Nieuw-Guinea te brengen onder het ge zag der republiek Indonesia. Stappen zijn genomen voor de benoe ming van een nieuwe chef-staf van het Water in rode wijn te Finsterwolde De communisten in de raad van Fin sterwolde hebben plotseling water in de rode wijn gedaan. Weigerden ze eerst candidaten van de P.v.d.A. en Gemeente belangen in twee raadscommissies te accepteren (de communisten vormen de meerderheid) thans verzochten ze deze raadsfracties, opnieuw met canditaten te komen. Deze candidaten zijn ook geko zen. He', zijn dezelfden die eerst door de communisten waren geweigerd. HET WEERJN EUROPA o 3 hïl l '5 Stockholm Oslo Kopenh. A'dam Londen geh. bew. regenbui nevel motregen ZO 2 O 2 O 2 ZO 4 Z 2 ONO 2 15 1 12 5 13 1 15 2 13 0.1 Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich 3er!Un Frankfort München Wenen Innsbruck Rome motregen licht bew. half bew. licht bew. half bew geh .'bew! zw. bew. ZZO 3 W 3 windstil NW e NO 2 windstil ONO 3 ZZW 2 WZW 2 NW 6 windstil NO 3 14 0.1 17 4 13 0 23 0 11 0 9 0.3 19 0 13 0 11 1 11 2 14 14 10 2 Ajacclo Mallorca licht bew. zw. bew. ONO 3 NW 3 21 0 WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Veel bewolking met plaat- :lük wat motregen en hier i daar mist Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak Zuidelijk. Weinig veranderingen ln temperatuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon 6 54—18.04. Maan 0.00—15.06. Zon 6.56—18.02. Maan 0.29—15.33. Op 15 October Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1